ryiio LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 30 November 1935 BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. HET CONFLICT TUSSCHEN MR. DUYS EN DE S.D.A.P. EEN VERKLARING VAN IR. ALBARDA. Ir Albarda publiceert ln ..Het Volk" de volgende verklaring: ..Het besluit van mr. Duys om zich af te schelden van de socaal-democratlsche Kamerfractie komt niet onverwachts en het komt zeker niet te vroeg. Reeds lang Het hij het ln menig opzicht aan de noo- dlge medewerking ontbreken en ln de laatste twee Jaar was zijn stemming tegen de Partij en teven haar fractie zoo vijan dig en gingen zijn opvattingen op politiek gebied zoover van die Partij en fractie afwijken, dat de toestand onhoudbaar was geworden. Dat mr. Duys bij zijn .afscheid" van de fractie het Nederlandsche publiek zou ont halen op een aantal beschouwingen en voorstellingen waaruit eens te meer blijkt, hoe vijandig zijn gevoelens tegens de Partij zijn geworden en hoe hii buiten staat is gekomen om gebeurtenissen van de laatste jaren op juiste wijze te zien en weer te geven dit alles was te voorzien. Op dit oogenblik wensch ik op geen enkele van zijn beweringen en voorstel lingen in te gaan. Ik mag echter niet na laten te verklaren dat zit. op enkele on belangrijke uitzonderingen na den toets van een onderzoek niet zouden kunnen doorstaan. In een hoofdartikel schrijft .Het Volk" gisteravond o.m „Vast staat, dat de S.D.A.P. zich heeft Ingespannen mr. Duys recht te doen weder varen, hoe ontzaglijk moeilijk mr. Duys dit ook aan de partij en al haar organen heeft gemaakt De bewering van mr Duys, dat hij binnen de partij nog niet een tiende van de rechtszekerheid zou hebben geno ten, die den tegenstanders van het Nazi- regiem in Dultschland wordt geschonken deze bewering is kenmerkend voor den man. die thans definitief de sociaal-demo cratie verlaat. In hoeverre hij ook de con sequentie trekt, door voor de partij te be danken, valt uit zijn relaas niet duidelijk op te maken". Het blad bespreekt dan mr. Duys' voor nemen zijn Kamerzetel vast te houden. ,,De argumenten, die hij voor dit besluit geeft, zuilen, als wij het wel zien, voor niemand overtuigend zijn. Mr. Duys is in 't parlement gebracht door de S.DA.P.; zijn zetel ls een van de zetels die aan de sociaal democratie behooren. Een ieder heeft het recht van politieke kleur te veranderen, doch het ls nu en steeds in strijd met het meest elementaire politieke fatsoen, in zulk een geval een plaats bezet te houden, die men onder een andere kleur heeft ver worven. Dezer dagen werd bericht, dat prof. Hugo Visscher naar aanleiding van zijn moeilijkheden met de leiding van de anti-revolutionaire partij de eerste stap pen heeft gedaan tot de oprichting van 'n nieuwe partij. Zooals vanzelf sprak, heeft de heer Visscher daarbij te kennen gegevn als lid van de Tweede Kamer te zullen be danken. De partij mag en moet eischen dat mr. Duys een zelfde gedragslijn zal volgen. In den loop van de laatste jaren heeft de partij op haar congressen voldoende omtrent de zaak-Duys vernomen, om den stroom van boosheid, die deze vroegere medestrijder thans over haar uitstort en, blijkens zijn mededeellng, in de naaste toe komst nog over haar uit zal storten, zon der opwinding of schrik te dragen. ..Wij hebben ln dezen tijd wel andere dingen omhanden" zegt het blad. o STICHTING VAN EEN ENERGIE-RAAD. Regeering vraagt advies aan een commissie van deskundigen. Bij beschikking van de Ministers van Waterstaat en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is ingesteld een commissie, die de regeerlng zal hebben te advisee- ren omtrent de instelling van een Ener- gieraad en omtrent de samenstelling, de taak en de bevoegdheden van zoodanigen Raad. In die Commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter: mr. dr. A. