KYR 1Al I De Italiaansch-Abessynische oorlog. Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 CtS. LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Donderdag 19 December 1935 Het aftreden van Hoare. DE TREINENLOOP MET DE KERSTDAGEN. Door de Ned Spoorwegen zullen Zater dag 21 en Donderdag 26 Dec. 12 extra vóór- en volgtrelnen tusschen Amsterdam- Haarlem—Leiden. Den Haag en Rotterdam worden ingelegd Bij verschillende vóór- treinen. die in rechtstreeksch verkeer loo- pen. behoeft niet meer overgestapt te worden. Op Tweeden Kerstdag worden vier sneltreinen van Groningen. Deventer. Arn hem en Utrecht ingelegd ter ontlasting van de gewone drukke sneltreinen. Bovendien loopt van Zeeland naar RotterdamDen Haag en Lelden één extra-trein. De elec- trische trein 1011. vertrek Leiden 20 23 loopt door naar Dordrecht. De treinen naar Duitschland. België en Frankrijk zullen versterkt of gesplitst loopen, terwijl ook naar Duitschland verscheidene extra-trei nen zullen loopen. Op de voornaamste sta tions zullen nog extra treinstellen gereed gehouden worden, om bij buitengewone drukte dienst te kunnen doen. Op het baanvak LeidenWoerden Utrecht zullen dit jaar geen extra-treinen loopen. maar zullen de treinen met twee of meer rijtuigen versterkt worden. Boven dien zullen er verschillende goedkoope treinen 3e kl loopen. o O. L. S. ZUIDSINGEL A. SCHOOL MARESINGEL. RECLAME- 5531 Ouderavond. Om ever. 8 uur opende de voorzitter de lieer A. v. d. Neut den avond door de tal rijk opgekomen ouders een hartelijk woord van welkom toe te roepen om daarna een kleine causerie te houden over ..Kinder praatjes". Hij wees er op, hoe voorzichtig men moet zijn met de beoordeeling hier van; hoe een kind dikwijls onwaarheid zegt. zonder-dat dit liegen is; hoe een kind dikwijls stukken van zinnen hoort, waarvan het later een zin maakt, die het meent gehoord te hebben; hoe de kinder lijke fantasie oorzaak kan zijn, van een minder goede verstandhouding tusschen school en huis. Ter verduidelijking hiervan haalde hij verschillende voorbeelden aan. Daarna was de secretaris der ouder commissie aan het woord, die de notulen las, welke onder dankzegging werden goedgekeurd. In het jaarverslag werden de ouders aangespoord, om het schoolfonds te blij ven steunen, hetgeen door den voorzitter nog eens nader werd onderstreept. Hierna kwam de penningmeester aan het woord, die duidelijk in zijn verslag aantoonde, hoe het schoolreisje en het St. Nicolaasfeest een groot gat in het schoolfonds sloegen. Na zijn verslag, gaven weer vele leden zich op als lid van het schoolfonds Vervolgens was aan de beurt de ver kiezing der oudercommissie Alle leden moesten aftreden. Maar hun werken is door de ouders zóó op prijs gesteld, dat in een minimum van tijd allen herkozen wa ren. waarna de voorzitter aan alle leden zijn hartelijken dank betuigde voor het werk. verricht in de laatste twee jaar. hen feliciteerde met hun nieuwe verkiezing en de nieuwe oudercommissie aanspoorde, op den ingeslagen, soms wel eens moeilijken weg voort te gaan. Hierna was de pauze, in welke allen aanwezigen een kopje chocolade en een sigaar werd aangeboden Na de pauze hield de heer J. B. Volkers, onderwijzer aan de school een voordracht over ..Een plezierige nacht" van J v. Maurik. In een kbrte inleiding hield hij een be schouwing over het leesonderwijs en liet daarin duidelijk uitkomen, van hoeveel be lang het leesonderwijs is. Goed lezen is onontbeerlijk voor een goed begrijpen, maar ook het omgekeerde is waar. In de school beijveren wij ons, aldus spr., naast het aanleeren van een goede vaardigheid, ook het aanbrengen van heldere duidelijüte begrippen. En dan komt ook aan de orde de toon, waarop gelezen wordt, de voordracht. En om nu aan te toonen, hoe door de