Kamervan Koophandel voor Rijnland Conflict tusschen Regeering en Parlement 76ste Jaargang VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 No. 23234 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het overwegplan der Hollandsche Constructie-werkplaatsen. Inzake beperking van bijzondere lagere scholen. De Parijsche voorstellen voorgoed van de baan. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD se? PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling JVoensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden 7»an 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ^Ö^t^^porh^^^beUlem^-YarpUchtbewlJsnummei^^cts^ Bureau Noord eind spie in Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zljnr per 3 maanden -f.2 35 per week f.0.18 Franco par post f. 2*3S per maanden proïtokosteu;' (voor binnenland f. 0.80 per S mnd!>; o In afwijking van de gewoonte om in de middaguren te vergaderen kwamen de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gisteravond in het gebouw aan den Stationsweg bijeen. Als belangrijkste punt vermeldde de agenda de bespreking van het reeds door ons aangekondigde plan der Hollandsche Constructiewerkplaatsen aïïuer ter oplos sing van het overwegvraagstuk aan den Rijnsburgerweg. Zooals wij reeds met een enkel woord meldden, komt dit plan ln hoofdzaak neer op de gedachte, waaraan wij reeds ln 1929 en, toevalligerwijs, ook nog de vorige week en daarbij aangepast aan de eenigszins gewijzigde plaatselijke omstandigheden, uiting gaven. De vergadering werd bijge woond door den inspecteur bij het Rijks- toezicht op de Ned. Spoorwegen, ir. Capel. De voorzitter, de heer D. ten Cate Brou wer. heette in 't bijzonder Ir. Capel wel kom en stelde daarna de ingekomen stuk ken aan de orde. Als gevolg van het tekort der Flora te Heemstede, groot ruim f. 27.000. zal de Kamer ruim f. 217 hebben te betalen, in gevolge haar toezegging tot deelneming ln het waarborgfonds ten bedrage van f. 1000. De secretaris werd gemachtigd dit bedrag over te maken. Aan het Veiligheidsmuseum te Amster dam werd alsnog een subsidie verleend van f.5 'sjaars. Ingekomen was verder een schrijven van den heer J. J. M. Meijers, waarin hij bedankte voor de als lid der Kamer van het Bureau en de leden ondervonden pret tige samenwerking. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de regeering zich bereid heeft verklaard 40% te dragen van een eventueel verlies van het Rijnlandsch Borgstellingsfonds voor den kleinen middenstand Daarna stelde de voorzitter het over wegvraagstuk aan de orde. Inleiding van den voorzitter. Alvorens dit punt In bespreking te bren gen. sprak de voorzitter er zijn ernstig leedwezen over uit, dat het plan-H.C.W. in vollen omvang met alle bijzonderheden reeds in de pers 'hiermede is bedoeld „De Leidsche Courant" Red.) was gepubli ceerd, zulks geheel in strijd met het ver trouwelijke karakter dezer aangelegen heid. De voorzitter hoopte, dat voortaan zulks niet meer zou plaats vinden. Wat in huis houdelijke vergadering behandeld wordt, dient ook werkelijk geheim te blijven Ook anderen dan de leden der Kamer dienen, als zij door bijzondere omstandigheden met een plan van een vertrouwelijk ka rakter op de hoogte komen, dit niet ter publicatie aan te bieden. Uitvoerige toelichting van Ir. Guljé. Ten aanzien van het aan de orde stel len van dit onderwerp merkte de voor zitter op, dat de Kamer de vertegenwoor digster is van handel en industrie, welke zeer groot belang bij een onbelemmerd wegverkeer hebben. De Kamer van Koophandel is daarom volkomen bevoegd, een vraagstuk als bo vengenoemd, aan de orde te stellen. De toestand aan den Rijnsburgerweg eischt voorziening. Reeds jaren terug is er van alle zijden en ook in de Kamer op de onhoudbaarheid van dezen toestand gewezen. De voorzitter weet, dat dit vraagstuk ernstige aandacht van het College van B. en W. van de stad Lelden heeft. Tallooze verkeers-verbeteringen, die in de laatste Jaren te Leiden tot stand kwamen, mogen er