DE MATCH TUSSCHEN EUWE EN ALJECHIN. LEIDSCH DAGBLAD Sportblad Maandag 9 December 1935 KORFBAL. NEDERLANDSCUE KORFBAL BOND. Alle eerste-klas wedstrijden afgelakt. Wegens onbespeelbaarheid der terreinen moesten alle eerste klasse-wedstrijden af gelast worden. Alleen in de lagere afd. werden enkele wedstrijden gespeeld in het Oosten en ln Rotterdam, waarvan we noemen de ontmoeting tusschen Velox en Fluks n. Onze stadgenooten moesten we derom. door het wegblijven van een dame, met elf spelers den strijd aanbinden Bo vendien had röod-wlt verschillende In vallers istersi. De Fluks-reserve's konden het dan ook niet bolwerken tegen het inderdaad goed spelende Velox De 80 nederlaag was evenwel wel wat geflatteerd; 40 of 51 had de verhouding beter weergegeven. VELOX IFLVKS II 8 Met verscheidene Invallers en weer slechts met vijf dames zfjn de Fluks- reserves naar Rotterdam getogen, waar zij, ondanks de hevige regens van 's och tends het Schuttersveld uitstekend be speelbaar vonden. Het was reeds direct te zien, dat de Rood-Witten het niet zouden kunnen bolwerken tegen de snelle, schot- vaardige Rotterdammers, die dit seizoen een ernstige poging schijnen te willen ondernemen om in de eerste klasse terug te keeren. Toch was de strijd voor de rust nog vrij gelijk opgaand, en pas kort voor „half time" wisten de Rotterdammers zich een 20 voorsprong te verwerven. Na de hervatting was het voornamelijk Velox. dat den toon aangaf, vooral hun aanvalsspel was veel beter. Geleidelijk aan werd de stand tot 80 opgevoerd, terwijl de Fluks-reserves het zelfs niet tot één simpel puntje wisten te brengen, al moet worden toegegeven, dat het hun soms niet mee zat. Een paar puntjes had den ze voor hun volhouden tot de laatsrte minuut wel verdiend. HOCKEY. NEDERLANDSCHE HOCKEYBOND. Uitslagen van gisteren. Heeren-afdeeling. Eerste klasse HDM HOC 2—0; SCHCAmsterdam 02. Promotieklasse A.; Togo—Alkmaar 3—2. Promotieklasse B.: BloemendaalPinok- kio 3—1. Tweede klasse A.HHYC 2de Vierde 2-1 Tweede klasse C.: AmersfoortSCHC 2 0—2. BHV—Kameleon 31. Derde klasse C HHYC 5HDM 4 25. Delftsche Studenten 2SOS 2 22. ZUIDWIJCK—PUSH In een zeer snellen wedstrijd is Zuldwijck Zaterdagmiddag het sterkere Push de baas gebleven. Push valt direct stevig aan en heeft steeds de leiding, maar door de ver dediging van Zuidwtjck Is niet heen te komen. Steeds weer worden de Push-aan- vallen onderbroken. De bal wordt door Zuidwijck sciherp naar voor geplaatst, de rechtervleugel combineert goed en de kee per heeft het nakijken (10). Push blijft steeds op de Zuidwijck-helft maar weet niet te scoren. Weer breekt de voorhoede van Zuidwijck door, een scherpe reohtsche voorzet, de keeper mist en de toeloopende linksbuiten heeft den bal maar voor het in wippen (20). Na de rust valt Push nog vinniger aan. Het stoppen en combi nee ren is goed, maar tot scoren komt het niet. Door het missen van de Push-hack weet de linksbuiten pro fijt te trekken en scoort (30). Dan weet Push uit een straf corner haar eerste doel punt te maken (3—1>. Steeds blijft Push in den aanval. Zuidwijck raakt uitge speeld totdat een doorbraak over rechts succes oplevert. (4—1). Eén minuut voor (het einde weet Psuh den stand nog door een schitterend schot op 42 te brengen. HDfi 