Vrachtauto rijdt een huis binnen. DINSDAG 3 DECEMBER 1935 No. 23219 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Richt te Bodegraven onbeschrijfelijke chaos aan. BUITENLAND. Het voornaamste Nieuws van heden. fljste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 30 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 110 ets. porto te 'betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zilnr per 3 maanden f 2 3$ per week f. 0.19 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten.' (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. ZILVEREN JUBILEUM F. F. VAN DER MARK. Bij de Stedelijke Lichtfabrieken jubi leert vandaag wederom een der werklie den. Ditmaal is het de voorman-stoker der Electriciteitsfabriek F F. v. d. Mark, die heden vóór 25 jaren bij het bedrijf in I'dienst trad. Hij begon zijn loopbaan als hulpstoker en wist zich door ijver en groote plichts betrachting tot zijn tegenwoordige functie op te werken. In de directiekamer mocht de jubilaris allereerst in tegenwoordigheid van den Ingenieur en den Bedrijfschef der Cen trale de gelukwenschen van den Directeur in ontvangst nemen; naast dank voor betgeen hij in de afgeloopen jaren had gepresteerd, werden hem de beste wen- schen voor zijn verderen diensttijd aan geboden. Hierop volgde een meer intieme huldi ging door chefs en collega's in de Cen trale, die er eveneens voor hadden ge tergd, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Daartoe werd de jubilaris met zijn familie ont- rangen in een der dienstlokaien van de Centrale, alwaar voor zoover het bedrijf rulks toeliet, het personeel zich had ver iameid, Een der collega's, de machinist Ter Haak. was de tolk der aanwezigen en ieliciteerde den jubilaris met zijn zilveren leest. Als blijvende herinnering bood hij namens chefs en collega's een geschenk ■aan. De jubilaris, ten zeerste verrast door deze spontane huldiging, sprak hiervoor zijn dank uit, waarna de aanwezigen ge legenheid kregen hem persoonlijk de hand te drukken. Het verdere van den dag bracht de jubi laris in huiselijken kring door. waar hij nog van vele zijden felicitaties In ont vangst mocht nemen. 15 JAAR LID VAN DEN VOOGDIJRAAD. Dinsdag 10 dezer herdenkt onze stad- genoote mej. D. Coebergh, haar 25-jarig lidmaatschap van den Leidschen Voogdij raad. Naar wij vernemen zal dit Jubileum in een speciale zitting van den Voogdij raad as. Vrijdag worden herdacht. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijzigingen: Verzekeringsbank „De Nieuwe Eerste Nederlandsche" NV. tf.j Breestraat 10a, leiden, hoofdzetel: Pnnsessegracht 13, 's-Gravenhage. Uittredend Beheerder bij kantoor Leiden: A. W. Zechner, d.d. 1 Dec. 1935. Nieuwe Beheerder bijkantoor Leiden: I. P. Noomen, Gouda. Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen In validiteit. N.V. (f.l Breestraat 10a, Leiden, bootdzetel: Prinsessegracht 13, 's-Graven- nage. Uittredend Beheerder filiaal Leiden: A. W. Zechner, d.d. 1 Dec. 1935. Nieuwe Beheerder filiaal Leiden: I. P. Noomen, Gouda. B. J. HUURMAN Dzn. f Te Bodegraven vond gistermiddag een zeer gecompliceerd auto-ongeluk plaats, waarover men de uitvoerige bijzonderheden onder de rubriek „Rijnstreek" kan vinden, "et merkwaardige bij dit ongeval was. dat een zware vrachtauto een huis biniien *®®d, den gevel totaal verwoestte en in dc woonkamer een onbeschrijfelijke chsr aanrichtte Het mag een wonder genoemd worden, dat dit ongeluk, dat een groot - consternatie verwekte en veel toeschouwers op de been