DRUK OP ITALIË. Oostersche pracht aan het Rapenburg. De aankomst van Sint Nicolaas. 68te Jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1935 No. 23218 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 4D cDfper icge) voor advertenties lilt Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk dager tarlej. Kleine advertenties -uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque* en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2:35 per 3 maanden portokosten. (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. EEN STUKJE LEIDSCH STADSSCHOON BEDREIGD. BOEDDHA-BEELDENGROEP ACHTER HET ETHNOGRAFISCH MUSEUM. Bij herhaling hebben wij onze lezers ln roord en beeld opmerkzaam gemaakt op e unlek-mooie groep der mediteerende loeddha-beelden in den tuin achter het oormallg Ethnografisch Museum aan iet Rapenburg. Vooral in het voorjaar, tanneer een prachtige magnoliaboom zijn Uitbloeiende takken over de beelden uit trekt, gaat er van deze groep een sfeer ran serene rust en subtiele schoonheid it, zóó intens-mooi, dat de toeschouwer Ich moeilijk kan voorstellen, dat op nau- relijks eenige tientallen meters afstand let moderne stadsverkeer voorbijraast. Thans is men bezig het Museum over te irengen naar een gedeelte van het oude leademisch Ziekenhuis, waar meer ruimte «chikbaar is om alle kunstschatten vol- fdlg tot hun recht te laten komen. Helaas overweegt men ook om tegelij- ;ertijd deze beeldengroep naar het ter- ein van dat Ziekenhuis over te brengen, lijn wij wel Ingelicht, dan ligt het in de edoeling om de groep op te stellen op en momenteel open terrein, waarvan de ichtergrond wordt gevormd door de lorschpoort. De beelden zouden komen le staan op lage gemetselde baksteenen Buurtjes met het gezicht naar het Noor- len, terwijl het geheel zou worden omge- ren door een plantsoentje. Deze plaats ls rrij ver verwijderd van den Ingang van let toekomstige Museum, zoodat de groep rermoedeüjk door zeer weinig bezoekers al worden opgemerkt, terwijl zij niomen- eel een der meest imponeerende beziens- laardigheden van het Museum vormt. De waardeering voor deze groep is zoo- rel in het binnen- als in het buitenland - en wat het laatste betreft, vooral ln tansche kunstkringen buitengewoon root. Prof. De Visser en de kunstcriticus mne Hallema gaven aan die appreciatie estijds uiting in zeer warmgestelde arti- ïlen. welke werden opgenomen in Else- ier's maandblad: dr. C. C. Krieger, con- trvator aan dat Museum, schreef er over n het Leidsch Jaarboekje 1934. Nog onlangs werd het Museum bezocht ;oor den heer Ed. Clavery, een oud- tansch diplomaat en vice-voorzitter van e Société franco-Japonaise, die, zijn in rukken van de Boeddha-groep weerge- ende. getuigt: „Het geheel is omgeven ioor een sfeer, van intieme bekoorlijkheid, lie zeer bevorderlijk is voor de studie en Ie poëzie En Henry Asselin, voorzitter van de i'Jitenlandsche journallsten-vereeniging lier te lande, schrijft ln zijn werk „De ziel het leven van een volk Nederland t de wereld" op bladzijde 152, waar hij en beschrijving geeft van den tuin: „Te- aidden van al dat groene gewas staan ndrukwekkende Boeddha-beelden, van teen en van brons, in een halve cirkel Pgesteld als een goddelijke Areopagus, en boeddhistische Olympus. De aziatische odruk is zeer sterk Van het oorlogsfront ontbreekt alle nieuws van beteekenis. Het schijnt, dat men de periode tot de bijeenkomst der co-ordinatiecommissie inzake het vaststellen van een petroleum- embargo wil benutten om nog een laatste poging bij Mussolini te doen om tot bijlegging van het conflict te komen. Speciaal Frankrijk zou zich ten zeerste daarvoor inspannen. Keercn wij weer terug tot de zaak zelve. De voorgenomen plaatsing op het Noor den ls uit den aard der zaak in hooge mate ongunstig voor de belichting. Deze belde factoren maken, dat anderen de voorkeur geven aan plaatsing op een aan drie zijden door hooge muren ingesloten binnenplaats, die overigens door haar omlijsting veel doet denken aan het excer- citieterrein eaper kazerne. In beide gAallen gaat de zeer bijzon dere schoonheid van de beeldengroep, die aan haar tegenwoordige omgeving door sterk-sprekende aesthetische begrippen verbonden ls, onherroepelijk verloren. Het Museum aan het Rapenburg ls be stemd voor uitbreiding van het aantal lo kaliteiten in de Universiteit. Maar is die