Eden opvolger van Hoare. Met den Kerstboom op de fiets. BERICHT. 768te Jaargang MAANDAG 23 DECEMBER 1935 No. 23236 Prijs der advertenties: prijs dezer courant: STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 bis. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar ffgefltScffSppien van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adveft'enties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarlél. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden vjrn 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven l'O ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen geïestlgd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.I Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. G. F. ItEYSTt Wijlen de heer Reyst. In den ouderdom van bijna 81 jaar is na een langdurig lijden te Oegstgeest overleden de heer G. F. Reyst, oud-apothe ker te dezer stede. Guillaume Frédéric Reyst legde in den zomer van 1881 met gunstig gevolg aan de Amsterdamsche Universiteit het apothe kersexamen af. Eenige maanden later, n.l. op 1 October 1881 vestigde hij zich hier ter stede als apotheker in het pand Steen straat 35. waar de zaak nog heden ten dage gevestigd was. Ofschoon hij hier zijn gouden jubileum mocht vieren, liet zijn gezondheidstoestand hem de laatste jaren niet toe zich meer met de apotheek te bemoeien. Hij was tot op hoogen leeftijd echter buitengewoon kras. De thans overledene was gedurende vele Jaren president van het departement Lei den der Maatschappij tot bevordering van de Pharmacie en vóór de oprichting van het Pharmaceutisch Laboratorium van prof. van Itallic velen studenten als repe titor behulpzaam bij de voorbereiding van hun semi-artsexamen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt plaats op Tweeden Kerst dag om 12 uur op de begraafplaats „Rhijn" hof". HET GARNIZOENSCOMMANDO. Tot nader order wordt hot garnizoens commando waargenomen door den com mandant van het 6e Reg. Veldartillerie, alhier. s Als opvolger van den afgetreden Britschen minister van buitenlandsche zaken sir Samuel Hoare is benoemd Anthony Eden. Daarin kan een bewijs worden gezien, dat Engeland voortaan volledig de Volkenbondspolitiek zal naleven. Op het verzoek der Engelsche regeering aan de Middellandsche Zee-mogendheden om steun bij een Italiaanschen aanval, schijnt over 't algemeen gunstig te zijn geantwoord. Aan het front duurt de guerilla-oorlog hardnekkig voort. HERSTEL V. C. J. B. Men schrij ft ons In de Luthersche Kerk alhier is door de leden van den Vrijz. Luth. Jongeren Bond een Kerstspel vertoond onder lei ding van den voorganger der Vrljz. Luth. Gem, ds. Makkink. Welk een bijzondere, fijne godsdien stige sfeer hing er in het kerkgebouw, allereerst door de versiering van sparre- groen, met daartusschen de zachte ver lichting van kaarsen, maar hoe werd ons geheele zijn in ootmoedige aandacht ge trokken toen bij den aanvang van het Kerstspel een meisje in teer-wit gewaad, geruischloos, meerdere kaarsen begon aan te steken, en daarna de overige leden langzaam-plechtig kwamen aangetreden, allen in kleederdracht gehuld, geheel passend bij de vertolking in woord en beeld van 't a.s. Kerstfeest. Men meende zich in een andere wereld, en verheffend werkten declamatie, zang en orgelspel; 't verliep in volmaakte orde. 