De onwelkome gast op de planken B BtllTENL. WEEKOVERZICHT DE TERING NAAR DE NERING jjjtte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 December 1935 Derde Blad No. 23223 „Ja, ja, ik heb nooit veel vrienden gehad" BEZUINIGING BIJ DE SPOORWEGEN WUisJvzccU's TtoeeLzcs* MOEILIJKE KEUZE! Langzaam maar zeker schijnt de tijd nji beslissingen te naderen. In en buiten ïjiepa! Nog slechts zelden heeft een mi eter zoovele belangrijke kwesties aange- (oerd als de Engelsche minister van bui- lenlandsche zaken, sir Samuel Hoare, in ajn Jongste rede over de situatie der bui tenlandse116 politiek in het Engelsche ha mhuis. Op zich zelf vertelde de Engelsche Minister niet zooveel nieuws, doch hij (omblneerde alle moeilijkheden, die er zijn ft Oost en West en deed dat op een ma nier die, hoewel nadrukkelijk vriendelijk tan toon, toch de ijzeren vuist in gewat teerde handschoen deed vermoeden, En gland begint haast te krijgen. Meer dan ooit. Het wil ongetwijfeld spoedig zijn tanden vrij hebben voor het Verre Oosten, toor daar geschiedenis" wordt gemaakt. Hoewel de gang van zaken nog ietwat in tet duister is verscholen, blijkt meer en meer. dat de Japansche militairen hun zin tillen doorzetten. Weliswaar handhaaft de regeering te Tokio nog steeds officieel tet standpunt dat de kwestie van Noord- Chma een zuivere binnenlandsche aange- kgenheid van China is, doch lntusschen tree! het Kwantoeng-leger rustig voort en deunt de autonomie-beweging in Noord en uia uit alle macht. Het ic juist een reden tot ongerustheid te meer, deze Ja- tansche tweeslachtigheid, want in ae eerste plaats is zoodoende nimmer zeker, rrie 't winnen zal: regeering of militairen, il hebben de laats ten feitelijik totdusver vrijwel altijd hun zin doorgedreven, en ten tweede: zoo kan de een de schuld werpen op den ander en wie is tenslotte de ver uit woordelijke? In ieder geval: het gevaar van de ge- idiapen situatie wordt ingezien, zoowel in Imerika als in Engeland, de twee landen, die behalve dè sovjets, wel het meest ge ïnteresseerd zijn in de Ohineesch-Japan- iche controverse. Beide landen hebben reeds heel voorzichtig hun waarschuwende stem doen hooren. Heel voorzichtig, zooals dat gewoonte is in delicate kwesties ais ieze, maar daarom wordt het toch wel terstaan Engeland's handen zijn echter in het Westen zoozeer gebonden, dat het weinig kracht in het Verre Oosten kan ontwikkelen. De vloot is in de Middelland se Zee nog steeds nooddg, daar Brlttan- nié op iedere gebeurlijkheid voorbereid moet blijven. Geen wonder daarom, dat Engeland haast begint te krijgen En trots de zeer dringende handreiking san Italië een ernstig beroep wordt op Mussolini gedaan! dreigt daarachter een doorzetten tot het uiterste. Tot den Duce wordt in ronde woorden feitelijk gezegd: tot 12 December, wanneer de co-ordinatie- comnüssie bijeen zal komen voor het petroleum-embargo, hebt U gelegenheid om tot een schikking te komen, die althans eenige bevrediging zal geven en het fascis tisch regiem niet in gevaar zal brengen: daarna zal het petroleum-embargo echter beslist in werking treden, met alle gevolgen ran dienOnnoodig te zeggen, dat een op de knieën gedwongen Italië nooit zal tanr.en krijgen, wat het langs den weg van minnelijke schikking, waarbij het partij is, ou kunnen verwerven. Over het petroleum-embargo wordt met ttoveel stelligheid gesproken, dat men veilig kan aannemen, dat Engeland in dit opzicht zeker is Wat het overigens zeggen wil, als Italië »u moeten wijken voor de overmacht, tornt eenigszins om den hoek kijken, als men ziet, hoe in Engelsche Labour-krin- fen (gesteund door vele liberalen!) wordt (eoordeeld. De „Daily Herald" b.v. oor deelt den tijd voor tegemoetkoming aan Kaüë heelemaal voorbij en stelt voor den Wede volgend lijstje van voorwaarden op: l Aanvaarding der vredesvoorwaarden door Abessynië. 2. Voor iedere onderhandeling terug trekking der Italiaansche troepen uit het bezette gebied. 