De besprekingen over het Vredesplan. 76,te Jaargang LE1DSCH DAGBLAD, Maandag 16 December 1935 Vierde Blad No. 23239 Groote activiteit te Londen. Een tocht van Addis Abeba naar np$?je. RECHTZAKEN. LAND- EN TUINBOUW. J5EMENGD NIEUWS. SCHEEP/ TJLINCCM Uit Italië. Mussolini werkt hard aan een antwoord op de Fransch-Brische voorstellen Hi.1 beeft zich omringd met koloniale, militaire en ecomische deskundigen. Klaarblijkelijk wil hij zoo duidelijk mo- jjllik antwoorden; od de punten, welke rolgens hem niet voldoende duidelijk zijn. zal hij opheldering vragen, vooral wat be treft den Itallaansehen commissaris, voor den in het tweede deel van het ontwerp. In Italiaansche kringen wordt verklaard dat het Italiaansche antwoord in hoofd- uak runs tig zal zUn. De duce zal Aloisl machtigen de leden van den Raad aanvullende inlichtingen te rerschaffen en deze zal derhalve de zit tingen van den Raad bijwonen, welke deze kwestie zal behandelen. Men verwacht het Italiaansche antwoord in den nacht van 18 op 19 dezer na een ritting van den grooten fase 1stischen raad. De Italiaansche pers bevat volgende crltiek op de voorstellen van Laval en Hoare: 1 De herziening van de grenzen ten roordeele van Italië is onvoldoende en reeft Italië slechts gebieden van geen be- teekenis. 2. Italië kan geen afstand doen van Aksoem. Geleid door de priesters heeft de bevolking zich vrijwillig aan Italië onder worpen. Italië heeft hier de slavernij af geschaft. Het is niet mogelijk deze bevolking thans weer van Italië af te schelden. 3 Italië kan Assab niet aan Abessynlë schenken. Het principe van gebledsrull tusschen belde landen berust op het verkeerde prin cipe van gelijkheid van belde landen. Indien Abessynlë de zeehavens welke het verlangt niet wil gebruiken voor den Invoer van wapenen. Is een vrijhaven vol doende. 4. De bewoonde zone welke aan Italië wordt afgestaan, is minder dan die. welke Italië wordt toegekend bU de Brltsch- Italiaansche protocollen van 1891 en 1894 alsmede het drievoudig verdrag van 1896 en het verdrag met Engeland van 1925. Deze zone bevat niet de verbinding van Erythrea met Somalllamd ten Westen van Addis Abeba, langs de grens van Brltsch- Egyptlsch Soedan, zooals ls voorzien bij het verdrag van 1925. 5. De belangen van de Italianen ln deze gebieden zijn onzeker. Een Italiaansche politie is noodzakelijk voor de economische expansie van Italië. De veiligheid van de Italianen te gelllker tijd In handen leggen van de autoriteit van Addis Abeba en Genève staat gelllk met een onderwerping aan een niet toe gelaten controle en aan den loop der om standigheden. Maar toch wordt niet een afwijzen be pleit. De diplomatieke redacteur van Stefani ichrllft. dat men er ln Romeinsche doII- tleke kringen met groot pessimisme op wijst, dat de hevige campagne van de zijde der sanctie-landen tegen het Fransch-Brltsche plan de situatie ver scherpt en de mogelijkheden van een op lossing op den achtergrond schuift Uit Abessynië. De Abessijnsche minister van buiten- landsche zaken verklaarde, dat ziln land ook thans nog ieder oogenblik bereid ls. om over den vrede te onderhandelen. Het moet evenwel een eervolle vrede zijn daar Abessynlë niet tot den aanval ls overge- raan noch de verdragen heeft geschonden. Over het Fransch-Engelsche vredesplan Heten verscheidene leden der regeering zich in dezen zin uit dat de tegen- Prestatie voor den gebledsafstand in Here niet ln aanmerking voor besprekin gen komt. Men meent, dat de negus ook een open stelling van Abessynië ten Zuiden van den achtsten breedtegraad voor Italië van de hand zal wijzen