leder pak HONIG's VERMICELLI GRATIS %1 LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 24 December 1935 BINNENLAND. LN/T EN UITEREN Thijs IJs en het geheim van den hollen boom NIEUWJAARSREDE VAN MINISTER COLIJN. Voor de radio. De minister-president dr. H. Colljn zal, naar wij vernemen, op 1 Januari 's avonds om negen uur voor de N.C.R.V. een Nieuw jaarsrede houden. De Standaard" meldt voorts, dat dr. Oolijn de eerste weken van het nieuwe jaar met verlof hoopt te gaan. Mevrouw Colljn, die geheel hersteld ls, zal haar man op reis vergezellen. MEER BOTER NAAR DUITSCHLAND. Nieuwe regeling van 't Nederlandsch- Duitsche goederenverkeer. Gisteren heeft aan het Auswertige Amt te Berlijn de onderteekening plaats ge had van een verdrag nopens de regeling van het Nederlandsch-Duitsche goederen verkeer voor het jaar 1936. Voor wat den afzet van landbouwpro ducten uit Nederland naar Duitschland betreft, is ln het bijzonder ten aanzien van boter, eieren en kaas in dit verdrag een regeling vastgelegd, die voor het jaar 1936 een vermeerderden afzet van de ge noemde producten, in vergelijking met het Jaar 1935 mogelijk maakt. De in het bedoelde verdrag getroffen regeling ten aanzien van den invoer van Duitsche artikelen, die in Nederland ge- contingenteerd zijn, komt daarop neer, dat ten aanzien van den Invoer in Neder land uit Duitschland van die artikelen, gedurende het jaar 1936 een aanpassing van de verhouding op de Nederlandsche markt is nagestreefd, waardoor verschil lende bedrijfstakken verderen steun zul len genieten. NEDERLANDSCH-TSJ. SLOWAAKSCH HANDELSVERDRAG. Het Ministerie van Buitenlandsche Za ken maakt bekend, dat op 14 December 1935 te Praag de uitwisseling heeft plaats gehad van de akten van bekrachtiging van de op 9 April 1934 te 's-Gravenhage tusschen Nederland en Tsjecho-Slowakije gesloten aanvullende overeenkomst op het Nederlandsch-Tsjecho-Slowaaksch han delsverdrag van 20 Januari 1923, welke overeenkomst is goedgekeurd bij de wet van 27 September 1935. De overeenkomst, welke krachtens op 9 April 1934 tusschen den voorzitter van de Nederlandsche delegatie en den voor zitter van de Tsjecho-Slowaaksche dele gatie gewisselde nota's met Ingang van 1 Mei 1934 voorloopig is toegepast, is, over eenkomstig artikel 3. op 29 December 1935 voor Nederland. Nederlandsch-Indic, Su riname en Curacao in werking getreden. BEVORDERING VREEMDELINGENVERKEER Minlsterieele commissie ingesteld. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart heeft ingesteld een commis sie, welke tot taak zal hebben hem van voorlichting te dienen omtrent de vraag op welke wijze het vreemdelingenverkeer hier te lande kan worden bevorderd. Tot lid en voorzitter van die commissie is benoemd de heer C. R. Th. baron van Krayenhoff te Wassenaar, leden zijn de heeren: mr. W. J. van Balen te Bilthoven; D. C. M. Bauduin te Amsterdam, dr. W. L. Groenevelt Meijer te 's-Gravenhage. mr. A. N. Molenaar te Wassenaar, W. H. de Monchy te Rotterdam; secretaris is de heer W. P. F. van Deventer te Den Haag. AFSCHEID STAATSRAAD MR. A. D. W. DE VRIES. In de vergadering van den Raad van State van gisteten, heeft de vice-president in hartelijke bewoordingen, namens den Raad, afscheid genomen van Staatsraad mr. A. D. W. de Vries, die op 1 Januari as. het College gaat verlaten. Jhr, mr. Beelaerts van Blokland heeft er daarbij o.a. op gewezen, dat mr. de Vries welhaast het vierde eener eeuw zit ting heeft gehad in den Raad van State. Al die jaren heeft hij deel uitgemaakt, laatstelijk als voorzitter, van de afdeeling Koloniën; eenigen tijd ook van die voor Marine en voor Oorlog, en, de laatste ja ren. van de afdeeling Justitie. Ruim zeventien jaren, van Maart 1917 tot Mei 1934, had hij bovendien zitting ln de afdeeling voor de Geschillen van Be stuur, waarvan hij, na het overlijden van Staatsraad