LAVAL IN GEVAAR. NIEUWJAARS- 1Q3A ADVERTENTIËN Dinsdag 31 Dec. Nieuwjaarswenschen TOT MAANDAGMIDDAG 1 UUR 76ste Jaargang ZATERDAG 28 DECEMBER 1935 No. 23239 BERICHT. NIEUWJAAR-WENSCHEN. STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 39. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchêque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen ge/estlgd zijn: per 3 maanden f2 3$ per week t. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten- Ivoor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.lf Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. In verband met den Nieuwjaarsdag: zal ons Blad a.s. Woensdag: niet verschijnen en zullen onze Bureaux den geheelen dag: gesloten zijn. Met het oog op het bovenstaande zullen wij in ons Blad van Dinsdag 31 December kleine advertenties opnemen. Deze moeten echter des morgens uiterlijk 10 uur in ons bezit zijn. o Teneinde de bezorging van ons Blad niet te vertragen, verzoeken wij den Abonné's beleefd onzen loopers, die vanaf heden Nieuwjaar komen wenschen, geen gehoor te geven tijdens het bezorgen van ons Blad. De wensch is gesteld op stevig groen of geel papier en luidt als volgt: „De besteller van het „Leidsch Dagblad" wenscht U een gelukkig Nieuwjaar". DE DIRECTIE. LELDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van Onderwijs. K. en W. is dr. P. J. S. Cramer te Wassenaar tot wederopzeggens toegela ten als privaat-docent bi.i de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijks universiteit alhier om onderwijs te geven in dê economie van den tropischen land bouw. o JAARFEESTVIERING „TAVENO", Gisteravond vierde bovengenoemde Schaakvereeniging in intlemen kring feest ln het gebouw „Nathanaël", ter herden king haar 2-jarig bestaan. De voorzitter richtte een woord van welkom tot de leden en hun dames en in het bijzonder tot den heer en mevr. Bosscha, die als gast aan wezig waren. Tevens dankte hij de too- neelclub U V.K. welke zich bereid ver klaarde om den avond te vullen en hij eindigde met allen 'n aangenamen avond toe te wenschen, welke wensch dank zij het goede spel van U.V.K. tot ieders ge noegen vervuld werd. In den loop van den avond werden de medailles uitgereikt welke beschikbaar waren gesteld voor een reeds gehouden onderlingen wedstrijd. In de eerste groep werden zij gewonnen door de heeren W. v. d. Broek en J. Jansen: 2e groep J. Verduin en P. Rijnsburger, 3e groep W. F Kriek Jr. en J. H. Kriek. Onder het genot van ververschingen vloog de avond om en kwam voor velen het einde te vroeg. De voorz dankte allen die tot het wel slagen hadden bijgedragen ln het bijzon der de feestcommissie. ST. LIDUINA-VEREENIGING. Kerstfeestviering. De Kerstfeestviering der St. Liduina- vereeniging was ook ditmaal weer een bron van genot voor het groot aantal kinderen, dat daaraan mocht deelnemen. Ook nu weer was de groote Burchtzaal geheel met kleinen gevuld, die met groote spanning de dingen, die komen zouden, afwachtten. Ook pastoor Smitz en kap Schrama gaven door hun aanwezigheid blijk van hun belangstelling. Pastoor Beukers, die het feest met gebed opende, vertelde de kinderen hoe Christus, arm als de arm- sten in een stal werd geboren en Hij in Zijn leven op aarde en altijd door steeds Zijn groote en bijzondere liefde voor de armen heeft getoond. Spr. bracht hulde aan de dames der St. Liduina-vereeniging. die zich zooveel moeite en zorgen hebben getroost met het maken van de vele mooie en warme kleeding. stukken voor de kin deren en voor al het lekkers voor de vele grage mondjes. Spontaan klonk dan ook uit honderden keeltjes voor die dames een „Lang zullen ze leven!" Daarna kwam de heer B. A Devilé ten tooneele, die na een gezellig praatje met de kinderen, het mooie tooversprookje „Hans en Grietje" in de poppenkast ver toonde. Dat de kinderen het spel met grooten aandacht hadden gevolgd en met spanning hadden meegeleefd met de avontuurlijke gebeurtenissen van Hans en Grietje, bleek aan het gulle applaus na elk bedrijE Tusschen de bedrijven door werden de kinderen op lekkers onthaald en vulde mej. Nieuwersteeg de pauzes aan met gezellige muzieknummers aan de piano. Zóó werd het geheel voor de kinderen een