voordracht en de toon een eenvoudige leesles kan veran deren in een les vol spanning, plezier en humor, droeg de spreker bovengenoemd onderwerp voor. De hierin voorkomende personen werden uitstekend getypeerd. Vol spanning volg den de aanwezige ouders den spreker. En toen de ontknooping kwam, was een da verend applaus wel het bewijs, hoe de da mes en heeren genoten hadden. Het was voor het hoofd der school dan ook een dankbare taak. den heer Volkers te danken voor het werk en de moeite, die hij zich getroost had, om ook dezen ouder avond te helpen maken tot een prettige en leerzame samenkomst. Hierna volgde sluiting. In zijn slotwoord wenschte de voorzitter allen een vroolijk Kerstfeest en Oudejaarsavond en sprak hij den wensen uit. dat in het komende jaar alle vaders weer een vasten werkkring mochten vinden en behouden. Na de sluiting werd het werk der kin deren in de klasselokalen bezichtigd, waar bij het drukke klassebezoek opmerkelijk was en tal van vragen werden gesteld en beantwoord. o VEREENIGING „LUCAS VAN LEYDEN". Lezing van dr. J. G. van Gelder. De Vereeniging „Lucas van Leyden", die zich ten doel stelt, het Leidsch Universi- teits-Prentenkabinet te steunen, hield gis teren in die instelling een avondbyeen- komst onder voorzitterschap van prof. dr. A. W. Bijvanck. Nadat deze het openings- Wjord had gesproken met de mededeeling, dat de vereeniging. die thans 5 jaren be staat, in het vervolg eiken winter op zijn minst twee bijeenkomsten zal organiseeren waarin een kunsthistorisch onderwerp zal worden ingeleid, verkreeg dr. J. G. van Gelder, Conservator van het Museum Boy mans te Rotterdam, het woord om te spreken over Jan van Goyen te Leiden. Spr. ving aan met in 't kort te wijzen op de principes, die het chiaroscuro beheer- scnen en g'ng na hoe ook in de houtsnede deze techniek, vooral dank zij Ugo da Carpi, tot een nieuw uitdrukkingsmiddel werd gemaakt, dat beantwoordde aan hel wezen van het manierisme. Na een 30- tot 40 jarige stagnatie vond deze techniek te gen het einde van de 16e eeuw weer nieuwe beoefenaars, voor het eerst thans ook ln Hjlland met Goltzius. wiens teekeningen er houtsneden van landschappen daar door mede een basis verten voor een ver dere ontwikkel'ng van een landschapsver beelding. Spr. ging den invloed van Golt zius na op het werk van de Jongere gene ratie, die na hem aan het woord kwam, besprak in het kort de verschillende stijl opvattingen iHans Bol. Cl. J. Visschgr) om ie's langer stil te staan bij 't vroege werk van Esaias van de Velde. Van deze mees- ters circuleerden tijdens de lezing prenten ter bezichtiging. Ook van Goyen is aan- i vankelyk tot die Haarlemsche groep te rekenen, maar al kort na zijn leertijd bij Esaias v. d. Velde komen andere verlan gens naar voren, die 't eerst in zijn vroege penteekeningen zijn vast te stellen- Deze ivrijwel onbekende! krabbels bevatten al de kern van Van Goyen's misschien dan nog onbewust streven naar tonaliteit en atmospheer; in zijn schilderijen althans komt dit niet zoo tol een tastbaar resul taat en is de overeenkomst met Van de Velde's werk veel sterker. Omstreeks 1626 Is echter een scherpe wendlog te bespeu ren, die spr. toeschreef aan den invloed van Elshelmer's werk en het Carravag- giëske lichteffect, dat zoowel in Haarlem, Utrecht als Leiden dan navolging vindt. Een sterkere concentratie van 't lich ln de compositie had een grooter eenheid in de toonwaarde van het geheel tengevolge. Een vergelijking met Rembrandt's vroege werk. tegelijkertijd ln Leiden ontstaan, dringt zich vanzelf op. Ook als is van we- derzijische beïnvloeding nauwelijks sprake be.de jonge schilders verwerken toch de zelfde principes van de barok en bereiken leder op zijn wijze een eigen en nieuw soort clair-obscuur Tenslotte