DE FRANSCH-BRITSCHE VREDESVOORSTELLEN ONCHITIS 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 December 1935 Derde Blad No. 2322S STEEDS KRACHTIGER VERZET ZAL MUSSOLINI TEGEN VOORSTELLEN DOEN? BINNENLAND. Laval en Eden hebben gister na hun aankomst te Genève onmiddellijk van ge dachten gewisseld over de te volgen proce dure ten aanzien van de sanctie-maatre gelen en van de Fransch-Britsche bemid delingsvoorstellen. De Fransche minister-president ontving vervolgens na elkaar de leden der commis- ae-van-vijf, die in September J.l. een be middelingsvoorstel had uitgewerkt. Het Fransche standpunt komt hierop neer, dat deze commissie zoo spoedig mogelijk een nieuw voorstel op de basis van de Parij sche overeenkomsten moet uitwerken. De vertegenwoordigers van Polen en Turkije voerden echter aan, dat het man daat van de commissie-van-vljf met het uitbrengen van het door Italië afgewezen rapport indertijd was afgeloopen en dat slechts de Volkenbondsraad de commissie een nieuwe opdracht zou kunnen geven. Dit zou ook de meening van de andere raadsleden zijn. Daarbij komt dat men het algemeen on mogelijk acht, dat de commissie eenig van okelijk belang zijnd werk zou kunnen doen voordat het Itallaansche antwoord op de voorstellen is binnengekomen, temeer *aar het definitief afwijzende antwoord van den Negus, groote moeilijkheden bij een regeling doet verwachten. Laval zal heden of morgen waarschijn lijk naar Parijs tcrugkeeren. In ieder geval zal hij Dinsdag a.s. in den Senaat aanwe zig zijn bij de debatten over de wetsont werpen betreffende de weerorganisatles. Den volgenden dag zal hij opnieuw naar Genève vertrekken om als vertegenwoordi ger van Frankrijk in den Volkenbondsraad deel te nemen aan de besprekingen over de Parijsche voorstellen en de antwoorden, die de beide oorlogvoerende staten zullen heb ben gegeven. Naar verluidt heeft Eden voor zijn ver trek naar Genève voor de komende belang rijke besprekingen van de Britsche regee ring vrij mandaat gekregen inzake de po gingen tot bijlegging van het Italiaansch- Abessijnsche conflict. Overeenkomstig den wensch van zijn regeering moet zijn optre den natuurlijk binnen het kader der Vol- kenbondspolitiek blijven. In wei-ingelichte kringen interpreteert men dat aldus, dat Engeland zoowel wat betreft de vredesonderhandelingen als een eventueel ^odzakelijk wordende verscher ping der sancties prijs blijft stellen op col lectief optreden. De Commissie van Achttien. De eerste zitting, die de Commissie van Achttien voor de sancties gistermiddag heeft gehouden, duurde ongeveer een half uur. In dien tijd legden Laval, Eden en de Poolsche vertegenwoordiger Komarnitzkl verklaringen af. Laval deed mededeeling van de te Parijs tot stand gekomen Fransch-Britsche over eenkomst en deelde mede, dat de Volken bondsraad ten spoedigste inzage van de voorstellen zou krijgen. Eden vulde de mededeelingen van den Franschen minister-president aan en ver klaarde, dat de beide West-Europeesche mogendheden weliswaar geen mandaat van ie sanctie-conferentie hadden gekregen, doch dat zij niettemin een poging hadden gedaan, de beide partijen te verzoenen. Het ging niet om voorstellen, doch om een ini tiatief. De Raad, die spoedig bijeen geroe pen zou worden, was competent om ze te behandelen. Vanzelfsprekend konden ook van andere zijde initiatief-voorstellen wor den gedaan. De Poolsche vertegenwoordiger Komar nitzkl verklaarde, dat de mededeelingen van Laval en Eden de Commissie de ver plichting oplegden, niets te ondernemen, dat Inbreuk zou kunnen maken op de be voegdheden der competente Volkenbonds organen. Deze moesten de beteekenls van de nieuwe ontwikkeling en de daaruit ont stane situatie onderzoeken. De Commissie van Achttien kan der halve geen maatregelen van politieken aard nemen zoolang de Volkenbondsraad zich niet heeft kunnen uitspreken over de Fransch-Britsche voorstellen. De kwestie van het petroleum-embargo Is daardoor voorloopig uitgesteld. De Commissie komt hedenmiddag te 4 uur weer bijeen ter behandeling van het rapport inzake de uitvoering der sanctie- oepalingen. Men neemt aan, dat de Volkenbondsraad Dinsdag 17 December a.s. bijeenkomt, overeenkomstig het verleden jaar door utwinof voorgestelde besluit, dat met het oog op de ver van Genève wonende Raads leden een zitting en de agenda minstens dagen van tevoren moeten worden vast- lesteld. Nog geen Italiaansch standpunt. 