Ibender LEIDSCH DAGBLAD - Tweede Blad Vrijdag 13 December 1935 PARLEMENTAIR OVERZICHT UIT DE RIJNSTREEK. AGENDA. TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN ONDERWIJS. KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN Het klonk werkelijk als een diepe zucht, toen de Minister van Onderwijs gisteren uitriep: ..Steeds zoek ik naar bezuinigingsmoge lijkheden. maar het is zoo moeilijk nog Iets nieuws te vinden". Toch zal Zijn Excellentie zijn best blij ven doen. Natuurlijk. Maar hij verklaarde plechtig, dat daarbij aan de pacificatie op onderwijsgebied geen haar zal worden gekrenkt. Dat er reeds heel wat bezuinigd is, heeft de Minister met een reeks cijfers gedemonstreerd, maar er zijn nu eenmaal, gelijk hij in het licht stelde, verschillende onontkoombare factoren, die de uitgaven doen stijgen, en. dan komen de bere keningen ook niet altijd precies uit. Maar, gelijk gezegd, de Minister zal blijven stu- deeren in de bezuiniging, om, zoo mogelijk, nog nieuwe objecten te vinden. Het tweede zoo niet het eerste hoofdstuk in de discussie was de spelling kwestie geweest. Toen de minister optrad was het niet mogelijk aldus zette hij uiteen om dadelijk maar alles weer ondexste-boven te gooien, wat in den laat- sten tijd op spelling-gebied was beslist. Hij moest, en móét. voorzichtig zijn. De meening, dat de verwarring grooter is geworden dan ze volgens velen vroe ger was (d.w.z. vóór invoering der spelling- Marchant) bleek de minister niet te dee- len, doch aan den anderen kant stond hij evenzeer sceptisch tegenover het argu ment, dat er nu zooveel meer tijd voor andere vakken zou zijn, omdat de spel ling zooveel eenvoudiger is geworden. De minister stond op het standpunt, dat, in dien hij nu de nieuwe voorschriften weer ging intrekken, de verwarring stellig zou toenemen, terwijl er financieel ongetwij feld heel wat schade zou worden aange richt. Over de vraag, of de commissie-Van Haeringen (die enkele onderdeelen der spelling-Marchant nader zal onderzoeken) moet worden uitgebreid dan wel door een andere vervangen, verklaarde de minister zich thans niet te kunnen uitlaten, omdat er nog overleg gaande is met de Belgische Regeering. Om kort te gaan: aan intrekking der voorschriften-Marchant denkt de Regee ring niet. Dit was trouwens in de stukken ook al medegedeeld. bit standpunt is trouwens (hoe men overigens die spelling ook moge beoordee- len) begrijpelijk, omdat bijna alle andere ministers destijds aan die voorschriften hebben medegewerkt. Wat de vernietigihg van raadsbesluiten tot oprichting van bepaalde nieuwe scho len betreft: de Minister heeft zijn stand punt daaromtrent, gegrond op art. 185 der Gemeentewet, nog eens toegelicht, maar in verband met een advies van den Raad van State zal hij de interpretatie nog eens nagaan. Inzake de gelijkstelling op het terrein van het voorbereidend lager onderwijs (be- waarschooll erkende de Minister dat daar wel iets voor te zeggen valt. maar: de duiten. Paedagogische vraagstukken kan de Regeering niet altijd omzeilen meende de Minister: zij komen bijv. om den hoek kijken bij de aansluiting van verschillende takken vanonderwijs Maar natuurlijk stond hij op het standpunt, dat de Regee ring zich zooveel mogelijk afzijdig dient te houden. Wat zij echter wèl mocht doen zoo betoogde hij in een ander deel van zijn rede' is leeraren en onderwijzers zooveel mogelijk taalbesef bijbrengen, ten einde de taal en haar uitspraak zuiver te houden. Zoo wordt het denkbeeld overwo gen, om ter bevordering van de juiste uit spraak onzer taal op de scholen gebruik te doen maken van gramofoonplaten. Bij de replieken heeft de heer Suring medegedeeld, dat. als de Minister opnieuw, naar de meening van den afgevaardigde de Gemeentewet onjuist