Openheim, het oudste lid was, in welke hoedanigheid hij gedurende tien jaren geroepen is geweest, bij afwezigheid op ontstentenis van den vice-president, het voorzitterschap te bekleeden. Staatsraad de Vries heeft deze toe spraak met een kort woord beantwoord. DE MALVERSATIES TE AMBT HARDENBERG. De gemeenteraad van Am'ot Harden'oerg heeft heden een vergadering gehouden waarin de malversaties van den gemeente ontvanger B. en het hierop gevolgde ingediende ontslag van burgemeester H. H. Weitkamp besproken werden. Wethouder Geerdes legde, mede namens wethouder Oostenbrink, (welke laatstge noemde loco-burgemeester is en den laat- sten tijd veel critiek op zijn persoon moest verdurenl een verklaring af. waarin hij een uiteenzetting gaf van de gebeurtenis sen en o.m. verklaarde dat de verhouding tusschen de wetjiouders en den burge meester steeds vriendschappelljker ls ge weest. Zij zullen het eeii aangename oplossing vinden als de minister den burgemeester niet wenscht te ontslaan. Een voorstel van het raadslid van der Pijl om een commissie ln te stellen die het beleid van den ontvanger zal onderzoeken, werd verworpen, terwijl werd aangehou den een voorstel van het raadslid Mulder om den loco-burgemeester uit zijn ambt te ontslaan en den Commissaris der Ko ningin te verzoeken een tijdelijken burgemeester aan te stellen. RECLAME 6024 bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE MISBRUIK VAN DE FAILLISSEMENTSWET. De Minister acht niet voldoenden grond aanwezig voor wetswijziging. Het Tweede Kamerlid de heer Coops stelde de volgende schriftelijke vragen aan den minister van Justitie: 1. Is het den minister bekend, dat art. 238 der Failllssementswet in meerdere ge vallen aanleiding geeft tot het misbruik dat een huurder, die volstrekt niet ln be talingsmoeilijkheden verkeert, zijn ver huurder tracht te brengen tot aanzien lijke huurverlaging gedurende het nog niet verloopen gedeelte van een huurcon tract op langen termijn (bedrijfspandent onder bedreiging dat hij bij niet-inwilli- ging van zijn verzoek surséance van be taling zal aanvragen, ten einde met toe passing van art. 238 voormeld de huur te kunnen beëindigen? 2. Is de minister bereid een wetswijzi ging te bevorderen, waardoor gemeld mis bruik zal worden tegengegaan? Het antwoord van den minister van Justitie hierop luidt; Ad 1. Ondergeteekende ls bekend met enkele gevallen, waarin huurders aan hun verhuurders mededeelden surséance van betaling te zullen aanvragen, wanneer de huur niet werd verlaagd. Dat deze huur ders ook bij handhaving der oorspronke lijke huren aan hun verplichtingen zou den kunnen blijven voldoen, ls hem niet gebleken. Ad 2. Voor wetswijziging ls, mede gelet op verschillende waarborgen tegen mis bruik in de Failllssementswet zelf de aanvrage om surséance moet door een procureur zijn geteekend; de rechtbank kan zoodanige bepalingen maken als zij ter beveiliging van de belangen der schuld eischers, waartoe ook de verhuurder be hoort, noodlg oordeelt; voor het tusschen- tijds doen eindigen van de huur overeen komstig art. 238 ls medewerking ln eenl- gerlel vorm van de bewindvoerders noodlg enz.; geen voldoende grond aanwezig. HET VLIEGONGEVAL VAN SCHIPHOL. Begrafenis H. F. Mets. Gistermiddag ls op de algemeene be graafplaats te Heemstede onder zeer groote belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. F. Mets, leerling-ver keersvlieger, die tengevolge van een vlieg tuigbotsing op Schiphol het leven heeft verloren, ter aarde besteld. Tot de tallooze belangstellenden behoorden in de eerste plaats een deputatie van de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam, die onder leiding stond van den commandant D. H. van Hiel en den eersten officier J. J. Krui- zinga, alsmede de leeraren R. N. Iesberts, A. K. Damstra, J. van Ploeg, P. van der Zee en vele