24 uur na de overhandiging der Fransch-Britsche bemiddelingsvoorstellen, "as nog niet te ervaren welk standpunt fflen in offlcieele Italiaansche kringen ten aanzien van deze voorstellen ipneemt. "en toont zich uiterst gereserveerd en spreekt klaarblijkelijk met opzet niet meer over „voorstellen", doch nog slechts over Nlrondslagen voor eventueele onderhan delingen". Deze grondslagen worden mo- fflenteel te Rome „met de noodige welwil lendheid, doch ook met de noodzakelijke bedachtzame overweging" aan een nauw keurig, tot in de diepste details gaand onderzoek onderworpen, teneinde te leun den beoordeelen. of Italië op deze basis van onderhandeling kan ingaan. Men ver- Haart, dat bij dezen stand van zaken elk verkeerd of overijld optimisme, dat door ruets gerechtvaardigd wordt, een even tueel mogelijk oplossing kan belemmeren o' vertragen. Protesten tegen de voorstellen. .Het bestuur van de Engelsche vereeni- png voor den Volkenbond heeft een reso- 'utie aangenomen, waarin er op wordt aangedrongen, dat de regeering haar ge zag zal aanwenden, op dat de sanctle- Baatregelen voortgang zullen hebben en ™t haar steun zal verleenen aan een 'e8eling voor het Italiaansch AbeSsijnsche conflict, waarbij den aanvaller een premie zou worden toegekend. Men gelooft, dat hij tijd tracht te winnen. De rol van het Vaticaan. ROME. Donderdag Het ziet er naar uit, dat Mussolini niet van plan is, zich te haasten met het beantwoorden der Parijsche bemiddelingsvoorstellen, die hem gisteren door de Britsche en Fransche ambassadeurs zijn overhandigd. Vermoedelijk zal hij tegelijkertijd met het aanvaarden van de voorstellen als een basis voor onderhandelingen tegenvoor stellen doen, die veel verder gaan dan de Parijsche. De indruk bestaat In zekere kringen, dat de Duce zich voorstelt, zooveel mogelijk te profiteeren van wat men de verslapping van Engelands houding noemt. Hij zal veel meer vragen, zoo zegt men, dat hij ook maar in de verste verte denkt te krijgen. Hoewel men algemeen aanneemt, dat hij den inhoud der voorstellen, waar over thans onderhandeld moet worden, reeds van buiten kende, kan de Duce, in dien hij zich daartoe geroepen voelt, tijd winnen om de Volkenbondsprocedure zoo lang mogelijk op te houden. Hij kan dat bijvoorbeeld bewerken door het vragen van toelichting aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. Tot dusverre be studeert hij de voorstellen echter „met welwillendheid en met volle belangstel ling", zooals een vertegenwoordiger der regeering mededeelde. Men verwacht, dat het wel eenige dagen zal duren, alvorens het dictatoriale „ja", „neen" of „misschien" zal worden uitge sproken. Het optimisme in Italiaansche kringen is stijgende, nu Engeland, zooals men dat hier noemt, zijn tegenstand heeft opgege ven. Van officieele zijde heeft men de pers echter gewaarschuwd, niet al te op timistisch te zijn, omdat daardoor de zaken alleen maar ingewikkelder zouden kunnen worden. Men verwacht, dat Genève slechts door middel van de Engelsche en Fransche ambassadeurs te Rome in kennis zal wor den gesteld van het Italiaansche antwoord, want hier wordt nog steeds met nadruk verklaard, dat de voorstellen afkomstig zijn van de Fransche en Engelsche regee ringen en niet van den Volkenbond. Intusschen acht men het steeds waar schijnlijker, dat het