DE VREDESVOORSTELLEN NAAR DEN VOLKENBONDSRAAD. VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 No. 23228 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het Overwegvraagstuk. Hoewel Frankrijk de Fransch-Britsche Vredes voorstellen wilde verwijzen naar de Commissie van Vijf, is besloten de voorstellen te doen behandelen door den Volkenbondsraad. Men rekent er op, dat deze de voorstellen zal afwijzen als een premie voor den „aanvaller". In Engeland blijft ook het verzet tegen de voorstellen groeiende. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3tl ets. per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bU vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te (betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.1S Franco per post f. 2;35 per 3 maanden -f- portokosten., (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) it nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. DORDRECHT VOND EEN AFDOENDE OPLOSSING. I0GE LEIDEN DIT VOORBEELD VOLGEN Het is al weer geruimen tijd geleden, dat lij in het openbaar aandrongen op oplos- hg van het overwegvraagstuk. aan den Sjnsburgerweg. Dat wij deze kwestie enige jaren hebben laten rusten, vindt Bn oorzaak niet in het feit, dat dit vraag- tuk minder urgent zou zijn geworden. In tended, het verkeer neemt nog steeds K en vooral zij, die in de omgeving van m Rijnsburgerweg en in Oegstgeest wo- en en eenige malen per dag den overweg loeten passeeren, weten uit ondervinding elk een geweldig obstakel deze spoorweg- irrière voor het gewone verkeer beteekent. Veeleer moet de oorzaak van ons stil- sijgen worden gezocht in de ongunstige jdsomstandigheden, welke het begrijpelijk laakten, dat de betrokken instanties, hoe- ïl de urgentie van het vraagstuk erken- ende, huiverachtig bleken om aan de op- issing daarvan groote finantiëele offers in koste te leggen. Thans doet zich echter >n nieuwe mogelijkheid voor, welke ons ereede aanleiding schenkt om opnieuw en iet klem van redenen een spoedige op- issing te bepleiten. In Dordrecht bestaat namelijk een zelfde treurige toestand als hier ter stede, waar aan binnenkort evenwel een einde zal komen als gevolg van een besluit van den gemeenteraad aldaar. Op voorstel van het bestuur van het Werkfonds stelde de regeering een crediet van f599.0000 beschikbaar voor de uitvoe ring van een tunnelplan met bijkomende werken aan den Krispijnscheweg. Deze bijkomende werken omvatten het dempen van den zoogenaamden Stadsvliet, het uit voeren van rioleeringswerken en het aan leggen van verbindingswegen met den rijksstraatweg, waarmee in totaal een uit gave van f. 906.000 zal zijn gemoeid. Het crediet van f. 599.000 wordt op gemakkelijke voorwaarden verstrekt; de eerste vijf jaar renteloos en daarna tegen een nader door de regeering te bepalen rentevoet, welke evenwel vier procent niet te boven zal gaan. De jaarlijksche aflossing is vastgesteld op 2te beginnen in het jaar, volgende op dat, waarin de laatste betaling op het voorschot heeft plaats gehad, dus vermoe delijk in 1938. Het plan wordt uitgevoerd onder directie der Ned. Spoorwegen, die aanvankelijk een subsidie van f. 30.000 had toegezegd, doch deze toezegging niet gestand deed. In het bestek zal een bepaling worden opgenomen, dat vrijwel uitsluitend gebruik zal moeten worden gemaakt van plaatse lijke arbeidskrachten. Bovenstaande situatie-teekening geeft duidelijk aan, welke oplossing wij en velen met ons wenschen van het overwegvraagstuk aan den Rijnsburger .weg. Wat het tunnelplan zelf betreft, zij medegedeeld, dat er een rijweg ter breedte van zeven meter is geprojecteerd met aan weerszijden een verhoogd voetpad van 2 M. 55. Voor de voetpaden bedraagt de helling 1 op 25, voor het rijverkeer 1 op 35. De kosten van den tunnel zonder bijko mende werken beloopen een bedrag van f. 599 000 zijnde het crediet uit het werk fonds, waaronder een bedrag van 10o/o we gens administratiekosten voor de Ned. Spoorwegen. De bijkomende werken wor den uitgevoerd in werkverschaffing. Tot zoover eenige gegevens over het