Jtm/m LEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Vrijdag 13 December 1935 Het ontslag van Prof. R. P. van Calcar. SPORT. ER IS EEN MOTIE AANGENOMEN. WAARIN AVORDT GEVRAAGD HET ONTSLAG VOORLOOPIG OP TE SCHORTEN. BEHANDELING IN DE TWEEDE KAMER. Bij de gistermiddag voortgezette behan deling door de Tweede Kamer van de be- grooting van onderwijs, kunsten en weten schappen is ook de kwestie van Calcar ter sprake gekomen. Men weet dat aan prof. dr. R. P. van Calcar met ingang van 1 Januari a.s. ont slag was verleend als Leldsch hoogleeraar in de bacteriologie wegens opheffing van die betrekking, welke zou worden gecom bineerd met den leerstoel voor tropische geneeskunde. Aan het verslag over de Kamerzitting ontleenen wij het volgende: Aan de orde is de af deeling hooger on derwijs. Mevr. de VriesBruins (s.-d.) keurt af. dat de eenige leerstoel voor sociale hygiëne te Utrecht wordt opgeheven, hoewel het onderwijs er zeer wordt gewaardeerd. Men had den leerstoel voor tropische ge neeskunde te Lelden moeten laten vallen en tot de Indische artsen moeten zeggen: „Jelui kunt te Amsterdam terecht". Dit ware beter geweest dan de concentratie van het onderwijs in de bacteriologie, hygiëne en tropische geneeskunde. De minister ech ter is eenige weken geleden reeds daartoe overgegaan, voordat wij gelegenheid had den gehad, er bij de begrooting over te spreken. Men heeft tot die concentratie be sloten om één der twee hoogleeraren. die erbij betrokken waren, te treffen. Men be grijpt wel. dat spr. dit niet zonder reden zegt Zij uit haar misnoegen over het ge beurde. De heer Moller (r.k.) bespreekt het laat ste feit eveneens. Curatoren hebben i eenigen tijd geleden aan den hoogleeraar in de tropische geneeskunde gevraagd, of deze ook de algemeene hygiëne en de bac teriologie wilde doceeren. Daarna werd in het voorloopig verslag over het bezulni- gingsontwerp de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van zoodanige concentratie. Dit doet denken aan iets, dat bij het kaart spel wel voorkomt en dat spr. verder niet zal definieeren. Daarna hebben curatoren verklaard, dat er in de Tweede Kamer een suggestie was gegeven. Zoo deden zij. „alsof hun bloed bloedde'Nadat de memorie van antwoord inzake het bezuinlglngsontwerp was ver schenen, waarin van de concentratie aan kondiging werd gedaan, is aan prof. Van Calcar gevraagd, of deze ook tropische hygiëne wilde doceeren. Dit noemt men: in extremis. Hij antwoordde niet, zooals de minister schrijft, het niet te kunnen maar het niet te willen. Daarna werd hem ont slag verleend. Diepe bekommering heerscht over dit ontslag aan de universiteit. De minister schorte het op, totdat wij kennis hebben kunnen nemen van alles, wat ge schied is Spr. hoopt, geen motie te behoe ven voor te stellen. De heer Boon flib.) bespreekt de concen tratie te Leiden. Als men in de Kamer een denkbeeld oppert, duurt het gewoonlijk langen tijd, voordat de regeering het over neemt. Maar het ongezonde concentratie denkbeeld uit het voorloopig verslag werd dadelijk overgenomen. De minister schrijft in zijn memorie van antwoord, dat het ont slag aan prof. Van Calcar is verleend, na dat gebleken was. dat de hoogleeraar in de bacteriologie en hygiëne had verklaard, de tropische hygiëne niet op zich te kunnen nemen. Prof. Van Calcar heeft echter ge antwoord. dat hij zich niet wetenschappe lijk verantwoord achtte, het te doen. Dit is iets anders dan het niet te kunnen. Overi gens stond van te voren reeds