3Zuidwijck werd Zondag af gekeurd. o SCHERMEN. OM HET FLORETKAMPIOENSCHAP VAN LEIDEN. Van Dam wint den titel. Door verhindering van de meeste scher mers, op Zaterdagmiddag is de wedstrijd om het floretkampioenschap van Leiden gisterochtend in de zaal Gijsberti ver- schermd. De deelneming was thans groot, daar 10 schermers ingeschreven hadden en allen waren opgekomen. Jammer genoeg kon de heer Swaan. kampioen en beker houder van het vorig jaar, door omstandig heden zijn titel niet verdedigen. Nadat de heer Gijsberti. namens het Leidsch wedstrijdcomité, den wedstrijd had geopend, bonden' de deelnemers, in één poule ondergebracht den strijd aan. Als hoofdscheldsrechters fungeerden de heeren de Jager en Gijsberti hierin bijge staan door de deelnemers als juryleden. Daar het afvalsysteem nu niet werd toe gepast ontmoetten de deelnemers elkan der allemaal, waardoor de meest zuivere uitslag wordt verkregen en het niet voor komt dat een jong of minder sterk scher mer reeds in de vóórronde geëlimineerd Wordt. Al spoedig bleek dat de strijd om de eer ste plaatsen, zou gaan tusschen v. Dam en v. d. Beld. die beiden niet anders dan winstpartijen boekten, en bovendien tel kens met 41 of 40 wisten te winnen. Toch dienden deze schermers ernstig reke- nin te houden met jhr. v. Eysinga, Eradus en v. Gessel die slechts één partij hadden verloren op ruim de helft van den wed strijd. In de tweede helft verloren genoemde drie schermers echter resp. 3. 2 en 2 par tijen. De match v. Damv. d. Beid was een buitengewoon mooie en fraaie die door eerstgenoemde met 42 werd gewonnen, v. d. Beid eindigde z'n laatste winstpartij met 4—1 tegen den linkschen en snellen v. Walsüm. v Dam moest toen nog 2 partijen trek ken n 1 tegen Witmans en v Walsum. Hij wist echter ook deze met 4—1 en 40 te winnen, waardoor hij ongeslagen kam pioen en bekerhouder werd met 9 gew. part10 ontv. en 36 geg. tr. 2. v. d. Beid met 8 part, 12 ontv. en 34 geg. tr. Opmer kelijk is hierbij het gering, aantal ontvan gen en het groot aantal gegeven treffers van beiden. 3. Eradus 6 gew. p. 25 ontv. en 30 geg. trf. 4. Jhr v. Eysinga 5 gew. p 23 ontv en 28 geg. tr. 5. v. Gessel 5 gew p. 24 ontv. en 26 geg. tr. Na afloop reikte de heer de Jager met een toepasselijk woord de prijzen uit en bracht dank aan deelnemers en belang stellenden. Gelukkig waren ook nu weer alle deel nemers zéér tevreden over de rechtspraak, waarvoor beide hoofdsecondanten 'n dank baar applausje in ontvangst hadden te nemen o INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE BRUSSEL. De Nederlanders winnen met 18—14. In de Zaal Merckx te Brussel werd gis teren onder groote belangstelling een in ternationale wedstrijd op sabel gehouden. De ontmoeting gtng tusschen een Belgisch en een Nederlandsch equipe en gold als oefening voor de as. Olympische Spelen. Onze landgenooten wonnen met 1814. De individueele resultaten waren als volgt: Nederland: 1. Montfoort. 5 overw.; 2. Sjerp, 4 overw.; 3. Schriever. 3 overw.; 4. Van Wieringen. 3 overw.; 5. Faber. 2 overw.; 6. Fraterman, 1 overw België: 1. Brasseur. 