(JtlDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 20 December 1935 Naar de meening der Kamer is de om- •tandlgheid dat de Economische Voorlich ting voor een groot deel aan het Departe ment van Handel, Nijverheid en Scheep vaart geconcentreerd, te streng ambtelijk wordt gehouden, een der oorzaken dat deze dienst ln het algemeen nog niet aan zijn doel bantwoordt.. Dit heeft niet alleen betrekking op het gedeelte van den dienst hier te lande, maar nog veel meer op de organisatie van onzen economischen voorlichtingsdienst, in 'het buitenland. Inzonderheid werkt de consulaire voorlichtingsdienst, speci ale gunstige uitzonderingen daarge laten, niet zoo, dat het becrijtslevën daar van veel nut trekt. De fabricage van producten vaak alleen voor een speciale markt geschikt, ls met name zeer riskant als de steun van goed georiënteerde banken en van offlcieele ver tegenwoordigers van eigen land, op welke men rich bij moeilijkheden kan verlaten, mot* worden ontberd De Kamerheeft zich laten leiden aoor deze zicemeene gedachte dat de U ding van 'n dergelljken ingewikkelden voorlich tingsdienst niet geheël of gedeeltelijk moet berusten bij daarvoor aangewezen hono raire vertegenwoordigers van het bedrijfs leven, maar bij daartoe speciaal aangestel de krachten. Is de Kamer van oordeel dat de verant woordelijke leiding bij net Departement moet blijven berusten, een goed georgani seerde en effectieve controle en een af doend toeziicht, moet wel aan het bedrijfs leven worden toegekend. Daardoor wordt het tevens mogelijk het zoo onmisbare levende contact tusschen den voorlich tingsdienst en het bedrijfsleven tot stand te brengen. De Kamer twijfelt er niet aan of de Kamers van Koophandel zouden bij een dergelijke snelwerkende handelsvoorlich ting. uitnemende diensten kunnen bewijzen bij de distributie van de gegevens over de bij haar bekende belanghebbenden. Deze regeling heeft dit groote voordeel dat de verantwoordelijkheid blijft berusten waar deze. ook financieel, moet blijven en dat de regeering zelve geheel vrij aangeeft welke gegevens moeten worden verzameld, dat het bedrijfslevens het noodlge contact en een goede controle en toezicht verkrijgt en dat geen al te ingrijpende wijzigingen behoeven te worden aangebracht. De Kamer hoopt daarom, dat Uwe Excel lentie in staat zal zijn het Nederlandsche bedrijfsleven spoedig een dergelljken vol komen voor zijn taak berekenden econo mischen Voorlichtingsdienst te verschaf fen. Voorts werd besloten een schrijven te richten tot den minister van Waterstaat, inzake het goederenvervoer op de lijnen LeidenRoelofarendsveen en Amsterdam- Alsmeer/Uithoorn, waarin de wenschelijk- held wordt uitgesproken, dat de mededee- ling van den minister, dat het goederen vervoer op bepaalde lijnen in stand zal worden gehouden, mede van toepassing op bovengenoemde lijnen. De subsidie voor de Nederlandsche Organisatie voor de Internationale Kamer van Koophandel werd voor 1838 verhoogd van f. 25.tot f. 50. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, ging de Kamer over in huishou delijke vergadering. Tijdens deze zitting heeft de voorzitter woorden van afscheid gesproken tot de aftredende leden, de heeren Heringa en v. d. Zanden. o HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Joh. W. Harting. Alexanderstraat 18, Leiden, schilder. Eigenaar: J. W. Harting. Lelden. Wijziging L. Janson, Langebrug 33, Leiden. Melk handel. Ulttr. Eigenaar: L. Janson, dd. 1 Nov 1935. Wljz. handelsn. in: Firma L. Jan son. Nieuwe Eigenaar: M. G. J. Janson, Lel den. o TENTOONSTELLING VAN ITALIAANSCHE EN HOLLANDSCHE CHIAROSCURO- HOUTSNEDEN. In het Prentenkabinet. Men schrijft ons: Van deze tentoonstelling, die tot 1 Februari 1936.is te bezichtigen, is een cata logus verschenen, waaraan wij het vol gende ontleenen omtrent den aard en de geschiedenis der tentoongestelde pren ten. De oudste houtsneden in deze techniek uitgevoerd datearen uit het begin der 16de eeuw. De teekenkunst kende toen reeds het teekenen met zwarte lijnen en schaduwen op gekleurd papier en het ophoogen van de lichtpartijen met wit. De kleur van het papier was een neutrale tusschentint, waar zoowel het wit als het zwart duidelijk tegen afstaken. Dit waren de z.g. clairob- scur-teekeningen. De houtsnede-techniek trachtte nu hetzelfde effect te bereiken op wit papier. Men gebruikte daartoe twee blokken: het eerste blok drukte de lijnen en schaduwen, af in een donkere tint, ge woonlijk zwart; in het tweede blok, dat de grondkleur aanbracht, waren de luchtplek- ken weggesneden, zoodat op die plaatsen het wit van het papier zichtbaar bleef. Zoo doende verkreeg men met twee blokken de drie tinten, die de clairobscur-teekenln- gen vertoonden. In Duitschland zijn de eerste specimina van de hand van Jost de Negker, deze Antwerpenaar, die in 1512 in Augsburg moet zijn gekomen, voerde daar teekenln- gen van H, Burgkmair in houtsnede uit. In de Nederlanden kan op het gebied der chiaroscuro-houtsneden gewezen worden op het werk van H. Goltzius (155816171 en van Abraham Bloemaert (1564—1651). Oneindig rijker dan ln de Noordelijke landen is de ontwikkeling van de chalro- scuro-houtsneden in Italië. Ugo da Carpi verkreeg in 1516 van den Senaat van Venetië een privilege voor zijn „nieuwe manter om licht en donker te drukken: iets n'euws en tot dusver nog hiet gedaan" Behalve van dezen meester ziet men op de tentoons*elllng fraai? exemplaren van Antonio da Trento, Niccolo da Vicenza. Andrea Andreanl, Zanetti, Coriolano. Ghandlnl. In totaal 64 stuks uitgezocht uit de rijke collectie clalrobscur-prenten, die het Leidsche Prentenkabinet bezit. RECLAME. 830 VER. TOT BEV. DER BOUWKUNST. Voordracht van den heer Herm. Martin. Aan de 262e vergadering ging vooraf een kunstbeschouwing van een collectie reproducties naar kunstwerken benevens etsen enz van den heer G. A. Schrijvers alhier. De voorzitter, de heer C. Ponsen, open de met een eenigszins propagandistische rede deze laatste vergadering des jaars. Na het goedkeuren der notulen was het woord aan den spreker voor dezen avond: den heer Herman Martin, van 's-Oraven- hage. die tot onderwerp had gekozen: De Kunstwonderen van 't Oude Egypte". De oudste oorkonden van de geschiede nis en de kunstgeschiedenis vindt men aan den Nijl en den Tigris. Euwen zwegen deze overblijfselen, doch in de 19e en 't begin der 20e eeuw zlln zij weer gaan spreken. De Egyptische kunst is ouder dan die van Mesopotamlë. In 't ou'e rijk kent men nog geen ijzer, doch steen en brons. Zoo begrensd als 't Nijldal is. was ook de blik dér bewoners. Hun cultuur Ls ons meer bekend geworden door de oDgravin- gen van geleerden, wier namen door spr. weiden genoemd. Door het ontcijferen der taai drong men tot ln het diepste wezen van die oude cultuur door, waaruit onom- stootelijk is komen vast te staan, dat het oude volk daar geloofde aan 't voortbe staan der ziel ikai welke voedsel ontving na den dood. door offers. Men kende plaatselijke kunstscholen, doch de hoofdtrekken