CHIEF WHIP Laval blijft overwinnaar in de Fransche Kamer Kom, kom meneer niet zoo f somberer is toch nog LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Zaterdag 7 December 1935 Enkele nederlagen op ondergeschikte punten. DE OORLOG. DE BIOSCOPEN. RECLAME. S15S Na de sensationeele wending in de Fran sche Kamer door de bereidverklaring van rechts en links hun organisaties te ont wapenen, waardoor verder debat plotse ling overbodig werd. kwam de Kamer gis teravond weer bijeen. De president deelde mede, dat de beide radicaal-socialisten Elbel en Potut een zoogenaamde „eenvou dige" motie hadden ingediend, d.w.z. een motie, waarin geen bepaald standpunt wordt ingenomen. Laval verklaarde, dat hij ceze motie aanvaardde en haar de betee- kenis van een motie van vertrouwen toe kende Hij zou derhalve voor de aanne ming dezer motie de kwestie van vertrou wen stellen Daarna motiveerden de ver tegenwoordigers der verschillende groe pen hun stem. Chappedelaine verklaarde namens de radicale linkschen, dat deze middengroep zich achter de regeering plaatste. De socialistische leider Leon Blum en de communist Thorez verklaarden opnieuw, dat zij bereid waren de beschermingsfor maties van hun partijen te ontbinden op voorwaarde, dat ook de op militaire leest geschoeide bonden ontbonden zouden wor den. Beide sprekers verklaarden echter, dat zij geen vertrouwen in de regeering konden hebben. De radicaal-socialisten bleken weer in drie groepen verdeeld te zijn. De vertegen woordiger van de eerste groep. Piot. ver klaarde, dat hij voor de regeering wilde stemmen, aangezien er op het oogenblik geen mogelijkheid bestaat, een linksche regeering te vormen. Guernit motiveerde, waarom hij zich van stemming zou ont houden, aangezien hij eerst de daden der regeering wilde afwachten, terwijl Rucart zich evenals de neo-socialist Deat tegen de regeering uitsprak Minister-president Laval wees Jn een korte verklaring er op, dat na de pijnlijke d scussies van de laatste dagen de leiders der kamerfracties op indrukwekkende wijze tot overeenstemming waren gekomen De regeering heeft deze overeenstemming door de voorgestelde wetsontwerpen be vestigd. De ontspanning heeft een bui tengewoon gunstigen invloed op de beurs gehad. Verschillende stukken zijn met eenige punten gestegen. De meerderheid, die de regeering bij de laatste twee stem mingen heeft verkregen, heeft haar pres tige versterkt en een einde gemaakt aan het goudverlies. Hopelijk zullen de ont werpen spoedig in behandeling komen. Voor de vandaag te behandelen kwesties betreffende de buitenlandsche politiek, zeide Laval echter een nieuw vertrouwens votum noodig te hebben. Alleen de regee ring is verantwoordelijk voor de handha ving der republikeinsche instellingen en zij zal niet dulden, dat eenige groep deze taak van haar overneemt. Laval besloot zijn rede met het constateeren, dat hij Frank rijk en den vrede lief had en dat hij slechts dacht aan verzoening. Te kwart voor zeven ging de kamer tot stemming over. De beide radicaal-socialis ten hadden een motie ingediend, die aldus luidde: ..De Kamer keurt de verklaring van ae regeering goed en gaat over tot de orde van den dag". Deze motie werd aangenomen met 351— 239 stemmen. Tegen werd gestemd door 10 commu nisten, 97 socialisten. 10 der Unité Ouvrière, 31 der Union Socialiste. 