Geniet van Ferik oval Finas round - 25 ets. LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Maandag 9 December 1935 DE OORLOG. Gedrang bij Egmond. DUITSCHLA ND. Het eeuwfeest der Duitsche spoorwegen Weer een rede van Schacht. Begunstigd door fraai vriezend weer. is gisteren te Neurenberg het eeuwfeest der Duitsche spoorwegen herdacht, welke vie ring vroeg begon met een optocht van de legaties van spoorweg-personeel uit alle deelen van het Ryk. De grootste belang stelling bestond begrijpelijkerwijze voer de groep in hist .lsch costuum aan het hoofd van den stoet. Het feest, dat Zaterdagavond al begon met verschillende feestelijke byeenkom- sten te Neurenberg. Is bijgewoond door vertegenwoordigers van tal vgn buiten- landsche spoorwegondernemingen. Deze waren aanwezig bij de plechtige onthul ling van een gedenkteeken voor het in den wereld-oorlog gevallen personeel der Duitsche spoorwegen. De directeur-gene raal der Rijksspoorwegen, dr Dorpmuel- ler, hield een rede. waarin hij de 25.573 spoormannen. die in den oorlog gevallen warein, herdacht. Hij herdacht daarbij te vens de vele dooden, die het spoorweg personeel in alle andere landen ln den oorlog verloren had. Nadat dr Dorpmucl- L. een krans voor het gedenkteeken had tergelegd. werd zijn rede ln het Engelsch en ln het Fransch vertaald, waarna na mens de bultenlandsche vertegenwoordi gers de president van de London Midland Scottish Railway, Sir William Stamp, eveneens een krans op het monument leede. Tegen den middag arriveerde Hitler met gevolg en dr. Goebbels te Neuren berg. De gasten en vertegenwoordigers kwamen bijeen in de versierde feestzaal, waar Hitler het woord zou voeren. Het stedelijk orkest van Neurenberg opende de blieenkomst met den huldigingsmarsch van Richard Wagner, waarna gouwleider Julius Sreicher cn directeur-generaal dr. DorDnuieller Hitier verwelkomden. De Rijks-verkeersminister Von Eist Rue- benach schetste vervolgens in een rede de beteekenis van de Duitsche Rijks Spoor wegen voor de politieke eenheid van het RUk. Tenslotte was het woord aan Hitler, die ln aansluiting op de rede van den Rijks- verkeersminister verklaarde, dat ondanks alle moderne uitvindingen op verkeersge bied de spoorwegen als dragers van het massa-transport zich zouden handhaven. De auto is een individueel verkeersmiddel, het vliegtuig is het snelste verkeersmid del. doch het veiligste massa-verkeersmid del is en blijft voor onafzienbaren tijd de spoorweg. In de spoorwegen zag Hitier. zooals zij zich in Duitschland ontwikkeld hadden, de eerste groote socialistische onderneming, in tegenstelling tot de zui ver kapitalistische individueele belangen, wat duidelijk blijkt uit de wijze van or ganisatie van het spoorwegverkeer. Het meest kenmerkende hiervan Is. dat de spoorwegen niet worden beheerscht door de gedachte aan winst, doch uitsluitend ten doel hebben, de bevrediging van de verkeersbehoeften. Men bouwt geen spoor wegen waar de rentabiliteit beslist gega randeerd is. doch daar. waar behoefte aan een goede verbinding bestaat. Het zou een daad van reactie zijn. spoorlijnen op te ruimen, welker rentabiliteit niet vast staat. Det president van de Rijksbank dr. Schacht heeft heden voor den Bond van Vrienden van de Technische Hoogeschool te Muenchen een rede gehouden over het onderwerp: .Duitschland en de economi sche wereldcrisis'' Hij was van meening, dat het vredesverdrag van Versailles en de mislukte herstelpolitiek van de over winnaars uit den wereldoorlog de voor naamste oorzaken van de economische wereldcrisis na den