,1, map Het Fransche Kamerdebat over de buitenlandsche politiek LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Zaterdag 28 December 193S Verklaring van Laval - Samenwerking met Engeland en trouw aan den Volkenbond. BURG. STAND VAN LEIDEN BINNENLAND. 6otf? Zooals was vastgesteld ls gistermiddag te 3 uur de Fransche Kamerzitting begon nen ter behandeling van de door verschil lende politieke richtingen ingediende interpellaties over de buitenlandsche poli tiek van Frankrijk, in verband met de gebeurtenissen van de laatste weken en in het bijzonder met betrekking tot de Brltsch-Framsche vredesvoorstellen voor het Italiaansch-Abessijnsche conflict, die inmiddels door den gang van raken in Engeland en door de afwijzing door den Volkenbondsraad als afgedaan beschouwd kunnen worden. Rede van Laval. Dadelijk na de opening van de zitting nam de minister-president en minister van buitenlandsche zaken Lavai het woord. Hij herinnerde aan zijn verklarin gen van tien dagen geleden Reeds toen had hij gezegd, dat de pogingen om een vreedzame regeling van het Oost-Afri- kaansche conflict te bereiken, in overeen stemming waren met den geest en de grondslagen van den Volkenbond. Sedert dien waren er ernstige dingen gebeurd. Sir Samuel Hoare was afgetreden en de Engelsche regeering had de Parijsche voorstellen, die hij samen met Sir Samuêl Hoare had uitgewerkt, voor dood ver klaard. De Abessijnsche regeering toonde zich verontwaardigd over de offers, die zij zou moeten brengen. De Italiaansche regeering heeft bij het onderzoek van de voorstellen niet het be grip getoond, dat men had mogen ver wachten. Verschillende omstandigheden hadden de taak niet gemakkelijker ge maakt. Door dit alles is de toestand niet ver beterd, doch waren moeilijke kwesties aan de orde gekomen, waarover Laval thans rijn meening wilde zeggen. Het belang rijkste was te weten, of de politiek, die hijzelf als minister-president had gevoerd. In overeenstemming was met de belangen van Frankrijk of niet. Dat was de eenige vraag, die door de Fransche Kamer onder zocht moest worden. Hij betreurde niet, wat hij gedaan had. Het ging er slechts om, te weten of hij in strijd was gekomen met de verplichtingen, die Frankrijk te genover den Volkenbond op zich heeft genomen, en of hij voor het oogenblik of voor de toekomst de veiligheid van Frank rijk in gevaar had gebracht. Hij had niet slechts door woorden, doch ook door daden de eerbied van Frankrijk voor het Vol kenbondsstatuut getoond. Geen oogen blik, noch te Genêve, noch elders, had hij de verplichtingen geschonden. Als vertegenwoordiger van een grooten vrijen staat had hij met de overige leden van den Volkenbond onderhandeld over de sanctiemaatregelen tegen de aanval lers. Geen der voorgestelde maatregelen had hij een belemmering in den weg ge legd. Alle maatregelen zijn in Frankrijk loyaal en nauwkeurig doorgevoerd, hoe pijnlijk de gevolgen ook konden zijn. Ter uitvoering van paragraaf drie van artikel zes van het Volkenbondsstatuut had Laval zonder aarzelen tegenover Engeland voor Frankrijk de verplichting op zich genomen. Engeland ter zee, te land en in de lucht te steunen, wanneer het door Italië vanwege de toepassing der sanctiemaatregelen aangevallen zou worden. Hij stelde er prijs op, alle bij de interna tionale publieke opinie eventueel nog be staande misverstanden uit den weg te rui men door dit hier openlijk te herhalen. De verklaring, die indertijd aan den Brltschen ambassadeur was gegeven, was inmiddels te Parijs tegenover Sir Samuel Hoare bevestigd. Laval had het gevoel daarmede een zware verantwoordelijkheid op zich te hebben genomen, overigens was zij het onafscheidelijke gevolg van de be palingen van het Volkenbondsstatuut. Deze verantwoordelijkheid had hem de plicht opgelegd alles te doen om ontspanning tusschen Engeland en Italië te brengen. Laval gaf toe, dat hij vreesde