3. Schadevergoeding aan het slachtoffer 'an den aanval. d Het onthouden aan den aanvaller van elk voordeel zijner agressie. De aanvaller Jan slechts verkrijgen, hetgeen hij bij het begin langs vreedzamen weg had kunnen verkrijgen. 5- Algeheele en onvoorwaardelijke terug- W'e aan Abessynië van de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijk heid, die dit land bij het pact zijn gega- hndeerd. Zal Mussolini de Engelsche roepstem Verstaan? Totnutoe zijn er heel weinig teekenen, we daarop wijzen. De regeering heeft het 'olk in een soort extase van opofferings- lezindheid gebracht, die zeldzaam mag 'orden genoemd, maar als de offers kvergeefsch zouden zijn gebracht? Uit houdingsvermogen bij volledige ineenstor- jng is niet de sterke zijde van het Ita- 1 haansche ras! In het belang van geheel Europa is een khikking echter ten zeerste gewenscht. spoedig! Hoe. wanneer Italië als mogenheid van beteekenis in het Europeesche concert der volken voorloopig eens werd uitgeschakeld? val van nieuwe ongedachte combinaties 'ouden daarvan wel eens het gevolg kun- bfn zijn, waardoor de toch reeds geprik- h'lde stemming in vele landen zou worden bungewakkerd. Dat is ongetwijfeld ook de groote reden, 'aarom ied^r vooruitziend politicus Italië geen geval te ver wil vernederen, als het "aar eenigszins anders kan. Tijd en omstandigheden roepen om een oplossing van het oorlogsconflict! Dat Frankrijk achter Engeland zal staan, JJ is thans vaststaande, al blijft Laval j» het uiterste zich inspannen om de 'taliaansctoe zaak te redden voor zoover nog mogelijk is. Laval heeft zich in- 'bsschen door alle moeilijkheden heen ge- [®Wn. Zooals we voorzagen behaalde hij votum van vertrouwen der Kamer ®öke het financieel beleid der regeering, to net met iets afgeknabbelde meerderheid, «uur ook het groote strijdpunt der be wapening der ligues, is te zijnen gunste be- zij het na eenige concessies aan de 'Wicaal-socialisten. Bedriegen de voorteekenen niet, dan is ■bvsgeering Laval weer voor eenige niaan- «n safe. Meer mag men in Frankrijk nu "tniaal niet verwachten. Na de gebeurtenissen in den Stadsschouwburg te Amsterdam bij de opvoering van het tooneelstuk „De Beul" RECLAME- WAT REEDS GEDAAN IS OM HETJAARLIJKSCH TEKORT TE VERMINDEREN STERKE INKRIMPING VAN PERSONEEL (Van onzen reisredacteur). Sedert 1921 zijn de exploitatiekosten van de Nederlandsche spoorwegen met meer dan de helft gedaald. De .productie, uit gedrukt 111 het aantal afgelegde trein- kilometers, is met 35.2 gestegen, doch het personeel is met 32 verminderd en in alle opzichten is krachtig bezuinigd Dit was de kern van de mededeelingen, welke de chel van den algemeenen dienst der Nederlandsche spoorwegen, jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, ons verstrekte tyj een onderhoud, dat wij over deze materie met hem mochten hebben. Het jaarlijkse he tekort op de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen geeft re den tot groote bezorgdheid. Dezer dagen is bij de behandeling van de begrooting van het verkeersfonds dit onderwerp weer in de Tweede Kamer ter sprake gekomen. De minister van waterstaat heeft, toen medegedeeld, dat men onvermoeid doende is om dit tekort zoo veel mogelijk te be perken. De dienst is in vele opzichten ver eenvoudigd en allerwege zijn de uitgaven verminderd. Jhr. Beelaerts van Blokland heeft ons thans een en ander uitvoerig toegelicht, zooals ook reeds voor de leden der Tweede Kamer geschied is in een rap port vanwege de directie der spoorwegen. Inkrimping van de organisatie. In de eerste plaats is de organisatie be langrijk ingekrompen. De in 1921 bestaan de organisatie der beide maatschappijen hield uiteraard ten nauwste verband met de eenige jaren tevoren tot stand gekomen fusie. Zonder schokken moest het nieuwe groote bedrijf worden opgebouwd, en toen men daarmede gereed was met gebruik making van de