lanqe Beschuitjes forbade Aljechin veroorzaakt weer een incident. de ihee LEIDSCH DAGBLAD Vierde Blad Vrijdag 13 December 1935 Hij weigerde, ondanks afspraak, de 41ste zet in .couvert af te geven. De 29ste partij wordt h oogst waa rsc h ij n I i j k remise. RECLAME- 880 Onder politie-bewaking ging Aljechin, begeleid door een rechercheur, door een achterdeur weg. Het slot van de zitting van gisteravond der 29ste partij om het Wereldkampioen schap maken, welke in de Militiezaal te Amsterdam gespeeld werd. heeft een hef tig incident opgeleverd, dat de officials, zoowel als de honderden toeschouwers in de grootste opwinding brach'. Tegenwoor dig waren mr. A. Rueb, president van den Wereldschaakbond, Jhr. ir. H. Strick van Linschoten. de heer B. J. van Trotsenburg en verschillende andere autoriteiten op schaakgebied. De partij voerde na vrij snellen ruil van alle lichte officieren tot een stelling, waar in Wit een pion meer had en alle Torens nog in het spel waren. Euwe, die met zwart speelde, wist met zijn Dame en To rens druk te oefenen op twee pionnen van Wit. doch Aljechin speelde zoo fijn tegen, dat hij zich aan dien druk ont worstelde en ernstige tegenkansen kreeg. Hij verzuimde echter de sterkste voortzet ting, terwijl Euwe op zijn beurt nu zeer sterk tegenspeelde. Juist bij den 40sten zet van Wit had Euwe den pion achter stand teruggewonnen en een volkomen remisestelling bereikt, waarover ook alle aanwezige schaakmeesters het eens waren. Toen Euwe zijn 40sten zet had gedaan, kwam de wedstrijdleider, de heer kmoch. naar den wereldkampioen toe. om zijn af te geven 41sten zet te VTagen en in een enveloppe te sluiten, zooals tot nog toe was geschied en ook uitdrukkelijk was af gesproken. Grijnslachend zag Aljechin de consternatie. Tot groote verbazing van Kmoch deed Aljechin den 41sten zet echter op het bord. De teleurstelling over den duidelij- ken remisestand, dien Euwe had bereikt, had Aljechin klaarblijkelijk niet kunnen verkroppen. Hij was zichzelf niet meer meester en zat met een grijnslach aan het bord. toen hij de consternatie om zich heen zag. Want wat moest geschieden? De wed strijdleider had het recht van ingrijpen, maar aarzelde, omdat Euwe, de bedaard heid zelve, rustig aan het bord bleef stu- deeren. „Als Euwe niet protesteert, wil ik niet ingrijpen", zelde de heer Kmoch, maar zoowel de aanwezige schaakautoriteiten als het Comité vroegen zich in stijgende verontwaardiging af. wat er gebeuren moest. De spelers verwijderden zich van het bord en liepen in de kleine speelruim te rond, confereerende met dezen en genen. Kmoch eischte op dat oogenblik, dat Aljechin zijn 41sten zet, die al op het bord stond, in couvert zou afgeven. Alje chin weigerde met de meeste beslistheid Kmoch bracht hem onder het oog, dat hij daarmede het reglement voor den wed strijd overtrad. De wereldkampioen wordt weer onhebbelijk. „Wij3 mij dan maar eens, waar het staat", zei Aljechin. En inderdaad, in de stukken was de bepaling niet te vinden, dat de partij na den 40sten zet zou wor den afgebroken. Toen bleek echter, dat de afspraak daartoe in tegenwoordigheid van spelers, secondanten en comitéleden voor het begin van de match was ge maakt. Toch weigerde Aljechin en eischte voort- zetUng van de partij, tot de speeltijd van 5 uren was verstreken. Dit was in