YoordeFeestdEp LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 19 December 1935 DE FAAM'S KLEEDING-MAGAZIJNEN, HOOGSTRAAT 1 en 2 bij de DONKERSTEEG UIT OE OMSTREKEN. RECLAME- 6745 Bij de Faam Hoogstraat zijn thans de Etalages gereed. U vindt er een keurcollectie Dames-Japonnen, Blauwe en Zwarte Heeren-Costuums, leuke solide kleeding voor Uw Jongens en Meisjes. Ook nuttige Kerstgeschenken zijn in ruime sorteering in onze Etalages aanwezig. (HP" Een bezoek aan onze Kerst-Etalages zal voor U een openbaring zijn. AALSMEER. Raadsagenda. De raad komt Dinsdagnamiddag a.s. in vergadering bijeen. De agenda bevat o.m.: Eehandeling gemeentebegrootlng met be- erootingen voor het bedrijf van gemeente werken. grondbedrijf en woningbedrijf, en goedkeuring begrooting Burgerlijk Arm bestuur, voor het dienstjaar 1936, met be spreking der mogelijkheid tot progressieve heffing van opcenten op de personeele be lasting. Voorstel B. en W„ tot op wacht geldstelling van den heer J. v. d Broek, onderwijzer aan de o. 1. school Uiterweg. Voorstel tot wijziging der verordening, regelende de heffing eener straatbelas ting. Uitvoering „Futura". De Mandolineclub „Futura" en de Too- $eelver. „Opgang" gaven een uitvoering in „De III Kolommen". Vóór de pauze heeft „Futura" een 7-tal nummers ten beste gegeven, welke een uitstekende vertolking hadden onder lei ding van dirigent J. Spaargaren Jr en een welverdiend hartelijk applaus verwierven. Na de pauze is door „Opgang" opge roerd: „Het Spinnewiel", een tooneelspel in 4 bedrijven, van G. W P. Stoutenbeek. Met dit stuk, dat speelde in weverskringen en dat mooi vertolkt werd. had men veel succes. Het bezoek viel, In aanmerking genomen de ongunstige weersomstandigheden en slechte wegen, mee! De Meisjesver. „Bid en Werk" heeft in het wijkgebouw „Irene" alhier een ten toonstelling gehouden van de goederen, welke door haar dit jaar werden vervaar digd en bestemd zijn om aan behoeftige gezinnen te worden uitgedeeld. Naast de bezichtiging hadden de meis jes voor verschillende attracties gezorgd. Er was hiervoor veel belangstelling. BENTHUIZEN. Burgerlijke Stand. Overleden: Teunis van den Dool, 36 j., echtgenoot van Sietje Verhoog. Geslaagd te Amsterdam voor het examen Ned. Handelscorrespondentie de heer Ph. Hageman, alhier. HAARLEMMERMEER. GEMEENTERAAD. Ontslag, benoeming en overplaatsing C'iderwijzers Kasgeldleening Mevr. .4. Onos geb. Konstape! als raadslid toege laten Gemeente-rekening 1934 Gcmecntebegrooting 1936. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorz.. de burgemeester, mr. A. Slob, die mededeelde, dat er twee zetels onbezet waren, die van den heer K. Kiste- aiaker, van wien bericht was Ingekomen dat hij wegens ongesteldheid verhinderd was en de andere van wijlen den heer Jan A. Bos. omtrent wiens plotseling verschei den 's morgens de ontstellende tijding was ontvangen. Nadat gelijk gemeld de voorz. eenige waardeerende woorden aan nagedachtenis van den heer Bos gewijd had die door de leden staande werden aan gehoord en daarbij dank had gebracht '.oor de vele in het belang van deze ge meente bewezen diensten, werd besloten ie kennisgeving met een brief van rouw beklag te beantwoorden- Verder werd medegedeeld dat de secr nr. Jansonlus. wegens ongesteldheid niet ter vergadering aanwezig kon zijn. Naar aanleiding van het door den heer Griek- <poor ingediende ontslag als gedelegeerde "oor het Nijverheidsonderwijs, welk lid maatschap door hem ongeveer 10 jaren werd bekleed, werd besloten hem dank te brengen voor hetgeen hij In het belang van de goede zaak heeft willen doen. Machtiging werd verleend om voor de be legging van de binnengekomen gelden voor de burgemeester Slob-stichting „Te huis voor ouden van dagen" staatsobliga ties aan te koopen. Aan mej. T. Ruiter werd eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de