't Moge dan ook voor ds. Makkink en mevrouw MakkinkWesterveld een bij zondere voldoening zijn, na beider onver moeid werken, zulk een mooien avond tot stand te hebben gebracht, waarbij mej. G. Neuteboom -als leidster van de V. L. J. B. zich ook veel moeite getroost heeft om de jongeren te blijven opwekken tot volharding en blcei van dezen Bond. Waarlijk, in een tijd als de onze. waar ruw geweld en banaliteit hoogtij vieren, mag men zich gelukkig prijzen, dat er menschen zijn. die. ondanks alles, den moed en de energie blijven behouden om een avond als deze voor te bereiden en zoodoende trachten bij te brengen dat er nog wel degelijk plaats is voor hoogere dingen en de boodschap van 't aloude Kerstfeest niet tevergeefs is geweest. Mogen meerdere wijdingsvolle avonden komen, opdat velen in de gelegenheid zul len zijn eens tot zlchzelven te komen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging. Naamlooze Vennootschap Houtbouw- en Houthandeimaatschappij ..Padox", Veerpolder, Warmond De heer dr. A. Henkemans Jr., is uitgetreden als Droc.-pltsverv. directeur en benoemd tot directeur Foto Bleuzé. Gedurende de laatste dagen voor Kerst mis wordt er over het geheele land een levendige handel gedreven ln Kerstboo- men, welke zich in onze stad voorname lijk concentreert op den Apothekersdijk. Groote zwaarbeladen zolderschuiten voeren de boomen bij vele tientallen aan en dan begint voor den denneboom de tweede phase van zijn metamorphose tot Kerstboom: hij wordt op een houten voet stuk geplaatst en vervolgens in volgorde van grootte in het gelid gesteld. Het wachten is nu nog slechts op den kooper, maar tenslotte komt ook die op dagen en na eenig loven en bieden woreft de prijs bepaald. De moeilijkheid voor den nieuwen eigenaar is nu echter: hoe krijg ik den boom naar huis? Wanneer het een boom van bescheiden afmetingen is, kan men hem nog wel over den schou der dragen, alhoewel de dennenaalden on barmhartig in het gezicht kunnen prik ken, maar de moeilijkheden worden groo- ter naarmate de boom grooter is. Bovenstaande kooper wist er evenwel raad mee: hij laadde den boom eenvoudig op z'n fiets en reed hem zoo naar huis, waar hij overmorgen het voorwerp van veler bewondering zal zijn. MOOIE KAREL. Willy Chanson en Jan Kelly alias Mie en Ko hebben met hun gezelschap gister avond den aanwezigen in de Stadsgehoor zaal een aangenamen avond bezorgd. Op gevoerd werd de Jordaan-schets „Mooie Karei, de trots van de Jordaan". Met zijn vele graooen heeft dit gezelschap, de zaal herhaaldelijk in lachen doen uitbarsten. Vooral Mie en Ko als echte Jordaan- bewoners; zij als de forsche volksvrouw die zich door niemand en allerminst door haar man wat laat zeggen en hij als de Draatiesmakende leegloooer en drinkeboer hebben de stemming er van het begin tot het einde weten in te houden. De zaal heeft de aardige refreintjes uit volle borst meegezongen. Ook de rest van het gezel schap komt alle lof toe Dat de aanwezi gen voldaan waren over het gebodene bleek wel uit het hartelijk applaus na ieder bedrijf. VER. TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. Kerstbijeenkomst van de afd. Leiden. De Kerstbijeenkomst in de groote Nuts- zaal was wederom goed bezet: Mevrouw T. KranenburgSiemens opende dezen avond met allen hartelijk welkom te heeten. De zaal zag er gezellig uit met den Kerstboom en verdere kerstversieringen. Het Leidsch a Capella-koor onder lei ding van den heer W. Mizee, was bereid gevonden dezen avond te helpen vullen, terwijl een lid van genoemd koor. Mevrouw J. Seis vóór de pauze ook eenige liederen ten gehoore zou brengen. Jammer genoeg, kwam eerst laat de boodschap, dat Mevr. S. verhinderd was. Mej. Timmermans werd gelukkig bereid gevonden haar te vervangen, zij zong eenige zeer