Algemeene vergadering van „Bloembollencultuur". Maandag 16 December 1935 LEIDSCH DAGBLAD - Vierde Blad Openingsrede van den scheidenden voorzitter, den heer Krelage. VRAGENRUBRIEK. FAILLISSEMENTEN. BINNENLAND. O De 179e algemeene vergadering van .Bloembollencultuur" werd heden te Haar lem gehouden in het gebouw der ver- eeniging. De voorzitter de heer Ernst H Krelage. die hedenmiddag als voorzitter afscheid neemt, hield de volgende rede: Bij een terugblik op het jaar 1935 zien wli in onze herinnering tal van belangrijke gebeurtenissen in het bloembolllenvak De vereeniging mocht op waardige wijze haar 75-jarig bestaan herdenken onder* warme belangstelling van autoriteiten en bevriende organisaties uit het binnen- on buitenland Drie tentoonstellingen, allen gewijd aan onze bloembollen en verwante siergewassen, hetzij in natura. hetzii in beeld of in hare historische ontwikkeling, zetten aan die viering luister bij. Hare Majesteit de Koningin en Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana gin gen voor in het betoonen van belangstel ling in onze jubileumtentoonstelling de „Flora" en dit hooge voorbeeld werd door een groot aantal der buitenlandsche diplo maten en der hoogste Nederlandsche autoriteiten gevolgd. Landgenoot en vreemdeling hebben in drommen van meer dan een half mlllioen tezamen, zich kun nen overtuigen van den vooruitgang van onze bloembollen- en de Nederlandsche siergewassen-teelt in het laatste decen nium. De export is gelijk gebleven. Mede hieraan mag het toe te schrijven zijn dat onze export in 1935 naar vrijwel alle landen is toegenomen met uitzonde ring van de door de beperkende maat regelen van Duitschland en Denemarken met 4.000.000 KG. verminderde export naar deze beide landen. Het eindresultaat komt neer op handhaving van het export cijfer zoowel in kwaliteit als waarde van 1934. Het bewijs' opnieuw dat het artikel .bloembollen" door onze buitenlandsche klanten beschouwd wordt als een onmis bare grondstof voor hun bedrijven, waar van deze. zelfs in deze wereldcrisis, niet verstoken kunnen zlin. De invoerbeperkingen in Duitschland en Denemarken staan geheel op zich zelf. In Duitschland dwong de economische nood tot zoo groot mogelijke beperking van in voer: in Denemarken werd de invoer ge heel afhankelijk gesteld van uitvoer van Deensche produkten. Ofschoon de geregelde koopers van bloembollen in beide landen belang zagen in een veel grooteren invoer van dit met winst om te zetten artikel, werd hun de gelegenheid daartoe ontnomen. Voor ons beteekent het niet alleen een vermindering van den export met 4.000.000 Kilo ter waarde van rond f. 2.000.000. maar boven dien een onevenredig groot overschot aan vroege tulpen op het eind van het seizoen. Juist Duitschland en Denemarken pleeg den groote hoeveelheden vroege tulpen te gebruiken, die thans niet te plaatsen zijn. Van Hyacinthen, late Tulpen en Narcissen bleven de overschotten binnen normale grenzen, maar de hoeveelheid onverkocht gebleven vroege tuinen is voor de eigenaars dier partijen een gevoelig verlies. De saneering. Bij de oorspronkelijke onderhandelingen met de regeering over dé saneejingsmaat- regelen is in de weigering door den toen- maligen minister van elk crediet ten slotte berust, maar uitdrukkelijk Is toen betoogd, dat het bloembollenbedrijf niet in staat zou zijn de uit de saneering voortvloeien de verplichtingen te voldoen, indien een onvoorziene ernstige tegenslag of ramp den uitvoer belangrijk zou belemmeren. Met volkomen instemming heeft dan ook het hoofdbestuur kennis genomen van het adres van het bestuur van het bloem- bollensurplusfonds oogst-1935. waarin een bijdrage van f. 500.000 uit het Landbouw crisisfonds wordt gevraagd om een vergoe ding mogelijk te maken die het in uit zicht gestelde percentage van