i De Italiaansch-Abessynische oorlog. Geniet van Ferik oval - Finas round - 25 ets. LE1DSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 16 December 1935 TELEGRAMMEN. Rond het vredesplan SCHEEPSVERBINDINGEN. SELSKIF „FRYSLAN". Opvoering van „Yn 'e Branning". Wanneer de verhouding tusschen twee generaties nog vertroebeld wordt door vooroordeel en eigenzinnigheid, is er zeker sprake van branding". De schrijvers Geertsema en Eppinga hebben dit gegeven uitgewerkt in hun stuk ,,Yn 'e branning" (in de branding*dat Zaterdagavond door leden van het „Selsklp „Fryslan" in de Burchtzaal ten uitvoer werd gebracht. Twee gezinnen worden er in geteekend, beide bestaande uit verschillende genera ties; dat van een welgestelden winkelier. De Boer met zoon en dochter, en dat van den hun verwanten, iets ouderen Ykema, wagenmaker Ykema en zijn vrouw hebben zelf geen kinderen, maar een arme wees. Rinse, in hun gezin opgenomen en zijn hem als hun zoon gaan liefhebben. Ook is er bij hen nog een oude knecht, Geart, door hen voor opname in het armenhuis bewaard en ook geheel als gezinslid be schouwd De positie, die Rinse bij Ykema inneemt, is De Boer een doorn in het oog. die» voor een ..armenhuisjongen" de grootste min achting heeft. Deze tegenzin bereikt het toppunt, als hij verneemt, dat zijn dochter en Rinse elkaar liefhebben Ykema daaren tegen begrijpt en vertrouwt Rinse, die ini tiatief en werkkracht heeft en den raad geeft, het langzaam verloopende wagen- makersbedrijf om te vormen in een carros- seriefabriek. Zijn visie blijkt juist te zijn en het nieuwe bedrijf floreert uitstekend. In zijn verblinding wil De Boer dat niet zien en blijft Rinse om zijn afkomst min achten, terwijl hij zijn eigen zoon, Klaas, veel hooger aanslaat en geen gelegenheid laat voorbijgaan om met hem te pronken, totdat Klaas op een avond dronken thuis komt en het blijkt, dat hij wegens schul den en een losbandig leven de wijk wil ne men naar Indië. Knap zijn deze gegevens aaneengesmeed tot een tooneelstuk van vier bedrijven, dat aan de spelers evenwel zeer hooge eischen stelt, vooral ook, omdat er weinig hande ling in voorkomt en haast alles afhangt van de dialoog. De zwaarste rol is die van den ouden knecht van Ykema. die de dikwijls vrij losse schakels verbindt, door zijn kalme humor voor de „note gaie" zorgt en toch ook door diepe ernst een bijzonder licht op het stuk werpt. Des te moeilijker was de situatie voor het Selskip, toen een week voor de opvoering de speler, die deze rol bezette, door ernstige ziekte moest uitvallen. Gelukkig vond het bestuur den heer Visser uit Den Haag, die daar dezelfde rol vier jaar geleden had ge speeld. bereid in te vallen. Dit bleek een buitengewoon gelukkige gedachte, want er is nu gespeeld in een verrassende samen werking en een vlot tempo, waardoor de aanwezigen den geheelen avond geboeid zijn. En voor een zeer groot deel is dit juist te danken aan den heer Visser, die een prachtige vertolking gaf van de rol van oude Geart. Maar ook de andere spelers leverden goed spel. In het bijzonder mej. Sybranda als de dochter van De Boer en de heer W. Themmen als Rinse. De oudere rollen wa ren niet minder goed bezet, vooral het spel van Mevr. de Groot-Hofma als frou Ykema verdient waardeering. Het was dus zeer terecht dat de voorzit ter. de heer Nyholt. den spelers den harte- lijken dank van het bestuur en de aan wezigen overbracht en aan de dames een bloemenhulde aanbood. Na afloop volgde een geanimeerd bal. waarmee deze voor de Leidsche Friezen ongetwijfeld zeer geslaagde avond werd besloten. SINT NICOLAAS OP BEZOEK BIJ „WESTERKWARTIER". Het Sint Nicolaasfeest voor de kinderen van bovengenoemde vereeniging mag evenals vorige jaren weer schitterend ge slaagd heeten. Omstreeks halfvijf werden de kinderen Zaterdagmiddag in