VERDWIJNEND OUD-LEIDEN Weer belangrijke politieke wijzigingen 76s,e Jaargang DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 No. 23233 STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven jlO ets. porto te Ibetalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindiplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen, gevestigd sijn: per 3 maanden (.3.35 per week f. 0.18 Franco per post 2-35 per 3 maanden -f portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.l Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. HET NIEUWE GASTARIEF. Eenige voorbeelden. In ons nummer van gisteren is een uit eenzetting opgenomen over het nieuwe gastarlef, dat a.s. Maandag in de zitting van den Gemeenteraad aan de orde komt. Daarbij deden wij de toezegging de wer king van dit tarief aan de hand van en kele voorbeelden nog duidelijk te zullen maken. Hier volgen zij: Geval 1. Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 350 M3. Volgens het thans geldende tarief wórdt betaald: 350 M3. a f. 0.08 f. 28— Meterb" - 12xf.0.40 4,80 f. 32.80 Volgens het nieuwe tarief zal men betalen: Vastrechtbedrag, gebaseerd op standaardverbruik (zijnde 10°/o la ger dan het verbruik in bovenge noemde periode i. dus van 315 M3: per maand f. 1.45, dus per jaar f. 1740 Bovendien 350 M3. a f. 0.04 14. f. 31.40 Voordeel1.40 Geval 2. (Hetzelfde voorbeeld, maar nu voor een afnemer met een muntmeter Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 350 M3. Volgens het thans geldende tarief wordt betaald: 350 M3. a f. 0.09 f. 31.50 Volgens het nieuwe tarief zal men betalen: Vastrechttoedrag, gebaseerd op standaardverbruik (zie boven i. Van 315 M3.: per maand f. 1.45. dus per jaar 17.40 Bovendien 350 M3. a f. 0.0414. f. 31.40 Voordeel.... 0.10 Geval 3. Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 450 M3. Volgens het thans geldende tarief wordt betaald: 450 M3. a f. 0.08 f. 36— Meterhuur 12 xf. 0.40 4.80 f. 40.80 Volgens 't nieuwe tarief zal men betalen: vastrechtbedrag, geba seerd op standaardverbruik (zie boven) van 405 M3.: per maand f. 1.85, dus per jaar 22.20 Bovendien 450 M3. a f. 0.04 18. f. 40.20 VoordeelO.SO De groeiende ontstemming in Engeland (onder publiek, parle ment en zelfs in het kabinet) heeft geleid tot het ontslag van den minister van buitenl. zaken, sir Samuel Hoare. Door zijn heengaan helpt deze de regeering Baldwin uit een zeer netelige positie. De Parijsche vredesvoorstellen zijn „dood", dat bleek ook uit de korte verklaringen in den Volkenbondsraad van Eden en Laval. Men vraagt zich af, in hoeverre de Fransche premier nog een terugslag zal ondervinden van den gang van zaken, vooral ook, waar Herriot, dank zij een conflict in zijn partij, is afgetreden als leider der Fransche radicaal-socialisten. Aan het Noordelijk front zijn de Abessyniërs krachtig in actie en daar heeft een zeer bloedig treffen plaats gehad, zooals van Italiaansche zijde ook in cijfers wordt erkend. Geval 4. (Hetzelfde voorbeeld als geval 3, maar nu voor een afnemer met muntmeter i. Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 450 M3. Volgens het thans geldende tarief wordt betaald: 450 M3. a f. 0.09 f. 40.50 Volgens het nieuwe tarief zal men betalen: Vastrechtbedrag, gebaseerd op standaardverbruik (zie boven) Van 405 M3.: per maand f. 1.85 dus per jaar 22.20 Bovendien 450 M3. a f.0.04 18. Voordeeb. f. 40.20 0.30 Geval 5. Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 600 M3. Volgens het thans geldende tarief wordt betaald 600 M3. a f. 0.08 f. 48.