leerlingen Voorts waren aan wezig dr W van den Berg, directeur van de eerste H.B.S. B. te Haarlem, mr. A. Slob, burgemeester van Haarlemmermeer, J. J. Thöne. Haarlemsch commissaris van de kweekschool voor de zeevaart, de heeren M. Pattist, H. Fuchs, J. Verwijs, namens de K.L.M. en A. F. Postma en S. de Mul na mens de nationale luchtvaartschool. Ver der was ook aanwezig de sport- en zweef vlieger van Nijenhoff. Als voorzitter van het college van com missarissen van de kweekschool voor de zeevaart heeft Jhr. dr. L. van Lennep ge sproken. Spr. gaf uiting aan zijn mede leven met het ongeluk, dat de familie heeft getroffen. Hij deelde verder mee, dat van den adjudant van de Koningin een betui ging van deelneming was ontvangen. De commandant van de kweekschool voor de zeevaart, de heer van Hiel. sprak na mens de leeraren en de leerlingen 'n woord van afscheid. Mets was een der uitverko renen onder de leerlingen. Het was een jongeman, die veel beloofde en van wlen in de toekomst veel mocht worden ver wacht. Ook deze spr. richtte woorden van deelneming namens de directie van de luchtvaartschool tot de familie. Vervolgens sprak dr. W J. v. d. Berg, directeur van de H B S. B. te Haarlem, die den gestorvene prees als een trouwen en goeden kameraad en een verdienstelijk leerling, die veel aandeel heeft genomen in het vereenigingsleven van de school. Tenslotte heeft een oom namens de familie woorden van dank gesproken vooi de vele blijken van belangstelling. LOONSVERLAGING TE DEN HAAG. De gemeenteraad van Den Haag heeft omstreeks middernacht zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B. en W. om 4te korten op loonen en salarissen aan genomen. Tevens werd z.hs. aanvaard het voor stel van B. en W. het aantal opcenten op de personeele belasting met 20 te verhoo- gen. o DE INDISCHE PENSIOENEN. Meening der Eer9te Kamer over het kortingsontwerp. Bij het afdeeilngsonderaoek der Eerste Kamer over het kortingsontwerp betref fende de Indische pensioenen, herhaalden vele leden de ten vorlgen jare door hen afgelegde verklaring, dat zij pensioenen onaantastbaar achtten, wijl naar hun ge voelen de premie moet worden beschouwd als verdiend salaris. Enkele andere leden sloten zich daarbij aan. Vele leden konden zich met deze opmerkingen niet vereeni gen. Eenigen hunner waren van oordeel, dat by vemindering van de wedden ook verlaging van de pensioenen moest Intre den. Zij bepleitten wijziging van ons pen sioenrecht in dien zin. Ook andere leden stemden met de voor gestelde regeling in. Weder andere leden verklaarden bereid te zijn doch thans voor het laatst hun stem aan die rege ling te geven. NAT. COMMISSIE TEGEN HET ALCOHOLISME. Te Utrecht vergaderde de Nationale Commissie tegen het Alcoholisme onder voorzitterschap van ds. A. J. Montijn. Tot afgevaardigden naar de Europee- sche Sectie van den Wereldbond tegen het Alcoholisme werden aangewezen minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine en de heer P. v. d. Meulen, terwijl voor de organisaties als zoodanig werden aange wezen mej. Arriëns en de heeren ds. D. van Krevelen en jhr. mr. dr. Ruys de Beerenbrouck. Ohdanks de voor de geheelonthouding wat moeilijke tijden kon toch gesproken worden van levendige actie in alle orga nisaties en onverflauwden strijdlust voor het komende jaar. VERSPREIDE BERICHTEN. Te Rijswijk is in den ouderdom van 62 jaar overleden de notaris N. La Grappe Dominlcus. De gewone audiëntie van den minis ter van Justitie zal Vrijdag 27 December niet plaats hebben. Bij Kon. besluit li' 'aan mej. B. Hartz- feld wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag verleend als bibliothecaresse bij den Oc- trooiraad. CHARLEY TOOROP. In de Lakenhal. Mevr. Charley Toorop ls modern. Zij ls dat niet, omdat zij het zijn wil, doch om dat zij het zijn moet. Het ls de diepste drang van