ging spr. van Goyen's schilderwijze na en diens verwer king van 't motief ..Leiden", waarbij men de termen realisme en naturalisme slechts uiterst voorzichtig mag hanteeren. Van Goyen's kunst was in haar latcren vorm een phase van voorbijgaanden aard Het HoJIandsche rationalisme heeft in de 12e eeuw liet vage en stemmingsvolle niet lang kunnen verdragen en weldra aansluiting gezocht bij een meer Fransch georiënteerd classlsisme, dat van een welhaast tegen gesteld idealisme doortrokken ls De belangrijke, met groote aandacht ge volgde, voordracht werd met fraaie licht beelden toegelicht. Na de pauze bestond gelegenheid tot het bezichtigen der pas geopende tentoonstel ling van Hollandsche en Italiaansche chlaroscuro-houtsneden, eigendom van het Prentenkabinet, die zeer de aandacht trok Tevens bestond gelegenheid tot het bezichtigen van een keuze uit de In 1935 door de instelling verkregen aanwinsten (teekeningen van Leonard"Bramer. Guer- cïno e.a.. historieprenten uit een bruik leen-De Jonge, schetsboeken van Isaac Israëls enz. De volgende bijeenkomst zal ln Febr. plaats vinden. Ouderavond. Voor de tweede maal ln dit kalenderjaar hield de opleidingsschool voor u.l.o. aan den Maresingel een ouderavond. Als gewoonlijk was de belangstelling van de zlide der ouders ook ditmaal van dien aard dat in de gymnastiekzaal plaatsen te kort waren De commissie haci zich opnieuw beijverd, deze zaal door versiering en electrische verlichting langs de wanden een gezellig aanzien te geven, waardoor van den aan vang af de zo wénsen te stemming voor een goede afwerking van het aangeboden pro gram gewekt was. I Dat dit prosgam bli de aanwezigen in den smaak viel, bewees het hartelijk ap plaus. waarmee vooral de glanspunten ervan werden beloond: vóór de pauze uit voering van een zangspel door de leerlin gen der 6e klasse: daarna een lezing met lichtbeelden over een reis naar cn door het Heilige Land Bü alle waardeering voor de overige medewerkenden kome een woord van bli- zonderen lof voor den heer en mevr. de la Rie. die zich bij de voorbereiding van lret muzikale gedeelte zoo vele opofferin gen hebben getroost. Alles te ramen genomen mag deze ouder avond worden beschouwd als opnieuw te hebben blijk gegeven van de harmonie en samenwerking die In den kring van ouders en personeel dezer school bestaat. KON. NED. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. ADVENTS-SAMENKOMST. Vanwege de evangelisatie-commissie der Ned. Herv. Gemeente. Uitgaande van de evangelisatie-commis sie der Ned. Herv. Gem. was gisteravond ln „De Burcht"-zaal een Advents-samen- komst belegd, welke goed bezocht was. Ds. D. Kuilman las bij opening de kerst geschiedenis uit Lukas. waarna hij allen welkom heette. De Leidsche Chr.- Harmonie-vereenlglng. die voor dezen avond belangloos haar medewerking had toegezegd, liet zich een en andermaal hooren in enkele passende Advents- en Kerstnummers, welke mooi tot hun recht kwamen. Als eerste spreker sprak ds. W. Th. Bois- sevain over „Roepstemmen en waarschu wingen". Nadat spr. allereerst een kort oogenbllk stilgestaan had bij de geschiedenis van Phillppus en den Kamerling wees hij op de drie groote levensvragen: Wie ls God? Wie is God voor mij? en Wie ben ik voor God? Vele menschen stellen zich deze vragen niet of niet duurzaam. Vele uit vluchten worden er gezocht om deze vra gen buiten de deur te houden. Spr. is er echter van overtuigd dat ieder mensch. vroeg of laat, toch met deze vragen te doen zal krijgen. Als wy er heelcmaal niet op verdacht zijn, komen zy juist te voor schijn. Dit zyn de waarschuwingen en roepstemmen, die den mensch toeroepen: gij kunt by brood alleen niet leven. Zij roepen ons ook toeAlle vleesch ls gras en alle heeriykheid des vleesches als een bloem van het