vast. dat de hoogleeraar in de tropische hygiëne ook algemeene bacteriologie en hygiëne zou geven. Spr. waardeert het in den vorigen minister van onderwijs, dat deze zich niet voor dat karretje heeft laten spannen. Maar de tegenwoordige minister heeft helaas niet geweigerd. Spr. sluit zich aan bij den heer Moller, wat betreft de wen- schelijkheid van opschorting van het ont slag. De heer Zijlstra (a.r.) steunt den minis- ter in de Leidsche quaestie. Hij had niet I anders kunnen handelen. Daarna kwam minister Slotemaker de Bruine aan het woord. In de Leidsche zaak hebben verscheidene afgevaardigden een element gemengd, dat niet voor bespreking vatbaar is. Spr.'s meening en die van cura toren is louter. De beslissing is op zakelijke gronden genomen. Spr. kan het ontslag niet opschorten. In de memorie van antwoord staat, dat prof. Van Calcar heeft gezegd het onderwijs in de tropische hygiëne „niet op zich te kunnen nemen". Maar dit betee- kent volstrekt geen disqualificatie. Hij achtte zich wetenschappelijk niet verant woord, dit te doen. Maar de hoogleoraar in tropische hygiëne was wel bereid, bacte riologie en hygiëne erbij te nemen. De ver- eeniging voor tropische hygiëne te Rotter dam. die bij Leiden is betrokken, kon met den leerstoel te Amsterdam geen genoegen nemen. Ook internationale conventies e.d. maakten opheffing van den leerstoel in tropische hygiëne te Leiden niet doenlijk. Spr. kon met het ontslag niet wachten tot na het Kamerdebat. Dit ware een aantas ting van het prerogatief van de Kroon. Leerstoelen in het Hebreeuwsch te Leiden en te Groningen worden opgeheven en het werk ervan gaat over naar den oud-testa- menticus in die plaatsen. m De heer Moller (r.-k.l repliceert. Hij dient een motie in, waarin de Kamer uit spreekt, dat de samenvoeging van den leerstoel in bacteriologie en algemeene hygiëne met dien in de tropische hygiëne te Leiden zakelijk niet voldoende gegrond schijnt, en aan de regeering verzoekt het ontslag van prof. Van Calcar op te schor ten en aan de Kamer alle adviezen en verder gewisselde stukken over te leggen. De heer Boon (lib.l repliceert. Er zijn voor hem ln deze zaak zoovele duistere en niet-duistere. maar minder fraaie pun ten en het elementaire rechtsgevoel ls zoo zeer aangetast, dat spr. voor de motie- Moller zal stemmen. RECLAME. 5409 V Jeeovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten 6 i 0.75 per flacon. Mevrouw De Vries-Bruins (s.d.l steunt de motie. De internationale conventie be treft behandeling van zeelieden. Daarmee heeft de leerstoel te Lelden niet te maken. De heer Zijlstra (a.r.i bestrijdt de mo tie. die met 't benoemingsrecht der Kroon in strijd is. De heer Tilanus (c.h.) is eveneens te gen de motie. Elke bezuinigingsmaatregel levert bezwaren op Men moet zich niet tegen zoo'n maatregel verzetten. Minister Slotemaker de Brine zegt, dat hij het met alle vier colleges van curato ren eens is geworden. Over benoemingen praat niet de Kamer met de faculteit, maar de minister der Kroon. Het ontslag van prof. Van Calcar is za kelijk gegrond Aanvaarding der motie ls een mededeeling aan den minister, dat deze de zaak niet goed behandeld heeft. Spr heeft de zaak wel goed behandeld. De heer Van Calcar is ln beroep bij het ambtenarengerecht. Over de doelmatig heid heeft spr. met de Kamer gesproken. Maar nu de zaak bij den rechter is, staat de rechtmatigheid niet meer ter beoor- deeling van de Kamer. De heer Moller (r.k.) handhaaft zijn motie. Het ambtenarengerecht