het Luxortheater ont vangen en popelden hun harten al van verlangen wat er zou geschieden. Toen allen goed en wel gezeten waren, deed de goede Sint met z'n knecht zijn intrede, begroet met het zingen van eenige liede ren. die op verdienstelijke wijze begeleid werden door „De Vier Vraagteekens". De grootste verrassing voor de kinderen werd hun wel bereid door de directie van t Luxortheater, door het draaien van de film ,.De Kleine Kolonel". In de pauze werden de kinderen onthaald op choco lademelk en eenige versnaperingen en zongen zij nog verschillende liederen, waarna weer een begin werd gemaakt met het draaien van het tweede gedeelte van de film. Omstreeks halfacht gingen de kinderen voldaan na eerst nog een zak met lekkernijen gekregen te hebben naar huis. Het- bestuur brengt dank aan de directie van het Luxortheater. de Landbouw, de firma's v. d. Mey, de Zeeuw, Van Oord en aan het gezelschap ..De Vier Vraagtee kens". vcor de welwillende medewerking om dit Sint Nicolaasfeest te doen slagen. EXCURSIE NAAR DE ST. PETERSKERK. De Ver. van Oud-Leerlingen der Am bachtschool hield Zaterdagmiddag een excursie naar den bouw der St. Fetruskerk alhier. De voorzitter de heer H. Mulder, heette de ongeveer 40 deelnemers welkom, en dankte den heer ir. Hugo van Oerle voor de welwillendheid om deze excursie toe te staan en toe te lichten. Deze liield daarop een inleiding en behandelde ach tereenvolgens: hoe wij kerkelijke bouw kunst moéten bezien en hoe men het mee- rendeels beziet, maar dan verkeerd. Spr. wees er daarbij op ten eerste, dat de kerk in haar geestelijke waarde moet worden gezien, als concentratiepunt van het om liggende stadsgedeelte; ten tweede: dat een kerk niet is te bouwen als een stad huis. bioscoop of woonhuis, maar dat het geheel moet spreken, zoodat leder dadelijk zegt „dat is een kerk" Spr schetste ten slotto het ontstaan en de ontwikkeling der St. Petru-'rerk, waar na de aanwezigen door de in aanbouw zijnde kerk werden rondgeleid, onder aan dachtige beschouwing van de schepping van de architecten A. J. Kropholler en ir. Hugo van Oerl». RECLAME- £535 UITVOERING LEIDSCH HARMONIE- GEZELSCHAP „DE POST". Een opgewekte avond. L. jaarlijksche uitvoeringen van het .Leidsch Harmonie-Gezelschap de Post" kenmerken zich steeds door een opgewekte stemming. Men ziet er de bekende gezich ten der postbeambten, die hun vrije uren met liefde aan de muziek wijden, men ziet hun getrouwe aanhangers, men weet dat er hard en ijverig gestudeerd is. om iets goeds te brengen en men weet dat te waardeeren! De directeur, de heer Bolder- dijk staat er borg voor, dat een pakkend programma voorbereid wordt, dat zeker zal Inslaan Zoo is het ook ditmaal op de 26ste jaarfeestviering geweest. De uitvoering werd geopend met de frisch en pittig gespeelde „Telefunken"- marsch van Evert, waarin de sonore klank, de zuiverheid en het boeiende rythme goed tot hun recht kwamen. Directeur Bolder- dijk had met zijn mannen onmiddellijk een hartelijk applaus in ontvangst te nemen, waarna de voorzitter de heer v. d. Schee een welkom toeriep tot de aanwezigen, w o wij opmerkten den directeur van het Postkantoor den heer A. v. d. Eelaart. be schermheer der ver., de 2 referendarissen van dat kantoor, den eere-voorzitter den heer Metselaar, vertegenwoordigers van het L.S.C. en de V.VB.L., de 3 Octoberver., T. en D„ P. C. en L„ N.Z.H.TW.W. enz, Framz Suppé's ouverture Pique Dame was 't volgende nummer, dat eveneens ge tuigde van een welverzorgde interpretatie, waarbij de onderscheidene instrumenten bijv clarinetten en saxophoons steeds helder en met juiste accenten naar voren kwamen. Voor ons gevoel werd ech ter het tempo wel eens te snel opgevoerd en zou iets meer souplesse het muzikaal niveau ten goede kcanen. hoewel wij het begrijpen, dat bij een