4 overw.; 2. Laer- mans. 4 overw.; 3. Burhan, 2 overw.; 4. Nle- megeert, 2 overw.; 5. Bondue, 1 overw.; 6. Heyvaert, 1 overw. WATERPOLO. DE KIKVORSCHEN TEGEN WEST DUITSCHLAND. EEN 3—1 OVERWINNING EN EEN 5—3 NEDERLAAG. Zoowel Zaterdag als gisteren hebben „De Kikvorschen'' (het officieuze Nederland- sche zevental) gespeeld tegen West Duitschland. Te Venlo werd Zaterdag met 31 gewonnen, terwijl gisteren te Maas tricht met 53 verloren werd. Een verdiende zege. De 3—1 overwinning te Venlo was ver diend. In doel lag Paerl van het Y en deze heeft zijn doel op bijzonder kranige wijze verdedigd. In de voorhoede viel het spel van Franken (Zwemlust) op, die twee van de drie doelpunten voor zijn rekening nam. Dadelijk na den aanvang kreeg de Duit- sche linksbuiten Lenkitsch een prachtige kans om te scoren, doch zijn schot werd fraai door den Nederlandschen keei>er ge houden. Een schot van v. d. Bosch mis lukte. De Nederlandsche voorhoede was geruimen sterk in den aanval en tenslotte gelukte het Franken den Kikvorschen de leiding te geven. Even later vergrootte de zelfde speler na uitstekend samenspel met van Aelst de score tot 20. In het tweede gedeelte dezer ontmoeting wist van Aelst vrij spoedig den stand met een onhoud baar schot tot 30 op te voeren. Franken moest wegens forsch spel het water ver laten Paerl keepte uitstekend en hield er enkele harde schoten op keurige wijze uit, maar tenslotte wist Strauss voor het West Duitsche team een verdiend tegenpunt te maken. De tweede ontmoeting. Gisteravond werd de tweede wedstrijd gespeeld te Maastricht. Het werd een span nende strijd tusschen twee gelijkwaardige ploegen, waarbij na wisselenden stand de technisch sterkere Duitschers een verdien de 53 zege behaalden. In de eerste helft speelden onze landgenooten uitstekend en zij wisten nadat West-Dultschland de lei ding genomen had twee maal te scoren door van der Bosch ('t Y) en Franken Zwemlust, Utrecht). De 2—1 voorsprong werd in de tweede helft weldra genivel leerd door Hülker. Nogmaals konden de Kikvorschen de leiding nemen door een doelpunt van Van der Bosch, doch daarna had Duitschland het initiatief, maakte weer gelijk en nam vervolgens de leiding, waarna de Duitsche zege geconsolideerd werd met een fraaien worp van Thalcn. ATHLETIEK. WEGKAMPIOENSCHAPPEN VAN ZUID-HOLLAND. Onder zeer ongunstige weersomstandig heden en bij gevolg geringe publieke be langstelling, heeft de Rotterdamsche Athletiek Commissie in de Oude Plantage te Rotterdam de wegkampioenschappen van Zuid-Holland gehouden. De uitslagen luiden: 10 K.M wandelen: 1. P. Engelman, PP, 53 min. 10.8 sec 2. J. Tessers, Sportclub Rotterdam. 55 min. 12.2 sec.; 3. J. v. Kam pen, DHC; 4. J Buddingh, Trekvogels. 10 K.M hardloopen: 1. P. Krüse, SW, 34 min. 59.6 sec.; 2. A. Groeneweg, Sport club Rotterdam. 35 mm. 14 sec.; 3. P. Hartman Sportclub Rotterdam, 35 min. 17.7 sec.; 4. P. v. Rijn, Zwaluwen, 35 min. 30 sec 5 E. J. Wijburg, PP; 6. J, Wal beek, SVV; 7. P. v. Leenen, DOS. 3'/t K.M. hardloopen: 1. J. de Jong, Achilles, 12 min. 6.8 sec.; 2. J. v. Dalsen, Sp. R'dam, 12 min. 8.3 sec.; 3. C. Sonne- veld, DHC, 12 min. 23 sec 4. H. v. d. We tering, Sportclub Rotterdam; 5. H. Sprong, DOS; 6. W. Jongknecht, Achilles; 7. L. Verhoef. SW; 8. F. v. d. Ree, Minerva; 9. K. ten Wolde, DOS; 10. A. de Vries PP. (M.m.). IJSHOCKEY. STADE FRANCAIS (PARIJS)— BLAUWE ZES (AMSTERDAM) 8-5 Overrompelend spel der Fransch- Canadeezen. Als een