Hoare doet nogmaals een beroep op Mussolini. VRIJDAG 6 DECEMBER 1935 No. 23222 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. sste EiDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Ï30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere ladvertentles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk ■jager tarief. Kleine advertenties uitsluitend by vooruitbetaling I Woensdags en Zaterdags 50 ets by maximum aantal woorden Ivan 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven |l'0 ets. porto te betalen. - Verplicht bewUsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2 35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. het sint nicolaas-feest. School Haverstraat. vijfde December was voor de kinde- Ivan de openbare lagere school aan de ^erstraat een feestdag, vóór halftlen waren alle klassen ver leid in het gymnastieklokaal, waar hun billende verrassingen wachtten, lewel St. Nicolaas zelf niet aanwezig [zijn. Is er volop genoterj. Het lokaal Inamelyk veranderd In een bioscoop. Vaderen woonden een voorstelling bij, ilonk als een klok. Begonnen werd met aardige teekenfilm, welke al dadeiyk rroolyke stemming er ln bracht. Ver- s waren Roodkapje en Asschepoetster de beurt, terwUl ten slotte het hoofd- iier volgde: „De Dierenvriend", een j, die naast vele grappige voorvallen ook fee momenten gaf op het gebied van lendressuur. psschen de films door stroomde de lolademelk uit de groote ketels, een [raad, die schier onuitputteiyk scheen, perd verder getracteerd op speculaas lorstplaat, terwyi alle kinderej nog een kie versnapering mee naar huls kregen, ben om halftwaalf de kleine feest- [gers in opgewonden stemming het aal verlieten, konden het personeel der lol en de oudercommissie met voldoe- r terugzien op een wel bijzonder ge- Igd St. Nicolaasfeest. Leidsche Geitenfokkersver. J een der aaien van het Nutsgebouw Jen de kinderen van leden der L.G.V. ■feest gevierd. Er waren ongeveer 200 Keren benevens afgevaardigden Van tervereenigingen te Noordwljk, Katwyk [Voorschoten, alsmed van den Politle- Jd voor Dierenbescherming, fegonnen werd met een paar leuke, door T gezongen liedjes, begeleid door mej. I. Broek. Daarna werd er een kop cho ps met toebehooren genuttigd en ver ten de familie Jan Klaassen op het jeel. waarom hartehjk werd gelachen, •olgens werd de Goede Sint met Zwarte T onder zang en muziek binnengeleid, ichillende kinderen moesten voor den 1 verschijnen, waarna hy de zaal verliet Ide belofte, dat alle kinderen na afloop I zak met lekkers mee naar huis fenten nemen. Deze mededeeling werd, •is te begrypen is. met luid gejuich pangen. Nadat men og geruimen tijd Tpperste feeststemming büeen was ge len sloot de voorzitter met woorden van to allen, die tot het welslagen van i middag hadden medegewerkt. BU de L. W. S. V. Leidsche Wandelsport-Vereeniging met de leden en donateurs haar Jlhoneel Sinterklaasfeest gevierd. De [ine v. d. Bos. de heer H. Regeer en de Happy Boys"-band hebben dezen 1 tot een zeer geslaagden gemaakt. J.W.S.V. kan dan ook met genoegen op fen avond terugzien. St. Nicolaas voor de werkioozen. femens het St. Nicolaascomité, dat gis- lamiddag een St. Nicolaasfeestje heeft hen voor kinderen van ouders, stem- N bij Maatschappeiyk Hulpbetoon, ft hartelijk dank gebracht aan allen, [rebben bijgedragen tot het slagen van m middag. In het bijzonder aan de ®e van ..Zomerlust", voor het he iloos beschikbaar stellen van de zaal, de directie van de „Landbouw", die lis 200 liter melk beschikbaar heeft en aan den heer P. Nederlof, F? voor een zeer geringen prijs speel- beschikbaar stelde, dat door de kin- Sretig ln ontvangst werd genomen. IfELDADIGHEIDSBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND. rer ons liggen weer de weldadigheids- p.aarten voor het kind. Moeten wij oog aanbevelen? De kaarten zyn van uitvoering en men verricht aankoop een nuttig werk in het be- 5 van vele kinderen, van