beslist aan gaande de persoonlijke kwestie van prof. Van Calcar Wij moeten beoordeelen, wat eraan vastzit. De Kamer keurt de motle-Moller goed met 58 tegen 19 stemmen. Tegen: de a.r., de s.g.. de c.h. o ZILVEREN JUBILEUM DER LUXORDIRECTIE. Een glansrijke feestavond. De Zilveren Jublieumweek in het Luxor- Theater ls ingezet met een enthousiast gestemde speciale feestvoorstelling, waar bij overduidelijk is gebleken, hoe zeer zich dit theater, doch vóór alles de Directie, de heer en mevrouw Uges. zich ln de waardeering der getrouwe bezoekers en vele prominenten ln het bedrijf der ciné- matografie mogen verheugen 1 Allerharte lijkst is de huldiging geweest ln het ge restaureerde theater, dat al direct bij het binnentreden een glorieusen Indruk maak te door de mooi uitgevoerde verbouwing der hall met de nieuwe verlichting, mede opgefleurd door een schat van bloemstuk ken. die ter gelegenheid van dezen fees- telijken iubileumsavond waren binnenge stroomd. Onder de aanwezigen, die de zaal geheel vulden, waren diverse wethou ders en raadsleden, alsmede talrijke ge meentelijke en polltioneele autoriteiten, tenslotte nat-uurlUk ontelbare vertegen woordigers van filmverhuurkantoren al len vergezeld van hun dames. Alvorens tot bespreking van het vecl- verscheidene programma over te gaan, re- leveeren wij de vrlende'.llke huldiging van den heer en mevrouw Uges, die voor de pauze plaats genomen hadden op het met bloemen en ook overigens aardig versierde podium. Allereerst sprak de heer Roem, namens de ..filmleveranciers" een hartelijk woord, waarin hij er od wees, hoe dit tubileum echt en onvervalscht ls. Ter staving hier van las hij een notarleele acte voor. waar uit bleek, dat de heer Uges, destijds foto graaf, op 12 December 1910 de inventaris van een bioscoop ln Groningen had ge kocht. Hij besprak voorts de diverse moei lijkheden, die de heer Uges had doorge maakt: immers, het publiek werd steeds veeleischender, alsook de filmleveranciers. In zijn theaters te Leiden en te Rotterdam heeft de heer Uges echter steeds getoond de smaak van het publiek te kennen. In- plaats van bloemen wilde spr. de Directie nu eens een bedrag overhandigen, waar van zij een reisje kan maken, om uit t* rusten van alle vermoeienissen, SDr. hoop te. dat het den heer en mevr. Uges nog vele jaren gegeven moge zijn. het theater te besturen. Allerhartelijkst was de hierop volgende toespraak van den heer Hoeks, namens de plaatselijke Bioscoopcommissie, die het woord voerde in de plaats van den voor zitter den heer Eskens. die ln verband met ongesteldheid, verhinderd was. Spr. hoopte, dat zij nog vele malen zulk een volle zaal zouden mogen zien als ditmaal en dankte voor de hartelijke ontvangst der Directie, steeds aan de Bioscoopcom missie bewezen. De leden waren in de 8 jaren van hun werkzaamheid nimmer genoodzaakt een aanmerking te maken, of een klacht bij B. en W over de programma's in te die nen. hetgeen een groot compliment In houdt. Namens leder lid der commissie bood spr. tenslotte mevrouw Uges een prachtige bloemenmand aan. De heer Uges Jr. trad nu naar voren, om in een geesrige toespraak zijn vader te danken, voor het vele, dat hij voor hem gedaan heeft. In verband met de moei lijkheden, die in een bedrijf als dit te overwinnen zijn, had spr. gedacht aan 'n passend cadeau: zijn oog was gevallen op een „zeebaken", dien hij had laten om vormen ln een hulstafeltje. Een echte „baken in zee" als steun ln het leven, wanneer er problemen opgelost moeten