Na Eden's benoeming. HET JUBILEUM VAN BURGEMEESTER J. L BOSSCHIETER. ÜIBERT NIEUW! y QMTOCfl 7«»te Jaargang LEIDSCH De strijd in het Noorden DAGBLAD, Dinsdag 24 December 1935 Vierde Blad No. 23237 TREFFENDE HULDIGING TE RIJNSBURG. Dessle viert geen Kerstmis. FINANCIEN. VRAFENRMBRIEK. O Foto v. Vliet. Hierboven een groep der aanwezige belangstellenden bij de treffende huldiging, die gisteren Burgemeester J. L. Bosschieter te Rijnsburg is gebracht en waarbij hem in hartelijke toespraken en met fraaie cadeaux bewezen is, hoezeer ifien zijn arbeid te Rijnsburg weet te waardeeren. De sympathieke en bescheiden burgemeester ziet men temidden van zijn familie; de wethouders, de raadsleden en vele anderen. Terwijl minister-president Baldwin uit Londen naar zijn buitenverblijf in Wor- cektshire is vertrokken en ook de meeste andere ministers Londen reeds met het oog op de Kerstdagen verlaten hebben, hééft de nieuwe minister van buitenland- schè zaken Eden zich gisteren naar San- dringham begeven, waar hij ontvangen werd door den koning, die hem het ambts zegel heeft overhandigd. Heden zal Eden offibieel in functie treden. Hoewel hij de Kerstdagen eveneens bulten Londen zal doorbrengen, zal hij voortdurend in con tact met het Foreign Office blijven. De Fransche minister-president Laval heeft den nieuwen Britschen minister van buitenlandsche zaken het volgende tele gram gezonden: „Ik maak van de gelegen heid gebruik, om U behalve mijn geluk - wenschen de verzekering van mijn zeer oprecht» en vertrouwensvolle vriendschap te doen toekomen. Ik verheug mij, met U het werk van eendracht en vrede te kun nen voortzetten, waaraan onze landen ge meenschappelijk arbeiden". Italië heeft definitief besloten het Fransch-Brltsche vredesvoorstel niet te beanwoorden. Cerrutl, de Italiaansche ge zant te Parijs, heeft dit aan Laval mede gedeeld. Italië is natuurlijk weinig ingenomen met Dden's benoeming. De „Gazetta del Popoio" schrijft: „De benoeming bevestigt, dat Engeland niet voornemens ls te streven naar een bijleg ging van het Italiaansoh-Abessynische conflict en dat de vredesvoorstellen van Parijs een valstrik waren. De posities zijn thans duidelijker gewor den en Frankrijk en de andere staten weten thans, welk doel het schijnbaar achter den Volkenbond staande, doch in werkelijkheid imperialistische Engeland nastreeft". In het bericht van den Londenschen cor respondent van het blad luidt het verder, dat de beteekenis van de benoeming vol komen duidelijk is. Eden is voorstander van verscherpte sancties tegen Italië en pleiter voor de onvoorwaardelijke trouw van Groot-Brittannië aan het Volken bondspact. De „Oorriere della Sera" verwacht, dat Engeland weer naar zijn Volkenbonds- polltiek zal terugkeeren. Eden staat echter voor de moeilijke taak, de door Baldwin aangekondigde sanctiepolitiek met de be kende voorbehouden en voorwaarden door te voeren. De „Popoio di Roma" schrijft: „De dub bele controle op de buitenlandsche politiek van Engeland, waaraan waarschijnlijk de talrijke misstappen van den laatsten tijd moeten worden toegeschreven, houdt met de benoeming van Eden op". De benoeming van Eden heeft in Abes- synië daarentegen een gunstlgen Indruk gemaakt in regeeringskrlngen, die meenen, dat de buitenlandsche politiek van Enge land aan samenhangendheid zal winnen, omdat slechts één minister de leiding zal hebben. Ze gelooven, dat het dank zij Eden mo gelijk ls, de toepassing der sancties doel treffender te doen zijn. Italiaansch