53 radicaal-socia listen. een links-radicaal, 9 links-onafhan- kelijken en 8 onafhankelijken Tot 9 uur werd daarop de zitting ver daagd. Toen kwamen aan de orde drie door de regeering ingediende wetsontwer pen Het eerste ontwerp voorziet in de ont binding van alle organisaties, die het ka rakter van strijdhonden of van particuliere militie hebben. Verder bevat het een uni form- en insigne-verbod. Het tweede ontwerp regelt het dragen en in bezit, hebben van wapens, terwijl het derde een aanvulling van de perswet van 1880 bevat in dien zin, dat aanzetting tot doodslag in de pers In het vervolg met strengere straffen bedreigd zal zijn. In een zitting tot hedennacht half drie zijn deze ontwerpen afgedaan De zitting werd hierna verdaagd tot a.s. Dinsdag. Dan wordt overgegaan tot de behande ling der begrooting. Tijdens de nachtzitting waarin de mi nister van justitie Bérard namens de re geering sprak, werd de regeering bij af zonderlijke stemmingen in de minderheid gebracht. Dit had echter geen gevolgen voor het kabinet, aangezien niet de vertrouwens kwestie was gesteld. Afgevaardigde Pernot van de republi- keinsch democratische Unie diende een amendement in inzake de ontbinding van verboden strijd-organisaties. niet bij ver ordening doch op de wijze zooals de regee ring aanvankelijk had voorgesteld. Minister Bérard steunde dit voorstel dat de wetge vende commissie der Kamer had bestre den. De Kamer zelf sprak zich met 371 208 stemmen uit tegen het voorstel en daarmede dus ook tegen de regeering. Vervolgens werd een amendement van den socialist Thilas met 320266 stemmen aangenomen. Dit voorstel was door de re geering bestreden Bij deze stemming was de regeering dus voor de tweede maal in de minderheid ge bleven. Een artikel na de wet op de strijdhonden werd in de oorspronkelijke redactie van Chauvin aangenomen met 316—226 stem men. Ook hier had de regeering zonder tegen het artikel te zijn een ander stand punt ingenomen. Het amendement Rucard dat betrekking had op de inbeslagneming van roerende en onroerende goederen, een voorstel dat de commissie had goedgekeurd doch waar de regeering zich tegen had ult- 258 stemmen goedgekeurd, waardoor de gesproken, werd door de Kamer met 332— regeering dus wederom in de minderheid bleef. Een spreker der rechterzijde verklaarde aan de eindstemming dat de linkerzijde de aangeboden verzoening met een oorlogs verklaring had beantwoord. Alle vier artikelen van het wetsontwerp inzake de strijdhonden werden vervolgens bij de eindstemming door aanneming met 408179 stemmen afgehandeld. De vier artikelen inzake de verscherping van het wapenverbod werden aangenomen evenals het wetsontwerp Inzake aansporing tot politieken moord, waarvan de berech ting overgaat naar de strafrechtbank. De rapporteur wees er op. dat het in dit geval geen beperking der persvrijheid betreft. Opwekking tot moord, plundering en brandstichting kunnen niet worden be schouwd als een kwestie van opvatting. DENEMARKEN. Beleediging van Hitier. De Duitsche gezant heeft bij het mi nisterie van buitenlandsche zaken be zwaar ingebracht tegen een caricatuur in de Bozialdemokraten", die als een belee diging voor Hitier wordt beschouwd, en tegen een artikel van den sociaal-demo- cratischen fractieleider in het Folketing, Hartvig Frisch. In verband met deze publicaties js de regeering geïnterpelleerd door een lid der linksche boerenpartij en door een afge vaardigde der conservatieve volkspartij. Minister-president Staunlng verklaarde, dat de pers de politieke leiders in andere landen niet moet beleedigen en zich niet moet mengen In de binnenlandsche aan gelegenheden van andere landen. De minister van buitenlandsche zaken Munch betuigde zijn leedwezen over het gebeurde en drong er bij de pers op aan, in het vervolg geen beleedigende of provocee- rende artikelen of afbeeldingen betref fende buitenlandsche politici of naties te SPANJE. Lerroux uit de politiek? Daar 13 der radicale