worden. Groot was aller bewondering voor dit origineele idéé, temeer, toen bleek, dat deze baken van binnen bleek ingericht als likeurkeldertje! De heer Uges wandelde er onder het gejuich der toeschouwers eenige malen energiek om heen. Met de beste wenschen eindigde ook de heer Uges Jr. zijn warmgestemde toespraak. Een gedétallleerde bespreking van dezen mooien avond zou te veel plaatsruimte vergen. Wij memoreeren dus ln 't kort, dat een uitzonderlijk feestprogramma was samengesteld met een gevarieerd allerlei, gevolgd door een nieuwe, buiten gewoon attractieve film van Shirley Temple „The little Colonel". In hooge mate actueel was het journal, w.o. de voetbalwedstrijd Ierland—Neder land en de thuiskomst van onze kranige jongens ln Rotterdam, hetgeen een luid applaus ontlókte. Een filmpje van Charlie Chaplin van „Anno dazumal", maar des niettemin merkwaardig om 't nog eens te zien, een muzikale film van Freddie Mar tin en zijn orkest en een zeer geslaagd Technlcolor-kleurenfllmpje over „Hol land", waarin men van ons land overigens een wel wat fantastisch ldée krijgt, vorm den het voorprogramma, waarin wij niet onvermeld mogen laten een uiterst gees tige teekën-kleurenfllm „The merry old soul", dat aan allerhoogste eischen vol deed. Na de pauze „Shirley Temple"! Hoevele malen wij na afloop niet hoorden: „Wit Is die Shirley toch een schat, een snoes"; we konden 't niet meer nagaan. Wie één maal dit gezichtje zag, vergeet het nim mer. Dat ls zeker: Shirley heeft ons allen weer veroverd door haar aardige maniertjes, kordaat optreden, parmantig gezichtje en houding, haar volkomen „kin derlijk" maar merkwaardigerwijs tegelij kertijd toch ook zoo volkomen „mensche- lUk" spel. 't Is een lust, deze kittige dreu mes ook ln deze film. die wij zonder aar zelen als een harer beste willen bestem pelen, bijna voortdurend voor ons te zien, ditmaal haast zonder onderbreken ln ge zelschap van haar grooten fllm-„vriend" Lionel Barrymores. Zij belden vullen eeni ge uren met uitzonderlijk artistiek en spe ciaal beschaafd genot; men kan bijna geen afscheid van hen nemen. Alle „Shlr- ley"-bewonderaars de bewonderaarsters hoeven wij eigenlijk niet te noemen, want Iedere vrouw en vooral Iedere moedeT móet wel van haar verrukt zijn! raden wij aan het zesjarige meisje te gaan zien: het is Shirley op haar allerbest en weer totaal anders dan anders. De Directie had voor haar jubileum moeilijk een betere keuze kunnen doen! Het enthousiasme, waarmee deze film be groet werd, en de dank na afloop, waren dan ook buitengewoon. Tenslotte volgde nog een Intiem samen zijn ln kleinen kring, waarvoor de betrok kenen uit de filmwereld groote belang stelling betoonden. De opgewekte muziek van Harry Pohl and hls mixed Melo- dians" en de velerlei tractatles, hielden de genoodlgden tot diep ln den nacht ln op gewekte stemming bijeen. De Jubileumsavond .van Luxor. waarbij aan ieder bezoeker een juist gekozen Shirley-souvenirtje werd aangeboden, heeft een prachtig verloop gehad: wij voegen gaarne onze ge'.ukwenschen bij de vele. die de Directie bereikten! Wij vermelden nog, dat tijdens de feest- week een enkel nummer van het feest programma zal vervallen, waarvoor dan ln de plaats gesteld wordt de première voor Nederland van „Broadway Gondolier" met Dick Powell en Joan Blondell ln de hoofd rollen. DE WERKLOOSHEID. Bij dep Gemeentelijken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling, stonden gisteren de volgende werkloozen Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlleden 3, be hangers 36, betonwerkers 70, betonvlech- ters 37, fundeeringwérkers 1, glazenma kers 1, glazenwasschers 9. granietwerkers 15. grondwerkers 106. heiers 6, metselaars 125, opperlieden Ut. schilders 203. sloopers 7. steenbikkers 2, steenhouwers 5, straat- makers 5. hulo-straatmakers 14. stuca- doors. witters 69. timmerlieden 265. uit voerders 8. voegers 22, ongesch. bouwar beiders 10; totaal 1130. Fabrieksarbeiders: Bleekers 16. lompen sorteerders 21. vellenblooters 3, zeenfabr.