Vaticaan zijn rol zal gaan spelen. Het is algemeen bekend, dat de Paus wel zóó gesteld is op het spoedig eindigen van dgn oorlog in Oost-Afrika. dat hij zijn invloed vrijwel zeker in deze richting zal uitoefenen. Verscheidene welingelichte prelaten heb ben openlijk verklaard, dat men zich ernstig bezorgd maakte over het dreigende spook van een petroleum-embargo, en dat de Paus alles in het werk zou stellen om een dergelijk embargo te verhinderen. De aanwezigheid van een Pauselijk nuntius te Genève zou ook in die richting wijzen. De Italianen bekomeren zich niet in het minst om de categorische verwerping der Parijsche voorstellen door Addis Abeba Zij beschouwen dit als een feit in hun voor deel, omdat daaruit de onredelijkheid van den Negus zou blijken. (Auteursrecht News Chronicle-A N P.) EETBARE OLIËN GOEDKOOPER? Besprekingen met de regcering over belangrijke verlaging van crisisheffing. Naar het Ned. Weekblad voor Kruide nierswaren verneemt, zijn sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande tusschen de regeering en fabrikanten van eetbare oliën om te komen tot een aanzienlijke verlaging van de crisisheffing op dit artikel. Is het blad wel ingelicht, dan is het niet uitgesloten, dat een verlaging van deze heffing wordt verkregen. Daar eet bare oliën een artikel zijn, dat juist in de komende feestweken veel wordt gekocht en het niet mogelijk zal zijn restitutie te verleenen van te veel betaalde heffing op de aanwezige voorraden, is men in het belang van den handel overeengekomen een eventueele verlaging in leder geval uit te stellen tot na half Januari. De zuivelhandel en de winkeliers kun nen zich, aldus het blad. dus zonder meer dekken voor de Decemberbehoeftcn, ter wijl men verder, ter voorkoming van ver liezen, verstandig zal handelen den voor raad zoo klein mogelijk te houden. VERBOUWING S.S. „JAARSTROOM". Het stoomschip „Jaarstroom" van de Hollandsche Stoomboot Mij., dat reeds ge- ruimen tijd in de Amsterdamsche haven is opgelegd, zal bij de Nederl. Dok Mij. een verbouwing ondergaan. De .Jaarstroom" krijgt een nieuw mid denstuk, waardoor het schip ongeveer 15 meter langer wordt en het deadweight met circa 500 ton vermeerdert. Volgende week wordt het schip in het dok opgenomen en einde Februari hoopt men met de werkzaamheden gereed te zijn. Het plan bestaat de „Jaarstroom" volgend jaar weer in de vaart te brengen. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Wrijf keel en borst voor het slapen gaai^ flink in met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK Het schijnt, dat een interpellatie in de Fransche Kamer van den radicaal-socia- Ustischen afgevaardigde Cot, hoe ver de Fransche bemiddeling in 't Oostafrikaan- sche conflict zal gaan, aanleiding zal zijn tot een groot debat over de buitenlandsche politiek. In de wandelgangen van de Kamer ver klaarde Cot, dat hij het speciaal had voorzien op de buitenlandsche politiek en in het bijzonder op de internationale handelingen der regcering, die naar zijn meening het collectieve veiligheids systeem, waarop het Volkenbondsstatuut berust, in gevaar brengen. Men mag den aanvaller niet een belooning garandeeren en het moreele prestige van Frankrijk tegenover de wereld schokken. In de te houden radicaal-socialistische fractiever gadering zou Cot voorstellen, zijn inter pellatie met een motie te steunen. De socialisten zouden bij net debat over de begrooting van buitenlandsche zaken een vermindering van den post voor den Fran schen spoorweg van Dzjiboeti naar Addis Abeba voorstellen. Wanneer Cot's inter pellatie er toe zou leiden, dat Laval, wiens politiek hij gevaarlijk achtte, naar Parijs zou terugkeeren, zou hij zich daarover ten zeerste verheugen. Hij zou niet toelaten, dat sanctiemaatregelen tegen Abessynië zouden worden toegepast. Moet Abessynië misschien tot aanvaller gestempeld wor