O. L. School No. 10. Benoemd werd tot hoofd van de O. L. School No 11 ;e Lisserbroek de heer P. Peijs te Tichel kerk (Leeuwarderadeel) en tot hoofd van ie O. L. School No. 7 aan den Bennebroe- :erweg bij den Aalsmeerderdijk de heer J. van der Graaff, te Broek op Langendijk. Goedgekeurd werd de overplaatsing van mej. C. Mulder, als onderwijzeres van de 0. L. school No. 6 te Abbenes naar de O- 1 school No. 1 nabij de Lijnden. Tot leden ton het buTgerlijk armbestuur werden her- Iknoemd de heeren D. Helder, P. Kamer. A Monster en J. Splinter. Herbenoemd werd tot lid van de plaatselijke gezond heidscommissie de heer F. H, Bos te Zwa nenburg. Goedgekeurd werden een voor- ''cl tot aanvulling van de verordening, re- Selende het beheer van het grondbedrijf, »n voorstel tot aanvulling van het regle ment voor het burgerlijk armbestuur, ter wijl de raad zich mede kon vereenigen met be onderhandsche verpachting van eenige Krceelen bouwland, gelegen achtei de memve begraafplaats en met den verkoop Jan een perceel grond gelegen langs den Hoofdweg te Nieuwvennep. tEen aanvrage van een Rijksvoorschot uachtens de Landarbeiderswet ten be hoeve van W. J. L. v. d. Meijden werd goed gekeurd. De raad ging accoord met het Zingaan van een kasgeldleening en met ve vaststelling van een aflossingsplan met betrekking tot de aangegane geldlecning, 8root f. 170.000.De toekening van een kerstgave aan werklooze arbeiders in wier rosten van ondersteuning subsidie wordt 'erleend uit het werkloosheidssubsidie- 'onds, vond algemeene instemming, ter wijl besloten werd nog een bedrag van ■•'COO beschikbaar te stellen voor an- 0ere menschen die vallen onder crisis comité A en sommige bedeelden van het armbestuur De geloofsbrieven van mevr. A. Onos geb. Konstapel werden onderzocht en ln orde bevonden, zoodat tot haar toelating als raadslid wera besloten. Het aanduiden van nieuwe wegen in het Badhoevetuindorp werd aangehouden. De gemeente-rekening en de rekening van de gemeente-bedrijven over 1934 werden voorloopig vastgesteld. Behandeling van de gemeente-begroo- tlng 1936. Van de geboden gelegenheid tot het houden van alg. beschouwingen werd alleen gebruik gemaakt door de hee ren Joore en Blom, die een en ander Over den algemeenen toestand in het midden hadden te brengen, terwijl naar aanleiding daarvan door sommige leden nog enkele opmerkingen werden gemaakt. Bij de artikelsgewljze behandeling werd bM den post „Jaarwedden wethouders" voorgesteld ieder der drie wethouders een bedrag van f. 500.voor meerder werk als gratificatie toe te kennen. Weth. de Zeeuw verklaardedat hij naast zijn arbeid als zoodanig nog wel eenigen tijd kon vinden om z'n bedrijf na te loopen en de voor gestelde gratificatie dan ook niet wenscht te aanvaarden, maar dat het anders ls ge steld met de wethouders Ouwerkerk en Koning, die zich geheel voor de gemeente moeten geven en wien met het oog op hun buitengewone dlenstprestatie een extra- belooning zeker ten volle toekomt In dien zin werd besloten. Besloten werd heden weder te verga deren. De machinisten bij de Ned. Spoorw., de heeren J. W. H. Sstoelers en J. Maten zullen met ingang van 1 Jan. a.s. van Hoofddorp resp- naar Amsterdam en Hoorn worden overgeplaatst. In verband met de opheffing van de Haarlemmermeerlijnen met als gevolg dat de meeste werkende leden van de tooneel- vereen. van Spoorwegpersonel „Gezellig samenzijn" de gemeente gaan verlaten, is besloten deze vereen, te ontbinden. Er zijn echter direct pogingen aangewend tot het oprichten van een nieuwe tooneelvereen. „Gezellig samenzijn". Er is wel reden om te verwachten dat hiervoor voldoende animo zal bestaan. De chauffeur van een auto, die met een flink vaartje den Venneperweg wilde opdraaien, kon ten gevolge van de glad heid het stuur niet meer meester blijven, met het gevolg dat de auto te water reed- De bestuurder