voor een Incident. De geschiedenis heeft daar vele voorbeelden van. Frankrijk zou door een dergelijk incident gewikkeld kunnen wor den in een oorlog, die hij ten koste van alles wilde vermijden. Naarmate de ver plichtingen, die uit het Volkenoondspact voortvloeiden, zwaarder waren, had hl| het meer zijn plicht geacht niets na te iaten om een vreedzame oplossing te bereiken. Met Hoare had hij onder den indruk van dit gevaar beraadslaagd over de kwestie van het petroleum-embargo, In dit ver band verwees Laval naar de verklaring van Hoare in het Lagerhuis en vervolgde, dat hij samen met Hoare den besten weg had gezocht om met handhaving van den vrede en binnen het kader der internationale in stellingen, de belangen van beide landen te verdedigen. De voorstellen, die men overdreven had genoemd, hadden Hoare en hy verstandig geacht. Overigens waren zij niet onveran derlijk. Wat zou morgen gebeuren? Het stond vast, dat de Parysche voorstellen waren afgedaan, doch de taak van bemiddeling bleef bestaan. De Volkenbondsraad was bij een gekomen en had de Commissie van Dertien doen herleven. De coördinatie-com missie had opdracht gekregen, toezicht te houden op de toepassing der economische sanctiemaatregelen. Zou zij het terrein harer werkzaamheid uitbreiden? Wie wilde beweren, dat de reeds toegepaste flnan- cieele en economische maatregelen zonder uitwerking bleven? Wie kon de garantie geven, dat men door deze maatieoelen uit te breiden niet het gevaar liep, den stryd te vergrooten? Sommigen verklaren, dat in de eerste plaats het eerbiedigen der inter nationale overeenkomsten van Delang is. Welnu, deze overeenkomsten hebben in de eerste plaats ten doel. den -.oriog te ver hinderen en zijn uitwerking te begrenzen, en niet, den oorlog algemeen te me ken. Men had Laval gevraagd of hy niet vreesde, op een dag te moeten bttieuren, dat hij de middelen had b»peikf die de andere lanr' n ter beschikk ng vei. Frank rijk zouden kunnen stellen cm het tegen een eventueelen aanval te beschermen. Dat i was het grootste verwyt, dat men hem voor de voeten had geworpen. Hiermede kwam hy op een zeer lastig terrein. Theo- J retlsch moest de Volkenbond zyn kracht erin lAnden dat hij de geheele wereld om vatte. In werkelykheld ls dat niet ten volle bereikt. De uitvoering van zijn ta«k was daardoor veel moeliyker geworden. De Volkenbond zou zichzelf tot misluk king doemen wanneer hy zou weigeren zelf te bepalen hoever hy kon gaan Daar om had Laval altyd op het standpunt gestaan, dat naast de algemeene verplich tingen, rekening moest worden gehouden met de wyze. waarop deze uitgevoerd moesten worden. Te Genève was de formule en de me thode der regionale bijstandspacten ont worpen. Was het niet juist zeer veel. van tevoren een op bepaalde gebieden betrek king hebbende, beperkte regeling van den wederzydschen bijstand te organiseeren? Ingeval van het ontbreken van dergeiyke overeenkomsten zou de automatische toe passing van artikel zestien altiid van het toeval alhangen en van beperkte draag- wUdte biyven. Het optreden van den Volkenbond ln de huidige moeiiykheden, kon op belemme ringen stuiten. Daaruit mocht men echter niet afleiden, dat de grondslag der col lectieve veiligheid ln gevaar kwam. Het ging er thans om de eerbiediging der in ternationale verdragen te waarborgen door het beëindigen van een stryd, die gericht was tegen de belangen van alle naties en die slechts den vyanden van den vrede baat kon brengen. Men moest actief ernaar streven, zonder de grond slagen van den Volkenbond op eenigerlel wyze aan te tasten en zonder de juridi sche grondslagen der wederzydsche waar borgen te verzwakken. Als men Laval een meenlngsverschll met de Engelsche regeering wilde ver- wyten, antwoordde hij daarop, dat een vrije gedachtenwlsseling tusschen twee groote democraten slechts de nauwe sa menwerking, die voor de handhaving van den