toepast inzake de bedoelde raadsbesluiten, hij een interpel latie zal aanvragen. In den loop der verdere behandeling heeft de heer Coops geinfonneerd, of hC, wel noodig is den (door mr. Marchant ge schapen) post van directeur-generaal te handhaven. „Er is geen aanleiding hem op te heffen!" zei de Minister, geen aanlei ding om een functionaris te ontslaan, die twee jaar zeer goed heeft gewerkt De afdeeling „Hooger Onderwijs" bracht een aantal sprekers in het vuur. Over de opheffing van eenige leerstoelen werd van gedachten gewisseld, doch In het bijzonder kwam ter sprake de omzetting te Leiden, van den gewonen leerstoel in de pharma- cologie in een buitengewone en de con centratie van het onderwijs in bacterio logie, hygiëne en tropische geneeskunde Wat in dit opzicht gebeurd is, werd door verschillende afgevaardigden (mevr de Vries, de heeren Moller en Boon) scherp afgekeurd. Zelfs werd te verstaan gegeven dat hier persoonlijke omstandigheden in het spel zijn geweest en dat de Minister ■de Kamer niet volledig had ingelicht. De Minister heeft geantwoord dat deze maat regelen (en bijv ook de voorgenomen op heffing van de leerstoel in de sociale Ge neeskunde te Utrecht, waaromtrent echter nog overleg wordt gevoerd) door bezuini- girgsmotieven zijn ingegeven. En daarom verklaarde hij de beslissing inzake Leiden niet te kunnen veranderen of uitstellen. Maar de opposanten namen hiermee geen genoegen en dr. Moller stelde een motie voor. waarin de Regeering wordt uitge- noodigd het ontslag aan prof. van Calcar verleend, op te schorten, en aan de Kamer alle stukken betreffende de samenvoeging van bovengenoemde Leidsche leerstoelen over te leggen, opdat zij de zaak volledig zou kunnen beoordeelen. En deze motie werd zelfs met 58 tegen 19 st. aangenomen. Deze beslissing was ongetwijfeld voor den Minister niet aangenaam, want hij had zich aan de concentratie der bedoelde leerstoelen sterk gebonden Het is nu alleen maar de vraag, of de M'nïster aan den wensch der motie zal voldoen, dan wel haar naast zich zal neer leggen. (Voor het uitvoerige verslag over dere kwestie verwijzen wii naar de rubriek „Stadsnieuws" Red LD.) Besluiten v:ij met zijn med-deeling, dat. Groningen 3 hoogleeraren op het bezu ni- gmgsaltaar zal offeren en Leiden en Utrecht ieder één. Op dien Leidschen heeft de motie betrekking. ALPHEN. ERNSTIG ONGEVAL. Linkerbeen geheel afgekneld. Hedenmorgen te half negen had de schippersknecht D. Z. afkomstig uit Rot terdam, varende op de motorboot Amstel- stroom II, schipper Kortekaas, gedomici lieerd te Oudshoorn, het ongeluk met zijn linkerbeen bekneld te geraken tusschen een touw, waardoor dat lichaamsdeel ter hoogte van de knie geheel werd afgekneld. Na behandeling door dokter H. werd hij overgebracht naar het Ac. Ziekenhlus te Leiden. Het ongeval werd veroorzaakt door dat de motorboot op de Gouwe moest me ren voor de gesloten zijnde spoorbrug al daar. Ernstige val. Het 9-jarlg dochtertje van den heer S. viel van een 18 treden hooge trap. Het kind, dat op een betonnen vloer terecht kwam. kreeg een bloeduitstorting en een zware hersenschudding. Dr. H. verleende de eerste hulp. De ernstige verkeersongevallen. Omtrent de ernstige verkeersongevallen van gisteren in onze gemeente kunnen wij nog nader berichten, dat de bijkans ge heel vernielde personenauto uit Deventer later is weggesleept door een kraanwagen van de garage van den heer Jac. Boot. Het ongeval had plaats in de omgeving van het gebouw „Jonathan", waar de be stuurder. de heer B. van de autogaraee v. d. S. alhier, wilde keeren. De auto uit Deventer heeft deze manoeuvre vermoe delijk te laat opgemerkt of heeft nog ge tracht de achteruit-rijdende auto te pas- seeren, wat helaas niet meer mogelijk bleek. De bestuurder