Dr. Max Euwe is wereldkampioen. De laatste partij werd remise. DE SCHAAKMATCH IN CIJFERS. J§*lt Jaargang Maandag 16 December 1935 No. 48 De eindstand is 1572-14'/2 voor Euwe. punt Het voornaamste Nieuws van heden. Enorme belangstelling op laatsten avond. den Aan maandenlange spanning is een einde gekomen. Euwe is wereldkampioen aller schakers en heel Holland verheugt zich in het succes van den bescheiden Amster- damsohen lyceum-leeraar, wiens groote gaven die van het phenomeen Aljechin thans overtroffen hebben. Schaken is geen sport, welke direct .spreekt" tot de massa, die de sportbeoefe ning veelal beschouwt als het verdiscon teren van opgekropte levenslust, maar toch is de belangstelling voor dit tournooi overweldigend geweest. Euwe heeft reeds door de jaren heen bij duizenden, óók bij niet-schakers, sympa thie en interesse verworven door zijn tal- looze successen zoowel in binnen- als buitenland. En dat kwam wel heel duidelijk aan den dag toen het tournooi tegen Alje chin een aanvang nam. Niet slechts kwa den er honderden telkens weer naar de taal waar gespeeld werd, maar daarnaast waren er tienduizenden, die in gespannen aandacht aan de radio te luisteren zaten naar iedere mededeeling omtrent het ver loop der partijen. Eindeloos en onafgebro ken raasde de radio op avonden, waarop Euwe en Aljechin speelden. Geboeid luis terde men naar sommige belangwekkende uilzendingen, gelaten hoorde men toe naar veel meer dat men anders door een enke len druk op een knopje buitengesloten hebben zou, maar geconcentreerd bleef de attentie op de publicaties omtrent het Khaken. die immers ieder oogenblik weer gedaan konden worden. .Hoe heeft Euwe gespeeld?" was de vraag, die op Ieders lippen leefde, en er was waarachtige blijdschap als men ver nam dat onze landgenoot gewonnen had. Successen wekken belangstelling. Hoe duidelijk bleek dat bij dit tournooi. Hoe steeg de publieke interesse toen Euwe voor de eerste maal met Aljechin in puntental gelijk gekomen was. En hoe hoopte men dat hij slagen zou! De strijd Is ontzaggelijk zwaar geweest. Tweemaal kwam Euwe gelijk, tweemaal drong Aljechin hem terug. Doch met rus tige volharding, den Hollander eigen, zette Euwe den opmarsch voort en zelden was de atmosfeer sterker geladen dan in deze laat ste dagen nu onze landgenoot de leiding genomen had en elk oogenblik de beslis sing vallen kon! Energiek, verbitterd haast, en met aan wending van het maximum zijner onge- ffleen groote schaakkwaliteiten, heeft Al jechin gepoogd z'n titel te behouden, doch bet heeft niet mogen baten. Schaken is geen sport, schaken is een Jumst", zei ons eens een bekend schaak speler. Dit tournooi met z'n fijne bereke ning, z'n ontzagwekkenden strijd van twee soherpzinnige geesten heeft er ons en stellig ook vele anderen welhaast van overtuigd. Voor het schaakspel beteekent dat een ontzagwekkende propaganda! Boven alles staat echter het feit dat Euwe, de fijnzinnige kunstenaar van den geest, triomfator geworden is. Opgetogen- beid heerscht daarover In breeden kring. Onbeschrijfelijk was de blijdschap in Bel- levbe te Amsterdam, maar ook wie niet in de hoofdstad zijn kon, doch gisteravond aan den luidspreker zat, moest verheugd en opgewonden zijn geweest bij het beluiste ren van het geweldige enthousiasme dat in Bellevue uitbrak toen Euwe's succes een voldongen feit geworden was. En er zal baast waardeering voor de Avro. die direct biet een toepasselijk huldigingsliedje kwam bij zeer velen een moment van ontroe- 'ibg geweest zijn toen ons Volkslied