Aanvallen van weerskanten verwacht. 768te Jaargang WOENSDAG 4 DECEMBER 1935 No. 23220 PRIJS DER ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. De Abessijnen concentreeren in het Noorden belangrijke troepenaideelingen ten Zuiden van Makalle. De Italianen verwachten daar een aanval. In tegenstelling wordt in het Zuiden spoedig een nieuwe Italiaansche aanval ten Noorden van Gorahei verwacht. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 30 cts7j>er regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling \Voensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. v Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven ,10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindtplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week V...V. f.0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.> Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. A. J. DE SOPPER. Morgen 60 jaar. Prof. dr. A. J. de Sopper, hoogleeraar ln da geschiedenis der wijsbegeerte, logica, i-.etaphysica en zielkunde aan de Leidsche Universiteit, wordt morgen zestig jaar. Arthur Joseph de Sopper werd 5 Decem ber 1875 te Brugge geboren. Hij doorliep het gymnasium te Doetinchem en studeer de vervolgens aan de Universiteiten te Utrecht en Leiden ln de theologie. In 1907 promoveerde hij alhier tot doctor in de jodgeleerdheid op een proefschrift geti teld David Hume's kenleer en ethiek (van Bacon tot Hume)". Daarna was dr. de Sopper achtereenvol gens predikant bij de Ned. Herv. Gemeente ran Hoogmade. Velsen en Amsterdam. In de hoofdstad stond hij gedurende zeven jaar. In 1918 werd hij door de regeering benoemd tot hoogleeraar aan de theologi sche faculteit te Groningen, voor de gods dienstwijsbegeerte en de ethiek, en vier jaar later te Leiden als opvolger van prof. Bolland tot hoogleeraar ln de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de metaphyslca en de zielkunde. Zijn voornaamste publicaties zijn: Hegel en onze tijd <19081. Leven (1912), Synthese 11914). Oorlog (1914). Naturalisme en levensphilosophie 19181Zaligheid (1916), Waardephilosophie (1922) en Vertrouwen (1924). EEN OECUMENISCH JEUGDCOMITÉ. Voorloopige besprekingen hebben succes. Vanwege het Landelijk Oecumenisch leugdcomité, te Utrecht, dat vertegen- voordigd was door zijn voorzitter, ds. J. M. van Veen en zijn secretaresse mej. mr. F. H. M. Beumer, was gisteravond in het N.C.S.V.-gebouw aan het Rapenburg een bijeenkomst belegd, waarin de mogelijk heid onder oogen ls gezien om ook in leiden te komen tot de vestiging van een plaatselijk comité. Afgevaardigden van de N.C.S.V., de Vrijz. Chr. Stud. Vereeniging, de H.J.O., den Doopsgezinden Jongeren Bond. de Oud- Kath. J.V. „TAB." en de Ned. Meisjes- Club woonden deze samenkomst bi.i. Doel van het Oecumenisch Jeugdcomité naast den Wereldbond der Kerken de oecumenische beweging ook onder de jeugd ingang te doen vinden. Veen zette in een inleiding dit doel lader uiteen, waarhij hij uitging van de oecumenische gedachte, zooals deze ge- ronden wordt bij den Wereldbond der Kerken en bij de Stockholm- en Lau- önne-beweging. Indachtig aan de een heid in Christus werd men, gezien den "ood van het Christendom en die van de wereld, gedreven tot gemeenschappelijke activiteit. Verder zette SDr. uiteen, dat ln het bij- ronder de jeugd aan deze oecumenische «weging haar krachten zal moeten schenken Federatief valt hier veel te be reiken. Nadrukkelijk verklaarde ds. Veen. «at mocht een plaatselijk comité tot stand ramen, dit niet wil zeggen, dat nog een nieuwe vereeniging naast de al zoovele rareenigingen ls opgericht. Enkel en alleen men. in federatief verband werkend, w oecumenische gedachte op den voor- Rond stellen om haar hierdoor tevens Beerdere ingang te doen vinden, ook onder de jeugd. Na dit inleidend woord werd druk van Machten gewisseld. Alle aanwezige ver- oenigingen waren bereid zich bij een even veel te vormen plaatselijk comité aan te fluiten. Besloten werd dat iedere vereeniging. ditmaal nog op eigen initiatief, mede zal 'erken aan de vredesweek, welke volgende ïeek te dezer stede zal worden gehouden, "oor