den? Indien de Volkenbond zijn taak ver vult, zal Italië nooit krijgen wat Frankrijk en Engeland het aanbieden. Zal men Italië schenken, wat het met wapengeweld niet kon veroveren? Het gaat in het hui dige geval niet om de internationale mo reele stemming wegens Abessynië, maar om de veiligheid van Frankrijk, die geba seerd is op de eerbiediging en handhaving van het Volkenbondsstatuut. Ook Blum en twee andere socialistische afgevaardigden hebben gevraagd de regee ring te mogen 'nterneUeeren over het initiatief, dat. de Fransche regeering heeft genomen in het Itaüamseh-Abessijnsche conflict, dat niet alleen tot doel heeft de vreedzame sancties, voorzien in het Vol kenbondspact, tegen te werken, doch ook SLIPGEVAAR OP RIJKSWEGEN. In een adres aan den Minister van Wa terstaat heeft het bestuur der K.N.A.C. naar aanleiding van de door den Rijkswa terstaat vervaardigde opgave van gladde rijbaanoppervlakken als zijn meening te kennen gegeven, dat het zeer veel waarde zou hebben indien deze als bijzonder slip gevaarlijk beschouwde weggedeelten zou den worden aangeduid. Zulks is reeds ge schied op den Rijksweg 's Gravenhage— Noord-Hollandsche grens, waar te Hillegom voor het slipgevaar op de in het wegdek gelegen tramrails wordt gewaarschuwd, terwijl het in de bedoeling ligt ook te Lisse een soortgelijk bord te doen plaatsen. Adressant acht het eveneens van belang indien dergelijke waarschuwingen tevens werden aangebracht op de wegverhardin gen, waarop gedurende een zekeren tijd van het jaar een speciale slipgevaarlijk heid wordt ondervonden, zooals enkele brugdekken in de hoofdverbindingen, o.m. bij de brug te Keizersveer. I den door den Volkenbond aangewezen aanvaller daarvoor .een territoriale beloo ning te geven. Deze interpellatie zou dan aansluiten bij die van Pierre Cot. De tactiek van Badoglio. ASMARA. 12 Dec. (Reuter-A.N.P.i. Het schijnt, dat het overhandigen der Parij sche bemiddelingsvoorstellen aan de oor logvoerende staten samengaat met een kalmte aan alle fronten. Vandaag wordt althans geen enkele botsing gemeld. Men merkt hier op. dat maarschalk Ba doglio nog geen enkele groote krijgsope ratie heeft ondernomen, terwijl men het tegendeel verwachtte, toen de maarschalk eenige weken geleden in de plaats van generaal De Bono de leiding op zich nam. Men gelooft thans, dat Badoglio naar Oost-Afrika ls gezonden omdat hij vooral veel organisatievermogen heeft op het gebied van intendance, étappedlenst enz. Badoglio. zoo zegt men. heeft minder ge legenheid zijn strategische en tactische talenten te toonen. doordat de vijand, die over een slechtere bewapening beschikt en niet modern geoefend is. groote veldslagen zal vermijden. De correspondent van Reuter-A N. P. te Addis Abeba meldt, dat volgens Abessijn- I sche mededeelingen door het uitbreken I van ziekten steeds grootere verwoestingen worden aangericht in de Italiaansohe So- malitroepen. Dc overhandiging der voorstellen van Parijs. De correspondent van ReuterA.N.P. te Addis Abeba meldt, dat de voorstellen van Parijs, nadat zij vertaald zullen zijn, zullen worden overgebracht aan den Negus, die nog te Dessie of In de omge ving verblijft. Vandaag heeft de Negus wederom per vliegtuig een inspectietocht gemaakt over 't Noordelijk front, waarna hij naar Dessie terugkeerde. Er is nog geen officieel commentaar op de Parijsche voorstellen, doch hoogge plaatste ambtenaren in de hoofdstad ver klaren. dat er geen kans op is, dat Abes synië de voorstellen zal aannemen, indien zij gelijk zijn aan die, welke niet-officleel bekend zijn geworden. De indruk is. dat de wending, die thans in de diplomatieke onderhandelingen is gekomen, zeer ten voordeele van Italië is, doordat het gevolg reeds is geweest, dat de besprekingen over een petroleum-embargo zijn uitgesteld. Fransche handelskringen te Dzjiboeti achten voorstellen ongunstig. Naar