strijd met de practjjk, tot heden gevolgd. Hij bleef echter op zijn stuk staan en voegde ieder, die hem benaderde, allerlei onheb belijkheden toe. De heer Levenbach verklaarde aan het bord den 41sten zet niet te erkennen en in het openbaar zijn besluit te zullen mede- deelen. „Dan geef ik den wedstrijd op, als u dat in het openbaar zegt", was het opgewon den antwoord van Aljechin, die in hoogst nerveuzen toestand rondliep. Euwe kwam ook bij hem praten, maar kreeg ten ant woord: „ik feliciteer u met het wereld kampioenschap, want ik speel met u toch niet verder". Niettegenstaande dit een zeer onhebbelijke uitlating was tegen Euwe, die zich als altijd uiterst cor rect had gedragen, negeerde Euwe deze uiting totaal. Ten einde raad riep het Comité den wedstrijdleider, de secondanten en de spe lers even in een afzonderlijk zaaltje bijeen, het publiek in de grootste opwinding en verontwaardiging achterlatend. Aljechin's eigen secondant. Landau, verklaarde even als alle andere officials, dat de wereld kampioen volkomen ongelijk had en inder tijd de afspraak had aanvaard. Aljechin zeide deze afspraak aldus begrepen te heb ben. dat hij bij den 41sten zet mocht af breken, maar niet verplicht was het te doen. Euwe blijft sportief. Het slot van deze hoogst onaangename geschiedenis was, dat Euwe zich bereid i verklaarde, zijn 41sten zet (dus van Zwarti j af te geven, hetgeen tegen alle gebruiken inging, omdat Wit altijd behoort af te geven. Maar Euwe. Inschikkelijk als altijd, deed het. Landau maakte nog de opmerking, dat nu in ieder geval diende vastgesteld te I worden, wat er bij de 30ste en laatste partij zou geschieden Aljechin zeide accoord te gaan. dat de partij dan in ieder geval bij den 41sten zet zou worden afgebroken. Daarop verschenen de spelers weer in de zaal, zetten zich achter het bord en Euwe dacht lang na over de stelling. Hij gaf zijn 41sten zet in couvert af. Aljechin had zijn jas alvast aangetrokken en keek toe. Toen Euwe opstond kreeg hij een donde rende ovatie, waartegen hij zich met een handgebaar dringend verweerde. Maar de ovatie, zich uitdrukkend in een daverend applaus en een luid gejuich, zwol aan Het publiek moest zijn emotie luchten. Nerveus en verlegen lachend stond de wereldkampioen tusschen de officials. Hij had in de conferentie apart Euwe nog de verzekering gegeven, dat hij niet de be doeling heeft gehad hem Euwe van streek te brengen. Euwe heeft dit als een excuus aanvaard en nam met een hand druk afscheid van Aljechin, de afspraak makend, dat de partij hedenmiddag te drie uur in de Mllltlezaal zal worden voortgezet. Zoo scheidden de kampioenen nog uiter lijk goed. maar het publiek heeft zijn ver ontwaardiging over de hoogst incorrecte houding van Aljechin niet onder stoelen of banken gestoken. Aljechin verliet in gezel schap van zijn echtgenoote het gebouw door den achteruitgang in de Handboog- steeg, tot de deur uitgeleide gedaan door. een rechercheur in burger. Het is wel ver schrikkelijk. dat een match, waarin uit sluitend met de schoonste geestelijke wa pens gestreden wordt, en groote intellec ten elkanders krachten toetsen, zoo moet eindigen Dat Aljechin de slag van het remise dezer 29ste partij zwaar trof. dat hij in den uitslag van de match, met een vol punt achter en nog maar één partij voor de boeg, geen