Lanqe Beschuitjes Siroop Faiqgl IT5EN «tW 1TTE „VERRAAD" 76,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 27 December 1935 Vierde Blad No. 23238 BINNENLAND. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE TE ADDIS ABEBA. Woensdagochtend is bij het Hoofdbestuur van het Nederl. Roode Kruis een tele gram ontvangen van den leider der Ne- derlandsche ambulance naar Abessynië, waarin medegedeeld werd, dat de ambu lance Dinsdagochtend in Addis Abeba aangekomen was. De verdere opdrachten zal de ambu lance krijgen van de regeering van Abes synië. Naar men weet zal Minister Slotemaker de Bruine op Oudejaarsdag voor het Alge meen Nederlandsch Verbond een radio rede houden tot aile leden van den Nederlandschen stam Het hoofdbestuur van het Roode Kruis heeft de ambulance hiervan op de hoogte gebracht en verzocht op het vastgestelde uur te trachten radio verbinding met Holland te krijgen. Het radio-toestèl van de ambulance ls hier voor wel geschikt, zoodat 't waarschijnlijk is. dat onze landgenooten in Abessynië op Oudejaarsdag de stem van Minister Slotemaker de Bruine zullen hooren. De Minister zal in zijn rede ook eenige woor den richten tot de leden der ambulance. NIEUWE WARENWET EN DE KEURINGSDIENSTEN. Voorloopige regeling in Januari; definitieve in Maart. Minister Slingenberg deelde bij de be handeling van de Warenwet in de Eerste Kamer nog mede, dat op 1 Januari a s. een Kon. besluit zal verschijnen, waarbij de Keuringsdiensten zullen worden geregeld. Dit Kon. besluit bedoelt echter slechts een formeele voorloopige regeling te tref fen. De definitieve regeling zal eerst door een Kon besluit in 'Maart volgen. Intus- schen zullen dan de Keuringsdiensten na dere berichten ontvangen. De mededeeling, dat slechts acht Keu ringsdiensten zouden overblijven, weer sprak de minister als voorbarig en onjuist. Verdere mededeelingen heeft minister Slingenberg echter niet verstrekt. Alleen verklaarde hij ook hier. dat de te ver wachten bezuiniging in het geheel op een half mlllioen wordt geraamd. INVOERRECHT OP VLEESCH. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de com missie van deskundigen voor de vaststel ling van de prijscourant op versch en ge koeld vleesch, tn haar vergadering van 23 dezer bedoelde prijscourant heeft vast gesteld als volgt: Rund- en kalfsvleesch, versch of ge koeld, 100 kg. f. 40; paardevleesch, versch of gekoeld, 100 kg. f. 35. Gedurende de maand Januari 1936 zal mitsdien het Invoerrecht voor de hier boven bedoelde vleeschsoorten bedragen: 20 pet. van de aldus vastgestelde waarde voor het rund- en kalfsvleesch, zijnde f. 8 per 100 kg. bruto; 12'/i pet. van de waar de, voor het paardevleesch vastgesteld, zijnde f. 4.37Vi per 100 kg. bruto. RECLAME- 6094 'jnrz' Vraagt het oordeel van Uw dokterI n 11.15 A Bij Apothekers en Drogisten groote fl kleine flacon FRAUDULEUZE INVOER VAN FOTOTOESTELLEN. Scherpe maatregelen aan de Duitsche grens. Het is gebleken, dat vele personen ge tracht hebben in Duitschland tegen goed- koope marken dure fototoestellen naar Nederland te brengen en deze zonder be taling van Invoerrechten over de grens te voeren. Gedurende den laatsten tijd wordt aan de grens een strenger controle uit geoefend en tal van toestellen, welke frau duleus werden ingevoerd, zijn reeds in beslag genomen en de bezitters ervan werden beboet. Naar thans van bevoegde zijde wordt medegedeeld, is het koopen van goederen in Duitschland en het betaler) daarvan in Duitschland tevens In strijd met de clearlng-overeenkomst tusschen Neder land en Duitschland. Op een desbetreffen de vraag heeft het Nederlandsch Clea- ringinstltuut te Den Haag medegedeeld, dat hij, die tijdens een verblijf in Duitsch land aldaar een camera koopt en con tant betaalt, met de bedoeling deze hier te lande in te voeren, zich in verband met artikel 20 der Wet Internationaal