den mini mumprijs eenigermate benadert voor de overschotten vroege tulpen. Immers, deze overschotten zijn een gevolg san een on voorziene calamiteit, waarmede bij de vaststelling van de saneeringsmaatregelen geen rekening kon worden gehouden. Zon der den gevraagden bijslag, zou het ge- heele stelsel der saneering en der mini mumprijzen ernstig gevaar loopen. Het hoofdbestuur heeft gaarne namens de ver eeniging aan den Minister van Landbouw en Visscherli instemming betuigd met het adres van het Surplusfonds. Het landbouwcrisisfonds noemende heb ik melding te maken van de uitschakeling van dit fonds van de bloembollensanee- ringsfinanciering. aangekondigd in een officieel communiaué van 14 Juni. De aanleiding daartoe schünt geweest te zlin de langzame en onbevredigende betaling der roeheffing over het jaar 1934/'35. Het is begrijpelijk, hoewel niet prijzenswaardig, dat de betrokkenen dit eerst eens hebben willen aanzien. De later gevolgde inning van het achterstallige heeft, ondanks de zware opofferingen voor velen hieraan verbonden, een zeer bevredigend verloop ^ehad De uitschakeling van het Landbouwcri sisfonds eischte de onmiddellijke instel ling van een orgaan, dat de financiering van de bloembollensaneering kon ter hand nemen voor den oogst van het jaar 1935. Dank zij de eendrachtige samenwerking van de vier daartoe door den Regeerings- commissaris uitgenoodigde vereenigingen, is het mogen gelukken binnen enkele da gen de Stichting „Bloembollensurplus- fonds oogst 1935" op te richten en in wer king te stellen juist op het tijdstip, dat het exportseizoen zou aanvangen. De nauwkeurig administratie der door de ex porteurs te verleenen zekerheidsstelling van 10"/o van den export eischte zeer veel zorg en overleg, en het is vooral aan de rustige voortvarendheid, waarmede mr. Theyse. die met de leiding der financieele afdeeling van het fonds werd belast, deze .taal vervult, te danken, dat de export door dezen onvermijdelijken administratieven maatregel niet de minste vertraging on dervonden heeft. De oprichting van deze nieuwe stichting is een stap in de richting van behartiging der vakbelangen door het vak zelf; deze stichting toch staat ten opzichte van de Regeering veel vrijer dan de Sierteeltcen trale De innige samenwerking, die tus- schen beide lichamen noodzakelijk is. wordt op zeer gelukkige wijze bevorderd door de omstandigheid dat de bestuurs leden van het fonds bijna allen tegelijk zitting hebben in het bestuur der Cen trale. Het werk der Sierteeltcentrale. Dientengevolge heb ik in de laatste maanden het voorrecht gehad het werk der Sierteeltcentrale van nabij te leeren kennen, en zonder uit de school te klap pen. mag ik toch wel zeggen, dat ik allen eerbied heb voor hetgeen onze vakgenoo- ten in die functie reeds hebben verricht. Ik heb thans ook van nabij de vaak ont moedigende bezwaren leeren kennen, waarmede het bestuur der Centrale voort durend te kampen heeft, namelijk het doolhof der ontelbare ambtelijke Instan ties, die alle maatregelen moeten passee- ren waardoor de afdoening dier maatre gelen of haar publicaties vertraagd wor den, de vakkundige besluiten van het be stuur soms op ondeskundige wijze veran derd worden, en de afkondiging der Ko ninklijke Besluiten en Ministerieels Be schikkingen veel te laat geschiedt. Minis ter Deckers heeft aanspraak op onze warme erkentelijkheid voor de instelling van een commissie, die ook zal hebben na te gaan of bij de landbouwcrisismaatre gelen meer Invloed aan de organisaties kan worden toegekend, en het is bijzonder verheugend, dat daarin een plaats is ver leend aan den voorzitter van den Tuin- bouwraad, den heer Mensing. die als voorzitter van de Sierteeltcentrale de aan gewezen man is om de commissie voor te lichten over de zoo even genoemde be