verkoop van een brochure en insigne hn den Wereldbond der Kerken hoopt Bfn dit werk dan te steunen. Voorts werd Principe besloten medewerking te ver- 'ocuen aan de komende collecte van de Centrale voor Werkloozenzorg ..Jong Hol- "Ué snakt naar werk", eveneens uit- Sjande van den Wereldbond der Kerken. Dok wil men trachten door het vormen tau een studiekring en door het organi sten van lezingen de aandacht op het "Wumenisehe werk te vestigen. Het tijdelijk correspondentie-adres is: "«wijkstraat 24. Binnekort hoopt men een nieuwe ver kering te beleggen, waarin men zal O'wgaan tot het vormen van een plaat- ""'k comité. Met andere jeugdvereeni- stogpn zal nog contact worden gezocht. handelsregister kamer van koophandel. Nieuwe inschrijving: Het. Modehuis. Prins Hendrikstraat 23. flpnen a. d. Rijn. Heeren- en damesklee- «n, mode-artikelen. Eigenaar: J. S. van Ij ouuc-^.i 11\ C ICliC llclct. ®er Sandt, Alphen a. d. Rijn. Opheffing 1 Roos, De Kempenaerstr. Rest, Vischhandel. begrafenis van de slachtoffers van het ongeval in de paradijssteeg. Onder groote belangstelling is heden morgen op de R.K. begraafplaats aan de Zijlpoort het stoffellik overschot ter aarde besteld van de beide arbeiders H. P. van R. en J. W. v. d. G.. die Zaterdagmorgen j.l bij het ongeval in de Paradijssteeg op zoo droevige wijze om het leven kwamen. Allereerst vond ln de parochiekerk aan den Haagweg de plechtige uitvaartdienst plaats voor de zielerust van den 29-jarigen J. W. v. d. G., die korten tiid na aankomst in het St. Elisabethziekenhuis aan de be komen verwondingen is overleden. De H. Mis van Requiem werd opgedragen door pastoor Ignatius Smeets O.F.M. Om 10 uur vond wederom onder zeer groote deel nemende belangstellingstelling de ter aardebestelling plaats. Pater E. van der Snoek O.F.M. verrichtte de beaarding. Aan het graf werd niet gesproken Vele bloemstukken en kransen dekten de kist o.a. van het personeel van de Werkverschaffing en van de familie, be nevens een van de R.K.V. Leiden. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op den heer A M. de Blauw directeur van Gemeente Werken, den heer H. J. Ba- rentsen. Hoofd-Oozichter Gem. Werken, den heer S. J. v d Ruit uitvoerder van het dempingswerk-Levendaal en den heer W. A. J. Kok Opzichter van dat werk. bij wien de overledene in dienst was. Ook waren tegenwoordig vele arbeiders van de Werkverschaffing en van het werk aan de Oude Vest—Paradijssteeg Het bestuur en leden van den Ned. R.K. Bond van Tran sportarbeiders ..St. Bonlfacius" afd. Lei den stonden met omfloerst vaandel aan den ingang van de begraafplaats. De over ledene werd door eenige leden van boven genoemde afdeeling grafwaarts gedragen. Een halfuur later werd met hetzelfde ceremonieel het stoffelijk overschot van den 31-iarigen H P. van R- aan den schoot der aarde toevertrouwd. De uit vaartdienst vond plaats in de Hartebrugs- kerk onder leiding van pater van der Snoek, die op de begraafplaats eveneens de beaarding verrichtte. GEVONDEN VOORWERPEN. sint nicolaas-feestviering De Leidsche Speeltuinvereniging „Zui derkwartier" heeft met een 200-tal kinde ren in den leeftijd van 3 tot 9 jaar het Sint Nlcolaas-feest gevierd. De zaal was geheel gevuld met een groote kinderschaar en met ouders, die als belangstellenden het feest meemaakten. De heer Devilé verzorgde het programma met poppenkast en gooche len. Zij, die weten wat de heer D. op dit gebied presteert, weten ook, dat het een geslaagde bijeenkomst geweest is. Met volle aandacht heeft de jeugd zijn verrichtingen dan ook gevolgd en menigmaal heeft dit geleid tot een oorverdoovend geroep en gelach. Ook het zangclubje der vereeni ging liet zich eenige maien hooren en oogstte een welverdiend applaus. Een bij zonder groote attractie was het. toen na afloop van het programma de goede Sint ■nog een bezoek bracht, vergezeld van twee zijner knechten. De jeugd amuseerde zich kostelijk, toen de knechten in hun eigen taal een lied zongen. Tusschen de bedrij ven door werd de kindermaag niet ver geten en 'verd menige versnapering aan geboden. Nadat de voorzitter aan het einde van den avond