B. bleef ongedeerd, doch de wagen werd beschadigd Omtrent het tweede ongeval aan den Heerenweg, waarbij de 18-jarige mej. A. Koetsier levensgevaarlijk werd gewond, vernamen wij nog. dat de bestuurder als lezing geeft, dat de juffrouw zonder eenlg teeken te geven plotseling den weg over stak Hoewel hij krachtig remde en nog trachtte haar te passeeren. bleek zulks niet meer mogelijk. Tragisch Is dat mej. K. eerst kort geleden het ziekenhuis had verlaten. Haar toestand was heden rede lijk. Dat de botsing hevig is geweest blijkt wel uit het feit, dat de auto en autokap, waartegen de juffrouw is terecht gekomen, waren beschadigd en ontzet. In beide gevallen heeft de politie een uitvoe rig onderzoek ingesteld en werd proces verbaal opgemaakt. De Ijsbaan. Men heeft het terrein van de Alphen- sche Ijsbaan aan den Buitenweg onder water laten loopen. Als het nu maar wil vriezen, dan zullen de schaatsensport- liefhebbers die verleden jaar tevergeefs op den vorst hebben gewacht, hun hart op de nieuwe baan eens op kunnen halen. i- Woensdag 18 Dec. as: zal in onze ge meente wederom de gelegenheid open zijn gesteld voor kostelooze lnënting en her- inënting en wel: le voor de ingezetenen van het dorp Aarlanderveen ten huize van den heer W. v. d. Wind, arts, des v.m. 9 uur: 2e. van de L. Zijde en wel van de Oostzijde van de Aarbrug tot aan de grens van Zwammerdam. in het Raadhuis, in de Raadhuisstr. des n.m. 2 uur; 3e. van de L. Zijde en wel van de Westzijde van de Aarbrug met Inbegrip van de Ridderbuurt tot aan de grensscheiding met Koudekerk en Woubrugge, ten huize van den heer W. v. Wermeskerken, arts, alhier des n.'m. 2 uur; 4e. voor de Ingezetenen van de H. Zijde, vanaf de grensscheiding met Zwam merdam met inbegrip van de buitenwijken tot aan de Hofbrug in het huis der ge meente in de Julianastr. des n.m 2 uur; 5e. voor ingezetenen van de H. Zijde vanaf de Hofbrug tot aan de grens van Hazers- woude in het Huis der gemeente in de Julianastr. des v.m. 9 uur. Het verdient aanbeveling dat bij de aan melding de trouwboekjes der ouders of de geboortebewijzen der kinderen worden medegebracht. AVONDVERGADERING. 's Avonds is het debat over de Onder- wijs-begrooting voortgezet. In de eerste plaats was daarbij de af deeling „Nijverheids-onderwijs" aan de orde waarbij verschillende afgevaardigden de belangen van dat onderwijs bespraken en de heer K. ter Laan een motie in diende. waarbij de Regeering werd uitge- noodigd de plannen tot omzetting van 3-jarige ambachtsscholen in 2-jarige in nadere overweging te nemen. De Minister verzekerde tal van ge maakte opmerkingen gaarne te zullen nagaan, in het bijzonder ook wat de posi tie der leeraressen betreft. Ook op het landbouwhulshoudonderwijs zal bezuinigd moeten worden. Spr. wil onderzoeken of het mogelijk ls dit naar de begrooting van Landbouw over te brengen. De omzetting van 3-jarige ln 2-Jarige ambachtsscholen achtte de Minister verdedigbaar; er zul len dan ook avondscholen bijkomen. De heer ter Laan handhaafde echter zijn motie, die heden in stemming komt. Bij de afdeeling „Lager Onderwijs" heeft de heer Lingbeek er op gewezen, dat men vroeger met geweld het godsdienst-onder wijs van de lagere school heeft verdreven. De wordt vaak slechter afgeschilderd dan ze is. De heer van Houten heeft uitbrei ding van schoolkleeding en -voeding be pleit en een betere regeling gevraagd van het onderwijs voor schipperskinderen evenals verlaging der examengelden voor de hoofdacte: f. 30 hiervoor is veel te duur. Voorts wenschte spr. verlenging van den leerplichtigen leeftijd. De heer Thijs- sen vroeg invoering van Esperanto op de lagere school, en sloot zich wat de exa mengelden betreft bij den heer van Hou ten aan. Op de verschillende acte-examens der