- arbelders 6. steenfabr.arbeiders 120, on gesch. fabr.arb. 75; totaal 241. Kantoorpersoneel: Kantoorpersoneel 02, reizigers, coin. 33, winkelbedienden 36. In casseerders 13, musici 8. onderwijzers 11. overheidsoersoneel 14. verplegers 2; tonaal 224. i Hotel-, café-personeel: Huisoersoneel 14. kfllners 46, koks 10: totaal 70. Houtbewerkers: Beddenma,'ers 2, hout bewerkers 69. kistenmakers 8. kuiners 9. lijstenmakers 5, mandenmakers 2. meu belmakers 31. meubelstoffen-Iers 21. po- litoerders 2, ongesch. arb. 29: totaal 178. Kleermakers: Kleermakers 71. kappers 4, schoenmakers 8; totaal 83. Land- en tuinarbeiders: Bloemisten 40, landarbeiders 28. tuinlieden 26. warnioo- zlers 12. ongesch. landarb. 8; totaal 114. Metaalbewerkers: Bankwerkers 122, blikbewerkers 33. burgersmeden 41. cras- seurs 1, electriciens 50, galvaniseurs 1. gas fitters 12. gereedschanmakers 1. instru mentmakers 1. isoleerders 4, kernmakers 1. kettin gsm eden 30, klinkers 18. koper slagers 4. lab. bedienden 2, lasschers 9, loodeieters 43. machinisten 22, metaal- hoorders 8. metaaldraaiers 17. rnëtaa'- schavers 2. metaalslijpers 3, monteurs 22, pianostemmers 1. pollsters 1, ponsers 5, rijtuigschilders 1. riiwielherstftllers 13, scheepstimmerlieden 10. stokers 21. Vrgen- bonders 17, verw -monteurs 17. voorslaan- ders 7, voorwarmers 6. vulcaniseurs 1, vuurwerkers 12. wagenmakers 5, lizerwer- kers 54. zandvormers 3, zilversmeden 2. cngesch. arbeiders 42; totaal 665 Sigarenmakers: Sigarenmakers 7, siga- rensorteerders 2. strippers 1: totaal 10. Technici, onzichters: Berdrijfsleiders 5, technikers 9. teekenaars 12, werkmeesters 16: totaal 42. Textielarbeiders: Hekelaars 6. katoen drukkers 30. kluwers e.a. 12. luikers 10. plaatsnijders e.a. 28. schrobbelaars 2, spin ners 33. spoelers 3, sterkers 3, strijkers 12, wevers 104, wolbewerkers 34, ongesch. tex- tielarb. 68; totaal 345. Transportarbeiders Chauffeurs 128, emballeurs 4. expeditiekv echten 20. koet siers 14, loopknechten 44, magaziinknech- ten 60. schippers 88, spoor- en trampers. 17, wakers 3, transportarbeiders 68, losse arbeiders 469; totaal 914. Typografen: Boekbinders 29. boekdruk kers 15. fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 28. steendrukkers 3: totaal 80. Voedingsmiddelenarbeiders: Bakkers 92, molenaars 1. ovenisten 4, slagers 60, sui kerwerkers 21, wijnkooperskn. 8, zoutzie- ders 2, zulvelbereiders 4, ongesch. voe- dingsarb. 32: totaal 224. Vrouwen: Naaisters 12, breisters 2, win keljuffrouwen 21, kantoorpersoneel 46, mangelsters 2. meesters in de rechten 1. onderwijzeressen 5, boekbindsters 1, kin derverzorgsters 1, serveersters 2, teekena- vassen 1, verpleegsters 12. huish. diensten 94. fobr.