een bewijs van zijn, dat het College van B. en W. het groote belang, dat han del en verkeer bij de oplossing van vraag stukken als deze hebben, zeer goed inziet. Nu de verkeers-situatie steeds dringen der om voorziening vraagt en in andere plaatsen met behulp van het Werkfonds flinke tunnels zullen worden gebouwd, zoo ln Hilversum, Dordrecht, nu was er naar de meening van het Bureau der Kamer, alleszins reden om opnieuw voor het over wegvraagstuk de bijzondere belangstelling te vragen. Van meer dan één zijde wordt gevraagd of niet ook de gemeente Leiden voor de uitvoering van dit werk ln een of anderen vorm steun zou kunnen krij gen uit het Rijkswerkfonds. Het zou dan ook zeer toe te juichen zijn, wanneer het College van B en W. van Leiden zijn standpunt te dezer zake zou willen mededeelen De Kamer zou haar plicht verzaken, wanneer zij als vertegenwoordigster van handel en nijverheid, slechts een afwach tende houding zou aannemen. Bovendien is nu door één der leden van de Kamer, den heer Guljé. een olan bij de Kamer aanhangig gemaakt, dat beoogt een op lossing te brengen in de verkeers-stag- natie aan den Rijnsburgerweg. Al acht de Kamer zich niet competent om een plan voor een dergelijk moeilijk technisch probleem te beoordeelen. toch juicht de voorzitter het toe, dat de heer Guljé, die dit vraagstuk beter beheerscht dan één der andere leden, dit plan bii de Kamer heeft willen aan de orde stellen. Ter gelegenheid van de vaststelling van het Uitbreidingsplan, heeft de Kamer verzocht bij het bepalen van de breedte van de Oegstgeesterlaan er rekening mede te willen houden, dat deze laan voor door gaand verkeer zou moeten worden be stemd. als er aan den Maredijk een ver- keerstunnel zou worden eebouwd De plannen voor dezen tunnel liggen, naar den voorzitter bekend is, thans gereed. Bij den aanvang van de vergadering der Tweede Kamer van hedenmiddag j heeft de minister-president een verklaring afgelegd ten aanzien van paragraaf 12 van het webontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven van het onderwijs. De Minister merkte op dat uit de be raadslagingen is gebleken dat in de Ka mer hiervoor geen meerderheid kon wor den gevonden. De regeering betreurt dit omdat ze van oordeel ls dat concentratie op het terrein van het bijzonder onderwijs noodzakelijk is, zoowel uit een oogpunt van bezuini ging op de overheidsuitgaven, ais met hetgeen op het terrein van het openbaar onderwijs is gedaan. De ministers behoorend tot de linkerzijde achten afzien van Paragraaf 12 zoo ern stig dat zij daarin aanleiding zien H M. te verzoeken hen van hun ambt te onthef fen, daar dit echter de grondslag van het kabinet zou ontnemen zou deze zaak tot veer ernstige gevolgen kunnen leiden. De minister heeft onder deze omstandig heid met het kabinet beraadslaagd over een oplossing die het hen mogelijk zou maken kan te blijven. Daarom heeft het Kabinet besloten dat paragraaf 12 voor het oogenblik zal worden teruggenomen. Het kabinet blijft op het standpunt staan, dat wettelijk een regeling moet worden getroffen om de concentratie der bijzondere scholen te bevorderen, want de regeering acht dit niet mogelijk met paragraaf 13 alleen. De vraag of het mogelijk is tot zooda nige regeling te komen, zal op korten termijn worden onderzocht door een Staatscommissie van veelzijdige samen stelling, die zal arbeiden onder leiding van de regeering. De regeering hoopt, dat in korten tijd dit onderzoek zal leiden tot een oplossing, welke voor de regeering en Staten-Gene- raal aanvaardbaar is. Indien dit niet mogelijk zal zijn, zal de regeering met een eigen voorstel komen. Inmiddels zal met de concentratie, wat de openbare school betreft, niet worden voortgegaan door toepassing van art. 22 vierde lid LO.