onderwijzers is f. 39.000 winst gemaakt De heer Westerman heeft beschouwingen gehouden over de positie der lagere school; de bijzondere school wordt steeds bevoor deeld, de openbare gaat hoe langer hoe meer achteruit, er is nog slechts een restant van over. Tenslotte heeft d: neer Tilanus bepleit, dat het vak bijbelkennis op de lagere school zal worden gebracht. Ons volk ver toont een groot gebrek aan bijbelkennis; ook door middel van de openbare school kan dit verbeteren. Heden voortzetting. HAGENAAR. In verband met de omlegging van den rijksstraatweg aan Gouwsluis en andere werken eerlang, is men dezer da gen begonnen met het amoveeren van een bouwmanswoning daar ter plaatse. Door de Geref. Kerken van Alphen en Oudshoorn werd in de Chr. bewaar school aan de Hooftstraat een openbare evangelisatie-avond gehouden. Ds. Hart kamp sprak over een gedeelte van Jes. 40 en mej. H. C. Maan vertelde lets over Kerstfeestviering. Het geheel stond onder leiding van ds. G. Mulder. Naai' wij vernemen ls de eerstvol gende vergadering van den raad onzer gemeente bepaald op Maandag 23 Decem ber a s. des avonds 7 uur. o BODEGRAVEN. Drietal Evang. Luth. Kerk. Op het drietal der Evang. Luth. Kerk alhier zijn geplaatst C. Pel, prop. te de Bilt; J. P. v Hoest te Amsterdam en L. Schutte te Amsterdam. Zwembad „Rhi,instroom" exit. De bezittingen van het geliquideerde Zwembad „Rijnstroom" zijn thans alle verkocht Het terrein vond gemakkelijk een kooper en de houten omheining van het bad, de badkamertjes en de plankleren zul len een plaats krijgen te Nieuwkoop aan den Nieuwkoopschen plas. Men is aan het sloopen begonnen en binnen enkele dagen zal er van de inrichting, die 50 jaar goede diensten heeft bewezen niets meer over zijn. Bodegraven heeft nu geen zwembad meer.... De heer B. van 't Riet t In den ouderdom van 83 jaar is overle den, de heer B. van 't Riet. Deze was een meelevend oud-Bodegraver, die van harte belangstelde in de historie van zijn plaats. Hij nam dan ook een levendig aandeel ln de werkzaamheden, die verbonden waren aan de enkele jaren geleden alhier gehou den Historische tentoonstelling van Bode graven. De laatste jaren bracht hij door ten huize van zijn schoonzoon, den heer A. Schuklng, hoofd van de OL. School. Zilveren jubileum van den heer van Wensveen. De heer K. A. van Wensveen herdacht zijn zilveren jubileum in dienst van de N V. Turkenburg's Zaadhandel. De jubi laris werd ln een der zalen van het ge bouw der firma door directie en personeel ontvangen Daar werd hij hartelijk toege sproken door den oudsten directeur, den heer D. van Wijngaarden, die een ge schenk onder couvert aanbood en door den personeelschef, den heer H. Blazer, die namens het personeel een pendule en het cijfer 25 in boterletters overhan digde. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde. o BOSKOOP. Uitvoering tooneelclub D.Z.T.S. De arb. geh. onth. tooneelclub „Den Zwakke tot Steun" gaf ln hotel „Klaas- sen" haar eerste tooneeluitvoerlng ln dit seizoen. Opgevoerd werd het bekende tooneelstuk van Herman Heyermans, „Allerzielen". Zooals wij dat van genoemde club ge wend zijn, was de rolverdeellng, benevens het spel in goede handen. Een hartelijk applaus na elk bedrijf was ten zeerste verdiend. Een gezellig bal besloot den avond. Eerste beshulstveiling. Voor een groot aantal koopers werd al hier de eerste beshulstveiling gehouden. De aanvoer was redelijk, terwijl de prijzen behoorlijk kunnen worden genoemd. Voor hulst met bes. werden prijzen be steed van 4694 ct.. voor hulst met gele bes bezet varieerden de prijzen van 92103 ct. zilveren hulst ging van 5969 ct. ter wijl goudbont opbracht 5763 ct. Sparre- groen besomde 1423 ct.. alles per K.G. Hulstplanten met bes 4967 ct„ Sparre- boomen 2634 