dilettanten gezel schap als dit, de strikste discipline, wat het streng vasthouden der maat betreft, vóór alles moet gaan. om eenlg gevaar voor mogelijke déraillementen te voorkomen. Met groot genoegen beluisterden wij ook het „Air Varlé" van Alb. Goossens, met de clarlnetsoh van de heeren v. d. Spree en Seller, welke laatste de plaats innam van den heer v. Kempen, die door ongesteld heid verhinderd was. Vooral de eerste be schikt ovc-r een klankrijke toongevlng en ontwikkelde adembeheersching. Zonder on gelukken vertolkten beiden hun moeilijke partijen, vlot en zeker begeleid door het kranige corps, terwijl de heer Bolderdijk het geheel vast in handen had. Een inder daad zware taak had het ensemble ln-de hoofdschotel van den avond te volbrengen: het was de zoo bekende, illustratieve ein boeiende melodieuss 4 deelige „Suite L'Arlesienne" van Bizet, waarin nog niet alles volkomen naar wensch klonk, maar die als geheel toch zeer respectabel van stapel liep. De directeur durft veel aan, maar met recht, want hij kan op zijn spe lers vertrouwen en weet zijn steeds dank baar gehoor tot serieus luisteren te dwin gen. Ook de andere nummers van het muzi kale gedeelte maakten een mooien indruk: het succes voor de vereeniging is dan ook weer groot geweest. Namens de V.V.S.L. werd den heer Bol derdijk onder daverend applaus een fraaien krans aangeboden, waarna het kleinkunst- ensemble „Leberto", onder leiding van Albert Klein als conférencier aan 't woord kwam en de avond met goedgekozen num mers verder aanvulde. Antonlni de humo ristische goochelaar, deed een ieder ver baasd staan met zijn goocheltoeren, de cabaretière Riek Bouwens en anderen: zij oogstten veel succes. Het feest werd besloten met een bal, waarbij „The Blue Rhythm Boys" de muziek uitstekend verzorgden: tot laat na middernacht bleef men dan ook in gezel lige stemming bijeen. „De Post" heeft allen weer een succesvollen avond bezorg-' GROOT PANOPTICUM. Zaterdagmiddag is in de voormalige fietsenbergplaats aan den Stationsweg 16, „Het groot Nederlandsch panopticum" ge opend. Dit is nu eens iets, wat wij niet alle dagen in Leiden te zien krijgen! Een groot aantal bekende personen uit de ge schiedenis, staatshoofden, generaals, ge leerden. wondermenschen en misdadigers is hier tentoongesteld De Siameesche tweeling en de vrouw met den baard ont breken niet. Achter een groote tafel zien we de onderhandelaars over het vredes verdrag van 1918. we zouden haast zeg gen in levenden lijve, zitten! Af en toe moesten we werkelijk wel eens even goed kijken of die heer die daar achter ons staat, hu „echt" is of niet. In een geheel daartoe ingerichten hoek worden we her innerd aan het droevige heengaan van koningin Astrid. Een getrouwe nabootsing is gemaakt van het praalbed waarop vele duizenden deze diepbetreurde vorstin voor de laatste maal gezien hebben. Ver der is een groot aantal typen van ver schillende volksrassen, een verzameling dieren, schelpen en schelpdieren, eieren, oude munten en mineralen bijeenge bracht. Het zou ons te ver voeren van alles wat dit panopticum biedt, hier een nauwkeurige beschrijving te geven. Ver melden we nog dat verschillende groepen en voorstellingen mechanisch beweegbaar zijn. Deze voor Leiden nieuwe attractie zal zeker niet nalaten belangstelling te trekken. o VER. VAN MATHESIANEN. Zaterdag hield bovengenoemde vereeni ging voor de tweede maal een filmvoor stelling in het Casinotheater, waar de film der Bataafsche Petr. Mij. ..Aardolie van Put tot Pomp", werd vertoond, ditmaal toeeplicht door den heer H. Wcgerif. Bij het einde der film deelde de voor zitter mede, dat Zaterdag 21 December 'n excursie zal worden gehouden naar den St. Petrus-kerkbouw, onder leiding van den architect. ROOSEVELT EN DE NEW DEAL. WASHINGTON, 16 Dec. (A.N.P.) De gou verneur van Georgia Eugène Talmadgo, heeft Zondag voorspeld, dat president Roosevelt in 1936 in de Zuidelijke staten de meerderheid zal verliezen, tenzij hij de New Deal prijsgeeft Talmadge zelde, dat de demoeraten in het Zuiden te At lanta (Georgia* een congres zullen hou den in de laatste week van Januari, met het doel te voorkomen, dat Roosevelt op nieuw candidaat zal worden gesteld. DUITSCHERS UIT LITHAUEN GEZET. KOWNO. 