Dordtsche plan, welks uitvoering enkel en alleen mogelijk is gemaakt door het cre diet uit het Werkfonds. De vraag rijst nu of hetgeen in de Mer- wedestad mogelijk is, ook hier ter stede niet kan Worden verwezenlijkt. Wannneer men de zaken reëel onder oogen ziet, zal men moeten toegeven, dat de omstandigheden hier heel wat gunstiger zijn dan in Dordrecht. In de eerste plaats is de oplossing van het Leidsche overwegvraagstuk niet alleen een groot belang van de gemeente en van d" directie der Ned. Spoorwegen, maar ook van de directie der N-Z.H.T.M.. zoodat bij dc totstandkoming van een Leidsch tun- iielplan meer instanties gebaat zijn dan in Dordrecht het geval was. Hetgeen onge twijfeld de finantieele lasten voor eik dier instanties in niet geringe mate zal ver lichten. En in-de tweede plaats zullen de totale uitgaven hier heel wat minder zijn dan ginds, omdat hier geen kosten behoeven te worden gemaakt voor bijkomende wer ken, hetgeen in Dordrecht in onverbreke lijk verband stond met het eigenlijk tun nelplan. Zij die belang hebben bij of belang stel len in een afdoende verbetering van den zoo langzamerhand onhoudbaar geworden toestand op een der drukste verkeerswegen in onze stad, zullen zich wellicht nog de tweevoudige oplossing herinneren, welke wij in ons Blad van Zaterdag 14 Mei 1927 aan de hand deden. Wij gaven den auto riteiten destijds twee plannen ter overwe ging. namelijk in de eerste plaats een tun nelplan en ten tweede de mogelijkheid van een verkeersweg over de spoorbaan heen met aan weerszijden twee opritten ter breedte van 12 meter met in het midden de trambaan en aan weerskanten ver hoogde voetpaden en wegen voor het wiel rijders-. wagen- en automobielverkeer. Aan de stadszijde was de oprit gepro jecteerd langs café-restaurant „Zomer- zerg", vervolgens rechthoekig over de spoorbaan en tenslotte met een bocht zachtglooiend over het terrein der N.Z.H. T.M. naar den Rijnsburgerweg. waar het normale wegniveau weer wordt bereikt. Inmiddels is de situatie daar ter plaatse dusdanig gewijzigd, dat het aanbeveling zou verdienen, den oprit aan de Oegst- geesterzijde te doen loopen achter de ge bouwen der N.Z.HT.M. om naar het einde der Oegstgeesterlaan die immers ook wordt doorgetrokken naar den Maredijk! met in de toekomst aansluiting op den van Slingelandtweg en den Rijnsburger weg. Waar ook hier uitsluitend gebruik be hoeft te worden gemaakt van gronden, die toebehooren aan de Ned. Spoorwegen of aan de N.Z.H. en dus geen kostbare ont eigening van particulier bezit behoeft piaats te vinden, zal deze oplossing geen meerdere finantieële bezwaren opleveren dan het aanvankelijke project. Wanneer wij beide plannen naast el kaar leggen, zijn wij ervan overtuigd, dat het laatstgenoemde plan verreweg het minste zal kosten, zoodat wij dit ander maal met vrijmoedigheid en in het belang onzer gemeente den autoriteiten ter over weging voordragen. Het Dordtsche voorbeeld bewijst, dat de mogelijkheid van een afdoende oplossing bestaat, ook zonder dat daardoor een in de tegenwoordige omstandigheden ontoelaat baar direct en zwaar offer van de ge- meentefinanciën wordt gevraagd. Moge het voorbeeld van Dordrecht in de Sleutelstad navolging vinden! De huidige en na ons komende gene raties zullen er dankbaar voor zijn DE STADHUISBOUW. DE HUIZEN IN DE MAARSMANSSTEEG EN AAN DE VISCHMARKT. De gemeente Leiden heeft in kort geding aon de Arrondissementsrechtbank te Den Haag verzocht om drie deskundigen aan te wijzen, die rapport moeten uitbrengen over den toestand, waarin de perceelen Maarsmanssteeg 12 en Vischmarkt 6 ver- keeren en de schade moeten vaststellen, welke daaraan is aangebracht. Dit verzoek zal morgenmiddag om half één door de rechtbank worden behandeld Zoowel de eigenaars der bewuste per ceelen als de aanneemster zijn gedagvaard Worgen te verschijnen. In afwachting van de aanwijzing der deskundigen wordt geen uitvoering gegeven aan het dreigement van het gemeentebestuur, om met ingang van heden de bestaande stutting voor re kening van de eigenaars te versterken. BINNENLAND. Het overwegvraagstuk te Leiden. ("Stadsnieuws, 1ste Blad) Het ontslag van prof. Van Calcar in behandeling bij de Tweede Kamer (Stadsnieuws, 1ste Blad) Voorkoming van onredelijke executies: memorie van antwoord aan de Tweede Kamer (3de Blad). Vergadering Provinciale Staten var» Zuid-Holland (Binnenland. 