alle gezindten, legt ongetwijfeld voldoende! MILITARIA. ministerieele beschikking zyn met »g van 1 Januari 1936 overgeplaatst pet 4de regiment infanterie alhier de [luitenant C. F. v. d. Berg van het Jfetoimverband Leiden; de 1ste luite- I' H, J. Koning van den staf der in- pne (blijft in zyn functie van adju- van den Inspecteur van den Vry- 11 Land'lsorm gehandhaafd ien oor p Dingemanse van den staf der interie blijft in zyn tegenwoordige Ple van „toegevoegd aan den I. V.L." Nibhaafd). ZILVEREN JUBILEUM MEJ. D. COEBERGH. Als lid van den Voogdijraad. Zooals gemeld, zal mej. D. Coebergh 10 dezer 25 jaar lid zyn van den Voogdy- raad Heden ls dit feit in een zitting van den Voogdyraad herdacht Daar werd door den voorzitter, mr. E. J. Bolsius, volgende rede gehouden: Onze vergaderzaal is vandaag gesierd met bloemen; dat duidt op iets byzonders in een vergadering, waarin geregeld niet de zonnezyde van het leven getoond werd. Mej. D. M. J. Coebergh. wy willen ons echter een oogenblik uit die gewone sfeer van ons vergaderwerk onttrokken, omdat we een jublleerend lid in ons midden hebben. Over eenige dagen n.l. 10 December a.s. zal het 25 jaar geleden zyn, dat mej. Dora Coebergh werd benoemd tot lid van den Voogdyraad te Leiden: dat was toen de Voogdijraad nog stond ln het begin van zyn werk; het getal der leden werd toen van 5 tot 7 uitgebreid en een der toen meer gekozen leden was mej. Coebergh; geen der toen met haar zitting hebbende leden ls thans nog lid van den Voogdijraad. Het spreekt wel van zelf. dat het niet alleen het getal der jaren is. dat aanlei ding geeft met een enkel woord dit jubi leum te herdenken. Dat gy, mej. Coebergh, gedurende al die jaren in opgewektheid en goede gezondheid Uw werk hebt kunnen verrichten zal U reden zyn God dank te brengen, dat gij het werk aan den Voogdyraad opgedragen hebt gedaan, zooals van U by uw benoeming werd verwacht, is voor ons een reden tot dankbaarheid en daarvan willen we heden gaarne getuigen. Naast uw groote ervaring op het gebied van ons werk verzameld in al dien tijd dat gij lid waart, staat uw uitgebreide kennis met de maatschaopelljke toestanden :n Leiden; een kennis die gy U bij uitstek eigen kondt maken omdat het lidmaat schap van den Voogdyraad niet uw eenige taak was in de maatschappelijke zorgen immers ook aan het charitatieve werk der St. Elisabethvereeniging en aan het maat schappeiyk werk van de Vereeniging tot Maatschappeiyk Hulpbetoon hebt gy uw krachten gegeven; zeer vaak kwam in den Voogdyraad te stade, wat gü daar ender- vondt en zaagt, en omgekeerd zal het voor die andere vereenigingen van groote waarde geweest zijn. wat gy by uw werk in den Voogdyraad te doen vondt. Een gelukkige wisselwerking die beider streven ten goede kwam en daaraan te danken, dat git tyd vondt en lust en energie om dit alles te ondernemen. De Voogdyraad stelde dan ook steeds prijs op uw adviezen en luisterde gaarne naar uw meening. Maar het was niet alleen als lid van den Raad. dat uw medeleden uw werk konden waardeeren; tweemaal in de afgeloopen periode zyt gij geroepen geweest het voor zitterschap waar te nemen; eenmaal deedt gij dat in het tydvak vap December 1924 tot Juli 1925, toen de voorzitter door onge steldheid verhinderd was zyn werk te doen en nog eens van Augustus 1925 tot October 1927 toen de voorzittersplaats vacant was De waardeering voor uw werk in dien tyd is U niet onthouden en gaarne getuig ik daar heden namens den Voogdyraad nog eens opnieuw van. Het mag dan ook ongetwyfeld voor U een voldoening zijn uw werk gewaardeerd te weten; ons ls het een aangename taak U daarvan te overtuigen. Moge die voldoening voor U zelf en die waardeering by uw medeleven voor U een reden zyn met dankbaarheid aan al uw arbeid gedaan in het belang van de aan den Voogdyraad opgedragen taak terug te denken, maar tevens ook om met opge wektheid en liefde in de toekomst met ons te bhjven arbeiden in het belang van