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Bra bant: tot leden Ir. M. Bongaerts, oud- minister van Waterstaat, lid der Tweede Kamer; ir. W. Brunings, directeur van de N.V. Prov. Utr. Electriciteits-Mij.; prof. dr. h.c. C. Feldmann. voorzitter van de afd. voor electrotechniek der Techn. Hooge- school te Delft; dr. M. van der Horst, di recteur der gemeentegasfabrieken te Am sterdam; ir. D. de long Wzn. oud-direc teur van Gouvernementsbedrijven in Ned. Indië te Rotterdam; prof. dr. ir. F. van Iterson, directeur van de Staatsmijnen; prof. ir. J. Klopper, directeur N.I. Spoor weg Mij. te 's-Gravenhage; dr. L. G. Kor- tenhorst lid van den Nijverheidsraad en lid van de Tweede Kamer; J. H. de Man, majoor der Genie, chef van het Tech nisch Bureau van den Inspecteur der ge nie. te 's-Gravenhage; prof. L. A. v. Royen oud-minister van oorlog, voorzitter van 't Kon. Instituut van Ingenieurs te Wasse naar; ir. J. Rutten, directeur van het gem, gasbedrijf te Den Haag; mr. J. F. Schön- feld administrateur bij het Dep. van Wa terstaat; prof. ir. J. C. van Staveren, di recteur der N.V. K.E.M.A.; prof. ir. G. J. v. Swaay, oud-minister van Waterstaat, voorzitter van den Eelectriciteitsraaddr. ir Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer en ir. F. C. Wlrtz, directeur van het Instituut voor Brandstoffen-eco nomie te 's-Gravenhage. SALARIS VOORSTELLEN TE AMSTERDAM. Verlaging met 2914 stemmen afgewezen. In den gemeenteraad van Amsterdam kwam gisteravond een voorstel in be handeling om de salarissen van het ge- meentepersoneel met 5% te verlagen, wat een besparing van f. 1.800.000 zou opleve ren, noodtg om de gemeentebegrootlng dienst 193S sluitend te maken. Na uitvoerige debatten werd het voor stel met 29—14 stemmen verworpen. RECLAME- 2294 WAS-tn WRINGNACH1NES DE DRUK OP HET MOTOR- VERKEER TE ZWAAR. CRITIEK DER TWEEDE KAMER. Aan het voorlooplg verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot finan ciering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tijdelijke heffing van het bijzonder invoerrecht op benzine ls nog het volgende ontleend: De voorgestelde verhooging van den las tendruk op het motorisch wegverkeer achtten vele leden te ernstiger, omdat dit verkeer in den laatsten tijd reeds zeer zware lastenverhooglngen heeft onder gaan. Zij waren zeer bevreesd, dat deze druk zoo zwaar zal zijn geworden, dat niet alleen die druk economisch een fu neste uitwerking heeft, maar ook. dat fis caal de grens van de nuttige belasting is bereikt. Naast dit bezwaar van algemeenen aard staat het bezwaar van meer bijzon deren aard, dat tal van bedrijfstakken door deze verhooging zullen worden ge troffen, terwijl zij van het bereiken van het eigenlijke doel dezer verhooging geen profijt zullen hebben. Duizenden kleine neringdoenden, die hun klanten in een beperkt gebied bedienen, hebben van den versnelden bruggenbouw geenerlei voor deel, evenmin als de exploitanten van stadstaxi's en stadsautobussen. Hetzelfde geldt voor autobussen, welke een traject zonder bruggen bedienen. Zelfs zij. die de benzine voor geheel andere doeleinden dan het wegverkeer gebruiken, voor huishou delijke, medische of chemische doelein den. voor stationnaire motoren, voor de luchtvaart, zullen moeten bijdragen ln de kosten van den versnelden bruggenbouw. Het pijnlijkste is wel, dat de benzinemo toren voor de binenscheepvaart en de benzinerijtulgen van spoor- en tramwe gen door deze heffing zullen moeten bij dragen aan de verbetering van de ver keerswegen hunner grootste concurrenten. Gaarne zouden deze leden vernemen of de regeering een regeling