protest. De Italiaansche regeering heeft het se cretariaat van den Volkenbond het vol gende telegram gezonden: „In vervolge op het telegram en de nota van 17 dezer en het telegram van 20 dezer hecht ik er aan, u te bevestigen, dat kort geleden in het Abessynische gar nizoen Tafari Sjetema explosieve kogels zijn gevonden, toen dit werd bezet In het munitiedepot zijn deze kogels gevonden, verpakt in doozen van 10 stuks, en in banden voor de mitrailleur Vickers Armstrong No. 330.180, welke deel uit maakte van de bewapening van dit gar nizoen. In de banden zaten door elkaar gewone patronen en ontplofbare. Uit de etiketten bleek, dat deze patronen afkomstig zijn van Bley Brothers Limited te Londen. Ik sluit hierbij in een foto van een eti ket van een dezer doozen, 'n foto van de betrokken patronen en een foto van de nummerplaat van de mitrailleur. w.g. Suvlc. De gevraagde steun. Volgens de „Evening News" zal Enge land zich ten aanzien van de antwoorden der Middellandsche Zee-mogendheden, tot welke het zich voor het geval van een Ita- llaanschen aanval gewend heeft, niet te vreden stellen met mondelinge toezeggin gen, doch wil het nauwkeurig op de hoog te worden gesteld van den aard der mi litaire ondersteuning, van eventueele voor behouden en van de snelheid, waarmee de toegezegde maatregelen uitgevoerd kun- üen worden. Italiaansche post in Egypte geopend. Voor het eerst is de Italiaansche post geopend en onderzocht door de Egyptische commissie voor de uitvoering der sancties. Deze commissie staat ondër leiding van de directeuren der douane en van het postwezen. Te Alexandrlë is een groot deel der pakketpost onderzocht. De slag in Tembien. ASMARA, 23 Dec. i Reuter-A.N.P.) Over den slag, die in Tembien heeft plaats ge had, kan nog het volgende worden ge meld: Het gevecht ontstond op 50 kilometer ten westen van Makalle. De Abessijnen beperkten zich niet tot een verdediging, maar namen meermalen het initiatief en beantwoordden de bajonet-charges der Italianen met sabel-charges en geweer vuur. De Italiaansche troepen bestonden uit blanke soldaten en Askari's. De correspondent van Reuter-A.N.P. bij de Italiaansche troepen in het Noorden verneemt, dat de betreffende Italiaansche afdeelingen, die een zuiveringsactie uit voerden, er door verkenners van op de hoogte werden gesteld, dat er Abessijn- sche troepen in de nabijheid waren, die voorposten hadden bij Abbi-Addi. De Ita lianen trachtten toen hun vijanden te bmsingelen. De Abessijnen zochten echter Italiaansche ..Kerstgaven". Hoe de Abessijnen tanks veroveren. (Van onzen correspondent Stuart Emeny). DESSIE. Maandag. Ik ben thans in staat, de redenen mede te deelen. waarom de Italianen in de gevechten ten Noorden van de Takazze zulke zware verliezen heb ben geleden. De Italianen werden volko men verrast door de voortreffelijke guerillataktiek van dedzjamatsj Ayeloe. die den aanval had beraamd en die „de Abes- slinsche De Wet" wordt genoemd Zooals uit Badoglio's rapport blijkt, wis ten de Italianen zelfs nadat het belang rijkste gevecht was geleverd, niet. wiens leger hen had aangevallen. Zij hadden op hun verkenningsvluchten niet ontdekt dat 300 man van Ayeloe's leger ongeveer 100 mijl van de grens van den Soedan waren weggetrokken Het hoogtepunt van de Abessljnsche successen bestond uit de verovering van tien Itali aansche tanks. Nadat de Abessijnen de door krokodillen bevolkte Takazze waren overgezwommen en gevechten hadden geleverd bli den Maitimketpas