mooie liederen, terwijl zij aan het slot alle aanwezigen uitnoodigde het „Stille Nacht, Heilige Nacht" mede te zin gen. Nadat Mevr. Kranenburg hartelijk dank gezegd had voor haar spontaan gebrachte hulp, moest Mej. T. weer spoedig vertrek ken. Zooals ieder jaar op de Kerstbijeenkomst hield de presidente weer een Kerstrede. Alle aanwezigen waren daardoor weer zeer getroffen, wat bleek uit het applaus. Tijdens de pauze kwam het koor, dat daarna eenige liederen ten gehoore bracht. De heer Mizee mag zich verheugen over goede krachten in zijn koor. Mevr. Kranenburg bracht allen aan het eind van dezen avond hartelijk dank voor hun bereidwilligheid en bood den heer Mizee een kleine herinnering aan. Zij sloot dezen mooien avond met allen prettige Kerstdagen en een goed uiteinde van dit jaar toe te wenschen. Men ging echter niet uiteen, vóór de heer de Ruiter Mevr. Kranenburg hartelijk dank gezegd had voor haar mooie Kerst rede. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden op Dinsdag 19 Januari 1936; zeer waarschijnlijk zal dan een goochelaar, de heer J. C. Burgersdijk, uit den Haag op treden. o WISSELTRUC MET SUCCES TOEGEPAST Bij een winkelier op de Doezastraat ver voegde zich dezer dagen een als heer ge kleed man, die voor enkele centen choco lade kocht en een bankbiljet van f.20.— in betaling gaf. Toen de klant goed en wel verdwenen was. bemerkte de winke lier, dat eerstgenoemde behalve het wis selgeld ook het bankbiljet had medegeno men. De oplichter is omstreeks 40 jaar oud, heeft een flink postuur en draagt een lange blauwe jas met gleufhoed. Hij reed weg in een donkere auto, waarin nog een tweede persoon gezeten was. IN HET WERK GESTOORD. Toen Zaterdagavond zekere H. op bezoek kwam bij den lompenhandelaar E. J. V. in de Koestraat en zijn fiets in diens pakhuis wilde neerzetten, bemerkte hij, dat. zich in het kantoortje een man bevond, die zich bij zijn nadering snel verwijderde. Een onderzoek wees uit, dat de inbreker een drietal laatjes had doorzocht, doch er wordt niets vermist. Wij herinneren eraan, dat kleine advertenties voor het Blad van mor genavond uiterlijk morgenochtend om 10 uur in ons bezit moeten zijn. DE DIRECTIE. TOONEELVEREENIGING „TOT IEDERS GENOEGEN". Intieme feestavond. Tot besluit van de feestelijkheden ter gelegenheid van haar eerste lustrum had de tooneelvereeniging „Tot Ieders Genoe gen" Zaterdag in café-restaurant „Zomer - iust" een intiemen feestavond georgani seerd, waarvoor groote belangstelling be stond. De voorzitter der feestcommissie, de heer L. G. van der Horst heette allen wel kom, in het bijzonder de afgevaardigden der zusterverenigingen en Gé Hofenk's „Melody Makers", die tevoren reeds de noodige vroolijke melodietjes aan hun in strumenten hadden ontlokt. Nadat het bestuur op de tonen van het revuelied de zaal had betreden en op het podium had plaats genomen, voerde de heer Van der Horst andermaal het woord. Spr. bracht het bestuur hulde voor den in de afgeloopen 5 jaar verrichten arbeid en prees in het bijzonder de goede leiding van voorzitter Arentsen, die be wezen heeft te zijn gesneden uit het hout, waaruit men goede voorzitters maakt. Hopelijk zal de vereeniging onder zijn lei ding nog veel bijdragen tot verbetering van het peil der tooneelspeelkunst onder de dilettantenclubs hier ter stede. Als blijvend aandenken bood spr. na mens de feestcommissie het bestuur een zilveren medaille aan, welke onder luid applaus aan het vaandel werd gehecht en waarna spontaan het Vaandellied werd gezongen. Zij. die hun