weer klonk, gezongen van ganscher harte ter van onze Hoilandschen wereldkam pioen. EMOTIE AAN HET SLOT. Het slot van de laatste partij was emotioneel. Euwe stond weliswaar met 'wee pionnen voordeel in een stelling, wel de zonder twijfel gewonnen was, maar nie mand rekende er op, dat het resultaat, Euwe wereldkampioen schaken, gister avond reeds officieel bekend gemaakt zou dunnen worden. Aljechin's houding van Jen laatsten tijd toch deed vermoeden, dat b|) de partij gisteravond niet gewonnen of 'emlse geven zou. Men dacht, dat hij de Partij bij den veertigsten zet zou doen af weken. om haar dan heden gewonnen te Seven, zonder haar voort te zetten. Aldus dou Aljechin zich het, voor hem, diep tragisch moment zijner onttroning bespa ren. De diepste roerselen der menschelijke ziel mogen geheim zijn, het is gisteravond echter wel duidelijk gebleken, dat Aljechin spijt heeft gehad van zijn gedrag tijdens de vóór-laatste partij. Toen wij gespannen stonden te wachten op zijn uitingen in de laatste seconden van de partij, toen wij eerlijk gezegd een nieuwe uitbarsting vrees den, toen zagen we de beide mannen plot seling oprijzen en elkander de hand druk ken, beiden met tranen in de oogen, tranen van ontroering; de een om zijn geluk, de ander om zijn verdriet. Het was een diep aangrijpend oogenblik, toen zij zoo hand in hand stonden, de een in deftigen rok, de ander in zijn eenvoudig grijs colbertje. Een daverend applaus en gejuich brak los. Het publiek ..vertg-ak de touwen", die in een carré rond het tooneel gespannen waren en stormde naar het hooge hek. dat het tooneel afsloot, waarachter de kam pioenen stonden. De politie maakte, hand in hand. dra een afzetting. Het publiek juichte en klapte. Het was een ovatie. Aljechin stond, met tranen in de oogen, over het hek van het tooneel heen, wui vend. Hij wilde iets zeggen. Maar het pu bliek was haast niet tot kalmte te brengen. Toen het eindelijk, met groote moeite, tot zwijgen was gebracht, sprak Aljechin deze woorden: „Euwe is nu wereldkam pioen. ik niet meer! Lang leve de nieuwe wereldkampioen, lang leve heel schaak- lievend Nederland!" En schokkend van ontroering draaide hij zich om. Het pu bliek bracht hem een geweldige ovatie. Wie bij hem in de buurt stond, drukte hem ge roerd de hand. Zijn aanblik was tragisch, maar hij hield zich zoo goed mogelijk. De voorzitter van het. EuweAljechin Comité, mr. Max Levenbach, sprak hét publiek daarna even toe. Hij releveerde de gebeurtenissen van de laatste minuten, want niet iedereen had in de volkomen geëmotioneerde sfeer begrepen, wat er ge daan en gezegd was. Nadat een remise aanbod van Euwe zoo vertelde hij in den loop van de partij reeds twee malen was afgewezen, had Aljechin bij den 40sten zet zelf remise aangeboden. Euwe had dit aangenomen en nu was dr. Max Euwe dus wereldkampioen schaken. Een donderende ovatie volgde weer, die nog in hevigheid toenam, toen mr. Levenbach nog eens dui delijk de woorden van gelukwensch van Aljechin herhaalde. Daarna wenschte mr. Levenbach, onder aanbieding van een krans, Euwe namens het Comité geluk. En daarna volgde een huldiging, spon taan. geëmotioneerd, kort en krachtig, in een kring van diep-ontroerde innig-geluk- kige menschen, die allen den uitslag als een ontspanning van zeer geënerveerde dagen gevoelden. Want niet alleen voor Euwe en Aljechin is de spanning geweldig geweest, ook voor de omgeving van schaakofficials, vrienden en liefhebbers en belangstellenden. Euwe wilde zelf eerst wat zeggen. Het was geen rede, het waren