Een officieel commen taar van de Abessynlsche regeering. od ie voorstellen van Laval en Hoare ls tot ëusver uitgebleven. De adviseurs der regeering vertoeven namelijk nog steeds ln Dessie. doch zij zullen zeer spoedig naar de hoofdstad terugkeeren. Activiteit te Londen. Gistermiddag heerschte in politieke krinsen te Londen groote bedrijvigheid in zerband met de as. debatten in het Lager huis over de Pariische vredesvoorstellen. Minister-president Baldwin is van de Chequers teruggekeerd. Met den minister zoor Volkenbondsaangelegenheden An thony Eden heeft hij een bespreking ge had over de out wikkeling van de situatie te Genève. De minister van Blnnenlandsche Zaken Sir John Simon, die in Essex vertoefde, kerd telefonisch naar Londen ontboden. Tegen zes uur gisteravond ls hl! op het foreign Office aangekomen. Intusschen ls uitgekomen, dat het aan hankelijk volstrekt niet, de bedoeling van laval en van Hoare is geweest, de voor dellen voor de minnelijke schikking van het Itallaansche-Ethloplsch conflict het transactionneel karakter te geven, als ze Sekregen hebben door de gelijktijdige me- dedeellng van den Inhoud aan Rome. Ad dis Abeba en Genève. De voorstellen zijn aanvankelijk bestemd geweest, om slechts aan Rome te worden voorgelegd om Mus solini er toe te brengen, te formuleeren. Pet welke oplossing de Ducc genoegen oeemt en dan later te zien. op welke wijze een transactie kon worden tot stand ge bracht. De onthullingen van Mad. Tabouls 'n de „Oeuvr8" en van Pertlnax in de „Echo de Paris" hebben tot de gelijktijdige aan bieding aan den Duce en aan den Negus, alsmede aan Genève genoodzaakt. Ook ls het thans zeker, dat te Londen Plet de geringste wilzlglng ls gebracht in de voorstellen, waardoor Baldwin den in houd voor rekening van Hoare kon laten. De oppositie, die de voorstellen ln de Engelsche publieke opinie hebben gevon den, heeft niet weinig de tegenkanting versterkt, die Lavai's pogingen ln Frank rijk vinden bij al wat links ls. Vandaar dat de llnksche oppositie niet langer aar zelt van de zaak een „cheval de bataille" tegen het ministerie te maken. Een Er.gelsch witboek, dat over het ver loop van zaken ls gepubliceerd, brengt to taal geen nieuws. De „Daily Telegraph" tracht ln een hoofdartikel het vredesplan te rechtvaar digen. Het blad geeft weliswaar toe, dat het zeer verstrekkende concessies aan Ita lië bevat. Het verklaart echter, dat men het definitieve oordeel moet opschorten, tot de minister-president uiteengezet heeft wat hij met zijn rede, onlangs tot de op positie gericht, bedoeld heeft Als de regeering er Inderdaad van over tuigd ls geweest, dat Italië een petroleum- ultvoerverbod met militaire sancties gelijk zou stellen, en wanneer zij voorts vastge steld heeft, dat de andere volkenbonds leden niet de verëlschte strijdkrachten volgens art. 16 van het handvest beschik baar stellen, doch den geheelen last van een mogelijk conflict op Engeland willen afschuiven, moet het Engelsche volk zoo veel mogelijk van de feiten in kennis ge steld worden. In dit geval zouden de collectieve sanc ties zonder twijfel op een mislukking zijn uitgeloopen De Volkenbond zou dan zelf toegegeven hebben, dat het eenlge wapen, dat hij bezit, ln zijn hand gebroken was. Het nadeel van het vredesplan ls niet zoozeer, dat aan de mogendheid, die zich aan een aanval schuldig heeft gemaakt, en die het land, waarop zll aanspraak maakt nog niet eens veroverd heeft, con cessies worden gedaan, doch dat men den aanval zelf niet kan tegenhouden, zonder het gevaar van een reusachtlgen brand uit te lokken, die dan door