wereldoorlog waren. Pas in den laatsten tijd was in eenige landen de binnenlandsche conjunctuur eenigszins verbeterd. Dr. Schacht ging na, veike gevolgen deze verbetering voor de wereldmarkt had en besprak in dit ver band de betrekkingen tusschen wapenle veranties en schuldbetalingen. Een blij vende verbetering van den economischen toestand was naar zijn meening echter tenslotte een politieke kwestie. Als minis ter voor economische zaken wilde hij dan ook openlijk uiteenzetten welke houding Duitschland inzake de wereldeconomie aanneemt. Duitschland erkent het belang van de wereldeconomie en wijst autarkie af. Het is bereid zijn schulden te betalen, doch kan dat slechts doen door leveringen in natura. In wezen kan Duitschland slechts daar grondstoffen betrekken, waar het zijn eigen producten kan ruilen. Hier aan weet hij de bestaande verhouding op handelspolitiek gebied tusschen Duitsch land en de Ver. Staten, die Duitschland de gevolgde ruilpolitiek verwijten. Waar mede kan Duitschland echter Ameri- kaansch katoen koopen? Producten ac cepteeren de Vereenlgde Staten niet als betaling en het clearing-systeem werkt niet meer. Ook de beschuldiging dat Duitschland zijn invoer kunstmatig wil beperken wees Schacht af, want zonder invoer was geen uitvoer mogelijk en zon der uitvoer zou Duitschland zijn schulden niet kunnen betalen. Duitschland zou het toejuichen, wanneer de wereldhandel door handelsverdragen op langen termijn weer een solide basis zou krijgen. Dank zij den door Hitier nieuw gewekten levenswil zal het Duitsche volk in staat zijn de moei lijkheden van de buitenlandsche schulden en het gebrek aan grondstoffen te over winnen Daarnaast zijn de politieke gelijk gerechtigdheid van Duitschland en Dultschland's positie als groot-consument van handelsproducten van de wereld markt twee belangrijke actieve posten op de balans eener toekomstige wereldeco- n-^-'e. o OOSTENRIJK. Herderlijk schrijven der Oostenrijkschc bisschoppen. De aartsbisschoppen en bisschoppen van Oostenrijk hebben in een herderlijk schrij ven ..Sociale Kerstboodschap" genaamd, waartoe op de Jongste bisschopconferentie was - loten, aandacht gewijd aan de n--- "c positie der Oostenriiksche arbei- dersk'a-se en de klachten der arbeiders over hun slechte sociale positie. De bis- schon--n verklaren, dat de Oostenrljksche regeer'■ng alles doet om te voorkomen, dat de rechten der arbeiders worden aangetast. RECLAME- 6221 POLEN. De amnestie-wet. De ministerraad heeft het amnestie-ont werp goedgekeurd, die o.a. inhoudt kwijt schelding van straffen voor een reeks mis daden. die zijn begaan voor 11 Nov. van dit jaar. De amnestie geldt echter niet voor vergrijpen tegen de bescherming van den staat en voor het vervalschen van geld en waardepapieren ten nadeele van de schatkist De amnestie Is ook niet van toe passing op de politieke emigranten, die zich door vlucht naar het buitenland aan hun straf onttrokken hebben. Dit wekt in politieke kringen groote belangstelling aan gezien men ln vele kringen erop gerekend had dat overeenkomstig den wensch der linksche partijen, ook de naar het bui tenland gevluchte leden der Boerenpartij en sociaal-democraten, o.a zii. die inder tijd betrokken waren bij het proces van Brest-Lltowsk en de boerenleider en oud- nilnistcrpresident Witos, onder de amnes- ile zouden vallen. De bijzonderheden be treffende de a.s. amnestie doen zien, dat politieke gevangenen eerder onder de be palingen zullen vallen dan de misdadigers. De eerste categorie gestraften zal, voor zoover het straffen van