-.rb-'dsters 30: totaal 330. Algo-n-„n Totaal 4650. Op 13 Dec. 1934: 41 Pion 13 Dec. 1933: 3435. Benevens 68 ged. werkloozen en 24 in werkverschaffing. HET LEVEN GAAT VERDER. Speciale voorstelling ln het Trianon- Theater. De directie van het Trlanon-Theater heeft deze week beslag kunnen leggen op een film van bijzonder kaliber en deze gistermiddag in een speciale voorstelling voor een aantal genoodlgden vertoond. Nadat allen door den heer Bijsterveld namens de directie waren verwelkomd, sprak ds. H. J. Mispelblom Beyer, Remon- strantsch predikant te dezer stede een kort woord ter Inleiding. Spr. zeide geaar zeld te hebben alvorens de uitnoodlging om dit woord te spreken, te aanvaarden. In de eerste plaats zou men den indruk kunnen krijgen, dat hij spreekt als voorzitter van een bepaalde vereenlglng, hetgeen geens zins het geval ls. Wat spr. hier zal zeggen is op eigen initiatief en op eigen verantwoor ding. En in de tweede plaats heeft ook de plaats van samenkomst een spontaan be vestigend antwoord belet. Met het oog op den smaak van een groot deel van het pu bliek, mag meh niet verwachten, dat alle films, welke op het witte doek worden ge projecteerd, geestelijk even zuiver zijn en zoodanig dat spr. ze met zijn geheele ziel zon kunnen onderschrijven. De film, welke gij aanstonds zult. aan schouwen, aldus spr., brengt het leven ln beeld van een familie gedurende een ge heele eeuw. Het begin verplaatst ons naar Amerika, waar omstreeks 1825 een wereldomspan nende katoentrust Wordt opgericht. In het verdere vervolg ziet men o.m. de nakome lingen dier oprichters tijdens den wereld oorlog van 1914—'18 ten strijde trekken. Daarna zijn getuigen van den langza- men opbouw van het gansche economisch bestel, waarna ln 1929 de ineenstorting volgt. Het slot toont ons de dreiging van den nieuwen oorlog, welke tot uiting komt in den Internationalen bewapeningsstrijd en het militaristisch vertoon in vele staten. Door deze gansche film heen loopt de tendenz, dat het telkenmale de oorlog ls, die alles, wat in moelzamen arbeid ls op gebouwd, weer vernietigt en verscheurt en dc oorzaak is van een niet-te-beschrijven dosis menschelljk leed. De aanschouwing dezen film, aldus spr., zal ons die dreiging bewust doen worden. Wanneer wij ons daardoor ln ons vredesstreven gesterkt ge voelen, kan van deze film worden getuigd, dat zij nuttig werk heeft gedaan en dat zij verdient door ons allen te worden aanbe volen. Want, aldus besloot ds. Mispelblom Beyer, het leven gaat verder; de herinne ring aan het voorbije oorlogsleed vervaagt en daarom is het temeer noodzakelijk, dat wij den strijd tegen den oorlog voortzetten. Nadat een kort Journaal was afgedraaid, werd direct overgegaan tot de vertooning van de hoofdfilm. Na hetgeen ds. Mlspelblora Beyer daar over hierboven reeds zelde, mogen wij ons ontslagen achten van den plicht om den Inhoud op den voet te volgen. Zij, die in dertijd „Cavalcade" zagen, zullen daaruit reeds vermogen te concludeeren, dat die film een sterke analogie vertoont met „The world moves on". Alleen achten wij deze rolprent, qua opzet, uitbeelding en in trige veel beter dan van „Cavalcade". De beelden van het slagveld zijn van een groote suggestieve kracht, juist doordat hierbij geen gebruik is gemaakt van goed- koope en banale effecten. Men maakt hier de afschuwelijke verschrikkingen van de oorlogshei van nabij mee en komt er diep van onder den Indruk, zonder dat deze scènes nochtans overheerschend in de herinnering achterblijven. Zulks is wel het geval door het diep-doorleefde spel van de hoofdpersonen, zeer in het bijzonder van Madeleine Carroll en Franchot Tone, die van hun rollen een zoodanige uitbeelding geven, dat ze nog langen tijd in den geest bewaard zal blijven. De film „The world moves