bracht, zonder persoonlijk', ongelukken afliep. Wijlen de heer B. J. Huurman Dzn. Na een vrij langdurige ongesteldheid is in den afgeloopen nacht, in den ouder dom van 61 jaar, te zijnen huize over leden, de heer B. J. Huurman Dzn., oud lid van den gemeenteraad en een bekende figuur in aannemerskringen. m Ruim 35 jaar geleden richtte de thans ontslapene hier ter stede een aannemers bedrijf op, dat in latere jaren onder den firmanaam B. J. Huurman en Zoon groote bekendheid verwierf. Met ingang van 1 Januari 1903 werd hij door de directie der N.V. Nationaal Grond bezit, gevestigd te Den Haag, benoemd tot plaatselijk agent, welke functie hij tot zijn dood met groote nauwgezetheid heeft be kleed. Hoewel hij midden in het volle leven stond en het algemeen belang hem zeer ter harte ging, heeft hij zich betrekkelijk Weinig bestuursfuncties laten welgevallen. De belangrijkste daarvan was zijn lid maatschap van den gemeenteraad, waarin hij gedurende 19 jaren voor de anti-revo lutionaire partij zitting had en waarin hij zich een man met gezag toonde. Een veel-prater was hij niet, maar zijn opmerkingen waren bijna altijd steekhou dend en hadden steeds het gehoor vin den raad. Daarenboven bezat hij de gave om zijn gedachten in een levendigen vorm tot uiting te brengen en vermeed hij steeds ziin politieke tegenstanders noode- ioos te prikkelen, al schroomde hij niet om eerlijk voor zijn meening uit te komen. In den loop van het vorige jaar zag hij zich wegens gezondheidsredenen ge noodzaakt het raadslidmaatschap neer te leggen. Hij was toen de nestor van den raad, waarin hij op 7 September 1915 zijn Intrede deed. De heer Huurman was voorts gedurende vele jaren een trouw en verdienstelijk lid van den Ned. Aannemersbond, afd. Lei den. en in vroeger tijden diaken der Ned. Hervormde Gemeente. In zijn hoedanigheid van bestuurslid der Ver. voor Christelijk Onderwijs heeft hij veel bijgedragen voor de uitbreiding van dat onderwijs te dezer stede. Tenslotte was hij nog commissaris van de Alg. Handelsmaatschappij van Onroe rende Goederen te Den Haag. Met den heer Huurman is een algemeen bekend stadgenoot heengegaan, die zich op verschillend terrein verdienstelijk heeft gemaakt. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot vindt plaats a.s. Vrijdagmiddag om 12 uur, op de begraafplaats „Rhijn- hof". GEREF. SCHOOLVERBAND. Het district Lelden van het Geref. Schoolverband houdt morgen zijn gewone najaarsvergadering in 't gebouw Con cordia te Rijnsburg. Als spreker voor de middagvergadering hoopt op te treden de heer H Hylkema van Haarlem, over: De Chr. School in Indië als hulpmiddel voor de Zending In de avondvergadering in de Ger Kerk aan het Rapenburg hoopt op te treden dr. Los van Den Haag, met het onder werp: „De tucht volgens de Heilige Schrift". o SANATORIUM- STICHTING „ONS BELANG". Bovengenoemde stichting voor onder officieren heeft een cabaretavond gegeven in de Burchtzaal, welke uitstekend bezet was. De voorzitter, de heer P. Rosdorf, opende dezen avond, waarbij hij allereerst de velen, die het mogelijk hadden gemaakt dezen avond te organlseeren, dank bracht. Na eenige zangnummers gegeven door den heer van Keulen, die bij-de aanwezigen zeer in den smaak vielen, gaf een twaalf tal dames van de gymnastiek- en athle- tiekvereeniging „Brunhilde" een aantal keurig uitgevoerde turnoefeningen te zien, waarvoor ze een daverend applaus in ont vangst mochten nemen. Hierop volgden eenige partijen floretschermen door den heer GIJsberti Hodenpijl