mogelijk acht, waarbij gebruikers van benzine voor an dere doeleinden dan wegverkeer van de heffing zouden worden vrijgesteld, bijv. door kleuring van de benzine, en waarbij het wegverkeer, dat olie of benzol als brandstof gebruikt en dat thans is vrij gesteld. mede zou worden belast. Verscheidene andere leden waardeerden in dit ontwerp, dat het den druk op het motorverkeer, die, naar de meening van de regeering. noodzakelijk is om het ge stelde doel te bereiken, op het geheele ver keer doet rusten. Naar hun meening heeft de regeering uit de gehouden verkeers telling de Juiste conclusie getrokken. Dat er benzinegebruikers zijn, die van de ge bouwde en te bouwen bruggen geen ge bruik zullen maken, achtten zij geen over wegend bezwaar. Verscheidene leden kwamen na een financieele beschouwing tot de volgende tweeledige slotsom: 1. De verhooging van de benzinebelas ting ls niet een noodzakelijk en onmis baar middel voor den versnelden bruggen bouw Een financieringsplan zonder deze verhooging is zeer wel uitvoerbaar, zooals blijkt uit een ontwerp, gegeven in een pu blicatie van de Alg. Ned. Verkeersfede- ratie. 2. De grief, dat benzine, gebruikt voor andere doeleinden dan het motorische wegverkeer, wordt bezwaard met een hef fing ten bate van den versnelden bruggen bouw, is niet gegrond. De voorgestelde be- lastingverhooging is immers een fiscale maatregel, welke in den vorm een lasten verlichting is van het Verkeersfonds, waardoor de Rijksbijdrage aan dat fonds wordt verminderd ten bate van den ge wonen dienst der Rijksbegrooting. Afgezien van het bezwaar, dat de ver hooging van de benzinebelasting niet een noodzakelijk en onmisbaar middel is voor het tot stand brengen van den versnelden bruggenbouw, achtten verscheidene leden den opzet van het ontwerp aannemelijk. De redenen, welke de regeering er toe geleid hebben uitkeering van een vast bedrag van 2'/; millioen aan het Ver keersfonds voor te stellen, konden zij bil lijken. Eenlge leden achtten het onjuist, dat niet de volle opbrengst der verhoogde heffing ln het Verkeersfonds zal worden gestort. lt^ST OP DE UITVERKOOPEN EN OPRUIMINGEN. Vergadering te Utreeht van den Landeljjken Bond van winkeliers in damesconfectie in Nederland. De Landelijke Bond van winkeliers in damesconfectie in Nederland heeft gister middag, naar de „N.R.Crt." meldt, te Utrecht een algemeene vergadering ge houden, ten einde de Wet op de ultver- koopen nader te bespreken. Aanwezig waren o.a. vertegenwoordigers van ver schillende Kamers van Koophandel, hoo- gere politie-autoriteiten en een vertegen woordiger van het departement van han del. nijverheid en scheepvaart. De voorzitter, de heer C. H. Vogelzang te Haarlem, stelde vast dat, aangezien de wet pas sedert 15 Oct. j.l. werkt, van eenlge jurisprudentie nog geen sprake kan zijn, met name van art. 2, lid 2 der wet. Het is daarom moeilijk ons een denkbeeld te vormen omtrent de uiteindelijke repres sieve werking der uitverkoopwet. Wij die nen, aldus spr„ voor alles de zekerheid te krijgen, dat de bona fide-winkeliers door dezen wettelljken maatregel niet méér ge schaad dan gebaat worden. In het sta dium, waarin we op het oogenblik ver- keeren, is dit zeker het geval. Mr. J. A. van Baren, secretaris van den bond, kreeg vervolgens gelegenheid de ju ridische zijde van de wet nader te be schouwen. Het tweede lid van art. 2 ls zeer vaag geredigeerd en laat ruimte voor allerlei misstanden. De wet heeft een grens willen laten tusschen toelaatbare reclame en de ontoelaatbare wijze van aankondiging. Volgens spr.'s opvatting dient een uit drukking als „November-aanbleding" ver volgd te worden, omdat hierbij het publiek wordt gesuggereerd dat het voordeelig kan