Bemiddelingspogingen in den oorlog? 76ste Jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1935 No. 23221 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Aan het oorlogsfront blijft het nog steeds rustig. Van diverse zijden komen geruchten van ernstige bemiddelingspogingen, doch iedere officieele be vestiging daarvan ontbreekt nog. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. f LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 cis, per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f.2 35 per week t. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0 80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Lelden brengt ter algemeene kennis, dat het bij Raads besluit van 2 December 1935 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidings plan, ten aanzien van gronden, gelegen ten Oosten van den Lammenschansweg, van 5 December 1935 tot en met 19 December 1835 op de gemeente-secretarie, afd Al gemeene Zaken, voor een ieder ter inzage zal liggen. De burgemeester voornoemd, A. v. d. SANDE BAKHUYZEN. Leiden, 5 December 1935. 5087 HIPPOCRATES VAN COS. Lezing van dr. J. G. dc Lint. In het Kamerlingh Onnes Laboratorium heelt dr. J. G. de Lint uit Den Haag op titnoodiging van 't Nederlandsch Natuur wetenschappelijk Museum en het Leidsch Universiteitsfonds een lezing gehouden tier Hippocrates van Cos. Het volgende ls er aan ontleend Willen wij ons een helder denkbeeld vor sen van de geneeskunde in Griekenland tijdens de 5e eeuw v. Chr. dan dienen wij ten oogenblik in een vroegere periode te Kwijlen. Vanaf de zevende eeuw voor Christus werd Asklepios als de god der geneeskunde vereerd. Zijn door geheel Griekenland verspreide tempels moeten wij opvatten als een soort sanatoria, waar K zieken genezing kwamen zoeken. Gezondheid wordt als hoogste goed be schouwd. Daarom is ziekte een groot onge luk, want het verwijdert de menschen van den toestand van volkomenheid, maakt 'ten minderwaardig. Dit ideaal voorop stel lende. Is het duidelijk, dat een genees- tandige behandeling bij een ongeneeslijke riekte onzin wordt; waar de gezondheid toch niet herkregen kan worden, wordt het begrijpelijk dat men in Sparta mis- vonnde pasgeborenen ter dood bracht en dat een niet te genezen aandoening een loldoende reden voor zelfmoord kon wor- Naast de Asklepiospriesters werd de geneeskunde uitgeoefend door de afstam melingen van Asklepios. die zich asklcpi- icen noemden. Zij vormden een soort ge heim genootschap, gebaseerd op familie traditie en dit genootschap werd later uit gebreid door opname van anderen. De eerste, die de geneeskunde tot een ttlfstandige wetenschap heeft verheven is Hippocrates van Oos geweest, ook Hippo crates n genoemd, naar zijn gelijknamigen grootvader. Men neemt algemeen aan, dat in 459 of 460 v. Ohr. geboren is op het eiland Cos en waarschijnlijk is hij in 377 Chr. te Larissa gestorven. Dat deze [eneesheer zoo beroemd geworden is, ligt treotendeels aan het bewaard gebleven üjn van zijn geschriften, die bekend zijn ouder den naam van het Corpus Hippo- craticum. Het is een verzameling van 53, volgens anderen zelfs van 73 geneeskun- werken. De groote waarde van het corpus hippocraticum ligt hierin, dat het bron is van onze kennis der Grieksche geneeskunde, de samenvatting van wat «Grieksche geneesheeren geleerd hebben fc dat liet corpus het geneeskundig den- »en en handelen meer dan tweeduizend Har sterk beïnvloed heeft. De historische P«scon van Hippocrates geraakt daardoor op den achtergrond, maar uit bijna alle geschiiiten spreekt een geest van genees- randig onderzoek, dat op de nuchtere 'aarneming berust en een hooge genees- huidige ethiek, die reeds toen bij de uit- oofeuing der praxis in toepassing gebracht 'M en' die tegenwoordig nog voor het Waal van geneeskundig handelen geldt Spi toonde aan dat, in de bovengenoem de geschriften overal het principe is terug linden, dat de geneesheer zich te allen u»e volkomen bewust dient te zijn van groote verantwoordelijkheid, die hem <W beroep oplegt, niet alleen tegenover zieken, maar ook tegenover de ge- Wanschap entegenover zijn collega's! woot Ls het aantal voorwaarden, waaraan «fts moet voldoen wat betreft zijn op- Leden, zijn houding, zijn kleeding en zijn "Lengen. Even uitvoerig wordt