vrede onontbeeriyk was, kon versterken. Niemand kon ontkennen, hyzelf minder dan alle anderen, dat de Fransch-Engelsche samenwerking het beiangrykste element voor de veiligheid van Europa was. Hü, Laval, had het aan deze samenwer king niet laten ontbreken. Hy had de so lidariteit. die de belde landen verbindt, op geen enkele wyze afbreuk gedaan. HÜ dacht er ook niet aan. Engeland te ver- wyten de gemeenschappeiyke te Parys met den Engelschen minister uitgewerkte voorstellen tenslotte te hebben afgewezen. Laval had deze dingen ondernomen, en hy betreurde dat niet, omdat zy ten doel had den een einde aan den stryd te maken. Al hadden zy ook niet tot een succes ge leid. daardoor was hij niet ontmoedigd. Andere pogingen moesten gedaan worden, die misschien eveneens geen succes heb ben. De omstandigheden verboden hem echter, den moed te verliezen. Wat er ook zou gebeuren, hy zou voortgaan met voortdurend voor den vrede te werken. De rede van Laval werd verscheidene malen onderbroken door interrupties van links en applaus van de rechterzijde of van de middengroepen. Leon Blum aan het woord. De eerste spreker na Laval was de so cialistische leider Leon Blum. Hy verweet Laval, dat hy niet namens de Fransche regeering had gesproken. Lavai's politiek was mislukt, omdat hy geen r.ieuwe op dracht voor de bemiddelingspoging van Frankryk en Engeland had gekregen. Van alles, wat hy tien dagen geleden ln de Kamer had gezegd, was niets overgeble ven dan Laval zelf Leon Blum werd voortdurend onderbro ken door interrupties van rechts, diesom- tyds zeer fel waren en hem het spreken zoo moeilyk maakten, dat hy, blijkbaar om nieuwe kracht te verzamelen, den voorzittei- verzocht de vergadering vüf mi nuten te schorsen.Aan dit verzoek werd voldaan en na de korte pauze zette Leon Blum zyn aanval op de regeerlngspolltiek- voort. Het Itallaansch-Abessynsche con flict zou geen oorlogsgevaar voor anderen veroorzaken, wanneer alle staten vastbe sloten waren, den aanvaller geen steun te verleenen. Laval had de fout gemaakt, bil Musso lini den Indruk achter te laten dat Italië van Frankrijk niets heeft te vreezen. Frankryk heeft echter van Mussolini niets te vreezen. Het werkelük gevaar is niet Italië, maar het nationaal-socialistische Duitschland. Het bestaan van internatio nale büstandsovereenkomsten is voorwaar de voor Frankryk om dit gevaar onder het oog te kunnen zien. Een dergelijke over eenkomst moet met of zonder Duitschland worden gesloten. Zoo noodlg zou men Duitschland tot deelneming aan deze overeenkomst moeten dwingen. Laval heeft gewerkt ten nadeele van de veilig heid van Frankrijk, doordat hij de collec tieve veiligheid heeft verzwakt. De rede van Blum werd door socialisten en radicalen luide toegejuicht, terwijl de rechterzüde en de middengroeDen her haaldelijk hun afkeuring te kennen gaven. Taitinger verdedigt Laval. De rechts-georienteerde afgevaardigde Taitinger voorzitter van den patrlottl- schen jeugdbond verdedigde met klem de Dolltlek van Laval en de houding van Italië. Hit verklaarde, dat men tegenover Abessynië een ander standuunt moest in nemen als tegenover andere staten aan gezien Abessynië geen werke'iike natie en geen oolitleke eenhe vormde. Aangezien men Jaoan niet had verhinderd Mand- sloekwo te nemen en niets tegen de Duit- Th? her'o-wanening bad gedaan h<"' Mus solini het recht aan ts nemen dat men ook tegen hem niets zou ondernemen. Men had Italië koloniale beloften gedaan en Laval had deze beloften vervuld. Op een interruntie van links, of het juist was. dat. Taitinger in een interview met het weekblad Choc" had verklaard, dat men zich niet tegen een expansie van Duitschland mooht verzetten aangezien dit volk van 65 millloen zielen niet genoeg ruimte om te leven had antwoordde Tai tinger: Dat was een telefooneesprek. Niet elke uitlating is nauwkeurig weergegeven doch in het algemeen komt