beschikbare krachten, is de vereenvoudiging krachtig ter hand gevat. Het aantal diensten en het aantal afdeelingen op het hoofdbureau is sterk verminderd en bij den dienst op de lijnen is de organisatie mede vereenvoudigd. Door mechanisatie, rationalisatie en ver eenvoudiging der administratieve werk zaamheden is het aantal personen, werk zaam in de hoofdadministratiegebouwen, sedert 1921 met 1100 verminderd, van 2891 tot 1791. De personeelsuitgaven zijn dan ook sinds dien in zeer sterke mate verminderd. Dat is echter niet alleen het gevolg van de vermindering van personeel, doch vooral ook van belangrijke loonsverla gingen en premieheffingen voor pensioen. Zoodoende is het netto-loon voor de jaar- looners sedert 1921 verminderd met ge middeld 30 en voor de uurlooners met gemiddeld 34 °,V In ruime mate is per soneel afgevloeid, doordat voor admini stratief personeel, voor stationsoersoneel en voor de meerderheid van het trein personeel een leeftijdsgrens van 59 jaar is vastgesteld en voor locomotief- en remise- personeel een van 54 jaar. Ten aanzien van het overige personeel geldt, dat de 63-jarigen den dienst moeten verlaten, Indien zij gemist kunnen worden en niet, direct of indirect, door nieuw in dienst te nemen personeel vervangen behoeven te worden. In totaal verminderde» zoo het personeel van 51.078 op het eind van 1921 tot benedeft de 34.000 op het eind van dit jaar. Ook on de posten dienstkleeding en reis-, verblijf- en vernlaatsingskosten is aanmerkelijk bezuinigd. Het spoorwegnet ingekort. Ten aanzien van het spoorwegnet is vereenvoudiging en bezuiniging verkre gen door staking van de exploitatie van buitenlandsche baanvakken, door aankoop van bij de spoorwegen in exploitatie zijnde lijnen van derden, door staking van den reizigersdienst op sommige lijnen en ten slotte door algeheele opheffing van som mige lijnen en baanvakken, Met ingang van het "olgend jaar zullen geen buiten landsche baanvakken meer geëxploiteerd worden. Ruim 900 km spoorweg is door naasting of aankoop rkregen, waardoor de veelal bezwarende rxploitatie-overeen- komsten vervielen en de vrije hand werd bedaard spoedig meï Per Stuk 8et. Doos 45ct.8ij Uw drogisl) verkregen om desverlangd hetzij den dienst in te krimpen, hetzij lijnen en baanvakken op te heffen. Met ingang van 1 Januari 1936 zal de reizigersdienst over een totale lengte van ruim 215 km. zijn gestaakt, terwijl over een lengte van in totaal 344 km. daarenboven de geheele dienst gestaakt zal zijn. Met de opheffing van verliesgevende lijnen en baanvakken moet men evenwel voorzichtig zijn. deelde de heer Beelaerts ons mede. Er wordt wel aanstonds veel door bespaard, maar de opbrengst der lijn, hoe gering ook, gaat geheel verloren en bovendien een deel van het vervoer op het overige net, afkomstig van of bestemd voor de opgeheven lijn. In dit opzicht mag men dus vooral niet overhaast te werk gaan, ook al omdat men anders de kans zou loopen af te breken wat mogelijk na het tot stand komen eener algemeene ver keersregeling zou blijken in het toekom stig kader te passen. De spoorwegen trachten ook nog een gedeelte van het goederenvervoer te behouden, door op sommige baanvakken een beperkten dienst in het leven te houden Vermeerderd reizigersvervoer. Niettegenstaande de inkrimping van het spoorwegnet is 't totaal aantal trein- kilometers van rond 41 millioen in 1921 gestegen tot ruim 55 millioen in 1934. Het aantal reizigerstreinkilometers bleef ge durende die jaren steeds stijgende, het aantal goederentreinkilometers is sedert 1929 dalende. Het eerste is een gevolg van de invoering van electrische en motor - tractie, hetgeen eenerzijds ook tot bezui niging leidde en anderzijds tot een snel lere en betere bediening van het reizi gersvervoer heeft bijgedragen. Door de electrlficatie kon mede de uitbreiding van eenige stations achterwege blijven. De teruggang van het aantal goederentrein kilometers