Cortes-leden de bijeenkomst dezer parlementaire groep, welke was bijeengekomen om de houding der partii te bespreken in het debat over het rapport der enquête-commissie inzake de zaak Nombola niet was opgekomen, verklaarde Lerroux deze afwezigheid als een teeken van wantrouwen te beschou wen en te besluiten alle politieke werk zaamheden te eindigen UIT HET VERRE OOSTEN. Noord-China. De verklaringen van den Brltschen mi nister v. buitenl. zaken Hoare en van den Amerikaanschen staatssecretaris van bui tenlandsche zaken Hull over de Noord- Chineesche kwestie en hun verwifzing naar het gevaar van schending van het 9-mo- gendhedenpact worden te Tokio terecht beschouwd als een voorzichtige waar schuwing aan Japan. De zegsman van het Japansche mini sterie van buitenlandsche zaken heeft ten aanzien van de uitingen van Hoare en Huil zijn positie bepaald. Hie-ult blijkt, dat Japan het Negen-mogerJb-dcnverdrag en alle betreffende China en bet Verre Oosten getroffen overeenkomsten sedert het verdrag van Washington niet meer in overeenstemming acht ---t den tegen- woordlgen stand van zaken Overigens wijst de zegsman er weer met nadruk oo dat de gebeurtenissen in Noord-China een zuivere binnenlandsche aangelegenheid van Ohina vormen en dat er geen sprake kan zijn van inmenging van Japan. Hli sprak de berichten tezen als zouden Japansche troepen in Noord-China ooereeren en zeide dat hieruit bllikt dat voor inroeping van het N'ven-moeend- hedenverdrag elke gronds'ag ontbreekt. De woordvoerder besloot met te constateeren dat Japan krachtens de met China geslo ten overeenkomsten verplicht is. te zorgen voor de handhaving van orde in de neu trale zones. China overweegt, aldus meldt Reuter, een beroep op den Volkenbond naar aan leiding van de beweerde schending van het verdrag der negen mogendheden door Japan. Maar China wenscht eerst zooveel mogelijk omtrent zijn positie te worden ingelicht ten einde een fiasco als in 1931 te vermijden. De autonome regeering weigert te on derhandelen met generaal Ho Jing-Tsji, den door Nanking gezonden minister van oorlog. Men wenscht aangaande Noord- China slechts te onderhandelen met den commandant van de garnizoenen van Pe king en Tientsin. Ho Jlng-Tsjl zou bin nenkort naar Nanking terugkeeren. Vol gens het agentschap Rengo zou de Ja pansche ambassadeur te Nanking protes teeren tegen de door China ondernomen diplomatieke stappen te Parijs en te Londen, waarbij het zich beklaaede over de schending van de Chineesche souverei- niteit in Noord-China. RECLAME 5144 ..Voltana"-gebvuikers die raden een elk Vraagt ook van „De Landbouw" deez' heerlijke „De Landbouw'Leiden. Tel. 218. [melk. .(Vervolg van het 3e Blad). De Engelsch-Fransche vredesbemoeiingen. LONDEN, 7 Dec. (Reuter). De Lon- densehe oohtendbladen schijnen slechts weinig verwachting te hebben van de be sprekingen, welke vandaag te Parijs zullen beginnen tusschen Sir Samuel Hoare en Laval. Algemeen legt men er weliswaar den nadruk op, dat de overwinning van Laval in de Kamer beschouwd moet worden als eert zeer belangrijken en gunstigen factor voor de vaststelling van een ge meenschappelijk Brltsch-Fransch stand punt, doch dat het uiterst twijfelachtig is, of Mussolini zich bereid zal willen verkla ren tot onderhandelingen op de basis van de Parijsche „vredesplannen" De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat het ultsel van het vertrek van Sir Samuel Hoare naar Parijs tot Zaterdag het gevolg is van de omstandigheid, dat de minister van buitenlandsche zaken eerst nog het van den Britschen ambassadeur te Rome ver wachte rapport over diens besprekingen met den Italiaanschen