een paar een voudige woorden, die zijn bescheidenheid eens te meer aan het licht brachten. Hij huldigde zijn tegenstander voor de sporti viteit. om op dezen avond nog de beslissing te laten vallen. Hij herinnerde aan de ge weldige spanning van de laatste maanden. Hij was gelukkig, wereldkampioen te zijn. maar geloofde niet het lang te zullen blijven. Het publiek bracht hem een nieuwe ovatie. Daarna sprak wethouder S. R de Mi randa een paar krachtige, hartelijke woor den namens het gemeentebestuur van Amsterdam, dat het zich een eer rekende, den wereldkampioen schaken onder zijn burgers te tellen. Toen was de emotie het publiek weer de baas. Het zong den nieu wen wereldkampioen het Wilhelmus toe. Het gejuich was niet van de lucht, maar onmiddellijk daarna werd den ex-wereld kampioen de Marseillaise toegezongen, welke hulde hij weer voor het voetlicht in ontvangst kwam nemen. Hij dankte met liandgewuif voor deze spontane en spor tieve uiting Daarna vertrok Aljechin, wiens vrouw reeds eerder huiswaarts was gekeerd. Mevr. Euwe werd. onder luid gejuich, op het tooneel gehaald en daar stonden even in de felle lichten van de filmoperateurs twee gelukkige menschen elkaar met tranen in de oogen aan te kijken. Maar toen volgden nog eenige huidewoorden. De heer van Trotsenburg sprak voor den Ne- derlandschen Schaa,jftjpnd Mr. Rueb, voor zitter van den Wereldschaakbond, maar bovenal een oud vriend van Euwe. kon, terwijl hij Euwe de hand schudde nauwe lijks woorden vinden, om zijn gevoelens te uiten. De Amsterdamsche Schaakbond had Euwe een krans omgehangen en tenslotte bood de heer C. van Leuven een schitte rend ivoren schaakspel aan. Euwe nam dit alles in ontvangst in denzelfden een voud, waarin hij gespeeld had, al die we ken en maanden lang. in tegenspoed en voorspoed. Het waren onvergetelijke oogenblikken, waarin het publiek de lang opgekropte spanning luchten kon in uitin gen van groote vreugde en geluk. Aljechin was vertrokken naar het Carlton Hotel. Euwe was eenige oogenblikken temidden van zijn gelukkige bewonderaars geweest, die hem morgenavond officieel, aan een groot banket in het Carlton Hotel gaan huldigen Dan zal het allemaal heel keu rig en gepast gaan. zooals het bij derge lijke gelegenheden hoort. Maar zeker is, dat nog onvergetelijker voor Euwe zullen zijn deze spontane momenten van een menigte, die hij in de groote zaal van Bel- ievue daar om zich heen gedrongen zag. Ie prt. Amsterdam 3 Oct. Aljechin (wit) wint na 30 zetten 2e prt. Amsterdam 7 Oct. Euwe (wit) wint na 45 zetten 3e prt. Amsterdam 8 Oct. Aljechin (wit) wint na 40 zetten 4e prt. Den Haag 11 October. Aljechin (zwart) wint na 44 zetten 5e prt. Delft 12 October. Na 34 zetten remise Euwe (wit) 6e prt. Rotterdam 16 October. Na 73 zetten remise Euwe (zwart) 7e prt. Utrecht 17 October. Aljechin (zwart) wint na 40 zetten 8e prt. Amsterdam 21 October. Euwe (wit) wint na 40 zetten 9e prt. Amsterdam 22 October. Aljechin (wit) wint na 41 zetten 10e prt. Gouda 24 October. Euwe (wit) wint na 41 zetten 11e prt. Den Haag 27 October. Na 30 zetten remise Euwe (zwart) 12e prt. Amsterdam 29 October. Euwe (wit) wint na 36 zetten 13e prt. Amsterdam 1 Nov. Na 59 zetten remise Euwe (zwart) 14e prt. Groningen 2 Nov. Euwe (wit) wint na 40 zetten 15e prt. Baarn 6 Nov. Na 61 zetten remise Euwe (zwart) 16e prt. Den Bosch 8 Nov. Aljechin (zwart) wint na 65 zetten 17e prt. Eindhoven 9 Nov. Na 23 zetten remise Euwe (zwart) 18e prt. Amsterdam 12 Nov. Na 16 zetten remise Euwe (wit) EuweAljechin 0—1 19e prt. Zeist 