korter dan een jaar betreft, geheel worden begenadigd. De gevangenen die gestraft zijn voor perioden van 18 maanden tot 3 jaren, zullen de helft van den straftijd kwijt gescholden krijgen. De gevangenen, die 5 a tien jaren straf hebben, zullen een derde van uezen tijd kwijt gescholden krijgen. Misdadigers, die veroordeeld zijn tot ten hoogste zes maanden zullen in vrijheid worden ge steld, zij. die van zes maanden tot drie jaren zijn veroordeeld zullen de helft van den straftijd kwijt gescholden krijgen, die van drie tot vijf jaren zouden moeten zit ten een derde van hun straftijd. In het geheel zouden 20.000 gevangenen, d. i. een derde van alle gedetineerden on der de amnestiebepalingen vallen. Voor Kerstmis zouden de er voor in aanmer king komende gevangenen in vrijheid wor den gesteld. De ministerraad heeft voorts een wets ontwerp goedgekeurd, waarbij in het Bel- "édèrepaleis. waar maarschalk Pilsudski werkte en stierf een Pllsudski-museum zal worden gesticht. Het palels wordt na tionaal monument. JAPAN. Aanhangers van de Sjinto sec te gearresteerd. Op last van den minister van Binnen landsche Zaken werden in geheel Japan ongeveer 30 leiders en ruim 500 leden van de Sjinto-secte gearresteerd. De politieke doeleinden dezer secte hadden reeds lang de aandacht der autoriteiten getrokken. Het program houdt in een herstel op den grondslag van het oude keizerschap, de verweipmg van het parlementarisme en van het particuliere bezit. De arrestaties op groote schaal zijn door de bladen in extra edities bekend gemaakt. ZUID-SLA VIE. Vuurtoren ingewijd. Ter gelegenheid van de inwijding van een naar den te Marseille vermoorden ko ning Alexander I genoemden vuurtoren, speelden zich te Spalato groote betoogin gen af, welke getuigden van de nationale eenheid van Joego-Slavlë. De Regent Pero- witsj hield een ontroerende redevoering, waarin hij herinnerde aan den rol gespeeld door den „Koning-Martelaar" voor de een heid des lands. MEXICO. Sensationeele beschuldigingen. De „Prensa" publiceert sensationeele onthullingen over den destijds gepleegden moord op President Obregon, volgens welke Calles, de toenmalige President, en Moro- nes, de staats-secretaris voor de industrie, indirect voor den moord verantwoordelijk zouden zijn. De Procureur-Generaal verklaart: Indien deze onthullingen juist zijn, zal het gerecht zijn loop nemen, welke hooge plaatsen de schuldigen ook bekleeden De justitie heeft thans de zaak in onder zoek. o DE RANDSTATEN. Politiechef door Duitsehers gearresteerd. Complot in Estland. Gustav Krausas, de chef van de Lithausche grenspolitie, is door Duitsche beambten ontvoerd, nadat hij was uitge- noodigd tot een officieele bespreking bij Tilsit. De Duitsche autoriteiten te Tilsit weigeren eiken uitleg. Lithauen heeft een protest ingediend. Het Estlandsche Telegraaf Agentschap meldt officieel: De politie heeft by verras sing een geheime vergadering eener ille gale beweging ontdekt van z.g. oud-stry- ders. Twintig aanwezigen zyn in hechtenis genomen. Uit de in beslag genomen geschriften blykt, dat de beweging beoogde zich met geweld van de regeering meester te maken en de huidige regeering te vervangen door een regeering onder leiding van den naar Finland uitgeweken Artur Sirk. (Vervolg van het 2e Blad). Het aeeoord van Parijs. Het Fransche ministerie van bulten landsche zaken heeft hedennacht de vol gende mededeellng gepubliceerd: Sir Samuel Hoare en Laval hebben de door hen vastgelegde formules der over eenstemming welke a> basis moet dienen voor de vreedzame, regeling van