vertrouwen meer heeft, dat hij zijn wereldkampioenschap voelt wan kelen. en daarmede zijn bestaan en zijn trots ziet breken, het is alles heel begrljpe- lijk en eigenlijk ook innlg-tragisch. maar het verontschuldigt zijn zeer betreurens waardige houding niet. Zijn naam heeft een onuitwisbaren smet gekregen. Na zijn vorige misdragingen hij was gister avond echter volkomen nuchter zal het groote publiek hem dit lgnobele slot kwa lijk meer vergeven. Het verloop der Partij-Analyse door S. Landau. Gelijk reeds gezegd, was de belangstel ling overweldigend groot, hetgeen eigen lijk geen verwondering behoeft te wek ken, indien men bedenkt, dat de span ning van deze match op haar hoogte punt is gekomen. Op het Singel maakten de schaakenthousiasten queue en de poli tie moest er aan te pas komen om de on- geduldigen tot kalmte te manen, daar het publiek slechts bij tien tegelijk werd bin nengelaten. Om half zeven was de partij begonnen en anderhalf uur daarna ston den nog talloozen bulten in de koude te wachten in de hoop nog binnengelaten te worden! In de zaal heerschte een nerveuze span ning. Aljechin scheen aanvankelijk in een goede stemming te zijn. Hij liet zich en kele malen met zijn beide Siameesche katten fotografeeren. drukte vele beken den hartelijk de hand. Toen hij voor de eerste maal van zijn bord opstond vroeg hij aan den wedstrijdleider ironisch: „Darf ich mit meinen Katzen reden?" (mag ik met m'n katten prateni, waarop Kmoch repliceerde, dat hij daartegen niet het minste bezwaar zou kunnen koesteren. (Aljechin maakte later een ongepaste toe speling op het feit, dat z'n gesprekken met den Weenschen schaakmeester Klein eenige dagen tevoren verboden waren. Red. L D.) In de groote zaal en in de verschillende bijzaaltjes verdrongen de honderden toe schouwers zich rondom de demonstratie borden en levendig werd elke zet gecom mentarieerd. Het was er benauwd, roeze - moesig en het kwam ons onbegrijpelijk voor. dat de beide kampioenen hiervan geen hinder ondervonden Toen het foto grafeeren wat al te veel geschiedde, ver bood Kmoch als wedstrijdleider dit zeer terecht. Ziehier de partij: Wit: Aljechin. Zwart: Euwe. Aljechinverdediging. 1. e2e4 Pg8—f6 Euwe wil zijn tegenstandrc met zijn eigen wapen bestrijden. Van het psycho logisch standpunt bekeken, was dit zeer juist gezien, immers hierop had de we reldkampioen zeker niet gerekend en dus ook geen voorbereidingen kunnen treffen. De Aijechin-verdediglng is goed speelbaar en wordt door Euwe dikwijls in tournoolen toegepast. 2. e4e5 Pf6—d5 3. d2d4 De solide opstelling De opmarsch met den c-pion. welke als hoofdvariant geldt, is te riskant. Aljechin mag tenslotte niet te veel rissico's nemen, omdat met verlies zijn laatste troeven uitgespeeld zijn. 3. d7d6 4. c2c4 Nu d7d6 gevolgd is, is deze zet goed. 4. Pd5b6 5. Pgl—f3 Het beste. Met f2f4 zou Wit zich te veel blootgeven en zijn Koningsstelling erg verzwakken. 5. Lc8g4 Door de theorie aanbevolen. Grünfeld probeerde het zwarte systeem te verbete ren met Lc8—f5 echter zonder resultaat. 6. Lfl—e2 Ook dit wordt als de beste zet aange geven. Spielmann probeerde tegen Ru binstein met h2h3 en na Lh5 g2- g4 en verkreeg tjen een goed aanvalsspel. Maar latere partijen hebben bewezen, dat in floost da olom bekende zCLGeneve^ thans een nieu*. oe (extra droog) plaats van Lh5 de zet Lxf3 Zwart een goed spel bezorgt. 