de correspondent van Reuter- A.N.P. te Dzjiboeti verneemt, acht men in kringen van Fransche ambtenaren en kooplieden aldaar de Parijsche voorstellen ongunstig, omdat daarin aan Abessynië een uitweg naar zee over Zeila of Assab wordt aangeboden. Men vreest, dat dit de ondergang van Dzjiboeti zou beteekenen, terwijl deze stad thans bloeit als uitvoer en invoerhaven van Abessynië Men zou liever zien. dat Abessynie een vrije zóne in de haven van Dzjiboeti zou krijgen, waar op Fiankrijk geen enkele controle zou uit oefenen. „(Copyright Reuter-A.N.P.) DE BEGROOTING. (Vervolg van gisteren» De heer Van Eek (S.D.A.P.), na de pauze zijn rede voortzettend, zegt, dat er (hans meer nog dan in vorige jaren aanleiding is om gelden beschikbaar te stellen voor werkverruiming. De lange duur van de crisis werkt hoe langer hoe meer uitput tend. Kapitaal en arbeid liggen voor een groot deel ongebruikt. Er zou veel meer kunnen worden gedaan tot verhooging van het welvaartspeil. De verantwoordelijkheid van de publieke lichamen is in deze tijden grooter dan ooit. Spr. roept de medewerking der Staten in om te doen wat mogelijk is om de gevolgen van deze crisis te ver zachten en haar tijdsduur te verkorten. De heer Van Sleen (S.-D. i constateert, dat de dijkvoorzienlng van de Kruiniger- gors, waarop zoo herhaaldelijk is aange drongen en waarvoor verleden jaar een toezegging werd gedaan, desondanks nog niet is ter hand genomen. De toestand is voor de ruim 40 gezinnen, die achter de totaal onvoldoende eerste waterkee- ring wonen, Inderdaad zeer gevaarlijk. Een doorbraak zou ontzettende gevolgen hebben. Spr. zou wenschen. dat thans metter daad preventieve maatregelen worden ge nomen. Provincie, Hoogheemraadschap en Ge meente behooren aan de conferentietafel plaats te nemen om een bevredigende op lossing te verzekeren. Verder bepleit spr. belangen van het personeel bij de waterschappen. Aan de ambtenarenwet dient ten aanzien van deze personen ten spoedigste uitvoering te worden gegeven. De heer De Geer (C.H.i acht den finan- cieelen toestand van de provincie aldus, dat men zou kunnen zeggen: In het land der blinden is éénoog koning, Spr. stemt in met het voorzichtig be leid van Ged. Staten. De provinciën zijn allerminst als o-weeërs onder de publieke lichamen te beschouwen. In drie jaartijds liep de belastingopbrengst per opcent in deze provincie met 52 pCt. terug. De heer Schilthuis (V.-D.) erkent de urgentie van verbetering van de tertiaire wegen. Er dient een blijvende verbetering te worden tot stand gebracht. De heer Spronkers ISD.A.P.) meent.dat er voor de stedelingen meer moet worden gedaan voor bevrediging der behoefte aan ontspanning in de vrije natuur Hier ligt een terrein voor werkverschaffing. Een groot terrein zou men kunnen bebosschen ten Noorden van Rotterdam, dicht bij Boskoop, dat vele boomen en heesters als onverkoopbaar heeft. De heer v. Voorst tot Voorst (R.-K.) zegt, dat er voor de katholieken onover komelijke bezwaren zijn tegen het verkie zen van een tweeden sociaal-democraat als Gedeputeerde. Spr. stemt in met het beleid van Gedeputeerde Staten. In de kwestie van de Hoornbrug hebben Ged. Staten gedaan wat zij konden. Hier ligt een taak voor het Rijk. Tegen het stichten van een natuurpark midden in de polders bestaan groote bezwaren. De grond is zeer drassig in Zuid-Holland. De heer Drees (S.DA.P.i bestrijdt de heeren Jansen Maneschijn en v. Voorst tot Voorst inzake een tweeden sociaal democraat in het college van Ged. Staten. Wanneer men de medewerking van be paalde partijen eenmaal aanvaardt, dan is het een practische zaak om de zetels te verdeelen. Die verdeeling is thans hoogst onbillijk Spr. deelt niet de pessimistische finan- cieele beschouwingen van verscheidene sprekers Tot 1933 zijn er groote overschotten ge weest, die in reserve zijn gehouden. En thans is de belastingtoestand