12 December nieuwe sancties? Gouden Huwelijksfeest. Onder omvallenden muur bedolven Jaargang ZATERDAG 30 NOVEMBER 1935 No. 23217 STADSNIEUWS. Van het oorlogsfront geen nieuws van eenige beteekenis. De bijeenkomst der Coördinatie-Commissie is bepaald op 12 Dec. Engeland heeft als uiterste concessie in dit uitstel bewilligd, doch verlangt, dat het petroleum-invoerverbod dan met enkele dagen in werking zal treden. Een Sint Nicolaas-puzzle. Het voornaamste Nieuws van heden. i LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: 50 ets. per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar agentschappen van ons BLad gevestigd zijn. Voor alle andere a'dverlentle? 35 ets, per regel. Voor zakenadvertenties belangrijk lager tarief, Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 60 ets. bij maximum aantal woorden van 30.IntasSo volgens pastrecht. Voor opzending van brieven ,70 ets. jjprtb te betalen, - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden eu gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn? per 3 maanden f.2.36 per week .....7^.'^ f.0.18 Franco - per post f. 2»3S per 3 maanden poEtokosteq^ (voor binnenland f. 0.80 pep 3 maSJ Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. VEERTIG'ARIG AMBTSJUBILEUM. Van ds. W. Bouman. Ds. Bouwman. Zondag 8 Dec. a.s. viert dr. W. Bouman «edikant bij de Geref. Kerk alhier zijn '-jarig ambtsjubileum. Willem Bouwman werd 14 Jan. 1858 te luidwending (Gron.) geboren. Zijn vader ras aldaar landbouwer. Tot zijn 18e jaar r:s de jubilaris in het bedrijf van zijn ïïoeg gestorven vader werkzaam. Toen utte hij de studie op. Na het Normaal- Khoolonderwijs bezocht hij het-gymna- »um te Winschoten en studeerde aan de Tlieol. School te Kampen theologie. Dank t; zijn taaie volharding werd de jubilaris in 1895 candidaat. om 8 Dec. van dat laar te Lutjegast in zijn eerste gemeente -vrede te doen. Ds. Bouwman was de eer- predikant van deze gemeente, die pas ttrd geïnstitueerd, nadat classis en Part. Synode dit herhaaldelijk geweigerd had- tm en de Generale Synode zich ten gun de daarvan uitsprak. In Lutjegast kwam <tor de activiteit van den jubilaris binnen twee jaar een Chr. School tot stand. In |l werd het beroep naar de kerk van ünge, voor de tweede maal op hem uit- ebracht, door ds. Bouwman aangenomen, lier heeft ds. Bouwman naast de cate- chisatles in eigen gemeente, nog in vier Serpen in den omtrek gecatechiseerd en biest Zondags driemaal gepreekt. In 1901 vertrok de jubilaris naar Hallum (Fr.) War hij 16 jaar heeft mogen arbeiden en b Friesland op allerlei terrein een groote activiteit mocht ontplooien. Tijdens zijn verblijf in Hailum mocht ds. Bouwman een nieuw kerkgebouw in gebruik ?®ien. In pers en vergadering heeft de nbilaris met zijn collega, dr. W. A. van Es, M no» te Leeuwarden, zeer geijverd om W name de Armenzorg te leiden in meer kerkelijke banen. Door zijn Initiatief werd «t Friesch Kerkblad opgericht en eerst ®t dr. J. c. Rullmann van Wassenaar, gen te Garijp, later met wijlen ds. S. «tismans van Anjum, redigeerde hij dit Ktaan tot aan zijn vertrek naar Leiden. Thans is hij mede-redacteur van de Leid- sche kerkbode. In Friesland nam ds. Bouwman verschil lende deputaatschappen waar en werd hij bij herhaling afgevaardigd naar de Part, Synode, in welks moderamen hij meestal eveneens zitting had. 6 Aug. 1916 verbond ds. Bouwman zich aan de kerk van Leiden. Hij bekleedt voor de classis Leiden enkele deputaatschappen en maakte een en an dermaal deel uit van de Part. Synode van Zuid-Holland-Noord. Vooral op het gebied van het Chr. on derwijs heeft ds. Bouwman zich verdien stelijk gemaakt. In 1901 werd hij te Ezinge lid van den Schoolraad voor de Scholen met den Bijbel, waarvan hij 20 jaar deel uitmaakte. Dank zij de medewerking van ds. .Bouwman kreeg Dokkum een Chr kweekschool, waarvan hij tot aan zijn ver trek naar Leiden voorzitter was. Mede door zijn initiatief werd in Friesland opgericht dc nog bestaande Ver. voor Chr. Holl.