heerlijk feest en toen zij na de uit- deeling der geschenken met volle handjes huiswaarts keerden, straalden even zoo vele kinderoogjes en zullen vele van hen dat mooie feest nog wel eens ln hun droomen hebben herleef<J, In de Fransche Kamer zijn scherpe aanvallen gericht tegen Laval's buitenlandsche politiek. Ook uit kringen, die hem tot dusver getrouw waren gebleven. Laval zelf heeft nog nimmer zoo duidelijk partij gekozen voor Engeland als nu. Feitelijk heeft hij zich geheel achter de Engelsche houding geschaard. Met spanning ziet men de stemming tegemoet. Voorspel lingen zijn niet te doen. Men rekent op een beslissing met enkele stemmen. Aan het Noordelijk front blijven de Abessijnen een krach- tigen guerilla-oorlog voeren en men verwacht, dat deze nog aanzienlijk zal worden uitgebreid met het doel Tigre te heroveren. 25 JAAR NOTARIS. De heer M. G. Bon. Gisteren herdacht in intlemen kring Notaris M. C. Bon alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaar tot notaris werd benoemd. In den loop van den dag kwamen verschei dene cliënten en bekenden hun gelukwen- schen aanbieden, terwijl ook vele telegra fische en schriftelijks gelukwenschen bin nenkwamen. Meerdere bloemstukken wer den aangeboden. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst voor So ciale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling ston den in de afgeloopen week ingeschreven als werkzoekenden: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 4, be hangers 37, betonwerkers 76. betonvlech- ters 37, fundeeringwerkers 1. glazenma kers 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 15. grondwerkers 117, heiers 4, metselaars 146, opperlieden 126, schilders 217, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straat makers 8. hulp-straatmakers 14. stuca- doors, witters 69, timmerlieden 297, uit voerders 7. voegers 28, ongesch. Bouwarb. 11. Totaal 1238. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16. lompen sorteerders 19, vellenblooters 3, zeepfabr.- arm. 6, steenfabr. arb. 127, ongesch. fabr.- arb. 76, Totaal 247 Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 101 reizigers, colp. 41, winkelbedienden 38, in casseerders 12, musici 7, onderwijzers 11, overheidspersoneel 13, verplegers 1. To taal 224. Hotel-café-personeel: Huispersoneel 13, kellners 48. koks 11. Totaal 72. Houtbewerkers: beddenmakers 2. hout bewerkers 74, kistenmakers 8, kuipers 9, lijstenmakers 5. mandenmakers 3, meubel makers 31, meubelstoffeerders 20, politoer- ders 2, ongesch. arbeiders 28. Tot. 182. Kleermakers: kleermakers 75, kappers 4, schoenmakers 9. Totaal 88 Land- en Tuinarb.: bloemisten 48, land arbeiders 28, tuinlieden 33. warmoeziers 13. ongesch landarbeiders 10. Totaal 132. Metaalbewerkers: bankwerkers 125, blik- bewerkers 31, burgersmeden 42. crasseurs 1, electriciens 47, gasfitters 12. gereed schapmakers 2, instrumentmakers 1, iso- leerders 4, kernmakers 1, kettingsmeden 30, klinkers 19, koperslagers 4, lab. bedien den 1, lasschers 10. loodgieters 52. machi nisten 25. metaalboorders 3, metaal draaiers 18. metaalschavers 2, metaalslij pers 3. monteurs 25, pianostemmers 1, po lijsters 1. ponsers 6, rijtuigschilders 1, rij wielherstellers 11. scheepstimmerlieden 12, stokers 22, tegenliouders 18, verw. mon teurs 18, voorslaanders 7, voorwarmers 4, vulcaniseurs 1, vuurwerkers 12, wagenma kers 5, ijzerwerkers 58, zandvormers 4, zilversmeden 2, ongesch. arbeiders 45. To taal 691. Sigarenmakers: sigarenmakers 7. siga- rensorteerders 3, strippers 1. Totaal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 7, technlkers 9, teekenaars 13, werkmeesters 15. Totaal 44. Textielarbeiders: Hekelaars 5, katoen drukkers 30, kluwers e. a. 11. luikers 10, plaatsnijders e. a. 27, schrobbelaars 3, spinners 37, spoelers 3. sterkers 3. strij kers 14, wevers 109. wolbewerkers 36, on- gech. textielarb- 61. Totaal 349. Transportarbeiders: chauffeurs 126, em- balleurs 4, expeditleknechten 20, koetsiers 15. loopknechten 46, magazijnknechten 64, schippers 91, spoor- en trampers. 15, wa kers 3. transportarbeiders 68, losse arbei ders 478. Totaal 930. Typografen: boekbinders 33. boekdruk kers 16. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 28, steendrukkers 3. Totaal 85. Voedingsmiddelenarb.; bakkers 89, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 62, suiker werkers 23. wijnkooperskn. 8, zoutzieders 3, zuiveibereiders 4, ongesch. voedingsarb. 23 Totaal 222. Vrouwen: naaisters 15. breisters 1. win keljuffrouwen 18. kantoorpersoneel 41, mangelsters 2, meesters in de Rechten 1, onderwijzeressen 5, boekbindsters 1. kin derverzorgsters 2, serveersters 4. teekena- ressen 1, verpleegsters 13. hulsel, diensten 179. fabr. arbeidsters 35- Totaal 318. Alg. Totaal 4833. 29 Dec. 1934 4365. 29 Dec. 1933 3521. Ben. 65 ged. werkloozen en 5 werkverschaffing. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: lm. Noomen. Algemeen Assurantiekan toor v/h J. Goedbloed. Breestraat 10 a, Leiden. EigenaarI. p. Noomen, Leiden. Wijziging G. Los, Haarlemmerstraat 207, Leiden. Handel in boter, kaas. vleeschwaren Uit tredend Eigenaar: G. Los. Leiden. Wijzi ging handelsnaam in: fa. G. Los. („Oudste Kaashuis"). De aandacht van de in deze gemeente woonachtige, in 1917 geboren, mannelijke Nederlanders en ingezetenen-niet-Neder- landers wordt gevestigd op hun verplich ting tot het doen van aangifte ter inschrij ving voor den dienstplicht in Januari a.s. Naar wii vernemen zullen in den nacht van 31 Dec. 1935 on 1 Jan 1936 tusschen Amsterdam Haariem Leiden. Den Haag, Rotterdam verschillende extra nachttreinen loonen. ENGELAND. Nieuwjaarsboodschap van Baldwin McDonald weer Lagerhuiscandidaat De dreigende mijnstaking. De eerste minister heeft voor het blad Home and Empire een Nieuwjaarsartikel geschreven, waarin hij iedereen dankt, die bij de laatste algemeene verkiezingen de nationale regeering heeft gesteund en waarin hij erop aandringt, dat het werk zonder verslapping zal worden voortgezet. Het marxistische socialisme is ditmaal verslagen, maar zijn machtige organisatie is nog steeds krachtg. Onze taak is te zor gen, dat het een volgend keer des te be slissender zal worden verslagen» Een van de voornaamste eischen van ons propagandawerk zal zijn de arbeiders partij aan de kaak te stellen als de ver tegenwoordigster van een gevaarlijken vorm van het uiterste socialisme. Reeds zijn er aanwijzingen, dat de arbeiderspar tij uit verkiezingensoverwegingen haar ware bedoelingen wil verbergen. Zij tracht haar erkende politiek te verzachten, haar oproerige strekking te verdonkeremanen en haar revolutionaire volgelingen 't stil zwijgen op te leggen in de hoop de ar- golooze kiezers te vangen. Deze taktiek moet aan de kaak worden gesteld, want de huidige arbeiderspartij blijft in dezen precies, gelijk wij haar de iaatste vier jaar gekend hebben, een partij, die als zij weer aan de macht kwam. ons maatschappelijk stelsel bij den wortel zou aantasten, het maaksel van de constitutie zou vernielen en zou trachten het land te voeren tot een ongenadig socialisme door crisis en chaos. Het ls niet de minste taak, die de conservatieve partij is opgelegd om de waarheid te ontmaskeren, die verbor gen achter de nieuwe gematigdheid, welke de arheidersriartij, de wolf in schaapsvacht tracht aan te nemen in haar poging om zich de macht {e verzekeren voor gevaar lijke bedoelingen. Voor die taak doe ik een beroep od de trouwe en geestdriftige sa menwerking van alle leden der partij. De bond van conservatieve kiezers der 4 Schotsche Universiteiten heeft Ramsay MacDonald aanvaard als candidaat voor den zetel die door den dood van Noel Scelton vacant is geworden. De voormalige minister-president stem de er in toe zich candidaat te stellen als aanhanger der nationale regeering. Teneinde de dreigende miinwerkers-sta- king af te wenden heeft de bond van kolenbandelaren besloten den detaj'nriis voor kolen te verhoogen met 2 shilling per ton. Met ingang van heden heeft de firma Kwestroo in het perceel Levendaal 125 onder den naam Leidsche Olie Centrale" een handel ln oliën en vetten geopend, waar men zoowel oliën voor industrieel als voor huishoudelijk gebruik in elke ze- wenschte hoeveelheid kan koopen De L.O.C. betrekt haar producten rechtstreeks van de raffinaderijen, hetgeen volgens den heer K in den prijs sterk tot uiting komt. Gisteravond