KAR EL /ÏjooM de Lange beschuitjes Jferhude FAMEUS ct SI VA NA 6 Ct 76sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 December 1935 Vierde Blad No. 23233 BINNENLAND. voot 7lecLé>iicuboL KERK- EN SCHOOLNIEUWS. SPREEKCEL. AFSCHEID J. R. SNOECK HENKEMANS. ALS LID VAN DE TWEEDE KAMER. De heer J. R. Snoeck Henkemans. De heer J. R. Snoeck Henkemans heeft gistermiddag, naar de „N. R. Crt." meldt, in de vergadering van de Kamerkring- vereeniging der C.-H. Unie te Apeldoorn afscheid genomen als lid van de Tweede Kamer. Dit hield verband met het feit. dat de heer Snoeck Henkemans in 1916 voor het district Apeldoorn in de Tweede Kamer is gekozen. Nadien heeft hij steeds nauwe verbinding gehouden met de C.-H. Kiesvereenigingen in dat district. De heer C. H. Weverink, wethouder van onderwijs van Apeldoorn, opende de rij der sprekers. Hij deelde mede, in 1916 in gezelschap van wijlen den heer Van Boeyen den heer Snoeck Henkemans te hebben uitgenoo- digd het district Apeldoorn in de Tweede Kamer te willen vertegenwoordigen. Spr. verklaarde daar nooit spijt van te hebben gehad. De heer H. C. J. te Loo, voorzitter van de Kamerkringvereeniging Arnhem sprak den heer Snoeck Henke mans toe namens deze vereeniging. Hij bood hem als onderscheiding het Hugenoten-kruis in goud aan, drie inge lijste tegels met tafreelen van de Veluwe en bloemen voor mevrouw Snoeck Henke mans. De heer J. Schipper te Hilversum sprak als eerelid der Kamerkringvereeniging. Voorts voerden het woord de heeren ds. C. J. van Paassen te Zutfen, E. Kamphuis te Kootwijkerbroek, H. J. van Stapelvoort, K. Jonker en J. W. Oldenhof, allen te Apeldoorn, en A. Muller te Almelo. Zij dankten den heer Snoeck Henkemans voor zijn verdiensten als afgevaardigde in de Tweede Kamer. Zij schetste hem als een C.-H. Kamerlid van groote beteekenis, die voor velen in dit district bovendien een vaderlijke vriend was geweest. De heer Snoeck Henkemans dankte de genen, die hem hadden toegesproken. Hij verklaarde gemeend te hebben, dat hij thans beter dan voorheen in de Tweede Kamer gemist kon worden. Hij had dus besloten het wethouderschap van Den Haag te aanvaarden. Spreker verklaarde in bijzondere mate gevoeld te hebben, dat er ook nu nog, onder de evenredige ver tegenwoordiging, een sterke band tusschen kiezers en gekozenen is. De heer Snoeck Henkemans behandelde vervolgens in het kort zijn politieke loopbaan. Hij be schouwde het besluit in 1925 ten aanzien van het gezantschap bij den Paus het be langrijkste gebeuren voor hem, zoo niet. in bat tijdvak, voor de geheelc unie. De heer Te Loo sprak een slotwoord. Hij hoopte, dat de heer Snoeck Henkemans met vrucht als wethouder van Den Haag mocht werk zaam zijn. Hij wenschte hem namens den Kamerkring 'n gelukkigen levensavond toe. OPNIEUW INGEDIENDE AWSTERDAMSCHE LOONVOORDRACHT UITGESTELD. Door aanneming met 26 tegen 16 stem men van een motie der Amsterdamsche E K. Raadsleden Steinmetz en De Groot is hedenavond de beslissingen over de. zulks naar aanleiding van het Kon. Besluit van 6 December 1.1door B. en W. van Amster dam wederom bij den gemeenteraad inge diende voordrachten tot verlaging van de loonen en salarissen van de Gemeente werklieden en -ambtenaren met ongeveer 5»/o, welke voordracht in de vergadering van 29 November 1.1. was verworpen, uitge steld. B. en W. worden in de motie ultgenoo- digd zich eerst tot de Regeering te wenden teneinde de gemotiveerde bezwaren van den Raad tegen de loonvoordracht ken baar te maken. Vóór stemden de sociaal-democraten, de communisten, de heer Schmidt (R.S.A.P.) en de beide voorstellers. De voorzitter deelde mede. dat B en W. gevolg zullen geven aan de uitnoodiging in de