het ons toevertrouwde; uw ervaring en kennis moge nog vele jaren onze Raad tot nut strekken. Gaarne hopen wy en wenschen we U toe, dat God U de kradhten geeft die onge twyfeld noodig zyn om uw werk lang te kunnen voortzetten. O Van 't front blijft nieuws van beteekenis bij voortduring ontbreken. In zijn rede voor het Engelsche Lagerhuis heeft minister Hoare nog eens een dringend beroep op Mussolini gedaan om voor 12 dezer, wanneer over een petroleum-embargo zal worden beslist, onderhandelingen te openen tot bijlegging van het conflict. Blijkbaar zouden dan de resultaten der Parijsche besprekingen als basis moeten dienen. In Italië toont men echter nog weinig optimisme ten aanzien van de mogelijkheid van een oplossing. handelsregister kamer van koophandel. Opheffing: l. v. d. Valk in liquidatie, Hooge Rijndijk F 63. Zoeterwoude. bin- nenlandsche handel in bloembollen enz. de werkloosheid. Bij den Gemeentehjken Dienst voor Sociale Zaken, afd. Arbeidsbemiddeling stonden gisteren als werkzoekenden inge schreven: Bouwvakarbeiders: Baggerlieden 3, be hangers 37. betonwerkers 71, belonvlech- ters 38, fundeeringwerkers 1. glazenmaKcrs 1, glazenwasschers 9, granietwerkers 14, grondwerkers 117, heiers 4, metselaars 135, opperlieden 112, schilders 207, sloopers 7, steenbikkers 2, steenhouwers 5, straatma kers 3, hulp-straatmakers 10, stucadoors, witters 71, timmerlieden 255. uitvoerders 5, voegers 20. ongesch. bouwarb. 8. Tot. 1135 Fabrieksarbeiders; bleekers 18, lompen sorteerders 19. vellenblooters 3, zeepfabr.- arb. 6, steenfabr. arb. 124, ongesch. Fabr.- arbeiders 76. Totaal 246. Kantoorpersoneel: kantoorpersoneel 101 reizigers, colp. 40, winkelbedienden 35. in casseerders 13, musici 6. ondcrwyzers 11, overheidspersoneel 13, verplegers 1. To taal 220. Hotel-Cafe-pcrsoneel: huispersoneel 13, keliners 45, koks 9. Totaal 67. Houtbewerkers: beddenmakers 2, hout bewerkers 68. kistenmakers 8. kuipers 9, lijstenmakers 5. mandenmakers 2. meubel makers 28, meubelstoffeerders 20, politoer- d'.rs 2, ongesch arbeiders 30. Totaal 174: Kleermakers: kleermakers 68. kappers 6. schoenmakers 3. Totaal 82. Land- en Tulnarb bloemisten 37. land arbeiders 29. tuinlieden 19. warmoeziers 12. ongesch. landarb. 7. Totaal 104 Metaalbewerkers: bankwerkers 124, blik- bewerkers 28, burgersmeden 42, crasseurs 1, electnciens 45. galvaniseurs 1, gasfitters 10. gereedschapmakers 2. instrumentma kers 2. isoleerders 5, kernmakers 1. ketting- smeden 32. klinkers 18. koperslagers 4, lab. bedienden 1, lasschers 12. loodgieters 45, machinisten 23. metaalbooraers 7, me- taaldraaicrs 17, metaalschavers 2, metaal slijpers 4, monteurs 18, pianostemmers 1, polijsters 1. ponsers 5. rijtugschilders 1, rijwielherstellers 13. scheepstimmerlieden 12 stokers 21, tegenhouders 18, verw. mon teurs 17, voorslaanders 8, voorwarmers 5, vulcaniseurs 1. vuurwerkers 13. wagenma kers 5, ijzerwerkers 55. zandvormers 3, zil versmeden 1, ongesch. arbeiders. 39. To taal 664. Sigarenmakers: sigarenmakers 6. siga- rensorteerders 3, strippers 1. Totaal 10. Technici, opzichters: bedrijfsleiders 4, rechnikers 7. teekenaars 12. werkmeesters 16 Totaal 39 Textie'.arfcriders: hekelaars 7, katoen- drukkers 31. kluwers e.a 8, luikers 11. plaatsnyders e. a. 25, schrobbelaars 2, spinners 32, spoelers 3, sterkers 3. strijkers 12. wevers 100, wolbewerkers 32. ongesch. textielarb. 62. Totaal 328. Transportarbeiders: chauffeurs 126. em- balleurs 4, expeditieknechten 19, koetsiers 14. magazynkn. 58, loopknechten 43. schip pers 90. spoor- en trampers. 17, wakers 3, transportarbeiders 65, losse arbeiders 464. Totaal 903. Typografen: boekbinders 32. boekdruk kers 15, fotografen 2, hulp-vakarbeiders 3, letterzetters 30, steendrukkers 3. To taal 85. Voedingsmlddelenarb.: bakkers 94, mo lenaars 1, ovenisten 4, slagers 64, suiker werkers 22. wünkooperskn. 9, zoutzieders- 2 zuivelbere ders 4, ongesch. voedingsarb. 