onderstaatssecre taris Suvlch op Donderdag J.I., wil be- studeeren. Sir Eric Drummond heeft de meening der Britsohe regeering weergegeven, dat Italië op het huidige oogenblik gunstiger voorwaarden kan verkrijgen dan bij een voortzetting voor onbepaalden tijd van de Italiaansche campagne in Abessynië. Mocht de Duce zich bereid verklaren tot onderhandelen, dan zouden de Brltsche en de Fransche staatslieden de opschorting van het embargo op petroleum, de proce dure voor de vredesonderhandelingen en de voorwaarden, waaronder de vrede zal kunnen worden gesloten, bespreken. Indien Mussolini evenwel zou weigeren, dan zouden Sir Samuel Hoare en Laval een laatste beroep tot Rome moeten richten cn tot overeenstemming moeten komen over de noodzakelijkheid van de toepas sing van sanctie-maatregelen voor petro leum. Reuter meldt uit Parijs, dat er nog belangrijke verschillen bestaan tusscheh cie Engelsche en de Fransche voorstellen. De voornaamste moeilijkheid bestaat hier in dat Laval een regeling met Mussolini slechts mogelijk acht door het afstaan van de provincie Tigre. terwijl naar het schijnt Fn-Pland niet bereid i- uit te gaan boven het kader der voorstellen, welke den Ita liaanschen ambassadeur Woensdag door Laval zijn overhandigd. De diplomatieke medewerker van de „Daily Herald" meldt op een in het oog springende plaats dat de vooruitzichten voor een vreedzame regeling met Musso lini definitief vernietigd zijn en dat Laval en Hoare waarschijnlijk reeds vandaag te Parijs zullen besluiten den Volkenbond den directen Invoer van een embargo op petroleum voor te stellen. Aan den vooravond der bespreking te Parijs heeft de Duce de Fransche regee ring medegedeeld, dat hij geen onderhan delingen in overweging wil nemen, welke voorzien in eenige territoriale overeen komst of een gebledsruil met Abessynië. Tegelijkertijd heeft Italië verscheidene kleine staten-leden van den Volkenbond te kennen gegeven, dat het de diploma tieke betrekkingen wil afbreken met lede ren staat, welke het afkondigen van sanc- tlcmaatregelen te Genève steunt. Vernon Bartlett verklaart ln de „News Chronicle" te weten, dat Engeland zou toestemmen ln het afstand doen door Abessynië van zekere gebieden aan Italië en wel ten eerste een strook van Tigre in het Noorden, met Inbegrip van Adoea, doch zónder Aksoem. Ten tweede een strook van de Danakil-woestijn, ten derde een deel van Ogaden met de rivier Webbe Sjebeli als Westelijke grens tot een punt, waar de 8ste breedtegraad en de 42ste lengtegraad elkander snijden. De Noord-westelijke grens zou bij Aram Areh aan de grens van Britsch-Somaliiand aansluiten, d.w.z. de belde belangrijke steden Harrar en Dzjldzjlga zouden Abes- sijnsch blijven. ROME. 7 Dec (Reuter). De Brltsche ambassadeur heeft hedenochtend een be zoek aan Mussolini gebracht. Abessynië wenscht Amerikaansche leening. LONDEN. De secretaris van het Abes- sljnsche gezantschap te Londen. Saphiro en de Amerikaansche financier Chertok zijn Vrijdagavond samen van Londen naar New York vertrokken Saphiro verkaarde van zijn regeering opdracht te hebben ge kregen te trachten in Amerika een lee ning te sluiten. Amcrika's neutraliteit, WASHINGTON, 7 Dec. (Reuter). In een pas thans gepubiiceerden brief, die presi dent Roosevelt op 14 November heeft ge richt tot bisschop Oldham van Albany, geeft Roosevelt een definitie van de neu traliteitspolitiek der Vereenigde Staten en zet hij voor het eerst zijn houding ten aanzien van de sancties uiteen. De maatregelen, aldus schrijft de presi dent. die de regeering achtereenvolgens heeft genomen, hadden een tweeledig doel: ons buiten den oorlog te houden en