aangenomen motie en de voordracht in de eerstvolgende vergadering, in Januari, weer aan de orde zullen stellen. EEN BEDRIJFSRAAD VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. Bij Kon. Besluit van 21 November, is ingesteld een bedrijfsraad voor het kap- persbedrijf. Ingevolge een verzoek van den minister van sociale zaken, werd door den heer J. Cornax, secretaris Nederlandsche Kap- perSbond, tegen gisteravond in „De Indus- trieele Club" te Amsterdam, de eerste ver gadering van dezen Raad bijeengeroepen en geleid. Na een installatie-rede van den voor zitter werd het bureau van den Raad be noemd, hetwelk wordt gevormd door de heeren J. Cornax, werkgever-voorzitter; C. Th. Zorn, werknemer plaatsvervangend voor zitter; A. J. Loppersuin, secretaris. Het bureau is gevestigd Ruyschstraat 40, Amsterdam (O.). RESOLUTIE DER R. K. WERKGEVERS. MINISTER DECKERS TE IJMUIDEN. Minister Deckers woonde gisteren te IJmuiden de plechtige opening bij van het Apostolaat ter Zee aan het Sluispiein aldaar. INZAKE WIJZIGING DER REGEERINGSPOLITIEK. In de gecombineerde vergadering van het Bestuur der Federatie van de Algemeene R K Werkgeversvereeniging en van het R.K. Verbond van Werkgevers-Vakvereenl- glngen in Nederland, is op voorstel van het Dagelljksch Bestuur der Algemeene R.K. Werkgeversvereeniging de volgende resolu- tie met algemeene stemmen aangenomen: j „De vergadering, in aanmerking ne- i mende: 1. dat op het op 13 Mei 1935 door de vier katholieke sociale organisaties gehou den Industrialisatie-congres o.m. is erkend, dat de Nederlandsche Volkshuishouding ge teisterd wordt door rampen, die hun oor sprong vinden in internationale factoren, welke ons volk weinig of niet kan verande ren, doch tevens werd vastgesteld, dat dit geen reden mag zijn. om te berusten in een toestand van voortdurende economischen achteruitgang, die noch voor het tegen woordig geslacht, noch voor de opgroeien de jeugd eenig perspectief biedt; 2. dat, naar op ditzelfde Congres werd vastgesteld, het niet voldoende was. dat 's lands Regeering haar politiek richtte op gezondmaking der Staatshuishouding,maar ook de belangen der Volkshuishouding in positieven zin opbouwend zouden worden behartigd 3. dat o.m. op dit Congres t.a.v. de mo netaire politiek over-duidelijke taal is ge sproken, zoowel in de richting van de nood zakelijke aanpassingspolitiek, welke de Re geering zou dienen te volgen, indien zij prijs stelde op handhaving harer mone taire politiek, als in de richting van deva luatie als deze aanpassingspolitiek werd nagelaten of niet stringent genoeg werd voortgezet; 4. dat op bedoeld Congres werd betoogd: a i de Regeering heeft zich bij haar po litiek laten leiden door de gedachte, dat devaluatie moet worden voorkomen; b) de Regeering is er echter niet in ge slaagd de door haar voorgestane deflatie- politiek op voldoend krachtige wijze door te voeren; dat daartegenover werd gesteld: a) dat de tot nu toe gevoerde politiek der Regeering er toe leidt, iedere onderne ming, voor zoover dat nog niet het geval is, haar rendabiliteit te ontnemen; b) dat een deflatie-politiek als conse quentie heeft een druk op het economisch leven; 5. a) dat na het Industrialisatie-Con gres van 13 Mei 1935 t.a.v. de Staatshuis houding na vele weeën het z.g. „Bezuini- gingsontwerp" is aangenomen, waarvan zeer veel echter nog slechts perspectief is; b) dat er wel is waar nog een wetsont werp tot verlaging van sommige vaste lasten is ingediend, hetwelk echter in me nig opzicht eerder op een verschuiving van lasten neerkomt en waaromtrent nog steeds op de Memorie van Antwoord wordt gewacht; cl dat de Staatsbegrooting 1936, na af doening in de Kamers der