- Inlandsch onderwijs op het Friesche Zen dingsterrein te Keboemen, waarvan de ju bilaris eveneens tot 1916 voorzitter was. Hier ter stede is ds. Bouwman voorzitter van het districtsbestuur van Geref. Schoolverband. Ook is hij vanwege den Schoolraad tal van jaren reeds gedele geerde voor de Examens en vanwege Geref. Schoolverband examinator voor de z.g. Na-acte. Met ds. Jac. van Nes Czn. te den Haag en ds. J, A. Tazelaar van Rotterdam nam de jubilaris het initiatief voor de uitzen ding van radio-Kerkdiensten. Hij werd voorzitter der commissie en toen deze zaak later door de Gen. Synode der Geref. Ker ken werd geregeld, werd ds. Bouwman een van de generale deputaten, van welks col lege hij nu eveneens voorzitter is. Hij is mede-oprichter van de afd. Leiden van de Ned. Chr. Radiovereeniging en voorzitter der afd. Van zijn hand zagen enkele pre- dicaties en referaten het licht. Het ligt in het voornemen van ds. Bouw man om in 1936 nog in actieven dienst te blijven en dan in den loop van 1937 met emeritaat te gaan. In verband met droeve familieomstan digheden heeft ds. Bouwman den wensch te kennen gegeven dit jubileum geheel on opgemerkt te laten voorbijgaan. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand f. 11.342.45 aan de Rijksontvangers afgedragen, benevens f. 1.398.95 aan den Gemeente-Ontvanger. De aandacht wordt er op gevestigd, dat aanslagen en beschikkingen zoo spoedig mogelijk, doch in ieder geval binnen 4 weken na de dagteekening ten kantore vam den dienst Nieuwe Rijn 22 moeten worden ingeschreven. Foto Bleuzé. Leiden. LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Schenking van prof. dr. C. C. Uhlenbeck. De minister van onderwijs maakt be kend, dat prof. dr. C. C. Uhlenbeck. oud- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit alhier aan de bibliotheek der universiteit een groot aantal Bascologische en Iberolo- gische boeken ten geschenke heeft gege ven. Een gedeelte van deze boeken is afkom stig uit de boekerij van wijlen jhr. W. J. van Eys. Dit gedeelte werd door douarière van Eys aan prof. Uhlenbeck afgestaan onder voorwaarde, dat de boeken naar de universiteitsbibliotheek zouden worden ge zonden, wanneer prof. Uhlenbeck er geen gebruik meer van zou maken. Ongeveer 20 jaar geleden ontving de bibliotheek van jhr. van Eys een aantal boeken ten ge schenke. geschreven in het Baskisch en Iberisch. De thans ten geschenke ontvan gen verzameling bevat een zeer uitgebreid materiaal voor het bestudeeren van deze bijzonder merkwaardige tan'groep. Dc regeering heeft met erkentelijkheid cit geschenk aanvaard en den s beuker dank betuigd. SPIRITISTISCH GENOOTSCHAP. Herdenkingsavond. Dit Genootschap hield in het Nutsge- bouw een herdenkingsavond onder leiding van den voorzitter ir. A. Bontekoe. Er was groote opkomst en het zaaltje had een gezellig aanzien gekregen. Na een woord van welkom door den voorzitter en me- dedeeling, dat de Kon. goedkeuring op de statuten was aangevraagd, terwijl de stich- tingsacte voor de Bibliotheek een dezer dagen notarieel was gepasseerd, memo reerde de voorzitter de oprichting van het Genootschap, daarbij de afscheiding van Harmonica aanstippend. Er valt een belangrijken groei waar te nemen en dit openbaart zich ook in de behoefte aan geestelfik voedsel. Het verlangen naar boe ken op dit gebied kwam steeds meer tot uiting en stichting van een bibliotheek bleek noodig. In het tijdvak Jan.Juni 1935 werd een getal van niet minder dan 720 leenweken behaald. Thans heeft men reeds een 300 tal werken in eigendom en nog