medewerking gaven om den revue-avond te doen slagen, met name het dubbelmannenkwartet „Inter Nos", de acrobatengroep „The young fellows" en de dansleeraar Ant. de Groot ontvingen allen een dankbetuiging in lijst, terwijl de danseresjes allen met een doos bon bons werden verblijd. Daarna was er voor de bevriende veree- nigingen gelegenheid om gelukwenschen aan te bieden, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. De rij werd geopend door het bestuur van het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap, dat een zilveren lau werkrans aanbood; daarop volgden de Harmoniekapel T. en D. met een bloemen mand, „Inter Nos" met een fruitmand, de Leidsche Dilettantenclub met een ferme speech van voorzitter Simons en een ver guld-zilveren medaille, „Het Nieuwe Too- neel" met een zilveren lauwertak, het Leidsch Politiemuziekgezelschap, dat reeds eerder een geschenk aanbood. „The young fellows", eveneens met een zilveren lau wertak, en de heer A. de Groot met een bouquet bloemen. Da voorzitter, de heer Arentsen. dankte allen voor de waardeerende woorden en de geschenken. Spr. bracht voorts hulde aan zijn medebestuursleden en eigenlijk aan allen, die de vereeniging steunden. Dank zij aller medewerking heeft „TIG." zich in de 5 jaar van haar bestaan een goe den naam verworven en neemt zij een eervolle plaats in temidden van haar veelal oudere kunstzusters. Dank bracht spr. niet in de laatste plaats aan de feest commissie. die zich op voortreffelijke wijze van haar taak heeft gekweten. Het bestuur meende zijn erkentelijkheid niet beter te kunnen betoonen dan door den heer Van der Horst, die ook de revue maakte, te benoemen tot eerelid en zijn trouwen secondant, den heer Smittenaar tot lid van verdienste. De heer De Ru. die reeds eerelid is, kreeg een kistje sigaren, evenals de heer Poe- liejoe, die op loyale wijze het drukwerk verzorgde. De dames-leden der feestcommissie hadden allen een doos bonbons in ont vangst te nemen. Tenslotte deelden ook „The Melody Ma kers" en de kapper, de heer P. v. d. Pijl in den algemeenen stroom van dankbaar heid, terwijl mevrouw Kulk. die voor dezen avond geheel gratis de zaal ter beschik king stelde, evenmin werd vergeten Hiermede was tevens het officieele ge deelte afgeloopen en was het woord verder aan het cabaretgezelschap van Kees Man- ders uit Den Haag. Naast veel goeds alle lof bijv. voor den goochelaar! waren er ook enkele liedjes en „grappen", die onze onverdeelde bewondering niet konden wegdragen en de grens der bana liteit bedenkelijk dicht naderden. Maar overigens: de goede stemming zat erin en bleef erin. Zij nam in het verlooo van den avond zelfs nog toe, zoodat het bal een genoeglijke afsluiting vormde van een prachtig geslaagden avond. De sergeant P. Smit van het Land storm verband Groningen is op 1 Jan. '36, op diens verzoek en zonder kosten van het Rijk, overgeplaatst bij het 4e Reg. Infan terie, alhier. BINNENLAND. Volgend voorjaar begin van tunnel-, aanleg bij Velsen. (Binnenland, 3e Blad). De Nozema begint haar werk. (Binnen land, 3e Blad). Het handelsverdrag met de Ver. Staten zal 1 Febr. in werking treden. (Binnen land, 3e Blad). Huldiging te Hoorn van den nieuwen bisschop van Haarlem. (Kerk en School- nieuws, 3e Blad). Te Soest is overleden prof. dr. W. M. do Vries, oud-hoogleeraar te Amsterdam. - (Kerk en Schoolnieuws, 3e Blad). Een echtpaar te Kerkradc door kolen damp gestikt. (Laatste Berichten, le Blad). Bijzonderheden over den inhoud van het NederlandschAmerikaansch handelsver drag. Ge