inkoopen, ook al staat het er met zooveel woorden niet bij. Natuurlijk is het van verschillende kanten voorgekomen, dat men door spitsvondig redlgeeren, de wet tracht te ontduiken Aangezien een juris prudentie tot dusver ontbreekt, ls het van belang, dat de Kamers van Koophandel, die belast zijn met het verstrekken van vergunningen inzake uitverkoopen, één lijn trekken en zich er over verstaan wat toelaatbaar ls en wat niet. De vage tekst van de wet maakt het noodzakelijk, dat de rechter geval voor geval gaat beoordeelen. De heer Jos. ten Berg, vert. K. v. K. te Utreeht, sprekend namens den Kon. Ned. Middenstandsbond, was bevreesd dat aan misstanden niet zal kunnen worden ont komen bij de huidige redactie van de be trokken artikelen. Spr. meende, dat deze vergadering voorbarig was en kon niet in zien dat ze nut zou hebben. De heer De Vries van Maison de Vries te Amsterdam merkte op, dat hij groote moeilijkheden vreesde. Als men gedurende een uitverkoop geen goederen mag bijbe- trekken en er komt een klant om te rou wen of een andere om te trouwen, zou men dan deze klanten moeten wegsturen, omdat men aan het uitverkoopen ls en dus geen goederen op dat terrein mag be trekken? De heer Ter Berg meende, dat dit artikel onmogelijk te controleeren valt. Volgens spr. is het artikel gericht tegen hen, die gefingeerde uitverkoopen houden. Mr Goudappel, te Amsterdam, betoogde voorts, dat de wet niet gericht is tegen hen, die goedkoop en tijdelijk verkoopen. De wet richt zich alleen tegen het euvel, dat men tijdelijk lagere aanbiedingen doet in verband met bijzondere omstandighe den van de winkelnering. Mr. Van Baren stelde de vergadering de vraag of zij „November-aanbleding" als een verkapte ontduiking beschouwde der uitverkoopen, waarop een groote meerderheid met „ja" antwoordde. De heer Rijs te Amsterdam vond de materie in Zwitserland voortreffelijk ge regeld en zou een studiecommissie naar dat land willen zenden. Nadat nog enkele opmerkingen waren gemaakt, deelde de heer Van Baren mede dat het bestuur zeker niet afwijzend staat tegenover het denbeeld contact te zoeken met de landelijke middenstandsbonden, om gezamenlijk nader te overleggen, op welke wijze de bona-fide winkelier be schermd kan worden tegen de praktijken van hen, die de wet ontduiken, o OPNIEUW WIJZIGING VAN DE WARENWET. Eerlijkheid in den handel. Er ls opnieuw wijziging gekomen ln het ontwerp-Warenwet. De voornaamste wijziging ls deze, dat de norm ..eerlijkheid in den handel", die aanvankelijk uit het ontwerp gelicht was en waartegen zooveel verzet gerezen ls, er weer ingebracht wordt. Als compensatie daarvoor worden de bij dragen, die van het bedrijfsleven gevor derd zullen worden voor het ln stand houden van de keuringsdiensten, verhoogd en gebracht op ten minste f. 1 en ten hoogste f. 40 per bedrijf, terwijl in de kos tenvergoeding nu tevens bepaald wordt, dat de gemeenten de eene helft der kosten van een keuringsdienst dragen en het rijk en de bedrijven samen de andere helft. Aanvankelijk zouden het rijk en de bedrijven leder een vierde deel dragen. Deze wijziging beteekent dus, dat de kos ten van het terugbrengen van de norm „eerlijkheid ln den handel" ln het ont werp door het bedrijfsleven gedragen zul len moeten worden. Thans wordt verder voorgesteld de las ten wegens wachtgelden e d. voor een ge meente wier keuringsdienst wordt opge heven. naar evenredigheid te doen dragen door de gemeenten van den keuringskring waartoe die gemeente voortaan zal gaan behooren. Daardoor wordt voorkomen, dat een dergelijke gemeente, behalve haar aandeel in de kosten van den keurings dienst in den nieuwen kring, ook nog de lasten van den opgeheven keuringsdienst zou moeten