de nublicatie in het weekblad met mün ODvattineen overeen". Nieuwe critlck. Met. groote aandacht luisterde de Ka mer vervolgens naar een lange rede van den afgevaardigde Delbos, die namens de radicaal-socialistische fractie sprak. Het, merkwaardige was, dat zyn rede niet alleen door de linkerzyde, maar ook door een groot deel der middengroepen werd toegejuicht, hoewel hy zoowel op de bui tenlandsche als op de binnenlandsche po litiek van Laval scherpe critick oefende. Delbos gaf ais zyn meening te kennen, dat de buitenlandsche politiek van Laval niet voldoende gebaseerd was op het Volkenbondsstatuut en op de algemeene veiligheid. Men kon de verklaringen van Laval op zichzelf als bevredigend be schouwen. maar van belang waren de daden. De politiek van Laval had, voor zooverre zy van den Volkenbond was af geweken, schipbreuk geleden, en moest beslist worden afgewezen. Delbos elschte, dat de politiek zou worden voortgezet, die door alle regeeringen sedert 1919 en ln het byzonder door Brland was gevoerd. Zy bestaat hierin, dat de verdragen geëerbie digd worden. De voorstellen van Hoare en Laval wer den door Delbos in scherpe bewoordingen afgekeurd en hy eischte, dat men zou terugkeeren op den weg van den Volken bond. Naar aanleiding van de woorden van zyn voorgangers sprak Delbos ook over Duitschland en over de verhouding van Frankryk tot zyn buurstaten. Hij be pleitte een goede verstandhouding zoowel met Duitschland als met Italië, doch slechts op voorwaarde, dat deze verstand houding tegen niemand gericht zou zyn en zich vooral niet zou keeren tegen Sovjet-Rusland, Paul Reynaud tegen Laval. Vervolgens was het woord aan den voor- maligen minister van financiën, Paul Rey naud. vertegenwoordiger van het republi- keinsche centrum. Hy stelde o.a. de vraag, tegen wie Duitschland zich bewapende en verklaarde, dat ook hy alles had beproefd om een verzoeningsformule met Duitsch land te vinden, waarzonder een duurzame vrede niet mogeiyk was. Reynaud herin nerde aan de jongste Engelsche verkie zingen. waarby een overweldigende meer derheid van het volk voor de beginselen van den Volkenbond had gestemd. Het En gelsche volk heeft Ingezien, dat het by den Italiaansch-Abessynschen oorlog om veel meer gaat dan om de belangen van het Britsche wereldryk. niet slechts om mate- rleele dingen, doch om moreele beginselen. De ommekeer in de Engelsche politiek was van buitengewone^ fceteekenls. Frankrijk mocht daar niet blipd yoor zijn en had te kiezen tusschen .Italië, dat het Volken bondsstatuut hgd .gëschonden, en Enge land, den beschermer van de Volkenbonds gedachte. Als Frankrilk zich tegen Enge land keerde, beteekande dat oorlog. Na de rede van Reynaud, die zoowel door links als door de middengroepen met in stemming werd begroet, werd de zitting voor korten tyd onderbroken. In de wan delgangen van de Kamer hóórde men ty- dens deze pauze verkondigen, dat de meer derheid der regeering zeker zeer wankel zou staan als het nog tot een stemming zou komen. Indien dat echter niet het ge val zou zyn, kon men nog geen conclusies trekken. Later werd nog het v/oord gevoerd door Bible, vertegenwoordiger der republikelnsch socialistische unie. die de regeerlngspolltiek scherp aanviel en veroordeelde. De afgevaardigde Theliler daarentegen verklaarde, dat hy en zyn vrienden hun vertrouwen in de regeering-Laval niet hebben verloren. De communistische afgevaardigde Péri, die vervolgens het woord kreeg, wees de politiek van Laval beslist af. Des avonds te 11 uur werd de zitting der Kamer verdaagd tot heden. GEBOREN. Hanrie Hendrikkus, z. van M. F. v. d. Wetering en J. de la Rie Petrus Anto- nius, Z. van B. F. P. v. d. Klugt en B. H. Brussel Johannes Gysbertus, z. van A. v. d. Walle en C. J. Rooyakkers Eitje, d. van H. Struik en J. van As Johanna Marie, d. van J, W. de Roon Hertoge en J. M, Drinhuysen Pleter, z. van P. Lardée en