IBIS SHAG Dobbclmann lekker... man! THE WORLD MOVES ON" 76ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 December 1935 Vierde Blad No 23228 GEMENGD NIEUWS. BURG. STAND VAN LEIDEN RECLAME- «407 fabrieksbrand te dongen. Tien arbeiders zijn werkloos geworden. Gisteravond omstreeks halfacht werden inkele voorbijgangers in de Hooge Ham. ft hoofdstraat van Dongen, een geweldige look gewaar, welke kwam uit de leerfabriek ran de N.V. Johan Rompa. Bijna op hetzelfde oogenblik schoten Bet een doffen knal de vlammen door het jak van het fabrieksgebouw en in enkele minuten tijds stond het tien meter hooge tn ongeveer vijftig meter lange perceel in brand. De nieuwe motorbrandspuit der gemeen te Dongen, die voor het eerst dienst deed, »a.; in zeer korten tijd ter plaatse, en gaf onmiddellijk met zes stralen water Het voorste gedeelte van de fabriek brandde geheel uit. De achterste helft ïerd behouden door de aanwezigheid van een brandmuur en door het harde werken jer brandweer, die ook de woonhuizen, ïfike op korten afstand van de fabriek (taan, wist te sparen. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Een tiental arbeiders, die op de fabriek, welke op halve kracht draait, werkzaam njn, komen door den brand zonder werk, aangezien alle machines zijn vernield. benzine-reservoir ontploft. Toen de heer H.. wonende in de Groen straat te Geleen, eergisteravond het ben- sinereservoir van zijn vrachtauto vulde, sloeg daar plotseling brand in. Het reser voir ontplofte, terwijl eenlge minuten later het magazijn in lchterlaae stond. De heer H„ die zich ternauwernood in vei ligheid kon stellen liep ernstige brand wonden op. Het magazijn brandde tot den grond af. zonder dat men er in slagen kon Iets te redden. Naar we vernemen was het niet verzekerd. (Msb.) overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks half vijf werd in bet dorp Zoelen nabij Tiel het 6-jarig roontje van den heer V. door een auto, bestuurd door R. uit Maurik, zoodanig aangereden, dat het aan de bekomen ver sondingen kort na het ongeluk is over leden. Den chauffeur treft, blijkens een ingesteld onderzoek, geen schuld. K W/ ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG de roofoverval te putten was gefingeerd. Verborgen kistje met geld gevonden. Het onderzoek der politie maar den roof overval. welke Zaterdag j.l. in de woning van den arbeider D. Hendichs te Putten zou zijn gepleegtt. heeft uitgewezen, dat deze gefingeerd geweest is. Niettegen staande H hardnekkig blijft volhouden, dat dieven ziin woning waren binnenge drongen. heeft de oolitie geen spoor van diefstal ontdekt. Bii de huiszoeking, welke onder leiding van burgemeester v. d, Ven in H's woning is geschied, werd o.m. een metalen kistje, dat zorgvuldig onder een afdak was verstopt en waarin zich 13.000 Fransche francs bevonden, alsmede een spaarbankboekje aangetroffen. De rijkspolitie heeft H. verscheiden ver- hooren afgenomen, doch zijn verklaringen waren zoo tegenstrijdig, dat hem In tegen woordigheid van den burgemeester nog maals een verhoor werd afgenomen, Het hoofd der gemeente had er prils op gesteld om H. te verhooren. omdat laatstgenoem de steuntrekker was. Bü dit verhoor dat ruim een uur duurde, is zeer veel aan het licht gekomen. H. wenschte aanvankelijk niet veel los te laten, doch het werd steeds meer duidelijk, dat aan zijn beweringen getwijfeld moest worden. Men stond hem toe naar huis terug te keeren. doch de politie volgde hem op den voet en hierbii vond men ter men aanwezig om tot huiszoeking over te gaan. Het motief voor H.'s handelswijze zou ziin geweest om ziin zieke vrouw op kosten der gemeente in het ziekenhuis te Bergen op Zoom te doen opnemen. Als verdacht van dezen overval werd een drietal personen uit Mechelen gearresteerd die veel bii H. aan huls kwamen. Zij wer den met H. geconfronteerd. Voorts