6. d6xe5 7. c4c5 Een onverwacht nieuwtje! Gewoonlijk wordt Pf3xe5 gespeeld. De tekstzet maakt geen gezonden Indruk en berust meer op tactische finesses. 7. e5e4 Zwart vreesde zeker Db3 en daarom speelde hij niet Pb6d7. Euwe, die met remise tevreden kan zijn, vermijdt alle complicaties en vereenvoudigt liever de stelling. Deze afwikkeling ziet er goed uit. 8. c5xb6 9. Le2xf3 10. Ddlxf3 e4xf3 Lg4xf3 a7xb6 Na lang te hebben nagedacht nam Euwe den pion. Tot interessante verwikkelin gen zou Pb8c6 geleid hebben, waarop Wit d4d5 zou moeten spelen. Zwart streeft nog steeds naar vereenvoudiging. 11. Df3xb7 Pb8-d7 12. Lel—f4 e7e5 Zwart offert een pion om tot een snelle ontwikkeling te kunnen komen. De stand na 12. e7e5 was: Wit: Kei; Db7: Tal en hl; Pbl, Lf4: pionnen op a2, b2. d4, f2, g2, h2. Zwart: Ke8; Dd8; Ta8 en h8; Lf8; Pd7; pionnen op b6, c7. e5, f7, g7, h7. Zwart moet om nadeel te vermijden tot dit pion-offer overgaan. Op Tc8 volgt Pc3 met de dreiging Pb5. Het is daarom de vraag, of de tiende zet van Zwart goed was. en of het niet beter ware geweest met Pc8 op verwikkelingen te spelen of met c7c6 rustig af te wachten. 13. Lf4xe5 Pd7xe5 14. d4xe5 Lf8b4t 15. Pbl—c3 Lb4xc3t Hierdoor bezorgt Zwart zijn tegenstan der tenminste een zwakken pion. 16. 17. b2xc3 0—0 0—0 Dd8e7 Zwart heeft niet veel compensatie voor den verloren pion. 18. Til—el De7c5 Deze zet geschiedt niet om Dxc3 te drei gen, want als Zwart op c3 zal nemen, wint Wit pion c7. maar om met Tf8e3 pion e5 aan te vallen, zonder dat deze met f2f4 gedekt kan worden. Ook Ta5 kwam in aanmerking. 19. Tel-peS Ta8a3 Wit heeft veel zwakke pionnen, zoodat er veel kans voor Zwart bestaat een hiervan terug te winnen. 20. Db7—f3 Tf8—e8 Nu moet reeds een pion vallen. Dc4 was eveneens zeer sterk. 21. h2h3 Ta3ao Het nemen op e5 was toch gevaarlijk wegens Taldl. Zwart valt met den tekstzet nogmaals e5 aan. 22. Tal—dl Dc5e7 Niet goed zou zijn Txa2 wegens Td7. Het indringen van den Toren moet belet wor den. 23. Df3cö 25. f2—f4 34. g2—g4 37. 38. Te3xe5 39 Kf4xe5 40. Ke5e4 41. Tb3a3 f6xe5 Tc5xe5 Tc7c5 Ke7—f6 In plaats van zijn 41sten zet af te geven, deed Aljechiin daarna, zooals reeds gezegd den zet voor het bord en dwong Euwe zijn zet af te geven. De afgebroken stand luidt: Wederom dreigt Td7. Een aardige val. Op Txe5 wint Dxe8-;-. 23. Ta 5c5 24. Dc6d7 g7—g6 Deze zet had al eerder kunnen geschie den. Natuurlijk zou de ruil op d7 niet gunstig voor Zwart zijn. De toren zou op d7 te sterken druk uitoefenen. Het is Wit dus toch gelukt zijn e-pion te behouden. Zwart heeft te veel zetten verloren door de manoeuvres met de Dame en Toren. 25. Tc5c4 26. Dd7xe7 Te8xe7 27. Tdld4 Tc4c5 28. Kgl—f2 De Koning begeeft zich naar het cen trum. 28. c7c6 Maakt de zevende lijn vrij voor den Toren en dus is thans Ta7 mogelijk ge worden. 29. a2a4 Te7—a7 30. Td4—b4 b6—b5 31. a4xb5 C8xb5 Indien het Zwart ook nog gelukt den b-pion tegen den c-pion te ruilen dan heeft hij nog goede remisekansen. 32. Kf2— f3 Ta7c7 Op Ta7—a3 vreesde Zwart het indrin gen van den Witten Koning. Volgens meester Maroczy kwam ook Ta4 sterk in aanmerking. 33. Tb4b3 Kg8—f8 Ook de zwarte Koning nadert het mid den. Bereidt f4f5 voor met verdere ver nauwing. 34. Kf8—e7 35. f4—f5 Anders komt de Koning naar e6. 