De debatten in het Engelsche Parlement. Lange Beschuitjes De voorstellen van Parijs zijn dood, zegt Baldwin. 76sfe Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 20 December 1935 Derde Blad No. 23234 EEN ONDERHOUUD MET DEN KEIZER. De met groote spanning tegemoet ge ziene zitting van het Lagerhuis, waarin het lang-verwaohte debat over het Itallaansch —Abessijnsche conflict en de Parijsche vredesvoorstellen aan de orde zou komen, is gistermiddag tegen 4 uur begonnen. Door het sensationeele aftreden van Sir Samuel Hoare was de belangstelling voor deze zitting nog grooter. dan toch reeds het geval zou zijn geweest. Toen na de opening van de zitting de Lagerhuisleden hun ge bruikelijke vragen tot de regeering konden richten was het Huis tot de laatste plaats bezet. Men zag vele leden van het diplo matieke corps, de vertegenwoordigers van de Dominions, en talrijke Lords, op wier tribune ook de Prins van Wales had plaats genomen. Er heerschtc in het Huis een zenuwach tige spanning, die tot uiting kwam in de levendige gesprekken tusschen afgevaar digden onderling, die niet de minste be langstelling toonden voor de vragen van eenige leden en de antwoorden der regee- rmesvertegenwoordigers, die overigens van we.nig belang waren. Toen Baldwin bin nentrad bleven bijvalsbetuigingen uit, doch van verschillende kanten hoorde men een onderdrukt: „Hear! Hear!" De spanning bereikte haar hoogtepunt toen Sir Samuel Hoare de zaal betrad en ontvangen werd met luide bijvalsbetuigingen uit de minlsterbanken, waarbij zich het applaus van verscheidene conservatieve leden aan sloot. Plotseling was het in de groote zit tingzaal rustig en daardoor vestigde ieders aandacht zich op de geste van Sir Austen Chamberlain, door velen beschouwd als de opvoiger van den afgetreden minister van buitenlandsche zaken. Chamberlain bood rijn hoekplaats op de voorste bank der regeeringspartijen aan en nam zelf plaats op een stoel, die daarnaast stond. Sir Samuel opent het debat. Het debat werd geopend door den afge treden minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare. Hoare riep de welwillendheid van het Lagerhuis in. ten eerste met het oog op de vele gecompliceerde kwesties, waarmee hij zich moest bezig houden, ten tweede van wege de groote moeilijkheden, waar tegen over hij' zich de laatste dagen had geplaatst gezien. Helaas had hij zich op medisch advies naar het buitenland moeten bege ven. Nog betreurenswaardiger was het, dat hij in het buitenland een ongeval had ge had. waardoor hij verhinderd was om dadelijk terug te keeren. Het gevolg hier van was geweest, dat een misschien door verkeerde toelichtingen ontstane critiek zoo ver om zich heen had gegrepen, dat het thans voor hem zeer moeilijk was, een verdedigende positie in te nemen, indien men in details wilde ingaan op de om standigheden, die tot zijn aftreden hadden geleid. Sedert hij zijn functie had aanvaard, had hij de urgentie erkend van de twee groote kwesties, ten eerste alles te doen. wat in zijn macht was om een grooten Europee sehen brand te voorkomen en ten tweede niets onbeproefd te laten om een oorlog tusschen Groot-Brittanië en Italië te ver hinderen. Persoonlijk had hij alles, wat in zijn macht was gedaan, om in de plenaire ver gadering te Genève de publieke opinie der geheele wereld wakker te roepen tegen den oorlog tusschen Italië en Abessynië. Elke nieuwe dag van dezen oorlog had grootere en gevaarlijker kwesties te voor schijn gebracht. Er ontstonden moeilijk heden in het Verre Oosten en moeilijkhe den in Egypte. Ook in meer dan één ge deelte van Europa pakten zich dreigende wolken samen. Het moest voor iedereen duidelijk zijn, dat de publieke opinie in breede kringen in Frankrijk een breuk met Italië vrees de en dat daar nervositeit heerschte bij de gedachte aan de mogelijkheid van ver zwakking der Fransche defensie. Met het oog op deze feiten