Staten-Generaal, nog een aanmerkelijk tekort zal aan wijzen; d) dat het aantal werkloozen in het land nog steeds onrustbarend stijgt, het geen blijkt uit de navolgende cijfers der werkloosheid in Nederland: 1934' 1935' Juni290.675 Juni 333.600 October 321.993 October 381.900 6. a) dat speciaal op het gebied van de instandhouding en uitbreiding van het be drijfsleven de voornaamste maatregelen, die bijdragen tot het verlagen van den kostprijs, zijn nagelaten of niet voldoende vorderen b) dat in verband hiermede op het ge bied der verlaging van de kosten van le vensonderhoud en wel in de eerste plaats op dat der woninghuren, waardoor aan passing der loonen sneller kan plaats heb ben. niet voldoende is bereikt: c) dat voldoende aanpassing van de loonen in de beschermde bedrijven aan het peil der loonen in de onbeschermde be drijven uitblijft; dl dat van de vermindering der vaste lasten, zooals rente, tarieven van over heidsbedrijven enz., weinig valt te bemer ken, terwijl integendeel sommige belastin gen nog onlangs zijn verhoogd; 7. dat iederen dag meer. speciaal de be staanszekerheid onzer bedrijven, die met buitenlandsche concurrentie rekening heb ben te houden, wordt bedreigd, aangezien het niet mogelijk blijkt deze concurrentie vol te houden; 8. dat eenzelfde ongunstige evolutie als van de werkloosheid zich openbaart t.a.v. den bultenlandschen handel, de inwendige activiteit, de industrieele productie en den rente-standaard in die landen, die een de- flationistische politiek volgen; 9. dat devaluatie kan worden voorko men in een land waar de Regeering met de Volksvertegenwoordiging bereid is het mes zeer diep zoowel In de Staatshuishouding als in de Volkshuishouding te zetten, maar noodzakelijk moet worden geacht, indien op andere wijze geen aanpassing van het binnenlandseh prijs- en kostenniveau aan het buitenland kan worden verkregen, of schoon aanpassing ook dan nog noodzake lijk blijft; 10. dat het bedrijfsleven in Nederland op korten termijn weder tot rendabiliteit dient te worden gebracht, wil niet de eer ste en voornaamste bron van onze welvaart opdrogen; besluit. deze overwegingen ter kennis te brengen van de Regeering en de Volksvertegen woordiging en er ten sterkste bij Haar op aan te dringen, de tot nu toe gevolgde politiek te wijzigen en ten spoedigste maat regelen te nemen, zoo noodig ook op mone tair gebied, om het bedrijfsleven voor een tot een ramp uitgroeiende verdere inzin king te behoeden." RECLAME. 5703 HET ONTWERP-WARENWET. M. L. ANDRËE WILTENS t Gistermiddag is te Den Haag overleden in den ouderdom van 79 Jaar mr. M. L. Andrée Willens, oud-president' van den Raad van Justitie te Batavia. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vacture, ontstaan door het ver trek uit de provincie van mr. J. A. de Vis ser, i-?nc?md verklaard tot lid der Prov. Staten van Zuid-Holland mr. F. A. Nele mans, te Rotterdam. Een adres aan de Eerste Kamer. Het bestuur van de Chr. Werkgevers vereeniging heeft een adres gezonden aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal om nog een laatste poging te doen om het door de Tweede Kamer zelfs zonder hoof delijke stemming aanvaarde wetsontwerp tot vaststelling eener nieuwe warenwet, welk ontwerp thans bij de Eerste Kamer is. het Staatsblad niet te doen bereiken. Adressant wijst er op hoe bijzondere om standigheden dwingen tot deze houding. Het ontwerp is telken male op onverkwik kelijke wijze gewijzigd en bij iedere wij ziging werd minder reeële bezuiniging en meerdere belasting van het gedupeerde bedrijfsleven in het vooruitzicht gesteld. Het ontwerp, zooals het thans bij de Eerste Kamer is ingediend, biedt dan ook naar het oordeel van