zwaren. Moge de commissie bij haar onderzoek overtuigd worden, dat. zoo niet over de geheele linie, dan toch voor het bloembol lenvak. dat nog nooit een cent steun uit de schatkist of het landbouwcrisisfonds heeft ontvangen, de regeling der saneering aan de door het bloembollenbedrijf zelve aangewezen vakmannen behoort te worden overgelaten, wat een wenschelijk geacht toezicht van de zijde van het de partement niet uitsluit. Dit mag echter niet ontaarden in een noodelooze en on bevoegde voogdij, die een goede uitvoering der maatregelen door vertraging verlamt, en juist daardoor ontduiking en overtre ding bevordert. Want voor- en tegenstari- ders van het stelsel zullen het erover eens zijn, dat. de maatregelen, zoolang zij van kracht zijn, ook zoo nauwkeurig mogelijk moeten worden nageleefd. Het streven onzer vertegenwoordigers in de Centrale en het Fonds behoort gericht te zijn op verlichting van de lasten, die aan de vakgenooten moeten worden op gelegd. De leiding dier beide crisisinstel lingen heeft dit echter slechts ten deele in de hand. Mocht de oogst ten derde male even overvloedig zijn als de beide laatste jaren, dan is wederom een aanzienlijk overschot te wachten, waarvoor vergoe ding zal worden gewenscht, al zal het niet mogelijk zijn aan dien wensch ten volle te voldoen. Wel kan verlichting bereikt worden door beperking van kosten; in deze richting zou het stelsel van percentageheffing van het Surplusfonds dienstbaar kunnen worden gemaakt aan de inning voorzoover noodig van alle eventueele geldelijke verplichtingen der bij de Ned. Sierteelt centrale aangeslotenen. De onvermijdelijk zeer kostbare administratie, aan de inning door de Centrale op de oude wijze ver bonden, zou daarmee grootendeels kun nen vervallen, Hoe men in beginsel over de saneering moge denken, hierin kan het oordeel van voor- en tegenstanders overeenstemmen, dat de uitvoering, die aanvankelijk tot ge rechtvaardigde kritiek aanleiding gaf, ge leidelijk verbeterd is. Indien ditmaal de Kon. besluiten en verdere beschikkingen omstreeks 1 Januari inplaats van eerst met Augustus bekend gemaakt zouden kunnen worden, zal dit een belangrijke vooruitgang zijn. waardoor men vóór den aanvang van het handelsseizoen en niet pas vele maanden daarna, nauwkeurig zal weten, waaraan men zich te houden heeft. De neiging tot ontduiking zal daardoor even sterk verminderen als de ontstem ming, waartoe inderdaad meermalen aan leiding bestond. Volmaaktheid en alge meene tevredenheid zal ook nu niet wor den bereikt, maar wel mag verwacht wor den dat de uitvoering van het nieuwe sa- neeringsplan meer bevrediging zal schen ken dan de voorafgaande. C. L., te O. Als er niets daaromtrent is overeengekomen, is u niet wettelijk ver plicht een fooi te geven. Abonné. te L. Indien de opzeggings termijn in acht is genomen, gaat het ont slag door. Bij ziekte wordt het loon gedu rende een betrekkelijk korten tijd door betaald. In de week van 9 t.m. 14 December werden in Nederland 89 faillissementen uit gesproken. Een waarlijk goed automobilist maakt van zijn claxon slechts een matig gebruik. HARE MAJESTEIT DE KONINGIN TE WOUBRUGGE. WATERMOLEN IN DEN VLIETPOLDER GESCHILDERD. Zaterdagmiddag vertoefde H. M. de Koningin te Woubrugge. Zij schilderde den verdekkerden watermolen v. d. Vliet- polder, waarvan molenaar is de heer W. van der Ploeg. o HEFFING VAN OPCENTEN OP ENKELE BELASTINGEN. MEENING DER EERSTE KAMER OVER HET WETSONTWERP. Aan het Voorloopig Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet tot heffing van opcenten op enkele belastingen ter versterking van de middelen tot dekking van de uitgaven des rijks, wordt het vol gende ontleend: Sommige leden betoogden, dat dit wets ontwerp moet worden beschouwd in ver band met het algemeen financieel beleid van het