had Hoare alles ge daan om een regeling mogelijk te maken. Terwijl hij eenerzijds loyaal de sanctie- politiek had voortgezet, had hij aan den anderen kant geen dag laten voorbijgaan om op een of andere wijze tot een vreed zame regeling van het noodlottige con flict te komen. Engeland had de dubbele taak, in vollen omvang aan de collebtieve actie deel te nemen en tegelijkertijd te pogen, een grondslag voor den vrede te vinden. In velerlei opzicht had men ongeveer 14 dagen geleden een keerpunt bereikt, dat spoediger was gekomen dan menigeen had verwacht. Er \Vas door de kwestie van het petroleum-embargo een nieuwe situatie ontstaan. Op voorwaarde, dat het olie embargo in werking had kunnen treden met medewerking van de staten, die geen lid van den Volkenbond zijn. had het hunnen leiden tot een gedwongen einde van den oorlog. (Luid applaus Doch juist daarom was de toestand, gezien met het oog op eventueel Italiaansch verzet, zoo gevaarlijk geworden. Van alle kanten waren berichten ontvangen, die geen en kele verantwoordelijke regeering buiten beschouwing had mogen laten, n.l. dat Italië een petroleum-embargo als een mi litaire sanctie of als een oorlogsdaad zou beschouwen. „Ik wenschte", verklaarde Hoare onder applaus, „den toestand volledig op te hel deren. Als natie waren wij geenszins be vreesd voor het Italiaansche dreigement. Wat Italië ook zou hebben gedaan, wij zouden, zooals de geschiedenis leert, el- ken aanval met succes hebben afgesla gen". Er had Hoare echter iets geheei anders voor oogen gestaan. Een dergelijke ge- Isoleerde aanval op een enkele mogend heid. zonder de zekerheid van volledige ondersteuning door andere mogendheden, tou naar zijn meening bijna onvermijde lijk tot ontbinding van den Volkenbond hebben geleid. Onder deze omstandighe den had hij zich tien dagen geleden naar Parijs begeven, waar men van alle kanten op zoodanige wijze druk op hem had uit geoefend. dat een weigering onmogelijk was. De besprekingen begonnen in een ware oorlogsstemming. Men beweerde, dat de groote meerderheid der Volkenbonds staten tegen toepassing van militaire sancties was. De tijd drong Binnen vijf dagen zou het petroleum-embargo in Ge nève behandeld worden. Hoare had zich niet gerechtigd geacht, uitstel van het embargo voor te stellen indien men den Volkenbond niet kon toonen, dat de on derhandelingen practisch waren begonnen. Onder bijvalsbetuigingen wees Hoare er op, dat met uitzondering van Engeland geen enkele Volkenbondsstaat militaire voorzorgsmaatregelen had genomen, ter wijl de meeste leden aan de economische sancties meededen. Daarbij kwam. dat naar zijn meening een Fransch-Britsche samenwerking noodzakelijk was, indien men een breuk te Genève wilde voorko men en men het sanctiefront niet in ge vaar wilde brengen. Twee dagen lang had hij met Laval over een onderhandelings basis gediscussieerd Er was geen sprake van voorwaarden, die den oorlogvoeren den opgelegd zouden worden Ook waren de voorstellen, die het resultaat der be sprekingen waren, niet bedoeld als voor stellen van Engeland of Frankrijk. Integendeel stond er zeer veel in, dat noch hem. noch Laval lief was. De voor stellen leken echter beiden staatslieden de eenig mogelijke basis voor toekomstige besprekingen. Het was noodzakelijk, een poging te doen, en daarbij wr- het een dringend belang, de Fransch-Erltsche so lidariteit te handhaven. In dezen geest had men overeenstemming over de voor stellen bereikt. Dat was de eenige verkla ring en rechtvaardiging van de voorstel len van Parijs. Hoare besprak vervolgens de bijzonder heden van de voorstellen, en verklaarde in het laatste deel van zijn rede onder protest van de Labour-fractie. dat men van verschillende kanten in het Lagerhuis voor de koloniale wenschen van het bui tenland had gepleit. Hij citeerde het En- gelsch-Fransche verdrag van 1906 en de nota-wisseling van 1925 tusschen