GUERILLA-OORLOG i 76ste Jaargang ZATERDAG 21 DECEMBER 1935 No. 23235 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Aan het Noordelijk front woedt een vrij scherpen strijd voort*. De Abessijnen zijn er in geslaagd zich op diverse punten weer tusschen de Italiaansche linies te nestelen, waardoor zij den Italianen veel last veroorzaken. In het Zuiden bedreigt Ras Desta weer Italiaansch Somaliland bij Dolo. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummer» voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f- 2.35 per week f. 0.18 Franco per post - f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l T Oit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. Met het oog op het feit dat ons Blad Eersten Kerstdag niet zal verschijnen, zullen wij Kleine Ad vertenties in ons blad van Dinsdag 23 December a.s. opnemen. Men gelieve met de aanbieding van deze advertenties hiermede reke ning te houden. DE DIRECTIE. HET LEVENDAAL. Wordt Maandag a.s. voor het doorgaande riiverkeer opengesteld. De demping van het Levendaal kan on getwijfeld uit verkeersoogpunt van groot belang worden geacht, aangezien daardoor voor een belangrijk deel een einde wordt gemaakt aan de verkeers misère op den Hoogewoerd. Deze zeer smalle straat vormde immers een buitengewone belem mering voor het verkeer, nog verergerd door de aanwezigheid aldaar van trams, die over grooten afstand over enkel spoor worden geleid. Algemeen werd de nood zakelijkheid tot demping van het Leven daal dan ook ingezien om daarmede een parallelweg van den Hoogewoerd te ver krijgen en den Hoogewoerd te ontlasten. Na de algeheele openstelling van het Levendaal als doorgaande verbinding is de automobilist niet langer gedwongen den Hoogewoerd te volgen, waar hij genood zaakt is. eenmaal achter een tram rijdende er achter#te blijven. Veel behoeft over de zeer ongunstige verkeerssituaties op den Hoogewoerd. waar opstoppingen aan de orde van den dag waren, niet gezegd te worden. Ieder kent den toestand aldaar wel uit ervaring of eigen wetenschap. Wanneer de Hoogewoerd vergeleken wordt met het gedempte Levendaal, dan is het verschil wel hemelsbreed. Op den Hoogewoerd op het smalste gedeelte een rijbaan van 4.80 Meter met trottoirs elk ongeveer een Meter breed. Op het Leven daal wisselt de breedte van de rijbaan van 13.70 Meter tot ruim 16 Meter en zijn zeer breede trottoirs aanwezig. Hier on dervindt men ook geen hinder van trams. Het Levendaal is. niet het minst bil avond met de mooie straatverlichting, een ware boulevard geworden, een weg zooals er ln de binnenstad geen tweede bestaat. Men mag verwachten dat in het bijzon der door het autoverkeer van het Leven daal als doorgaande verkeersweg zeer veel gebruik zal worden gemaakt. Overwogen kan worden of de Hoogewoerd voor het verkeer met alle motorrijtuigen op meer Ook de jongens en meisjes zullen voor hun spel niet de rijbaan uitkiezen. Bij scholen ziet men nog zoo vaak. dat op de rijbaan gespeeld wordt. De jeugd gaat dan zoo in het spel op. dat niet gelet wordt op het naderend verkeer. Ouders en onder wijzers. prent het den kinderen in: De rijweg ls geen speelplaats, waar dreigt elk oogenblik gevaar en zeker als op dien weg een druk snelverkeer plaats vindt als op het Levendaal. DE GLADHEID. dan twee wielen en alle voertuigen in de richting naar den Hooge Rijndijk moet worden gesloten verklaard. Men bereikt daarmede op den Hoogewoerd eenrichting verkeer van alle vervoermiddelen breeder dan een rijwiel. Ongetwijfeld zou één richting-verkeer van auto's enz. de ver keersvrijheid en de verkeersveiligheid al daar zeer vergrooten. Evenwel kleeft aan elke afsluiting voor een of meer verkeers- soorten ook een bezwaar. In dit geval zou het plaatselijk riiverkeer van de afsluiting veel last ondervinden. Iemand die met zijn personenauto vanaf de Breestraat zijde Steenschuur naar de Hooigracht wenscht te rijden, zouden een omweg moeten ma ken via Korevaarstr.. Levendaal. Kraaier- straat. Eveneens zouden de winkeliers en andere bewoners van den Hoogewoerd worden gehandicapt en benadeeld. Daarom is het wellicht aan te bevelen, dat voor alsnog geen en mogelijk in 't geheel niet 'n wettelijk voorschrift in werking treedt, waarbij het verboden is met motorrijtui gen op meer dan twee wielen en voertui gen den Hoogewoerd te berijden in de richting naar den Hooge Riindiik. Intus- schen zal wel het doorgaande rijverkeer van auto's zooveel