— Meterhuur 12 x f. 0.40 4.80 f. 52.80 Volgens het nieuwe tarief zal men betalen Vastrechtbedrag, gebaseerd op standaardverbruik (zie boveni van 540 M3.: per maand f. 2.25, dus per jaar 27. Bovendien 600 M3. a f. 0.04 24. f. 51— Voordeel1.80 Geval 6. (Hetzelfde voorbeeld als geval 5, maar nu voor een afnemer met muntmeter). Verbruik in de periode November 1934- November 1935: 600 M3. Volgens het thans geldende tarief wordt betaald: 600 M3. a f. 0.09 f. 54— Volgens het ryieuwe tarief zal men betalen: Vastrechtbedrag, gebaseerd op standaardverbruik (zie boven l van 540 M3.per maand f2.25. dus per jaar 27. Bovendien 600 M3. a f. 0.04 24. f. 51— Voordeel3. Indien in de gevallen 2, 4 en 6 niet al leen een muntmeter, doch ook een munt- installatie van de gasfabriek in gebruik is, dan is men hiervoor nog 12 x f. 0.10 is f. 1.20 verschuldigd. Aan het einde van het. jaar wordt aan de hand van het werkelijke verbruik een eventueel nadeelig verschil verrekend. Het groote voordeel is in het algemeen dat. hetgeen men méér gaat verbruiken, slechts 4 ct. per M3. kost. JAARVERSLAGEN. Wij ontvingen de gedrukte jaarverslagen over 1934 van de Commissie van Toezicht cp het Middelbaar Onderwijs, van cura toren van het Stedelijk Gymnasium, van de Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen en van de Plaatselijke Schoolcommissie. In verband met de geringe actualiteit volstaan wij met deze vermelding. UITVOERING LEERLINGEN MUZIEKSCHOOL „TOONKUNST". Verschillende goede prestaties. De jaarlijksche „krachtproef" der leer lingen van de Muziekschool Toonkunst leverde weer verblijdende resultaten. Het loont altijd de moeite de jeugdige execu tanten in hun yorderingen te volgen, waar bij men dan weer onder den indruk kan komen van het serleuse onderwijs op deze school. De leeraren gaan voort met hun grooten ernst en hun grooten ijver tech niek en gevoelen aan te kweeken, zij ver liezen geen spoor van hun idealisme, deze tijd met zijn nivelleerende invloeden schijnt geen vat op hen te hebben. En zij oogsten succes: zoowel bij de getrouwen van vroeger, als bij de nieuwe leerlingen, die wij dit jaar tot onze vreugde ontdekten en waaronder er waren met stellige be loften voor de toekomst. Nadat 's middags een gansche serie van de jongsten en jongeren zich had laten hooren en een. ondanks wel wat primitieve hulpmiddelen, toch aardige uitvoering was gegeven van de bekende kinderoperette .Lentebloemen" van Cath. van Rennes, waren 's avonds de ouderen a.an de beurt. Weer mochten wij constateeren, dat onder hen krachten zijn. waarmee men eer kan inleggen en van wie de paedagogen op den duur zeker nog veel meer genoegen zullen beleven. Laten wij hun vertolkingen even onder de loupe nemen. Een ongetwijfeld begaafd trio was het eerst aan de beurt: het waren de heeren J A. Boeke. C. Ruys en H. Flu, die Handel's Sonate in G moll voor 2 violen en piano speelden. Onmiddellijk viel een rustige en heldere toon op van den heer Boeke uit een opmerkelijk mooi klinkende viool. Zijn partner Ruys paste zich heel bevredigend bij hem aan: mét den pianist wisten zij een stijlvolle interprestatie te geven. Zij kwamen er meer en meer in en toen eenige weifelingen waTen overwonnen, kwam 't einde met vlot gemak en in muzi- kaal-aangevoelde harmonie. Een jonge débutante met weldadig stem mende ontwikkelingsmogelijkheden beluis terden wij in Wiesje Oudshoorn. Een pianiste, die reeds in hooge mate be kwaamheid aan den dag legde in 4 be kende prélude's van Bach. Zij wist de stemvoering helder te doen opklinken, vooral viel op haar weloverwogen pedaal- gebruik en juist inzicht om speciale détails met begrip te accentueeren. In Schubert's Impromptu op. 142 no. 2 kon nog de lyrisch-romantische sfeer meer tot uit drukking komen, maar bij meerdere rijp heid komt zoo iets wel in orde. In ieder geval een pianiste, die, vooral ook haar jeugd in aanmerking genomen, veel goeds belooft. Mevr. M. A. Bouman zong met lief- getimbreerd geluid een aria uit Mozart's ..Figaro Hochzeit" en de Cavatine van Agathe uit Weber's „Freischütz"een wél- geplaatste resonance getuigde van een technisch fundament, dat de groei der stem en als gevolg daarvan de uiting tot een meer vrije voordracht, gunstig kan be- invloeden. Mevr. H. MeyerBoekwijt, een der meestbelovende piano-leerlingen der school die binnenkort naar Indië vertrekt, gaf een knappe en bezielde vertolking van het Concert No. 2 in G. kl. t. van Saint Saëns (le deel), tezamen met haar leeraar BINNENLAND. Ernstige vliegtuigbotsing bij Schiphol; de leerling-vlieger A. F. Metz, uit Haarlem, gedood (3e Blad). Afscheid van den heer J. R. Snoeck Henkemans als lid der Tweede Kamer (Binnenland, 4e Blad). N.S.B.'ers beëedigd als lid der Eerste Kamer (Pari. Overzicht, 4e