wist, zich nog intijds uit zijn benarde positie te bevrijden. De heer W. A. Knibbe, wonende te Zwanenburg nabij Halfweg alhier en be noemd tot adspirant-controleur bij het binnenl. bestuur in Ned. Indië, hoopt zich tot het aanvaarden van deze betrekking op 1 Januari a.s. daarheen te begeven. Door de afd. Hoofddorp van den Ned. Chr. Vrouwenbond, werd in de Jeugdkapel naast de Ned. Herv. Kerk een Kerstavond gehouden voor de vrouwen van werkloo- zen- Na opening van de bijeenkomst door dr. Salverda. werd een liturgische dienst gehouden, terwijl na de pauze de avond met lichtbeelden werd afgewisseld. HILLEGOM. De Vrijz. Chr. Jongeren Bond heeft voor de afd. van den Ned. Protestanten Bond het Kleine Kerstspel opgevoerd. De zaal van 't Nut was geheel bezet. Voor het leekespel aanving heeft ds. L. W. van Wijngaarden het woord gevoerd en de diepere beteekenis er van uitgelegd. De deelnemers droegen sombere gewa den en waren in hun gebaren zeer gema tigd Hun zang Ls begeleid door orgelspel. Het. geheel was indrukwekkend en vol van wijding. Ds van Wijngaarden sprak een slot woord. Hetzelfde Kerstspel wordt in deze dagen door dezelfde groep ook elders op gevoerd. KATWIJK. GEMEENTERAAD. Benoeming Commissarissen Gemeente spaarbank - Korting landhuren - De huishuur der werkloozen - Behan- handeling en goedkeuring der diverse begrootingen. De raad kwam in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Woldringh van der Hoop. Afwezig de heer T. Lodder. Een voorstel van de raadsleden v. d. Marei, Van Rijs en Van der Bent, om ver harding van den oprit bij de Buitenslui zen en een verzoek van Quick-Boys om verlaging van terreinhuur, gingen terug naar B. en W. om prae-advies. Benoeming van drie commissarissen der gemeente-spaarbank. De aftr. heeren C. Kuyt Pz. en Kr. Haasnoot Kz. werden her kozen, in de plaats van den heer L. D. de Best, die wegens vertrek naar Katwijk aan Zee had bedankt, werd gekozen de heer D. C. van Leeuwen te Katwijk Rijn. Voordat de stemming plaats had vroeg de heer P. Guijt, waarom er onder de can- didaten geen arbeiders voorkwamen. Zijn deze niet in staat deel uit te maken van het bestuur der spaarbank? De voorz. zeide, dat de voordracht wordt opgemaakt door het bestuur der spaarbank, doch dat de raad vrij is buiten de voordracht te gaan. Op verzoek noemde de heer Guit als cand. P. Plokker en B. v. d. Bent. Voorstel van B. en W. om op verzoek van den heer M. G. de Jong aan hem voor het geven van Godsdienstonderricht de gemcentezaal te verhuren en wel met ingang van 5 Jan. 1936 Zondagsmiddags van 12 tot 1 uur. B. en W. stellen voor aan dit verzoek thans te voldoen tegen een vergoeding van f. 2 per maand.. Aldus besloten. Voorstel inzake korting van landhuur. Sedert 1931 wordt geregeld korting op de landhuur toegestaan. In verband met de ongunstige resultaten in de tuinbouwbe drijven over 1935 zijn weer Verscheidene verzoeken om vermindering van landhuur Ingekomen. Gehoord de commissie van deskundigen uit den raad achten B. en W. het billijk, dat zij, die vóór 1932 tegen een hoogeren prijs land van de gemeente heb ben gepacht ln nog meerdere mate tege moet gekomen worden dan voorheen in verband waarmee B. en W voorstellen hun een vermindering van 40% der over 1935 verschuldigde landhuur toe te staan. Ook de bedrijfsultkomsten van hen. die op 26 Jan. 1932 land van de gemeente hebben gehuurd, bleken van dien aard te zijn, dat het billijk is hun een korting van 15"/» over de landhuur 1935 te ver- leenen. Zij die na 26 Jan. 1932 huurden, komen niet voor vermindering in aanmer king, aangezien de huur toen al veel la ger was. Ten slotte deelen B. en W. mede dat door A. v. Duyvenvoorde is verzocht de huurprijs van het van de gemeente ge huurde land met 50% te verlagen. B en W. stelden voor dezen huurprijs met 25% te verminderen. Na toelichting conform be