Beta lingsverkeer 1934, welke hem, die in strijd met de verdragsvoorschriften opzettelijk een betaling verricht met straf bedreigt, aan strafvervolging bloot stelt. Volgens deze uitspraak kunnen zij, die aan de grens in het bezit worden gevon den van in Duitschland gekochte foto toestellen, niet alleen beboet worden door de douane, doch ook een strafvervolging volgens bovengenoemde wet tegemoet zien. o A. N. W. B. Vergadering algemeen bestuur. Te Amsterdam heeft, onder voorzitter schap van den heer Edo J. Bergsma, het vrijwel voltallige algemeen bestuur van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zijn halfjaarlijksche vergadering gehou den. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan de uitvoering van het plan tot vestiging van een agentschap van den A. N.W.B. te Breda, naast de reeds in Am sterdam, Arnhem. Maastricht en Ensche dé bestaande vestigingen. De begrooting voor 1936, sluitende met een cijfer van f. 1.148.500 in ontvangst en uitgaaf, werd goedgekeurd, overeenkom stig het rapport van de flnancieele com missie. De voorzitter, de heer Edo J. Bergsma werd met acclamatie herkozen De heeren C. R. Th. Baron Kraijenhof en Mr. N. Nauta werden herkozen als bui tengewone leden van het D. B.; als nieuw buitengewoon lid van het D B. werd ge kozen de heer Ernst Crone, lid van het algemeen bestuur en voorzitter van de Kon. verbonden Nederlandsche watersport vereeniglngen. In diens plaats weid tot lid van het alg. bestuur gekozen mr. S. P. C. L. Meijer Wierdema te Den Haag, lid van de balans-commissie. In de vacatures in het alg. bestuur ontstaan door het be danken van de heeren H. A. A. Baron Collot d'Escury te Kloosterzande. wegens drukke werkzaamheden en mr. H. J. J. Post te Amsterdam, wegens ziekte, werd voorzien door de benoeming van de hee ren M. Wagtho, burgemeester van Groede (Zeeuwsch Vlaanderen) en J. P. F. M. v. Dooren, industrieel en consul van den A.N.W.B. te Tilburg. De verschillende commissies werden herkozen. AFSCHEID MR. DR. A. VAN DOORNINCK. In een der vergaderzalen van het Depar tement van Financiën heeft de minister van Financiën, in tegenwoordigheid van den secretaris-generaal en nagenoeg alle ambtenaren van de Generale Thesaurie afscheid genomen van mr. dr. A. van Doorninck, wien op zijn verzoek met in gang van 1 Januari as. op de meest eer volle wijze ontslag is verleend ais Thesau rier-Generaal bij dat Departement. In een uitvoerige rede werd door den minister mr. van Doorninck dank gebracht voor alles wat hij in het belang van den Staat heeft verricht gedurende moeilijke jaren, waarin hij aan het hoofd van de Generale Thesaurie heeft gestaan. Zijne Excellentie eindigde met den scheidenden hoofdambtenaar namens het personeel een stoffelijk aandenken aan te bieden. De heer van Doorninck dankte hierop den minister voor diens vriendelijke woor den en in het bijzonder ook voor diens vriendelijke houding om temidden van de ambtenaren het afscheid te leiden. Voorts betuigde hij zijn erkentelijkheid aan den secretaris-generaal voor diens medewer king en aan de ambtenaren van de Gene rale Thesaurie voor de van hen steeds ondervonden groote mate van toewijding en bijstand. Tenslotte dankte hij den mi nister voor diens voordracht, welke heeft geleid tot zijn benoeming tot Comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. DE SAMENSTELLING VAN DEN PERSO- NEELRAAD DER NED. SPOORWEGEN. Gedurende de jaren 19361937. De Personeelraad der Ned. Spoorwegen voor de jaren 1936—1927 is samengesteld als volgt: Aangewezen door den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederland sche Spoorwegen: R. Verdam, 1ste chef de bureau te Nijmegen en als plaatsvervan gend lid L. N. Zwaan, bureaureferen. Utrecht Hgb. Aangewezen door den Centralen Bond van Spoor, tram A.T.O. en van Gend en Loos personeel als lid A. Ketelaar, bu reelambtenaar van Utrecht en als plaats vervangend lid C. Cramer, commies Utrecht. Aangewezen door den Ned. R.K. Bond ,,St. Raphaël" als lid L. H. Wigman. op zichter-machinist Hilversum en plaats vervangend lid H. J C. Venings, commies Amersfoort', als lid H. F. Timmermans, secretaris van „St. Raphaël" en plaatsver vangend lid H. F. P. Donné. commies Venlo. Aangewezen door de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel P. Molt- maker. voorzitter van die Vereeniging Utrecht en plaatsvervangend lid R. v d. Weerd. Utrecht; als lid G. Joustra. 