mogelijk moeten wor den geanimeerd om vanaf de Breestraat niet den Hoogewoerd op te rijden, doch vla Korevaarstraat het Levendaal. Werden tot hiertoe de voordeelen van de openstelling van het Levendaal voor het doorgaande verkeer opgesomd, elke medaille heeft haar keerzijde. Juist door de groote breedte van den weg lokt het Levendaal tot snel rijden, wat in het algemeen de verkeers-veiligheid niet verhoogt. De automobilisten en mo torrijders dienen daarom te bedenken dat het Levendaal geen race-baan is. Ook daar bestaat een maximum-snelheid van 25 K.M. per uur. waarvan beduidende over schrijding zelfs bij normale verkeersom standigheden niet door de vingers zal worden gezien. Snelheidsmaniakken kun nen er zich van overtuigd houden de motorpolitie tegenover zich te vinden om daaraan paal en perk te stellen. Bedenk ook, dat ge u geen veiligheid kunt „toete ren" als de wijze van rijden zelf niet veilig is De wielrijders en bestuurders van ander langzaam riiverkeer bakfietsen, rijtui gen handwagens behooren niet midden op den rijweg te rijden. Zij behooren uiterst rechts op de rijbaan langs het trottoir. Dan belemmeren zij het minst het snelverkeer. De verkeerssoorten moeten elkaar niet hinderen, daarom zal ieder zijn plaats bij het rijden op den weg kennen. Niet het minst heeft de voetganger eenige waarschuwing noodig. Thans ziet men hem met ware doodsverachting in de lengte richting midden op de rijbaan loopen. Het schijnt dan of hij zich den .koning van den rijweg., waant, inplaats van die van het trottoir. En wat zou die zelfde voetganger vreemd opkijken, als hii eens over een afstand van 100 Meter een auto in de lengte richting op het trottoir zag rijden. Daarom, voetgangers' ge be hoort op het verhoogde voetpad, het trottoir, thuis. Dat is uw koninkrijk, waar ge kunt zeggen gezamenlijk den scepter te zwaaien. En wat is uw domein daar groot, wat zijn de trottoirs breed. Ge behoort slechts bij noodzaak op den rijweg te loopen. d.w.z. als ge den weg moet over steken. Zorgt er dan voor de rijbaan lood recht te kruisen, na u eerst overtuigd te hebben, dat dit wel veilig kan plaats vin den. vanwege het naderend rijverkeer. Staat nimmer op den rijweg een praatje te maken. Er is daarvoor toch heusch wel een veiliger punt te vinden. Een groot aantal ongevallen het gevolg. De gisteren ingevallen dooi, welke tegen de avonduren weer veranderde in een temperatuur van om en bij het vriespunt, heeft gemaakt, dat de wegen bijkans on begaanbaar werden vanwege de gladheid. Gisteravond reeds waren de straten op sommige plaatsen zóó glad, dat men zich nauwelijks op de been kon houden en in den loop van den nacht werd dit nog veel erger. Het geheele wegdek was met een uiterst dun. doch even gevaarlijk ijs- laagje bedekt, en menigeen, die zich van morgen vroeg naar kantoor, fabriek of werkplaats begaf, slaakte een zucht van verlichting toen hij of zij heelhuids de be stemming had bereikt. Vooral in de buitenwijken was het vrij wel onmogelijk om in het normale tempo vooruit te komen. Loopen kon men slechts zeer voorzichtig en alleen langs den hui zenkant. en de bestuurder van handwagen of rijwiel, die even het midden van de straat verliet, gleed onherroepelijk met voertuig en al naar de zijkanten. Naar aanleiding van klachten, dat er niet of te laat begonnen zou zijn met het strooien van zand, verzekerde men ons bij Gemeentewerken, dat daarmede reeds gisteravond om 7 uur een aanvang is ge maakt. Er is toen gestrooid tot 10 uur. toen de gladheid nog verergerde heeft men om middernacht het werk hervat en den geheelen nacht doorgewerkt tot zes uur en daarna is men vanmorgen om halfacht weer opnieuw begonnen. Men blijve evenwel billijk in zijn oor deel en erkenne, dat het personeel niet overal tegelijk kan zijn en de stad te uit gebreid is om in een kort tijdsverloop geheel te worden afgewerkt. De gladheid heeft intusschen heel wat voetgangers en wielrijders op onzachte wijze doen kennis maken met Moeder Aarde en helaas waren in vele gevallen de gevolgen van vrij ernstigen aard. Gisteravond kwam op den Haagweg een personenauto, bestuurd door H. L. uit Wassenaar te slippen en daardoor in bot sing met den motorrijder P. B. uit Lei derdorp. B. werd naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar bleek, dat hij verscheidene ribben had gebroken. Hij kon evenwel naar zijn woning worden overgebracht. De 60-jarige courantenbezorger M. W. W. viel vanmorgen tegen halfzeven op den Witte Singel en werd met een gebroken Hoewel a.s. Maandag het Levendaal pas officieel voor het verkeer wordt opengesteld, profiteerden vanmorgen al vele automobilisten dankbaar van het feit, dat de afsluitingsborden waren weggehaald. Onze foto brengt dat moment in beeld. Het verschil tusschen den vroegeren toestand, zooals die op het linker plaatje tot uiting komt, en thans, is wel buitengewoon groot. BINNENLAND. De beziuniging op onderwijs goedge keurd; de gehuwde onderwijzeres wordt ontslagen ingaande 1 Januari 1937. (Pari. Overzicht. 