adressant, van de oorspronkelijke bedoeling van de Regee ring niet meer dan een caricatuur, tenzij men van oordeel mocht zijn, dat de be langen van Staats- en Volkshuishouding geheel los van elkander staan. De oor spronkelijke bedoeling om de Rijksbijdrage in de kosten der keuringsdiensten geheel te doen vervallen, had tot logische con sequentie, dat de verplichting voor de gemeenten om deze diensten in stand te houden, moest komen te vervallen. Dras tische inkrimping en sterke bezuiniging op deze diensten zou daarvan uiteraard het gevolg zijn. Adressant is de laatste om de hieraan klevende bezwaren te ontkennen. Doch nood breekt wet en reeds hadden belanghebbende groepen pogingen gedaan de handen in elkaar te slaan, om te trachten op basis van privaatrechtelijke regeling zooveel mogelijk de naleving der in de Warenwet neergelegde normen, welke hun gelding zouden blijven behou den, te verzekeren zoowel in het belang der gemeenschap als van de betrokken be drijven, waarbij dan nu meteen gelegen heid was paal en perk te stellen aan de ongezonden en kostbare uitbreiding van het keuringsapparaat, waarbij dan ook ge legenheid zou ziin de voortreffeliik ge outilleerde particuliere laboratoria op efficiënte wijze te benutten. Dank zij een in het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer gedane suggestie, gaf de regee ring echter haar geheele voornemen prijs, door de verplichte instandhouding der keuringsdiensten te handhaven en Riik en bedrijven ieder een vierde van de kosten te doen betalen. Adressant zet dit nader uiteen om te concludeeren. dat kennelijk de bedoeling voorzat om indien eenigs- zins mogelijk het bedrijfsleven meer dan een vierde van de kosten te doen dragen en het Rijksbudget dienovereenkomstig te ontlasten. Zóó nam de Tweede Kamer de nieuwe Warenwet aan. Tegen deze wijze van wetgeving nu, wenscht adressant een ernstig woord van protest te 'aten hooren Het. door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp wordt door adressant in een viertal con clusies nader b°oordeeld en afgewezen, waarom hij tenslotte aan de Eerste Kamer met den meesten nadruk verzoekt baar goedkeuring aan het ond°rhavige ontwerp niet te geven, oodat de Reeeering alsnog genoopt worde, zii het te elfder ure, haar standpunt, te herzien en betere voorstel len dan de onderhavige te dezer zake in te dienen. TOT LIQUIDATIE VAN DE CENTRALE H. L. S. BESLOTEN. Nieuwe organisatie wordt gevormd. Gistermiddag had in het Jaarbeursge bouw te Utrecht de vergadering plaats van het Algemeen bestuur der Centrale Ver eeniging ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches (Centrale H. L. S.» onder leiding van den voorzitter, den heer L. F. Verwoerd De hoofdschotel van de agenda bestond uit de bespreking aan gaande het blijven voortbestaan der Cen trale H. L. Sna 1 Jan. a.s. Dit onderwerp was in drie vraagpunten verdeeld, welke de vergadering ter beantwoording werden voorgelegd a. Dient de Centrale H. L. S. na 1 Jan. 1936 te blijven voortbestaan met een ge lijk of met een gewijzigd aantal groepen? Zoo ja, met welke groepen? b. Is de statutenwijziging noodzakelijk en zoo ja. in welke opzichten, met name in verband met een eventueele wijziging van het aantal groepen en/of om de mo gelijkheid te scheppen tot een automatisch lidmaatschap (van ledeni van organisa ties. zelfstandig bestaande naast de Cen trale H.L.S., doch behoorende tot de hui den-, leder-, schoenen- en aanverwante branches. c. Dient de vergadering tot ontbinding der vereeniging te besluiten? Zoo ja. vast stelling van de bepalingen van het ont- bindingsbesluit- De vergadering werd bijgewoond door prof. K. A. Kaag, regeeringscommissaris der Centrale