opbrengen. De andere wijzi gingen zijn' van minder beteekenis. o DE POSTVLUCHTEN. Het Indië-vliegtuig, de „Lijster" is gister avond te 19.24 uur op Schiphol geland. Het toestel vervoerde 2.013 K G. brief post voor Athene, 12,310 K.G. briefpost voor Rome. 6.885 K.G briefpost voor Marseille en 147.025 K.G. briefpost voor Amsterdam. Hedenmorgen te 7.58 is de „Kwak" van Schiphol naar Indië vertrokken. Aan boord waren 4 passagiers. o DE EERSTE KAMER EN GRAAF DE MARCHANT. Het „Handelsblad" meldt: Zooals men zich zal herinneren, heeft ongeveer twee maanden geleden de com missie van rapporteurs na het afdeelings- onderzoek der Eerste Kamer omtrent de kwestie of graaf De Marchant et d'An- sembourg al dan niet aan de verelschten voor het Senaatslidmaatschap voldoet, zich met eenige vragen tot de regeering gewend. Doel daarvan was nader licht te verkrijgen over de juridische positie van de nationaliteit van dezen gekozene. Naar ons ter oore komt, zou dezer da gen het antwoord van de regeering zijn binnengekomen. Maar, zoo vernemen wij verder, aangezien wel beschouwd de ge stelde vragen niet of ln onvoldoende mate beantwoord zouden zijn, heeft de commis sie van rapporteurs thans graaf De Mar chant et d'Ansembourg uitgenoodigd om a.s. Dinsdag ln haar midden te verschij nen, teneinde zijnerzijds nog eenige in lichtingen te verschaffen die men langs den departementalen weg niet heeft kun nen verkrijgen. DE UITVINDER VAN WOLVEGA. Eenige weken geleden wist een jonge man. die zelde Visser te heeten en te wo nen te NIJeveen. den manufacturler W. Slot te Meppel te bewegen, hem twee costuums en een overjas mee te geven, omdat hii zijn moeder wilde raadplegen over zijn keuze. Al spoedig bleek den heer S. dat hü het slachtoffer was geworden van een oplichter. Thans, na de huiszoe king bil W. te Wolvega als gevolg van den diefstal van auto's, is gebleken, dat de heer Slot bezoek heeft gehad van den „uitvinder". Het eene costuum ls door de gemeente-politie van Wolvega ln beslag genomen, het andere en de overjas droeg hij bU zün aanhouding. N.R.Crt. o AUTOBUS GEKANTELD. Gisteravond omstreeks halfacht ls aldus het Vad. op den Maasslulschen weg onder Maasland, een autobusongeluk gebeurd dat vrij goed is afgeloopen. Op dezen smallenweg wilde de chauffeur de R.. van de Vlaardlngsche Autobus Maatschappij van den dienst Maas land-Maassluis-Vlaardingen een vracht auto van De Neef uit Maassluis passeeren. De bus zakte daarbij in den zachten berm van den weg. kantelde, en kwam onder steboven in een sloot terecht. Met groote moeite zün de chauffeur en drie passagiers gered. Behoudens een nat oak en eenlge kleine kwetsuren ziin zü er goed afgekomen. Met oersonen-auto's wer den zij naar hun woningen gebracht. o DOODELIJK ONGELUK BIJ HET OPHIJSCHEN VAN EEN PIANO. Gistermiddag te kwart over vijf had aan het Sarphatlpark voor perceel 77 te Am sterdam een ernstig ongeluk plaats bij het ophijschen van een piano. Het zware mu ziekinstrument stootte tegen het balkon van de tweede etage. Dit bouwsel was hierop blükbaar niet berekend en een ge deelte van de leuning stortte naar bene den. Een toevallig passeerende voorbij ganger. de 62-jarige gepensionneerde spoorwegambtenaar S„ kreeg dit op het hoofd en werd met 'n schedelbasisfractuur opgenomen en naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hü ls overleden. Tegen den verhuizer is proces-verbaal opgemaakt. o JONGETJE VAN EEN AUTO GEVALLEN? Doodclijk ongeluk te Hilversum. Gistermiddag omstreeks vier uur wer den arbeiders, werkzaam bij in aanbouw zijnde huizen a&n de Kastanjelaan te Hil versum door een jongetje verzocht eens naar zijn vriendje te komen kijken. De werklieden troffen het kameraadje, de zesjarige