haar persoonlijkheid. De kunstenaar van onzen tijd is een zoeker. Ik bedoel met zooken niet het lusteloos experimenteoren ln allerlei richtingen om op reclame-achtige wijze de aandacht te trekken en gemis aan oorspronkelijkheid te verbergen achter gewildheid en pose. Neen, de zoeker, is degene, die gehoor zaam aan een hartstochtelijken inner- lijken drang eigen persoonlijkheid tracht te ontdekken en langs een zigzagweg van uitingen al volkomener eigen wezen aan zijn werk weet uit te drukken. In dien zin waren alle groote kunstenaars van vroe- geren en lateren tijd zoekers. Zij waren als bekllmmers van bergtoppen, steeds achter een nieuwen top in 't verschiet de nieuwe ware schoonheid vermoedend, die hen geheel zou bevredigen. Het levenswerk van mevr. Toorop, voor zoover daarvan op deze tentoonstelling een overzicht wordt gegeven, duldt op dit zoeken en tegelijkertijd op het steeds hef tiger worden van haar scheppingsdrang, het klaarder worden van haar visie en compositie, het bepaalder worden van haar kleur. Zij is modern. Zij is vol van zin voor de werkelijkheid. Zij beeldt tastbaarheid, zij beeldt het stoffelijke aangrijpbaar. Geen droomerlge halfschaduwen, geen wazige romantiek, geen zwoelheid ook. Er Ls niets dat zich, zoo oppervlakkig be schouwd, laat raden. Het ingewikkelde, het problematische wordt, al weer bij op pervlakkige beschouwing, streng ver meden. Er ls duidelijke ordening van compositie, kracht van compositie. Dat een vroegere generatie zich met deze wijze van componeeren niet zou kun nen vereenigen, bewijst niets tegen mevr. Toorop. Er is in alles klaarheid en veelal zelfs uiterlijke koelheid, een trotsch aan durven van onverbloemde werkelijkheid, j Dcch ten slotte is deze koelheid, deze schijnbare onverschilligheid dezelfde, als waarmee Iemand, sigaret tusschen de lip pen, achter het stuurwiel van een ln razende snelheid voortj achtende auto zit. De uiterlijke onbewogenheid, waarachter een ontzettende innerlijke spanning heerscht, de nuchterheid die een magi- schen klank bezit. AARDSTORTINGEN. PADANG, 23 Dec. 'Aneta). Aanhouden de stortregens veroorzaakten aardstortin gen in het Soloksche. Twee woonhuizen, karbouwen en kippen werden bedolven. De inwoners der huizen wisten zich te red den. De weg van Medan naar Padang is bij Kottanopan door een aardschulving beschadigd. Het verkeer is voorloopig voor den tijd van een week gestremd JIT NED. OOST-INDIE. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE VOOR ABESSYNIË. AFSCHEID NA 38 JAREN. DJOKJA. 23 Dec. (Anetai. Een zeldzaam afscheid werd hier ter stede genomen, toen mej. C. A A. van der Sloot in de loge „Mataram" te Djokja, afscheid nam van de fröbelschool, waaraan zij onafge broken, zonder dat zij één dag ontbrak en zonder ooit met verlof naar Europa te gaan, gedurende 38 jaren haar krachten heeft gewijd. RECLAME. 6021 Ruwe H"id I PUROL Ruwe Handen Doos 30 cent. Ruwe Lippen Bij Apoth. en Drogist EEN N.S.B.-OPTOCHT VERBODEN. SEMARANG. 23 December. (Aneta) De N SB. heeft vergunning gevraagd voor het houden van een optocht, ter gelegen heid van den landdag op 27 en 28 Decem ber a.s. In overleg met den Procureur- Generaal weigerde de resident toestemming hiervoor op den algemeenen grond, dat in het huidige tijdsbestek en ongeacht of al of niet uniformen hierbij gedragen worden en andere openbare politieke demonstra ties ln de open lucht, schadelijk zijn voor de openbare orde. speciaal voor de goede verhoudingen tusschen de bevolkingsgroe pen. vermits deze optochten enkel beoogen op ontzagwekkende wijze verlangens ken baar te maken als bedoeld ln het laatste lid art. 510 W. v. S. Want achter de klare verbeeldingen van Mevr. Toorop voelen we dien magischen achtergrond, het spiritueele wezen van haar kunnen. Te Dzjiboeti aangekomen. Het motorschip „Rota Radja", van den Rotterdamschen