35. g6xf5 Ook onmiddellijk f7—f6 was goed. 36. g4xf5 f7—f6! Door dezen zet komt Zwart nog in het voordeel. Wit verliest een pion, 37. Kf3—f4 Op e5e6 en e5xf6 gaat de f-pion voor Wit verloren. Zwart heeft zich schitterend verdedigd en behoeft niets meer te vree zen. Wit Aljechin: Ke4; Ta3; pionnen op c3, f5, h3. Zwart Euwe: Kf6; Tc5; pionnen op b5. h7. Nabeschouwing. Aljechin opende, zooals men algemeen verwacht had. met e2e4 En Euwe ant woordde met Pg8—f6, de Aljechinverdedi ging, het wapen van den wereldkampioen. De opening verliep normaal tot den zevenden zet. Hier bracht Aljechin een nieuwtje, dat bij goed tegenstel niets op geleverd zou hebben. Aanvankelijk vond Euwe de beste tegenzetten, maar door het idee bevangen, dat remise voor hem gunstig was. liet hij 10 Pb8c6 na en koos een kalme afwikkeling, wat hem later een pion kostte, echter niet zonder compen satie. Euwe had geoordeeld, dat vair de ontstane drie zwakke pionnen een dooi hem teruggewonnen zou worden, maar toen hij de gelegenheid hiertoe kreeg scheen het hem te riskant en hij stelde dit uit. Aljechin forceerde door een serie goede zetten een Toreneindspel, voorafgegaan door Damerull, waarbij hij zijn pluspion handhaafde. Dit gedeelte speelde Euwe veel beter dan het eerste. Hij deed alles wat mogelijk was om de partij te redden en inderdaad is het hem gelukt. Hij ver overde zijn pion terug, zoodat van een voordeel voor Aljechin geen sprake meer was. De partij had remise gegeven kunnen worden, maar Aljechin prefereerde om door te spelen. In plaats van zijn 41sten zet af te geven deed Aljechin den zet voor het bord en dwong Euwe zijn zet af te geven. 0 LEIDERDORPSCHE SCHAAKVEREENIGING. Genoemde schaakvereeniging trof een ernstig verlies door het overlijden van den heer 8. P. Ouwerkerk. Van de onlangs opgerichte schoolklasse van de vereeniglng was de heer Ouwerkerk de leider en hij vervulde deze taak op voortreffelijke wijze Door zijn aanleg en bovenal door zijn optreden had hij zich in de kringen der vereeniglng allerwege ach ting en vriendschap verdorven en zijn heengaan wordt dan ook door allen diep betreurd. RECLAME- 640» VOETBAL. L.F.C.—DE HOLLANDIAAN. Zondag speelt L.F.C. I tegen De Hollan- diaan. de club van Odijk. De kanaries I komen in de volgende opstelling uit: Doel: A Duffels: achter: G. Crama en P v. d. Plas; midden: H. Neuteboom J. Koning en L. Nagtegeller: voor: R. van Leeuwen D. Verplancke. J Nieuwenburg, T. Herreur en F. den Helden. Het terrein is in goede conditie, zoodat verwacht kan wordten dat de wedstrijd zeker doorgaat. TER LEEDE I—LEIDSCHE SCHEIDSRECHTERS I. Morgenmiddag om half drie speelt Ter Leede I op Sporthoff tegen het Leidsche Scheldsrechters-elftal. Ter Leede komt als volgt uit: Doel: B. Swlers; achter: J. Staring en H. v. d. Heyden; midden: B. Dorsman, M. de Bruin en M. Staring; voor: D. van Loo, A. Bouwmeester, C. Dorsman, Jan Bergman en H. Broer. Het Scheisrechters-elftal is als volgt samengesteld: doel: J. A. Nieuwenhuis; achter: C. v. d. Burg en W. Olivier; mid den: G. Waasdorp, J. Wassenburg en L. Kroesemijer; voor: A. v. d. Blom, H. C. v. Deursen, J. Hillebrand, F. Scheffer en G. Hillebrand. V.V. FABRIEKSARBEIDERS. Morgen speelt op het S.C.O.