de vijandelijkheden te beperken en te be korten. Ik vestig er de aandacht op, zoo vervolgt Roosevelt, dat wij, verre van ons op een afstand te houden, verschillende stappen hebben gedaan in het belang van het her stel van den vrede, en ln verschillende opzichten verder zijn gegaan dan andere landen. De brief is het antwoord op een van den bisschop, waarin deze verklaarde, dat de Vereenigde Staten „niet de wereld zich moest laten vernederen" door zich niet met den Abessynlschen oorlog ln te laten, Van het front. ADDIS ABEBA, 7 December. (Reuter) Hier wordt bericht ontvangen dat de stad Gondau voor de tweede maal binnen 24 uur is gebombardeerd door een eskader Italiaansche bommenwerpers. De Egyptische ontevredenheid, CAIRO, 7 December (Reuter) De nieuwe verklaringen van Sir Samuel Hoare hebben in alle politieke kringen groote ontevredenheid gewekt. Een duizendtal betoogers heeft voor de residentie met luide kreten geprotesteerd. In de volkswijken hebben verschillende botsingen met de politie plaats gehad. Vijf a zes politieagenten zouden gewond zijn. Men verwacht dat de beweging zich zal uitbreiden. Automobilisten, geeft alleen signalen, wanneer het werkelijk noodig is en niet uit sleur o tijdverdrijf. Luxor-theater. De Russische Tsaren tijd met z'n vele «fhslagen en andere da den van tefreur lederde reeds menigmaal stof voor spannende films, die dikwijls groote belangstelling hebben gevonden. Zoo is het ook met .Azef, de verrader", een in menig opzicht aangrijpende geschiede nis, die aan het werkelijke leven ontleend heet te zijn en waarin vooral de creatie van Fritz Rasp groote aandacht verdient. Het is een zware rol, welke hij te vervullen kreeg, maar spelenderwijs overwint hij de moeilijkheden en maakt hij dezen Azef tot een levende figuur, wiens lugubere werk ons met verontwaardiging en afschuw ver vult! Heerschzuchtig, brutaal cn door drenkt met een onbeschrijflijke haat voor het bestaande gezag is hij in den kring der terroristen, waar ieder hem gehoorzaamt bij de voorbereiding van nieuwe aansla gen en gelooft in z'n trouw aan den op stand. Maar daarnevens staat een andere figuur: Raskin, de spion, die voor hooge bedragen z'n kameraden aan de politie verraadt en door valsche voorstellingen zich van lastige tegenstanders weet te ontdoen. En tenslotte, als derde: Neu- meyer. de koopman en huisvader, die lief de veinst voor vrouw en kind, doch zich te buiten gaat aan dolzinnige avonturen met een cabaret-artlsteHet is alsof Rasp, die toch wel een acteur van uitzonderlijke beteekenis is. telkens weer een gansch an dere gestalte aanneemt. Dan wijzigt zich z'n masker, krijgen houding, expressie en dictie een volkomen anderen vorm en her kent men ternauwernood de andere figuren uit dit dubbelleven. Het is dan ook ln het bijzonder het sterk suggestieve spel van Rasp, dat groote waarde geeft aan dit trieste terroristen-avontuur, waarin de aanslagen elkaar opvolgen en herhaalde lijk eindelooze rijen van schuldige en on schuldige Russen door hun monotone gezangen de aandacht trekkend door de straten van Moskou gaan. op weg raar Siberië! De vrouwelijke hoofdrollen 7>jn bij Olga Tschechowa en Hllde vgn Stolz in uitstekende handen, terwijl vooral de bij eenkomsten der terroristen met hun som bere en fanatieke gezichten van een bijna angst inboezemende werkelijkheid schij nen Het vraagstuk der werkloosheid onder jeugdige intellectueelen vormt het onder werp van de tweede hoofdfilm „Jeugd in nood", met goed spel van Jean Mulr. Ann Dvorak. Franchot Tone en eenige andere jonge artisten. Casino-Theater Het is een raar geval met den heer Ezza Ounce, want hij heeft vaak