3e Blad). Een reclame-campagne voor Neder- landsch fabrikaat. (Binnenland, 4e Blad). Dr. A. A. L. Rutgers benoemd tot lid van den Raad van State. (Binnenland, 4e Blad) Handelsverdrag met Amerika geteekend (Binnenland, 4e Blad). Plannen inzake een motortractiedienst op de spoorlijn AlphenUithoornHaar lem. (Binnenland, 4e Blad). Tengevolge van de gladheid zijn vele auto's verongelukt; tragisch doodelijk on geval te Zevenhuizen. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. De Abessijnen in vollen guerilia-oorlog. (2e en le Blad). De Vlootconferentie tot 6 Januari ver daagd. (Buitenland, le Blad). Scherpe rede van Amerikaansch senator tegen Japan. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. rechterdijbeen naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De 18-jarige dienstbode D. de V. uit Sassenheim kwam vanmorgen in haar woonplaats met de fiets ten val. Zij werd vrij ernstig aan het achterhoofd gewond, doch bemerkte zulks eerst, toen zij zich al dicht bij haar betrekking op den Zoe- terwoudscheweg bevond. De E.H.D. ver voerde haar toen naar het Academisch Ziekenhuis. De 16-jarige M. B. slipte met haar fiets op de Aalmarkt. De E.H.D. constateerde een hersenschudding en bracht haar even eens naar het Acad. Ziekenhuis. Hier kwam ook terecht de 36-jarige C. W. K., die op de Schelpenkade ten val kwam en daardoor een ernstige fractuur van het rechterdijbeen opliep. Tenslotte vond nog een tweetal auto ongevallen plaats, waarbij de gevolgen be perkt bleven tot materieele schade. Een vrachtauto, bestuurd door M. T. S. geraakte op de Jan van Houtkade nabij de Korevaerstraat eveneens in een onge- wenschte beweging. De wagen draaide driemaal rond zijn as en vernielde toen het hekwerk voor de perceelen nrs. 42 en 43. Op den Maresingel nabij het Slacht huis kon S. H. K. het stuur van zijn vrachtauto evenmin meester blijven en vernielde daardoor een gedeelte van de afrastering langs het talud. PTT. TIJDENS DE KERSTDAGEN. De directeur van het post- en telegraaf kantoor alhier brengt ter kennis van het publiek, dat voor den P.TT.-dienst de eerste Kerstdag geheel met een Zondag gelijk gesteld wordt. Op den tweeden Kerstdag zullen worden uitgevoerd de briefpostbestelling, waarin ook de aange- teekende stukken worden opgenomen en een pakketpostbestelling. Zoowel voor den post- als voor den te legraaf- en telefoondienst zullen het. kan toor te Leiden en het bijkantoor te Oegst- geest worden opengesteld als op Zondag. De gelegenheid tot afhalen van de cor respondentie zal op dien dag echter niet worden gegeven in verband met de uit voering van een bestelling. De hulpkantoren en poststations op het platteland zullen voor den P. T. en T.- dienst zijn opengesteld van 89 uur, wat den post betreft alleen voor zegelver koop. verzending van expresse- en aan- geteekende stukken en telegrafische postwissels. De postagentschappen zijn slechts ge opend voor den verkoop van frankeer zegels en andere postwaarden, voor zoo ver de zaak van den postagent voor het publiek open is. ONDERSCHEIDING VOOR DEN HEER J. H. VAN WAVEREN. Het hoofdbestuur van het fonds ter aan moediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, ge vestigd te Amsterdam heeft gisteravond in Huize Bruins, Rapenburg alhier, den raad van administratie en den commandant en den secretaris van het Kon. Invalidenhuis alhier een diner aangeboden, naar aan leiding van het feit, dat dit Invalidenhuis opgeheven is. De voorzitter van het hoofdbestuur mr. dr. Q. Sleeswijk, heeft daarbij den dank uitgesproken aan bestuur, commandant en secretaris voor het door hen verichte werk in het belang van bovengenoemd Invalidenhuis en daarbij medegedeeld dat de commandant, de heer J. H. van Wave- ren. door H.M. de Koningin benoemd is tot officier in de orde van Oranje Nassau.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1