H.L.S. en drs. Gispen, verte genwoordiger van het Departement van Economische Zaken. De heer Verwoerd releveerde in zijn openingswoord hoe en waarom de Centrale met medewerking van het Departement tot stand is gekomen. Reeds in 1923 zijn door den Nijverheidsraad de moeilijkheden in de lederindustrie gesignaleerd. In de hausse periode zijn de fabrieken geratio naliseerd; in 10 jaar tijd verdrievoudigde de productie. Na 1923 zijn herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld om door be tere samenwerking tot verbetering van de toestanden te komen. De meening kwam naar voren, dat slechts een Centraal li- c.iaam op corporatieven grondslag met medewerking der regeering. dat regelend kon optreden, uitkomst kon brengen. Grondgedachte was; lidmaatschap van alle bedrijfsgenooten Ambtelijke inmen ging wenschte men echter te voorkomen. Alle maatregelen, oorspronkelijk in de Centrale genomen en die zeer gunstig werkten, zijn thans in wetten of voorstel len belichaamd Thans wenscht o.a. de groep lederfabrikanten de samenwerking niet langer voort te zetten. Het Dagelijksch Bestuur staat thans op het standpunt, dat de zaak is afgedaan, nu de noodige middelen uit de hand wor den geslagen, om onwilligen te dwingen in het gareel te komen. Ook de door ons ge nomen bindende besluiten werden ten slotte onuitvoerbaar door het ontbreken van een financieele basis. Steeds bleek, dat de belanghebbenden niet rijp waren voor de gedachte: „leven en laten leven"; de concurrentiewoeker woedt voort! Na breedvoerige discussie kwam de heer van Spaendonck met een nieuw voorstel: liquidatie en oprichting van een stichting, waaraan het bezit van de Centrale wordt o-ergedragen. Punt c. (ontbinding der Centrale) kwam in stemming: 24 waren vóór, 18 tegen ontbinding. De vereischte meerderheid tot ontbinding was dus niet verkregen. Na langdurige discussies, waarin van alle zijden de wenschelijkheid van samenwer king werd aanvaard in een anderen vorm dan tot heden, werd besloten tot een her slemming over te gaan over punt C. Met algemeene stemmen werd toen toch be sloten tot liquidatie van de Centrale met ingang van 1 Januari om op deze wijze ge makkelijker te komen tot een nieuwe or ganisatie in anderen vorm. Een commissie tot samenstelling van statuten voor de nieuwe organisatie werd gevormd, waarin vijf juristen zitting heb ben Na rondvraag en nadat waardeerende woorden tot den voorzitter waren gespro ken, werd de vergadering gesloten. IS WEIGERING OM „PARKEERGELD" TE BETALEN STRAFBAAR? Mr. C. Schölvinck, rechtskundig adviseur der K.N.A.C. schrijft ons: Reeds meerdere malen bereikte ons de vraag of degene, die in Den Haag weigert parkeergeld te betalen strafbaar is. Wij hebben deze vraag steeds ontkennend be antwoord en blijken thans ons daarbij in goed gezelschap te bevinden. Immers ter gelegenheid van de behan deling der begrooting werd door leden van den Haagschen Gemeenteraad aan B. en W. gevraagd waarom de politie geen op dracht verkreeg om proces-verbaal op te maken tegen hen, die weigeren het par keergeld te voldoen. B en W. antwoordden daarop, dat aan de politie inderdaad geen opdracht is verstrekt om de parkeergeld- weigeraars te bekeuren, omdat in de ver ordening tot heffing van parkeergeld geen strafbepaling voorkomt op grond waarvan tot het opmaken van proces-verbaal kan worden overgegaan. De belasting, zoo gaan B. en W. voort zou hoogstens kunnen wor den nagevorderd en het na te vorderen bedrag met het viervoud kunnen worden verhoogd. De door B en W. bedoelde navordering heeft tot nu toe nimmer plaats gehad, waardoor het nog steeds onmogelijk is ge weest de rechtsgeldigheid der parkeergeld- heffingen aan het oordeel van den daar toe bevoegden rechter te toetsen. Het spreekt wel vanzelf, dat indien ooit tot navordering mocht worden overgegaan de KN.A.C. terstond bereid zal zijn de gel digheid daarvan in een „principieel geding" te bestrijden. EEN NIEUW SPORTVLIEGTUIG. Combinatie van Super Drone en Pou du Ciel. Naar wij vernemen, is in vergevorderden staat van voorbereiding een plan om hier te lande te komen tot den bouw van een sportvliegtuig in serie, naar het type van de „super-Drone" van B. A. C.