zijn dezelfde geble ven. Er waren mooie steensoorten. Het ge welf was reeds bekend De bouw is archi- traafbouw met pijlers. Men kende de rond- staaf en hollljst en alle muren waren be kleed met stuc, behalve de gepoliiste c-a- nletmuren. Zuiden zijn abstract gedachte plantenzuilen. De Egyptenaren zijn de uit vinders van het plantaardig ornament. De lotus en de papyrus waren heilig. Ook de palm komt voor (palmkapiteel). Een ding treedt bij de Egyptenaren op den voorgrond in al hun kunstwerken en dat is de vereering van den grooten Zon negod en het voortleven van de ziel na den dood, aldus schrijft ons de secreta ris de heer Fred. A. Wempe. Nadat spreker op een plattegrond van het tegenwoordige Egypte alle plaatsen had aangewezen, waarvan hij 't een en ander had mede te deelen en vervolgens een historisch overzicht had gegeven van de dynastieën van 5000300 (v. Chr.l, met vermelding van de namen der godde lijke heerschers uit die dagen, ging spre ker over tot het in bijzonderheden be schouwen vaii al die kunstwerken, welke nog heden te aanschouwen zijn. Het was een groote reeks, welke daar geprojecteerd werd op het doek. al die tempels, koningsgraven, pyramtden, basi lieken, sfinxen en nog zoo veel meer, te veel om op te noemen. Doch dit is nu het geheim van den heer Martin, dat hij bij ieder geprojecteerd beeld, zulk een leerzame aanwijzing geeft. BI1 een van zijn vorige lezingen getiteld „Hoe leert men kunst zien?" hadden de aanwezigen reeds kunnen genieten, doch nu werd het zien van de kunst nog weer eens speciaal door den spreker naar vo ren gebracht Wat in het gansche betoog van spre ker 't meest naar voren trad, was wel de groote mystiek, die er uitgaat van al die werken, die klaarblijkelijk tot stand zijn gebracht met de heilige bedoeling, dat zij de eeuwen zouden trotseeren. Toen 't einde daar was, was de vergade ring diep onder den indruk van des hee ren Martins schoone voordracht, welke bekroond werd door een hartelijk applaus en een bijzonder woord van dank van den voorzitter, den heer C. Ponsen. Nadat wederom een candldaat als lid was aangenomen, was het woord aan den penningmeester, den heer F. J, Libot, die de begrooting voor 1936 voordroeg, waar uit bleek dat hij deze althans voor 't ko mende jaar nog sluitend heeft weten te maken. Tot kasnazieners werden benoemd de heeren C. Sweris en Jan Stigter. De tijd schriften voor de leescirkel voor 1938 werden wederom geregeld, waarna de voorzitter met een passend woord aan het einde van het scheidende jaar deze vergadering sloot. LEIDSCHE KUNSTVEREENIGING. Tentoonstelling Charley Toorop. In het Stedelijk Museum „de Lakenhal" is hedenmiddag onder auspiciën van de Leidsche Kunstvereeniging een tentoon stelling van schilderijen geopend van Charley Toorop. De voorzitter dier vereeniging, mr. J. Slagter hield daarbit een rede. waaraan het volgende is ontleend: Al in het vroegste werk van Charley Toorop bleek, dat zü zich niet laat leiden, maar haar eigen weg gaat. Koppig en eigenzinnig heeft zij zich ingezet tegen veel. dat algemeen gangbaar werd geoor deeld. Noch de sterke suggestie van het werk van een begaafden vader, noch het werk van tüdgenooten kon haar daarvan afbrengen. Reeds in haar eerste kinder portretten tastte zü naar de diepte. Die portretten waren technisch zwak ja on- beholoen; het plastisch vermogen nog on ontwikkeld. de kleur troebel. En toch straalde daaruit iets edels, iets van een diepe bewustwording van het mysterie van de menschenzlel. dat b.v