-wet. De regeerin" he- -t dat voorts de colle ges van Ged. Staten de noodige behoed zaamheid zullen betrachten met de toe passing van het derde lid van dit axt. Was vroeger het Bureau van de Kamer voor deze noodoplossing zeer geporteerd, thans is dit niet meer het geval. Het Bu reau toch heeft zich afgevraagd of de zelfde tunnel, die men thans aan den Maredijk wenscht te maken, niet ontwor pen zou kunnen worden meer in de rich ting van den Rijnsburgerweg, aan het einde van de tegenwoordige bebouwing van de Oegstgeesterlaan. Dit alles onder voorbehoud, dat de meest ideale oplossing, een tunnel a. d. Rijnsburgerweg niet tot stand kan komen. Het doel van deze beraadslaging zal dan ook, naar de meening van het Bureau, moeten zijn, aan het College van B. en W. te willen verzoeken aan het plan der H.C.W., zoomede aan de mogelijkheid van een tunnel, uitmondend in de Oegstgees terlaan aan het einde van de tegenwoor dige bebouwing, zijn aandacht te wijden. Toelichting van ir. Guljé. Daarna kreeg ir. B. Guljé gelegenheid zijn plan toe te lichten. Het geeft wellicht niet een ideale oplossing van het vraagstuk doch het lijkt spr. in verband met de om standigheden en de financieele mogelijk heden de beste. Aan de hand van een aantal aan den wand opgehangen teekeningen vertelde spr. vervolgens diverse bijzonderheden. Het project omvat den bouw van een spoorwegovergang. Wij laten verder ir. Guljé aan het woord: De oprit aan de Stadszüde zou dan be ginnen direct rechts van den Stationsweg tusschen Café-Restaurant .Zonjerzorg" en de spoorbaan. Daarna gaat de oprit over in het eigenlijke viaduct, waarop de afrit op den Rijnsburgerweg weer moest aansluiten. Hier echter lag de groote moeilijkheid bij het projecteeren van dezen afrit. Het was n.l. onmogelijk deze direct met den Riinsburgerweg of met de Oegst geesterlaan te verbinden, omdat op zulk een korten afstand het hoogteverschil tus schen het viaduct en het straatniveau een zeer sterke helling zou geven, waarvan natuurlijk geen sprake kon zijn. De H.C.W. vond toen de oplossing in een S-bocht. waardoor de afrit zoozeer werd verlengd, dat de gunstige helling kon wor den verkregen. De afrit zou dan uitkomen achter de laatste huizen in de Oegstgees terlaan waardoor het verkeer dan weer zeer gemakkelijk den grooten verkeersweg, den Rijnsburgerweg zou kunnen bereiken. En technisch én financieel moet deze oplossing dus de beste worden genoemd, óók al zouden er ook 'oii deze oplossing nog enkele bezwaren blü ven bestaan. Bij dit plan wordt voorts de hoogte van den oprit op voordeelige wijze aangewend. Onder de bochten zijn een aantal ruimten ontworpen geschikt voor autogarages, bergplaatsen bomvrije kelders enz. De eene helft van het viaduct is bestemd voor de trams, de andere helft voor het rijverkeer met aparte banen voor fietsers en voetgangers. Bij de oplossing, die dit ontwerp geeft van den bestaanden onhoudbaren toe stand zou de bouw van dit viaduct tevens beteekenen een belangrijke werkverrui- voor volgens spr. met succes een beroep ming voor de gemeente Leiden die hier op het Werkfonds zou kunnen doen. Het auto- en tramverkeer zou geleid worden over een aan te leggen weg langs Café-Restaurant „Zomerzorg" een viaduct omvattend: oprit, brug en afrit met een totale lengte van 560.60 M. en verder aansluitend met de Oegstgeesterlaan. De hoogte van het viaduct bedraagt 5.70 M. Als helling voor de opritten van het viaduct is genomen 3 c.M. per Meter Verder is de breedte van het viaduct als volgt bepaald: in de rechte opritten is een strook van 6 M. breed voor het rijverkeer, in de rechte opritten is een strook van 6.40 M. breed voor het tramverkeer, in de rechte opritten zijn twee strooken van 1.50 M. Inreed voor de fietsers. ln de rechte opritten zijn twee strooken van 1.50 M. breed voor de voetgangers. benevens een vluchtheuvel van 80 c.M. breed bezijden het tramspoor. Rekening houdend met de breedte der masten voor ondersteuning der draden voor de trams, alsmede voor de verlichting, komt de totale breedte in de rechte gedeelten van het viaduct op totaal 19.80 M. In de bochten wordt, de strook bestemd voor het rijverkeer 1 M. breeder en voor de trambaan ook 1 M. breeder. De totale breedte van het viaduct