het ItaliaanschAbessynsche conflict niet ge publiceerd omdat ze nog niet ter kennis zyn gebracht 'Afan de belanghebbende re geeringen. AUo'berichten welke te dien aanzien wofden gepubliceerd kunnen slechts als vermoedens worden beschouwd. Niettemin meent de ..Oeuvre" den inhoud der voorstellen als volgt te kunnen publi- ceeren: le. Het plan is gebaseerd op den ruil tusschen Italiaansch en Abessynsch gebied. Abessynlë verkrygt de haven van Assab in Italiaansch Eritrea met een corridor, welke deze haven met Addis Abeba ver bindt. Indien Italië deze concessie zou wei geren dan zou de Britsche regeering be reid zyn Abessynlë de haven van Zula af te staan. Indertijd heeft men van het reeds eerder gedane voorstel afgezien omdat het DJlboetl zou benadcelen. Zondag heeft Laval evenwel geen be zwaren meer gemaakt. 2e. De provincie Tigré wordt met uit zondering van Aksoem Italiaansch 3e. De Italianen verkrygen de volledige souverelnlteit over de provincies Ogaden en Danakil. 4e. Italië verkrygt kolonisatie-gebied dat vestiging van l'h millloen kolonisten veroorlooft. Dit gebied wordt begrensd VEREENIGDE STATEN. Uitbreiding van het leger en de luchtmacht In zyn jaarverslag aan president Roose velt deelt de minister van Oorlog, Dern, mede, dat tydens het loopende dienstjaar de leger-effectieven gebracht zullen wor- deiv op een sterkte van 165.000 man. Hy adviseert, het officierscorps tot 14.000 man uit te breiden. In zake de luchtmacht kondigt hy een vyf-jaren-plan aan, krachtens hetwelk jaariyks 800 vliegtuigen van verschillende modellen zouden worden gemaakt. De helft hiervan zou dienen om oud materiaal te vervangen, de "andere helft om de lucht macht te vergrooten. Na deze periode van vyi jaar zou het land minstens 3000 gevechtsvliegtuigen van modernen bouw bezitten en een aan zienlijk aantal opleldlngs- en transport- toestellen. Het Amerikaansche volk. zegt Dern, is zich het laatste jaar steeds meer bewust geworden van de noodzaak, om een vollediger en moderner verdedigingsstelsel te bezitten. o UIT HET VERRE OOSTEN. De stryd om de autonomie van Noord-China bijgelegd? De autonomie-besprekingen tusschen de Ohineesche en Japansche onderhandelaars, hebben tot overeenstemming geleid door de aanvaarding van een als compromis te beschouwen overeenkomst, waardoor het dreigende scherpe conflict over de Noord- Ohineesohe kwestie schynt te zyn bijgelegd. Volgens deze overeenkomst zal de regee ring te Nanking voor de provincies Hopei en Tsjahar een te Peking gevestigde poli tieke commissie instellen onder voorzitter schap van generaal Soeng Tsje Joean. Leden zullen zyn vooraanstaande be stuursambtenaren van beide provincies en mannen, die het vertrouwen hebben van Japan, uit de kringen der voormalige ambtenaren, die na de mislukking van de poging om een Japansch-gezinde Ohinee sche politiek te voeren, ln de jaren 1918 1919 hun ontslag moesten nemen. Uit Tokio, waar men van Japansche zyde een bevestiging van dit bericht heeft ontvangen, wordt gemeld, dat behalve overste Kita ook overste Nemoto van het Japansche ministerie van oorlog zich naar China zal begeven In verband met de daar noodzakelijk geworden militaire reorga nisaties. De bestuursraad voor de provincies Tsjahar en Hopei zal uit 19 leden bestaan, waartoe o.a. behoort de leider van de ver- dwynende regeering van Oost-Hopel. Yen Joe Keng. De opbrengsten van de douane, van de post en van de zoutbelastlng zullen naar Nanking worden overgemaakt, maar de provinciale inkomsten zullen aan Pelping blijven. Over 2 of 3 dagen zal de raad