volkomen ontbreekt ln de portretten van gerenom meerde portretschilders als van Wely van der Hem zelf» meestal ook bil Jan Sluv- ters Een k'ein -innoozel kind dat voor velen 'n mo'l'ge babv Ls. een lleftal'lvheid iet' sdorabe's was voor Charley Toorop een vonder vekomen uit onbekende ver ten denkende ongeweten d'ngen en sta rende in een ons verborgen wereld. Toen Charley Toorop deze dingen had gemaakt, wisten wij, dat zii een schilderes was. die onzen tijd iets zou geven, waar aan wW behoefte hebben. En alles, wat zij te zeggen had. zegde zii rechtuit, op den man af zonder litteraire verfijningen zonder eenige poging om haar werk aan nemelijk te maken door delicatessen van de kleur, precleuse voordracht en traditio- neele compositie. Als zij een mensch schil dert. gaat het om den mensch en om den heelen mensch. niet om zijn kleeren enzün geld. Haar wezen ls niet traditioneel maar revolutionair in dien zin dat zii niet voortwerkt aan een traditie van heden, maar weer aanknoopt bü vroegere groote cultuurperioden. Dit ontwaart men wel licht het beste in haar gToote composities van menschengroepen. die zoo heel anders zijn opgesteld als wü gewoon zün.'Als zit de saamhoorigheld van een groep zibht- baar wil maken, offert zij desnoods de logica op en plaatst haar figuren zooals voor dit doel noodle is om ons de Inner- lüke en niet de uiterlü'ke gebondenheid te laten voelen. In wezen hebben alle groote schilders in de groote cultuur perioden niet anders gedaan Wanneer men nu deze van den gangbaren smaak afwijkende composities zou afkeuren, waarom keurt men dan niet hetzelfde af in de schilderiien der Hollandsche Vlaam- sche. Fransche en Duitsche primitieven, voor wie Immers ook de geestelijke inhoud het een en al was en de rest biizaak? Het gaat in de schilderkunst niet alleen om de vraag, of lünen bijzonder mooi zün getrokken of de kleuren ten opzichte van elkaar een bepaalde werking hebben, of de compositie meer of minder fraai ls. En of een ander dat ook wel zoo zou kunnen, als hü dat eens zou willen Drobeeren. Een schilder Is een mensch en wat hü schept, schept hü voor menechen. En de inhoud van een menschènleven ls oneindig eroo- ter dan de som der preoccupaties over H1n kleur en compositie. Dit hebben, aldus besloot spr.. niet alle kunstbeschouwers begrepen, maar Charley Toorop heeft het wel begrepen en daar voor zün wü haar dankbaar. Wü zün haar generatie en zii is onze schilderes. o LEERSCHOOL VROUWENKERKSTEEG. Ouderavond. In 't gymnastieklokaal dezer school ls een ouderavond gehouden, welke door ongeveer 65 personen bezocht was. Jam mer dat de opkomst niet grooter was, daar er bekend was gemaakt, dat door den heer Koops een lezing zou worden gehouden over „Spel en arbeid in 't leven van 't leerplichtige kind. Zooals wij van den spreker gewoon waren, was dit weer een zeer leerzame voordracht, welke dan ook met tüjzonder veel aandacht werd ge volgd en waarin met duidelijke voorbeel den alles werd toegelicht. Hierna volgde de pauze, waarin een kleine versnapering werd aangeboden. Na de pauze las de heer koops nog eenige opvoedkundige schetsen voor van prof dr. Gunning en van den bekenden peadagoog Ligthart. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter der Oudercommissie, die z'n dank uitsprak. T.voor den leeraamen avond en als zün wenseh te kennén gaf, dat er nog vele zouden volgen. Ten laatste sprak de heer v. d. Noordaa over het .schoolfonds"; hij wekte de ouders op om kleine bijdragen, minimum f. 0.50 per jaar. aan het fonds te geven. Sprekers zelde, dat er van de 140 ouders slechts 20 lid zijn. een wel zeer gering aantal dus. Mochten er ouders zijn. die zich alsnog wensehen op te geven, dan kunnen zij zulks doen bij den heer W. F. Pootle, Haarlemmerstraat 115. Hierna volgde sluiting. o DE WERKLOOSHEID. Bü den gemeentelijken dienst voor So ciale Zaken, afd. arbeidsbemiddeling ston den gisteren als werkzoekenden inge schreven Bouwvakarbeiders: baggerlleden 3. be hangers 34, betonwerkers 75. betonvlech- ters 41. fundeerlngwerkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 14 grondwerkers 111. heiers 6, metselaars 145, opperlieden 126, schilders 216, sloopers 8. steenbikkers 2. steenhouwers 5. straat makers 7, hulp-straatmakers 14, stuca- doors, witters 72. timmerlieden 292, uit voerders 7. voegers 29. ongeseh. Bouwarb. 12. Totaal 1230. Fabrieksarbeiders: bleekers 17, lompen- sorteerders 20. vellenblooters 3, zeepfabr.- arb. 6. steenfabr arb. 131, ongeseh. fabr.- rrh 72. Totaal 249. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 101 reizigers, eolp. 40, winkelbedienden 38, in casseerders 11. musici 8. onderwijzers 10, overheidspersoneel 13, verplegers 1. To taal 222. Hotel Café-personeel: huispersoneel 13, kellners 48, koks 11 Totaal 72. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 74. kistenmakers 7, kuipers 9, Ujstenmakers 5, mandenmakers 3, meubel makers 5. meubelstoffeerders 19, politocr- ders 2, ongeseh. arbeiders 25. Tot. 152 Kleermakers: kleermakers 71. kappers 5 schoenmakers 8. Totaal 84 Land- en Tulnarb.: bloemisten 47. land arbeiders 28, tuinlieden 28. warmoezlers 13 ongeseh. landarb. 10. Totaal 126. Metaalbewerkers: bankwerkers 124, blik- bewerkers 32, burgersmeden 42. crasseurs 1 electriciens 47. galvaniseurs 0, gasfitters 12. gereedschapmakers 2, instrumentma kers 1, lsoleerders 4. kernmakers 1. ket tingsmeden 30. klinkers 18, koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 10, loodgie ters 50, machinisten 26, metaalboordcrs 8, metaaldraaiers 18, metaalschavers 2, me taalslijpers 4. monteurs 24, pianostemmers I, polijsters 1, ponsers 5, rijtuigschilders 1, rijwielherstellers 12, scheepstimmerlieden II, stokers 21, tegenhouders 18, verw. mon teurs 16, voorslaanders 7. voorwarmers 4. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 12, wagen makers 5. ijzerwerkers 57, zandvormers 4, zilversmeden 2, ongeseh. arbeiders 43. To taal 682. Sigarenmakers: sigarenmakers 7. slga- rensorteerders 3, strippers 1. Totaal 11. Technici, opzichters: bedrijfsleider 6, technikers 9. teekenaars 12, werkmeesters 16. Totaal 43 Textielarbeiders: hekelaars 7, katoen- diukkers 29, kluwers e. a 10. lulkers 10. plaatsnijders e. a. 26, schrobbelaars 3, spinners 39, spoelers 3, sterkers 3. strijkers 15. wevers 108, wolbewerkers 36, ongeseh. textielarbeiders 03. Totaal 352. Transportarbeiders; chauffeurs 124, emballeurs 4, expeditieknechten 20, koet siers 15, loopknechten 45, magazijnknech ten 82, schippers 90, spoor- en trampers. 15. wakers 3, transportarbeiders 67, losse arbeiders 468, Totaal 913. Typografen: boekbinders 35, boekdruk kers 15. fotografen 2. hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 25, steendrukkers 3. Tot. 83. Voedingsmiddelenarb bakkers 95, mo lenaars 1. ovenisten 4. slagers 61, suikers werkers 22, wünkooperskn. 7 zoutzieders 2, zuivelberelders 4, ongeseh. voedingsarb. 