een enkelen brandweerman, p.l door Engeland, zou moeten worden gebluscht, terwijl de In ternationale brandweer zich er toe be perkt, toe te zien. Dit. plan aanvaarden zou ongetwijfeld het einde der sanctle-polltlek beteekenen. Belgisch verzet. Het dagelijksch bestuur der Belgische Werkliedenpartij heeft een telegram aan den Volkenbond gezonden, waarin wordt verklaard; „In naam der Belgische Werklieden Partij, welke meer dan 600.000 leden telt en waarin 37"/s van het kiezerscorps des lands vertrouwen stalt, teekenen wil ver zet aan tegen de regeling van het Ita- Haansoh-Abessijnsch conflict, welke een premie beteekent voor den aanvaller en een rechtsweigering Jegens het slachtof fer, dat al zijn vertrouwen ln het Volken bondspact had gesteld. De eventueele aanneming dezer regeling verontrust ten zeerste de burgers der kleine landen voor wie het regiem der ge meenschappelijke veiligheid de eenige waarborg vormt tegen een aanval, zooals deze waaraan de Italiaansche regeering zich schuldig heeft gemaakt tegenover Abessynlë. Van 't front. Van 't front ls niets te vermelden. In verband met een eventueel bombardement van Addis Abeba, heeft de regeering ge last, de verschillende officieele archieven in veiligheid te brengen. De minister van financiën heeft de staatsgelden doen bergen in de grot, waar de beroemde schat van Menelik verbor gen was. Deze grot is kort geleden leeg gemaakt en nu liggen hier de staatsgelden onder zakken zand. I OOR TROPISCHE BOSSCHEN LANGS STEILE BERGEN. \'N (Van onzen correspondent Stuart Emeny) DESSIE, Zondag. - Na een avontuur lijken tocht over een afstand van 300 mijl kan ik getuigen van de schoonheid, die in het hart van het thans belegerde Abes synlë schuilt. Mijn reis begon in de hoofdstad en eindigde ln Dessie Nadat het derde ge deelte van den afstand was afgelegd, leidde de weg ons de bergen in en binnen een uur stegen we meer dan 3000 meter. Plotseling stonden we voor een V-vormige opening in de geweldige bergen. We keken uit op de Abessijnsche vestingwerken, die een 500 mijl lange, steile wand vormen en zich uitstrekken van het Noorden naar het Zuiden om aldus een onoverkomelijke be lemmering te zijn voor elke poging van het Italiaansche leger om van Assab uit dwars over de vlakte te trekken. Ver be neden mij strekte zich de Danakil- woestljn uit, die in de verte in een blau wen. gouden mist vervaagde. Een eind verder op een afstand van ongeveer 180 mijl van Addis Abeba bereikten wij het hoogste punt. De weg was niet meer dan een smalle strook aan den rand van een bijna verticalen bergrand. Aan den kant van den weg en aan den rand van den afgrond groeiden tallooze exemplaren van een vuurroode plant, die scherp afstaken tegen de teergekleurde rotsplanten. De ondergaande zon goot bundels licht over de bergen en was als een natuurlijk zoeklicht over de lagere heuvels, ongeveer 1000 meter beneden ons. zoodat zij den indruk maakten van een reliëfkaart. Het kamoeeren op die heuvels was een koude geschiedenis, maar den volgenden dag daalde de weg snel en kwamen we in een groote tropische vallei, waar we haas tig onze overjassen en pull-overs uittrok ken We reden langs katoen-, sulker- maïs- en tabaksplantages. Hier slingerden apen zich ln de met krulpplanten behan gen boomen en tropische vogels van een helblauwe kleur vlogen op door het lawaai van onzen vrachtwagen. Ergens bleef onze wagen midden ln een rotsachtige rivier bedding steken. Wij waadden naar den overkant en moesten ons vervoermiddel ontladen. Tenslotte konden we onzen weg vervolgen. Tweehonderd mijl ten Oosten van Addis