Enge land en Italië, waarbij Engeland de bij zondere economische belangen van Italië in een groot gedeelte van Abessynië heeft erkend, en wel voor een veel grooter ge deelte van Abessynië, dan wat de Parij sche plannen als Zuid-Abessijnsche in vloedsfeer van Italië voorstellen. De Parijsche voorstellen zijn veel on gunstiger voor Mussolini dan de eischen, die hij dezen zomer aan Eden heeft ge steld. Er zijn slechts twee wegen tot be ëindiging van het conflict: vrede door overeenstemming of vrede door overgave. Hoare geloofde aan de eerste mogelijk heid. De bedoelde onderhandelingen wa ren mislukt. Het probleem echter, dat op gelost moest worden, bleef bestaan. Men stond voor een nieuwe en veel ge vaarlijker fase van den oorlog. Met uit zondering van Engeland, dat zijn vloot in de Middellandsche Zee en versterkingen in Aden en Gibraltar geconcentreerd had. had geen staat een hand uitgestoken. Hij had den minister-president zijn ontslag aangeboden, omdat het hem duidelijk was geworden, dat een groot deel van de pu blieke opinie niet achter hem stond. Hoare besloot zijn rede met het uitspreken van den wensch, dat zijn opvolger bij de op lossing van het moeilijke probleem meer succes en meer geluk zou mogen hebben dan hij zelf. Toen Hoare zijn plaats weer innam v/erd hij minutenlang toegejuicht. Direct daarna verliet. Sir Samuel Hoare. zichtbaar onder den indruk der lichame lijke en geestelijke inspanning van de laatste dagen, de zittingszaal, het gezicht, in zijn handen verborgen. Toen hij langs de banken der af gevaardigden schreed, scheen het een oogenblik, alsof hij zou neervallen. Hij beheerschte zich echter met alle geweld. Rede van den Labour-leider Majoor Attlee. Na Sir Samuel Hoare was het woord aan den leider van de parlementaire Labour- fractie. Majoor Attlee. Hij constateerde, dat zijn partij met geen enkele verklaring van de regeering genoe gen kon nemen, waaruit niet duidelijk bleek, dat het geheele kabinet de verant woordelijkheid droeg en dat Hoare slechts als zondenbok gebruikt werd. Wanneer Hoare terecht was afgetreden, dan diende daarop het aftreden der geheele regeering te volgen. De motie van wantrouwen van de La bour-fractie drukt de meening van het Engelsche volk uit over de vredesvoorstel len, die men den Keizer van Abessynië na mens Engeland als rechtvaardige voor waarden had willen opdringen. De oppositie verlangt het herroepen van deze voorstel len. Het is niet in overeenstemming met den Britschen zin voor eerlijkheid en recht vaardigheid. wanneer het land, dat gefaald heeft, reusachtige concessies ten koste van het slachtoffer krijgt. De vredesvoorwaar den waren bedrog tegenover de kiezers, die men tot het verleenen van steun aan deze regecring heeft overgehaald. De geheele wereld is erover ontzet, dat Engeland be reid is, dergelijke voorstellen aan te beve len. Een aanval op één staat is een aanval op alle staten. Dat is de zin van den Vol kenbond. Attlee wilde weten, of de regeering het Parijsche voorstel had goedgekeurd, en, zoo ja. waarom dan de minister van bui tenlandsche zaken het eenige lid van het kabinet was. dat aftrad. Hij besloot zijn rede met een pleidooi voor een onder lei ding van Engeland op te bouwen collectief veiligheidssysteem, waaronder ontwapening mogelijk zou zijn en dat aan alle oorlogen een einde zou maken. Wanneer de regee ring het Parijsche vredesplan niet losliet, zou de wereld in anarchie en oorlog ver zinken. Minister-president Baldwin aan het woord. Na Attlee was het de regeering, die aan het woord kwam, en minister-president Baldwin sprak namens bet kabinet. Hij sprak zijn persoonlijk leedwezen over het aftreden van Hoare uit en constateerde vervolgens, dat de Parijsche voorstellen dood en afgedaan waren. De Britsche re geering zou geen pogingen doen om de levensgeesten weer op te wekken. Met Hoare had Baldwin binnen en buiten de regeering