32 Totaal 228. Vrouwen: naaisters 13, breisters 1. win keljuffrouwen 19. kantoorpersoneel 41, mangelsters 2, meesters In de rechten 1, onderwüzeressen 5, boekblndsters 1, kin derverzorgsters 2, serveersters 2, teekena- ressen 1. verpleegsters 13, hulsel, diensten 172. fabr. arbeidsters 29. Totaal 302 Aig. totaal 4749. 20 Dec. 1934 4239. 21 Dec 1933 3541 Ben. 66 ged. werkloozen en 14 werkverschaffing. ADRES AAN DEN RAAD. Van den Verhuurderabond. Aan den Raad van de Gemeente Leiden is onderstaand adres verzonden. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen: Het Bestuur van denVerhuurdersbond voor Leiden en Omstreken dat adressant in de persmededeeiingen heeft kennis genomen van het advies door de Commissie van Financiën, aan uwen Raad uitgebracht, naar aanleiding van zijn verzoek inzake de Straatbelasting; dat adressant het waardeert, dat deze Commissie erkent, dat verlaging van de Straatbelasting gewenscht ls, maar dat het adressant teleurstelt, te vernemen, dat zü adviseert, het verzoek tot verlaging dezer belasting, niet in overweging të nemen, omdat de flnancleele toestand van de Ge meente zoo buitengewoon moeilijk ls. dat adressant overtuigd ls van den bui tengewonen moeilijken toestand van de Gemeente-financiën, maar dat de finan ciën van de verhuurders en van de huur ders van woningen, welke deze belasting moeten opbrengen, eveneens zeer zorgelijk zijn; dat naar de meenlrig van adressant, het wensohelük ls, dat de lasten welke in tijden van voorspoed door de Overheid aan de Burgerij zün opgelegd, wanneer In tüden van tegenspoed blükt. dat deze door hen niet langer kunnen worden opgebracht, worden opgeheven of belangrük worden verminderd dat het adressant verheugt, dat de Com missie wel gunstig adviseert, om een resti tutie-bepaling als door hem gevraagd in de Verordening op te nemen, maar dat het adressant voorkomt, dat wanneer deze bepaling eerst gaat functloneeren, nadat gebouwde eigendommen gedurende twaalf achtereenvolgende maanden on- verhuurd en ongebruikt zün gebleven, zü in een rijd als thans, waarin huurders dik wijls van woning veranderen, in het alge meen van weinig nut zal zün en zeker niet voor de exploitanten van woningen, die in gedeelten (b.v. beneden- en boven woningen) worden verhuurd en waarvan menigmaal tot groote schade een gedeelte geruimen tüd onverhuurd en ongebruikt blijft; Redenen, waarom adressant Uwen Raad nogmaals beleefd maar zeer dringend ver zoekt: le. de Straatbelasting te willen ophef fen of belangrijk te verlagen; 2e. restitutie van Straatbelasting te wil len verleenen, reeds wanneer de eigendom men zes maanden achtereen geheel of ge- deeltelük onverhuurd en ongebruikt zün ge bleven. hetwelkdoende, enz. Het Bestuur van den Verhuurdersbond voor Lelden, w.g. J. ZITMAN, voorzitter, w.g. P. T. DE JONG. secretaris. -o- LEIDSCHE IJSCLUB. De toestand, waarin de baan der Leld3che IJsclub hedenmorgen verkeerde, was van dien aard, dat zij bij aanhoudende vorst morgen zou worden opengesteld. De regenbui, die even voor het ter perse gaan van dit Blad losbarst, doet die kans echter niet heel groot schijnen. Geslaagd voor het diploma Boekhou den e.a.v. „Vereeniging van Leeraren" de heer P. Krom. alhier, opgeleid door den heer J. Vülbrief. De directeur van den Geneeskundigen en Gezondheidsdienst brengt ter algemeene kennis, dat het spreekuur voor de verstrek king van versterkende middelen, ln plaats van Donderdag 26 December a.s., zal ge houden worden op Vrijdag 27 December d.a.v. van des n.m. 23'/j uur. Bij het gehouden examen der H.C.V. te 'sGravenhage zijn geslaagd voor costu- mière de dames