32 Totaal 232. Vrouwen: naaisters 13, breisters 2. win keljuffrouwen 18. kantoorpersoneel 42, kapsters 1, mangelsters 1, meesters in de rechten 1, onderwyzeressen 5, serveersters 3. teekenaresen 1, verpleegsters 11, huisel. diensten 201, fabr. arbeidsters 23. Tot. 322. Alg. totaal 4611. 6 Dec. 1934 4094 7 Dec. 1933 3317 Ben. 71 ged. werkioozen en 28 werkverschaffing. Er wordt door ingezetenen geklaagd over het feit, dat een onbekend persoon Christeiyke blaadjes te koop aanbiedt ten bate der Ver. van Geloovigen Langebrug 63, alhier. Daar deze vereeniging geen lectuur uitgeft, zij men tegen dezen ver koop gewaarschuwd. Ten nadeele van mej. A. v. K. is gisteravond uit de handtasch, gebonden op haar fiets, welke zy onbeheerd had laten staan, een taschje ontvreemd, in houdende eenige snuisterijen. FRANKRIJK. Het Kamerdebat - Weer een politie- schandaal. Gistermorgen is de Fransche Kamer op nieuw bijeengekomen ter voortzetting van de debatten over de strydbonden. Het was herhaaldelijk zeer onrustig in de zaal. Bardon, centrum-afgevaardigde van Li moges, oefende felle critiek op het beleid van het socialistische gemeentebestuur van die stad. Men wordt er slechts beschermd, aldus zeide hij, indien men links-georiën teerd is. De links-onafhankelijke afgevaardigde Haye zeide, dat het republikeinsche recht van vergadering te Limoges is geschonden. Hy vroeg, welke maatregelen de regeering denkt te nemen ter bescherming der repu blikeinsche vrijheden. Het onafhankeiyke lid Dommange be schuldigde de commissie van 6 Februari partijdig te zyn geweest voor Frot, den toenmaligen minister van binnenlandsche zaken. Frot besteeg de tribune om zyn houding op dien bloedigen dag te verdedigen; de leden van de rechterzyde scholden hem uit. Dommange herinnerde er aan, dat hij voor de commissie van 6 Februari Dala- dier. den toenmaligen minister-president en Frot. verantwoordeiyk heeft gesteld voor den onvoldoenden ordedienst op de Place de la Concorde en ook, dat zy het schieten niet hebben doen staken. De vergadering is vervolgens opgeheven en verdaagd tot later in den middag. Toen verdedigde de rechtsche afgevaar digde Talttinger. de president der „Jeu- nesse Patriotique'de zaak der ligues. Hij deed heftige aanvallen op de communisten, die hij de handlangers van Moskou noem de Hij las verschillende documenten voor, op grond waarvan hij concludeerde, dat er gewapende communistische organisaties bestaan. Vallat sprak als lid van de „Croix de Feu" Hij zeide. dat de leden dezer organi satie de laatste jaren voortdurend hebben b'ootgestaan aan aanvallen en overvallen door de linksche groepen. Te Limoges heb ben zy zich voor het eerst energiek te weer gesteld. Het is absurd om in ieder optre den der Croix de Feu een provocatie te zien. Herhaaldelyk werd Vallet door commu nisten geïnterrumpeerd. Er werd geroepen: Moordenaar! Fascist! Askari! en van de andere zyde. „Mond houden!" Tenslotte hebben Ibarnegaray van de Federation Républicrlne uit naam van de Croix de Feu, Leon Blum uit naam dei- socialisten en de communisten tegelyker- tyd verklaard, aan hun resp. formaties elk militair karakter te willen ontnemen. In verband hiermede werd met algemeen» stemmen besloten de debatten over de strydbonden te sluiten. De Petit Parislen" meldt, dat de com missaris van politie en leider van de Süreté te Grenoble, Lalane, bu beschik king van den minister van binnenlandsche zaken is geschorst. Lalane, die sedert een jaar te Grenoble werkzaam was, was afkomstig uit Avignon. Verschillende belangrijke zaken had hy tot een goed einde weten te brengen, totdat hij in aanraking kwam met zekere Emilie Coudére een avonturierster, die by de po litie in geheel Frankrijk bekend was. en verscheidene malen was veroordeeld we gens oplichting. Deze vrouw, welke te Grenoble was aan gehouden wegens oplichting, werd door Lalane ondervraagd. De commissaris stond haar toe zich even te verwyderen. van welke gelegenheid de vrouw gebruik maakte, te ontsnappen. Een maand later werd zy gearresteerd en door de rechtbank veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf In de gevangenis deelde zy mede, hoe zij erin geslaagd was, uit het politiebureau te Grenoble te ontsnappen. Haar mededee- lingen bleken bij een ingesteld onderzoek juist te zyn, hetgeen den minister van bin nenlandsche zaken aanleiding gaf tot de schorsing van den commissaris. BINNENLAND. Het antwoord van de S.D.A.P.