H. M. v. d. Wetering Jacobiis Anto- nius, z. van C. W. Prins en A. v. d. Veer Johannes Willem, z. van J. W. Jong en A. Cornet Harry Johannes, z. van S. Zwetsloot en E. W. K. y. d. Meer Jansje Mina, d. van C. Haasnoot en J. M. Ouwer- sloot Jan Arie z van A. Versteeg en K. P. Kamerling Catharina Maria, d. van G. Broer cn A. K. Dvor&k Hugo. z. van Th. Raaphorst en G. Engelen Alida, d. van J. de Gier en J. Bokhorst Seraphl- nus Theodorus, z. van J. Vastenhout en M. J. Marcus Pieter, z. van L. P. van Loon en E. J. Warmerdam Wilhelmus Anto- nlus Qulrlus, z. van J. W. Edelaar en C. A. Duyndam Adrianus Jacobus z. van H. M. v. d. Meer en H. J. Oostveen Jansje, d. van P. Kloos en J. Kagenaar Dechlena Geertje, d. van R. Santing en L. Essing. ONDERTROUWD. F. C. Koopman, jm., 22 jaar en B. M. Bakker, jd. 25 jaar W. J. van Zuyien, Jm., 26 Jaar en J. P. Jasperse, jd., 27 jaar W. Buurman. jm„ 29 jaar en H. B. J. Volbeda, Jd., 30 jaar W. F. Jongeleen, jm. en S. Louwrier, jd. OVERLEDEN. G. Mol. wedn., 79 Jaar H. H. Hoyng, man. 36 jaar H. C. L. J. Hoogkamer- Royaards, wed., 85 jaar J. Eikelenboom, man, 48 jaar C. J. Nijssen-Sehuyt, vrouw, 74 jaar C. W. Pouw, dochter, 25 jaar C. Schipper-ie Maitre, wed., 79 jaar A. Pardon, wedn., 85 Jaar I. v. Frank, man. 76 jaar J. Hoppenbrouwer, wedn., 84 Jaar. RECLAME 6164 EEN „SERVICE" INSTITUUT VAN „DE NEDERLANDSCHE DAGBLADPERS". De Cebuco. In het kantoorgebouw „De Bisschop", Dam 2 A, Amsterdam, is sedert kort ge vestigd het „Centraal Bureau voor Cou rantenpubliciteit" (Cebuco) van De Neder- landsche Dagbladpers. De Vereeniglng „De Nederlandsche Dag bladpers" beoogt met de instelling van dit bureau een centraal orgaan te scheppen, waardoor de Nederlandsche bedryfswereld met nóg meer vrucht de zoo doeltreffende stimulans voor den verkoop, die advertee- ren heet, zal kunnen toepassen. Wel verre van op het terrein te komen der erkende advertentie-bureaux die hun taak vervullen op een wyze als ook in de reclamelanden by uitnemendheid (Enge land en Amerika) alle waardeering wekt, zal het zoowel voor adverteerders als ad vertentie-bureaux ter beschikking staan met allerhande gegevens, waarvan het byeengaren voor ieder individueel te kost baar zou zyn. Dit ls alleen doeniyk voor een centraal lichaam als het Cebuco, waar by, op een enkele uitzondering na, alle voornaamste couranten van Nederland zyn aangesloten. De gegevens waarover men beschikken moet om een reclamecampagne zoo doel treffend mogeiyk op te bouwen, zyn tegen woordig wel vele Statistisch cytermate- riaal en nog tal van andere informaties over de verschillende districten en ver spreidingsgebieden der couranten. Dit alles stelt nu het Cebuco aan adverteerders, a s. adverteerders en hun advertentie-bureaux ter beschikking. Het opzetten van reclame-campagnes cn 't houden van marktonderzoekingen by welke marktanalyses het bureau gaarne zyn steun en bemiddeling verleent zui len hierdoor een uiterst solide basis krij gen. Bedryfsgroepen, individueele bedryven en de erkende advertentie-bureaux kun nen te allen tijde aan het „Cebuco" vragen stellen betreffende de verschillende ge westen of plaatsen. Het brengt de vragen van adverteerder, toekomstlgen adverteerder of advertentie bureau over aan zyn leden ivoorzoover de gegevens die het bureau zelf heeft verza meld, niet toereikend mochten zyn) en vat de ingekomen inlichtingen samen in een rapport, dat het den aanvrager doet toekomen. Al deze diensten en inlichtingen van het bureau zyn gratis. Het „Cebuco" zal verder ook tal van publicaties doen verschynen, die voor de adverteerders van waarde zullen blyken. De leiding van het „Cebuco berust in handen van iemand, die een twintigjarige ervaring in de couranten- en reclame wereld heeft. EEN NIEUWE UITVINDING OP SCHEEPVAARTGEBIED. 