G Hartelt (Oegstgeest), G. Herlus, B. v. d. Wiel iKatwük) en A. Wljllng, voor coupeuse mej. G v. Staveren en voor leerares de dames R. Pattet en Tr. de Vries (Valkenburg). Waar geen woonplaats genoemd ls, is deze alhier. Allen zijn leerlingen van mej. A. J. Leget, leerares N A. Maandag 23 December a.s. zal aan den sergeant-titulalr-kok Sluijter van den staf der Infanterie Brigade bij het 6e Regiment Veld-Artillerie de zilveren medaillle voor 24-jarlgen dienst worden uitgereikt. Het regiment zal daartoe op de cour van de Doelenkazerne worden opgesteld. De muziek zal de plechtigheid opluisteren. Wegens den aanleg van centrale ver warming zal het Nederlandsch Historisch Natuurwetenschappelük Museum, Steen straat 1 A, alhier, te beginnen met Zondag a.s.. voorlooplg (waarschünlijk voor onge veer 4 weken) voor publieke bezichtiging gesloten zün. In navolging van de Duitsche stations zal door de Nederlandsche Spoorwegen op de perrons der voornaamste stations o.a. ook op het station alhier dicht bij den uit gang een hooge versierde kerstboom wor den geplaatst, die gedurende de Kerstdagen electrlsch verlicht zal zijn. i KERSTUITVOERING „SIJRSUM CORDA'. Solisten: Jaap Stotijn, Anthon v. d. Horst Sursum Corda's Kerstconcert in de Ma- rekerk wordt een traditioneele gebeurte nis, die zoowel ln letterlijken als ln figuur- lÜkcn zin volop licht en warmte ver spreidt. Wij willen het zonder omwegen neerschrüven: het koor heeft ditmaal wel een avond geschonken van zeer büzonder edel, muzikaal en geestelijk genieten. Het bracht niet veel, daar ook de leider Anth. v. d. Horst orgelsoll speelde en Stotün met zün hobo een belangrijk deel vulde, maar wat het zong, was precieus voorbe reid en bevredigde hoogelük. Waren er ten vorige jare tüdens de Kerstuitvoe ring nog enkele niet vlekkelooze passage's: deze keer was daarvan geen sprake. Niet slechts was 'tde voor ons gevoel wel uit zonderlijk heldere accoustlek, die élke noot en èlk timbre de volle waarde doet toe kennen, waardoor het niveau zoo hoog kwam te staan. Tevens was daar een met smaak gearrangeerd programma, dat vol komen het. stempel droeg van naderend Kerstmis. Wel zelden hoorden wij Sursum Corda zóó treffend nobel zingen: het was alsof men zich bewust, was van de hooge verplichting in den Adventstüd vóór alles wijding te schenken. De Cantique ips. 98), de door den diri gent treffend Juist voor koor bewerkte en doorzichtig gehouden oud-Fransche Kerstliederen „Noël Pastoral de 1750" en het mystiek gedachte „Les Rols Mages" met den tllustratleven inzet, het „Stabat Mater Preciosa" uit het dit Jaar door Sursum Corda uitgevoerde oratorium „Christus" van Liszt of Sweelinck's eeuwigheidswaarde bezittende Ps. 75 (be werking v. d Horst) en het motet „Hodie Christus natus est": al het gezongene sprak van het wonder van Christus' ge boorte en stemde tot devoot mümeren. Men weet 't: de capaciteiten van v. d. Horst als instructeur van a-capellazang stellen wij zeer hoog. Het is, alsof bok in zün koorleldlng de organist op den voor grond treedt: zóó weet hij dc diverse stemgroepen afwisselend te accentueeren en naar voren te doen treden, als gold het de behandeling der orgelregisters. Als Iedere vergelüking gaat ook deze mank, doch wij willen er maar mee zeggen, dat zelden dermate duidelyk de stemvoering te onderkennen ls, terwijl toch daarbij ook een prachtige onderlinge harmonie wordt bereikt. Sursum Corda zong niet alleen verfijnd wij denken büv. aan de kinderlijk-onschuldige klank der voor