het slotwoord had gespro ken. kreeg e'k kind nog een extra zakje mee naar huis. De Speeltuinvereniging kan weer op een goed geslaagden avond terugzien. Oegst- ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde, letter A, mej. J. Koolhaas (Leiden), idem, letter K. de heer H. L Booij (Scheveningen), idem letter E. de heer W. J. Taat (Leiden); voor het doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Pharmacie de heeren J. J. A. Schravesande (Rotterdam). F. Abels (Lei den) en A. Kruysse (Rotterdam): voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Plantkunde de heer K. F. Vaas (Den Haag) en voor het taalkundig docto raal examen Indologie de heer A. W. Vreeken Sassenheim Gevonden voorwerpen in de maand November 1935. Een notitieboekje, een contactsleuteltje, een loupje, portemonnaies, een zilveren vulpotlood, een lederen riem, sleutels, een bruin schoentje, een grijs jongensjasje, een pakje, inh. Brabantsch bont, 2 stormlan taarns, straatmakersgereedschap, een mis boekje voor de jeugd, handschoenen, een gladde gouden ring, rijwielbelastingmer- ken, ceintuurs, een doublé armbandhorloge, een autoped, een bruine handbeschermer, een zak inh. bollen, 2 rozenkransen, een autosleutel, een rood achterlicht, een bruin geruit jongensjasje, een enveloppe inh. negatieven van foto's, 3 brillen met hoorn- montuur in étui, een catalogus, een fan tasiearmbandje, een lapje katoen, een zilveren broche, een courantentasch (gon- je), 2 bankbiljetten, een vulpotlood, een Zondagsschoolboekje, een zilveren hor logeketting, een riem, 2 zakkammetjes, een cahier, een doosje, inhoudende kralen halsketting enz,, een rijwiellantaarn, 2 kippen. 2 nikkelen armbandhorloges, een kettingslot, een spaarkaart van C.J.M.V., een koperen gewichtje, een wandelstok, een fietstasch, inh. regenpijpen, een paar zwarte regenpijpen, een handwagen, een bruin dameshandtaschje, een koperen ge wicht, een actetasch met boeken, 4 mut sen, een bril in étui, een schildersjas, een bruin lederen tasch, een nikkelen schakel armbandhorloge. Gevonden in het Postkantoor: een rol teekenpapier, een damesétui met 2 dames- portretten, een rolletje pasmunt. Gevonden in de Electrischq Tram (stads- lijn): drie damesparaplules, een psalm- en gezangenboekje, een paar gele handschoe nen, een zakmes, een Llpssleutel, een poederdoos, een rijwielbelastingmerk. een zwarte handschoen. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag van 13 uur n m. behalve Donderdags en Vrijdags ten Politiebureele. ver. van chefs in het grafisch bedrijf. Lezing van den heer v. d. Berg. In café-restaurant „Zomerzorg" hield voor het district Leiden der Ned. Ver. van chefs in het grafisch bedrijf de heer R. K. van den Berg, van den Haag. rayonbeheer der der Federatie van Werkgevers in het boekdrukkersbedrijf een lezing over: „De taak van den chef in verband met een goede bedrijfsadministratie". De heer van den Berg wees eerst op het groote belang van een goede boekhouding en gaf daarna een beschouwing over den toestand der bedrijven op het oogenblik. Betreffende de taak van den chef bij Je administratie, werd er op gewezen, dat, de commercieele administratie L gebaseerd op gegevens van den chef. Hij is de rechterhand van den patroon en moet de gegevens verschaffen van de productie van het bedrijf. Hier werd een vergelijking gemaakt door te wijzen op het groote belang van den boer voor de gemeenschap en van den drukker voor de zakenwereld, waarbij de chef een grooten invloed uitoefent. De heer van den Berg gaf vervolgens een overzicht van den onderïingen samenhang in verschillende deelen van een bedrijf, van 't binnenkomen der order totdat het werk wordt afgele verd. Een geanimeerde bespreking volgde. De heer J. Pilkes, voorzitter van 't. district, dankte den spreker voor zijn leerzaam referaat. ONTSPANNINGSAVOND IN „ENDEGEEST". Gisteravond werd in de Centrale Ont spanningszaal van „Endegeest" een bioscoopvoorstelling gegeven, terwijl mede werking werd verleend door het dubbel- mannenkwartet .Sempre Avanti", direc teur de heer Joh v. d. Broek, alhier. De zaal was goed bezet. De vertoonde films