ct.. Pernettiaplanten 43— 45 ct.. per stuk. De handel was vlot en levendig. De Gouwe-verruiming. Reeds eenige dagen zlin alhier, waar de nieuwe brug over de Gouwe gebouwd zal worden, een tweetal baggermolens bezig om het oude Jaagpad weg te baggeren. De werkzaamheden hadden aanvankelijk een vlot verloop, daarin is thans eenige stagnatie gekomen, veroorzaakt door een oude fundeexing van een vroegere brug. Naar wij vernemen zal deze belemmering door middel van dynamiet uit den weg worden geruimd. Jaarvergadering Meisjesvereeniging „Door onderzoek kennis". Bovengenoemde meisiesvereeniglng op Geref. grondslag vierde in de Chr. bew. school aan de Nleuwstraat haar Jaarfeest. Deze ver., die uit twee afd. bestaat, was nu gecombineerd blieen. en de leden heb ben van hun kunnen op uitnemende wijze blijk gegeven. Twee onderwerpen over gewilde geschie denis .Ruth" en „Naaman" werden onder ademlooze stilte aangehoord, ook het on derwerp Mohammed" had eveneens de volle aandacht. Van alles was veel werk gemaakt. Bij een reciteerwedstrijd werden „Na jaarslaan" en de „Herdersfluit" beide van Jacq. v. d. Waals voorgedragen Het nummer gymnastiek voor oude dames, wekte terdege den lachlust od. Het ls een uitnemend geslaagde avond ge worden. Ds Petersen, opende en sloot met dankgebed. Voor Zondag 15 December, zal de Zondagsdienst worden waargenomen door dr. P. du Puy, telef. 40. o HAZERSWOUDE. Ledenverg. „Nederland en Oranje". Door de A.-R. kiesver. „Nederland en Oranje", v;erd een ledenvergade"'g ge houden ln het lokaal achter de G.vef. Kerk, bijgewoond door vele leden. De voor zitter, de heer D. de Brutjn, sprak een kort openingswoord. De secr. de heer IJ. Bol, las de notulen, dlc werden vastge steld. Door de heer G. Drexhage werd In geleid het onderwerp „Gehoorzaamheid aan God en Overheidsbemoeiing". Spr. stond stil bij: le. Gehoorzaamheid aan God; 2e. Gehoorzaamheid aan de Over heid; 3e. Het conflict, dat hier tusschen kan ontstaan; 4e. Onze houding bij zulk een conflict; 5e. De houding van de Over heid tegenover gewetensbezwaren. Door 'n 4-tal leden werden eenige vragen tot spr. gericht, die gelegenheid gaven aan den inleider sommige punten nader toe te lich ten. Tot bestuurslid werd met bijna alg. st. herkozen de heer L. Noordam De heer G. Drexhage ging voor in dankgebed. o LEIDERDORP. Jaarvergadering Ned. Bond Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. De afd. Leiderdorp van bovengenoem- den Bond heeft haar drukbezochte Jaar vergadering gehouden. De voorzitter, de lieer G. van der Beek heette speciaal welkom den heer L. Oos- terbos, lid van het hoofdbestuur; den eere-voorzitter J. Spaargaren en de afge vaardigden van eenige vereenigingen. Een uitgebreid Jaarverslag van de afd. bracht de heer C. van Tol, secr., uit. Het werk was goed verloopen; de afdeeling telt 46 leden. Uit het verslag van den penningmeester den heer G. van Driel, noteerden wij het volgende. Inkomsten f. 1639.83 en uitga ven f. 2412.95. De controleurs hadden de kas ln orde bevonden. De voorzitter dankte belden voor hun arbeid. Tot bestuursleden werden herkozen de aftr. leden: M. Noordervllet en C. van Tol; in de vacature werd voorzien door de ver kiezing van J. de Vogel. „Een voorbeeld ter navolging" was het onderwerp waarover de heer van der Beek vervolgens een Inleiding hield. Dit voorbeeld schetste spr. ons uit het leven van David en Jonathan, wijzende op de nauwe zielsverwantschap dezer vrien den. Aan de hand hiervan besprak spr.: le. waarom ls Christelijke vakorganisatie gebiedende eisch?; 2e. welke zijn de voor waarden om ln deze gelederen plaats te nemen?; en ten slotte: welke zegen kan er door verspreid worden? Een zeer duidelijk antwoord gaf spr. in zijn prlcipieele en leerzame Inleiding, met de