miaailleurvuur belaagden Za terdag de aanvallen van de Parijschi ijs- hockeyploeg „Stade Francais" de Am/jta- oamsche verdediging. Tegen een dergelijk team, voornamelijk samengesteld uit Ca- nadeezen van Fransche afkomst hadden de Amsterdamsche spelers geen schijn van kans. Dat was geen wedstrijd meer, dat was een demonstratie; een demonstratie hoe ijshockey ln de perfectie moet worden gespeeld. Daar was een Besson, die met een sneltreinvaart de puck voortjoeg, on verschillig of er Amsterdamsche spelers hem in den weg stonden. Daar was Lado- rette. die van verre de verraderlljkste scho ten loste, daar waren nog zes andere spe lers, die stuk voor stuk tot de hoogste klasse van de ijshockey-sport behoorden. Stade FrancaisBlauwe Zes 95 Onder het sijnsel van den vollen maan, begunstigd door ietwat mistig, doch droog winterweer vond gisteravond de vriend schappelijke return-match plaats tusschen de Stade Francais en de Blauwe Zes. De wedstrijd van Zaterdag telde mee voor de ijshockey-competitie van West-Europee- sche steden. Van deze competitie zijn door Amsterdam reeds drie wedstrijden ge speeld Twee werden verloren n.1. van Pa rijs en Brussel, Een gewonnen, n.l. van Brussel. Om 8 uur verscheen het Fransche team op de baan echter zonder schaatsen maar met klompen aan, als souvenir aan Holland gekocht. Ze zien er zóó aardig en onschuldig uit op hun houten schoentjes, doch als ze even later op de smalle ijzers verschijnen, zijn het weer dezelfde gewel denaren, zooals we die Zaterdag hebben zien spelen. De tribunes waren goed bezet, een verheugend teeken, dat het Neder landsche publiek de ljshockeysport begint te waardeeren. De Franschen maken er een sjtort van, om beurten een solo-run te ondernemen. In den eersten speeltijd is 't resultaat 50 voor Stade Francals. In den tweeden speeltijd vinden de Franschen hun voorsprong groot genoeg en laten de Am sterdammers wat meer gelegenheid tot aanvallen. Deze weten er 53 van te ma ken. De derde speeltijd brengt de climax van den wedstrijd Snel wordt het 3—9, De Amsterdammers slaagden er nog In den stand op 95 te brengen. GYMNASTIEK. DE KAMPIOENSCHAPPEN VAN HET K. N. G. V. De inschrijvingen. Voor de turnkampioenschappen K.N.G.V. 1935. welke gehouden worden op Zondag' 15 Dec as. te Hengelo, zijn de navolgende inschüvingen binnengekomen: Turners: E. Melkman (V.T.V. Vllssin- geni, J. van Gendenren (Hollandia, Vlaardingen iJ. de Keyzer (Volharding Goes). F. Wedel (S.SB. Den Haag), H. Eybes 'Vlugheid en Kracht, Groningen). J. Zijdeveld (D.W6,. Vlaardingen). A. Wyma Heroules-Hebe. Enschede). M. Ja cobs 'Simson Koog-Zaandijk) H. Kok ..Rotterdam". Rotterdam), G, Steg em an (De Nieuwe Turnkring. Apeldoorn i. G. Ens. (Hercules. Hengelo). G Linde (Her cules HengeloF. de Waal 'W.I.K.. Den Haag) S. Poons ,'s Gravenhage". Den Haag). W. Verhoekx (Arnoldi. Rotterdam). G. van der Tuil. D.O.O.. Utrecht) L Ger- iach (D.O.O.. Utrecht). H. Post (Hercules- Hebe. Enschede). H Kuglaars (S.S.S.. Den Haag). W. Zwaaf 'DOS Amsterdam). J. Oaranca (Bato, Amsterdam). Jeugdturners: W. Veldstra (De Halter, Alkmaar). C. Spaans 'De Halter. Alkmaar) J. Munten (DOS Blerick) H. Oostdam (Concordia. Heerlen). J Post (Hercules- Hebe Enschede). M. Schouten (D.O.O., Utrecht) W. Götte (Ernos, Zeist) G Ver meulen (Ernos, Zeist). J. Roodenburg (S.SS.. Halfwe?) J. de Graaf (Simson, Koog-Zaandiik). G. Wiethaar (Simson. Koog-Zaandijk). Turnsters: G. Hermse (Vlugheid en Kracht. Groningen), R. Kampherbeek (Vlugheid en Kracht. Groningen) T. Woudstra (Vlugheid en Kracht Gronin gen). C. Groeneveld (Simson Amsterdam), A. Gimbrere (Prins Hendrik. Breda). M. Woortman (Brunhilde Groningen). A. Wlerks 'Aspasia, Rotterdam). I. Moormans (Aspasta Rotterdam). G. Lasschuit (Do- nar. Den Haag). A. van Sohalk (Donar. Den Haag). A. Fieseler 'D.O.S.. Amster dam). T Paezens (D.O.S.. Amsterdam). M. Pieters (DOS Amsterdam) F. van Leeu wen (.,'s Gravenhage". Den Haag) A. Kok (Donar. Den Haag). A Koopmans (Quick, Huizumi G. Snooy („Wieringen" Wierin gen). L. Weggelaar-Francke (Bato. Am sterdam). E. Blitz-Agsteribbe (Bato. Am sterdam). A. Markse (Bato Amsterdam). Jeugdturnsters: N. Peeman (O,V.T.V. Vlissingen). T. Boerema (Vlugheid en Kracht. Groningen) A. Hazekamp (Vlug heid en Kracht. Groningen). D Korendijk (Vlugheid en Kracht. Groningen) R. Kre- mer, 'Vlugheid en Kracht. Groningen). M. Swaving (Vlugheid en Kracht. Groningen), J. Woudstra (Vlugheid en Kracht. Gronin gen). G. Brugsma („Leeuwarden", Leeu warden). H. Becker (Sportlust. Enschede). A. Post (Sportlust Enschede). M. Unshelm (Sporthist. Enschede). H. Hinsbergen (Sportlust Enschede). E. Dykman (Hercu- les-Hebc Enschede 1G. Brokken (Hercules- Hebe. Enschede). S. Koster (Inter Nos. Rotterdam) T. Das (Quick Huizum). B. Hoekstra 1 Quick. Huizum). H. Walrecht. (Brunhilde. Groningen). STEDENWEDSTRIJD ROTTERDAM—AMSTERDAM. Gisteravond werd in het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam de stedenturnwedstrijd Rotterdam—Am sterdam gehouden, welke door Rotterdam met 511 tegen 491 punten werd gewonnen. Over het algemeen werd er uitstekend ge turnd. De beste individueele prestaties werden aan Rotterdamsche zijde geleverd door Verhoekx met 93'/« pnt., gevolgd door Kok met 91 en Van Genderen met 90 pnt. Het maximum te behalen punten bedroeg 110. Aan Amsterdamsche zijde turnde Ja cob het beste, hij verkreeg 88'/: pnt, met Van der Vinden op de tweede plaats met 88 punten. Aljechin won de 27ste partij, De 28ste partij is afgebroken. Zaterdagmiddag waren talrijke belang stellenden naar hotel „Witte Brug" te Den Haag gekomen om de voortzetting van de afgebroken 27ste partij van de match EuweAljechin om het wereldkampioen schap bij te wonen. Tot groote teleurstel ling moesten zij ter plaatse vernemen, dat Euwe medegedeeld had niet verder te spelen, daar hij geen mogelijkheden tot behoud van remise zag. De stand van de match was nu gewor den: Euwe 14 punten en Aljechin, 13 De wereldkampioen heeft 8, Euwe 9 partijen gewonnen, terwijl de overige tien in remise zijn geëindigd. De 28ste partij te Amsterdam In de Militiezaal te Amsterdam is gister avond de 28ste partij van de match Euwe 'Aljechin om het wereldkampioenschap aangevangen. Het verloop was als volgt: Wit: Dr. M. Euwe. Zwart: Dr. A. Aljechin. Orthodox Dame-gambiet. 1. d2d4 Pg8—f6 2. c2c4 ele6 3. Pblc3 d7d5 Dus geen Nimzowitsch-verdediging, maar een orthodox-Damegambiet. Deze klassieke verdediging is een beetje uit de mode geraakt, hoewel de theorie niet be wijzen kon, dat deze opening onspeelbaar zou zijn voor Zwart. 