sloten. Voorstel tot onderhandsche verhuring van een perceel land aan L. Kruyt, han delaar in bouwmaterialen, welk perceel reeds bij hem in huur is tot Kerstmis 1935 en dat Kruyt thans wënscht te huren tot 1 Jan. 1940. Het land is bestemd voor op slagterrein en gelegen naast de schuur van Kruyt. B. en W stellen voor aan dit verzoek te voldoen en dit perceel onder- handsch te verhuren voor het tijdvak 1 Jan. 19361 Jan. 1940 tegen een huurprijs van f 52 p.J. Z.h.st. aangenomen. Voorstel tot verlenging van den duur der gemeenschaDpelijke regeling inzake den schoolartsendienst Kring Katwijk. Van de besturen der gemeenten Oegst- geest, Stompwijk, Veur en Voorschoten ontvingen B. en W. de mededeeling. dat de regeling ongewijzigd ls vastgesteld. De voorzitter merkt nog op. dat het terrein van school- en haisartszorg zorg vuldig gescheiden is. Z.h.st. conform be sloten. Voorste! tot wijziging der gemeente-be grooting dienstjaar 1935. Goedgekeurd Voorstel tot het vragen van vrijstelling van het geven van onderwijs in lichame lijke oefening. Aangenomen. Praeadvies op het voorstel van C. v. Rijs inzake het in mindering brengen van niet betaalde huishuur op den werkloo- zensteun. Hoewel ln de steunregeling het bedoelde voorschrift van inhouding bij niet-betaling van huishuur, positief is vastgelegd, is het een algemeen streven van het Departement van Sociale Zaken, om, indien een steuntrekker niet kan aan- toonen, dat hij zijn huishuur heeft vol daan, zijn steun met de wekelijksche huursom te verlagen, aangezien het be grip huishuur als een van de eerste uit gaven wegens noodzakelijk levensonder houd wordt beschouwd, waarmede bij de vaststelling der steunnormen rekening ls gehouden. Betaalt dus een werklooze zijn huishuur niet. dan is zijn behoefte ook geringer, zoodat hem minder steun ma? worden toegekend, daar ingevolge art. 2 der Rijkssteunregeling slechts in zooda nige mate steun wordt verleend, als met het oog op de behoeften en de omstan digheden van den ondersteunde noodza kelijk moet worden geacht". Dit is de offioipele interpretatie van de steunregeling. B. pn W. zeggen, het in het midden te willen laten of deze stelling in het algemeen houdbaar is. als men hierbij b.v. ook denkt aan het niet betalen van schulden bij de winkeliers, waarop de ge huldigde opvatting niet van toepassing is. Volgens B. en W. is dan ook hèt voorstel niet voor inwilliging vatbaar. De heer C. v. Rijs is teleurgesteld. Hij had een interpellatie aangevraagd. De voorzitter merkt op, dat het regle ment van orde geen moties en interpella ties kent; daarom is er een voorstel van gemaakt. De heer Van Rijs bestrijdt uitvoerig het voorstel. Het blijkt, nu, dat de regeling van B. en W. is uitgegaan. De huisbaas is gewaarborgd. Den steuntrekkers en ne ringdoenden wordt onrecht aangedaan. Ook de brief van het departement heeft spr. niet overtuigd, dat de minister een bindend voorschrift geeft. De heeren P. Guijt, B. v. d. Bent. J. Schoneveld en W. Kulk spreken in gelijken geest. Aan B. pn W. wordt verweten, dat zij het vroeger in den raad hebben voorgesteld, alsof er een bindend voorschrift is. De voorzitter zegt, dat het college in een scheef daglicht wordt gesteld Dit is de schuld der regeering. De regeling is na melijk nooit zwart op wit gegeven, maar bii mondelinge bespreking is het altijd zeer positief verklaard. Werd de achter stallige huur niet afgehouden, dan zouden de controleurs hun goedkeuring onthou den en zou de gemeente het verschil een voudig hebben bij te oassen. Voor Kat wijk is zelfs een gemiddelde huurwaarde vastgesteld van f. 3 alsrttasis. Dit ls dus niet, een regeling, die door B. en W zelf bedacht ls. De heer J. Schoneveld verklaart, dat zijn vertrouwen In B. en W. volkomen hersteld 'z. Hij neemt zijn onderteekening van de motie terug, en raadt de overige indieners aan. de motie in te trekken. Tenslotte werd het voorstel van de agenda afge voerd, daar de motie slechts twee onder teekenaars meer had en dus vervalt. In antwoord op een vraag van den heer v. 