Abeba slingert de weg door dichte bos- schen en klimt dan een nauwe vallei op, waar het geheele Abessijnsche leger zich gemakkelijk verdekt zou kunnen opstellen onder de beschutting van het overhan gend gebladerte, zonder door Italiaansche vliegtuigen te worden ontdekt Bij het afdalen in een andere vlakte ontmoetten wij dedzjamatsj Beyene. die met een leger van 5000 man naar het front optrok. De vuile „sjammas de klee ding der soldaten, bewezen, dat het bevel van den keizer, den waschbak te verfoeien, opdat de witte kleeding niet langer de aandacht der Italiaansche piloten zal trekken, stipt wordt opgevolgd. De meeste soldaten gingen te voet; op hun hoofd balanceerden zij saamgebonden bundels, die hun voedselvoorraad bevatten. Vrou wen droegen watermeloenen en flesschen „tej", een soort inlandsche honing. Kleine jongens droegen de tentstokken. De com mandanten droegen groote sombrero's en reden op schitterend versierde muildieren of ezels. De zwaardere bagage werd door lastdieren vervoerd In het midden van den langen stoet reed de dedzjamatsj, een waardig figuur, die op zijn muilezel zat ln de schaduw van een groote Fransche pa- rapluie. De weg begon nu weer te klimmen en plotseling zagen wij de daken van Dessie, dat op een plateau ligt tusschen meer dan 4000 meter hooge bergtoppen. De stad leek vlakbij, maar de weg klom en daalde ln een spiraal, zoodat wij ruim 20 mijl aflegden, voor we Dessie bereikten. Onze tocht had ons gevoerd langs den grooten. nieuwen weg, die Addis Abeba met Dessie verbindt. Onze chauffeur moest herhaaldelijk stoppen aan den rand van een onmetelijk diepen afgrond, maar hoe onvolmaakt het wegvlak ook mag zijn, de weg naar Dessie ls een triomf voor de Abessijnsche Inge nieurs. In den loop van twee Jaar hebben de Abessijnen met geen andere hulp dan die van de allerprimltiefste werktuigen een weg uitgehouwen door een der moei lijkste berglandschappen van de wereld; een weg, waarover een leger van een half millioen man. vergezeld van wachtwagens met ammunitie, onlangs is opgetrokken. De weg staat op geen enkele kaart aan gegeven en men vermoedt, dat zij opzet telijk zoo ls aangelegd, dat ze het door trekken van een aanvallend leger onmo gelijk maakt. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) EEN KWESTIE OVER VISCHAKTEN. De secretaris van hel Ned. Hengelaars- Verbond heeft een beslissing van den Haagschen kantonrechter uitgelokt over de vraag, of volgens de nieuwe Visscherljwet voor het vlsschen, hetzij met één peur. hetzij met één hengel geaasd met visch of met één sleephengel. volstaan kan worden met één akte tegen betaling van f. 1.— of dat voor ieder ln het desbetreffende arti kel genoemd vlsohtulg een akte vereischt is en derhalve f. 3.zou moeten worden betaald. Verdachte was van meening, dat blijkens de redactie van het artikïl inderdaad met één vlschakte kan worden volstaan. De inspecteur der Visscherijen de heer A. B. Brouwer als deskundige, bestreed de opvatting van verdachte. Hij zelde, dat het indeidaad de bedoeling van den wetgever ls. dat voor elk der in genoemd artikel ver melde vischtuigen een akte noodlg is. Hij gaf evenwel toe. dat de redactie van het artikel voor tweeërlei uitleg vatbaar is. De ambtenaar van het O M mr. Lange- mever, achtte den uitleg v-n den getuige- deskundiee het meest ove-tuigend. hoewel d° r:dactie niet erg gelukkig is gekozen. Daar het hier evenwel een principieele quaestie betreft en het voor de hengelaars van belang is. dat deze vraag door den rechter wordt beslist, meende hij in dit ge val met de minimum-straf te kunnen vo'- s'ean