en bij den Dembeguma-pas begrepen zii. dat ieder oogenblik Italiaan sche versterkingen uit Aksoem verwacht konden worden. - In het pad. waarlangs Ayeloe's troepen waren opgetrokken, werden talrijke diepe, gecamoufleerde holen gegraven, waarin de tanks moesten worden gevangen. Spoedig daarop verschenen Italiaansche troepen, vergezeld van een aantal tanks. Zli ach tervolgden de Abessljnsche troepen en werden zoo in den val gelokt. Tijdens het handgemeen, dat volgde, bleven de tanks ongebruikt, omdat de Italianen bang waren, dat zli hun eigen menschen zouden treffen. De tanks ma noeuvreerden hopeloos te midden van het verwarde gevecht. Vier tanks bleven In de gecamoufleerde holen steken en zes andere konden wegens gebrek aan benzine niet verder, zoodat ook deze werden veroverd. Daarna marcheerden de Abessijnen op naar de Italiaansche post te Edegatsjek waar zij opnieuw handgemeen met den vijand raakten, Zii lieten geweren en bajonetten in den steek en vochten met speren en lange gebogen zwaarden. Negen tig Italianen en 100 Askari's werden gedood voordat de vijand ln verwarring tot den terugtocht besloot. De Abessijnsche troepen consolideeren op het oogenblik hun posities en de Italianen worden door overvallen van de zelfde soort bedreigd, die zouden kunnen worden uitgevoerd door de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Immeroe. Negen blanke Italiaansche soldaten zijn gevangen genomen en naar Dessie ge bracht. In Dessie. waar de verschrikkingen van den oorlog ook al bekend zlin. wordt geen Kerstmis gevierd: wel regenen nu en dan de ..Kerstgaven" van een ander Chris telijk volk uit vliegtuigen op de stad neer. De Italiaansche groeten aan de burgerbe volking bestaan uit bommen, mitrailleur kogels enz. Men hoort hier wel in verbit tering zeggen, dat vele Abessijnen moeten sterven, doordat Europa het petroleum- embareo heeft uitgesteld, terwijl het Kerstfeest viert. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) contact en, na versterking te hebben ge kregen. boden zij een hardnekkigen te genstand. De strijd duurde tot Zondagmiddag één uur. zonder dat een van beide partijen de overwinning kon behalen. De Abessijnen trachtten toen. den linkervleugel der Ita lianen op te rollen en konden een stelling innemen op een heuvel, waarvandaan de Italianen hen wilden verdrijven door her haalde charges. Er werd fel gestreden in gevechten van man tegen man. De Ita liaansche aanvallen werden ondersteund door mitrailleurvuur en vliegtuigen. Tenslotte werden de Abessijnen terug geworpen in de Tanqua-vallel. Te vier uur in den middag sloegen zij, naar hier ge zegd wordt, op de vlucht. Zij werden ach tervolgd door de Askarl's en gebombar deerd door de vliegtuigen. Zij zouden daarbij geheel in verwarring zijn geraakt. Men gelooft, dat zij aanzienlijke verliezen hebben geleden, doch de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Een twaalfjarig legeraanvoerder. Het schijnt dat de Abessijnsche troepen bestonden uit afdeelingen van dedzja matsj Amare, versterkt door troepen, die hebben deelgenomen aan de gevechten ten Noorden van de Takkaze. Zij werden gecommandeerd door een twaalfjarigen fitaurari, den zoon van dedzjamatsj Aye loe. Bij den aanvang van den strijd namen de Abessijnen een sterke stelling in en be- heerschten zij een golvend terrein van 100 vierkante kilometers. De Italianen daar entegen moesten een geaccidenteerd en zeer moeilijk terrein oversteken. Het is de eerste keer sedert het