16 Dec. (Reuter). Door een be sluit der Lithausche commissie voor de controle op vreemdelingen zullen einde dezer maand 120 Dultsche families Li- thauen moeten verlaten. 20 KARDINALEN BENOEMD. VATICAANSTAD. 16 Dec. (Reuter) De Paus heeft vanochtend in tegenwoordig heid van alle kardinalen van de curie en de kardin8len-aartsblssohoppen van Pa rijs, Weenen, Turijn en Boulogne, die daartoe speciaal naar Rome waren geko men het geheim consistorie gehouden. Na zijn toespraak kondigde de Paus de benoeming van 20 nieuwe kardinalen aan. In zijn toespraak zei hij o.m. dat de rede nen voor de diepe smart in zijn hart de gebeurtenissen waren, die zich afspelen in Rusland. Mexico en ten deele ook in Duitschland. Hij wilde niet voortgaan met het geven van opsommingen der droeve feiten, met name wilde hij niet aanroeren de conflicten die op het oogenbllk, behal ve Europa en Afrika, de geheele wereld beroeren, omdat met zoo'n groote onzeker heid, de volken zijn woorden verkeerd zouden kunnen begrijpen of openlijk ver anderen. Overigens heeft de Paus her haaldelijk getoond wat men gerechtvaar digd en wettig van hem zou kunnen ver wachten ten gunste van de waarborging der rechtvaardigheid en der menschlie- vendheid. Te dien aanzien hoeft men zich niet te vergissen. De Paus besloot met de verzekering, dat hij al zijn kracht wensch- te in te spannen en God om den vrede zal bidden Het aantal leden van het college van kardinalen dat gedaald was tot 48, te weten 25 buitenlandew.en 23 Italianen, is door de benoeming (ij*..20 nieuwe kardi nalen op 68 gebracht. Zooals men weet, is het maximum aantal leden van dit col lege 70. De meerderheid bestaat thans uit 37 Italianen. OVERVAL OP HITLER-LEIDER. FRANKFURT a/M„ 16 Dec. (D.N.B.). - De persdienst van de gouw Hessen-Nas- sau deelt mede. dat de leider der Hitler- Jeugd te Lorch aan den Rijn, Friedrich Bergles. Zaterdagavond tegen acht uur met een trein naar Rüdesheim wilde rij den ter bijwoning van een bijeenkomst der Hitier-Jeued. Op weg naar het station te Lorch werd hij door eenige personen overvallen en. zonder eenige directe aan leiding. door een drie ,r M. dieoe steek in de hartstreek ernstig gewond De ge wonde is direct naar het ziekenhuis te Rüdesheim overgebracht. De staatspolitie heeft twee personen gearresteerd, doch de aangelegenheid is nog niet opgehelderd. De politie zet haar onderzoek voort. MILLIONAIKSZOON ONTVOERD. NEW-YORK, 16 Dec. (A.N.P.)Zondag is bij de politie het verzoek binnengeko men een onderzoek te willen instellen naar de verblijfplaats van Caleb J Milne, die tot een vooraanstaande familie te Phila delphia behoort. De familie vreest, dat het jongnrtnsch is ontvoerd, nadat zij een brief hadden ontvangen, waarin gedreigd werd, dat men Caleb zou ontvoeren. o NOODLOTTIGE BRAND. MOSKOU. 16 Dec. (Reuter). - In een nederzetting nabij Irkoetsk is een huls, waarin 160 personen woonden, verbrand. 9 Menschen kwamen in de vlammen om. TREINBOTSING TE BAZEL. BAZEL, 15 Dec. (Reuter). In een bocht bij Reinach, waar slechts enkel spoor ligt, zijn twee motorwagens van de Ba seier tram, ieder met twee bijwagens, tegen elkaar gebotst. De schok was zóó hevig, dat de wagens in elkaar werden geschoven. Elf passa giers en de beide bestuurders werden ge wond. UIT HET POLITIERAPPORT. De boterhandelaar F. J. K„ uit Hazers- woude, heeft bij de politie alhier aangifte gedaan, dat uit zijn auto, welke onbeheerd op de Breestraat stond, een geldzakje, in houdende een bedrag van f. 30.