-Kamer fractie aan Mr. Duys. (4e Blad). Het kleine vliegtuig: „De Scheldemusch" is bijna gereed. (4e Blad). Het verslag der commissie van rappor teurs over de begrooting van Zuid-Hol land. (Ie Blad). BUITENLAND. De Engelsche minister Hoare over de buitenlandsche politiek. (3e Blad). Het verdere debat in het Engelsche Lagerhuis. (Buitenland, le Blad). Optreden tegen Duitsche geestelijken. (Buitenland, le Blad). Bevredigend verloop voor Laval der de batten in de Fransche Kamer. (Buiten land, le Blad). Verklaring van den Amerikaanschen minister Huil inzake de kwestie van Noord-China. (Buitenland, le Blad). Een uiteenzetting van den Tsjecho- Slowaakschen premier. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. DUITSCHLAND. De Kerkstrijd. Gemeld wordt dat de twee leiders van de oppositioneele kerk, n.l ds. Jacobi te Berlijn, voorzitter van de Synode der be lli deniskerk en Scharf voorzitter van de provinciale synode in Brandenburg, door ae geheime politie zyn gewaarschuwd, dat indien zü zouden voortgaan zich te verzetten tegen de besluiten van Kerrl zii zouden blootstaan aan straffen wegens hoogverraad. Reuter vernam dat beiden hebben ge antwoord ..Jezus Christus vond den dood door een verrader en wii zijn ervan overtuigd Zyn voetstappen te drukken door gehoorzaam heid aan Kerrl te weigeren". De leiders der belijdeniskerk verwach ten nu massa-arrestaties. POLEN. De minister van financiën over de begrooting. In den Sejm heeft de minister van financiën in een uitvoerige rede de ont- werp-begrooting voor 1936/1937 gemoti veerd. De regeering. aldus verklaarde hij. heeft van de verleende volmachten gebruik ge maakt om door een reeks ingrijpende maatregelen orde te schennen. Deze maat regelen hebben betrekking op de salaris sen. de belastingen de kartelprüzen enz. De regeering heeft er zorg voor gedra gen dat de landbouw en in het byzonder het kleine boerenbedrijf verlichting van lasten genieten want slechts door een sv'tematische en permanente verhooging der koonkracht op het platteland ls een verbetering te verwachten van den toe stand in de steden, de industrie en den handel Er zuilen maatregelen tegen dub bele inkomens van ambtenaren worden genomen. Al deze ingrijpende maatregelen ziin slechts voor één keer genomen. De methodische verwezenlijking der nieuwe richtlijnen voor het economische leven zal door de regeering worden nage streefd in samenwerking met. Seim en Banaat en binnenkort zul'en de desbetref fend» wetsontwerpen aan deze colleges worden voorgelegd De minister sprak de hoop uit dat reeds in het komende voorjaar gezegd zal kun nen worden dat men de financieele situatie meester is. zoodat men in den loop vap het begrooting»iaar nog geen stao verder zal kunnen gaan. VEREENIGDE STATEN. Aantal werkioozen met 5 miilioen verminderd. Het aantal werkioozen in de Vereenigde Staten is in het tildvak van Maart 1933 tot September 1935 met ongeveer 5 miilioen afgenomen. In 1933 had het werkloosheids cijfer zijn maximum bereikt met 15.071.000 In de periode die volgde, konden ongeveer 5 miilioen menschen worden te werk ge steld. Aannemende, dat gedurende dezen tijd anderzijds het aantal werkioozen met één mil'ioen is toegenomen kan men het tota'e aantal op het oogenblik schatten od ongeveer elf miilioen. De meesten hier van zijn arbeiders uit fabrieken of het bouwbedrijf. De wegenbouw is de eenige tak van bedrijf, die geen werkloosheid kent.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1