in de bochten be draagt derhalve 21.80 M. De stralen der bochten zijn ruim beme ten en bedragen respectievelijk in de bin- nenbocht van het rijverkeer 37.40 M. tot trottoirband gemeten en voor het tramver keer 36.70 M. op hart spoorbaan gemeten. Waar twee bochten elkaar opvolgen, is een recht deel lang 10 M. tusschengescha- keld. De dispositie der diverse verkeers-stvoo- ken is zoodanig gekozen, dat op het Sta tionsplein het rij- en tramverkeer, alsmede Nadat Hoare in het Engelsche Lagerhuis zijn houding had verdedigd op grond van het feit dat te vreezen was, dat bij een petroleum-embargo Italië dit zou opvatten als een vijan delijke daad, waarbij Engeland alleen den aanval zou hebben op te vangen gehad, heeft Baldwin de voorstellen van Parijs „dood" verklaard. Hij erkende dat daarmede een vergissing was begaan. De Labour-motie van wantrouwen is verworpen, terwijl een motie van vertrouwen in de regeering is aange nomen, waarbij echter terugkeer tot de vroegere politiek wordt geëischt. Het Hoogerhuis nam eenzelfde be sluit. De sancties worden voortgezet en vermoedelijk 13 Januari zal worden beslist over verdere uitbreiding. Vol kenbondsraad en commissie van der tien zijn reeds uit elkaar gegaan. voor fietsers en voetgangers elkaar niet kruisen. De kruising zal echter wel geschieden bij de aansluiting van het viaduct met de Oegstgeesterlaan, doch de afmetingen van het daar voorziene plan zijn van dien aard, dat hoegenaamd geen bezwaar aan het kruisen van het verkeer kan ontstaan. De rechtstreeksche afstand vanaf den Rijnsburgerweg hoek Oegstgeesterlaan naar het Stationsplein bedraagt 220 M.: dezelfde aansluiting bedraagt over de Oegstgeester laan en het nieuwe viaduct naar Stations plein totaal pl.m. 910 M. Derhalve bedraagt de omweg pl.m. 690 M. Bij een rijsnelheid van 30 K.M, voor het autoverkeer zal dus een extra tijd noodig zijn van circa l'/i min. en bij een snelheid van 15 K.M. voor een fietser zal de omweg beteekenen een tijd van pl.m. 3 min. Het viaduct omvat drie gedeelten, de op ritten vanaf Stationsweg en vanaf Oegst geesterlaan over een lengte van 151.30 M. bestaande uit betonkeermuren, waartus- schen zandvulling. Verder de aansluitende deelen tot aan de brug telkens over een lengte van 106 M. bestaat het viaduct uit jukken, waarop een bovenbouw van staal en dek van beton. Over dit gedeelte sluiten de gemetselde zijmuren een ruimte af over een oppervlakte van pl.m. 2250 M2„ zoo wel aan de zijde Leiden, als aan de zijde OegStgeest. De beschikbar hoogte in deze ruimte be draagt mm. 3 00 M.. doch max. 7.50 M. Deze ruimten kunnen desgewenscht dienstig ge maakt worden voor auto-garage, berg plaats. bomvrije kelders enz. enz. Een brugconstructie omvattend: 1 brug voor rijverkeer en 1 brug voor tramverkeer. Deze beide constructie's zijn streng van elkaar gescheiden. Als wegdek voor het viaduct is genomen straatklinkers op zand. zoowel voor het rij- als voor het tramvei|(ceer. Voor de voetgangers en fietsers zijn ge scheiden paden genomen van basal- tine tegels. De kosten verbonden aan het maken van het viaduct omvatten: grond werk. heiwerk, betonwerk, metselwerken, staalconstructie, wegbedekking. leuningen en lichtmasten, trammasten, rioleering. bedragen in totaal f 495.270.Deze be dragen kunnen als volgt worden gesplitst: aan materiaal van buitenlandschen oor sprong pl.m 24.5^ f. 121.830. aan materiaal van binnenlandschen oorsprong pl.m 19.3% f. 95.210. aan loon en salarissen pl.m. 40 f. 198.800.