steeds zijn er milde gevers die voor aanvulling zorgen. Hy spoorde dan aan het verleden te vergeten en niet om te zien doch voort te gaan. daarbij van goe den wille zijnde. Laten wij bouwen voor hen die na ons komen. Onze kracht moet niet gezocht in het aantal maar. in kwali teit der leden. Dank bracht hij voor wel gemeende critiek. Voor critiek hebben we ons niet te schamen wanneer zy maar opbouwend is. De spiritische leer is moeilijk In practijk te brengen vaak maar laat ons volhouden en vasthouden aldus spr. Het is een kracht voor ons leven en bestand tegen de verwarring van den tijd. Niets zal kunnen verhinderen het uitdragen er van in de wereld, want wie eenmaal door deze gedachte werd vervuld, heeft een innerlijke rijkdom verworven, welke hü die ze deelachtig werd. niet meer los laat, doch rust en kracht geeft alles te trot- seeren. Het Genootschap zal dan ook aan elke bedreiging weerstand weten te bieden ongeacht van welke zijde deze komen mocht. Deze met aandacht gevolgde toe spraak. waarbij nog het vetrouwen werd utgesproken dat andere organisaties op Spiritisch gebied, hoewel anders georiën teerd wezenlijk in den zin van een Broe derschap zullen willen medewerken aan het geestelijk rijker maken van den mensch werd besloten met het zingen van het vereenigingslied. waarna het verdere programma, bestaande uit muziek zang en voordracht volgde. Mej. de Wijs e.a. wisten door hun schoone en gewijde mu ziek de stemming niet weinig te verhoo- gen. terwijl nog de voordracht van den heer Muis uit Rotterdam speciale vermel ding verdient. Het was een geslaagde" avond. I?# Ijrokstulfken van den muur, waaronder hedenmorgen vier arbeiders te Leiden Two werden Ijjet U®* droevig gevolg, dat rivee kruiper werden gedood en twee gwaaj HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: N V. Uitgeversmaatschappij „Ons Oegstgeest", Deutzstraat 13, Oegst geest. Re handelszaak van boveip jIBi ig opgeljgven ïad. Nov, J93, WU kwamen in het bezit van de vol gende Sint Nicolaas-puzzle, waaraan wü hier gaarne een plaatsje verleenen. Met het oog op de lange avonden zal het voor menigeen een aangename ont spanning zyn om deze vermenigvuldiging in cyfers om te zetten. Maandag zullen wij de oplossing publiceeren. Gevraagd wordt volgende vermenig vuldiging in cüfers te geven (de letters en punten dus vervangen door cyfers). SINT PIET W T Z I Z LEIDSCHE EXPLOITATIE-MIJ. VAN ONROERENDE GOEDEREN. Vergadering van Obligatiehouders. In hotel Krasnapolsky te Amsterdam had gistermiddag een vergadering plaats van de houders der 5>/j pCt. Obligaties van de Leidsche Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen, teneinde een voorstel te be handelen om de couponbetaling voor den tyd van drie jaar uit te stellen. Aanwezig waren twee obligatiehouders, uitbrengende twee stemmen. De bijeen komst stond onder voorzitterschap var. den trustee der leening, den heer Op de Coul, die constateerde, dat krachtens ar tikel 13 der trustacte, twee derde vail het uitstaande kapitaal vertegenwoordigd moet zyn. Dit was niet het geval, zoodat een bindend besluit niet mogelijk was en een tweede vergadering uitgeschreven zal moeten worden. Wel wensch te de trustee een toelichting te geven op het voorstel. Toen het in Sep tember j.l. bleek, dat het lastig zou zyn om gelden te vinden tot betaling der cou pons heeft de trustee een annonce ge plaatst. dat hü van de directie der maat schappij een bericht van die strekking had ontvangen. Er is toen geen verga dering byeengeroepen. omdat er nog drie vorderingen waren, welke men wilde in- casseeren. Zy waren op de gemeenten Leiden en Oegstgeest, terwijl de derde uit transport afkomstig was. Het was dubieus of dit geld in October zou binnen komen. Daarom werd een advertentie