bijna een kwart eeuw samenge werkt, en zijn aftreden was zoowel uit za kelijke als uit persoonlijke overwegingen voor de regeering een zware slag. Meer dan iemand anders had Hoare gedaan om 50 naties te vereenigen om collectief op te treden. Al zijn werk had zich op den Vol kenbond gericht en meer dan iemand an ders geloofde hij in den Volkenbond. Bald win was ervan overtuigd, dat alles wat Hoare gedaan had, naar diens meening bin nen het kader van den Volkenbond was gebleven. Vervolgens keerde Baldwin zich tegen de aanvallen der oppositie. Hij verklaarde, dat hij den Volkenbond klaren wijn zou schen ken. Op den Zondag, toen te Parijs de be slissende bespreking werd gehouden, was er geen verbinding tusschen Londen en Parijs. Maandagochtend vroeg, toen Bald win een brief uit Parijs van Hoare ontving, waarin deze goedkeuring van het te Parijs gesloten accoord door het kabinet vroeg, stond hij voor een voldongen feit Pas on middellijk daarna, doch nog voordat het kabinet gelegenheid had, de documenten te onderzoeken, was het tot de vertrou wensbreuk gekomen, waaromtrent Baldwin zich thans niet verder wilde uitlaten. Dien tengevolge was er niet veel tijd voor ver dere onderhandelingen. Het kabinet zag de voorstellen niet graag omdat zij te ver gin gen. Het liefst had het er wijzigingen in aangebracht Er rees toen de vraag, of men de Fransche regeering onmiddellijk daarvan op de hoogte had moeten brengen. „Hoewel wij allen verantwoordelijk zijn", verklaarde Baldwin, rustte de hoofdverant woordelijkheid op mij, en daarom besloot ik, dat ik een lid van het kabinet moest steunen, dat persoonlijk niet aanwezig kon zijn om zijn motieven uiteen te zetten. Of dat verstandig was of niet is een andere vraag". Baldwin verklaarde, dat de gezondheids toestand van Hoare hem reeds in den zomer met zorg had vervuld. Bij de kwestie van he.t Parijsche vredes plan, werd algemeen eqn vergissing begaan en Baldwin hoopte, dat men uit deze ver gissing een nuttige leer zou trekken. In het onderhavige geval was gebleken, dat groote spoed in het diplomatieke verkeer dikwijls groote gevaren met zich kon meebrengen. De Engelsche regeering kon er ten volle mee accoord gaan. wanneer de voorstellen geheel aan den Volkenbond werden over gelaten. Het is echter duidelijkdat zij morsdood zijn en dat het Britsche kabinet geen pogingen tot herleving zal doen. (Applaus). De regeering staat thans op het zelfde standpunt als altijd. Baldwin las de passage uit den verkiezingsoproep der re geering voor. die handelt over de buiten landsche politiek en die luidt: „De Volken bond zal. evenals tot dusver, de hoeksteen der Britsche buitenlandsche politiek blij ven. De vermijding van oorlog en de vesti ging van vrede in de geheele wereld moet steeds een levensbelang van het Britsche volk zijn. De Volkenbond is het werktuig, dat tot dit doel is gevormd". Op dit stand punt stond Baldwin ook thans nog. Enge land is bereid, bij collectieve samenwer king zijn plicht in elk opzicht te vervul len. Hij wilde echter den nadruk op het woord collectief leggen. Evenals andere leden van het Lagerhuis was hij bereid den Volkenbond in stand te houden om er in de toekomst een bruikbaar instrument van te maken. Maar het Engelsche volk zou zijn regeering voor de laatste maal hebben toe gestaan. aan een collectieve actie mee te doen. indien het zou moeten constateeren, dat Engeland zich alleen geplaatst zag tegenover een taak, waaraan eigenlijk allen hadden moeten meedoen. Want iedereen wist, dat het gebied voor de toepassing van dit beginsel een volgende maal dichter bij Engeland zou kunnen liggen dan thans met de Middellandsche Zee het geval is. Baldwin betreurde, dat de Volkenbond niet alle staten omvatte, omdat zijn be sluiten dan misschien doeltreffender zou den zijn. De Volkenbond moest de zeker heid hebben, dat allen, die daartoe in staat waren, hem onmiddellijk