officieel te Peiping worden geïnstalleerd, doch Nan king zal de benoeming van de leden van dezen raad bekend maken. De Japanners zyn van meening, dat de raad absolute autonomie zal verkrijgen, maar de Chlneezen meenen, dat Hopei en Tsjahar half afhankeUjk blijven van Nan king en dat de territoriale eenheid van China niet geschonden wordt. De raad zal absoluut autonoom zyn ten opzichte van zyn bultenlandsche betrek kingen. Studenten te Peking hebben reeds gede monstreerd tegen dit accoord. De poorten der stad werden gesloten om de studenten van de faculteiten, welke bulten de muren liggen, te beletten, de stad binnen te komen. Uit Japansche bron wordt gemeld, dat 3.000 gewapende boeren te Jenklou in de provincie Hopei in opstand zyn gekomen. Zy zouden de openbare gebouwen bezet hebben en den chef der politie hebben ge vangen gezet. De oorzaak van den opstand zou gelegen zyn in het heffen van te zware belastingen. In het Noorden dooi- den 8sten breedte graad in het Westen door den 36sten leng tegraad ln het Zuiden door Kenya en door den Soedan 5e. Den Negus zal worden verzocht voor het Amlharisch deel van Abessynlë de be scherming van den Volkenbond te eischen. Dit zou tot uitdrukking komen door het zenden van technisch deskundigen voor het Abessynsch bestuur waarby ook Itall- aansdhe deskundigen ln aanmerkihg zou den komen. PARIJS, 8 Dec. (Reuter). Met betrek king tot Mussolini's redevoering herinnert men er aan. dat de door Rome op 16 Octo ber gedane voorstellen voor een mlnneiyke schikking van het conflict bestonden ln de essentleele onderscheiding van Abes- synië in drie zones: 1. De veroverde gebieden, die aan Italië zouden moeten komen. 2 De niet Amharische provincies, die onder Italiaansch mandaat gebracht zou den moeten worden. 3. De kern van het land, dat onder sou verelnlteit van den Negus mag bUjven. onder controle van den Volkenbond en met een Italiaansch overwicht. PARIJS, 9 Dec. (Reuter), Men neemt al hier een absoluut stilzwygen in acht om trent de grondslagen waarop de overeen komst van Zondag tot stand kwam. Men staat er op de onderhandelingen de meest mogeiyke kansen op een welslagen te geven en indiscreties zouden dit in ge vaar kunnen brengen. Men beschouwt de huidige voorstellen als van dien aard te zyn dat zy een aan vaarden van Mussolini mogeiyk maken, daar zy eerlyk en voordeelig zyn. Mussolini zal worden verzocht zyn mee ning vóór den 12en December, den dag der byeenkomst van de commissie van 18. te doen kennen. Tevens zal men Italië ver zoeken Alolsi naar Genève af te vaardigen voor de onderhandelingen, want men is van meening dat de gedane voorslagen een basis voor onderhandeling kunnen vormen. Laval en Hoare zouden de commissie van 18 eventueel kunnen verzoeken den datum voor verscherping der sancties te verschui ven. Van het front. ADDIS ABEBA. 9 Dec (Reuter). De generale staf van het Abessijnsche leger heeft bepaald dat aan het Noordeiyk front de guerllla-oorlog op intensiever wijze moet worden gevoerd. Dit besluit is het gevolg van de opwin ding welke is ontstaan toen men hoorde dat de keizer ln het paleis te Dessie ty dens een bombardement aan den dood was ontsnapt. Tengevolge van het bombardement zyn te Dessie in het geheel 100 personen ge dood en gewond .Overigens twist men over en weer krachtig of Dessie ai dan niet een leger kamp was. De Abessynen zeggen, dat er geen soldaat ln de stad was. de Italianen houden vol, dat de stad een volslagen legerkamp was. De Negus heeft alle burgers gelast Des sie te ontruimen, dat zoodoende thans vi-ywel