uitbreken der vij andelijkheden geweest, dat de artillerie van het Noordelijk front een normale rol kon spelen. De batterijen waren opgesteld op een ver naar achteren gelegen heuvel, vanwaar zij de Abessijnen met een hoog- gericht vuur konden bestoken, zonder dat zij voor den vijand zichtbaar waren. (Copyright Reuter-A.N.P. i Uit Addis Abeba wordt nog gemeld: De strijd aan 't Noordelijk front schijnt thans meer den vorm van kleinere scher mutselingen aan te nemen. Naar verluidt, staan de Abessijnen reeds zes K.M. voor Aksoem. Aan het Zuidelijke front zijn de gevech ten nog niet hervat. De Aboena. het hoofd van de Koptische kerk in Abessynië, heeft voor het geheele volk een vasten van zeven dagen en bij zondere gebeden voorgeschreven, om ee.i overwinning voor de onafhankelijkheid van het land af te smeeken. Gisteren herdacht de burgemeester van Rijnsburg, de heer Bosschieter, den dag, dat hij 20 jaar geleden als zoodanig in die gemeente werd geïnstalleerd. Hoewel hij zelf wars is van alle huldebetoon, meenden de beide wethouders dat deze dag niet onopgemerkt mocht voorbijgaan en werd met medewerking van de raads leden welke medewerking spontaan werd verleend besloten den burge meester op eenvoudige, doch hartelijke wijze te huldigen. Het is echter op een spontane en grootsche huldiging uitge- loopen! Reeds in den morgen werden aan het Gemeentehuis bloemstukken bezorgd en de stroom hield tot ln den avond aan. Des namiddags was er een bijzondere raadsvergadering belegd, waartoe mede waren uitgenoodigd de echtparen van de raadsleden, het personeel in dienst van de gemeente en de familie van den jubi laris. Rede wethouder v. d. Vijver. Wethouder v d. Vijver opende de bij eenkomst in de met de talrijke bloem stukken versierde raadzaal, met een har telijk woord van welkom en verzocht den oudsten raadsleden dr. H. G. Jonker en W. L. v. d. Gugten. den burgemeester en zijn echtgenoote binnen te leiden. Intus- schen boden dochtertjes van de wethou ders bloemen aan. Nadat allen gezeten waren, sprak weth. v. d Vijver den burgemeester op zeer hartelijke wijze toe en deelde mede, hoe het plan tot huldiging is ontstaan Daar de jubilaris zélf afkeerig is van hulde en lof, is zijn 25-jarig jubileum a's burge meester onopgemerkt voorbijgegaan. Daarom meenden de wethouders, dat de 20-jarige ambtsvervulling te Rijnsburg niet zoo maar mocht passeeren. Uitvoerig ging dan weth. v. d. Vijver na, wat er in de afgeloopen 20 jaar te Rijnsburg is tot stand gekomen. Hij somde de vele ver anderingen. welke zoovele verbeteringen bleken te zijn. op, en releveerde het werk zaam aandeel van den burgemeester aan de totstandkoming daarvan. Het burgemeestersambt van nu werd vergeleken bij dat van 20 jaar geleden. Er is veel overeenkomst, vooral wat de tallooze moeilijkheden in de gemeentelijke huishouding betreft. Ook de gemeente wordt door de crisis zwaar getroffen, niettegenstaande de Rijnsburgers als zeer ondernemend be kend staan. Weth v. d Vijver hoopt hartgrondig, dat ook te Rijnsburg de omstandigheden weldra mogen verbeteren, want dan is daarmede de liefdewensch van den bur gemeester vervuld. Aan ijver en werkkracht heeft het den jubilaTis nooit ontbroken. Daarom wenschte spr. hem toe nog tal van jaren te mogen arbeiden met dezelfde ambitie, waarvan hij tot nog toe deed blijken. Ook mevr. Bosschieter werd dank gebracht voor den steun, welke zij steeds haar man NEDERLANDSCHE VEREENIGING VOOR DEN RUBBERHANDEL. Te Amsterdam heeft de