tegenwoordig kabinet. Vele andere leden waren van oordeel, dat te dezer zake kan worden volstaan met beoordeeling van de ontworpen bepa lingen, en dat een bespreking van het al gemeen financieel beleid beter kan war den uitgesteld tot het tijdstip, dat in deze Kamer de algemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1936 aan de orde zyn. Eenige leden juichten toe, dat als ge volg van het gemeen overleg tusschen den minister van Financiën en de Kamer in de aanvankelijke wetsvoordracht zoo danige verbeteringen zijn gebracht, dat het ontwerp in zijn tegenwoordlgen vorm alleszins aannemelijk mag worden ge noemd. Verscheidene leden, erkennende dat als gevolg van het gemeen overleg tal van verbeteringen in de aanvankelijke voor dracht zijn aangebracht, hadden niette min zoodanige bezwaren tegen het ont werp, zooals het de Eerste Kamer heeft bereikt, dat zij hun stem daaraan niet konden geven Ettelijke leden hadden in de eerste plaats bezwaar tegen belastingverhccglng in het algemeen. Enkele andere leden betoogden, dat ver hooging van de heffingen zeker onder de tegenwoordige omstandigheden pleegt te leiden tot verlaging van de opbrengst er van. Sommige leden, eveneens in beginsel tegenstanders van belastingverhooging, waren vooralsnog geneigd, zich aan te sluiten bij het standpunt, in de Tweede Kamer door de heeren De Geer en Schou ten, beiden leiders van met de regeering bevriende fractiën, vertolkt, dat het de laatste keer was, dat zij hun stem zouden geven aan een voorstel tot zoodanige ver hooging, afgezien uiteraard van dezulke, die slechts een billijkere verdeeling van lasten tusschen de onderscheidene groe pen van belastingplichtigen zou leggen. Vele leden verklaarden zich bereid, aan dit wetsontwerp hun stem te geven. Enkele leden bepleitten de invoering van een belasting op de brutowinsten van de Naamlooze Vennootschappen, te heffen dus bij de bron. Sommigen bepleitten versterking van de middelen door verhooging van de in voerrechten. een denkbeeld, dat van andere zijde bestrijding vond. Verscheiden leden verklaarden zich in geenendeele te kunnen vereenigen met het voorstel tot het heffen van tijdelijke opcenten op de successiebelasting. Enkele andere leden achtten de geop perde bezwaren zeer overdreven. Eenige leden verklaarden, dat zij hoewel ook daartegen groote bezwaren hebbende toch de voorkeur zouden heb ben gegeven aan een tijdelijke verhooging van de vermogensbelasting. Vele leden uitten hunne bevreemding over de houding door den minister aan genomen wat betreft de verlaging van de accijnzen op gedistilleerd en bier. o JEUGDIGE WERKLOOZEN IN HET BEDRIJFSLEVEN. Minister richt zich tot een zestigtal organisaties. Gelijk bekend, heeft de minister van Sociale Zaken eenlgen tijd geleden overleg gepleegd met Gedep. Staten der pro vincie inzake een plan tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfsleven. Reeds hebben verschillende colleges van Gedeputeerde Staten een rondschrijven aan de gemeentebesturen laten uitgaan. In aansluiting daarop heeft de minister zich thans per brief tot een groot aantal, ongeveer 60 organisaties, van werkgevers- en werknemers gericht met het verzoek, bij de uitvoering van het plan, dat in den brief meer uitvoering wordt toegelicht, zooveel mogelijk medewerking te ver leenen. Het plan beoogt jonge werkloozen werk zaamheden te doen verrichten, welke in de verschillende bedrijven onder de tegen woordige omstandigheden niet worden uitgevoerd, doch waren de tijden beter, zeker ter hand zouden worden genomen. Het wordt de taak van de op te richten plaatselijke comité's dergelijke werkzaam heden op te sporen, plannen tot uitvoering te ontwerpen en deze den minister ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt nu voor de hand, dat daarbij de medewerking zoowel van werkgevers- als van werk nemerszijde niet zal kunnen worden gemist. o NEDEUL. BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREGEZELSCHAPPEN. In de Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van den Ned. Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen is in de plaats van jhr. mr, F. van de Poll te Zeist, die na 25 jaar het presidium ver vuld te hebben, om gezondheidsredenen is afgetreden tot voorzitter benoemd mr. F. J. van Lanschot, burgemeester van Den Bosch. In de gisteren gehouden vergadering In hotel Noord-Brabant, te Utrecht, is de af getreden voorzitter gehuldigd en tot eere voorzitter benoemd. HET P.T.T.-PERSONEEL DEMONSTREERT. EEN MEETING TE ROTTERDAM. In het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam is gistermiddag een meeting gehouden door de leden van den Centr, Bond van Ned. Post-, Tele graaf- en Telefoonpersoneel, die door on geveer 2500 personen uit het geheele land bezocht is- Als eerste spreker voerde de algemeene secretaris van den C.B.P.T.T.. de heer H. van Giessel, het woord. Spr. begroette de werknemers in het meest winstgevende be drijf in Nederland, In 1932, '33 en '34 heeft het bedrijf ieder jaar rond 4 millioen winst gemaakt. Voor 1935 Is de winst nog niet bekend, maar ze zal grooter zijn dan de vorige jaren en voor 1936 is de winst ge schat op 5'/i millioen. Deze meerdere winst zal afgenomen worden van de salarissen van het personeel. Zelfs op de salarissen van de slechtst betaalden, de werkvrouwen wordt bezuinigd. Een werkvrouw op het platteland verdient slechts 22 ct. per uur. Wie voor het bedrijf op reis gaat, moet zijn boterham meenemen en zelf zijn kof fie betalen. Ook op de uniformen wordt be zuinigd. Gemiddeld verdient een brieven besteller f. 1545 37, maar hiervan gaat af f. 32.voor een uniform, 10"/» voor het pensioenfonds, enz. Met ingang van het nieuwe jaar gaat van het loon weer 5" af. Het hoogste netto loon in een groote stad bedraagt f. 26.68; op het land f. 21.87. Spr. gewaagde van loonen op het platteland van f. 16.— per week Het ligt in het voor nemen van het Staatsbedrijf der P.T.T, om de bestellers op het platteland door hulp personeel te vervangen en in de toekomst ook in de steden het personeel tot een be paald percentage uit hulppersoeel te doen bestaan. Het bruto-uurloon voor dit per soneel ligt tusschen 35 en 50 cent per uur. Deze loonen worden twee maal per jaar aan den plaatselijken loonstandaard ge toetst en dikwijls opnieuw verlaagd. Op de groote telegraafkantoren zijn 484 middel bare ambtenaren werkzaam, die f. 2131 verdienen. Men is bezig deze ambtenaren te vervangen door jonge meisjes, die in kleine steden en op het platteland vaak niet meer dan f. 40 of f. 50.per maand verdienen- Meer dan f. 95.— wordt nooit betaald en dit salaris komt slechts spora disch en alleen In de groote steden voor. Deze slecht betaalde meisjes dragen een groote verantwoordelijkheid. Zij hebben veel geld van anderen onder haar berus ting. De promotiekansen bij de posterijen zijn volgens spr gering of nihil. Weliswaar moet men dikwijls werk van een hoogeren rang verrichten, maar dit wordt niet extra gehonoreerd. Van de 247 geslaagden voor commissies worden er slechts 6 per jaar bevorderd. Aan de werk- en rusttijden van het lager personeel mankeert heel wat. Werktijden van 51 uur of langer zijn nor maal. Overwerk in drukke tijden wordt niet extra beloond. Thans zijn de vier bon den gezamenlijk bezig te ageeren voor werktijdverkorting. Het. geheele personeel staat achter deze actie. Werktijd-verkor ting van een half uur per dag zou arbeid beteekenen voor 1200 werkloozen. Het hoo- ger personeel bij de PT.T. tracht, volgens spr., zijn promotie te verdienen door het lagere personeel uit te buiten. Met een op wekking tot eensgezinden