15 Nov. Aljechin (wit) wint na 57 zetten 20e prt. Amsterdam 17 Nov. Euwe (wit) wint na 40 zetten 21e prt. Ermelo 20 Nov. Euwe (zwart) wint na 40 zetten 22e prt. Den Haag 24 Nov. Na 17 zetten remise Euwe (wit) 23e prt. Amsterdam 27 Nov. Na 58 zetten remise Euwe (zwart) 24e prt. Delft 28 Nov. Na 33 zetten remise Euwe (wit) 25e prt. Amsterdam 2 Dec. Euwe (zwart) wint na 45 zetten 26e prt. Zand voort/A'dam 4 Dec. Euwe (wit) wint na 47 zetten 27e prt. Den Haag 7 Dec. Aljechin (wit) wint na 40 zetten 28c prt. Amsterdam 9 Dec. Na 63 zetten remise Euwe (wit) 29e prt. Amsterdam 13 Dec. Na 50 zetten remise Aljechin (wit) 30e prt. Amsterdam 15 Dec, Na 40 zetten remise Euwe (Wit) 1—1 1—2 1—3 I1/.—31/, 2—4 2—5 3—5 3—6 4—6 4Vi6'/« 51/*6'/t 6—7 7—7 71/»7'/t 7'/i8'/i 8—9 8l/ï9'/i 81/»lO'/t 9'/i10l/i 101/.—lO'/t 11—11 HVi—HVs 12—12 13—12 14—12 14—13 14'/s—13'/; 15—14 15'/*—14Vi HET VERLOOP DER LAATSTE PARTIJ. Men had de 30ste partij in „Bellevue" moeten doen spelen: zóó groot was de be langstelling voor dit schaakevenement! En de drie zalen van het gebouw aan de Mar- nixstraat, die 2000 menschen kunnen ber gen, waren tot de laatste plaats bezet. Reeds lang vóór zes uur werd voor den In gang queue gemaakt onder toezicht der politie. Het spreekt bijna vanzelf, dat het in deze groote, volle ruimte niet muisstil kon zijn. Maar er werd zooveel mogelijk voor gezorgd, dat de spelers niet gehin derd werden door onnoodige drukte en het geroezemoes, dat vóór den aanvang der partij heerschte, verminderde sterk toen de beide grootmeesters zich voor het bord plaatsten. Euwe was reeds vóór den aanvangstijd aanwezig. Aljechin verscheen wat over half zeven. Hij had zich in rok gekleed en verklaarde tegenover het publiek, dat hij dit gedaan had als een hulde aan zijn tegenstander. Te kwart voor zeven nam de partij een aanvang. Zij had het volgende verloop: Wit: Dr. Euwe Zwart: Dr. Aljechin. Aangenomen Damegambiet. d2-d4 c2-c4 d7-d5 d5xc4 Het aangenomen Damegambiet, dat in de recente match Aljechin-Bogoljubow telkenmale werd aangewend is dien avond voor het eerst in dezen match gespeeld. 3. Pgl-f3 Pb8-d7 Deze zet is nieuw i Gewoonlijk speelde men hier c7c5 of e7e6. 4. Ddl-a4 Een logische tegenzet. c7—c5 wordt hiermede verhinderd en Wit wint zijn pion terug. 4. c7-c6 Maakt plaats voor de Dame en bereidt e7e5 voor. Da4xc4 g2-g3 Pg8-f6 Zooals in vele openingen ls het fian- chetto tegen de gesloten opstelling van I Zwart de aangewezen weg. 6. g7-g6 Ook Zwart fiancheteert zijn Koningsloo- per. In het door Aljechin gekozen systeem staat de Looper beter op g7. Pbl-c3 Lfl-g2 0-0 Lf8-g7 0-0 Dd8-a5 De Dame wil via a5 naar den Konings vleugel. 10. 11. Dc4-d3 Da5-h5 Wit vermijdt de complicaties met Pb6 en Lg4. De zet is echter niet alleen als verdediging bedoeld, want Wit dreigt thans Pg5 en op insluiting van de Dame te spelen. 11. Pd7-b6 Zonder deze zet kan de Damelooper niet ontwikkeld worden. 12. Pc3-e2 Deze omgroepeering dient ook ter ver dediging van den Witten Koningsvleugel. 12. Tf8-d8 13. a2-a4! Wit wil het Paard verdrijven en den Damevleugel verzwakken. 13. Pb6-d7 Het Paard gaat vrijwillig. Er dreigt ook Pc5. 14. b2-b4! Wit: Kgl; Dd3; Tal en fl; Pe2 en f3; Lel en g2; pionnen a4. b4, d4, e4. f2, g3, h2. Zwart: Kg8; Dh5; Ta8 en d8; Pd7 en f6; Lg7 en c8; pionnen a7, b7, c6. &7, f7. g6, h7. Thans staat Wit overwegend; in het centrum sterk; dreigend op den damevleu gel en veilig op den Koningsvleugel. Zwart zal hiertegen een tegenactie moeten onder nemen. De listige tekstzet heeft nog andere dreigingen. Wij zullen spoedig zien welke. 