omstreeks halfzeven is de 61-jarige wielriider A. K. bü het overste ken van den Morschweg aangereden door een oersonenauto bestuurd door T. C. A. uit Noordwiik. waardoor hii kwam te val len en een niet-ernstige ribfractuur opliep. De E H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Ziekenhuis. Ook dit jaar stellen wij weder de gelegenheid open in ons blad van te plaatsen, tegen den prijs van 75 ct. van 1-5 regels, elke regel meer 15 cl. kunnen deze adverfentiën worden aangeboden. - Bij latere aanbieding wordt de gewone advertentieprijs berekend. BINNENLAND. Mr. W. M. J. van Lutterveld benoemd tot adviseur van de Nat. Bank van Iran (Financiën, 3e Blad). Nadere toelichting op het nieuwe ver drag voor 1936 met Duitschland (3e Blad). Nederlandsche logger gezonken. De be manning is gered (Gem. Nieuws, 3e Blad). Moordaanslag en poging tot zelfmoord te Losser iLaatste Ber., Ie Blad). Zal de revanche-match Euwe-Aljechin in Oostenrijk plaats vinden? (Sport, 4e Blad). BUITENLAND Laval voor de Fransche Kamer. Hij is in gevaar tengevolge van vele scherpe aan vallen op zijn buitenlandsch beleid (4e BI.) Krachtige guerilla-oorlog aan het Noor delijk front in Abessynië (3e Blad). Geen mijnwerkersstaking in Engeland? (Buitenland, le Blad). China noodt Japan tot een twee-landen- conferentie. Japan aanvaardt de uitnoodi- ging (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DUITSCHLAND. Verplichte arbeidsdienst voor vrouwen De Jodenkwestie. In zijn Nieuwjaarsboodschap aan den Arbeidsdienst geeft Hitier te verstaan dat de wet op den verplichten arbeidsdienst voor vrouwen in 1936 zal worden afge kondigd. Officieel wordt medegedeeld dat over eenkomstig paragraaf 3 van de wet tot bescherming van het Duitsche bloed en de Duitsche eer van 15 September 1935 en paragraaf 12 van de uitvoeringsbepaling van deze wet van 14 November 1935 alle Duitsche personen in huishoudelijke dienstbetrekking bij Joodsche gezinnen hun betrekking per 31 December a.s. moeten verlaten, tenzii zij een speciale vergunning hebben gekregen om ook na genoemden datum in dienstbetrekking te blijven. 5538 BRAZILIË. De handelsverdragen opgezegd. De regeering heeft besloten alle be staande handelsverdragen op te zeggen, uitgezonderd die met de Vereenigde Sta ten, Portugal, Uruguay. Argentinië en Frankrijk, en ook met uitzondering van de overeenkomsten tot het liquide maken van de bevroren credieten. De Braziliaan- sche regeering wil met alle landen, waar mee de bestaande verdragen worden op gezegd, onderhandelingen openen op de basis van de meestbegunstigingsclausule, die niet alleen zal gelden voor de doua netarieven, maar ook voor de invoerbe perkingen en de controle op het devle- zenverkeer. URUGUAY. De betrekkingen met de sovjets verbroken. Volgens berichten uit Montevideo heeft de regeering van Uruguay besloten de be trekkingen met de Sovjet-Unie te verbre ken. aangezien dit land Uruguay tot het middelpunt der communistische propa ganda in Zuid-Amerika zou hebben ge maakt. De Russische gezant zou reeds zijn paspoort hebben gekregen. UIT HET VERRE OOSTEN. China noodigt Japan uit tot een conferentie. Gisteren heeft de Chineesche zaak gelastigde te Tokio in opdracht van de regeering te Nanking den plaatsvervan- genden minister van buitenlandsche za ken, Sjigemitsoe, een uitnoodiging over handigd voor een twee staten-conferentie te Nanking, teneinde door gemeenschap pelijke besprekingen alle tusschen China en Japan hangende kwesties op vreed zame wijze op te lossen. Sjigemitsoe nam de uitnoodiging aan, doch wees op de toenemende anti- Japansche beweging in China, die het vertrouwen verstoort. Daar Nanking ech ter zelf het initiatief heeft genomen is Japan in het belang van den vrede in het Verre Oosten bereid, zijn medewer king te verleenen. Hij stelt echter als voorwaarde, dat de concrete Japansche voorstellen voor deze conferentie ook ernstig behandeld zullen worden. Deze omvatten de fundamenteele kwestie der samenwerking der beide landen en de speciale kwestie van Noord-China. De studenten te Sjanghai hebben van hun plan om naar Nanking te komen demonstreeren, opgegeven.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1