on" is een uitermate, welsprekende pleitbezorgster lil den strijd tegen den oorlog, een sieraad uit de Fox-productie, dat verdient door zeer velen te worden bewonderd. Het is een rolprent, die ons het mensch- onteerende oorlogsbedrijf in schrille kleu ren voor oogen stelt en daardoor een mach tige propaganda van de vredesgedachte. Moge een druk bezoek ertoe bijdragen om die gedachte in steeds breederen kring ingang te doen vinden! NED. REIS-VEREENIG ING. AFD. LEIDEN. A'oordracht over Engeland cn Schotland. De heer J. Roosje uit Den Haag heeft gisteravond voor de leden der N. R. V. afd. Leiden een voordracht gehouden over Engeland en Schotland. Spr. begon met een algemeene inleiding over het reizen in Engeland, ter bevorde ring van het reizen ln dat, voor ons Nederlanders nog zoo onbekende, maar toch zoo ongedacht mooie land, dat zoo veel schoons te zien geeft. De kennis making met de Engelschen valt bijzonder mee, vooral door hun bijzondere correct heid en gastvrijheid. Engeland maakt in het geheel geen reclame voor reizen in haar land en heeft niet, zoaals zooveel andere landen, speciale reis- of reclame- bureaux ln ons land. Daarna gaf spr. een overzicht van het reizen naar Engeland, zoowel per boot als per vliegmachine, waarna hij het leven daar schetste en den raad gaf, vooral ook het Engelsche ontbijt te nuttigen. De kos ten van het reizen iraar en in Engeland vallen tegenwoordig ook erg mee. zoocat ook dit geen bezwaar meer behoeft te zijn. Een voorbeeld van de afstanden, die kun nen worden afgelegd, gaf spr. door mede te deelen, dat de reis van Londen naar Huil 280 K.M. en van Londen naar Edin burgh 600 K.M. bedraagt. Hierna toonde spr. een groote collectie lantaarnplaten, waarvan de meesten naar eigen opnamen, die een schitterend beeld gaven van al het schoons, dat in Engeland en Schotland is te zien. Hij bracht ons naar Yorkshire, York. een oude middel- eeuwsche stad, met prachtige kathedraal, waarin de oudste gebrandschilderde ra men van de wereld, haar prachtvolle om geving, naar het Lake-district met zijn schitterende meren, naar Schotland, naar Wales, Cornwal. Devonshire, Torqual, ge naamd de Engelsche Rivièra, met vele schoone kathedralen, abbey's en natuur schoon. Na nog een kort bezoek aan Lon den moest spr, door het vergevorderd uur zijn reis afbreken en betuigde hij zijn spijt, dat hij zich, doordat deze avond bedoeld was als een algemeene kennis making met Engeland, zoozeer had moe ten beperken. HIJ beloofde echter nog eens te zullen terugkomen om dan enkele atre. ken nader te behandelen. Een langdurl» applaus van de talrijk opgekomen lcd«ï was het beste bewijs, dat men van itjl avond had genoten, wat door den voor zltter, den heer Hardeweg, met een harte" lijk dankwoord en een tot wederzien» werd onderstreept. Nadat de voorzitter de leden had her innerd aan het 25-jarlg bestaan van dê Afd. op 10 Januari a.s. en aan de herden king van dit heugelijke feit op 12 Januari met een receptie en op 13 Januari met een klinkenden feestavond, werd deze laatsri bijeenkomst in dit jaar gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Handelsbureau A. de Jong (filiaal),iHoo- gowoerd 131, Lelden. Hoofdzetel: Keizers gracht 237, Amsterdam. Grossierderi] in autom. onderdeelen. Opheffing: Erven P- van Vliet, Haven 26, Leiden Stalhouderij. Wijzinglngen: Firma I. - Zandvoort's Slagerijen, Oude Vest 55. Lelden. Vleesohhouwerlj enz Ves- tiging filiaal: Badstraat 4, Katwijk aai» Zee, d.d. Dec. 1935. The „Old