Snr. vorderde een boete van f 0 51. De kanton-echter, mr. dr Fontein, heeft ve—teckto vrhgesnroken BELANGRIJKE EXPORT VAN STAMBOEKVEE NAAR ENGELAND. MET GESTOLEN AUTO VERONGELUKT. EEN DOODE EN VIER GEWONDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag om kwart over twaalf heeft een ernstig auto-ongeluk op den Heerenweg te Heem stede één doode en vier gewonden geëischt. Een vijftal Amsterdamsche jongelui t.w. de 16-jarlge G. N„ de 16-jarige F. N„ de 18-jarige W. A., de 26-jarige J. M. S. en de 21-jarige G. L.. had Zaterdagavond in de hoofdstad de hand gelegd op een auto, welke men onbeheerd aantrof en ging hier mee uit toeren. De tocht ging over Utrecht, Den Haag en Lelden met de be doeling om via Haarlem naar de hoofd stad terug te keeren en de wagen daar ergens langs den weg te laten staan. Omstreeks middernacht, toen men Ben- nebroek doorreed, bleek de benzinevoor raad geheel verbruikt te zijn en men begaf I zich naar een garage om brandstof bij te vullen. Toen men op het punt stond om weg te rijden wilde juist een politieman het portier van de auto openen om den be stuurder naar zijn papieren te vragen, i Deze laatste, de 16-jarlge G. N., gaf echter vol gas en met een duizelingwekkende vaart verdween de wagen met de vijf Jongelieden in de richting Haarlem. In een lichte bocht van den weg. even voorbij de Zandvoort- sche laan, kwam de catastrophe. De auto botste hier tegen een boom en kwam tegen een tweeden boom tot stilstand. G. L., die naast den bestuurder zat, was op slag dood. De bestuurder zelf kwam met een enkel- fractuur en eenige lichte verwondingen vrij. Van de drie overige Inzittenden wer den er twee zwaar gewond, terwijl de derde lichte verwondingen opliep. Een Juist passeerende geneesheer uit Leiden ver leende de eerste hulp waarin hij werd bij gestaan door den bestuurder van een langskomende auto en een waker van den nachtvelllgheidsdienst. De vier gewonden werden per zieken auto naar het Diaconessenhuis te Haar lem overgebracht. De politie heeft de ouders van de slachtoffers van het noodlottig gebeuren in kennis gesteld. Groote bijzonderheid op dit gebied. Men schrijft aan het „Hbld.": In het Rijksquarantalnestatlon te Hoek- van-Hollar.d zijn Zaterdag ondergebracht 100 eerste klasse stamboekrunderen. Deze dieren zijn bestemd om, na het ondergaan van een drieweeksche quaran taine, te worden verscheept naar Enge land. Door samenwerking van de Engelsche en Nederlandsche veterinaire autoriteiten, schijnt de mogelijkheid te zijn geschapen aan het verzoek van het betreffende En gelsche stamboek te voldoen, en voor aan vulling en bioedverversching dezen be langrijken aankoop ln Nederland te mo gen doen. De autoriteiten van het Engelsche stam boek vertoefden gedurende een tiental da gen ln Nederland om zelf een keus te maken i.n bezochten daarvoor in het ge bied van het Nederlandsche en dat van het Friesche rundveestamboek vele der meest vooraanstaande veefokkersbedrlj- ven. Indien men weet, dat sinds 1913 geen export van vee van Nederland uit naar Engeland plaats had en de export van dat jaar slechts als hooge uitzondering gold, kan thans zeker wel gesproken wor den van een groote bijzonderheid op dit gebied, welke niet alleen tot eer strekt van de Nederlandsche veefokkerij, doch zeker ook van onzen veterlnalren dienst, welke het vertrouwen heeft weten te ves tigen, dat met zijn medewerking een der gelijke zaak kan worden ondernomen, zon der de gezondheid van den Engelschen veestapel in gevaar te brengen. FRAUDE MET OBLIGATIES. Vroegere Kerkmeester te Amsterdam aangehouden. Naar