— aan zil vergeld, is ontvreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in café „de Kroon" aan de Nieuwe Beestenmarkt een vechtpartijtje plaats ge had, waarbij de 30-Jarlge los-werkman C. H. de G. een ruit insloeg en lichte ver wondingen bekwam. De politie nam hem mee naar het bureau, waar hij een ge dwongen nachtverblijf kreeg. O Zaterdag slaagden te Den Haag voor stenografie „Groote" de dames Lyda de Jong, Nelly Langezaal, Rle Luykx, Mien Omtzigt, Ria van Wieringen en Truce Zwetsloot, leerlingen van de Mariaschool, Haarlemmerstraat. Tevens slaagde voor Machlneschrijven mejTiny Goddijn. (Vervolg van het 4e Blad*. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). De politieke medewerker van de „Daily Mail" beweert, dat het aftreden van Eden zeer spoedig te verwachten is en dat ook andere ministers ontslag zullen verzoeken. Volgens de „Daily Mail" zou het kabinet in twee groepen uiteenvallen; le. De tegenstanders van een felle sanc tie-politiek: minister-president Baldwin, de ministers van financiën Chamberlain, lord- kanselier lord Hailsham; marine lord Mon- sell; handel Runclnan en bultenlandsche zaken sir Samuel Hoare; 2e. De tegenstanders van het Parijsche vredesplan: de minister van Volksbondaan gelegenheden, Eden; landbouw Ellast; on derwijs Stanley; oorlog Duffcupper en openbare werken Ormsby Gore. De politieke correspondent van de „Mor ning Post" schrijft: dat Baldwin in het Lagerhuis de houding der regeering tegen over het Parijsche plan nadrukkelijk zal verdedigen. Volgens de „Morning Post" verwacht men dat Baldwin zal mededeelen dat een onvol komen embargo zal Worden beantwoord met maatregelen van militairen aard en dat de Franschc regeering heeft geweigerd daartegen maatregelen te treffen vandoel- treffenden steun in de Middellandsche Zee voor het geval niet te voren de vredesvoor stellen aan Mussolini zouden worden voor gelegd. Aan den anderen kant verluidt algemeen, dat verscheidene ministers, onder wie Eden en Chamberlain hun ernstigen twijfel heb ben uitgesproken, of het wel verstandig is de voorstellen goed te keuren. Intusschen heeft men ingezien, dat een verwerping zou hebben geleid tot het af treden van Hoare. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). De diploma tieke medewerker van de „Daily Telegraph" meent een voorspelling te kunnen doen over de richtlijnen waardoor de regeering, althans Hoare, zich Donderdag bij de de batten in het Lagerhuis zal laten leiden. Het blad zegt, dat het zal gaan om de vraag, of de Volkenbond zal kunnen wor den gemaakt tot een werkzaam instru ment dat de geschiktheid heeft, de prin cipes van den Volkenbond af te dwingen. Door haar politiek het Volkenbonds-sta- tuut te handhaven, heeft de Brltsche re geering de toepassing van economische sancties voorgesteld, welke ten'deele succes hebben gehad. Ongeveer een week geleden heeft de regeering geloofd dat Europa bij de sa menwerking nog verder zou gaan. Dat ge loof is thans geschokt. De regeering zal derhalve in het Lager huis mededeelen, dat, indrtn de tusschen Hoare en Lava! gesloten overeenkomst ook maar slechts voor de helft bevredi gend voor den Volkenbond Is dat het ge val is omdat de Volkenbond niet in staat of bereid is meer dan de helft van zijn macht te ontplooien. Hoare zal mededeelen dat de keuze langs een anderen weg tot een gevaarlijke situatie zou leiden. De regeering heeft één doel n.l. de Vol kenbondsstaten te overreden alle noodige stappen te doen om te garandeeren dat de Volkenbond voortaan zijn verplichting zal kunnen nakomen. Dit zal het onderwerp zijn der belang rijkste besprekingen, welke de ministers voor Donderdag zullen voeren Hoare zal tot taak hebben met