den hik; en wanneer genoemde heer oen hik heeft helpt er maar eén middel, een probaat middel overigens. Slechts ten oucierwetsche elixer kan hem van die las tige hebbelijkheid bevrijden En omdat die hikjes nogal dikwijls plaats hebben, is het vermoeden niet ongegrond dat het „drank je" alcoholhoudend is en het vermoeden wordt zekerheid. Laten we echter geen kwaad van Ezza vertellen, want hij heeft ook een zeer loffelijke eigenschap, n.l. het Ideaal nastreven om de Amerikaansche moraal te verbeteren, waarin zijn ?5 roil- lloen dollar hem trouw terzijde staan. En waar kan hij nu beter beginnen dan bij de revue? Ezza heeft ook een neef, Hora- tius, en deze Horatius komt in een ietwat tweeslachtige positie te verkeeren; aan den eenen kant zal hij een schenking van 10 millioen dollar van oom Ezza krijgen, een niet te versmaden bedrag; aan den anderen kant is hij door een listige af persing gedwongen de revue te financie ren. Bovendien is neef Horatius niet al te handig, want Horatius is Guy Kibbee en het is vooral deze komiek, die „Leve de vrouwtjes" tot een succes maakt. De bom barst natuurlijk, maar het is niet zoo heel erg meei, want te voren hebben we al een groot dee! van de revue gezien. En dan valt moral de techniek op, waarmee dezt film gemaakt is. techniek van ca—era- werk, lichteffecten en samenstel''i- Be kende gezichten van Hugh Herber* nl- "om Ezza Joan Biondell Rub" Keeler en Dick Powell zijn er verder te aanschouwen. Als tweede film draait ,Het betooverde huis" een film vol huivering en geheim zinnigheid. Trianon-theater De geschiedenis van den spulleman Liliom wiens liedjes en grapDen de voornaamste attracties vor men van den draaimolen van Madame Moscat. speelt zich hoofdzakelijk af in het roezige kermlsmilieu. Het is hier. dat Liliom kennis maakt met een schuchter meiske. waartoe hij zich zoo aangetrokken gevoelt, dat hij nog denzelfden avond ziin betrekking ln den steek laat en met haar gaat samenwonen. Erg gelukkig voelt Liliom zich ln die verhouding niet; ziin luidruchtige natuur begint al heel spoedig terug te verlangen naar het drukke ker- mislawaai en naar het schitterende klater goud: daarenboven is hij ln hooze nate lui en gemakzuchtig hetgeen door ziin vrouwtje nog in de hand wordt gewerkt door hem met teere zorg te omringen. Liliom voelt zijn eigen tekortkomingen: hij beseft dat de zorgelijke omstandigheden, waaronder zij verkeeren. aan hem alleen te wijten zijn maar hli mist de energie om te trachten oo eerlijke wiize het dage- iiiksch brood te verdienen De altruïstische houding van ziin vrouw vernedert hem in 't eieen oog nog meer en prikkelt hem zoo dat hii zich er toe verlaagt haar ln een opwelling van drift te slaan. Dan komt Mme Moscat weer op het tooneel en pro beert Lilioom te bewegen ziin oude be trekking weer op te nemen. Bijna slaagt zii in dien opzet doch wanneer Liliom verneemt dat hij eerlang vader zal wor den. verwerpt hit de verleidelijke voorstel len en stuurt Mme Moscat heen. HU be grijpt. dat hij nu eindelijk eens iets «al moeten doen om geld te verdienen en laat zich door zijn gemakzucht ertoe overreden om zijn medewerking te verleenen bil een roofmoord. De aanslag mislukt en Liliom, achtervolgd door de politie ziot veen an deren uitweg dan zich een mes in het hart te steken. Stervend wordt hij thuis ge bracht. waar hij een hartroerend afscheid neemt van zijn kleine Julle. Een met Franschen geest uitgesponnen visionaire uitbeelding van Liliom's terechtstelling voor den Oppersten Rechter, waarin hij alles wat hii misdeed wiit aan ziin werk loosheid besluit deze film. waarin de hoofdrollen op sublieme wijze worden