oogstten veel applaus in 't bijzonder de films ..Orion-revue" en ..Alice gaat uit hengelen". Het afwisselende programma van het dubbelkwartet, dat een achttal nummers bevatte, werd met groote toewij ding afgewerkt. De instemming der aan wezigen bleek uit hartelijk applaus. CONCERT „SEMPRE CRESCENDO". Solist Gérard Hekking (cello). Gérard Hekking. Het concert van het studenten muziek gezelschap „Sempre Crescendo" draagt steeds een apart cachet: 't is niet slechts de feestelijk versierde entourage, 't uit spreken der tallooze speeches, het over handigen der prachtige kransen der di verse corpora, die deze jaarlijksche uit voering tot een bijzondere stempelt. Doch "óór alles het muzikale getuigenis der uni versitaire studeerende jeugd, aangevuld door ouderen w.o. leden van het Residen tieorkest en verheugend verschijnsel! meerdere „hooggeleerden", allen onder de suggereerende leiding van kapitein Walther Boer. Deze verstaat bij uitstek rle kunst de studenten daarheen te voeren, waar hij hen hebben wil, waartoe dan in niet geringe mate bijdraagt de origineels en voor een ensemble als dit, uitermate geschikte programmakeuze, waarin klas siek en modern zoo gelukkig verdeeld wor den. Dat hij er in slaagde, een voornaam en hoogstaand musicus als zijn trouwen vriend Gérard Hekking op dezen avond een belangrijke plaats te doen innemen, bewijst, hoezeer de heer Boer weet, wat hij aan de traditie van „Sempre" ver schuldigd is en daaraan recht wil doen wedervaren. Wij zullen 't misschien wat overdadige menu, waardoor het einde eerst zeer laat kwam men zou zich ook méér aan het vastgestelde aanvangsuur kunnen houden! in 't kort de revue laten passeeren. Vóór de pauze de twee gebroeders Haydn: Michael met zijn „Türkische Suite" en van Joseph het beroemde, dik wijls uitgevoerde cello-concert in D dur, waarin de Parijsche Hollander Gerard Hekking, na een aanvankelijke indispositie (een enkele onzuivere greep en een te forsch-gespierde streek, wellicht door on gewoonte aan de Stadszaalaccoustiek), met zijn steeds helder-doordringende, wellui dende toon de solopartij vertolkte op een wijze, die al spoedig weer den meester deed herkennen. Een groot contact bleek te bestaan tusschen hem en Walther Boer, die het orkest decent en soepel af woog en een samenspel deed ontstaan, dat aan hooge eischen voldeed, ai kon Hek king zich natuurlijk r.iet zóó vrij geven als anders. Trouwens: het was ons tijdens de „Türkische Suite" al gebleken, welk een conscientieuse voorstudie was vooraf gegaan. 't Levendige rythme werd, dank zij Boer's imponeerende energie, prachtig volgehouden en waar een enkele verslap ping mocht dreigen, was hij er dadelijk bij, om den vlotten gang te contlnueeren. Ongelukjes zijn er altijd wel: zoo een te laag gestemde eerste viool, een cellotrekje, dat minder goed lukte, maar bij vele goede indrukken, telt men dat niet. Haydn spelen is voor den dilettant steeds een genot. De technische eischen zijn niet te zwaar, de bevattelijke compo sitie is zoodanig, dat ook „niet-vakir.m- schen" er met succes hun krachten op kunnen beproeven. De grootste voldoening schonk Hekking eerst recht na de pauze: vier beminnelijke composities van eigen hand „Menuet pour Casals", „Joujou Méchanique", „Menuet de Infant" en „Danse Campagnarde", met de unieke doedelzak imitatie, toonde zijn compositorisch talent, alsook zijn supe rieur, smaakvol en teeder spel: de rein heid van toongeving, de edele manier van spelen, de geestelijk nobele opvatting: dat alles was Hekking, muzikaal en innig hooggestemd. De heer F. Hengeveld wist den cellist verrassend knap op den vleugel te volgen en mocht daarvoor merkbaar duidelijk diens erkentelijkheid in ontvangst nemen. Een toegift kon niet uitblijven: Hekking speelde als groote verrassing nog het „Menuet" van Valersin, dat hij 30 jaren geleden ook reeds op een Sempre-concert deed hooren, uiterst zacht en weloverwo gen door het orkest begeleid Die illustratieve en zuivere weergave eener Alpm-imores^ie dc Pastorale d'Été" van den veelzijdige!) hier lyris'h ingestelden Arthur HoneggT, gat aan 't orkest, volop gelegerjjieid te toonen wat 't kon: telkens duikt in de onderscheidene BINNENLAND. De stroomlijn-locomotief zal weldra proefrijden. 