Blad). Op den nieuwen rijksweg tusschen Delft en Rijswijk is een auto uit Rotterdam door een passeerende auto geraakt; vier dames zijn ernstig gewond (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Sir Samuel Hoare, de Britsche minister van buitenl. zaken, afgetreden (3e en le Blad). Herriot afgetreden als leider der Fran sche radicaal-socialisten (Buitenland, 4e Blad). Na korte verklaringen van Eden en Laval in den Volkenbondsraad, beschouwt men de Parijsche voorstellen als „dood" (3e en le Blad). Het overlijden van den president van Venezuela Gomez (Buitenland, 4e Blad). Dezer dagen is ook de verbreeding van den Hooge-Rijndijk tusschen de Wilhelminabrug en de gemeente Zoeterwoude gereedgekomen. - Onze foto's illustreeren duidelijk de groote verbetering; de linker foto werd eenige jaren geleden genomen ter hoogte van den watertoren; de rechter een dezer dagen op ongeveer dezelfde plek (Vergelijk ook het groote huis rechts op den achter grond.). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Richard Boer, een kranig en technisch lof felijk spelen, waarmee zij uitstekende in drukken achterliet. Het deed ons betreu ren. dat de school een leerlinge als zij zal moeten missen. De scheidende is hartelijk toegejuicht. Mej. Jo Stallinga is eveneens een gaarne gehoorde zangeres op uitvoeringen als deze: naast een zich verheugend ontwik kelende stem, blijkt zij ook in artistieken zin te groeien, getuige de intelligente voor dracht van 4 prachtige Wolfliederen w.o. eenige minder bekende. Ook qua klank viel hier veel te loven. De heer Franco Mendes secundeerde haar op de vleugel. Het ..Andante" en Moderato" uit Men delsohn's beminnelijk en vloeiend-muzikaal geschreven 4e symfonie was de opgave, die aan de tot onze blijdschap aardig bezette orkestklasse was toevertrouwd, onder de steeds zoo conscientieuse directie van den heer Jac. v. d. Burg. Innemend van nuance, zeer zuiver en in een verrassend rustige opvatting en tempo speelde het orkestje, waarin ook de blazers mooi werk deden: men kwam tot in détail verzorgd voor den dag. Twee études van Chopin waren in han den gelegd van mej. van Hasselt, die vooral in de tweede étude een waardeerbare tech niek ontplooide, die bij nauwgezette stu die tot iets goeds kan leiden. Een aardige keuze was tenslotte het Grave in C dur van Friedrich der Grosze: de uiterst verdienstelijke, koninklijke amauteur-componist wiens Bachvereering bekend is en in dit concert de stijl zijner tijdgenooten niet verloochent. Zelf een kundig fluitist, schreef hij voor dit instru ment een aantal sonates en concerten, w.o. het bovengenoemde, waarin de in onze stad reeds naam makende fluitist W. Hee- ring de fluitsolo blies. Wij leerden dezen jeugdigen musicus al vroeger kennen als een muzikaal-gevoelige, die ook in subtiel- genuanceerd spel zijn goeden naam eer aandeed. Hij is nog jong en zoodoende zal zijn adembeheersching en vastheid van toon- geving zeker nog kunnen groeien. Zoo behoort deze voor leeraren en leer lingen zoo gewichtige avond weer tot 't verleden: hij schonk opnieuw het bewijs, dat er intensief gestudeerd is! AUTOBUSDIENSTEN H. T. M. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Haagsche Tramweg Mij. voor hst tijdvak van 1 Jan. 1936 tot 1 Jan. 1939 vergunning verleend tot het in werking brengen van een autobusdienst (rondrit, uitsluitend in het tijdvak 1 Mei1 October met een minimum aantal van 8 passagiers per rit) van Den Haag (Plein) via Rijs wijk. Haagsche Schouw Leiden Rijndijk (H.Z.). Bodegraven Reeuwijk (halteplaats restaurant Elfhoeven). Gouda (halte plaats). IJseldijk Moordrecht. Nieuwe Ver keersweg Rotterdam. Overschie <Abr. v. Stolkweg Zweth. Delft, Nieuwe Rijksweg naar Den Haag (Plein). Voorts is aan de Haagsche Tramweg Maatschappij vergunning verleend tot het in werking brengen van een auto'nusdienst (rondrit) voor het tijdvak van 1 Jan. 1936 tot 1 Jan. 1939. uitsluitend in het tijdvak 1 Mei—1 Oct. van Den Haag (Plein), via Leidschestraatweg Papelaan dorp Voor schoten. De Vink. Meiendel (halteplaats) en Leidsche straatweg naar Den Haag (Plein).

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1