en een van zijn leerlingen, welke door de aanwezigen met spanning werden gevolgd. Voor de vroolijke noot zorgde een humo rist, terwijl het muzikale gedeelte werd verzorgd door „The blue Rhythm Boys" onder leiding van Jack Smith. Zoowel de humorist als de muziek had den na elk nummer een warm applaus in ontvangst te nemen. In de pauze was er gelegenheid voor het draaien met het rad van avontuur en het werpen op de hoepla, waarvan velen gebruik maakten en waar mede menigeen een mooi prijsje won. De tweede helft van het programma was een copie van de eerste, waarbij na het laatste optreden van „Brunhilde", de voor zitter, de presidente Mew Dieben-Konings, de leidster Mej. •Steffelasr en het twaalf tal dames gymnasten, onder aanbieding van bloemen, hartelijken dank bracht voor de keurig uitgevoerde oefeningen. Na afloop volgde een gezellig bal. AANBESTEDINGEN. De directeur van Gemeentewerken heeft hedenmorgen namens B. en W. aanbe steed het uitvoeren van rioleerings- en bestratingswerken aan de Kamerlingh Onneslaan, de Sitterlaan en de Lorentz- kade (in twee perceeleni. Er was als volgt ingeschreven De Winter en van Weeren, perc. I f. 3225, II f. 825; E. v. d. Berg, I f,2830, II f. 1290, In massa f.4020; A. J. Langeveld, I f.2800, H f. 1200, in massa f. 4000; Fa. Godschalk, I f. 2600, II f. 1000, ln massa f. 3600; N.V. Beton-Mij. Hooge Morsch, I f. 2675, II f. 800, in massa f.3475; W. Vollebregt, Oegst- geest, 1 f.2350. II f.885. in massa f.3200; H. C. Heemskerk, I f.2363. II f.767, in massa f.3129: I. Th. Cornet, I f.2870; H. Bunschoten. I f. 2140, II f. 487. in massa f.2600; v. d. Geer en Stuifzand, I f.1895, II f. 780, in massa f. 2600; van Halem en Doornik, I f. 1790, U f. 700, in massa f. 2490; M. Konings, I f.2000, II f.400, in massa f. 2380. De gunning is aangehouden Waar geen woonplaats is vermeld is deze Leiden. De uitslag van de gisteren gehouden openbare aanbesteding voor het bouwen van een hoogspanningsstation aan de Warmonderstraat alhier, voor rekening van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit alhier, luidt als volgt: Fa. Kleinendorst en Florusse, Wassenaar f. 1.175 Gebrs. L. en L. Schroder. Was senaar f. 1.074.H. C. Heemskerk. Leiden f.1 029.—: L. Kantebeen, Leiden f.997. B. C. Strijk. Leiden f 965.—; A J. Vreeburg Leiden f.947.A. J. Langeveld. Leiden f. 9.42 I. Th. Cornet, Leiden f.919. Met ingang van heden is „Het Bril- lenhuis" van den heer C. van Muyen ver plaatst van de Hooglandsche Kerkkoor- steeg naar de Hooigracht No. 34, voorheen een gesloten woning De verbouwing tot winkelpand geschiedde door den aanne mer van Muyen, terwijl de firma van Mui den het schilderwerk verzorgde. De heer van Muyen vertelde ons, dat de reparatie-inrichting is verrijkt met eenige moderne apparaten. Bij de politie zijn twee onbeheerd ge vonden rijwielen te bevragen. Dr. F. C. Bursch, wetenschappelijk assistent bij het Rijksmuseum van Oud heden alhier, is benoemd tot correspon- deerend lid van het Archaeologisch Insti tuut van het Duitsche Rijk. In het verslag van het St. Nicolaas- feest in het Trianon-theater is uitgevallen de vermelding van de belanglooze piano begeleiding van den heer H. A. J. Franke. De alhier tot arts bevorderde semi- artsen H. Beeuwkes en Ph. J. Winde- muller zijn bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e klasse bij den genees kundigen dienst van het leger hier te lande. Bij Kon besluit is benoemd tot re.;e! -eciste-luitenant bij zijn tegen woordig regiment de reserve-tweede-hu. nant W. Muller van het 6e regiment veld- 1 artillerie alhier. BELGIE. Uitstel der Kamerverkiezingen. De minister van binnenlandsche zaken, Du Bus de Warnaffe, heeft een wetsont werp ingediend, waarbij de Kamerverkie zingen, welke waren voorzien op Mei van het volgend jaar, worden uitgesteld tot 11 October 1936. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de regeering van Zeeland rustig de spe ciale volmachten, welke einde Maart af- loopen, moet kunnen afwikkelen en ver dedigen, in een atmosfeer, welke niet ver troebeld is door een verkiezingscampagne. Het verdagen van de verkiezingen heeft geen enkel bezwaar volgens de grondwet, aangezien de Kamers den tweeden Dins dag in November kunnen vergaderen, zoo als de grondwet eischt. ENGELAND. Prinses Victoria t Hooge onderscheiding voor koning Leopold van België. Heden wordt het nieuwe parlement ge opend. doch de Troonrede zal worden voorgelezen door den Lord-kanselier, daal de zuster van koning George is overleden. Prinses Victoria heeft gisteravond een acute en ernstige maagbloeding gehad. Bloedtransfusie werd toegepast, maar heeft slechts tijdelijk baat gebracht, zoo dat de Prinses hedennacht is overleden om 3 uur 35. Het bulletin der geneesheeren meldt dat H. K. H. een vredigen dood heeft gehad. De Prinses is 67 jaar oud geworden. De koning heeft nu nog één zuster in leven, koningin Maud van Noorwegen die thans in Engeland vertoeft. De Prinses was reeds sedert 3 weken ongesteld. Zij is noch aanwezig geweest bij het huwelijk van den hertog van Glou cester, noch bij den doop van den zoon van den hertog van Kent. i Koning Leopold van België, die op het oogenblik in Engeland verblijft, is be noemd tot ridder in de orde van den Kouseband. BRAZILIË. Na den opstand. Het officieele onderzoek in verband met de opstandige beweging is thans begon nen. Tot dusverre zijn 600 arrestaties ver richt. Verwacht wordt, dat de schuldigen door verbanning of gevangenis zullen wor den gestraft, daar in Brazilië de dood straf niet bestaat. Waarschijnlijk zullen de officieren, die aan de revolte hebben deelgenomen, voor het krijgsgerecht ko men. terwijl de soldaten eenvoudig zullen worden ontslagen De openbare gebouwen en de groote banken worden nog steeds streng bewaakt. Onder de gearresteerden wordt ook kapi tein Cavalcanti genoemd, die er van be schuldigd wordt, de leiding te hebben ge had van den opstand in de hoofdstad. Ko lonel Alberto heeft de hand aan zichzelf geslagen op het moment, dat hij te Porto Aleero in hechtenis zou worden genomen. BINNENLAND. De Gemeenteraad van Leiden verwerpt met 1716 stemmen verdere demping van het Levendaal. (4e Blad). Het afscheid van de Nederlandsche am bulance voor Abessynië; toespraak van H. K. H. Prinses Juliana. 3e Blad). De begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Verbod van particuliere weercorpsen; een wetsontwerp ingediend. (Binnenland, 3e Blad). Wijziging van de geldschieterswet. (Bin nenland, 3e Blad). Regeeringshulp aan den kleinen mid denstand. (Binnenland, 3e Blad). Euwe won de 25ste partij tegen Alje- chin; hij leidt met 13—12 punten. (Sport, 4e Blad). Vrachtauto rijdt te Bodegraven een huis binnen en richt er een onbeschrijfelijke chaos aan. (Rijnstreek, 2e Blad). Nadere bijzonderheden omtrent de in* braak te Leimuiden. (Gemengd, 4e Blad). ZUID-SLAVIË. Amnestie. Ter gelegenheid van de herdenking der vereeniging van Joego-Slavië is amnestie verleend De bladen spreken van een daad der regeering, welke beoogt het binnen