75ct 1dat TflynKahdt mankt üf goed 5ct B'l fiPOTH enMOODTCIt VISSCHERIJBEDRIJF TE IJMUIDEN. Automatische registratie van sc heepscommando's. Tijdens de onlangs ln Indië gehouden proefvaart van de ..Janssens". het nieuwe schip der Kon. Paketvaart Mij., ls een Nederlandsche uitvinding gedemonstreerd, waarvoor uit de kringen der officieele ge- noodigden en technici groote belangstel ling bestond, aangezien deze vinding, in dien zii volledig beantwoorden zal aan de verwachtingen, welke men er van koes tert. wbde perspectieven opent voor het reconstrueeren van scheepsongevallen en scheepsrampen waarbl! het in de eerste plaats aankomt op een juist inzicht in de door het commando verrichte manoeuvres. Het betreft hier een door den heer Fa- ber uitgevonden instrument, dat den naam „Faber's Automatic Recorder" heeft ge kregen en dat alle commando's, door mid del van de scheepstelegraaf gegeven re gistreert. zoodat deze. op een strook papier neergelegd, steeds kunnen worden gecon troleerd. Het belang hiervan zal men direct be grijpen, wanneer men de verslagen leest van de zittingen van den Raad voor de Scheepvaart, waar alle aanvaringen strandingen, enz. van schepen worden be handeld Men weet dan. dat by het recon strueeren van dergelyke ongevallen de ge tuigenverklaring van de bemanning dik- wyls den doorslag moet geven, vooral wat betreft de gegeven commando's en de wijze waarop deze zijn uitgevoerd. Het blükt meermalen, dat deze verklaringen van el kander afwijken, al werden ze ook naar geweten afgelegd. Dit is trouwens een bekend verschijnsel. De heer Faber heeft met dit Instrument aan dezen toestand een einde gemaakt. Als een stille betrouwbare getuige regis treert het al datgene dat later bij de reconstructie van een ongeval van waarde zal bliiken te ziin. Het legt elk commando vast. door middel van de scheeostelegTaaf gegeven bovendien registreert het appa raat het .begrepen" teeken dat door de machinekamer op elk commando wordt gegeven, terwijl ook wordt opgeteekend het aantal omwentelingen, dat door den voortstuwer wordt gemaakt, zoodat daar door kan worden vastgelegd of het gege ven c»mmando werkeiyk behooriyk is uit gevoerd. Het Instrument werkt automa tisch; zoodra de handle van de telegraaf op de brug wordt bewogen, vangt het aan te registreeren. Het apparaat zal bil voorkeur op de brug worden opgesteld en wel in één geheel met de telegraafzuil. Behalve voor de werkzaamheden van den Raad voor de Scheepvaart kan het instrument ook voor reeders en assurantle- maatschapnüen nuttige diensten bewüzen. o IDENTITEITSBEWIJZEN VOOR FOTOTOESTELLEN. De organisatie van den Neaerlandschen Fotohandel, belichaamd in het Centraal Bureau, gevestigd te Amsterdam, heeft by de regeering voorstellen Ingediend om ten gerieve van het Nederlandsch fotografee rend publiek ter voorkoming van moeiiyk heden aan de grenzen by terugkeer uit het buitenland met een tevoren in Neder land gekocht fototoestel z.g. Identiteits kaarten te verstrekken, ton biyke, dat de betreffende apparaten al reeds eerder re gelmatig werden ingevoerd en dus verder vry van rechten in Nederland kunnen wor den toegelaten. Deze indentiteitsbewyzen zullen uitslui tend via den bonafide fotohandel afgege ven worden, I Het geven van een sloopingspremic in overweging genomen. In den loop der laatste jaren zyn her- liaaldelyk belangrijke rapporten uitge bracht om tot saneering van het vissche- i rybedryf te IJmuiden te komen. In deze rapporten o.a. van de commlssie-Rljkeus en van de Rykscommlssle voor werkver ruiming werd een groot aantal voorstel len gedaan met het doel de verbetering van het productie-apparaat en de verrui ming der disrtributlemogeiykheid te bevor deren. Daar het bezwaarlijk ls teveel ver strekkende maatregelen tegelijk te nemen, Is getracht langs geleidelyken weg op te treden. Begonnen werd van ieder schip, dat aan de visscherij wenscht deel te nemen, een ultvaartcertlflcaat te vragen. Op deze wyze heeft men het ln de hand den aanvoer