-fabriek. De Super-Drone" is een zweefvliegtuig, echter uitgerust met een hulpmotor. Het ligt niet in de bedoeling dit toestel precies na te bouwen, doch het een combinatie te doen zijn van de „super-Drone" en de „Pou du ciel". Het initiatief voor dit plan is uitge gaan van den heer Th. H. G. Mudde, fa brikant van autokoffers. Deze heeft voor de verwezenlijking van zijn plannen de medewerking gezocht van enkele indus- trieelen, oa. uit de carosserie-industrie. Het benoodigde kapitaal is bijeen. De heer Mudde heeft zich het recht van den li- centiebouw voor Nederland verzekerd. Dezer dagen zal 'n „Super-Drone" naar Nederland worden overgevlogen. Dit zou reeds heden geschied zijn, doch de weers omstandigheden vormden een beletsel. De verschillende rijksinstanties zijn van de plannen van den heer Mudde in kennis gesteld. Een aanvrage voor registratie en voor de verkrijging van een bewijs van luchtvaardigheid van het over te vliegen toestel zijn reeds ingediend. Op onze raag, waar het nieuwe sport vliegtuig eventueel zal worden gebouwd, kon de heer Mudde ons nog geen ant woord geven. Weliswaar is daarover al een beslissing gevallen, doch de heer Mudde bleek niet de vrijheid te hebben deze mede te deelen. Een berekening heeft aange toond. dat een sportvliegtuig hier te lande 1 naar het genoemde model ongeveer f. 2000 zal kosten. Hbld. PREDIKBEURTEN VOOR HEDEN. LISSE. Geref. Gem.: Nam. 7 uur. ds. Ligtenberg. Chr. Geref. Kerk: Nam. half acht, prof. J. W. Geels van Apeldoorn. NIEUW-VENNEP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur, ds. W. Mijnhorst van Nieuwendam. VOOR VRIJDAG 20 DECEMBER. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Bond (Julianaweg 271: Nam. half acht, ds. Mulder van Hoevelaken. VOORSCHOTEN. Ver. voor Vrijz. Hervormden (Gymn.zaal Raadhuis)Nam. 8 uur, ds. B Schouwink van Naaldwijk. ZEVENHOVEN. Chr. Geref. Kerk (Polder): Nam. 6 3/4 u. ds. D. Driessen van Rotterdam. o NED. HERV. KERK. Beroepen: te Cothen (U.) P. A. Peters, eand. te Tiel. Aangenomen: naar Herwen en Aerdt F. C. Kleinman, cand. te Amsterdam. Bedankt: voor Katwijk a. Zee G. Groot- jans Jzn. te Watergraafsmeer. GEREF. KERKEN. Beroepen: te St. Pancras-Heer Hugo- waard Th. H. v. Andel, cand. te Laren (NU.). GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: te Giessendam M. Hofman to Krabbendijke. RECLAME- 5720 voor de kin deren. om zóó uit het vuistje te eten of om te soppen. 12 ct. per pakje RADIOKLACHT. Een bewoonster van de Thorbeckestraat klaagt over de radiostoringen, welke zich vooral in de avonduren voordoen en waar door de ontvangst grootendeels bedorven wordt. Zij verzoekt den verwekker van die storingen dringend zijn bedrijf te staken. HET DIENSTBODENVRAAGSTUK. P. V. te L. is het in menig opzicht eens met het ingezonden stuk van een Leidsche werkgeefster over het dienstbodenvraag- stuk. Hij meent echter dat de verzorging der dienstboden meermalen te wenschen overlaat en is er verder principieel tegen dat zij op Zondag moeten werken. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. v"ilig "<>rheer is ook heel wel zonder een permanent rebruik van uw claxon.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13