2de voorzitter en als plaatsvervangend lid E. van Hinte, machinist Den Haag. Aangewezen door den Prot. Christelijken Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel als lid J. Augusteijn. voorzitter van dien Bond te Utrecht en als plaatsvervangend lid J. Eijkeiboom. secretaris van dien Bond te Utrecht. DE POSTVLUCHTEN. De „Lijster" is gisteravond te 18 uur op Schiphol aangekomen. Het K.L.M -vliegtuig de Kieviet ls op de uitreis in Singapore geland. Het K L M.-vliegtuig de „Oeverzwaluw" is op de uitreis te Athene geland. Het KL M.-vliegtuig de „Nachtegaal" is op de thuisreis in Rangoon aangekomen. VERSPREIDE BERICHTEN. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana woonden Eersten Kerstdag 's och tends de godsdienstoefening bij in de Wil- helminakerk onder gehoor van ds. A. K. Straatsma. Te Hilversum is, 62 jaar oud, over leden de heer J. C. Volker Lzn., een be kend figuur in de aannemerswereld. Hij was president-commissaris van de N.V. Mij. „Nederland" tot het aannemen van werken en voorzitter van den raad van beheer der N.V. Mij. tot Aanneming van Zuiderzeewerken. In den ouderdom van 81 jaar is in Den Haag overleden dr. J. Bergsma. De heer Bergsma was te Slochteren ge boren. Hij is leeraar in de Nederlandsche taai bij het middelbaar onderwijs en schoolopziener bij het lager onderwijs geweest. RECLAME- 6097 Echt weer voor een kop heete chocolade ol anijs melk. met die heerlijke pittige 12 cl. per pakje Bij K. B. is aan jhr. L. Rutgers van Rozenburg op zijn verzoek met ingang van 1 Januari eervol ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Eemnes, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in die betrekking be wezen, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. In den ouderdom van 41 jaar is te Amersfoort overleden de heer W. Meur- singKorthals Altes, president' van de N V. Phoenix-BrouwerijDe overledene is eenige jaren werkzaam geweest als direc teur van de Graansilo-Maatschappij te Amsterdam, waarna hij eenige jaren me dedirecteur van de Meursing-gebakfabrle- ken te Amersfoort was. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. EEN NIEUW GEZICHT. Fred MacMurray is een nieuw gezicht in de bioscoop. „Patrouillewagen 99" was de eerste film waarin hij aan het Nederland sche publiek werd voorgesteld; Amerika zag hem reeds eerder, n.l. in „The Gilded Lily" met Claudette Colbert, en daarbij bleek welk een aantrekkingskracht Fred op het vrouwelijk deel van het publiek kan uitoefenen. Fred is een geboren Amerikaan. Zijn vader was een bekend violist en had ge hoopt dat zijn zoon hem daarin zou op volgen, maar aanvankelijk was Fred's voornaamste ambitie athletiek-trainer te worden. Op school was hij dan ook één van de beste krachten der athletiek-ploeg. Toen het erop aankwam verdiende hij echter zijn eerste geld in een conserven- fabriek, kocht daarmee een saxofoon en speelde al spoedig in een band. Hij promo veerde eenige malen naar betere bands en zoo bracht op zekeren dag een muzikale tournée hem in Hollywood. Hier probeerde hij wekenlang werk te krijgen bij de film studio's, maar de toegang werd hem zeer beslist geweigerd. Na weer als saxofonist en zanger tot een band te zijn toegetreden, kwam hij in New-York en kreeg als lid van de band eenig acteer-werk en een zangnummer in