werd een zekere Martens uit Bergen op Zoom aangehouden, die eveneens verdacht werd medeplichtig te zijn geweest. Na 36 uur opgesloten te zijn geweest is hij weer op vrije voeten gesteld. Tegen H. is proces verbaal opgemaakt wegens het doen van een valsche aangifte. „Tel." o BUITENLANDSCH GEMENGD. MONUMENT VOOR ADMIRAAL JELLICOE. Na toepasselijke redevoeringen van de leiders der verschillende partijen hebben het Engelsche Lager- en het Hoogerhuis unaniem besloten tot oprichting van een monument ter nagedachtenis van admi raal Jellicoe. Het monument zal ongeveer 6000 pond sterling kosten. HEVIGE KOUDE IN CHINA. Te Tientsin zijn 119 personen tengevolge van de koude overleden. Te Peking zijn 20 personen bezweken. AUTOBOTSING TENGEVOLGE VAN MIST. Op Cuba zijn vijf personen gedood bij een botsing tijdens een hevigen mist tus- schen een automobiel en een vrachtauto. Het ongeluk geschiedde op den straatweg bij Cabaiguan. TWEE HOOGLEERAREN DOODGESCHOTEN. Uit New-York wordt gemeld: Een 55- jarlge Rus, Victor Koessof genaamd, heeft met revolverschoten twee hoogleeraren in de tandheelkunde aan de Columbia-Uni- versltelt doodgeschoten en een derde ge wond. Daarna heeft hij zelfmoord ge pleegd. 's Ochtends had Koessof, die hoewel hij een goede opleiding had gehad, een zeer ondergeschikt baantje aan de universiteit had, getracht een collega te wurgen. Hij werd ontslagen en weggezonden, doch kwam 's middags terug en loste de nood lottige schoten in de collegezaal. HEVIGE KOUDE IN SPANJE. In verscheidene Spaansche provincies heerscht op het oogenblik groote koude. Te Avlla daalde de thermometer tot 7 graden onder nul en op vele plaatsen is zooveel sneeuw gevallen, dat de verbin dingen met de buitenwereld verbroken zijn. De Adaja. een zijrivier van de Douro, is geheel dichtgevroren en wordt als verkeers weg gebruikt. Tengevolge van het bevrie zen van de waterleiding heerscht te Avila watergebrek. Nabij Vieila zijn zestig ar beiders, die wegwerk verrichten, tenge- volgen van den buitengewonen sneeuwval van hun woonplaatsen afgesneden, aan gezien in het dal van de Aran de sneeuw twaalf meter hoog ligt. Een reddings expeditie is uitgetrokken om de arbeiders te bevrijden. GEBOREN. Margaretha Lucia, D. van F. W. Nijssen en J. V. Rekelhoff. ONDERTROUWD. P. G. Fles jm. 26 j. en S. P. J. Riet bergen jd. 26 j. w. J. Zirkzee jm. 25 j. en E. Filippo jd. 21 j. OVERLEDEN. a. v. VlietBloemendaal, Vr. 39 j. M. E. MoosdorffStiphout, Vr. 37 j. H. R. J. J. Thorbecke, ongeh. M. 91 j. J. P. Lancel ongeh. M. 47 j. RECLAME. KON HAAR MANTEL NIET AANTREKKEIÏ Heftige rheumatische pijnen verdreven. Vrouwen komen er gemakkelijker toe» zich in het begin over pijnen geen zorgen te maken. Zij zeggen: „Het zal binnen een paar dagen wel over zijn". Maar al te dik wijls echter worden deze 2 dagen, 2 weken. De pijn treedt veelvuldiger op. om zich tenslotte in een bepaalde spier of gewricht vast te zetten. Dan is het zoover dat de rheumatiek weer een nieuw slachtoffer heeft gemaakt. Rheumatiek moet gij be strijden direct wanneei;gij de eerste pijnen voelt. Onderstaande brief van mevr. D. S. zal U interesseeren: „Ik leed aan heftige pijnen in mijn, schouderbladen. De pijnen waren zoo erg, dat ik mijn armen niet meer boven mijn hoofd kon brengen. Mijn mantel kon ik zonder hulp niet aantrekken. Ik begreep dat dit rheumatische pijnen waren. Omdat ik nog jong ben, wilde ik er eens en voor goed een eind aan maken. Ik dacht: ik moet het kwaad bij den wortel aanpakken. Dikwijls had ik over Kruschen Salts ge lezen. Dit leek mij daarom het juiste mid del. Toen ik mijn tweede flacon had op gebruikt, waren mijn pijnen volkomen ver dwenen. lederen morgen op de nuchtere maag nam ik een dagelijksche dosis. Ik raad Kruschen Salts aan al mijn vrienden. Het doet mij oprecht genoegen, dat ik U dit kan schrijven". Rheumatische pijnen vinden hun oor zaak door urinezuur in het bloed, dat ont staat door gisting van in het lichaam op gehoopte afvalstoffen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts is samengesteld, sporen lever, nieren en Ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de afval stoffen langs de natuurlijke kanalen vol komen uit het lichaam zullen worden ver wijderd. Het bloed wordt gezuiverd en de pijnen zullen verdwijnen, terwijl bovendien de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. 