geplaatst tot oproeping der obligatiehouders. De gemeente Leiden droeg het geld af aan een cridietgeefster, die geld te vorde ren had. Deze beriep er zich op, dat de maatschappij niet kon aflossen. Daardoor bleef niets over van het geld. Evenzoo liep het met Oegstgeest, Ook hier werd beslag gelegd. De derde gelegenheid, het transport van verkochte onroerende goederen is niet doorgegaan. Door dit alles kon de Octobercoupon niet worden vol daan en de trustee stelde zich in verbin ding met het bestuur. Den obligatiehouders moet nu medege deeld worden dat er geen geld is en waar om uitstel van rentebetaling noodig is. Blykens de gegevens van de maatschap pij is er geen sprake van, dat in de eerste helft van 1936 een sluitende begrooting mogelyk is. Ook daarna is geen overschot te wachten. De begrooting wyst reeds zon der rentebetaling een tekort aan. Men staat nu voor de overbrugging van dit tekort. Van alle crediteuren werd tot nu toe medewerking ondervonden, ook van de hypotheekbanken, die zeer tege moetkomend zijn. Voor het voortbestaan van de maatschappy bestaat, wat de vre- diteuren betreft, alle medewerking. Exploitatiekosten en salarissen, ook dat BINNENLAND. Tragisch arbeidsongeval te Leiden; 3 dcoden en 2 zwaargewonden. (Stads nieuws, le Blad). Met smokkelaars op stap. (3e Blad). Het conflict tusschen Mr. Duys en ds S. D. A. P. (Binnenland, 3e Blad). De wet op opruiming en uitverkoopen een vergadering te Utrecht. (Binnenland, 3e Bladl. De Amsterdamsche gemeenteraad heef# de voorstellen tot salarisverlaging ver worpen. (Binnenland, 3e Blad). Nachtelijke inbraken te Leimuiden en. Alphen; bedragen van f.1500 en f.2500 ontvreemd. (Laatste Berichten, le Blad). BUITENLAND. 12 December komt de coördinatie-com missie bijeen. (6e Blad). Nieuwe overwinning van Laval in de» Fransche Kamer. (Buitenland, le Blad). Een rede van president Roosevelt. (Bui tenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. van den trustee werden opnieuw verlaagd, zoodat op de begrooting voor het a.s. jaar met f. 1614 kon worden bezuinigd. Het verzoek tot uitstel van de coupon betaling kon worden onderstreept met de mededeeling: Geld is er niet. Nu blyft over de kwestie van den ter- myn. Zoodra de toestand beter wordt, zal de trustee optreden. De obligatiehouders zullen het gevraagde toestaan onder voor behoud. dat wijziging in den toestand wy- ziging zal brengen in de toestemming. De drie jaar zyn bedoeld als een rustperiode. Persoonlyk achtte de trustee den eenigen uitweg het geven van toestemming. Er is geen geld voor rente en aflossing. Er bestaat geen andere weg dan uitstel open. In antwoord op een vraag van een obligatiehouder antwoordde de trustee, dat by niet toegestane niet-couponbeta- llng het faillissement aangevraagd zou kunnen worden. De houders van andere obligaties staan niet onder trustverband. Wat die zullen doen, is niet bekend. De tweede vergadering over deze aan gelegenheid werd vastgesteld op Dinsdag 10 December a.s. des namiddags te drie uur in Krasnapolsky te Amsterdam. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heeren K. R. Perretsz (LeidenJ en W. Koster (Den Haag). t Dinsdag a.s. hopen onze stadgenooten Wilhelmus Hendrikus de Roos en Elisa beth Maria Gysberta Slinkers, wonende Volmolengracht 23, hun gouden huwelyks- feest te herdenken. De nog krasse brui degom telt thans 75 jaren en was tot voor een tiental jareji als timmerman, meest Iji lo^eji djen^t'weifJ^öE^ zijn vjoijw js vyf jaar jonger. Uit hun huwelijk werden zes kinderen geboren, terwijl de rechte lyn van afstamming zich voortzet in een zestal kleinkinderen. Moge de nakomelingen erin slagen hun ouders en grootouders een onbezorgder) ieven^voyd te verzekeren.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1