-terrein om 2 uur een Fabrieksarbeiders-combinatie tegen S.C.O-combinatie. Maandag om 2 uur speelt op het Fabrieksarbeidersterrein Fabrieksarbeiders II tegen C.G.W. II om 2 uur. Dinsdag om 2 uur Fabrieksarbeiders ITona I. ROODENBURG I—D.V.S. I. In den wedstrijd tegen Roodenburg, welke a.s. Zondag plaats heeft op het N.B.L.O.-terrein, komt D.V.S. als volgt uit: doel: K. Pardon: achter: B. Bekkering en C. Hillebrand; midden: A. Hillebrand, J. Fakkel en W. Filippo: voor: J. Oudshoorn, J. v. d. Waals, W. Hillebrand, A v. d. Reij- den en C. Tuin. UIT VEUR-LEIDSCHENDAM. Zondag te halfeen speelt A.V.V. b R.V.V. b en te 2 uur A V.V.3—Westlandia 3. NOORDWIJK I—RIJNSB. BOYS I. Morgenmiddag spelen bovengenoemde elftallen een vriendschappelijken wedstrijd op het Sportpark te Noordwijk, terwijl op het bijterrein Noordwijk IV tegen Rijnsb. B. III in het veld komt. smaken Verkadè's Lange Be schuitjes- (met kaneel en suiker), zoo bijzonder lekker. ^Probeert *t maar eensI 12 cl. per pakje HOCKEY. WEDSTRIJDEN VAN ZUIDWYCK. De volgende wedstrijden zijn voor Zuid- wyck vastgesteld: morgen te 2 uur Zuid- wyck IS.V. '35 II heerenZondag te 10.30 uur H.D.S. IV—Zuidwyck II (heerenl; en te 2.00 uur Zuidwyck II—P.T.T. (damesl, WIELRENNEN. NIEUW-SWIFT. Glstera"ond is onder groote belang stelling het nieuwe clublokaal in gebmit genomen. Onder leiding van een gym- nastiekleeraar werd met veel animo Zweedsche gymnastiek beoefend, tentjl verder een nieuwe home-trainer werd gi- probeerd. Zondagmorgen zal bij goed weer de klassementwedstrijd worden verreden. Bij eenkomst aan het clublokaal Hbogl. Kerb gracht om negen uur. Bij slechte weersomstandigheden zal ht! clublokaal worden gebruikt. WEDSTRIJD TE LEIMUIDEN. Bij den heer A Heuzen te Lelmulden werd een wedstrijd gehouden op home trainers met stilstaanden start. Gereden werd over 500 M. en over 250 M. door hee ren. De uitslag was: W. Bakker 26 3/4 en 13 4/5 sec.: W. v. Ruiten 27 3/5 en 14 1/5 sec.; W. Diensberg 24 3/5 en 12 2/5 sec.; L. Hoogeboom 25 en 13 2/5; Th. Heuzen 261/5 en 13 1/5 sec.; J. Rietbroek 23 1/5 en 114/5 sec. J. Rietbroek reed alleen mee voor propa ganda en bleef dus bulten mededinging, zoodat W. Diensberg No. 1 werd. Door dames werd alleen 500 M. gereden. 1. Anna Straathof 32 2/5 sec.; 2. Cor Semp 34 2/5 sec.; 3. Marie Heuzen 363/5 sec.; 4. Duif Bouwmeester 37 1/5 sec. BILJARTEN. LEIDSCHE BILJARTBOND. De wedstrijd de Poedelaars 2P. v. Cleef 2 A voor de 2e kl. libre der comp. L.B B. is door P. v. Cleef gewonnen. Hieronder de volledige uitslag: L. Verhoeven (80) P. v. Cl. 80 40 9 2— Dusee (100) de P. 73 40 11 1-K, 50 33 7 151 70 33 12 2.12 W. Dool (65) 65 32 9 203 Collée (70) 54 32 10 1-65 P. v. Cleef 2 partijen gewonnen 1 partij verloren. I. Nieuwenburg (65) Hendriks (70) HET TOURNOOI VAN D.O.S. De partijen bij D.O.S. gespeeld voor de cadre afd. luiden als volgt: A. Verstraaten (195) 195 34 35 5.73 J. Bruinninckx (465) 465 34 42 13-67 B. Teegelaar (4651 439 25 50 17.56 I. Masurel (170) 170 25 27 6.80 G. M. Teegelaar (215) 129 21 23 6.1j B. de Roo (265) 265 21 69 1261 PAARDENSPORT. INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TE AMSTERDAM. Van 17 tot 21 Juni in het Olympisch Stadion. Naar wij vernemen zal het jaarlijkschc internationaal concours hippique in van 17 tot 21 Juni a.s. in het Olymp!'*" Stadion e Amsterdam worden gehouden. 2-4

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 14