Lloyd, aan boord waarvan de ambulance van 't. Nederlandsche Roode Kruis naar Abessynië ls scheep gegaan, is Zondag te Dzjiboeti aangekomen. DE NIEUWE VOORZITTER VAN „SCHUTTEVAER"» In de plaats van wijlen mr. Harm Smeenge is mr. W. A. C. v. Dam te Rot terdam gekozen tot algemeen voorzitter van de schlppersvereenlging „Schutte- vaer". HET AANBRENGEN VAN VERKEERS- STREPEN. De aansluiting van zijwegen met rijkswegen In antwoord op een desbetreffend ver zoek ontving de K.N.A.C. van den minister van Waterstaat bericht, dat aan het voor schrift inzake het aanbrengen van ver- keersstrepen op Rijkswegen, waar zulks noodig mocht worden geacht, de hand zal worden gehouden. Bij daarvoor in aanmerking komende aansluitingen van zijwegen aan de Rijks wegen voor doorgaand verkeer zullen, langs den kant der verharding van de rijbaan van den Rijksweg over de geheele lengte der aansluiting ten minste 30 c.M. breede witte strepen worden aangebracht. 15. „Ik vraag mij af", zei Thijs, „wat dit nu wel voor iets kan zijn; het lijkt haast weleen kolenmijnl Doch hoe komen de men- schen die hier hard aan 't graven zijn toch zoo verschrlk'lij k klein? Ik geloof nu heusch, dat je gelijk hebt, Paddekwlst; dit schijnt mij wel een booze tooverlist!" Doch nauw'lijks had hij dit gezegd, of een der kleine mannen had het werk al neergelegd; en tegelijk klonk er een schel geblaf daar mee stoof plots de hond op 't kleine ventje af! Die twee leken nu allebei wel hee. erg blij; zij snelden naar elkaar met groote vaart, en ook daarna was nog bun vreugde lange niet bedaard. „Het is gewis", zei Paddekwlst. .dat deze man de hond zijn meester is. En zie; hij heeft een kroontje op het hoofd; het lijkt mij wel, dat hij door valsché list van zijn gestalte en zijn vrijheid ls beroofd." Veel heeft zij overboord moeten werpen om tot de volledige ontplooiing van haar op 't moderne gerichten geest te komen, om een representatieve figuur voor onzen tijd te kunnen zijn, wat zij inzake haar portretkunst zeer zeker ls. Hoe gemakkelijk zou het haar zijn ge vallen, uitsluitend de affiniteiten met haar groeten vader te ontwikkelen en zich geheel ln diens trant te bewegen. Zwaarder was echter de strijd, om met behoud van datgene, wat haar ln diens kunst ook voor de toekomst belangrijk scheen, afstand te doen van droom en illusie, de werkelijkheid klaar en exact te leeren zien en dat ln haar kunst ln naakte stelligheid te uiten. Eerbied moet men hebben voor die worsteling, om veel wat lief was prijs te geven, niet ln een systeem te verstarren, doch altijd een he- roïschen greep te doen naar het hoogere. De kunstenaar van groote beteekenis zal zich altijd voelen aangetrokken tot den mensch van den tijd. Niet staat im mers nader dan de mensch. En ln het product van den mensch typeert de kun stenaar tegelijk eigen tijd, omdat de mensch tenslotte onderworpen ls aan de krachten en idealen die den tijd beheer- schen. Spreken wij van „nieuwe zakelijk heid" als het onzen tijd wellicht 't meest typeerende stijlverschijnsel, dan moet de portrettist, die representatief is voor onze dagen, wel uit krachtigen innerlijken drang die „nieuwe zakelijkheid" zijn toe gedaan. Mevrouw Toorop is dat zonder twijfel. En gelijk bij alle groote portret tisten uit andere tijden het zelfportret een bekwaam middel was om zichzelf, en dus ook den mensch ln 't algemeen te lee ren kennen, zoo heeft ook zij herhaaldelijk zichzelf geconterfeit, waarvan hier twee voorbeelden uit de laatste Jaren aan wezig zijn. Beschouw dat forsch opgezette zelfpor tret, 't palet in de eene hand. De andere arm ls. schilderend, geheven. De houding is hautain: de uitdrukking is beslist, trotsch uitvorschend. doordringend in eigen wezen. Het is hier alles even klaar, open. viaal - geen droom, geen verteede- ring. Nochtans ls het vol eerlijkheid en hooge