14. g6-g5 Een noodschot: De zet b2-b4 diende niet alleen op den Damevleugel iets te onder nemen. Het was meer een listige manoeu vre van Euwe. Plotseling is de Zwarte Dame gevangen. Er dreigde reeds Pf4 met Damevangst. Het pionoffer is daarom ge dwongen. 15. Pf3xg5 Pd7-e5 16. Dd3-c2 Pe5-g6 17. h2-h3 Dreigt Lg2-f3. 17. h7-h6 18. Lg2-f3Pf6-g4 Gedwongen; de Dame heeft geen vlucht- veld. 19. h3xg4 20. Lf3xg4 21. Pg5xf7 Lc8xg4 Dh5xg4 Wit moet het Paard verliezen, maar kan dan tenminste een pion nemen. 21. Kg8xf7 Doordat de 30ste partij remise werd is Euwe wereldkampioen schaken geworden. Dg K. N. V. B.-competitie: een 20 ne derlaag van L. F. C. tegen De Hollan- diaan; Alphia speelde gelijk tegen Duno, evenals Bodegraven tegen Elinkwijk. Het personecle kampioenschap van het K. N. G. V. Vergaderingen van den Ned. Roeibond en den Ned. Biljartbond. Wit: Kgl; Dc2; Tal en fl: Pe2; Lel; pionnen a4, b4, d4, e4, f2. g3. Zwart: Kf7; Dg4; Ta8 en d8; Pg6; Lg7; pionnen a7, b7, c6, e7, h6. Wit heeft met deze afwikkeling een pion gewonnen, maar behalve dit is zijn posi tie beter. 22. Dc2-c4+ e7-e6 23. f2-f3 Wit wil met alle geweld de Dame vangen. 23. Dg4-h5 Zwart had slechts te kiezen tusschen Dh3 en den tekstzet. 24. Lcl-e3 Nu pas komt de looper in het spel. De a-toren kan nu ook aan het gevecht mee doen. 24. Td8-g8 Een poging om tot aanval te komen. 25. Tfl-f2 Om Th2 te kunnen spelen. 25. Lg7-f6 Gericht tegen Th2. 26. Tal-fl Pg6-h4? Een fout, welke een tweede pion kost. 27. Dc4xe6t! Nu kan het, omdat het veld f4 niet meer door het Paard bestreken wordt. 27. Kf7xe6 28. Pe2-f4t Ke6-f7 29. Pf4xh5 Lf6-e7 Zwart staat glad verloren, maar het is begrijpelijk, dat Aljechin niet zoo gemak kelijk van zijn titel af kan stappen. 30. Kgl-h2 Ph4-g6 31. Tf2-b2 Het eenvoudigste om pion b4 te dekken. 31. 32. 33. f3-f4 f4-f 5 Ta8-c8 Pg6-f8 Le7-g5 Dekt pion h6. 34. Le3xg5 Tg8xg5 35. Ph5-f4 Pf8-h7 36. Pf4-e6 Tg5-h5t 37. Kh2-g2 Ph7-f6 38. Kg2-f3 Dekt pion e4verder commentaar is zoo goed als overbodig. 38. Tc8-g8 Een geweldpoging om aanval te krijgen. 39. Pe6-f4 Th5-g5 40. Tfl-gl Hier heeft dr. Euwe remise gegeven, doch hij staat natuurlijk gewonnen. Nabeschouwing. Euwe bleef aan zijn d4-opening trouw en Aljechin beantwoordde deze met d7-d5, doch ditmaal niet om het Orthodoxe Da megambiet te spelen. Hij nam den gam biet-pion en week onmiddellijk van de theorie af door 3. Pb8-d7 te spe len. Euwe behandelde de opening buiten gewoon sterk. Toen Aljechin zijn Dame via a5 naar den Koningsvleugel bracht, dacht men, dat hij eigenlijk niet slecht stond. Euwe deed in een serie zetten een schijnmanoeuvre op den Damevleugel en later bleek, dat eigenlijk de Zwarte Dame hiermede bedreigd werd. Alle vluchtvelden werden voor de Zwarte Dame afgesneden en om verlies daarvan te voorkomen, moest Aljechin een pion offeren. Euwe nam het offer aan en versterkte zijn troe penmacht. Eenige zetten later won Euwe door een tijdelijk Dame-offer een twee den pion. De Dames verdwenen van het bord, zoodat voor onzen landgenoot geen gevaar meer bestond. Aljechin had hier reeds op kunnen geven, maar hij hoopte nog op een wonder. De kalme en rustige Tuwe liet zich niet van de wijs brengen en zocht steeds naar den besten zet. Koel bloedig weerde hij alle aanvalspogingen van Aljechin af en stuurde op een eind spel aan. Tegen de twee vrij-pionnen in het centrum zou Aljechin weinig kunnen doen. Bij den 40sten zet stelde Euwe re-

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9