5408 Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a f. 0.90 en f. 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui- tenvenpakking, de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. hoor het gansche land heeft de film .Tile world moves on" (De wereld gaat verder) gloote belangstelling getrokken, 'elts in die mate, dat er belangrijke lezin- ?en aan gewijd zijn. Deze opmerkelijk edele en eerlijke pacifistische film, met •laar indrukwekkende reconstructie van (Jen wereldoorlog, met haar afbeeldingen hn nieuwe legerocfeningen, die, wie weet, *eer misschien op strijd zullen uitloopen. aismede de economische ineenstorting 'an 1929, geven al te zamen wel een khril tijdsbeeld. Maar er is nog véél ®eer interessants in dit organisch opge duwde geheel, dat den levensgang eener familie brengt, van den aanvang der 19de Muw tot aan het moment, dat de wereld als een kaartenhuis in elkaar schijnt te vallen: fragmenten uit periodes van geluk en ellende, suggestieve beelden uit heden en verleden, oogenblikken, waarin de we reld en het leven tot stilstaan dreigen tp komen en toch verdergaanWas „Cavalcade" de historie der Engelsche familie Marryot, „The world moves on' behandelt die van het geslacht Girard in de laatste honderd jaren: generaties trekken aan ons nog voorbij met illusies, idealisme of ontnuchtering. Hierboven een scène uit deze veelbesproken en aan dachttrekkende film, met Madeleine Car roll en Franchot Tone in de veeleischende hoofdrollen. filmberoemdheden over hollywood. Hoe denken filmsterren over Hollywood? Ziehier eenige (nuchtere antwoorden: .Ross Alexander („Een midzomemachts- 4room"i: „Hollywood is een stad, volge- J'opt met New-Yorksche acteurs, die een "santje zoeken, doch die in Hollywood b'tneens zonder werk blijven." Leslie Howard („Petrified Forest"): .Hollywood is een carnaval, zonder con- Bette Davis („Koningin der aarde): •Hollywood de stad, waar gescheiden witeiieden vrienden blijven." Mervyn Le Roy („De Kleine Madonna): „Hollywood de plaats, waar illusie in celluloid gebalsemd wordt." Pat O'Brien („Ceiling Zero"): „Holly wood plaats van beloften en compro missen." Lyle Talbot („Backfire"): „Hollywood waar menschen, die in glazen huizen wo nen. niet thuis hooren." Jean Muir („Midzomernachtsdroom) „Waar iemands doen en laten wordt gade geslagen, als betrof het 't kijken naar goud- visschen in een vischvijver." Kay Francis („I found Stella Parrish") „Hollywood, belangrijke plaats om er te werken, niet om er dood te gaan." filmpjes. Hans Albers als „Casanova". Hans Albers zal de rol van „Casanova" in een nieuwe groote Ufa-film der Albers-Ucioky- productie spelen. De film „Kameraden", die voor een groot deel in Spaansch Ma rokko speelt, moest door weersomstandig heden tot het voorjaar worden uitgesteld. Aan het manuscript van de „Casanova"- film werkt op het oogenblik Alois Lippl. Regisseur zal Gustav Ucicky zijn. Voor de architectuur zijn Robert; Herlth en Walter Rohrig verantwoordelijk. Begin Januari hoopt men met de opnamen voor deze film te beginnen. „Donogoo Tonka". Men is met de opnamen voor de nieuwe Ufa-film „Dono goo Tonka" in de ateliers te Neiibabelsberg begonnen. Het manuscript schreef Reinhold Schünzel, die eveneens de regie over deze film voert. Aan de camera staat Friedl BehnGrand. De architectuur is van Otto Hunte. Franz