Mill" Nurseries. Rijngeester- str. 165. Oegstgeest. Bloembollenkweekerij en export-handel. Tévens wordt handel- gedreven onder den naam- van der Putte Frères. Ter kennis van de leden van den Ge- meenteraad is gebracht dat de eerstvol gende vergadering van den Raad zal plaits hebben op Maandag 23 Dec. a.s. Gisteravond ls nabij het tunneltje aan den Maredijk de bak van een bakfiets bestuurd door den bakkersknecht L, al- gegleden waardoor het brood op den grond terecht kwam. Tot overmaat var. ramp kwam op hetzelfde oogenblik een auto aanrijden, die den bak grootendeels ver-1 nlelde. Naar wij vernemen ls het bouwen van een filterregulateurshulsje op een terrein nabij den Watertoren te Katwijk aan den Rijn. voor rekening van de Leidsche Duln- watermaatschappU opgedragen aan den heer ^Leb Zitman alhier voor den prijs van De heer Jac- Heemskerk te Haarlem heeft aan Ged. Staten dezer provincie ver gunning verzocht voor het ln werking brengen van een autobusdienst van Noord wljkerhout (Dorpsplein) vla Voorhout, Postbrug, Oude Rijksweg, Rljnsburgerweg naar Leiden (parkeerplaats Oude Beesten markt! en omgekeerd. VOETBAL. NEPTUNUS—U. V. S. Het U.V.S.-elftal voor a.s, Zondag is a'J volgt, samengesteld: Doel: Kramp; achter: Burgij en Graaf- mans; midden: Hansen, v. Haasteren en van Duyl; voor: v. Weizen, Platteel, van Goor, de la Bye en v. Hoven. Mldhalf Wal- laart Is helaas niet beschikbaar wegens een knieblessure- De reis naar R.dam wordt per autobus ondernomen. r.v.c. li—u.v.s. n. U.V.S. II speelt Zondag in de volgende opstelling tegen R.VC. II: Doel: Bosboom; achter: Delfos en Ouwehand; midden: N, N., Leune en A, van Es; voor: Gertenaar, Ai-bouw, Beekman, v. d. Reyden en Onvlee, De wedstrijd vangt om 12 uur aan. LAWN-TENNIS. DE OVERDEKTE TENNISHAL AAN DEN MAALDRIFT. Naar wij vernemen is het thans defini tief dat de overdekte tennishal aan den Maaldrift, die door het Rijk is aangekocht, op 31 Dec. a.s. wordt gesloten, tenzij in middels een nieuwe gegadigde mocht op dagen Dr. Verloop, die begin Januari voor geruimen tijd naar het buitenland gaat, deelde ons mede dat het Rijk de hal wil verkoopen of verhuren en dat zich bij het bureau der Domeinen, Javastraat 42, te Den Haag, één reflectant, uit Wasse naar, heeft aangemeld. Tot eenigerlel be- beslissing ls het echter niet gekomen tot dusverre. DAMMEN. L.D.V. WINT VAN SCHEVENINGEN. Gisteravond speelde L.D.V. haar laakten wedstrijd voor de le klasse van den Neb, Dambond afd. Den Haag; met als resul taat: L. D. V. Seheveningen. J. KlinkenbergC. R. Tybout Jr. 2-6 J. KleerC. J. Tybout Sr. 2-0 P. v. d. Stel (res.iJ. Vons O-2 H. de WaterJ. Passchier afgebroken. I. TelengA. L. Schoemaker l-1 P. MarckP. Neut 2—0 A. ter HaarG. Tin pa 0—2 S. v. d. WijngaardF. Lochmans 2-0 T, D v. d. BoschH. Phielise afgebr. J. C. den DekkerN. Cok 0-2 Voorloopige uitslag 97. Waar de 2 afgebroken partijen remise worden, zal L.D.V. derhalve met 11—9 win nen, waarmee dan nog juist een der promotie plaatsen bereikt kan worden, in dien het protest inzake den wedstrijd tegen R.K. D.O.S. wordt toegewezen. lste Klasse Ai Monster 7 5 1 1 11 RJJ.G. 7 3 3 1 9 L.D.V. 7 3 2 2 8 D.I.O. II 7 3 2 2 8 D.OJS. II 7 3 13 R.K. DOS 7 3 13' Seheveningen 7 2 1 4 N.D.S. 7 0 1 8 1 Bij het winnen van haar protest kap L.D.V. dusl gelijk komen met B-D?; Wordt dit chter afgewezen dan zullen oe bordpunten tusschen L.D.V. en D.I-0 moeten beslissen wie van belde de J"8 plaats bezet. l-I

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2