gras. Ook in dezen adventstyd komen deze drie vragen tot den mensch. Met een terugwijzing op de geschiedenis van den kamerling wees spr. er op. dat alleen Christus' Naam, die langs de wol ken rulscht, antwoord geeft op deze drie vragen. Ds D. Kuilman sprak daarna over: „Ontwaken, opstaan en Christus over ons laten lichten". In het begin van zyn toespraak zeide spr., dat de Kerstboodschap, inhoudende: „Heden ls U de Heiland geboren" ln 1935 nog meer noodig ls als in de dagen van Keizer Augustus. Klaar zullen wy de boodschap van deze engelen aanvoelen, dat wy de Kerstboodschap aan allen moeten vertellen. Willen wy hieraan ech ter gevolg geven, dan moeten wy uit onze zondeslaap ontwaken, opstaan uit den geesteiyken dood en den moed hebben om met al onze zonden tot Christus te gaan, In een ernstige, met overtuiging uitge sproken rede ontvouwde spr. deze ge dachte, waarbü hij vooral wees op Jezus Christus. Geven wij ons aan Hem geheel over. dan zullen wij niet alleen onzen ad- vents-avond van verwachting, maar ook onzen Kerst-avond van vervulling kenren. Vermelden wy nog, dat leden van de jeugdvereeniging Nomateg" tydens de pauze Chrlstelyke lectuur verkochten en dat de samenkomst besloten werd met het zingen van enkele Kerstliederen. Onze stadgenoot, de heer J. Verduyn slaagde voor het examen Staatsinrich ting M. O. Laatste büeenkomst in 1935. De door de afd. Leiden en Omstreken gistel avond gehouden laatste byeenkomst ln 1935, werd, wegens ongesteldheid van den voorzitter, gepresideerd door den vlce- voorzitter, den heer Joh. Jonker, en ge opend met een harteiyk welkom tot de vele aanwezigen Na voorlezing der notulen, die onver anderd werden vastgesteld bleek by de Ingekomen stukken de sprekersiyst door het H.B. te zyn toegezonden. Aan de hand hiervan zal den heer Stout te Rotterdam worden verzocht op een der voorjaarsver gaderingen 'n lezing te houden over Tuin architectuur, terwijl den heer G. F Heme- rik hulde werd gebracht voor het vele werk door hem verricht by de Vaste Keu ringscommissie. waarvoor hy wegens hoo- gen leeftyd heeft moeten bedanken. Vervolgens werd de heer H. Veendorp gelukgewenscht met zyn benoeming als lid van het bestuur, terwyi aan den heer E. H. J. Cunaeus harteiyk dank werd ge bracht voor datgene wat hy gedurende zyn zittingsperiode voor de afd. heeft gedaan; zyn prettige gezellige figuur en de bereid willigheid daar by te springen waar het direct noodig was. De heer Veendorp dankt voor het in hem gestelde vertrouwen. De Ijeer Cunaeus zegt dat de afd. steeds op hem kan blyven rekenen. Naar aanleiding van een artikel ln „Flo- ralia" vertelde de heer Jan Kriest Jzn een en ander over de cultuur van de dubbel- bloemige Kerststerren, hetgeen hem aan leiding gaf zün prachtige inzending enkel- bloemige Poincettia'g. nader toe te lichten; tot de uiterste puntjes tverrt de cultuur breedvoerig besproken waarby tenslotte met nadruk gewezen werd op het lulsvrij houden, waarby Nonflor als een der beste insectlsiden werd aangewezen. Vermeld dient dat de dubbelbloemlge is Ingevoerd door de firma James Veitch te Londen en reeds door den heer J. G Ballego in 1906 werd beschreven in de Ned. Tuinbouw Revue. De heeren D. de Jongh, L. Dee en Joh. Ballego werden aangewezen als jury voor het puntenstelsel. Na de pauze deelde de heer Joh. Ballego mede dat aan de prachtige vaas mei Kerststerren 14 punten, aan Saintpaulia 1 Ionantha van den heer Duivenbode 10 p., een vaas mooie Chrysanthen van den heer J. H. Smit 8 p. en aan een goed gekweekte Chrysanth in pot van den heer A. Lagen- dyk 7 p. waren toegekend Hierna hield de heer E H J. Cunaeus op de hem eigen smaakvolle wyze een voordracht over de cultuur der Orchideeën. In den breede behandelde spr. de verschil lende geslachten en