't Wout, of de menschen die vroeger onderstand hebben genoten, doch nu uit de werkloozenkassen trekken ook in aan- arking komen voor een kolenbon en de Kersttoelage, en of er niet v?at gedaan kan worden voor de vlschventërs. die on danks hun ijverig pogen, niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, werd geant woord, dat deze zaken reeds de aandacht van B, en W. hebben. Behandeling der begrooting. Algemeene beschouwingen. De heer P. Guijt merk te op, dat het eindbedrag der begrooting sinds 1923 is gestegen van f. 465.000 tot f. 821.000, d i. met f. 356.000 of 76%. Nu zijn hieronder wel begrepen een aantal verre kenposten. zoodat de stijging kan worden teruggebracht tot f. 280.000; de gemeente is in dien tijd uitgebreid, toch is deze stij ging verontrustend. De inkomsten zijn ge daald. Er is een verarming ingetreden. Een groot deel van de inwoners is de alge- heele uitputting nabij. De toestand van de gemeentefinanciën is ernstig, maar de toestand van de werkloozen ls nog erger. Er moet getracht worden voor deze groep iets te doen, b.v. verhooging van den steun en uitbreiding van de werkverschaffing. Van de gemeenschap moeten daartoe groo- tere offers worden gevraagd. Ons beginsel eischt dit. Spr. wees op toet feit. dat er geen gelden zijn uitgetrokken voor het bouwrijp maken van gronden. De heer C. van Rijs schetste den invloed van de crisis. Is er voor de getroffenen zooveel mogelijk gedaan? Spr betwijfelde het. Er moesten veel meer werken worden uitgevoerd. Het zou een heel gezonde ge meentepolitiek zijn als daarvoor werd ge leend Het nageslacht zou er de goede vruchten nog van plukken. Ook aan het algemeen beleid van B. en W. wat het be lang van de badplaats betreft, ontbreekt nog veel. Het Chr. karakter van onze plaats moet gehandhaafd worden, zoo zegt men. De bevolking is kerksch. Ook Christelijk? Spr. wenscht zich daar niet over uit te laten. De vrees voor onzedelijkheid is over dreven. Waarom de ijswinkels op Zondag gesloten? Katwijk is klein in het groote en groot in het kleine. Meer amusement zou het bezoek nog veel greoter maken. Critiek werd geleverd op de bebouwing van het Groot-Badhotel. Voeding van schoolkinderen is dringend noodig. Ook moet het komen tot de oprichting van Maatschappelijk Hulpbetoon. Opruiming van krotwoningen in het belang der volks gezondheid moet ter hand genomen. De heer C. van Tongeren zeide, dat de overheid de moreele verplichting heeft alles te doen wat in haar vermogen is om de werkverschaffing te bevorderen. De pre- cario-verordening moet op de helling. Ver sobering is geboden. Alvorens nieuwe las ten op de burgerij worden gelegd, dient men zich terdege te beraden. Verminde ring van de straatbelasting is nog steeds een gebiedende elsch. Ook de kleine zelf standigen moeten worden gesteund. Het contract met de Leidsche Duinwater-Mij., dat altijddurend is, gelijkt op een straf, waarvan wij zoo spoedig mogelijk moeten woren verlost. Vervolgens bestreed spr den heer C. v. Rijs. De heer L. v. d. Zwan kwam terug op de memorie van antwoord van B. en W. in zake de hooge sraatbelasting. Daar wordt gezegd, dat de inkomsten niet gemist kun nen worden. Spr. had gaarne een nadere motiveering gezien. Ook de heer v. d. Zwan bestreed de opvatting van den heer v. Rijs over den aard van de badplaats. De voorzitter verklaarde het zeer te apprecieeren. dat de beide eerste sprekers Zich met algemeene zaken hebben bezig gehouden. Waar het de politiek raakte zal spr. er niet op in gaan. Wat de badplaats betreft, B. enW. wen- schen rekening te houden met den aard dei bevolking. Er blijven altijd gevallen, waarover men van meening verschilt. Betreffende