de revue waaraan zij medewerkten. Hier mee begon zijn tconeelloopbaan, die vijf jaar duurde, en waarbij hij voornamelijk in revue's optrad, tot zijn werk in „Ro berta" de aandacht trok der Paramount talent-speurders. En spoedig daarop arri veerde Fred ten tweede male in Hollywood, doch ditmaal mét een filmcontract. Zijn nieuwste film „Mannen zonder Naam" is juist in ons land gearriveerd, en de populariteit, die Fred zich reeds heeft weten te veroveren na slechts driemaal in een film voor het publiek te zijn versche nen, heeft Paramount aangespoord Fred te ontwikkelen tot een ster van de eerste grootte. Vandaar dat wij hem thans tege moet kunnen zien in een film met Carole Lombard („Hands across the table"), een tweede met Claudette Colbert („The bride comes home") en een derde met Siivia Sidney („The trail of the lonesome pine") De laatste film wordt in kleuren opgeno men en zal staan onder regie van Hcnry Hathaway, de man die. „De Bengaa'.sche Lansiers" maakte. ANNY ONDRA WENSCHT U EEN GELUKKIG NIEUWJAAR! FILM SNIJDEN; EEN KUNST, DIE NIET GEWAARDEERD WORDT. Zijn naam staat slechts met kleine let ters op het witte doek. Niemand kent hem, hij is geen beroemde „ster", noch een groot regisseur. Hij is slechts de „cutter". Als men de eerste de beste bioscoopbezoeker zou vragen wat een „film-cutter" is, zou deze het antwoord schuldig moeten blij ven. Hij kent wel Dick Powell, Maurice Chevalier. Greta Garbo en andere bekende artisten, maar van William Clemens heeft hij nooit gehoord. Als men hem dan zou verjellen, dat Clemens een bekende film- „cutter" is, zou hij zijn schouders ophalen en vragen „Wat is dat voor iemand?" Wei nigen beseffen de belangrijke taak. die op zijn schouders rust. Zijn gereedschappen zijn slechts een schaar en fleschje kleur- looze plakstof, filmlijm. Op zijn werktafel staan een drietal apparaten: een klein, ingenieus apparaat „movieola", een luid spreker en een plak-machine. Bijna den geheelen dag tuurt hij door een opening in de „movieola", af en toe een reepje cel luloid in tweeën knippend, een ander stukje aanplakkend en dan weer verder turend. Hij mag zelfs niet rooken, daar de vloer rond hem bezaaid is met stukken celluloid, een stof, die, zooals men weet, uiterst snel ontvlambaar is. Hij wordt de „cutter" genoemd, doch ook wel „film- editor", in het Nederlandsch wil dat zoo veel zeggen als film-snijder of monteur- Het is eigenlijk een onjuiste benaming, hij had beter „kampioen-puzzelaar" kunnen heeten! Kruiswoordraadsels en legkaarten zijn kinderspel vergeleken bij de taak van den „cutter", welke hem het dagelijksch brood bezorgt. William Clemens heeft zoo juist de Warner film „Miss Amerika, de avonturen van een schoonheidskoningin" gesneden of gemonteerd. Daar was hij on geveer acht weken mee bezig: acht weken lang heeft hij geknipt en geplakt en van de duizend-en-één stukken film een aan vaardbaar geheel gemaakt. Als de opna men voor een film beëindigd zijn, begint de taak van Will Clemens. Een ontzaglijke hoop filmrollen liggen op zijn werktafel tot een gezamenlijke lengte van ongeveer 60.000 M. Dit moet hij reduceeren tot een lengte van 2500 a 3000 M. Will's taak zou eenvoudig geweest zijn, indien de opna men in dezelfde volgorde gemaakt werden als ze worden afgedraaid bij een vertoo ning van de f)lm. Maar dit is nu eenmaal niet zoo. Het is geen ongewoon feit, dat men de laatste scènes der film het eerst opneemt. Dit hangt natuurlijk geheel van de „continuity" of „draaiboek" af. Reeds lang voor een film in productie gaat. d. w. z- voor de opnamen beginnen, maken de productie-leider en andere gezagheb bers der studio een soort opname-schema. Bij het opmaken van dit schema houdt men zich niet aan het verloop van het verhaal. Het is de bedoeling in een „set" zooveel mogelijk scènes op te nemen, on verschillig of deze in het begin of