belijdenis, dat in dezen fel bewogen tijd, God regeert. Onze Meester is daar, Hij zal ons kracht geven. Onze bede en ons lied ls: „Sta op, verlos ons Heer, enz." Hierop werd gezongen Ps. 89 8, waarna gedachtenwisseling volgde. Namens het hoofdbestuur hield de heer L. Oosterbos een krachtige, propagandis tische toespraak, met de raadgeving, dat men Gods woord moet openslaan, om te zien wat onze taak is. De heer van der Beek dankte den heer Oosterbos, hem Gods besten zegen toewenschende. Nog werd men aangenaam bezig gehou den met voordrachten, welke zeer ln den smaak vielen. De oud- en eere-voorzitter de heer Spaargaren wenschte de afdeeling geluk met haar feest en sprak een toepasselijk woord. Eveneens brachten gelukwenschen over afgevaardigden van de afd, te Al phen, van de afd. „Patrimonium", van den Bouwvakarbeidersbond en van den Chr. Besturenbond. Deze avond, die zich kenmerkte door een opgewekte stemming werd gesloten door den voorzitter, waarna de heer J. Spaargaren voorging in dankgebed. o LEIMUIDEN. Na een rede van het 2e Kamerlid, de heer Chr. v. d. Heuvel van den Haag, vice- voorzitter van den bond, ls alhier een af deeling opgericht van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Tot kerkvoogden bij de Ned. Herv. Kerk in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer M. Witvliet werd benoemd de heer B. Serné. o NIEUWKOOP. Vergadering IJsclub. De Nieuwkoopsche IJsclub hield in hotel het „Vliegende Paard" alhier een leden vergadering, Na opening werden de notu len voorgelezen en vastgesteld. Uit hel jaarverslag van den penning meester blijkt dat de inkomsten hebben bedragen f. 350.46 en de uitgaven f. 31.97. alzoo een voordeellg saldo van f.318.49, waarbij nog komt plm. f. 98 aan contribu tie over 1935 zoodat dan in de was aan wezig zal zijn f. 416.49. Besloten wordt om bij eventueel sterk ijs in den a.s. winter wedstrijden te or- ganiseeren voor behoeftigen om levens middelen, waarbij aan alle deelnemers 'n prijs zal worden toegekend. Verder zal een wedstrijd worden gehouden voor hardrij ders, zoowel uit de gemeente als uit om liggende gemeenten. De prijzen hiervoor zullen bestaan uit geld. Ook voor kinde ren beneden 16 jaar zullen in den a.s. winter wedstrijden worden gehouden. De ijsbaan zal daar komen waar naar het Inzicht van het bestuur het ijs het meest geschikt en mooi is. Zooveel moge lijk zal ook gedacht worden aan de be langen van de leden in het Zuideinde. Besloten werd nogmaals een verlichte baan aan te leggen en door het zoo laag mogelijk stellen van den entreeprijs 10 cent voor niet leden en 5 cent voor leden te probeeren het publiek te trekken. Bij sommige leden bestaat de gewoonte om de contributie dan pas te betalen als er sterk ijs is en zij dus verzekerd zijn dat ze van hun geld kunnen profiteeren. Om aan dit euvel paal en perk te stellen, werd gesloten om indien zulks zich voor doet het betrokken lid dan f. 0.50 extra te laten betalen. De contributie zal in den vervolge wor den geïnd in de maand September. Nadat nog een onderlinge verloting had plaats gehad, sloot de voorzitter onder een woord van dank de vergadering. Intree van ds. L. IV. van Wijngaarden. De nieuwe voorganger van de Remon- ntccbc Cemeente alhier ds. L. W. van ".'ijngaarden uit Oudz-Wetering, zal Zon dag a.s. des namiddags 2 uur zijn intrede doen, na te zijn bevestigd door ds. W. Mackenzie uit Amsterdam. HEDEN: Breestraat 119: Alg. verg. Leidsche Mij van Weldadigheid. 5 uur nam. Nutszaal: Bijbellezing H. Kruithof. 8 uur nam. Rehoboth: H.G.S. Spr. ds. Gravemeljer van Den Haag. 8 uur nam. K a t w y k-a a n-Z e e (Gemeente zaal): Spr. de heer lr. Dyt. 7'/i uur nam. K a t w y k-a a n-Zee (Casa Cara)- Lezing over Kanaries; 8 uur nam. Valkenburg (Zaal Ramp): c.