Doelle heeft de muziek ge componeerd. De vrouwelijke hoofdrol speelt Anny Ondra. De film wordt in de pro ductiegroep E. v. Neusser gedraaid. „Der höhere Befehl". De opnamen voor de Ufa-film „Der Höhere Befehl" (produc tie: Bruno Duday; regie: Gerhard Lamp recht) zijn thans beëindigd. Het manuscript voor deze film schreven Ph. L. Mayring. professor Kurt Kluge en Karl Lerbs. De architectuur is van Sohnle cn Erdmann. Aan de camera stond Robert Baberske. De muziek is van Werner Eisbrenner De hoofdrollen vertolken: Lil Dagover, CarlL. Diehl, Heli Finkenzeller, Karl Dannemann, Hans Leibelt en Aribert Wascher. de geheimen der filmregie. Als men het over de ontwikkeling der filmindustrie heeft, wordt daarbij in de eerste plaats aan spelers en speelsters ge dacht. Doch niet minder noodzakelijk zijn nieuwe regisseurs, jonge krachten met frissche ideeën, die in staat zijn hun denk beelden met veel energie door te voeren. Onder dezulken neemt Werner Hochbaum een belangrijke plaats in. De Ufa heeft hem geëngageerd voor haar film „Lichte Cavalerie". Terwijl hij in de groote ateliers te Neubabelsberg aan deze film werkte, genoot hij de belangstelling van talrijke toezoekers, die hem als „de sensatie van den dag" gadesloegen. Immers, Hochtoaum is geen onbekende: hij geldt als een der bekendste avantgardisten, als een begaafd voorvechter van artistieke films. Twee rol prenten van hem genieten reeds een vrij algemeene bekendheid, namelijk „Razzia in St. Paul" en „Vorstadtvariété"; beide ge tuigen van een grondig doordringen in de materie en vielen op door hun rake milieu schildering. Werner Hochbaum zit voor de camera en wekt den indruk, of hij daar wat voor zich uit zit te droomen, terwij] juist een uiterst moeilijke speelscène tusschen Kam pers, Marika Rökk en Lotte Lorring ge speeld wordt. In werkelijkheid echter is die droomerige gezichts-uitdrakking de weer spiegeling van een geestelijke inspanning, om het beeld zoo intuïtief mogelijk vast te leggen en om na te gaan, of de scène aldus aan de vereischte stemming voldoet. Hij maakt zich los van wat het draaiboek zegt, dat trouwens niet meer dan als basis dienst mag doen. Alleen tijdens de groote middagrust schijnt hij z'n gedachten een oogenblik vrij te kunnen maken. „Stelt U zich eens voor" zegt hij „een volwassen mensch komt uit de een zaamheid in een groote stad en ziet voor de eerste maal van zijn leven een film. Negen tegen tien, dat hij van de handeling niets begrijpt. Immers, de film spreekt een eigen taal, en stelt met haar steeds wisse lende beelden, buitengewoon hooge eischen aan de fantasie der toeschouwers, die in gedachte de nieuwe beelden aan de vorige moet weten vast te koppelen. Ik geloof, dat het eens gelukken zal, denkprocessen op de films met dezelfde snelheid en bont heid weer te geven, als zij in het mensche- iijke brein verwerkt worden. Dat zou een voortreffelijk middel zijn tot karakterschil dering en psychische verdieping der film handeling in het algemeen." „Uw kracht schuilt vooral in de voor treffelijke milieu-schildering. Maar hoe was het mogelijk, dat juist U als Noord- Duitscher in „Vorstadvariété" de Ween- sche stemming zoo kon weergeven?" „Door intuïtie en een Indringen in de atmosfeer! Ik herinner me, dat ik nauwe lijks vier dagen in Weenen was, toen mij het dialect reeds geheel duidelijk was. Het artistenleven ken ik uit eigen ondervinding, want eertijds was ik leider van het ballet van mijn vrouw, wijlen de danseres Marga- rete Küchenmeister-Duve, en we hebben veel in variété's gewerkt. Behalve de film ligt dan ook de danskunst mij na aan het hart." In „Lichte Cavalerie" maakt zij even eens een groot deel van de handeling uit. Aangezien het een circusfiim is, treffen we ook hier weer de stemming der artisten- wereld aan. U zult er zich over verbazen: spelers als Kampers, Schlettow en