3de Blad). De Tweede Kamer over de bezuiniging op onderwijs (Pari. Overzicht. 2de Blad) De 29ste partij EuweAljcchin wordt zeer waarschijnlijk remise; Aljechin ver oorzaakt weer een incident (Spctrt, 4de Blad). De Eerste Kamer over het lidmaatschap van het N.S.B.-lid, Graaf de Marchant et d'Ansembourg. (Ie Blad). BUITENLAND. De Fransch-Britsche vredesvoorstellen naar den Volkcnbondsraad. Men rekent op afwijzing (3de en 2de Blad). Interpellatie tegen Laval's buitenland- srhe politiek aangekondigd i3de Blad). De Fransche Kamer en Senaat aanvaar den de regeeringsprocedure bij de behan deling der begrooting (Buitenl., 4de Blad). Het herstel der Egyptische grondwet van 1923 (Buitenland. 4de Blad). Het Engelsche Hoogerhuis als recht sprekend college (Buitenland, 4de Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. ALGEMEEN NED. VERBOND. Lezing van dr. Wicherink. Gisteravond hield dr. J. W. Wicherink voor het algemeen Nederlandsch Verbond afd. Leiden een lezing over het onder werp „Met het hospitaal-kerkschip de Hoop onder visschers op de Noordzee". Nadat de voorzitter, ds. Boissevain in zijn openingswoord zijn leedwezen had uit gedrukt over het geringe aantal belang stellenden, verkreeg dr. Wicherink, die zelf enkele reizen als medicus met de Hoop heeft medegemaakt, het woord. Het hospitaal-kerkschip, een schoener van 150 ton, met een hulpmotor, maakt ieder jaar gedurende de maanden waarin de Noordzee-haringvisscherij wordt uitge oefend, dus van Mei tot December, een drietal kruistochten, elk van 6 a 8 weken. De geheele week wordt tusschen de visschersschepen rondgevaren en waar- ait verlangd wordt, wordt medische nmp verleend, terwijl de domine dan aan boord van het betrokken schip zoo mogelijk een korten dienst houdt Zondags is de Hoop altijd te vinden in een van de Schotsche of Engelsche visschershavens, waar een aantal Neder- landsche visschersschepen eveneens den rustdag doorbrengt. Hier wordt dan voor de visschers aan boord van het kerkschip of in een van de missiehuizen een kerkdienst gehouden. Ook verzendt de Hoop in den loop van de week brieven die dan bij het binnen- loopen van de haven worden verzonden. Éénmaal per week houdt de domlné voor de radio een kerkdienst, die over de Noordzee wordt uitgezonden. De radio, een geschenk van Radio Holland, die tevens den marconist betaalt, wordt verder ge bruikt voor het uitzenden van het weer bericht. visscherijberichten en voor het geven van medische en andere adviezen. Spr. was vol lof over de groote medewer king, die altoos van de Engelsche en Schotsche autoriteiten wordt ontvangen. De Hoop is in de havens van Groot Brit- tannië een graag geziene gast! Spr. prees zich gelukkig aan dit mooie christelijke en menschlievende werk te hebben mogen medewerken. Hierna werd een aantal lantaarn plaatjes die dr. Wicherink tijdens zijn reizen met de Hoop had gemaakt-, ver toond. Tot slot van deze lezing richtte ds. Bois sevain eenige welgemeende dankwoorden tot den spreker. UIT HET POLITIERAPPORT. Gistermiddag te ongeveer kwart over vijf is een begin van brand ontstaan in de keuken der wassmelterij van den 40-j. G. R. aan de Vliet nr. 36. vermoedelijk doordat brandbare dampen hebben vlam gevat. De politiebrandweer onder leiding van inspecteur Couzy was spoedig met de motorspuit aanwezig en gaf na eenige mi nuten met één slang water. De keuken brandde slechts gedeeltelijk uit. Gisteravond heeft de 20-jarige slagers knecht J. P. de W in de slagerij van R. aan den Lage Riiniijk, terwijl hij een rr.es in de hand had. tegen een deur ge- siooten, waardoor het mes door zijn hand gleed en hij bloedend werd verwond. De E H. D. vervoerde hem ter behande ling naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1