de opmerking van den heel van Tongeren zullen B. en W. met de wenschen v.n. den middenstand betref fende rekening houden. Het waterleiding- contract met Lelden staat op vaste schroe ven. Verandering ligt in handen van der- d<r,. Bedrijfsbegrootir.gen Bij electriciteit vestigt de heer Schoneveld de aandacht op de hooge salarissen en de lage in dit bedrijf. Spr. zou willen „gelijkschakelen" en dit b.v. willen vinden door kindertoe slag tot het zevende kind aan de werk lieden, die met hun salaris tot f. 1200 blij ven. De heer v. Tongeren heeft een voor stel ingezonden van gelijke strekking. De voorzitter adviseerde te wachten op uit gebracht praeadvies. Na langdurige be spreking werd besloten deze zaak aan te houden B. en W. zullen in de e.v. verga dering praeadvies uitbrengen. De begrootingen van grondbedrijf, gas en water werden zonder discussie aange nomen. De heer P. Guyt is teleurgesteld over de wijze van belastinginnen en toonde aan de hand van in zijn bezit zijnde stukken de feiten aan. De voorzitter zeide dat hem deze zaak goed bekend is en wist ook. dat er een reeks van vergissingen in het spel I was Het geval zal goed onderzocht worden. De heer Schoneveld zeide de posten sa larissen van burgemeester en secretaris 15% te hoog te vinden. Spr. wil Ged. Sta ten verzoeken deze salarissen met 15% te verminderen. De heeren Guyt, Veltkamp, Grimbergen, v. d. Perk, v. Rijs, v. d. Zwan, v. Tongeren waren het in principe eens met den heer Schoneveld doch wenschten een anderen vorm om het Ged. Staten be kend te maken. De heer Schoneveld hand haafde zijn voorstel dat met 124 stem men werd verworpen; vóór de heeren Schoneveld, v. Rijs, van 't Wout en v. d. Marei. Een daarna ingezonden voorstel van de heeren Guyt, v. d. Zwan en v. Ton geren: „de raad spreekt als oordeel uit, dat deze salarissen te hoog zijn en verzoeken Ged. Staten verlaging te bevorderen" werd met 106 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Schoneveld, v. d. Marei, Dubbel dam, Veltkamp, van Rijs en van 't Wout. Volgde een lange discussie over het sala ris van den controleur der bevolking, tevens gemeente-deurwaarder. De heer v. d. Marei wenschte de opbrengst van de dwangbevelen in de gemeentekas gestort te zien. Thans ontvangt de deurwaarder deze. Meerdere leden zeiden, dat dan zijn salaris verhoogd moet worden. Nadat B. en W. toezegden met voorstellen te zullen komen tot wijziging van het salaris, werd het voorstel v. d. Marei aangenomen met 135 st. Tegen de heerren T. Lodder en de beide wethouders, Dubbeldam en Velt kamp. De heer v. Rijs zeide de voorkeur te geven aan oudere personen voor strand- politic. De voorzitter merkte op hoogst tevreden te zijn geweest over deze perso nen. Het zit niet altijd in den leeftijd. De heer J. v. Elk wil de uniformen tel plaatse ge-naakt zien Zulks kan gemak kelijk. De voorzitter zal een en ander in overweging nemen. Kosten Burgenvacht wilde de heer Schoneveld schrappen, om dat de Christen Democraten ln beginsel tegen de Burgerwacht zijn. Na discussie werd het voorstel Schoneveld met 96 st. verworpen: vóór Schoneveld, van 't Wout, v. Rijs, Guyt, Kulk en v. d. Marei. 'Afwe zig waren dr. Hueting en dr. Lodder). De heer van 't Wout vroeg invoering van schoolkindervoeding. Spr. wil hiervoor een bedrag uittrekken. Een voorstel daartoe werd met 114 st. verworpen. Vóór de heeren Kulk. Schoneveld, v. Rijs en van 't Wout. Vervolgens een lang debat over de vraag of de hoofdopzichter f. 500 meer salaris moet hebben. Hierdoor zal deze dan als directeur van de teekenschool bedanken en komt hij geheel vrij voor gemeente werk. Ten slotte werd een voorstel Grimber gen om dit bedrag niet toe te staan, ver worpen met 87 st. Vóór de heeren Grim bergen. Guyt, Schoneveld, v. Rijs, v. d. Marei, v. d. Perk en van 't Wout. De heer van 't Wout zeide het bedrag voor ondersteuning