gunstig, het belastingpeil is laag. De vergadering werd verdaagd. PHOHI KRIJGT EEN NIEUWEN ZENDER. In het voorjaar 1936 gereed. Naar wij vernemen aldus het Hbld. zal in het voorjaar van 1936 een nieuwe zender voor de Phohi in gebruik genomen worden ter vervanging van den experimen- teelen zender P C J. Reeds eenige malen is er de aandacht op gevestigd dat verschillende landen alles in het werk stellen om hun wereldomroep- zenders op de korte golf ionder de 100 ml zoo sterk mogelijk te maken. Zoo zal o.a. Daventry binnen anderhalf jaar twee nieu we empire-zenders van 50 KW. krijgen, enz. Het was derhalve zaak, dat Nederland dat met zijn Phohi pionierswerk verricht heeft en op tal van plaatsen in de wereld sterker dan de B.B.C. ontvangen wordt, niet achter zou blijven en Nederland's stem In de eigen overzeesche gewesten en elders niet weggedrukt zou worden. Het is dan ook een verheugend bericht, dat de Phohi inderdaad maatregelen heeft genomen om „bij" te zijn en vooraan te blijven! Thans werken voor de Phohi de zender P HI te Huizen op golflengte 25.57 m met 23 KW. en de experimenteele P C J te Eindhoven op 19.71 m met 18 KW. PHI blijft met de huidige energie wer ken. maar heeft'een nieuwe, betere antenne gekregen, die zeer binnenkort voltooid zal zijn. Voor P C J bouwt Philips te Eindhoven thans een zender met zestig KW. antenne- I energie, krachtiger derhalve dan de toe- I komstige zenders van Daventry. De nieuwe P C J-zender zal voorzien wor den van twee zendlampen van 300 KW. en I begin volgend jaar gereed komen. Van ex- I perimenteelen wordt PCJ dan een defi- I nitieve zender en behoudens goedkeu- 1 ring der regeering overgeplaatst van Eindhoven naar het Gooi, naar Hilver sum of naar Huizen. Voor de oprichting der antenne zal een zoodanige constructie worden toegepast, dat de nieuwe PCJ reeds in het a.s. voorjaar geheel gereed kan zijn, waarmede Nederland dan, naar men mag aannemen, in den wereld-omroep zijn vooraanstaande plaats met eere zal kunnen handhaven! BEPALINGEN UIT HET CAPITULANTEIf. REGLEMENT. Naar aanleiding van den oproep van den minister van defensie, waarbij aan 150 dienstplichtige onderofficieren gelegen heid wordt gegeven onder de wapenen te komen volgens de bepalingen van het ca- pitulanten-reglement, vernemen wij dat gegadigden aan de navolgende elschen moeten voldoen: le. geneeskundig geschikt zijn bevonden: 2e. ongehuwd zijn; 3e. behooren tot de jongste lichtingen (hoewel niet positief, moet hier worden aangenomen de lich ting 1930 t/m 1935i; 4e. gunstig beoor deeld zijn in de uitoefening van zijn dienst gedurende de eerste c.q. herhalings oefeningen. in dier voege dat de verwach ting gegrond kan zijn. dat hij ook tot een degelijk beroeps-onderofficier gevormd kan worden; 5e. houder zijn van diploma A B Mulo, H B S. 3 Jaar, of schoolkennis van gelijke waarde (komt in de eerste plaats in aanmerking; hiervan kan worden afge weken). Zij die door den Minister van Defensie worden aangenomen dienen onder de na volgende voorwaarden: a. bereid verklaren om in den zin van art 35 der Dienstplichtwet vrijwillig on der de wapenen te blijven voor ten min ste achtereenvolgen dejaren; b. zij genie ten zakgeld en wel de eerste 3 jaren f. 3.— per week, daarna f. 4 per week; e. zijn ver plicht in de kazerne te wonen (voor reke ning van het Rijk); d. zijn verplicht tot deelname aan de onderofficiers menage (voor rekening van het Rijk); e. de van Rijkswege verstrekte kleeding. ondergoed en schoeisel is van dezelfde kwaliteit als die van de leerlingen der scholen voor v-rlofsofficieren: de kosten komen ten laste van èen voor rekening van belang hebbende te openen rekening, waarop door net Rijk per dag f. 0 40 wordt gestort; bij dienstverlating wordt het tegoed op die rekening uitbetaald, terwijl schuld door 't Rijk wordt gedragen: f. herstellingen en bewassching