aanleiding van een klacht heeft de politie aangehouden een vroegeren kerkmeester van de Maria Magdalena- Parochie te Amsterdam, die zich schuldig heeft gemaakt aan het valschelijk nama ken van obligaties, welke door het Paro chiale kerkbestuur werden uitgegeven. De kerkmeester heeft vooral zijn slacht offers onder kleine lulden gemaakt. Hij ls ter beschikking van de justitie gesteld. De knoeierijen betreffen een groot be drag; men spreekt zelfs van een halve ton. AANVARING BIJ TERNEUZEN. Belgische sleepboot gezonken. In het kanaal GentTerneuzen ls het Belgische sleepschip Joseph Lies nabij Terneuzen in aanvaring gekomen met het Letlandsche stoomschip „Clltvaira", De Joseph Lies" zonk vrijwel onmiddellijk. De schipper M. Wiltmans, diens echtge- noote en een dochtertje van 10 maanden konden zich in een roeiboot redden en aan wal komen. O KLIPPER GEZONKEN. Gistermiddag om 3 uur is op het IJssel- meer tusschen Workum en Breezand tijdens den Zuidoosterstorm een klipper, welke met grint was geladen, vol water geloooen en gezonken. De uit twee per sonen bestaande bemanning begaf zich in de roeiboot en is behouden te Korn- werderzand aangekomen. Het schip, dat ongeveer 270 ton meet. behoorde thuis te Amsterdam en was op weg naar Dok- kum Het vaartuig kan als verloren wor den beschouwd. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 28-jarige gehuwde spoorwegarbeider A. Ritsema. wonende te Hilversum, die Vrijdagmorgen op het stationsemplace ment onder een der wagens van een uit Bussum komende trein geraakte, waar door zijn linkerbeen werd verbrijzeld, is gisterochtend in het Diaconessenhuis overleden JONGETJE VAN VRACHTAUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is het achtjarig knaap)» H. Barten, te Helmond, die achter op een vrachtauto geklommen was, in een bocht van den weg van den wagen geslingerd. De jongen werd hevig bloedend opgeno men. De ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. Zaterdagavond geraakten de kleeren van het 6-jarig zoontje van W. Abels te St. Hubert (N. Brj dat bii een open haard was gezeten. Dlotsellng in brand. Het knaapje dat alleen was rende naar bulten en od zijn hulpgeroep schoten eenige buren toe die de vlammen doofden. Met zware brandwanden werd hii de woning binnengedragen waar hij Zondag avond is overleden. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE LIEUTENANT DE VAISSEAU PARIS. De Latécaère-vllegboot Lieutenant de Vatsseau Paris, die op weg is naar de An tillen. ter gelegenheid van de feestelijk heden aldaar, naar aanleiding van het feit, dat de Antillen 300 jaar in Fransch bezit zijn, is, komende uit Dakar, te Port Natal (Brazilië) gedaald. GROOTE BRAND TE TOURCOING. Uit Rijswijk wordt gemeld, dat een van de grootste textielfabrieken te Tourcoing bijna geheel door brand is vernield De schade wordt geraamd op 10 millioen francs. Ongeveer duizend arbeiders zullen zonder werk komen. ERNSTIG VERKEERSONGELUK. Zaterdagavond tegen halftwaalf zijn te Siegen (Duitschland), twee particuliere auto's in volle vaart op elkaar gebotst; de eene auto vloog dadelijk in brand en de chauffeur en een naast hem zittende pas sagier zijn levend verbrand. De derde In zittende kon nog uit de auto getrokken worden, maar ook deze man had zulke zware brandwonden opgeloopen dat hij ln het ziekenhuis overleden is. De passa giers van de andere auto zijn er met wat builen en den schrik afgekomen. POGING TOT BEROOVINGT Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de kaashandelaar de U. uit Oudenrijn met zijn motorfiets met zijspan op den Ga- ienopperdijk te Jutphaas