aan behoeftigen (f. 7500) geheel onvoldoende te achten om de verarming te keeren. Spr. wenschte in 't leven geroepen te zien „Maatschap pelijk Hulpbetoon" of „Burgerlijk Armbe stuur" De voorzitter lichtte toe hoe des betreffende zaken thans worden afgedaan, n.l. door B. en W. waarvoor anders een aparten dfenst zou moeten worden inge steld, die veel zou kosten. Het voorstel werd met 132 st. verworpen. Vóór de heeren v. Rijs en van 't Wout. De heer v. d. Bent stelde voor stappen te doen bij den minister om den kindertoe slag voor werkloozen verhoogd te krijgen of Katwijk in een hoogere klasse in te deelen. Aldus werd met alg. st. besloten. De heer P. Guyt vraagt beter huisves ting voor de Arbeidsbeurs, ook ter wille van de velen die buiten in de koude, lan gen tijd moeten wachten om te stempelen. De voorzatter zeide dat al besloten is, hier in te voorzien. De begrootingen werden z.hst.. dus met alg. st. goedgekeurd met als eindcijfers: Electr. gewone dienst f. 117.062.31, kapi- taaldienst f. 51.709,01'/*; Grondbedrijf, gew. dienst f. 13.400, kapitaaldienst f. 27.220,80; Gasbedrijf, gew. dienst f. 128.629.85, kapi taaldienst f. 130.014,72; Water f. 54.085,52 en f. 25.067,89; Vleeschkeuringsdienst f. 6828; Schoolartsendienst f. 9200: Ge meentebegrootlng, gew. dienst f. 821.814,28, kapitaaldienst f. 138.023. De voorzitter wenschte tenslotte alle leden gelukkige Kerstdagen en een geze gend uiteinde van 1935. KATWIJK AAN DEN RIJN. Goed afgeloopen! Een der vrachtauto's die steenen ver voeren van de Kalkzandsteenfabriek ging in verkeerde riohting en zou bijna ver ongelukt zijn. De wagen kwam uit het Overrijn en moest de bekende moeilijke draal maken bij de electrische brug. Ten gevolge der gladheid van den weg kon de bestuurder de auto niet in de juiste richting houden en reed tegen de leuning der brug. Gelukkig dat de chauffeur lang zaam reed. De wagen ontzette de leuning en een der wielen was reeds van de brug af. boven het water, toen deze tot stil stand was gebracht. Een tijdlang was het vervoer gestremd. De wagen werd gelost; met niet weinig moeite is deze toen los gemaakt en op de brug gebracht. Het geval trok zeer veel belangstelling! KATWIJK AAN ZEE. Voor het beroep bedankt. Bij den Kerkeraad van de Herv. Gem. alhier is bericht binnengekomen van ds. G. Grootjans uit Watergraafsmeer, dat hij voor het beroep alhier heeft bedankt. In „Irene" werd de Geref. Zendings film „Mageling" vertoond. Ds. Ingwersen liet een psalmvers zingen en ging voor in gebed, waarna hij een inleidend woord sprak. Deze film liet den arbeid zien op het Zendingsterrein van de Geref. Kerken van Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Vele kerken, scholen en hospitalen ver schenen op het doek, benevens de armen- kolonie van Blondo met de vele blinden. Ook mooie natuuropnamen werden ver toond. In de pauze werd gezongen Gez, 299 1 en Ps. 86 5. Ds. Ingwersen sprak het slotwoord, gevolgd door dankgebed. OEGSTGEEST. De 49-j. zwerver D. v. d. H. had bij gebrek aan sterken drank zich te goed gedaan aan spiritus, tengevolge waarvan hij dusdanig onder den invloed geraakte, dat hij machteloos op den berm van den weg lag. Hij is door de politie ter ontnuchtering ingesioten, terwijl proces-verbaal terzake openbare dronkenschap tegen hem werd opgemaakt. Bij het gehouden examen te Den Haag der Haagsche Costuumschool Veree- niging (H.C.V.) is geslaagd als leerares mevr. A. Nikyulun (alhier), en als costu- mière de dames E. van Rijn alhier en A. v. d. Perk te Katwijk-Binnen. Allen zijn leerlingen van mevr. A. v. d. Kaaij—Roos alhier. o VOORHOUT. Tot ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer J. v. d. Berghè en als diaken de heer G. J. v. Rhenen Jr. Voor notabelen zijn gekozen de heeren Joh. den Haan en C. v. d. Pol. 3—S

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 11