-H Unie. Spr. J. Valkenburg. 7'/i uur nam. Zaterdag. Beestenmarkt 34: Tentoonstelling „De Vriendenclub". 711 uur nam. „Den Burcht": Selskip Frysl&n". „Yn 'e Branning". 8 uur nam. Royal: Kanarietentoonstelling. 10 uur voorm.10 uur nam. Zomerlust: KonynententoonsteUlng. e u voorm.11 uur mam. DIVERSEN. Woensdag Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Medisch Opvoedkundig Bureau (Boerhaavestraat 21). Halfdrie tot halfvler Inenting tegen dlphterle 45 uur nam. Woensdags Lnst. i Praeventleve Ge neeskunde Consultatiebureau voor Alco holisten 8 uur nam, Vrydags: Inst. v. Praeventleve Genees kunde. Consultatiebureau voor Beroeps- keuze. 45 uur nam. BIOSCOPEN. Luxor-Theater, Stationsweg. 8 uur nam. „De kleine kolonel". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. 2 uur, 4 uur 30 en 8 uur. Trianon-Theater, Breestraat. 8 uur nam. „Het leven gaat verder". Woensdag en Zaterdag nam. 2 uur. Zondag nam. doorloopend van 27'/> en vervolgens om 8 uur. Casino-theater Hoogewoerd 49, 8 u. njn. „Dokter X". Zondag nam. 4 uur en 8 uur. Lldo-Theater Steenstraat 39. 81/4 u. n.m, „Getrouwd en niet getrouwd' Woensdag- en Zaterdagnam. 2'/> uur. Zondag nam. 2 uur, 4'/i uur en 8 u. 15. Roxy-Theater, Haarl. str., 7 uur nam. „My behoort de wereld". De apotheek Hooigracht 48 Is dag en nacht geopend voor leden v ,h. ziekenfonds „Tot Hulp der Menschheld" echter van nam. 8 uur tot v.m. 8 uur alleen voor spoedrecepten. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 December a.s. waarge nomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef. 594, J. E. M ten Dijk, Haven 18, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 271 RECLAME- 3813 De kachel brandt.V L Alleen Uw plano ls daarover H L „ontstemd" Laat ons weer V A voor een goede harmonie W A zorgen. Vraag eens onze a stemtarleven. LEIDEN HOOGEWOERD De Stationschef der Nederl. Spoorwe gen, de heer K. F. van den Berg, alhier, wordt met ingang van l Januari a.s. in verband met de opheffing van de spoor- iyn overgeplaatst naar Kwadyk. —o NIEUWVEEN. Onze smeden en de Jaarbeurs. Geprikkeld door het gunstige resultaat, dat onze smeden de vorige maal met hun stand op de Jaarbeurs verwierven, besloot de plaatselyke „Vereenlgde Smedenin- dustrie" op de ln Maart a.s. te houden jaarbeurs te Utrecht weder met een stand uit te komen. Dit besluit is reeds thans genomen, opdat de deelnemers tijdig het monsterwerk gereed kunnen maken. Gaarne hopen wij, dat de smeden de eer van hun industrie, die tevens de eer is van de gemeente, én door hun aantal én door hun qualiteit van inzending, zul len ophouden. Door uitgiyden kwam mej. wed. BI. zoodanig te vallen dat zij een pols brak o TER AAR. Bij de politie zyn als gevonden voor werpen aangegeven een handschoen en 'n belastingmerk. De wielrijder v. Z. werd naby Papen veer aangereden door een achter hem aankomende auto. Dr. Q. moest hem heel kundige by'stand verleenen- Den automo bilist treft geen schuld. In de ledenvergadering van de afd. Ter-Aar van den Chr. Werkmansbond werd het bestuur als volgt samengesteld: Th. van der Ster, voorz., G. Morgenrood, secr., J. van Apeldoorn, penn., E. de Bruin, J- Kalshoven, A. Goedhart en J. Vis, leden. In het gjunnastieklokaal der Chr. Nat. School vond een lezing plaats betreffende de blindenzorg van de Chr. Ver. „Effatha'- Na afloop der lezing bestond gelegenheid zich als contribuant op te geven. WADDINXVEEN. Het blijkt telkens dat totaal onbe kende cersonen in onze gemeente loopen te col'ecteeren. Geef niet als de collectant of evangelist" geen vergunning van B. ejj W. tot het houden van een collecte kan toonen. Tegen J. H. W. N. alhier is prow»" verbaal opgemaakt wegens openbare dronkenschap. 2-3

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 6