H. L. D„ wonende aan den Hil- vertsweg, ln bewusteloozen toestand op den weg aan ZIJ waarschuwden onmid dellijk de politie en de G.G.D. Toen deze arriveerden was het kind reeds overleden. Zijn vriendje was te zeer overstuur om te kunnen vertellen, wat er elgenlük ge beurd was. Mede om het feit, dat het slachtoffer aan Inwendige verbloeding is gestorven, neemt men aan dat hij van een auto ls afgevallen en door de achterwie len ls overreden. De auto zou een vrachtwagen zijn af komstig uit Bussum. De bestuurder zou in het geheel niets van het ongeluk ge merkt hebben. De politie onderzoekt deze vreemde zaak. DE AFBETALINGSWET. Dinsdag in behandeling bij de Tweede Kamer. De Tweede Kamer zal a.s. Dinsdagmid dag o.m. behandelen de begrooting van het werkloosheids-subsidiefonds voor 1936 en de wetsontwerpen tot wettelijke rege ling van de overeenkomst van koop en verkoop op afbetaling en houdende eeni ge wettelüke regelen nopens het afbeta- llngsbedrijf. o ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN. In de week van 2530 November 1935 is door de Ned. Bank in totaal een bedrag van c.a. R.M. 700.000 van de op haar Son- derkonto bij de Deutsche Verrechnungs- kasse uitstaande vorderingen met de be gunstigden afgerekend. De nummers lie pen van 82.946 tot 83.169. Het totale be drag van de op het Sonderkonto uitstaan de posten die nog niet uitbetaald zijn, be loopt omstreeks R.M. 31.1 millioen. De Sonderkonto posten waarvoor koersfixee- ring ls verkregen zijn hieronder begrepen. Aan Treuhandler konto posten is door de Ned. Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van c.a R.M. 100.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste af gewikkelde nummer was 18.705. Het totaal bedrag van de op het Treuhandlerkonto Niederlande uitstaande vorderingen, be draagt c.a. R.M. 18.8 millioen. De posten waarvoor koersfixeering ls verkregen, zijn hieronder begrepen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is aan J. Warmolts, op zijn verzoek, met Ingang van 1 Januari a.s. eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Kortenhoef, met dank betuiging voor de langdurige diensten, door hem in zijn betrekking bewezen, met benoeming tevens tot ridder in de Orde van Qranje-Nassau. o UIT NED. OOST-INDIË. EEN WRAAKTOCHT. MANOKWARI, 30 Nov. (Aneta). De berg- bevolklng tusschen Oransbari en Marani organiseerde een wraaktocht, waarbij vier personen werden gedood, en 2 huizen in brand gestoken, tengevolge waarvan 12 personen werden gedood. De moorden hadden plaats in de kam pong Moepi. De oorzaak moet worden ge zocht ln een geloofskwestie. ONTPLOFFING TE VEGHEL, Gisteravond is door onbekende oorzaak een brandende benzinelamp in de opslag plaats van J. Vrijhof, gelegen achter het woonhuis van den eigenaar, in de Hoold' straat te Veghel, ontploft, waardoor groo te schade is aangericht en waarbij een begin van brand ontstond. Het brandje werd spoedig gebluscht. De opslagplaats was geheel uit elkaa- geslagen. De muren en ruiten van een naastgelegen woning, werden geheel ver nield. o HET TOEVAL. Een merkwaardig geval van arrestatie van een rljwleldief is gistermiddag te Am sterdam voorgekomen, aldus het Hbld, Op de Jacob van Lennepkade zag' een burger n.l. een man op een rijwiel dat tegen een boom geparkeerd stond, to'eloo- pen en er mee wegrüden. Er naderde een agent van politie en de burger maakte den agent deelgenoot van hetgeen hij zoo juist aanschouwd had. De agent deelde het ver moeden van diefstal en slaagde er ln der fietser ln te halen en te arresteeren. De aangehouden man verklaarde even wel, dat hü daar op de Van Lennepkad< de flets niet gestolen had, doch er hei karretje alleen maar een poosje tegen eer boom had