gewijzigde bestemming, zoo vragen wij ons af, een reden om deze kostelijke harmonie van die vijf bronzen beelden onder den ouden magnolia, zonder meer te ver storen? En zoo hiertegen al overwegende be zwaren mochten bestaan, dan nóg ware een andere oplossing mogelijk, zonder dat deze gepaard hoeft te gaan met hooge kosten of ingrijpende verbouwingen. Eén enkele muur scheidt deze plek van den ouden Hortus Botanicus. Men behoeft slechts een bescheiden doorgang te maken en de gesloten eenheid blijft bewaard. Ons dunkt, dat de directeur van den Hortus zich met een dergelijke aanwinst gelukkig zal prijzen! Wij hopen van ganscher harte, dat zij, die in deze kwestie het beslissende woord moeten spreken, deze mogelijkheid nog eens ernstig onder het oog willen zien. Nadat wij het bovenstaande hadden ge schreven, kregen wij de bevestiging van een gerucht, dat gunstige perspectieven cpent op een oplossing in den door ons en vele anderen gewenschten zin, namelijk dat terzake het advies van de Rijkscom missie voor Monumentenzorg wordt inge wonnen. Wij twijfelen er geen oogenblik aan. of dit advies zal leiden tot behoud van een te weinig bekend stukje stadsschoen, zoo als wij er geen ander bezitten en dat alleen door hen, die het hebben aan schouwd, op den vollen omvang harer groote cultureele waarde kan worden ge schat. o In de Stedelijke Werkinrichting zijn opgenomen: Maandag 25 Nov. 56 volwas sen personen; Dinsdag 26 Nov. 60; Woens dag 27 Nov. 59; Donderdag 28 Nov. 59; Vrijdag 29 Nov. 60; Zaterdag 30 Nov. 61 volwassen personen. DE AANKOMST VAN ST. NICOLAAS. Bezoek aan de schoolkinderen in Trianon. Vol verwachting klopten Zaterdagmid dag de hartjes der honderden kinderen van de laagste klassen der openbare lagere scholen, die zich met hun onderwijzers op den Oude Singel hadden verzameld. Regen en wind deden aan deze gespannen feest stemming geen afbreuk. Begeleid door het muziekkorps van het 6e regiment veld artillerie zongen zij het geheele repertoire der 5 Decemberliedjes. Plotseling ging het van mond tot mond: „Daar komt de boot". De spanning en misschien bij enkelen ook wel de angst was tot het hoogste punt gestegen. Statig en langzaam kwam de groote Spanje-boot nader en nader. Halsjes werden gerekt om den Sint te ontdekken. „Daar staat hij!" en werkelijk daar stond hij, voor op de boot, achter de ruiten, vriendelijk wuivend en lachend. Zwarte Piet met een ja. was het nu een booze of een vriendelijke? glim lach om zijn lippen, bevond zich aan de zijde van zijn meester. Hu, de roede en de zak had hij bij zich. dus er waren dan toch kinderen, die gestraft moesten worden. Ik zal het toch niet zijn, was ik maar thuis gebleven. Maar nee, toch niet, daar lachte hij tegen me! Hé, gelukkig maar, verbeeld je. dat je in die vieze donkere zak moest.... maar niet aan denken. Zoo spookte het door ménig hoofd. Langzaam schoof de boot aan den wal, de touwen werden vastgemaakt, de plank uitgelegd en daar kwam Sint Nicolaas, voorzichtig, geholpen door Zwarte Piet en gevolgd door een drietal herauten, aan land. Nadat hij met zijn gevolg door de commissie van ontvangst bestaande uit de heeren J. W. Harting. voorzitter van den Centrale Ouderraad, L. W. Beumer, na mens den Bond van Ned Onderwijzers en mej. Ruygrok namens het N.O.G., was be groet. begaf hij zich langs de rijen school kinderen, die hem met een „Zie ginds komt de stoomboot" begroetten. Handjes werden gereikt en enkele dapperen deins den zelfs niet terug om Zwarte Piet de hand te drukken. Bij de Marebrug werden de paarden bestegen en met het muziek korps aan het hoofd, ging de stoet naar het Trianon-Theater. De weg. waarlangs de stoet zich begaf, stond zwart van de nieuwsgierigen, die den kindervriend hartelijk toewuifden. Trianon was tot de laatste plaats door de kleintjes bezet. Met enkele woorden heette de heer J W. Harting allen en spe ciaal de wethouders Tepe, Verwey en van Stralen, den commandant van het 6de regiment veld-artillerie overste de Iongh en de afgevaardigden der zusterverenigin gen hartelijk welkom. Vervolgens maakte %i foto van het schilderachtige tafer^ej, da^ ejk v.o Rapenburg. Er le thans spratóvan, dat 4e bal tujn van hbt Ethnografiscji l£useijm a 'gijptaYkSt' nlaar hej, vroegere' Aca<L Eiekenhü de heer L. W. Beumer met de ltinderen een gezellig praatje en liet hen een aantal liedjes