een doode stad geworden is. Ras Koeksa heeft een oproep verzonden aan eenige vooraanstaande Abessyniërs en ge zegd: „Ik heb mij aan de zijde van Italië geschaard om mijn land van den onder gang te redden. Ik bezweer u myn voor beeld te volgen." De Italiaansche Senaat byeen. ROME. 9 Dec. (Reuter). Uit de voorbe reiding van een uitzending per radio van de zitting op hedenmiddag van den Senaat concludeert men algemeen, dat Mussolini zal spreken. Intusschen heeft reeds senator Tahon de Rlvel een door byna alle senatoren on- derteekende resolutie Ingediend waarin de Senaat verklaart tenvolle overeen te stem men met wat Mussolini wilde. De Senaat keert zich tegen de „onrecht vaardige en belachelyke pogingen den wil van Italië te breken en het te onthouden hetgeen het noodig heeft om te leven". Uit Egypte. CAIRO, 9 Dec. (Reuter). By een betoo ging der studenten, die met steenen ruiten ingooiden en lantaarns vernielden schoot de politie op de menigte. Een student werd I door een kogel getroffen in de borst, i Tot de medische faculteit der universi teit werd hedenmorgen niemand toege laten. Troepen bewaken de voornaamste ge bouwen der stad. upland. ENGELSCH SPORTVLIEGTUIG IN EEN SLOOT. Bij een noodlanding te De Krim. Gistermiddag heeft het Engelsehe sport- vllegtulg. behoorend aan mr. Edward Walker Syks. uit Londen, dat te Hamburg was opgestegen en op weg was naar Schiphol tengevolge van een sneeuwbui een noodlanding gemaakt op een tarweveld te De Krim (Ov.), Doordat het toestel ln een sloot terecht kwam, sloeg het over den kop. De beide inzittenden, Mr. Walker Syks en de Officier Huge, zagen kans door een raampje naar buiten te komen. Alleen .eerstgenoemde kreeg eenige verwondingen aan het hoofd. De propeller van het tweemotorig toestel brak af. terwyl de neus der machine werd beschadigd. De beide inzittenden zijn per trein naar Amsterdam doorgereisd. Vanmiddag zal het vliegtuig worden gedemonteerd. o DE POSTVLUCHTEN. De „Sperwer" op thuisreis kwam te Athene aan. De „Koetilang" op uitreis, landde te Jodphur. o DE KWESTIE-DR. KORTENHORST. Naar wy vernemen, heeft de regeering nog geen beslissing genomen inzake de vraag, of dr. Kortenhorst deel zal biyven uitmaken van de delegatie, welke met Duitschland onderhandelt over een nieuwe handelsovereenkomst. HEDENMORGEN IS ER EEN ZWEEDSCB SCHIP GESTRAND. HET WIL TRACHTEN OP EIGEN KRACHT VLOT TE KOMEN. Het gedrang by Egmond wordt thans iedere week grooter! Eerst strandden er onlangs tegelijkertijd de Kerkplein en de Drente. Daarna de Jos Maria, en nu Is hedenmorgen, tengevolge van mist, de Zweedsche houtboot „Diana" 4Vt KM ten Zuiden van Egmond gestrand. Het schip was op weg van Leningrad naar Amster dam Hedenmorgen te zes uur bemerkte de strandjutter F. de Groot, dat er een schip op de tweede bank zat. Hy waarschuwde de kustwacht en de bemanning der red dingboot. Om half acht Was de redding boot reeds by het schip, maar behoefde geen assistentie te verleenen. Omstreeks half negen arriveerden ook de „Neeltjc Ja- coba", en de sleepbooten „Hector" en Nes tor". De „Diana" wenschte echter geen sleepbootassistentie. De kapitein wil trach ten hedenmiddag by hoog water op eigen kracht vlot te komen. De zee is kalm en voor schip en bemanning bestaat geen ge vaar De Diana behoort aan Tore Ulf. Het is 3150 ton groot en heeft 1050 standaards hout aan boord. wy vernemen intusschen nader, dat de kans dat het schip op eigen kracht vlot zal komen vooralsnog gering moet worden geacht. De „Diana" is omstreeks hoog wa ter gestrand. De wind is momenteel