strijd, eindigde de heer van Giessel. Na de pauze sprak de bondsvoorzitter, de heer H. M. Roos. Spr. zeide da» het noodig is in de actie van het postperso- neel ook de jongeren te betrekken. De postambtenaren hebben nog iedere week hun schamel loon, maar de jongeren zien zich van al hun levenskansen beroofd. Wanneer het in de maatschappij kraakt, kraakt het ook in de rijen van het post- personeel. Ondanks alle offers vervullen de ambtenaren met toewijding hun taak, maar er is een grens, die men thans dreigt ie overschrijden. Er bestaat geen vertrou wen meer in het leidinggevende personeel, want niet de menschenwaarde, maar de winstmogelijkheid speelt een rol ln het bedrijf. Het personeel is de langdurige in terne rationalisatie en de opgeschroefde arbeidsprestaties moe, er wordt veel te veel geëischt. De regeering stelt vast en trekt in, wekt hoop op en vernietigt alle kan sen Ook deze spreker sprak woorden van afkeuring over de geringe promotie-moge lijkheden en de te zware dienstvoor- w aarden. De bezwaren van het P.T.T.-personeel gelden niet alleen de salarisverlagingen, maar ook de inwendige rationalisatie, die het leven van den postambtenaar moeilijk maakt en verbittert. Volgens spr. bleek de minister bij de behandeling van de begroo ting der posterijen niet op de hoogte zijn met den toestand bij het P.T.T.-bedrijf. De minister zou volgens spr. zelfs niet gewe ten hebben, dat er 51 uur gewerkt werd. De regeering heeft gezegd anderhalf mil lioen los te zullen maken voor de ambte naren, Hiervan zal echter volgens spr- geen kruimeltje afvallen voor de lagere en mid delbare ambtenaren. Spr, bestreed de woorden van den heer Lührs in een mee ting van het A. C. O. P. geuit, dat de po sitie van het rijkspersoneel beter zou zijn dan van het gemeente personeel. Binnen kort zal een regeling worden ingevoerd, waarbij ambtenaren eerst op 24- of 26- jarigen leeftijd hun aanvangssalaris zul len krijgen. Men belet den jongeren daar door een huishouden op te zetten. Doen zij het toch. dan wordt de Nederlandsche staatsdienaar teruggedrongen in sloppen en stegen Ook de heer Roos eindigde met een opwekking tot hardnekkigen en eens gezinden strijd. Op deze meeting waren 115 afdeelingen en 19 landelijke vakgroepen vertegenwoor digd. De heer H B. Berghuys, algemeen se cretaris van de Nederlandsche Vak-Cen trale en de heer M. M. Cohen, voorzitter van de Centrale van Nederl. Overheids personeel waren aanwezig, o N.S.B.-LEDEN IN DE EERSTE KAMER. Naar de „Tel." verneemt zijn de heeren graaf De Marchant et d'Ansembourg en mr. A. J. v. Vessem (beiden N.S.B.i voor nemens om deel te nemen aan de eerst volgende avondvergadering van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, welke zal worden gehouden op Woensdagavond 18 December a.s. ORGANISATIE VAN DE WERELi» JAMBOREE. Kapitein-adjudant J. M. Breunese legt zijn werkzaamheden neer. Het A.N.P. meldt: De kapitein-adjudant J. M. Breunese organisator der internationale vlerdaag- sche afstandsmarschen van den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, die door de regeering ter beschikking was gesteld van de Nederlandsche Pad- vlndersvereeniging voor de organisatie van de Wereldjamboree 1937, zich niet kunnende vereenigen met de inzichten op organisatorisch gebied der Nederlandsche Padvindersvereenlging. heeft zijn werk zaamheden afgebroken, en zijn militaire functie, kapt.