3e Blad). „De Beul" wordt te Amsterdam niet verboden; interpellatie in den gemeente raad. (Binnenland, 3e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Felle brand in Den Helder: warenhuis der firma Van Willigen afgebrand. (4e Bi.) Euwe staat gunstig in de afgebroken 26ste schaakpartij tegen Aljechin. (Sport, 3e Blad). De Zweedsche houtboot Menja bij Den Helder lek geslagen: alle opvarenden ge red. (Ie Blad). Door een incasseerder te Rotterdam is hedenmorgen een bedrag van f. 16.000 ver loren. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Aan het oorlogsfront wordt in het Noor den een Abessijnsche, in het Zuiden een Italiaansche aanval verwacht. (3e en le Blad). Het debat in de Fransche Kamer over de liga's begonnen. (Buitenland, le Blad). Het debat in het Engelsche Lagerhuis op de Troonrede. (Buitenland, le Blad). De toepassing der rassen-politiek in Duitschland. (Buitenland, le Blad). Nieuwe fraude in Spanje aangebracht. - (Buitenland, le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. instrumenten, waaronder zich, als elders, de blazers van de Kon. Mil. Kapel, uitzonderlijk onderscheidden, 't landelijk- poëtische thema op. De etherische sfeer werd door het orkest gevoelig benaderd. Het programma schonk interessante in drukken: niet minder dan drie solo-cel listen waren aan 't woord in Popper's zan gerig „Requiem", in de kundige orkestbe werking van Sempre's vroegeren dirigent Koeberg. Het cello-trio was toevertrouwd aan Hekkir.g H P. Veldhuyzen en B. Henge veld: hun sonoor, in juist getroffen klank- veAondenheid, door het orkest donkerbe- wogen omlijnd samenspel, boeide en ge tuigde van den hoogen geest, die. speciaal geïnspireerd door de verzorgde leiding van Walther Boer en de intensieve expressie van Hekking, het geheel kenmerkte. Een compositie, die mede de opmerke lijke originaliteit der keuze hielp bepalen, was speciaal het niet minder dan sensa- tioneele slot: Strawinsky's „Ragtime", oor spronkelijk gecomponeerd voor 11 instru menten, waarin vooral de blazers zulk een intregeerend en moeilijk aandeel hebben. Dit werd de merkwaardigheid van den avond: een zeker buitengewone opgave voor den dirigent, die niet geschioomd heeft dit van" gespannen rythmen door drongen werkje in te studeeren en wel zoodanig, dat hij ook hiermee eer kon in leggen. Een „scherts" van den o.a. ook als „neo-classisist" geëerden Strawinsky, wiens groote persoonlijkheid men overi gens uit deze Ragtime ongetwijfeld niet leert kennen, maar die onder een tijdelii- ken invloed van Amerikanismen hier in 't kort toorde. dat hij ook in dit genre, maar dan met geheel eigen vi sie. iets suggestiefs kan schrijven. Het was een prestatie, die tevens qua discipline leven dige bewondering kon trekken. In hooge mate knap en beheerscht gedirigeerd en sterk saamgehouden, te meer wanneer men bedenkt, dat hierin ook meerdere dilettanten in vaart en kunnen moesten wedijveren met musici van 't vak. waal van de cymbalist Sipos Sandor zeker niet de minste was. Het spreekt van zelf, dat de toejuichin gen na ieder nummer groot waren, zóó, dat 't orkest meermalen moest opstaan, om in de hulde te worden betrokken. Een compliment ook aan Walther Boer, wiens enorme slag om „Sempre", dezen avond wel bijzonder op dreef, tot hoogste kun nen op te voeren, opvallend is. Na afloop volgden natuurlijk de gebrui kelijke toespraken, het feest der kransen, de benoeming van den heer F. Hengeveld tot eerelid van „Sempre" en het uitvoerige dankwoord van den praeses, den heer A. E Kauffmann. Het daarop volgend traditioneele bal met souper heeft tot. het ochtendgloren ongvrouwelijk Hollandsch schoon met pavtners eendrachtiglijk saamgehouden. Het goed bezochte concert is o.a bijge woond door den burgpmeester en diens eeb''--note den rector-magnificus prof. mr. A S. de Blécourt mp?»*dere hooglee raren vele bestuursleden van bevriende vereenigingen en den garnizoenscomman dant overste Koningsfeld.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1