soorten, de kassen, de atmosfeer, de grondsoorten, bemesting enz. Een harteiyk applaus aan het einde bewees dat de aanwezigen volop hadden genoten. Vervolgens bracht de w.n. voorzitter de Tulnbouwleesportefeuille onder de aan dacht van de leden en verklaarde de heer A. Galjaard zich bereid om in 't voorjaat 1936 een lezing te houden over „Stads- verfraaiing voorheen en thans". Nadat de voorzitter alle sprekers had bedankt voor het mede helpen slagen var. dezen avond, sprak deze den wensch uit dat het den leden met hun gezin en ln zaken steeds goed mag gaan en dat zy een gelukkig nieuwjaar mogen binnen treden. Hierna volgde sluiting der vergadering. LONDEN, 19 Dee. (Reuter l. De Daily Telegraph schryft: Hoare heeft Woensdagavond den minis ter-president ontslag uil zyn lunctie ge vraagd nadat een van zyn oudste vrienden in het kabinet, de minister welke Baldwin het meest nastaat n.l. de minister van financiën Chamberlain hem namens den premier had opgezocht en hem mededee ling had gedaan van het stramme oordeel dat in de ochtendzitting in het kabinet was uitgesproken over zyn optreden te Parijs. De minister heeft het ontwerp van zyn rede welke hy vandaag had willen houden, reeds opgesteld. Verscheidene ministers wa ren het met den inhoud niet eens. Volgens I het blad zou Hoare een vrymoedlge mede deeling hebben willen doen over de om standigheden waaronder hy de overeen komst heeft gesloten. Hoare had het voor- HANDELSREG1STER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschryving L. van Leeuwen Jr., Hoo'fdstraat 345, Sas- senhelm. Bloembollenkweekerij en -export. Eigenaar: L. van Leeuwen Jr.. Sassen - helm. Wijzigingen Leldsche Coöperatieve Schildersassociatie Alexanderstraat 18, Leiden. De zaak ls met ingang van 7 Dec. 1935 in liquidatie getreden. Naamlooze Vennootschap Bloembollenbe- dryi Baartman en Koning, Hoofdstraat 94, Sassenheim. Overleden Directeur::: J. W. Koning, dd. 2 Dec. 1935 Geslaagd voor het examen boekhou den enz. „Vereeniging van Leeraren" de heeren J. A. A Butyn en J. van den Kamp, belden alhier en leerlingen van den heer J. A. Jansen, Kamerling Onnes- laan 15. Voor het op 17 en 18 December te Den Haag gehouden examen der H. C. V. zijn geslaagd voor leerares rnej. f Blans- Jaar en vonr couoeuse mej. E. Dompe- ling. beiden leerlingen van mej, J. I. Th. v. Zwieten, leerares H. C. V., Garenmarkt 44, alhier. nemen zyn optreden onverholen te verde digen en te wyzen op de bestaande zwak heid in het collectieve systeem. Hy heeft willen verklaren dat de Volkenbond niet in staat ls den noodigen verderen druk uit te oefenen welke Mussolini zou hebben ge noodzaakt te onderhandelen op een voor hem minder gunstige basis. Hij heeft wil len duidelijk maken dat slechts Engeland voorzorgsmaatregelen had getroffen tegen Italiaansche repressailles en dat ln geval van oorlog Engeland alleen den aanval had moeten opvangen. Hoare had dus het voornemen op geen enkele wyze verontschuldiging aan te bie den. Een groep van zyn collega's was van meening dat hy had moeten toegeven een front te hebben gemaakt. Deze meening was reeds Dinsdag uitgesproken In de bij zondere zitting van het kabinet. Baldwin en Chamberlain hadden, toen zy later Hoare in gezelschap van Eden opzochten Hoare verzekerd van hun volledig ver trouwen en steun. De eigeniyke stryd is Woensdag aan het licht getreden toen de ontwerp-rede van Hoare ter beschikking I lag. Eenige Jongere ministers hadden ge zegd te zullen aftreden Indien werd ge- I tracht de Parysche voorstellen te recht vaardigen. Het kabinet bevond zich ln een pijn- lyken toestand, aangezien het de door Hoare uit Parys gemelde voorstellen had goedgekeurd.