Oos- teiyk. hetgeen beteekent, dat het water niet zoo hoog zal komen. Tenzy de wind naar het Westen loopt, zal het schip wel biyven zitten. De motor reddingsboot „Neeltje Jacoba" van de N.Z, H.R.M. is in den voormiddag naar IJmul- den teruggekeerd, terwyl de roeireddlngsT boot van de N.Z.H.R.M., gestationeerd te Egmond, eveneens de terugtocht heeft aanvaard. HOOFDBESTUUR VAN NATIONAAL HERSTEL. In de vergadering van den Centralen Raad van het Verbond voor Nationaal Herstel, welke Zaterdag j.l. gehouden is, werden de aftredende Hoofdbestuursleden, de heeren L. L. F. de Greve en J. E. Foe- kens herkozen, terwyl in de bestaande vacatures gekozen werden de heeren H. G, D. Coppens; dr. W. Emmens en J. C. J, Kempees. Dr. W. Emmens is tot algemeen secre taris van het Verbond benoemd. LIJK VAN JONGEMAN GEVONDEN IN DE HEIDE BIJ ZEIST. Zaterdag werd te Zeist tydens een drijf jacht in een vak hooge heide gevonden het ïyk van een onbekenden Jongeman van ongeveer 25-Jafigen leeftijd. Niets duldde op een worsteling of eenig ander geweld. Behalve eenig Hollandsch geld werd niets op hem gevonden. Foto's en vingerafdrukken zyn ter iden tificatie aanwezig. o KORPS MARINIERS BESTAAT 270 JAAR. Vanmorgen zyn voor het front van den troep van de mariniers op het Schutters veld te Rotterdam zes reserve luitenants by de infanterie ten tweede male beëedigd. Ditmaal als reserve-officieren der mari niers bij de Konink. marine-reserve. Kolonel C- J O. Doren chef van het Korps sprak de te beëedlgen officieren toe. In zyn hand legden zy op'het vaandel den eed af. Daarna marcheerden de mariniers naar de exercitleloods waar de eerste plechtig heid plaats had in verband met het 270- jarlg bestaan van het Korps der Mariniers, Hier heeft generaal-majoor C. J. W. van Staphorst aan kolonel Dorren een vaandel- bandelier aangeboden als geschenk der officieren en oud-officieren der mari niers. Namens de onder-officieren is den adjudant-vaandeldrager W. H. v. Drlcsem een kistje voor den bandelier aangeboden. DOODELIJK ONGELUK IN DEN HAAG, WielrUder door vallende balk getroffen. Hedenochtend heeft op de Oostkade naby de Konigstraat te 's-Gxavenhage een ernstig ongeluk plaats gehad. Van een bouwwerk aan het weeshuis op de Oost kade werd een stelling afgebroken. De balken werden door werklieden getranspor teerd vande vyfde verdieping naar de derde verdieping. Een van deze balken is losge schoten en kon niet meer worden tegen houden. De balk kwam op een passeeren- den wielrijder, den 25-jarigen G. van R. terecht, die in zeer ernstigen toestand naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden, waar hy enkele uren later aan de verwondingen is bezweken. UITVAART Dr. FR. ERENS. Onder groote belangstelling heeft heden de uitvaart en begrafenis plaats gehad van dr. Fr. Erens, die zyn laatste levens- Jaren sleet op de boerenhofstede „Maar- tenshof" te Houthem, waar hy de vorige week is overleden. Om tien uur werd in de parochiekerk te Houthem de H. Mis van Requiem op gedragen. Tydens de Lauden werd een stille H. Mis opgedragen door den heer H. Erens, Deken van Gulpen en broer van den overledene. Onder de talryko autoriteiten merkten wy op o.a. den heer Merckelbach, Hd v®? Gedeputeerde Staten van Limburg; A. van der Venne, directeur van R0l'j en den burgemeester van Houthem. aen Bij de vele bloemstukken, die de baar dekten, was een krans van Willem Kio»- Na de H. Mis werd het stoffelijk ov® schot naar Schaesberg overgebracht, ff» het in het familiegraf werd bijgezet.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2