Hellmer hebben zich door ijverige training tot ware Circusartisten weten op te werken. Verder spelen mee Cilly Feindt, die als kunstrijdster reeds algemeen bekend is en Marika Rökk.van wie men alles eischen kan: spel. ballet, zang. voltige, acrobatiek enz. En of ik de stemming juist getroffen heb. ja, dat zal de film zelf moeten aan- toonen." „de kleine kolonel". „olie voor china'S lampen". Onder de plus minus 400 Aziaten, die in de nieuwe Cosmopolitan productie „Olie voor China's lampen" (Oil for the lamps of China 1 meespelen, zijn er velen, die geen woord E^igelsch machtig zijn. Filmregis seurs ontvangen dikwijls de meest moei lijke en ongewone opdrachten, waardoor zij genoodzaakt worden om zich met volle toewijding en energie op hun taak te wer pen. Er zuilen er echter niet veel zijn, die Chineesch gaan leeren teneinde een film te kunnen regisseeren. Mervyn Le Roy, de beroemde Warner regisseur echter wél. Hij moest Chineesch gaan studeeren om met de 400 Chineezen, die aan deze film hun medewerking verleenden en van wie velen geen woord Engelsch verstaan, tot het gewenschte resultaat te komen. Pat O'Brien en Josephine Hutchinson, die evenals Jean Muir in hoofdrollen spelen, moesten ook eenige woorden Chineesch leeren, doch het resultaat was poover. O'Brien's poging om de uitspraak te leeren zooals ze vloeiend en correct werd gebezigd door Le Roy, hielp ook niets. Wat men echter in ieder geval van de Chineesche taal behoorde te kennen, waren de volgende woorden: tso jar: voor spel; buyao ohang: voor stilte; jin cut ehee sing: voor draaien; chee gong: voor licht; cacthi: voor dialoog; mum chun: voor herhalen; wu fan: voor lunch-tijd: ting: voor zoo blijven staan; tao yeu: voor regisseur; fu tao yen: voor assistent-regisseur: she ylng: voor foto graaf. Met „tao-yen", werd Le Roy b.v. door zijn assistent-regisseur (fu tao-yen) betiteld. „Olie voor China's lampen" is een span nend drama, dat zich afspeelt in de schil derachtige landstreken van China. Pat O'Brien, Josephine Hutchinson en Jean Muir. die de hoofdrollen bezetten, worden bijgestaan door John Eldredge, Lyle Talbot, Arthur Byron, Henry O'Neill en Donald Crisp Het verhaal is door Laird Doyle ge schreven en gebaseerd op een novelle van Alice Tisdale Hobart. Shirley Temple: de naam van dit Jonge phenomeen is tegenwoordig op aller lip- pen! Geen wonder dan ook, dat het Luxor- theater, ter gelegenheid van het zilveren jubileum der Directie in het bioscoopbe drijf, haar nieuwe film „De kleine Kolonel" brengt. Een nieuwe storm van enthou siasme deed de talentvolle Shirley over de wereld gaan met deze créatie, die zij geeft naast Lionel Barrymore, nestor van het witte doek. als „de oude kolonel". De meest geliefde kind-actrice met een der grootste Amerikaansce acteurs! Shirley treedt hier voor het eerst op in een costuumfilm en het kostte heel wat moeite, eer zij zich gemakkelijk kon be wegen in de kieeren, dateerend uit den tijd, van vóór de Amerlkaansche burger oorlogen. De hooge knooplaarsjes met kwastjes, rokken met strookjes, tuithoe- den, strikken, japonnen met hoogen hals en gesteven pantalons: dat alles be vreemdde eerst het 6-jarige meiske, maar regisseur Butler die ook Shirley's „Har- tedief" maakte, wist goed met haar om te springen en tenslotte kwam bij den peuter al de vrouwelijke ijdelheid voor den dag: zij zeide zelfs, dat die vreemde, ouderwetsche kieeren haar heel aardig stonden. U zult het daarmee eens zijn, wanneer ge bovenstaand plaatje goed be kijkt. De trotsche, mopperende kolonel met zijn allerliefst kleindochtertje, zullen de jubileumweek van „Luxor" zeker veel eer bewijzen! 0 REINHARDT MAAKT EEN PIRATEN-FILM. Max Reinhardt maakt voor Warner Bros een piraten-film, behandelende de avon turen van den Franschen zeeroover Jean Lafltte.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13