van kleeding enz. komt voor rekening van het Rijk; g. 2 maal per jaar vacantieverlof van 6 dagen waaraan ver bonden vrij vervoer van en naar de woon plaats der ouders e. d.; h. het dragen van burgerkleeding is verboden: 1. de verbin tenis wordt onmiddellijk verbroken: wan neer de canitulant gedurende zijn dienst tijd in het huwelijk treedt, dan wel in con cubinaat gaat leven; niet langer geschikt is voor capitulant, te beoordeelen door den M"'ivst?r van Defensie, gehoord een daar- venr p - n"ewezen commissie. Na ?"cop der 6 jaren verkrijgt de capi- tu'ant v-cht op: le of het sluiten van een verbintenis bij het beroepspersoneel, of benoeming tot ambtenaar in den zin der Pensioenwet 1922 in dienst van het Rijk, van een Pro vincie, van een gemeente, dan wel een waterschap, veenschap of veenpolder; of benoeming tot spoorwegambtenaar bij de Ncderlandsche Spoorwegen. Onderofficieren die een verzoek tot hun Korpscommandant richten ontvangen van dien commandant een vragenlijst in duplo die door hen ingevuld, in enkelvoud aan dien commandant moet worden terugge zonden. DE POSTVLUCHTEN. De „Lijster" op uitreis bereikte Jodphur. OUD-MIN. JHR. MR. D. J. DE GEER. Morgen viert Jhr. Mr. D J. de Geer, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage, zijn. 65sten verjaardag. De jarige mag op een hoogst eervolle loopbaan in dienst van het vaderland terugzien. Jhr. Mr. D. J. de Geer werd 14 Dec. 1870 te Groningen geboren. Hij bezocht de gymnasia te Rotterdam en te Arnhem en studeerde aan de Utrechtsche Universiteit rechtswetenschappen. In 1895 promoveerde hij aan deze universiteit. In 1907 bracht de Christ. Unie hem in de 2e Kamer. Voor haar nam hij ook zit ting in de Prov. Staten van Zuid-Holland, die hem in het college van Ged. Staten kozen. Zijn eerste 2e Kamer-periode duurde tot 1921 toen hij werd benoemd tot minis ter van Financiën. In 1925 werd hij minis ter van Binneniandsche Zaken in het ka binet De Geer. In 1926 nam de heer De Geer wederom de portefeuille van Finan ciën op zioh. Dit kabinet trad af in 1933. Bij de jongste verkiezingen bracht de Chr. Hist. Unie hem wederom in de 2e Kamer, waar hij nu voorzitter is van zijn fractie. De heer De Geer was ook nog korten tijd burgemeester van Arnhem. 31 Aug. 1933 benoemde H.M. de Koningin hem als Mi nister van Staat als een erkenning van zijn groote verdiensten jegens het vader land. Als financieele specialiteit heeft de heer De Geer vooral naam gemaakt. Meermalen bracht hij op financieel gebied praeadvie- zen uit die zich altijd kenmerkten door een glasheldere uiteenzetting. We mogen er in dit verband ook aan herinneren dat hij als minister van Financiën het ontwerp regelend de financieele verhouding tus schen Rijk en Gemeente in de Kamer bracht, waarmede hij ongeveinsde hulde oogstte van vriend en tegenstander. Reeds met Lohman trad hij in de hoofd redactie van het dagblad de Nederlander, waarvan hij thans weer deel uitmaakt en in welke kwaliteit hij tal van jaren de Chr. Hlst. Unie heeft gediend. In de staatscommissie voor de jongste Grondwetsherziening had de heer De Geer eveneens zitting. Ook was hij vice-voor- zitter van de Tweede Kamer. De Ned Herv. Kerk dient de heer De Geer eveneens in enkele functies. De 65-jarige behoort tot de gezagheb bende figuren in ons parlement. OUDEJAARSGROET UIT HET MOEDERLAND. Het Hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond heeft Z. Exc. prof. dr. J R. Slotemaker de Bruine, minister van Onderwijs. K en W. bereid gevonden, namens het Verbond op Oudejaarsdag 't woord te richten tot alle deelen van den Nederlandschen stam welke door de uit zendingen van den Philips Radio Omroep Holland-Indië bereikt kunnen worden. Z. Exc. zal daartoe een oudelaarsrede uitspreken od 31 December a.s. des mid dags om 14.50 Nederlandschen tijd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9