^Tenslotte heeft men besloten er bij Hoare op aan te dringen, dat deze aan zyn af te leggen verklaring een meer verontschuldigende toon zou geven. De minister van buitenlandsche zaken heeft dit niet willen doen en zyn ontslag aangeboden. Volgens de „Daily Telegraph" worden als candidaat voor de functie van minister van buitenlandsche zaken genoemd de Lord grootzegelbewaarder Lord Halifax en de minister van Volkenbondsaangelegenheden Eden. Een benoeming van Lord Halifax zou waarschijniyk een groote wyziging bren gen in de orienteering van de Britsche buitenlandsche politiek. Naar aanleiding van de mededeeling op Woensdagavond, waarbij de mogelykheld werd uitgesproken dat Sir Robert van Sittart ook zou aftreden verneemt de di plomatieke correspondent van de Daily Telegraph dat van Sittart op nadrukkelyke wensch van den minister-president in functie zal blijven. GENEVE, 19 Dec. (Reuter) Het ar- treden van Sir Samuel Hoare heeft in di plomatieke kringen alhier een verbyste- renden Indruk gemaakt. Algemeen is men van oordeel dat dit gevolg van de Britsche publieke opinie aanzienlijken weerklank zal vinden te Genève en op de onderhan delingen veel invloed zal hebben. Vooral, indien de Italiaansche regeering een ant woord geeft, waarby de voorstellen wor den afgewezen. LONDEN, 19 Dec. (Reuter) Men is thans van meening dat het gevaar van een scheuring in het kabinet, welke dreigde, is afgewend door het aftreden van Sir Sa muel Hoare. LONDEN. 19 Dec. (Reuter) Het aftre den van Sir Samuel Hoare heeft algemeen verrassing gebaard aangezien het tegen de verwachting in Is geschied, vóór de La gerhuisdebatten van vandaag, en ook wyl Hoare een van de meest vooraanstaande ministers der regeering is, die een maand geleden by de verkiezingen een groote stembusoverwinning heeft behaald Het is Jaren niet voorgekomen dat een der be langrijkste leden der Britsche regeering aan den vooravond van parlements-debat- ten, welke het bestaan der regeering be dreigden. is afgetreden. In de wandelgan gen van het Lagerhuis wordt de stap van Hoare bijna algemeen goedgekeurd. Men gelooft, dat de regeering zelf tot de over tuiging is gekomen, dat het noodig ls het parlement en de openbare meening zeker heid te geven dat geen wyziging van door slag gevende beteekenis is gebracht in de politiek der laatste maanden. Hierop wyst het feit dat de regeering zich accoord heeft verklaard met een nieuwe wyziging in de voorstellen op de motie van wan trouwen, die inhoudt dat het Lagerhuis van meening is, dat de voorwaarden voor een vrede in het conflict voor den Volken bond aannemelyk moeien zyn. Deze re- gper nc wordt vollediec steun gegeven bij de bui':n!a>-dsche politiek welke In de pro clamatie der regeering was aangegeven en by de verkiezingen door het land was be krachtigd. In de meeste ochtendbladen wordt het aftreden beschouwd als een stap welke or.vermydeiyk is geworden door de recente ontwikkeling van de situatie. In de con- i servatieve bladen zyn de uitlatingen van spijt en sympathie met Hoare algemeen, i De Times" verklaart, dat het besluit van den üiinister van buitenlandsche za ken het onvermydelyke gevolg is geweest van een vergissing, welke men een mensch doch niet een minister van buitenlandsche I zaken kan vergeven. Fransche persstemmen. PARIJS. 19 Dec. (Reuter). De „Figaro" schrijft dat het Parllsche plan dood ls. De activiteit van Frankriik als bemidde laar is edelmoedig doch misschien niet winstgevend geweest. Men moet thans rustig afwachten totdat Frankriik bij de verdere ontwikkeling van de aangelegen heden tenslotte zal worden verzocht te be middelen. De .Jour" schryft dat Abessynië het voorstel van Laval en Hoare heeft verwor pen en Italië het meer dan terughoudend heeft opgenomen. Men kan tenslotte nie mand zijn geluk opdringen. De ..Ami du Peuple" schryft, dat het opzienbarend aftreden van Sir Samuel