— aan sociale lasten en belastingen: pl.m. 7.3% f. 35.700— aan diverse kosten, zooals electrische stroom, water, transport, benoodigdheden voor machine-siijtage aan machines, ma- chine-onkosten en afschrijven enz enz.: pl.m. 89% f. 43.730— Zijnde totaal f. 495.270. Hieruit blijkt, dat 40".van de bouwsom rechtstreeks aan loon en salarissen besteed kan worden, waarvoor hoofdzakelijk Leid sche burgers in aanmerking komen, doch in het bedrag ad f. 95.210.voor binnen- landsch materiaal, alsmede aan diversen, zal alsnog een belangrijk bedrag aan loon besteed worden- In bovengenoemde bedragen zijn de vol gende kosten niet in rekeivng gebracht: lo. de waarde van den grond, vrijwel uitsluitend toebehoorende aan de gemeen te. Ned Spoorwegen en N.Z.H.T.M.; 2o. de aansluitende bestrating aan het viaduct; Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Een oplossing voor het Leidsche over wegvraagstuk. (Ie Blad). Inzake de bezuiniging op het bijzonder onderwijs dreigt een conflict tusschen Re geering en Parlement; een speciale com missie zal een oplossing zoeken (le Blad). Te Amsterdam zal een nieuw stadhuis worden gebouwd op het Frederiksplein; het Paleis op den Dam wordt eigendom van het Rijk. (4e Blad). Vergadering te Utrecht van den Alg. Ned. Zuivelbond. (Land- en Tuinbouw, 3e BI.). De verhooging van opcenten op belastin gen door de Eerste Kamer goedgekeurd. (Pari. Overzicht, 3e Blad). De Ossche misdadigers voor de recht bank; tegen Hanneke van Martekus is 6 jaar gevangenisstraf geëischt. (Rechtzaken 4e Blad). BUITENLAND. Het Engelsche Lager- en Hoogerhuis ver klaren hun vertrouwen in de regeering Baldwin, doch eischen terugkeer tot de vroegere politiek. (3e Blad). Baldwin verklaart de vredesvoorstellen van Parijs dood. (3e Blad). Volkenbondsraad en commissie van der tien zijn uit elkaar gegaan. Vermoedelijk tot 13 Januari a.s. (3e Blad). De geruchten over een aftreden van Laval. (3e Blad). Nieuw grensincident aan de Mongoolsche grens. (Buitenland, 4e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. 3o. de kosten verbonden aan het leggen van tramrails en electrische leidingen; 4o. de kosten verbonden aan de verlich ting van het viaduct; 5o. de verdere voorzieningen, teneinde de ruimte onder het viaduct dienstig te ma ken voor welk doel dan ook; 6o de kosten verbonden aan de riolee ring ter aansluiting met de rioleering van het viaduct; lo. de eventueele kosten verbonden aan de verandering van de stroomdraden der Nederlandsche Spoorwegen. Het bouwen van het viaduct zal hoog stens 15 maanden in beslag nemen. De voorzitter dankte ir. Guljé voor zijn uiteenzetting, waarna uit de vergadering nog eenige vragen werden gesteld, die door ir. Guljé werden beantwoord. Ir, Capel stelde o.a. de vraaê of door dit plan wordt afgezien van het oorspron kelijke tunnelplan. Ir. Guljé antwoordde daarop, dat dit ongetwijfeld de ideale op lossing zou zijn, maar dat het niet te ver wachten is. dat dit binnen afzienbaren tijd voor uitvoering in aanmerking komt. vooral met het oog op de kosten, welke drie millioen gulden zouden bedragen. De urgentie van het overwegvraagstuk dringt tot een spoedige oplossing- De voorzitter merkte nog op, dat in de Commissie voor Vervoer, ook nog is ge sproken over den bouw van een tunnel op de plaats van het door ir. Guljé geprojec teerde viaduct. Of de ideale oplossing door een tunnel op de plaats van den huidigen overweg onoverkomenlijke finantieele be zwaren zou opleveren, is voor spr. een vraag, gezien de resultaten, welke met be hulp van het Werkfonds in andere ge meenten zijn bereikt. De voorzitter sprak de hoop uit, dat dit plan van de H. C. W. de ernstige aandacht van B en W, moge hebben en dat daarvan ook naar buiten uit zal blijken. Z. i. is dit plan verre verkieslijk boven het uitge werkte noodplan van B- en W. voor den bouw van een tunnel aan den Maredijk. Hierna werd overgegaan tot de behande ling der overige agendapunten. Het Bu reau stelde voor om tot den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart een schrijven te richten inzake den Economi- schen Voorlichtingsdienst, waartoe werd besloten, nadat daarin op verzoek van ir. Gul.ié een wijziging was aangebracht, waarin de wenschelijkheid wordt uitge sproken, dat de aan te steller handels- waarnemers in het buitenland zullen res sorteeren onder het voornoemde departe ment en niet onder dat van Buitenland- sche Zaken. Het volgende is aan dit schrij ven ontleend;

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1