neergezet, omdat hü even li een der huizen moest zijn. Dit verhaal vond weinig geloof. Niette min was hetvolkomen juist. En on danks die juistheid was het rijwiel ge stolen! Want de man bekende ten slotte de fiet vanmiddag uit de Amstellaan te hebber weggenomen. Hü was ermee naar de Var Lennepkade gereden en de rest van he verhaal kent men. Een zeldzame speling van het toeval, deze arrestatie-op-aanwlj- zing! o VUURGEVECHT MET STROOPERST Twee personen nabij Smilde gearresteerd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag waren de wachtmeester De Goede, de ma rechaussees Vogel en Kuiper en de jacht opziener Bruggrink op surveillance op eet jachtterrein aan de Bellervaart te Hooge- Smilde bü Assen. Plotseling zagen zij eer lichtbak op hen afkomen, terwijl eer schünwerper op hen werd gericht. Ever later werd op den marechaussee Vogel ge vuurd. Deze trok onmlddellük eveneen! zün vuurwapen en een vuurgevecht ont stond. Tenslotte kozen de stroopers, ach tervolgd door de politie, het hazenpad Aangezien men vermoedde hier te doen t< hebben met de gebrs. De Bdie aan di Beilervaart wonen, werd in deze richting een onderzoek Ingesteld. Het bleek, dal een van belden een schot ln het been hac gekregen. Zü zün gearresteerd. Een ge weer en een lichtbak werden in beslag ge nomen. o VERDUISTERING? In den loop van de vorige week ls brant ontstaan in de woning van P. van de; Kolk Hzn. te IJ3selmulden. Door terstonc in te grüpen, kon deze brand worden ge bluscht. Het trof echter nog al ongeluk kig, dat door de brand tevens de boekhou ding van den bewoner v. d. K, die pen ningmeester ls van de Groenteveiling t( IJsselmulden, verloren is gegaan. Eén en ander gaf de politie aanleiding om deze zaak te onderzoeken met het ge volg dat v. d. K. thans naar het Huls van Bewaring te Zwolle ls gebracht. Hoe groot het tekort is, is nog niet bekend. Men noemt een bedrag van twee duizend gul den. (Vad.) o IN KORST BROOD GESTIKT. Te Beemster is een tweejarig kind in een korstje brood gestikt. o BUITENLANDSCH GEMENGD. FRANSCH MARINE-VLIEGTUIG NEERGESTORT. Op de reede van Saint Raphael is een twee-motorlg watervliegtuig van de Fran- sche oorlogs-marine omlaag gestort; van de zes Inzittenden zün er drie omgekomen, een ls levensgevaarlük gewond. o LLOYD GEORGE NAAR TANGER. Lloyd George gaat met vacantle naar Tanger. Tijdens deze reis werkt hij aan zün memoires. o TREINBOTSING TE BRESLAU. Gistermiddag tegen 4 uur ls de personen trein uit Strehlen bü het binnenkomen in het station Breslau den personentrein naar Kattern in de flank gereden. De locomotief en vüf wagons van den laatsten trein ont spoorden. Vier ernstig gewonden zijn in een ziekenhuis opgenomen. Veertig perso nen zijn door het Roode Kruis verbonden. o MIJNGASONTPLOFFING. Te Senftenberg (Bohemen) zün heden morgen vroeg tengevolge van een ernstige kolenstof-ontploffing 17 personen gewond, waarvan 2 zwaar. De materieele schade is aanzienlijk en het werk ln de mün zal voor gerulmen ttld stil moeten liggen De mo gelijkheid is niet uitgesloten dat zie" onder de pulnhoopen nog slachtoffers De- vinden o RUSSISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een Reuter-telegram meldt, dat tijden® een proefvlucht met een twee-motong vliegtuig in Rusland, de staart van he toestel afbrak. By den val, die hiervan he gevolg was, verloren de zes inzittenden leven. o CHINEESCH VLIEGTUIG GEVALIEN. Het Chlneesche vliegtuig No. 5. van de Eurasia dat op weg was van Lantsjau na Sianfoe is, toen het wegens slecht we een noodlanding wilde maken veronjej" De bemanning, die bestond uit een W en een mecanicien werd gedood T® passagiers werden zwaar gewond.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10