de houding van j® arts besproken tijdens het zieken- j Naast al hetgene, wat Hippocrates de askleiadengepeeskunde heeft over- Emen' k ook 116 traditie door hem in J"ge eere gehouden. Bovendien verviel de platieve geneeskunde, die door deduc- theoretische bespiegelingen de oor- van ziekten wilde afleiden. Hippo- Plaatst de Empirie hiertegenover de aj:®rnenhng. als het eenige toelaatbare .V'j'-'spiint voor de beoordeeling der ««en. Toch meene men niet, dat wij •win een terugslag te zien hebben tot L^pirische geneeskunde, want bij de was de prognose, de voorspelling u den afloop der ziekte, de band, die de iJlri^h opgedane ondervindingen bijeen aan' kunnen nog een stap verder u en de hippocratische methode die a'anJ 'e noemen, de methode om uit-, luw van het bijzondere tot algemeene 1"'Strekkingen te komen. Bij lezing van corpus hippocraticum worden wij tel O kenmale getroffen door de nauwkeurig heid, waarmede geobserveerd wordt en door de volledigheid van het onderzoek, alsmede door de schrandere methoden, daarbij in toepassing gebracht. De „Kunst" bestond in de beoordeeling van ieder ziektegeval op zich zelf, in de gevolgtrek kingen uit de waarnemingen in verband met de therapie en de prognose. Het kwam er dus op aan om de ziekteverschijnselen te schiften in dezulken, die belangrijk wa ren en diegenen, die geen invloed op het ziekteproces uitoefenden en de observaties te vereenigen onder een gemeenschappelijk gezichtspunt. Met andere woorden het doel van den hippocratischen geneesheer was, om leder ziektegeval individueel te beoor- deelen, niet de ziekte te behandelen en de zieke pas in de tweede plaats in aanmer king te nemen. De geneeswijze was geheel gebaseerd op de natuurlijke geneeskracht, die in ieder mensch aanwezig is. In tegenstelling met de geneeskunde der oudere kuituren heeft de Grieksche arts zich losgemaakt van de dogmatisch voorgeschreven behandelings methoden en zich de vrijheid voorbehouden in ieder ziektegeval naar eigen goedvin den te kunnen handelen en individuali- seerende zijn patiënten naar gelang van hun toestand een diëet voor te schrijven. De therapie had in hoofdzaak ten doel om de uitscheiding van de ziekteverwekkende stoffen te bevorderen. Dit komt in de eerste plaats tot uiting bij de behandeling der infectieziekten, waaraan de Grieken buitengewoon veel aandacht gewijd heb ben Tenslotte wees spr. nogmaals op de hooge wetenschappelijke waarde van de op naam van Hippocrates staande geschriften. Waar daarbij de persoon van Hippocrates op den achtergrond kwam, is die naam een symbool geworden, dat voor ons. aldus spr., het hoogtepunt der Grieksche genees kunde voorstelt GEREF. SCHOOLVERBAND. Jaarvergadering van het district Leiden. Het district Leiden van het Geret. Schoolverband hield de najaarsvergade ring in Rijnsburg. De voorzitter, ds. Bouw man van hier, opende de middagverga dering in „Concordia", door voor te gaan in gebed, het laten zingen van ps. 86 6 en het voorlezen van ps. 119 116 Daama trad als spreker op de heer Hiel- kema. onderwijzer te Mageiang, thans met verlof in Nederland, Onderwerp was het Chr. Onderwijs in Ned.-Indië. Spr. gaf allereerst een algemeen over zicht van het Chr. onderwijs in Indië om daarna meer in het bijzonder het onder wijs op de Chr. Mulo-school te Mageiang te behandelen Spr. besloot met er op te wijzen, dat al is het werk daar ook vaak ontmoedigend, met vol vertrouwen op Gods zegen veel voor de kinderen der Ja vanen kan worden verricht. In de Geref. Kerk trad 's avonds dr. Los van Den Haag op met het onderwerp „Tucht volgens de H. S.". Allereerst werd een verklaring gegeven van het woord tucht en er dan op gewezen, wat Christe lijke tucht beteekent n.l. het trekken van het kinderhart met koorden der lielde naar Jezus. Er moeten schilddragers Gods gevormd worden. De middelen, welke de H. S. aangeeft zijn: 1. Onderwijs; 2. de verootmoediging van den zondaar. Op beide punten gaat spr. uitvoerig in en licht dan toe, hoe daarvoor op de scho len gehandeld moet worden. De kinderen moeten onderwezen worden in Gods Hei lige Wet. Spr. eindigt met aan te geven het intiem karakter van de Chr. Tucht, waarin ook het gebed een ruime plaats moet innemen. De bijeenkomst werd met dankgebed en het zingen van ps. 103 9 beëindigd. SCHOOL MEDUSASTRAAT A. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Bij beschikking van den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ls dl'. C. P. van Nes, arts, directeur van de Annakliniek te dezer stede, tot weder- opzeggens toegelaten ais privaat-docent in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks universiteit alhier om onderwijs te geven in de orthopaedie. St Nicolaasviering. Bovengenoemde school heeft op waar lijk grootsche wijze haar St Nicolaasfeest gevierd. Dit keer had de nog jonge Ouder- Commissie zich. natuurlijk in nauwe samenwerking met het hoofd der school, den heer A. W. I. Korswagen er voor ge spannen de kinderen een heerlijken en onvergetelijken dag te bereiden. En daarin is men zeer zeker geslaagd. 's Ochtends reeds bracht de heilige bis schop een bezoek aan de lagere klassen, waar menig kinderhartje onstuimig klopte bii het weerzien van den goeden ouden Sint. die overal om zich heen slechts vreugde wil scheppen. Ook echter trof de Sint enkele gezichtjes aan waarin een paar angstige kijkertjes btina onafgebro ken keken naar de roe en de zak van den zwarten knecht. Gelukkig evenwel be hoefde deze geen dienst te doen. hetgeen voor enkelen toch wel een opluchting bleek te zijn. Veel tijd had St. Nicolaas evenwel niet er ziin zooveel kinderen! en nadat hij toegezongen was. moest hij weer ver trekken een kleine tractatle achterlatend. Des middags was hët voor alle leerlin gen der school in de gyhinastiekzaal feest, dat ook werd bijeewoond door den Inspec teur van het Onderwijs, den heer H. Vriend. Allereerst werd na een korte in leiding. door den heer B. Devilé op leuke wiize de poppenkast vertoond. En hoe! Wat leefden de kinderen mee met den armen schoenmaker Elzendraad wien de schoentjes voor het Drinsesie od gemeene wiize werden ontnomen! Wat werden El- zendraad's concurrent schoenmaker Rub- berhak. minder vleiende benamingen toe geroepen toen hij zich op een oneerlijke manier de mooiste schoentjes toeëigende en wat waren ze blii toen Elzendraad ten slotte toch met den prijs ging strijken. Een tractatie. bestaande uit wat snoe perijen en een kop chocolademelk (welke geschonken was door de firma Van der Kloot), ging er tusschen de bedrijfjes gretig in. Na de poppenkast volgden enkele goocheltoeren eveneens verzorgd door den heer Devilé. die ook alle aandacht hadden. Toen nogmaals was rondgegaan met ver schillende versnanerineen konden velen niet gelooven dat de klok al bijna vier uur aanwees en het einde van dezen heer- liiken school"middag zeer nabii was. Echter niet nadat allen nog een zakie lekkernijen hadden ontvangen togen de leerlingen oDgetozen huiswaarts om vlug thuis al het eenotene aan vader moeder en broertjes of zusjes te vertellen ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mejuffrouw A. C. C. Nijhotf (Den Haag) en de heer A. F Hoor weg (Den Haag). o- Geslaagd voor het examen „Boekhou den" afgenomen door den Ned. R.K. Bond „St. Genesius" de dames W. P. Th. van Wis sen en E. J. van Wissen. Eveneens voor het examen „Ned. Han delscorrespondentie" de dames M A de Jong. P. M. C. Langezaai. M. A. Luykx. W. J. Omtzigt en G. C. M. Zwetsloot, leerlingen van de Mariaschool Haarlemmerstraat. Onze stadgenoot Leo Dée behaalde aan het Koninklijk Conservatorium te Den Haag het orkestdiploma voor violoncel. De dienstplichtigen der lichting 1930 van het 2e reg. huzaren, die op 1 Octobei 1936 overgaan naar 't 6e reg. veldartillerie, komen te 's Gravenhage bij de trein- afdeeling der le artilleriebrigade voor her halingsoefeningen onder de wapenen en wel van 13 t/m 29 Januari, van 30 Januari t/m 15 Februari, van 17 Februari t/m 4 Maart of van 5 t/m 21 Maart 1936, Met ingang van heden is het van ouds bekende café van den heer Jb. Kossen. dat sinds bijna 30 jaar gevestigd is geweest aan de Steenstraat no. 20. over gebracht naar Lammermarkt 11. Op de plaats waar vroeger twee onaanzienlijke huisic3 stonden is door de goede zorgen van den aan-^—re"- Oostveen een modern café verrezen dai zoowel in- ais uitwen dig een keurizen indruk maakt. De ge- heele inventaris werd geleverd door de firma de Leeuw uit Amsterdam. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Vlootconferentie. De Japansche delegatie ter vlootconfe rentie heeft de volgende officieele verkla ring afgelegd omtrent de houding, die zij op de conferentie zal aannemen Het grondbeginsel van de Japansche politiek is het verkrijgen van de grootst mogelijke veiligheid door twee methoden, welke Japan als essentieel beschouwt: Ten eerste, pariteit met de Britsche en Amerikaansche marine. Ten tweede, afschaffing of tenminste rigoureuse beperking van de aanvals wapens. zooals slagschepen, vliegtuig moederschepen en de kruisers van de 10,000 ton-klasse. Japan komt naar de conferentie in een geest van verzoening en indien de Ver- eenigde Staten geen onverzoenlijke hou ding aannemen, zal Japan dit evenmin doen. Hoewel de politieke kwesties bulten het kader van de instructies van de Japansche delegatie vallen, zou Japan toch bereid zijn, een hernieuwing van artikel 19 van het Verdrag van Washington te bespreken, waarbij verboden wordt, dat zekere eilan den in den Stillen Oceaan door Japan worden versterkt. Ook zou Japan gunstig staan tegenover een non-agressie-pact voor het Verre Oos ten, indien dit ter sprake komt, hoewel de gedelegeerden ook hiervoor geen instruc ties hebben. Indien op de conferentie wordt voor gesteld, dat in de toekomst geen onder zeeërs meer worden gebouwd, dan staat Janan gunstig tegenover een dergelijk be sluit. indien alle mogendheden, ook Duitschland en Sovjet-Rusland, zich hier bij aansluiten. DUITSCHLAND. Verscherping van den Kerkstrijd Rede van dr. Schacht Invoerverbod van rijksmarkbiljetten. Vandaag hebben 180 afgevaardigden van de oppositie op de confessioneele provin ciale synode voor Berlijn en Brandenburg pertinent geweigerd om de kerkdecreten van Kerrl, den minister voor kerkelijke aangelegenheden, te gehoorzamen. Zij ver klaarden, dat de decreten een schending beteekenen van het inwendige leven van de kerk en van de vrijheid om Gods woord te interpreteeren. Zij voegden eraan toe, dat het gehoorzamen aan zijn regiem gelijk zou staan met verraad van het vertrouwen in God. De synode werd door een vijfhonderd personen bijgewoond. De bekende predikant der Belijdende Evangelische Kerk Niemoeller heeft van de autoriteiten mededeeling ontvangen, dat hij in het rijk niet meer mag spreken, noch van den kansel, nooh in andere bijeen komsten. De Rijksminister van Economische Za ken, dr. Schacht, heeft op een bijeenkomst van het Duitsche arbeidsfront het woord gevoerd over het verband tusschen be drijfsleven cn arbeid en over de proble men, waarvoor Duitschland zich geplaatst ziet. Dr. Schacht zeide o.m., dat het program der werkverschaffing geleidelijk aan is uitgebreid tot een program van weerbaar- making. Dr. Schacht verklaarde, dat men het door alle nationaal-socialisten zoo scherp bestreden kapitalisme niet mag verwisselen met het economische systeem, dat zich van de meest moderne werktui gen en machines bedient. Hij wendde zich ook tegen iedere nieuwe leer. omdat men het er over eens is, dat ook het Duitsche volk steeds een groot aantal welgestelde lieden noodig heeft. Men kan nimmer kunst en schoonheid scheppen, indien er geen menschen zijn, die daarvoor hun geld willen uitgeven. Dit ales alleen overlaten aan den staat, is een onmogelijkheid. Wij zijn derhalve aangewezen op den vrijen wil van het individu. Een ieder, die nagaat, welke geweldige middelen de nationaal-socialistische staat noodig heeft voor zijn verschillende uit gaven, zal begrijpen, dat de staat moet trachten zoo veel belasting te ontvangen als slechts mogelijk is. Onder deze omstandigheden is het be grijpelijk, dat er thans nog geen belas tingverlaging zal worden ingevoerd. Ook het nationaal-socialisme kan niet het feit over het hoofd zien, dat wij ontzaglijke offers zullen moeten brengen. Spr. be schouwt het als de grootste politieke fout den volksgenoot iets voor te praten, wat niet in overeenstemming is met de feiten. Hij, dr. Schacht, heeft nog nooit een ar beider gezien, die niet heeft begrepen, wanneer men rustig en zakelijk met hem over de noodzakelijkheden des levens sorak. dat datgene wat moest geschieden, belang rijk is, en dat hij zijn aandeel daarin moet bijdragen. Ten slotte zeide spr., dat vooral noodig is, dat grondstoffen uit het buitenland worden verkregen en hoe meer grondstof fen men zich zal kunnen verschaffen, hoe grooter de mogelijkheid van werkverschaf fing zal zijn. De riiksregeering heeft een invoerverbod voor rijksmarkbiljetten uitgevaardigd en in verband daarmede bepalingen vastge- BINNENLAND. Dc kwestie-de Marehant et d'Ansem- bourg, (Binnenland, 3e Blad). Moord te Rotterdamschipper door z'n ontslagen knecht gedood. (Gemengd, 3e Blad). Euwe won de afgebroken 26ste partij tegen Aljechin. (Sport, 3e Blad). De voetbalwedstrijd Engeland-Duitsch- land is met 30 door Engeland gewon nen. (Sport, 3e Blad). Ingesteld is een commissie tot regeling van den draadomroep. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Diverse geruchten over bemiddelingspo gingen in het Afrikaansche conflict. (3e en le Blad). Verklaring der Japansche delegatie ter Londensche vlootconferentie. (Buitenland, le Blad). Verscherping van den Duitschen Kerk strijd. (Buitenland en Tel., le Blad). Laval doet concessies aan de radicaal socialisten. (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. steld, die het gebruik in het binnenland van illegaal ingevoerde biljetten verhin deren. Het D.N.B. verklaart, dat, ondanks het sedert lang bestaande uitvoerverbod voor deze biljetten, in den laatsten tijd het aan bod m het buitenland zeer groot is gewor den tengevolge van het feit, dat de bil jetten naar het buitenland worden ge smokkeld. Het groote disagio, dat de gesmokkelde biljetten in het buitenland doen, had meer en meer tot gevolg, dat de buitenlandsche afnemers van Duitsche goederen hun beta lingen aan de Duitsche exporteurs met rijksmarkbiljetten trachtten te verrichten in plaats van met deviezen of langs den weg der clearing. Ook bij het kapitaal verkeer en ter bezoldiging van diensten werden steeds meer bankbiljetten in plaats van deviezen aangeboden. Daardoor werd de aanvoer van deviezen, die Duitschland beslist noodig heeft, in gevaar gebracht. Om een einde te maken aan deze duidelijke benadeeling van het Duitsche economische leven, heeft de regeering zich genoodzaakt gezien, naast het reeds bestaande uitvoerverbod van rijksmarkbiljetten tot de maatregelen te besluiten, die boven zijn vermeld. Deze maatregelen, aldus verklaart het DN.B verder, zijn louter afweermiddelen en treffen de Duitsche valuta en haar waarde op geenerlei wijze. De vrije rijks mark, d.w.z. de mark uit legaal ver worven. vrij buitenlandsch tegoed in het binnenland tegoed, dat getransfereerd kan worden blijft overal in het buiten land zijn voile waarde behouden In nor male tijden heeft men in het buitenland nooit in noemenswaardigen omvang rijks bankbiljetten gekocht om schulden aan Duitschland te voldoen. FRANKRIJK. Her'riot bij Laval. Herriot heeft een lang onderhoud ge had met Laval en zou reeds de instemming met de door de soc. radicale Kamergroep geuite wenschen bereikt hebben. Laval zou op grond van de belangen van de lands verdediging de afscheiding van de mobiele garde van het departement van oorlog ge- geweigerd hebben, maar den minister van binnenlandsche zaken het recht willen toestaan, om zoo noodig, zonder vooraf het ministerie van oorlog te raadplegen de mobiele garde te ontbieden. Verder moet hij zich bereid verklaard hebben, om terstond een wetsontwerp op te laten stellen, dat strenge straffen be paalt tegen het prediken van moord in de pers. Ook over het rapport»Cauvin schijnt overeenstemming te zijn bereikt. Zoo noodig zou de minister in zijn rede in de Kamer zijn instemming met de wen schen van de soc. radicalen herhalen. Te voorzien is, dat het aantal tegenstanders van de regeering in het soc. radicale kamp daardoor zal afnemen, maar aan den an deren kant is het mogelijk dat de conces sies van Laval verzet van de rechterzijde zullen uitlokken. Onvoorziene omstandig heden daargelaten, kan men echter vast stellen, dat de positie van het kabinet ver sterkt is. Voordat Herriot met Laval de eischen van zijn groep ging bespreken, had hij in de soc. radicale Kamergroep een ernstig beroep op zijn partijgenooten gedaan om het kabinet het vertrouwen niet te ontzeg gen Hij voegde eraan loe. dat hij hel moe was om voortdurend met zijn politieke vrienden te strijden, om ze tot de gedrags lijn te brengen, welke het congres van de partij had vastgesteld.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1