Hoare toont, dat de parlementaire gebrui ken .ziek zijn" Het blad zegt dat we midden in een revolutionairen titd staan. De ..Petit Journal" zet uiteen, dat Laval ln overeenstemming met den geest van het Volkenbondsstatuut al het mogelijke heeft geprobeerd voor een vreedzame oplossing van het geschil en ter vermyding van strenge maatregelen, welke den Europee- schen vrede welke zoowel voor de kleine als voor de groote staten zoo noodzakelijk is. ln gevaar zou kunnen brengen. Uit Londen wordt aan de .journal" ge meld. dat uit het aftreden van Hoare moet worden geconcludeerd, dat Baldwin het plan van Hoare en Laval niet heeft goedgekeurd Derhalve verwacht men een zeer duidelijke koersverandering der En- gelsche politiek. De socialist Leon Blum verklaart in de „Populaire" dat een der onderteekenaars van het plan reeds boete heeft gedaan voor rijn optreden tegen den vrede. „Maar de andere, de aanstichter en de voornaamste schuldige? Laval", vraagt Leon Blum zich af. Volgens zekere be richten. waarover Leon Blum de beschik king heeft, zou Laval voornemens zyn de door hem gevreesde debatten in het par lement uit den weg te gaan door direct na de behandeling van het wetsontwerp inzake de Ligues door den Senaat, ln het parlement de verordening voor te lezen mzake de sluiting van de parlements- zitting. De groote fascistische raad. ROME. 19 Dec. (Reuteri. In een kort officieel communiqué wordt verklaard dat de zitting van den grooten fasclstischen raad, die op den 31sten dag der economi sche belegering werd gehouden en waarbij Balbo, Bottai en Grandi afwezig waren, tot 's nachts één uur duurde en zal worden voortgezet op den 20 December van het jaar XIV der Fascistische tydrekening. Over het verloop der zitting wordt slechts medegedeeld dat Mussolini als tolk der ge voelens van den Grooten Fascistischen Raad een groet heeft gezonden aan maar schalk de Bono, wiens naam ls verbonden aan de verovering van Adoea en Makalle. Verder heeft de Raad den politieken toestand ln verband met de Fransch-En- gelsche voorstellen aan een beschouwing onderworpen. Aan het debat werd door 11 leden van den raad deelgenomen. De Volkcnbondsraad. GENÈVE, 19 Dec. (Reuter). De leden van den Volkenbondsraad met uitzondering van den vertegenwoordiger van Italië, zijn om elf uur ln een besloten zitting op het bureau van den secretaris-generaal van den Volkenbond byeengekomen voor het houden van een gedachtenwisseling over den toestand en het vaststellen van de procedure die in de komende uren zal wor den gevolgd. STOCKHOLM, 19 Dec. (Reuter). In een rede te Eskilstun verklaarde de premier Sandler o.a.: „de collectieve actie tot be scherming van het Volkenbondspact mag niet ontaarden in een collectief aanvaarden van een schending van het pact". Vervolgens verzette hy zich tegen de stelling, dat het voorgestelde ontwerp slechts een gewyzigde lezing was van de voorstellen van de commissie van vyf en dus het zegel van den Volkenbond droeg. De Volkenbondsraad heeft nooit stelling genomen ten aanzien van de voorstellen van de commissie van vyt. „Men heeft het recht te eischen," zelde hy, „dat het wapen van den Bond niet wordt gehecht aan een oplossing, welke niet vereenigbaar is met het Volkenbonds pact". Tenslotte verklaarde ny nog, dat een definitieve verklaring namens den Volken bond niet kan worden afgelegd zonder de Assemblée hierin te kennen. GENEVE, 19 December. (Reuter) Na een zitting van meer dan twee uur door de leden van den Raad, behalve Italië, werd besloten het geheele dossier inzake het Italiaansch-Abessynische conflict te laten onderzoeken door de Commissie van Der tien, die dan zal moeten trachten een op lossing te zoeken binnen het kader van het pact. I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2