tref felük open zingende sopranen ln de uiterst lichte Kerstliederen, maar ook met sterke overtuiging in het Jubelende „Ho- die", waarin ditmaal geen moment de grenzen van het forte overschreden wer den. En w'elk een rust, een vastheid en gedragenheid van toon tot 't einde toe bewaard, hoorden wij ln de Cantique„Peu- ples, chantez un salnt cantique". De ver- fynde sfeer bewaarde Sursum Corda zon der onderbreken: een zuiver op toon blij- ven. een reine toongevlng en een ver zorgde uitspraak, ook van het FTansch, bewezet), hoezeer men van de techniseh- kundigè als artlstlek-gcvoellge raadgevin gen van v. d. Horst had weten te profi teered Soms echter zouden enkele na drukkelijker uitgewerkte nuanceeringen een Indruk van sterker innerlijk beleven ten goede kunnen komen. Welk een zeldzaam hoboïst le toch Jaap Stotijn, wiens medewerking wederom uniek was. Onze beschouwing dreigt een tonig te worden, wanneer wü zijn lof voor de zooveelste maal zingen. De hobo wordt bü hem tot een geïdealiseerd streelend strükinstrument met volle, metalen reso nance: de toon stroomt in één gebonden, vibreerende vloeiing, waarbij men aan geen ademproductie meer behoeft te den ken. Zeker het hoogste compliment, dat men een hoboïst kan maken. Zijn onover trefbaar kunnen demonstreerde hij in 'n waardevol concert van den Italiaan Be nedetto Marcello (16861739), in twee Romances van Schumann en tenslotte ln 4 door v. d. Slgtenhorst Meyer persoon lijk in de kerk aanwezig met eigen muzikale visie, illustratief bewerkte im pressionistische „Souterliedekens": het zoet-mijmerende „Den mey staet vrolück ln sinen tüt", het suggestieve „Coemt doot tot mü", de schalksche en karakte- rlstiek-welsprekende .korte roep „Die mi) morghen wecken sal", dat na 't „Languir me fault" nog even herhaald werd en zoo deze cyclus tot een wèl-sluitend geheel maakte. V. d. Horst begeleidde Stotün, dien wü in waarheid een „meester" mo gen noemen, steeds bescheiden en met als door fluweel omfloerste subtiele registree- ren. Hü speelde o.a. nog Bach's Praelu- dlum en fuga in D dur, waarin hü, dank zü een voortreffelijke dispositie, alle moei lijkheden glansrük overwon, terwül toch door hem in deze virtuose compositie, niet het hoofdaccent op de virtuositeit gelegd werd. Voor v. d Horst moet deze avond weer veel voldoening gegeven hebben: wü be wonderen zün groote rust, daar waar het beurtelings afwisselen van orgelbank en lessenaar werkelijk geen sii icure is en de hoogste concentratie en onvermoei baarheid eischt. Hü heeft zijn gehoor tot dank verplicht met dezen stemmlgen op gang tot de komende Kerstdagen. Het zal 2 Januari e.k. 25 Jaar geleden zün, dat de heer O. A. L. van der Reüden in gemeentedienst trad, aanvankelük bü den dienst der Gemeentewerken als boom- snoeier e.d., om daarna, op 1 Januari 1914, bü den Reinigingsdienst te worden overge plaatst. Hij verricht nog dagelüks, thans als dieper bü dien dienst, de hem opge dragen nuttige werkzaamheden en het zal hem, bij de herdenking van dit feit, stellig op dien dag niet aan belangstelling ontbre ken, De Gemeentecommissie der Ned. Herv. Kerk heeft de uitvoering der op 4 dezer aanbestede zandophooging op de begraaf plaats „Rhünhof" opgedragen aan den aannemer P. Stigter te Ammerstol, die voor f. 10.950 had ingeschreven. De dienst in de Remonstrantsche Kerk wordt door büzondere omstandigheden dit maal Zondagavond om 7 uur gehouden in- plaats van des morgens om halfelf.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2