zijn col lega's na te gaan hoe de situatie aan het Lagerhuis zal worden voorgelegd. Vol gens al zijn verklaringen tot nu toe die uitgesproken vrijmoedig zijn geweest, zal Hoare ook ditmaal op het standpunt staan, dat niets kan worden gewonnen, maar veel verloren, indien onaangename feiten zich zouden voordoen. De debatten zullen van groote beteeke- nis zijn voor de zitting van den Volken bond. In vooraanstaande kringen te Londen gelooft men, dat de Volkenbond evenals tot nu toe het geval was niet geneigd zal zijn het vredesplan in den huidigen vorm aan te nemen Daarmede zal den raad de verantwoordelijkheid op zich nemen nieuwe voorstellen in te dienen terwijl de oorlog voortgaat, LONDEN. 16 Dec. (Reuter). De ..Times" schrijft, dat den Abessyniërs ver boden is een spoorweg aan te leggen naar de zee door den corridor. ..Laat de ministers eens en vooral een einde maken aan het misdadig gepraat", dat Hoare heeft toegestemd in de voor stellen van Laval, uit vrees dat de oorlog zou overslaan naar Europa. De algemeene toestand kan niet worden opgelost, door de voorstellen van Parijs en niemand heeft ooit gedacht aan een oor log tusschen Italië en Engeland, doch als Italië aanvalt, zal Engeland zich weten te weren. LONDEN. 16 Dec. (Reuter). Het bestuur van de Labour-partij zal heden beraad slagen of de Labour Donderdag bij de be spreking van het Vredes-plan in het Lagerhuis een formeele motie van wan trouwen tegen de regeering indienen, dan wel den eischen naar verdere opheldering een anderen parlementairen vorm zal geven. MEXICO CITY, 15 Dec. (Reuter). De minister van buiteniandsche zaken heeft medegedeeld, dat hij den vertegenwoor diger van Mexico te Genève instructie heeft gegeven tegen het Fransch-Britsche vredesplan te stemmen, indien het niet door Abcssynië wordt aangenomen. BELGRADO, 15 Dec. (Reuter). De Turksche minister van buiteniandsche zaken Roeydi Aras verklaarde vanavond aan een Joego-Slavischen journalist: „Ik kan niet onkennen, dat de huidige gebeurtenissen mijn komst in Belgrado noodig maakten, aangezien sprake is van een kwestie, welke alle Balkan-landen snel willeb oplossen; ée internationale toestand elscht groote ODmerkzaamheid. Onze opvattingen zijn bekend: wij zijn doordrongen van de gedachte des vredes en van collectieve veiligheid. Wij kunnen vol trots verklaren, dat we allen onzen plioht hebben gedaan, doch ook zijn wij geen fanatici, en houden wij rekening met de werkelijkheid. LONDEN, 16 Dec. (Reuter). Minister Hoare wordt vanavond te Londen ver wacht. Eden is van plan morgen naar Genève te vertrekken om deel te nemen aan de zitting van den Volkenbondsraad. Een bericht uit Rome volgens hetwelk Italië voornemens zou zijn opheldering te verzoeken omtrent zekere punten over het Parijsche vredesplan is nog niet bevestigd. In ieder geval heeft de Brltsche regeering nog geen officleele mededeeling van de Ita- iiaansche regeering ontvangen. De politieke correspondent van de Daily Telegraph schrijft dat uit de besprekingen van gisteren tusschen Baldwin en Eden over den internationalen toestand de be zorgdheid blijkt, welke in regeerings- kringen leeft in verband met den poliüe- ken toestand. Eden heeft Baldwin op grond van eigen indrukken mededeelingen gedaan over het plan. Waarschijnlijk zal vandaag een buiten gewone zitting van het kabinet worden gehouden. Eden moet voor de aanstaande besprekingen te Genève nauwkeurige in structies hebben over de door hem aan te nemen houding. LONDEN. 16 Dec. (Reuter). De Washlng- tonner medewerker van de „Times" schrijft dat onpartijdige beoordeelaars van de Amerikaansche buiteniandsche politiek overtuigd zijn dat de gebeurtenissen van de laatste weken de Amerikaansche mede werking aan het apparaat van collectieve veiligheid bemoeilijken zoo niet geheel vernietigen. Indien de Volkenbond faalt, dan zal het Amerikaansche volk een terugkeer tot volledige isolatie eischen. Van het front. LONDEN. 