jaarlijksche al- gemeene leden vergadering plaats gehad der Nederlandsche Vereeniging voor den Rubberhandel. Aan het in die vergadering door den Secretaris, Mr. N. Bolkestein. uitgebrachte jaarverslag ontleenen wij het volgende: Ofschoon aan het einde des jaars eene afname ln de wereldvoorraden zal kunnen worden geconstateerd, zijn deze nog steeds van een zoodanigen omvang, dat de door velen verwachte krachtige verbetering ln den marktprijs vooralsnog op zich laat wachten. Evenwel de internationaal getrof fen maatregelen, welke beoogen evenwicht te brengen tusschen productie en verbruik, de stijging in de wereldconsumptie en de gedurende 1935 ingetreden verlevendiging in de automobielindustrie, welke verwacht heeft gegeven, waarmee zij diens taak hielp verlichten. Vervolgens deelde de wethouder mede, dat als cadeau van de gemeente, de bur gemeesterskamer van een nieuwe meubi leering en inrichting is voorzien. Dank zij de hulp van ecnige dames is deze ver andering in zeer korten tijd tot stand ge komen Met den wensch. dat de burge meester nog lang in die kamer onder Gods zegen zijn werkzaamheden moge vervullen, b'.'sloot de heer v. d. Vijver zijn --oiijichte rede. Andere sprekers. Tweede spreker was dr. Jonker namens de Chr.-Historische Raadsfractie. Met dankbaarheid constateerde spr., dat de burgemeester zijn taak met eere heeft vervuld. Waren er meeningsverschülen in de raadsvergaderingen, steeds wist de burgemeester als voorzitter de beraad slagingen in het goede spoor te leiden. Het ambt van burgemeester is geen sine cure en eischt den vollen persoon. Dat heeft de jubilaris steeds getoond. Spr. wenschte hem en zijn gezin nog vele voor spoedige jaren in de gemeente toe. Als oudste lid van den Raad bood dr. Jonker, eveneens met eenige toepasselijke woorden namens de ra"dsleden een fraai bureau met bijbehoorenden stoel aan. De heer W. L. v. d. Gugten sprak na mens de A.-R leden van den Raad even eens hartelijke woorden van waardeering en hulde. Spr. wees er oo. dat dr. Jonker en hi.i de eenige raadsleden zijn, die bij de installatie in 1915 aanwezig waren. De h°-r v. d. Gugten wilde, behalve op de stnffelljvo. ook oo de geestelijke belangen wijzen. Hij hoonte. dat de burgemeester met Gods kracht nog vele jaren de ge meente mag besturen en aan zijn levens avond gezegd kan worden: „Over weinig zijt eii »etrouw geweest, over veel zal ik u zetten". Hierna voerden nog het woord de hee- ren G. van Duin (Chr. Arb. Partij) en K Zandbergen IC.DU.I. Beiden prezen in den burgemeester diens onnartijdieheid en zijn vriendelijke tegemoetkomendheid. Ook de enkelingen in den Raad konden steeds ervaren, dat de burgemeester boven de oartiien staat. Beiden wenschten zij hem Gods zegen toe. De heer De Wilde sprak namens het vol tallig aamwezige gemeentepersoneel. w.o. ook keurmeester en rijksveldwachter. Hij roemde den vriendschanoelliken omgang met den burgemeester, die meer een ver bouwd vriend dan een streng burgemees ter voor zijn ambtenaren is. Hij liet zijn eelukwenschen vergezeld gaan met het aanbieden van een schemerlamp en schilderij. Dankwoord van den Burgemeester. Hierna was het woord aan den burge meester. die verrast bleek door zooveel hplde. Hij herinnerde aan zijn intrede te Rijnsburg en aan de installatie door wijlen wordt zich in het komende jaar te zullen voortzetten, bieden gereede aanleiding te verwachten, dat de gekoesterde hoop op prijsverbetering tenslotte in vervulling zal gaan. De Amsterdamsche Liquidatiekas regis treerde in de eerste 11 maanden van 1935 3.463 contracten, tezamen betrekking heb bende op 8.657'/i ton rubber, tegen 6.810 contracten over 17.025 ton rubber over het geheele jaar 1934. De voorzitter, de heer J. N. Burger, en de overige bestuursleden werden als zoodanig herkozen. D S. te H. Haarlemmermeer. Aal.