ernst. Beschouw het aandachtig en ge beleeft de spanning, de geestelijke concentratie in dit trotsche portret. En in plaats van „nieuwe zakelijkheid" zoudt ge, indien de term geen misverstand zou wekken en niet aan bedenking onder hevig ware, kunnen zeggen „nieuwe spiri tualiteit". Zakelijkheid vol geestelijken inhoud. Het andere portret, dat met het palet tegen den muur, let ook hier op de forsche kleurgevlng moge Iets milder aandoen voor zoover betreft de uitdruk king der oogen, ls overigens van dezelfde koele klaarheid, dezelfde intelligente span ning, dezelfde ernst en diepte. Ik maak u verder opmerkzaam op het prachtige dubbelportret, eveneens met krachtige conturen, sterke vlakken, de koppen wondermooi ln 't licht gezet, niet naturalistisch, evenmin decoratief, doch volkomen reëel met sterk psychlschen achtergrond. Een bevallige compositie van groote klaarheid ls die van de blonde zusjes Jel- gersma met de prachtige blauwe kinder- oogen. het geheel in een arrangement van kinderspeelgoed. Hier is wel heel sterk den nadruk gelegd op de band van bloed en psyche, die het groepje als een eenheid samenbindt Hetzelfde kan men ook ge tuigen van de karakteristieke portret groep: Mevr. Van Gelder met kinderen; waarbij misschien een iets donkerder achtergrond het geheel ten goede zou zijn gekomen. Is haar grootere groepscompositles reëel, forsch, zeldzaam krachtig en vitaal, komt mevr. Toorop steeds uit boven het bijzon der geval. Ze zijn ondanks hun oerkrach- tige realiteit tot symbool geworden. Ik denk aan de Kaasmarkt te Alkmaar., met de twee dragers ln hun typische klee- dij van het oude gilde, veel meer dan levensgroot tegen den beweeglijken ach tergrond, die in statische rust wordt af gesloten door de Oude Waag. Welk een orachtige karakterkoppen hebben die kerels. Het is een der wezenstrekken van de schilderkunst der „nieuwe zakelijkheid" de werkelijkheid te overdrijven, ln dien zin, dat geschilderde personen door hun proporties een zeer massieven en reëelen indruk zullen maken. In zooverre kan er sprake zijn van „overwerkelijkheid". maar door de eigenaardige groepscompositie en het eenigszins starre der blikken, wordt dit tegelijkertijd weer opgeheven. Uit de verzoening der tegenstellingen rijst het geestelijk moment. Die figuren op meer dan levensgrootte ziet men ook bij No. 17 „Figuren tegen den nacht", een werk vol van tragiek; het doffe en trieste leven van maatschappe lijk ellendlgen ln een nachtasyl. Men ziet ze ln „Volkshuls" en verder ln die herberg te Westkapelle, een pracht van een compositie, met moeder en doch ter achter het buffet en drie personen, vertegenwoordigd drie generaties er voor. Bij dit monumentale werk kan men zich overtuigen van de scherpe uiterlijke en innerlijke observatie van de schilderes. En eindelijk moet Ik wijzen op drie eveneens momumentale werken van naakt figuren, waarbij lk ln 't bizonder uw aan dacht vraag voor het liggend naakt, waar het vrouwelijke wel heel sterk spreekt uit de oogen. Er zijn nog meer werken, waarvan de mensch het onderwerp ls, soms de heel ongelukkige mensch. Er zijn verder nog gezichten op de haven van Marseille, op terras voor een bar. er zijn nog eenige groot? stillevens, soms fel. soms donker van kleur, er ziin ten slotte nog eenige vlotte en sterke teekenlngen. Ik zou dat alles willen be spreken. doch moet rekening houden met de plaatsruimte. Moge datgene wat ik over deze tentoon- steling heb geschreven mede een aanlei ding zlln. dat zij in de komende dagen veel belangstelling ondervinde. HET RESIDENTIE-ORKEST. Het 4e abonnementsconcert van het Residentie-Orkest op Donderdag 9 Januari a.s. zal geleid worden door Antonio Votto. Solist is de pianist Nicolai Orloff, die het tweede plano-concert van Rachmaninoff zal spelen. 8—S

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11