16 Dec. (Reuter). Uit Des- sle wordt gemeld dat een gerucht volgens hetwelk Italiaansche bommenwerpers voor de 3e maal een bezoek aan de stad zouden brengen om te trachten den Negus te dooden tot gevolg heeft gehad dat de stad Zondag wederom is ontruimd. De bom menwerpers zijn echter niet verschenen. Te Harrar zijn groote afdeelingen Abes- sljnsche troepen geconcentreerd voor een aanval naar het zuiden in Ogaden. ROME 16 Dec. (Reuter). Maarschalk Badoglio seint het volgende 72ste leser- bericht Van het front van Eritrea is niets bij zonders te melden behalve eenige gevech ten van patrouilles langs de rivier de Takazze. De luchtvaartafdeeling in So- maliiand heeft belangrijke concentraties van Abessiinsche troepen bii Negellis ge bombardeerd. Dit Italië. ROME. 15 Dec. (Reuter). Mussolini heeft de leiders van de voornaamste Ita liaansche vliegtuig- en vliegtuig-motoren- fabrieken ontvangen om met hen de pro ductie-capaciteit en dergelijke problemen te bespreken. ROME. 15 Dec (Reuter). De secreta ris van de fascistische partij heeft maat regelen genomen dat 18 December, de „Dag der Alliantie" de dag. waarop alle Italiaansche vrouwen hun trouwringen aan den staat zullsn schenken, de verjaardag van de inwijding van Pontinia en de 31ste dag van de toepasisng van de sancties, in geheel Italië zal worden gevlagd. ROME. 15 Dec. (Reuter). lederen dag opnieuw wordt melding eemaakt van het gebruik van nationale brandstoffen. Sedert twee dagen wordt de dienst tus schen Parma en Salso Maggiore onder houden door autobussen welke worden gedreven door gecomprimeerd methaangas, id at wordt gewonnen in de mijnen van Salso Maggiore. Nog een ambulance, JERUZALEM 16 Dec. (Reuter). Het ministerie van Irak heeft besloten een ambulance naar Abessynië uit te zenden. De zitting van den Volkenbondsraad. GENEVE, 16 Dec. (Reuter). Alle minis ters van buitenl. zaken der landen, die in den Volkenbondsraad zitting hebben, met zeer waarschijnlijk een uitzondering voor Litwinof, zullen Woensdagmorgen te Ge nève zijn. Bevestigd wordt, dat ook Aloisl aanwezig zal zijn. De Argentijnsche gede legeerde Guinazu zal presideeren, want de gewone raadszitting van September is niet gesloten. Verwacht kan worden, dat de ochtendzitting gewijd is aan de kwestie der Assyrische Christenen in Irak en dat 's middags zal worden begonnen met de behandeling van het Italiaansch-Abessijn- sche geschil. Het is nog niet zeker dat de officeele antwoorden van Italië in Abes synië binnen zullen zijn, als de Raad bij eenkomt. Men gelooft dan ook algemeen dat de zitting tot minstens Vrijdag zal duren. De terughoudendheid der Italiaan sche pers ten aanzien van de Fransch- Britsche voorstellen wordt hier druk be sproken Men gelooft niet dat hierin een verwerping moet worden gezien, doch twijfelt er niet aan of de Duce zal de voorstellen aan een nauwkeurige bespre king onderwerpen en eventueel eischen opstellen. Voor de activiteit van het Brlt sche kabinet bestaat hier eveneens leven dige belangstelling. De navolgende schepen zijn morgen ra- diotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio: Alchiba, Alcyone, Alpherat, Chr. Huy- gens, Colombia, Cottlca, Crijnssen, Indra- poera, Johan van Oldenbarnevelt, Johan de Witt, Kota Gede, Marnix van St, Alde- gonde, Oranje Nassau, Poelau Laut, Poelau Foebiah, Sibajak, Simon Bolivar, Staten dam, Stuyvesant, Tawali, Venezuela, Vo- lendam. Behalve ('ovengenoemde passagierssche pen zijn de meeste Nederlandsche vracht schepen eveneens via Scheveningen Rad)o te bereiken. Telegrammen worden aange nomen door alle telegraafkantoren en door Radio-Holland. 1-1

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2