komt gedeeltelijk voor reke ning van de invoering van den groeps- stukgoederendienst en den groepswagen- aienst. Belangrijke besparing van kosten werd verkregen door sterkere verminde ring van de personeelbezetting op de treinen: het treinpersoneel is terug- geloopen van 5687 tot 2191 man. De stationsdienst is in verschillende op zichten vereenvoudigd, zoodat sedert 1 Januari 1922 het stationspersoneel met rond 5000 personen kon worden vermin derd. Verschillende stations en halten of stopplaatsen zijn daarbij geheel of ge deeltelijk gesloten. Soms werden de be staande vervoerrelaties in het recht- streeksch verkeer met de A.T.O. opgeno men. zoodat het goederenvervoer voor de spoorwegen niet geheel verloren ging. Niet gerekend die aan opgeheven lijnen zijn ruim 120 stations en halten gesloten, on geveer 90 alleen voor het reizigersvervoer, en met betrekking tot het goederenver voer zijn op ruim 250 stations en halten beperkingen ingevoerd. Onderhoud, bewaking en be veiliging. Dan zijn met betrekking tot het onder houd. de bewaking en de beveiliging van den spoorweg nog aanmerkelijke vereen voudigingen en bezuinigingen verkregen. De bewaking van 1398 overwegen op de hoofdspoorwegen en van 159 op de locaal- spoorwegen is sedert 1923 opgeheven. De permanente kadersterkte van de ploegen op den weg is verminderd, welke nu in het gunstige seizoen met hulpkrachten wor den aangevuld. Verder dient in dit verband vermeld de invoering van het automatische blokstel- sel op verschillende baanvakken en in het algemeen een ver doorgevoerde mechani seering van het bedrijf van weg en wer ken. De oprichting van de N.V.'s Het Spoorwegbouwbedrijf en Spoorhout heeft prijsregelend gewerkt en groote voordee- len opgeleverd, evenals de eigen exploi tatie van de grinderij te Linne. Ook op de tractie-kosten zijn belang rijke besparingen verkregen, zoodat die voor de stoomtractie tot ongeveer op de helft konden worden verminderd. Door de invoering van electrische en motor- tractie is eveneens niet onbelangrijke be sparing bereikt. Bijna 200 K.M. is ge- electrificeerd, hetgeen aan tractie- en on derhoudskosten een voordeel van bijna f. 10 per 100 treinkilometers heeft opge leverd. De motortractie heeft twee groote voordeelen lagere aanschaffingskosten en bediening door één persoon. Voor den rangeer- en convooidienst zijn locomo toren aangeschaft, waarvoor geen des kundig personeel noodig is: dit bespaarde bovendien op de vernieuwingskosten van oude rangeerlocomotieven. Werkplaatsen. Daarmede was de heer Beelaerts nog niet gekomen aan het einde van zijn op somming van de maatregelen, die tot ver mindering van de uitgaven der spoorwe gen hebben geleid. Op de exploitatie der centrale- en wagenwerkplaatsen is ver eenvoudiging en bezuiniging verkregen door centralisatie der bedrijven, waarbij de wagen-, rijtuig- en locomotiefherstel lingen achtereenvolgens werden gecon centreerd ieder in twee werkplaatsen. Door gewijzigde werkmethoden werd te vens een verkorting verkregen van den herstelduur van het materieel, terwijl de herstellingen aan bepaalde onderdeden in hoofdzaak gecentraliseerd werden te Utrecht. Nit.tegenstaande het totaal aan tal treinkilometers met 24 vermeer derde. verminderden zoodoende de kosten veer onderhoud van het rollend materieel met pl.m. 42%. Ook op den magazijn dienst is een besparing verkregen door vermindering van personeel en van de waarde van den aanwezigen voorraad goederen. Men ziet, zoo eindigde de heer Beelaerts het. onderhoud, dat de minister in de Tweede Kamer waarlijk niet overdreven heeft. Het feit, dat in de jaren 1921—1934 de bruto-opbrengsten met 42% zijn terug- gelcopen en daarentegen de exploitatie kosten met 46 mag wel gelden als een aanwijzing voor de doeltreffendheid -"«r getroffen maatregelen. Sinds dien zijn de exploitatiekosten nog verder verlaagd.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9