4. Lel—g5 Lf8e7 5. e2e3 Pb8—d7 6. Pgl—f3 0—0 7. Tal—cl De bekende zet; dwingt Zwart tot c7 c6. De strijd om het tempo. Wit wacht zoo lang met zijn Looper-ontwikkeling, totdat Zwart düxc4 gespeeld heeft om hierdoor een tempo te winnen 7. c7—C6 8. Lfld3 Wit ziet er van af op het tempo-gevecht te speien en geeft den voorkeur aan de normale variant In aanmerking kwrmen ook 8 Ddlc2 (de P.ubinstein variant) of a2—a3 (door Gruenfeld verzonnen). 8. h7h6 Door Tartakower veel gespeeld. Het stra tegische doel Is als later Pd5 volgt, dat de Looper op h4 en niet op g5 geruild kan worden, 9. Lg5—h4 Wit wil geen afstand doen van zijn twee Loopers Réti speelde een prachtpartij tegen dr Tartakower in Hastings 1931 met Lxf6. 9. d5xc4 10. Ld3xc4 b7—b5 11. Lc4d3 a7a6 12. e3e4 Pf6xe4 13. Ld3xe4 Nu kan Wit niet meer met het Paard terug omdat hij anders een pion verliest. Men ziet nu waarom h7—>h6 noodig was. Had de Looper nog op g5 gestaan, dan zou Pxe4 niet mogelijk geweest zijn, omdat Wit met Pxe4 een stuk gewonnen had, doordat de Looper op g5 een tweede dek king had gekregen, 13. Le7xh4 14. Le4xc6 Ta8—a7 Tot zoover is alles theorie en geldt als een remise-variant, welke door de „Ween- sche school" in alle finesses werd uitge werkt. 15. 0—0 Pd7b6 De stand na 15. Pd7—b6 is: Wit: Kgl: Ddl; Tel en fl; Pc3 en f3; Lc6; a2, b2, d4, f2. g2, h2. Zwart: Kg8; Dd8; Ta7 en f8: Pb6; Lc8 en h4; a6. b5, e6, f7, g7, h6. De stellingen staan ongeveer gelijk. Zwart heeft de twee loopers, maar Wit heeft het betere flgurenspel De zwakke d-pion kan nog altijd opgelost worden. 16. Pc3e4 Lh4e7 Hier staat de Looper beter dan op h4. 17. Pf3e5 Wit oefent met zijn Paarden een druk uit op de Zwarte stelling 17. Ta7c7 18. Ddl—d3 Pb6c4 19. Pe5xc4 Gedwongen 19. Tc7xc6 Natuurlijk niet bxc4 wegens Txc4. 20. Pc4e5 Tc6xcl Aljechin speelt blijkbaar op remise. 21. Tflxcl Lc8—b7 22. Pe4c5 In aanmerking kwam ook Pe5c6, waarop Zwart twee antwoorden te zijner beschikking had, b.v. Lxc6, Txc6, Da5, Pc3 of Dd7, Pxe7 f, De7 met navolgend Tf8 d8. 22. Le7xc5 Zwart kon niet meer beide Loopers handhaven zonder in het nadeel te ge raken. 23. Tclxc5 Op d4xc5 zou na Dameruil Wit geen gunstig eindspel verkregen hebben met Paard tegen Looper. 23. Dd8d6 De stand na 23. Dd8d6 Wit: Kgl; Tc5; Dd3; Pe5; a2, b2, d4, f2, g2, h2. Zwart: Kg8; Dd6; Lb7; Tf8; a6, b5, e6. f7, g7, h6. Zwart heeft zich door handig mann»„ vreeren weten te bevrijden. De d-pion kan niet meer opgelost worden ro Zwarte stelling verdient nu de voorkeur 24. a2a4 Zwart dreigde reeds met Td8 den d nin„ te winnen. Wit offert een pion om hi) veld 14 voor het Paard vrij te maken teneinde de Zwarte Dame te kunnen ver drijven. Door te veel stukken te ruii»„ heeft Wit zich in moeilijkheden begeven 24. b5xa4 25. Pe5c4 Dd6—f4 26. Dd3e3 Df4g4 Na Dameruil kan Wit gemakkelijk ziin pion terugwinnen. 27. f2—f3 Het mat op g2 moest gedekt worden. 27. Dg4g6 28. Pc4—d6 29. De3c3 Lb7d5 Dekt pion b2 Indien Dbl zou volgen. 29. Kg8h7 30. Dc3c2 Wit hoopt na Dameruil het evenwicht U herstellen. 30. Dg6xc2 f7f5 was te riskant. 31. Tc5xc2 Kh7—g6 De Zwarte Koning wordt naar het mlë. den gebracht. 32. Tc5C8 .Wit wil nu zóóveel mogelijk vereenvou. digen. De dubbelpion heeft niet zoovee! waarde voor Zwart. 