-adjudant van den comman dant der Eerste Divisie, 's-Gravenhage, weder hervat. Achteraf blijkt dat kapitein Breunese voorstander is van het plan om het kamp in 't Gooi te houden, terwijl het bestuur Vogelenzang prefereert. Mr. A. D. W. DE VRIES. Eervol ontslag als lid van den Raad van State. Bij Kon. besluit is met Ingang van 1 Jan. 1936 aan mr. A. D. W. de Vries op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State, welke hooge functie hij sedert 1911 heeft bekleed, met dankbetuiging voor de langdurige dien sten door hem in die betrekking bewezen. Tevens is mr. De Vries benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau Mr. Adel Diederik Waanderd de Vries, is in 1857 geboren. Hij studeerde te Lelden en te Delft, werd na zijn promotie griffier bij de landraden Bondowoso en Dj ember, Daarna bij den Raad van Justitie te Soe- rabaja. Hij vestigde zich in 1885 als advo caat en procureur aldaar en repatrieerde in 1888. In Nederland was hij commies afd.-chef der provincie Gelderland, hoofd commies, raad-adviseur en secretaris-ge neraal van het departement van Justitie en sedert 1911 lid van den Raad van State, Van zijn hand verschenen de Geschiedenis der Wetgeving op de misdadige jeugd (1907) en Geschiedenis der Wet op de ouderlijke macht en voogdij (1903, samen met mr. F. J, G. van Tricht). DE TOESTAND IN HET TAXIBEDRIJF TE AMSTERDAM. Loonregeling wordt voorloopig niet gewijzigd. Zaterdagmorgen had te Amsterdam on der leiding van den wethouder voor de Arbeidszaken een bespreking plaats tus schen vertegenwoordigers van de werkge vers en werknemers in het stationneeren- de taxibedrijf, dit in verband met. het voornemen van de werkgevers, wijziging te brengen in de loonregeling van het personeel. Nadat van den voorzitter de stellige toe zegging was ontvangen, dat de voorgeno men ordening van het garagebedrijf, waar omtrent binnen enkele dagen een voor dracht zal versohijnen, in de eerste ver gadering van den Gemeenteraad in 1936 aan de orde zal worden gesteld, verklaar den de aanwezigen zich bereid (aan de zijde der werkgevers, met opoffering hun ner belangen) de loonregeling thans niet te wijzigen. o PRINSES JULIANA TE HILVERSUM. De viering van het 25-jarig bestaan van de afdeeling Hilversum van het Ned. Roode Kruis werd Zaterdagmiddag voort gezet met Roode Kruis-oefeningen en wedstrijden, welke gehouden werden in de recreatiezaal van de Nederlandsche Sein- toestellenfabriek. H. K. H. Prinses Juliana had op weg naar de Seintoestellenfabriek een korten rit door de stad gemaakt. Zij woonde de wedstrijden den geheelen middag bij en toonde groote belangstelling voor de prestaties der deelnemers aan de wed strijden. Om vier uur des middags bood het ge meentebestuur in de groote burgerzaal van het Raadhuis H. K, H. Prinses Juliana en den overigen léden van het hoofd bestuur van het Roode Kruis een thee aan. RECHTELIJKE MACHT. De arrondissements-rechtbank te Arn hem heeft ter vervulling van twee vaca tures van rechter in haar college opge maakt de navolgende alhpabetische lijsten van aanbeveling: a, Mr. J. F. van Beeck Calkoen, rechter in de arrondissements-rechtbank te Leeu warden; mr, W. G. F. Borgerhoff Mulder, rechter-plaatsveTvanger in de arrondis sements-rechtbank te 's-Gravenhage; mr. T. P. Viruly, substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Arnhem. b. Mr. A. W. L. Bondam, rechter-plaats- vervanger in de arrondissements-recht bank te Arnhem; mr. H. Sluyterman. rech ter in de arrondissements-rechtbank te Zutphen; mr. L. Vliegenthart, substituut- griffier bij de arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage. Mr. J. H. P. E. Mijnssen, substituut- griffier bij de arrondissements-rechtbank te Breda is met het lot tegen een van bovengenoemde candidaten afgevallen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Zaterdagmiddag te halfdrle to Weert de eerste steenlegging plaats der Nationale Luciferfabriek N.V. De steen legging werd verricht, door den burge meester. mr. W. F. W. Kolkman. Bij deze plechtigheid was o.a. 'c?e5T woordig de directeur van het Economise" Technologisch Instituut in Limburg, mr. R. A. H. M. Gielen. 2-4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14