en passeerde daar twee wielrijders. Plotseling bemerkte hij, dat er Iets aan zijn motorrijwiel ha perde, zoodat hij zich genoodzaakt zag te stoppen. Toen h(j naast zijn motorfiets stond, naderde een der wielrijders, die hü even tevoren was gepasseerd. De wielrijder maakte een praatje met den motorrijder en was zelfs zoo hulpvaardig met een fietslantaarn de U. bij te lichten, teneinde diens werk te vergemakkelijken. Deze hulpvaardigheid bleek echter niet zoo goed bedoeld, want plotseling kreeg de U.. toen hij in gebukte houding stond, met een knuppel een slag op zijn achter hoofd. De man stortte voorover en kwam met zijn aanvaller ln worsteling. Hij bleek over meer kracht te beschikken dan zijn belager. Spoedig wist de U. zich omhoog te werken, waarop de wielrijder haastig op de flets sprong en verdween. De tweede wielrijder had zich op een afstand gehou den, doch toen deze zag, dat zijn kameraad het onderspit moest delven, ging hij even eens aan den haal. De U. bekwam tijdens de vechtpartij eenige lichte verwondingen. Anderhalf uur later heeft hij bij de politie aangifte van het avontuur gedaan. De politie stelt een onderzoek in; het is vrijwel zeker dat men hier te doen heeft met een poging tot berooving. DE HELLERECHTERS. De drie „rechters der helle", de schrik der Parijsche postbeambten, laten weer van zich spreken. Reeds verleden jaar bevonden zloh onder de postzendlngen tal van pakketten met ontplofbare stoffen. AI deze zendingen waren vergezeld van brieven met verwar den inhoud, die geteekend waren „Minos", „Acacus" en „Rhadamente". De politie meende met een krankzinnige te doen te hebben, doch slaagde er niet ln, hem op te sporen. Zaterdag zijn echter plotseling weer ln drie postkantoren „monsters zonder waarde" ontploft. Uit het onderzoek bleek, dat in alle drie gevallen de pakketjes kleine helsche machines hadden bevat, van het zelfde type, dat verleden jaar zooveel ont steltenis had verwekt. De machientjes zijn zoo Ingericht, dat zij bij het openen der pakjes ontploffen. Zaterdag zijn zij echter ontijdig met een knal ontploft toen de postbeambten de zakjes stempelden. De onaangename zendingen waren wederom door een brief van de „drie rechters der helle" vergezeld. Gewond werd door de ontploffing gelukkig niemand, alleen brandde in de broek van een der post beambten een groot gat. ZES KINDEREN OMGEKOMEN. In een boerderij nabij Hjoerrlng ln Noord-Jutland heeft Zaterdagnacht een brand gewoed, waarbij zes kinderen van 6 tot 18 jaar om het leven zijn gekomen. VLIEGTUIGONGELUK EISCHT VIER SLACHTOFFERS. In de bergen nabij Karkaralinski in de provincie Kazakstan Slberie i is het goe- derenvllegtuig USSR-1980 omlaag gestort. Drie reizigers en de piloot kwamen om het leven. o ONTVOERING OP CUBA. Een aanzienlijke politiemacht doet op Cuba nasporingen naar den milllonalr Nicolaas Castano, die 9 December door bandieten is ontvoerd in de streek van Matanzas. HOLLAND—O. AZIE LIJN. MEERKERK, uitreis, 14 Dec. van Chefoo. HOLLAND—AUSTRALlë LIJN. MELISKERK, 14 Dec. van Bremen te Hamburg. TAJANDOEN, thuisreis. 14 Dec. v Brisbane HALCYON LIJN. STAD VLAARDINGEN, 13 Dec. van Vlaar- dlngen te Narvik. STAD ZAANDAM, 13 Deo. van R'dam te Bagnoli. STAD ZWOLLE, 13 Dec. van Civita Vecchia naar Sfax. HOLLAND—AMERIKA LIJN. BILDERDIJK, 14 Dec. n.m. van New York te Rotterdam. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JONGE ELISABETH, naar Marseille, pass. 14 Dec. Ouessant. EMMAPLEIN, R'dam n. Narvik, pass, 14 Dec. Udsire. DEN HAAG, arr. 13 Dec, te Helsingborg.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13