te hulp zouden komen. In de sanctiemaatregelen schuilt een enorme macht. Zij is echter weinig waard, wanneer zij niet terstond gebruikt kan worden. Anders bestaat het gevaar, dat langzaam het eene land na het andere in een oorlog gewikkeld wordt, zoodat nie mand het einde kan voorzien. Wanneer de betreurenswaardige Abessijnsche oorlog ten einde is, zullen de leden van den Volken bond deze dingen onder oogen moeten zien. In een modernen oorlog is de aanvaller in het voordeel. De Europeesche volkeren moeten zich dat feit voor oogen houden, wanneer zij hun veiligheid willen waarbor gen. Baldwin was ervan overtuigd, dat deze kwestie reeds in elk land van Europa de aandacht had. Het juiste antwoord was te vinden, wanneer de Volkenbond datgene deed. dat allen van hem hoopten en waar toe Engeland zijn aandeel ten volle wilde bijdragen. Het was echter niet gemakkelijk, een duurzamen vrede te vestigen. Baldwin eindigde zijn rede met een be roep op het Lagerhuis, om de regeering zijn vertrouwen te blijven schenken. Verklaring van Sir Austen Chamberlain. Namens de conservatieven legde, nadat Baldwin gesproken had, Sir Austen Cham berlain een korte verklaring af. Hij constateerde dat de minister-pre sident de volle verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen op zich had genomen. Uit de verklaring van Baldwin was geble ken, dat de Parijsche vredesvoorstellen, die „De guerilla-taktiek is vol komen geslaagd". Vele vrouwen en kinderen om gekomen. (Van onzen correspondent Stuart Emeny), DESSIE. Donderdag. Vandaag heb ik een onderhoud gehad met den Koning der Koningen, aan den Ingang van het hoofd kwartier alhier. De keizer droeg de uniform van maarschalk van 't Abessijnsche leger. We spraken over de Parijsche bemidde lingsvoorstellen en over het verloop van den oorlog. .Wij vertrouwen er op. dat de Volken bond ons niet in den steek zal laten en wil gelooven niet. dat hij een bemidde lingsvoorstel zal steunen, welks karakter In strild is met het Volkenbondsstatuut, een voorstel, dat indruischt tegen de wer kelijke belangen van Abessynië en de wereld" aldus zeide de keizer. ..Wij hebben de voorstellen grondig bestudeerd en de mogelijkheden er van ernstig overwogen, maar zij bleken volkomen onaanvaardbaar te zijn voor Abessynië. dat. indien zulks noodig blijkt, bereid is den strijd voort te zetten". Op mijn verzoek, zijn meening te geven over de kansen van den oorlog, zeide de .Tot nu toe hebben de Italianen inland- sche troepen gebruikt op alle kritieke pun ten van den strijd. Deze inlandsche troe pen zijn met succes teruggeslagen of op gehouden door onze guerilla-troepen. ge heel in overeenstemming met onze ver- dediglngstaktiek. Deze taktiek is zoo doel treffend gebleken, dat de Italianen er van hebben afgezien een algemeenen opmarsch der blanke troepen te ondernemen. De keizer zeide niet in staat te zijn, cijfers omtrent de Abessijnsche verliezen te geven, maar wel verklaarde hü dat het aantal vrouwen en kinderen die tijdens de luchtbombardementen in Ogaden om het leven ziin gekomen, weerzinwekkend groot is. Op de vraag, hoe het met den Abes- sijnschen ammunitievoorraad gesteld is voor het geval de oorlog nog lang zal duren, wenschte de keizer slechts het vol gende te antwoorden: „Iedereen weet. dat Abessynië niet vol doende wapenen bezat toen de oorlog uit brak. Dat had zijn oorzaak in het verbod van wapenleveranties. Maar onze troepen beschikken thans over voldoende middelen om den strijd ge- ruimen tijd voort te zetten en de noodige maatregelen voor een geregelde voedsel voorziening zijn door een speciaal daar mede belast regeeringsdepartement ge troffen. De moraal van mijn troepen is schit terend". vervolgde de keizer „en ik ben er zeker van. dat zü hun land tot het einde trouw zullen dienen in den strijd voor een rechtvaardige zaak". Hiermede was ons onderhoud ten einde. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) ook onder aanhangers der regeering ver ontwaardiging hadden gewekt, dood waren. Hij sprak de hoop uit. dat het Lagerhuis niet zou uitspreken, dat onderhandelingen over het Oost-Afrikaansche conflict op zich zelf reeds trouwbreuk tegenover den Vol kenbond waren of schending van het Vol kenbondspact beteekenden. Het aftreden van Hoare was hem zeer aan het hart ge gaan. Onder applaus van de regeerings- aanhangers verklaarde Chamberlain, dat hij hoopte, dat dit echter niet de laatste ministerieele rede van Hoare zou zijn ge weest. De aanval van den Labour-leider Attlee op den minister-president had, naar Cham berlain verklaarde, verontwaardiging ge wekt onder de aanhangers der regeering en werd door dezen afgewezen. „Welke mee ning wij ook over de gebeurtenissen heb- gen, welke meeningsverschillen onder ons ook over de komende politiek mogen heerschen, elk regeeringsaanhanger zal zich verzetten tegen de uitdaging der opposi tie", riep hij uit. Hij verklaarde verder, dat hij een overtuigd aanhanger van den Vol kenbond was geweest, doch de overdreven eischen van eenige aanhangers van den Volkenbond hadden bezorgdheid bij hem gewekt. Op de schouders van de enkele vertegenwoordigers van Engeland had een veel zwaardere last gerust, dan met suc cesvollen arbeid voor de collectieve veilig heid in overeenstemming was te brengen. Van alle groote mogendheden had alleen Engeland voorzorgsmaatregelen getroffen voor de mogelijkheid van het uitbreken van een oorlog. Onder applaus uit de ministerbanken besloot Sir Austen zijn rede met de woor den: „Dat is geen collectieve veiligheid. Alles met allen, niets alleen, dat is het werkelijke Volkenbondsbeginsel. Wanneer andere mogendheden datzelfde beginsel even trouw opvolgen en er naar handelen als wij het doen en gedaan hebben, dan zal de Volkenbond uit dit proces met nieuwe kracht opstaan en een aanval zal in de toe komst moeilijker zijn geworden dan ooit". Neville Chamberlain spreekt. Als laatste vertegenwoordiger der op positie sprak de Labour-afgevaardigde Dalton. Toen hij de vraag stelde, of de regeering kon mededeelen, wie de nieuwe minister van buitenlandsche zaken zal ziin. schudde Neville Chamberlain het hoofd. Het Lagerhuis wil nauwkeurig weten, aldus zeide Dalton, in hoeverre de Britsche regeering reeds op de hoogte was ten aanzien van de Parijsche voorstellen, toen Hoare naar Parijs ging. Het lijkt ongeloofeliik. dat de regeering toen nog geen bijzonderheden kende. De oppositie wil verder precies weten, of de regeering op de bres zal blijven staan voor een petroleum-embargo. Naar de meening der arbeiderspartij kan de Britsche regeering de sanctie-politiek slechts voortzetten. Het debat werd gesloten door den mi nister van financiën Neville Chamberlain, die namens de regeering sprak. Hij zeide opnieuw, dat de regeering het aftreden van Hoare betreurde. Het heengaan van Hoare is een verlies niet slechts voor de regeering. maar voor geheel Engeland. Onder lulden bijval verklaarde Chamber lain dat de eenige troost hierin bestaat, dat Hoare eindelijk in de gelegenheid is iets te doen voor het herstel van zijn ge zondheid. Hü sprak de hoop uit dat Hoare binnen niet al te langen tüd in staat zal ziin. ziin politieke carrière te vervolgen. Vervolgens zeide Chamberlain, dat het RECLAME- Waf een kou. Nu een kop chocolade of warme melk mei 12 cl. per pakje unfair is, wanneer de oppositie beweert, dat de regeering Hoare tot zondebok heeft gemaakt. Baldwin heeft openlijk toegegeven dat hij een fout begaan heeft en hij heeft niets gedaan om de collec tieve verantwoordelijkheid van het kabinet te verbloemen. Het is onjuist, dat Baldwin getracht zou hebben, het Lagerhuis of het Engelsche volk te bedriegen. Chamberlain ging ook in op de bewering dat de regeering reeds lang voor de Parijsche reis van Hoare op de hoogte was van de voorstellen. Het