van vlsch ln de toekomst j tot eon zoodanige hoeveelheid te beper ken, als de markt kan opnemen en nood lottige prijsdaling te voorkomen. Intusschen waren daarmede niet opge ruimd de oude schepen, die te IJmuiden al jaren In de havens liggen te roesten, maar steeds een ernstige bedreiging vor men voor biyvend economisch herstel. Zoodra immers de pryzen van viseh wat oploopen, kunnen deze oude schepen weer in de vaart worden gebracht, waardoor de ingetreden prysverbeterlng weder zou verdwynen. Het is niet te verwachten, dat, zoolang deze toestand duurt, nieuw kapi taal zich gemakkelltk voor IJmuiden zal interesseeren, waardoor de vlsschersvloot steeds moet verouderen. Ten einde den prikkel tot het opruimen van deze oude schepen te bevorderen, wordt naar wy van bevoegde zydo ver nemen thans overwogen een slooplngs- premie te geven, waardoor de marge tus schen het bedrag, dat de reeder vraagt en dat de slooper wil geven in een aantal gevallen zal kunnen worden overbrugd. De zaak is by het Werkfonds in onder zoek. Intusschen zullen belanghebbenden goed doen om ten aanzien van de flnan- cieele mogeiykheden. die hier wellicht zullen worden geboden, geen overdreven verwachtingen te koesteren. De premie zal onder alle omstandig heden slechts een zeer bescheiden bedrag uitmaken, zoodat de reeders. die reeds thans een eenlgszlns aannemelijk bod voor een oud schio ontvangen, ter voorkoming van teleurstelling goed zullen doen dit te aanvaarden. Hiervoor is temeer aanleiding omdat de kans welhaast uitgesloten moet worden geacht, dat de scheoen. waardoor een slooDingspremie mogeiyk is geweest, in de toekomst ooit nog eens een uitvaart- certlficaat zullen verkrygen. Deze schepen zullen dus nooit meer aan de vaart kun nen deelnemen, zoodat de reeders goed zullen doen verkoop te bevorderen. DE ONTSLAGEN BIJ DE K.H.L. De actie der vrouwen. Gistermorgen vond de conferentie plaats, welke door den heer M. H. de Beaufort, directeur van den Koninkiyken Holland- schen Lloyd, was toegezegd aan de vrouwendelegatie, benoemd ln de verga dering van de ontslagenen met hun vrouwen. In het onderhoud trachtte deze laatste de punten, welke in den „open brief" aan zyn adres, waren behandeld, te weerleg gen ln een financieel technisch betoog. Zonder hierop in te gaan, bleef de delega tie zich op het standpunt stellen, dat. welke motieven de heer De Beaufort ook mocht aanvoeren, de zaak waarom het voor haar werkeiyk gaat, eenvoudig deze is, dat de thans ln nood verkeerende ge zinnen na een zóó langdurig dienstver band, meer dan ooit aanspraak blyven maken op hun recht op ultkeering en op uitbetaling van het spaar- en pensioen fonds, zooals reeds vanaf het begin door de ontslagenen geëischt ls. De presidente van het Vrouwencomité stelde den heer De Beaufort ermede in kennis, dat de actie tot Dinsdag 31 De cember a.s. zal rusten, doch dat bij niet- vervulling van deze redeiyke eischen, het vrouwencomité tezamen met de perso neelscommissie de actie naar buiten ver sterkt zal voortzetten. VERSPREIDE BERICHTEN. De gemeenteraad van Enkhuizen heeft tot secretaris van deze gemeente benoemd den heer J. C. L. Vreeken, thans hoofdcom mies ter secretarie en waarnemend secre taris der gemeente Sliedrecht. In het academisch ziekenhuis te Lei den, waar hy op bezoek was bij zyn doch tertje, is ten gevolge van een hartaandoe- ning plotseling overleden de heer H H. Hoyng. bedrijfsleider der N.V. Koninkiyke Plateelbakkery Zuid-Holland. De overle dene bereikte den leeftijd van 36 Jaar. Te Bloemondaal ls, 72 jaar oud, over leden mr. J. H. Thiel, oud-inspecteur M. O. by het handelsonderwijs en oud-wethouder van Haarlem. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het vadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel u)el mogelijk zonder een permanent geWtr'k van uw claxon. 2-4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14