- de Kwakel. Uithoorn, Mijdrecht, Wilnis. Breuklen. Maarssen, Utrecht, Zeist, Woudenberg, Scherpenzeel. Renswoude, Fde, Wageningen, Velp, de Steeg. Ellecom, Doesburg. Drempt, Laag-Keppel, Hum- melo, Zelhem. Totaal 136 K.M. wethouder N. v. Egmond. Deze wees hem er op, dat regeeren beteekent dienen. In hoeverre spr. daarin is geslaagd, wenschte hij niet aan te geven. Alles overziende heeft hij reden tot groote dankbaarheid. Spr. wees op de vele moeilijkheden, welke ook in Rijnsburg een oplossing vragen. Met het klimmen der jaren neemt ook de ervaring toe en leert men schijn van werkelijkheid onderscheiden. Alleen door „waar" te zijn voor God en de menschen kan men voldoening in zijn werk vinden. Twintig jaar geleden hoopte spr. op samenwerking en onderlinge waardeering die heeft hij in ruime mate ondervonden en hij hoopte, dat dit zoo blijven mag. Warmen dank bracht spr. aan het ge meente-personeel. waarvan hij niemand wenschte uit te zonderen. Met allen laat de verstandhouding niets te wenschen over. Die dank werd ook gebracht aan de wethouders en de raadsleden. Allen wenschte spr.. mede namens zijn vrouw en kinderen, Gods onmisbaren zegen toe! Een druk bezochte receptie. Hierna was er gelegenheid den jubilaris met zijn familieleden persoonlijk geluk te wenschen. Onder de opwekkende tonen van het muziekgezelschap „Wilhelmina" versche nen vele inwoners uit Rijnsburg. alsmede autoriteiten uit den omtrek. Opgemerkt werden o.a. de burgemeester van Katwijk, de veearts van den kring Katwijk, den oud-gemeente-ontvanger van Katwijk, be stuursleden en vertegenwoordigers van bijna alle vereenigingen te Rijnsburg. Velen van hen richtten hartelijke woorden van waardeering tot den burgemeester en boden daarbij stoffelijke bewijzen aan. Zoo voerden o.a. het woord ds. Broekstra namens de Ger Gemeente van Rijnsburg, ouderling Van Biezen (ds. Peter was door familie-omstandigheden verhinderd) na mens de Ned. Herv. Gemeente. De secre taris van de afd. Rijnland van het Roode Kruis e.a. Van vele corporaties waren de cadeaux ten toon gesteld Een fraaie pen dule van de Boerenleenbank, prachtige bloemstukken van de woningbouwveree- niging Spinoza", de veilingvereen. „Flo ra". de Ned Herv. Jongelingsvereen., de Groentenveiling. afd. Rijnland van het Roode Kruis, de Coöperatieve Voorschot bank, de Dames Zendingskrans, de ver. „Ziekenhulp", Burgerwacht, de muziek- ver. „Wilhelmina", de N.Z.H.T.M., enz., terwijl ook enkele fraaie fruitmanden waren aangeboden. Gezellig bleef men in de raadzaal bijeen, waar door jongedames ververschingen werden aangeboden. Duidelijk bleek welk een ruime plaats de burgemeester en zijn gezin in het hart der Rijnsburgers heeft ingenomen. Deze dag zal voor hem en de zijnen zeer zeker een onvergetelijke zijn! Hartelijk dank werd dan ook gebracht aan allen, die op eenigerlei wijze daartoe hebben medegewerkt. Nog vele gelukkige jaren zij de familie Bosschieter van harte toegewenscht RECT.AME 6018 WYBERT-SIROOP werkt oplossend bij vastzit tende hoest, verkoud heid, griep, bronchitis, kinkhoest. Aangename smaakkinderen zijn er dol op I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13