zingen, terwijl de Sint binnen kwam. Deze vertelde de kinderen van zijn reis naar Holland en het vele slechte weer waar mee ze te kampen hadden. Toen de kleintjes volmondig beloofden altijd gehoorzaam en nóóit meer ondeugend te zijn. deelde de Spaansche Heilige mee, dat hij dan dit jaar niemand zou meenemen. Hè, gelukkig! De spanning was gebroken en de tongetjes kwamen los. Met vroolijk trompetgeschal verliet de Sint de zaal weer om anderen met een bezoek te gaan vereeren. Onder geweldig gelach en gejoel werden daarna een paar teekenfilmpjes en een natuur- filmpje vertoond. Dat scheen in den smaak te vallen! Veel te vroeg naar hun zin zul len de kinderen dit gezellige feest hebben moeten verlaten. Bij het uitgaan der zaai wachtte echter nog een verrassing namens Sint Nicolaas werd ieder een zakje heerlijke versnaperingen uitgereikt. Den organisatoren van dit leuke, echte kinderfeest komt alle eer toe! HIJ WILDE VROEG THUIS ZIJN.... Maar kreeg een goede les! Toen de 15-jarige H. R. een dezer dagen zijn werkzaamheden ln een fabriek aan den Morschweg had beëindigd, zei hij tegen z'n vriendjes, dat hij niet mee ging loopen, „omdat hij vroeg thuis wilde zijn". Het geluk scheen hem gunstig: even later reed een vrachtauto van de firma Oosthoek te Alphen-aan-den-Rijn voorbij, waar R. handig opsprong. In een kalm gangetje ging de tocht door de stad en R. prees zich al gelukkig, dat hij op zoo'n vlugge en gemakkelijke manier werd thuisgebracht. Maar juist op het oogenblik, dat hij aanstalten wilde maken om zijn zitplaats te verlaten, vermeerderde de chauffeur vaart en zag R. geen kans meer om van de auto te springen. Buiten de bebouwde kom gooide de chauffeur er nog een schepje op en zoo reed onze passagier-tegen-wil-en-dank achtereenvolgens door Zoeterwoude, Lei derdorp en Hazerswoude zonder dat hij dén sprong durfde wagen. Hij was reeds tot vlak bij Alphen genaderd, toen de chauffeur moest uithalen voor de Moda- bus en daartoe zooveel vaart minderde, dat R. eraf kon springen. Toen kwam evenwel het ergste nog: hij moest den geheelen terugweg te voet af leggen! Inclaats van even over vijven, kwam hij 's avonds tegen tien uur met z'n tong op de schoenen aanzetten!! BINNENLAND. Het motorschip Jos. Maria, uit Schiedam bij Egmond gestrand; de uit 5 koppen be staande bemanning door de reddingboot aan land gebracht. (3e en le Blad). Vier jongelieden uit Nederweert zijn hedennacht met een auto te Weert te water gereden en allen verdronken, (le Blad). Begrooting van het Verkeersfonds; er zal een proef worden genomen inzake beveiliging van onbewaakte overwegen, (4e Blad). Overleden is te Berlicum, 77 jaar oud, jhr. mr. F. J. J. M. van Rijckevorsel, oud- lid van Ged. Staten van Noord-Brabant. (Binenland, 4e Blad). Plannen om het Engelsche invoerrecht op narcissen te verdrievoudigen. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad). Tumult in den stadsschouwburg te Am sterdam bij de opvoering van het tooneel- stuk „De Beul". (Gemengd, 3e Blad). Doodelijke aanrijdingen te Haarlemmer-* meer en Jutphaas. (Gemengd, 3e Blad). Te Leeuwarden is ingebroken in het be- stelgoederen-bureau der spoorwegen; uit de brandkast is f. 15 a 16.000 gestolen. (Laatste Berichten, le Blad). De gebouwen der Eerste Ncderlandsche Asfaltfabriek te Alphen door brand totaal verwoest. (2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). Twee personen in arrest gesteld als ven., dacht van den inbraak bij de firma Maarse en Kroon te Leimuiden). (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. Druk op Italië om alsnog te komen tot vredesonderhandelingen. (4e en le Blad). Opnieuw verscherping van den Kerkstrijd in Duitschland. (Buitenland, 3e Blad). In Griekenland is een kabinet Demerdzis gevormd. De amnestie-decreten zijn ge- teekend. (Buitenland, 3e Ölad). De Spaansche socialistenleider Largo Caballero is vrijgesproken. (Buitenland, 3e Blad). Een leening van 900 milliocn dollar voor de winter-ondersteuning in de Ver. Staten. (Buitenland, 3e Blad). Zaterdagmiddag is Sint Nicolaas per boot uit Spanje in de Sleutelstad gearriveerd, waar hij door de schooljeugd enthousiast werd verwelkomd. Op zijn schimmel reed hij daarna naax het Trianon-theater. Een drieste kleuter met een blijkbaar zeer gerust geweten drukt hem onderweg de hand,

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1