land te pacificeeren. Meer dan 10 000 per sonen worden gegratieerd o.a. bedrijvers van politieke en persmisdrijven, terwijl uitzonderingen zuilen worden gemaakt voor degenen, die veroordeeld zijn wegens spionnage. corruptie en ernstige tegen den staat gerichte misdrijven. GRIEKENLAND. Venizelos' terugkeer. Er is een brief ontvangen van Venizelos, waarin deze verklaart dat de edelmoedige daad van den Koning (de amnestie-ver leening), zijn troon verstevigd en de na tionale eenheid hersteld heeft, Venizelos voegt er aan toe, besloten te zijn. zich niet meer met de actieve politiek te be moeien. Na de verkiezingen zal hij zich als par ticulier op het eiland Kreta vestigen. EGYPTE. Nieuwe betoogingen. Uit Cairo wordt gemeld, dat een groep nationalistische studenten gisterochtend een overval heeft gepleegd op het huis van den leider der liberale partij Moham med Pasja, waaraan ernstige schade werd aangericht. Gisteravond kwamen in dc Europeesche wijk eenige honderden studenten bijeen, die schreeuwden: „Weg met Hoare, leve de revolutie, leve Nahas, de leider der revo lutie". BUITENLAND. Het Britsche kabinet voor het petro leum-embargo. (3e Blad). De taliaansche maatregelen tot afweer der sancties. (3e en le Blad). Overleden is, 67 jaar oud, Prinses Victo ria van Engeland, zuster van Koning George. (Buitenland, le Blad). Amnestie in Züid-Slavië. (Buitenland, le Blad). Uitstel der Belgische Kamerverkiezin gen. (Buitenland, le Blad). De Engelsche Troonrede in het Parle ment voorgelezen (Tel. le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Naar verluidt zou een oplossing in zicht zijn van de moeilijkheden, door de auto nomistische beweging ontstaan. De oplossing zou neerkomen op een overwinning van 70 van het Japansche Kwantoengleger, dat steeds de hoofdrol heeft gespeeld in de Noord-Chineesche autonomistische beweging, vast besloten als het was de Noordelijke provincies los te maken van het centrale bewind te Nan king. In Paoting ten Zuiden van Peiping heeft generaal Ho Yin Sjin, minister van oorlog der centrale Nanking-regeering en per soonlijk vertegenwoordiger van Tsjang Kal Tsjek onderhandelingen gevoerd met ver tegenwoordigers van de Noord-Chineesche Autonomie-beweging. Naar verluidt zou hij van Tsjang Kal Tsjek order hebben gekregen de autono- mie-kwestie zoo mogelijk zonder bloedver gieten op te lossen. Volgens berichten uit Chlneesche bron is de bevolking van een dorp nabij Tien sin slaags geraakt met Japansche propa gandisten voor de autonomie, van wie er twee werden gedood. Uit Toentsjau wordt bericht, dat de autonomisten sedert korten tijd voor het uitwerpen van strooibiljetten gebruik ma ken van een vliegtuig van Japansche constructie. De vroegere Chineesche minister van buitenlandsche zaken Wang heeft een be zoek gebracht aan den Japanschen minis ter van buitenlandsche zaken Hirota. Naar verluidt heeft Hirota er op aangedrongen, dat de Chineesche regeering niet langer, zooals hij zeide, dc eene buitenlandsche mogendheid tegen de andere in 't harnas zou jagen. Volgens berichten in de bladen zou Wang zich tot den Amerikaanschen diplomaat Garner gewend hebben en getracht heb ben een leening van 200 millioen dollar voor China te verkrijgen. Wang en Garner hebben namelijk de reis van Sjanghai naar Yokohama aan boord van hetzelfde sch' s gemaakt. In welingelichte Japansche krin; iii gelooft men echter niet, dat Wang een dergelijk verzoek tot Garner heeft gericht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1