ver tolkt door Charles Boyer en Madeleine Ozeray. Voor de pauze geven Victor McLanglen en Dorothy Del! uitstekend spel te genie ten in .Het meisje uit de zeemanskroeg". Lido-theater. - De eerste film „Het wonder der liefde" verplaatst ons in een dans-instltuut. De leerares krijgt door toedoen van haar verloofde een ongeluk en is verder voor haar beroep ongeschikt. Haar verloofde laat haar in den steek en ze probeert op een andere manier aan de kost te komen, wat haar aardig gelukt. Zij spaart zooveel zij kan. om een operatie die haar been weer normaal kan maken, te kunnen betalen. Ondertusschen maakt ze kennis met een ijsco-man. Deze wordt ten slotte verdacht van diefstal en om hem uit de gevangenis te redden, offert het leeraaresje haar zoo zuur verdiende spaarduiten. De ijsco-man vat dit echter verkeerd op en ook hij laat haar in den steek. Na verloop van tijd komt hij echter achter de waarheid en dan volgt het ge lukkige einde. „Op het verkeerde spoor", de tweede film, is van een geheel ander soort. Het is een film van geheimzinnigheid, avon turen en moorden. Liefhebbers van een spannend detectleve-verhaal kunnen we een bezoek aan „Lido" aanraden. Een rijke jongeman Sim Sturdevant is verliefd op een filmactrice. Zijn tante, een zeer excentrieke oude dame, wil hiervan ech ter niets weten. Frenna weigert een hu welijks-aanzoek van Sturdevant. Ze be weert te gaan trouwen met Haworth. Stur devant slaat Haworth bij een ruzie tegen de vlakte. Haworth, die door zijn vrien dinnetje Ll-a BepweT1 naar huis wordt gebracht, waar ook Frenna Plaice is, wordt daar vermoord. De dader is onbe kend. Dan volgt er een opeenvolging van verdenkingen, nazoekingen enz. Speur ders doen hun uiterste best, maar alles zonder succes. Totdat tenslotte Sim's tante zich met het geval op energieke wijze gaat bemoeien. Zij doet dit op de manier, zooals we dit van Adèle Sandrock gewend zijn. Op een avond van stroomen den regen en onweer, wordt na hevige achtervolgingen en schietpartijen het raadsel opgelost. Zooals vanzelf spreekt, blijkt het iemand te zUn op wien niet de minste verdenking was gevallen. De hu mor ls ln deze film niet vergeten. H Roxy-Theater „La Bataille" is eel Fransche film met een wel zeer actueel gegeven en wel de penetratie van de Wes' tersche beschaving in het land van d< Rijzende Zon. dat er naar streeft eer groote mogendheid te worden. Dit doe streeft ook de zeeofficier Jorisaha, met eer zijn volk eigen fanatisme na. Voor dit doe verloochent hij zelfs het volkseigene, da in den Japanner zoo sterk leeft en verg' ditzelfde van zijn vrouw Mltsou, die ziet met een Engelschen militairen deskundig Lu éen avontuur begeeft. Haar echtgenoo komt dit alles te weten en als hij slecmj licht gewond uit den gewonnen zeeslag rq voorschijn komt, maakt hij door harlkirJ den nationalen zelfmoord, een einde aan zijn leven. Een film met sterk doorvoew spel en uitstekend van regie; een film om ongetwijfeld een waardevol product oe Fransche filmindustrie genoemd kan wo -j den. Vóór de pauze draalt behalve een HolJ landsch journaal een vroolijke Duitsclel film „Een avontuur ln de Zuid-Express p die er als amusementsfilm zeker wezeij mag. De hoofdpersonen van deze gees™s geschiedenis zijn een lieftallige bezitsr van een luxueus hotel, Charlotte Susa, charmante, aan lager wal geraakte ke n <1 Karl Ludwig Diehl. een .gentleman-oollc^, ter", Ralph A. Roberts, e.a. Dat dit one"» in staat zal zUn den bezoekers een l genaam uurtje te verschaffen, behoettg betoog. Alleszins dus een Pr°Sr® waarmee de directie van dit theater den dag kan komen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2