Blad). BUITENLAND Anthony Eden Hoare's opvolger als Britsch minister van buitenl. zaken. (3e en le Blad). Gunstig antwoord op het verzoek der Engelsche regeering om steun bij een Italiaanschen aanval, (le Blad); In Duitschland is een „soldatenbond" gesticht. (Buitenland, 2e Blad). Lijdelijk verzet onder de Duitsche boeren. (Buitenland, 2e Blad). Spionnage voor Duitschland te Luik ont dekt. (Buitenland, 2e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, CE..I ,iï BLAD. VERDUURZAAMDE LEVENSMIDDELEN IIOOGENSTRAATEN Co Verlies gestegen tot f- 90.575. Aan het verslag over het boekjaar 1934- 1935 der Nederlandsche Fabriek van Ver duurzaamde Levensmiddelen v.h. „W. Hoo- genstraaten en Co., loeiden", thans te Alk maar. is het volgende ontleend: Het is niet mogen gelukken een gunstig resultaat te bereiken. Hoewel het bedrijfs verlies kon beperkt worden tot f. 1384, heb ben wij gemeend in verband met den op het eind van het boekjaar nog aanwezi gen voorraad f. 21.376 te moeten reservee ren voor mogelijke prijsverlagingen ter handhaving van den omzet, zoodat het verliessaldo f. 22.760 bedraagt (vj. winst f. 17.112Bij het verschijnen van dit ver slag is gebleken, dat deze reserve, ten ge volge van de voorraad- en prijsverhou dingen zelfs nog niet toereikend zal zijn. Op fabriek, machines en terreinen werd f 5723 voor diverse aanschaffingen bijge schreven, waarna voor afschrijving f. 12.922 werd afgeboekt. De balans per 30 April 1935 vermeldt on der activa, fabr.. mach en terr. f. 136.489 (f 143.683). goederen f. 219.265 (f. 120,555), kassa f 700 (f. 923), post en giro f.681 debiteuren f.61 794 (f. 49.269), ver liessaldo f. 90.815 (67.815), en onder pas siva: Kap. gepl. f.350 000 (onv.). crediteu ren en bank f. 159.457 v j alleen credi teuren f. 38.212), onverdeeld dividend f.49 (f. 177). Verlies- en winstrekening. Debet: On kosten f. 121.446 (f.123 769), afschrijvin gen f. 12.922 (f. 16.053), interest f.9103 (f. 5426). winstsaldo f.— (f.17112). Credit: Bruto winst f.120711 (f. 162.352), verliessaldo f. 22.760 LEIDSCHE BOND VAN VOLKSTUINDERS Zaterdagmiddag gaf bovengenoemde Bond een bioscoop-voorstelling voor de k nderen der leden in het Roxy-theater dat door de directie gratis beschikbaar was gesteld. De w.n. voorzitter, de heer Mulder, opende de bijeenkomst en riep allen een haitelijk welkom toe, in het bijzonder den heer Jonker, opzichter der gemeenteplant soenen. Spr, zeide, dat deze middag be doeld was als propaganda voor den Volks tuin onder de jeugd en hij hoopte, dat deze door meerdere gevolgd mag worden. Na een vroolijke Indianen-film werd de met spanning verwachte film „School- werkturien" vertoond. Eerst gaf de heer Jonker een korte ver klaring van deze film. Spr- roemde de op voedkundige waarde der schooltuinen, waardoor den kinderen liefde voor de na tuur wordt bijgebracht welke hen van veel baldadigheid afhoudt. Hij spoorde dan ook de jeugd aan aandacht aan deze film te geven, opdat later, wanneer zij in de rijen der Volksiuinders zijn opgenomen, zij er hun voordeel mee kunnen doen. Met aan dacht werd het werk der verschillende tuingroepen, de een al mooier dan de an dere. gevolgd. Nadat nog eenige vroolijke films ver toond waren, waarbij de lachspieren danig in beweging kwamen en de jeugd een ver snapering gekregen had. welke zeer in den smaak viel, was de voorstelling afgeloopen. In zijn slotwoord dankte de voorzitter den heer Jonker voor z in bereidw 'iigheld alsmede de directie van 't Roxy-theater.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1