32. Tf8xc8 Kg6—f6 g7—g5 33. Pd6xc8 34. Kgl—f2 Om de Witte pionnen op witte veldei (de kleur van den Looper) vast te houden 35. Pc8—b6 Ld5c6 36. Pb8c4 Kf6e7 37. Pc4e3 Ke7—dB 38. Kf2e2 f7—f5 39. g2g3 Lc6b5 f 40. Ke2—d2 f5—f4 De afgebroken stand na 40 zetten lsi Wit: Kd2; Pe3; b2, d4, f3, g2, h2. Zwart: Kd6; Lb5; a4, a6, e6, f4, g5, h6. Nabeschouwinf Nog nooit werd er van tevoren zoovee belangstelling ln Nederland getoond vooi het schaakspel. Een half uur voor het be gin stond een groote file menschen vooi de Militiezaal, die den gigantenstrijd bU wilden wonen. Bij den aanvang van d' partij waren reeds 500 toeschouwers aan wezig. Hoe pijnlijk de laatste nederlaag van Euwe ook was, verwachtte men gisteravond een behoorlijke revanche want niet alleen had hij Wit, maar hij speelde in de Militie- zaai, waar hU nog geen enkele partij ver. loor en een score van 6'/i uit 7 partijen boekte. De spanning werd hierdoor ver hoogd. De openingszet van Euwe was geen verrassing. Hij bleef aan zijn d4-openW8 trouw. Aljechin echter, die ook de voor- laatste partij' ouderwetsch opende, besloot tot een orthodoxe verdediging. De eerst» zetten welke volgens een analyse van Weensche meesters gevolgd waren, ge schiedden in een minimum van tijd- Aljechin verkreeg het voordeel van twee loopers, maar Euwe had eenlg stellings voordeel en drukte met zijn Paarden in het centrum. Aljechin maakte zich van den druik los door Paard en Toren t« ruilen in de hoop in het eindspel van zijn twee loopers te profiteeren, wat hem wel iswaar niet gelukt is, maar hij behield toch eenig overwicht doordat Wit zich niet van zijn geïsoleerden d-plon bevrijden kon. Het kwam tot Dameruil nadat Wit een pion geofferd had om zich te bevrijden. Bij het afbreken was de partij tot een eind spel van Looper 6 pionnen (een dubbel pion) tegen Paard 5 pionnen gevorderd. Zwart heeft de iets betere kansen, hoewel de remisekans zeer groot ls. Gedurende de partij van gisteravond heeft zich een klein incident voorgedaan. Het bleek dat de Weensche schaakmeester Klein dr. Aljechin attent heeft gemaakt op een bepaalde variant, die voor Zwart tot een gunstige ontwikkeling zou leiden. Ge durende de partij ging Aljechin nu eenige malen deze kwestie met Klein bespreken, waartegen door de wedstrijdleiding be zwaar werd gemaakt. Toen Klein verzocht werd de zaal te verlaten werd deze tastelijk, waarna tegen hem proces verbaal is opgemaakt. Het incident is door slechts enkele aanwezigen opgemerkt. KRACHTSPORT. NIEUW WERELDRECORD OLYMPISCHE DRIEKAMP. In het zwaargewicht. Het A.N.P. meldt uit Frelsing: Manger, de Europeesche kampioen - het zwaargewicht, verbeterde gisteren het wereldrecord in den Olympischen drie- kamp door een totaal gewicht van 803 pond omhoog te brengen. Hij verbeterde daar mede het wereldrecord van den Egyptenaar Nosselr, dat op .705 pond stond. LUCHTVAART. DE NEDERLANDSCHE POU DU CIEL. Het .Bulletin" van de Ned. Ver. ter be- I oefening der kleine luchtvaart meldt aa I de door den heer Nagelgast te Anuterdam vervaardtge Pou du Ciel gereed is, °e '.oudens bespanning en lakken. Thans de keuring plaats vinden. Het toestei officieel ingeschreven onder de iew» combinatie P H.—E.D.O,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10