is juist aldus zeide hii. dat de Engelsche regeering er van heeft geweten, maar zij is niet dagelijks ingelicht over de bijzonderheden. Veeleer was de regeering zich bewust, dat de on derhandelaars op den dag voor het ver trek van Hoare nog ver van een algeheele overeenstemming waren. Feit is. dat zü de details der voorstellen niet heeft gekend vóór den Maandagmiddag, waarom zij te Londen werden ontvangen. Chamberlain hield zich dan bezig met de vraag van Dalton, of Engeland andere mogendheden naast Frankrijk heeft ge polst omtrent haar houding bij een Itali- aanschen aanval tegen Engeland. Het is duidelijk zoo zeide hij. dat een dergelijke aanval in de Middellandsche Zee zou plaats hebben en derhalve was het voor Engeland van 't meeste belang, het stand punt te kennen der Middellandsche Zee mogendheden en in het bijzonder dat van Frankrijk. Engeland heeft van de mogendheden, bij welke het informaties heeft ingewon nen, en in het bijzonder van Frankrijk, de meest volledige en loyale verzekering ge kregen, dat zij Engeland te hulp zouden komen. Hierbij moet echter op het vol gende gelet worden: In het Lagerhuis is gevraagd of Engeland zich verzekerd w:st van onverwijldcn en directen steun. Het antwoord luidt: Engeland hoeft van Frankrijk de verzekering gekregen, dat men te hulp zal komen. Daarop behandelde de minister de vraag, of Engeland bereid is onmiddellijk een pe troleum-embargo tegen Italië te aanvaar den. Mussolini, aldus zeide hij, heeft voor niet al te langen tijd verklaard, dat hij de sanctiemaatregelen niet als een militaire daad zou beschouwen, zoolang zij zich be perkten tot economisch gebied. De regee ring beschikt echter over een reeks in lichtingen uit verschillende bron, volgens welke Mussolini een ander standpunt zou innemen, idien men zou overgaan tot maatregelen op petroleumgebiea Dit zou n et noodzakelijkerwijs de oplegging van sanctiemaatregelen op dit gebieo verhin deren. Indien de Volkenbond besluit tot het toepassen van petroleumsancties. die doelmatig zijn, en indien wij er van over tuigd zijn. dat alle Volkenbondsleden, die in aanmerking komen, niet slechts be loften afleggen, maar ook metterdaad be reid zijn hun rol te spelen bij de verdedi ging tegen een aanval, die wellicht plot seling en onverwacht komt. dan zijn ook wij bereid, onze rol te spelen en toe ce stemmen in de toepassing van petroleum sancties. Volgens dementeerde Chamber lain de geruchten volgens welke tusscnen Rome, Parijs en Londen onderhandelingen zouden zijn aangeknoopt over een hervor ming van den Volkenbond en over het scheppen van een viermogendheden- dlrectorium. Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Niets is cr veran derd in het standpunt der regeering tegen over den Volkenbond, verklaardt de mi nister. Wij hebben bij de tot dusverre ge volgde politiek een fout gemaakt, maar niemand zal zeggen, dat wij ongeluk had den of zullen hebben, wanneer wij iedere gelegenheid aangrijpen om te onderhan delen over een vrede, die voor den Volken bond en voor beide partijen aannemelijk is Overigens zijn wij zooals tot dusverre voor collectieve veiligheid door collectief handelen. Dc Volkenbond moet voorzich tig handelen, stap voor stap, zooals een kind. dat leert Ioopen Totdat hij net 'er- trouwen van de wereld heeft gewonnen. Sedert het begin van het conflict heeft hu enorme vorderingen gemaakt bij het win nen van dat vertrouwen. Men moet aannemen, dat de laatste sanctiemiddelen, waarover de bond be schikt, steeds geweld beteekenen Zoolang de Volkenbondsleden niet bereid zijn zich vcor te bereiden, zoodat zij het hoefd run nen bieden aan iedere dreiging van een aanvaller, en zoolang zij niet bereid zijn, hun bewapening in geval van nood te ge bruiken. zoo lang kunnen zij geen voll-'dig succes verwachten, (Luide bijval van dc regeering).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9