einde der film thuis hooren. Want in de film industrie is tijd geld; meer dan in eenig andere tak van bedrijf. Als men volgens het verhaal zou filmen, zou men de dé cors van een scène moeten afbreken en een paar dagen later weer opbouwen; men zou van de studio naar b.v. Alaska moeten reizen, omdat zich daar een bepaalde Hierboven een opname uit de spannende film „Verraad" (The Informer) die deze week hier gedraaid wordt, met Victor Maclaglen, Preston Foster en Margot Gra- hame in de hoofdrollen. Het verhaal speelt zich af in Dublin tijdens den Ierschen op stand tegen Engeland en stelt een sterke rol van Victor Maclaglen in het centrum: een boom van een kerel, maar met een verstand, omgekeerd evenredig aan zijn spierkracht, die door de Iersche revolutio nairen is uitgestooten en die tenslotte rus tig den dood tegemoetgaat. scène afspeelt en weer terug gaan naar Hollywpod, om een week later weer een andere scène in Alaska op te nemen. Dit zou te veel tijd vergen en ontzettende kos ten met zich mede brengen en daarom neemt men alle scènes in een „set" tegelijk op Dat is heel wat goedkooper en gemak kelijker, behalve voor Will Clemens, de arme „cutter". Hij moet weer uit elkaar halen wat een legertje menschen met moeite heeft samengesteld en begraaft zich in een heterogene mengelmoes van filmstrooken, om deze in goede volgorde te plakken en tot een loopend geheel sa men te flansen. Daarbij wordt zijn taak nog verzwaard door het feit, dat iedere scène wel van uit acht verschillende ge zichtspunten en afstanden genomen is, welke hij moet sorteeren in de z.g. „close- ups". de „medium-shot's" en de „long shots"- Hij begint b.v. met een scène, waar in Marion Davies, in de zooeven genoemde film, het Park Regis Hotel te New-York binnen stapt. Hij volgt haar beeld tot het bureau van den chef-de reception. Dan neemt hij het bureau van den chef en men ziet Marion naderen Een gesprek volgt tus schen de twee personen, waarvan hij beur telings een close-up van den chef en van Marion Davies op elkaar volgen laat. Als hij deze verschillende scènes in de hotel hall tot een geheel gevoegd heeft, wacht hij, tot hij het stuk film krijgt, waarop de aankomst van Marion voor het hotel is vastgelegd. Deze scène is misschien vijf weken later genomen, dan de hotelscènes en als Clemens deze in bezit krijgt plakt hij de aankomst voor de andere scènes en zoo wordt, dank zij Will Clemens, de film tot een passend geheel. Acht uren per dag en zes dagen per week zit Will gebogen over zijn „movieola". een schaar in zijn rechter hand, om zijn lastige taak te ver richten. De lezer zal natuurlijk gaarne willen we ten wat de „movieola" voor een apparaat is Het lijkt op een „box-camera" waar de film doorheen loopt door middel van een electnsche motor De film passeert een lens. waarachter een sterk licht brand; door een kijkgat kan de filmsnijder het beeld volgen. Aan dit apparaat is een foto-electrische cel gebouwd, waardoor de snijder niet alleen het beeld kan zien, doch ook de dialoog kan hooren. Het ge luid wordt via de foto-cel door de luid spreker weergegeven. Om de taak van den filmsnijder eenigszins te verlichten kan deze, indien hij het noodig acht, het ap paraat langzamer laten draaien om zoo doende de beelden en het gesprek nog be ter te kunnen volgen; door middel van een pedaal kan hij desgewenscht de film zelfs terug laten loopen. De plak-machine is ook een belangrijk apparaat, omdat men daarmee, met behulp van filmlijm, de stukken aan elkaar kan lasschen, zóó, dat slechts experts deze lasschen kunnen te rug vinden Dit is de omvangrijke en moei lijke taak van den „cutter". Moge dit artikel den bioscoopbezoeker meer respect inboezemen voor de „harde werkers", wier namen slechts met kleine letters voor ons op het witte doek verschijnen!

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13