Siroop Famel 's/y.j. ais dtoty pk De heer A. J. van Gerrevink 25 jaar burgemeester GRIEP >-7 0üs Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 28 November 1935 Derde Blad No. 23215' Van vele zijden uiterst hartelijk gehuldigd PARLEMENTAIR OVERZICHT LAND- EN TUINBOUW. KERK- EN SCH00LNIEUWS. o Wat er 's morgens gebeurde.... Den 12den Maart 1930 aanvaardde de wr a. J. van Oerrevlnk het Burgemees- M<ambt van Oegstgeest na ruim 19 jaar ..'zoodanig de gemeente Oldemarkt te tobben gediend. Oegstgeest telde ln dien jij pl.m. 6338 Inwoners, welks aantal tbjns reeds is gestegen tot 8474! Bij zijn intrede verzekerde de heer van Bnrevlnk er naar verlangd te hebben, de bind aan den ploeg te slaan in een ge beente die in zoovele opzichten verschil de bij die welke hij zoo Juist had verlaten. 3ij die aanvaarding gevoelde de burge- zeester behoefte uit te spreken dat de Kfhten en belangen der gemeente en hare ironers steeds het doel zijner handelin- itn zouden uitmaken. Hij zeide toen, crertuigd te zijn dat hem een moeilijke aak wachtte, waartoe hij een beroep deed tj aller medewerking. Heden nu is de dag gekomen dat Bur- leneester van Gerrevink zijn 25-jarig inbtsjubileum herdenkt. Ongetwijfeld is (j dezen dag een duidelijk bewijs gele urd van de sympathie welke de burge rmester zich gedurende welhaast 6 jaren bij de Oegstgeestenaren heeft verworven! Hiertoe kwam hedenmorgen allereerst getuigenis voor de woning van den bur gmeester afleggen de R. K. Harmonie "Triumphdie den jubilaris een muzikale beide bracht onder leiding van den di- ncteur, den heer Jac. Kroon. Door den icoratter, den heer W. den Boer werden hartelijke woorden van gelukwensch tot een jubilaris gericht. Deze aanvaardde de Stm gebrachte hulde in dank. Omstreeks 10 uur brachten de kinderen sit de hoogste klas van alle lagere scho bt in de gemeente den burgemeester een kghulde die werd geleid door den heer B van Til. hoofd der Chr. School aan den ïjrsch. Deze zanghulde vond plaats in iet Patronaatsgebouw, waar op treffende lijze een voor deze gelegenheid vervaar- li|d lied werd uitgevoerd. Zeer onder den kdruk werd deze hulde door den jubi- iris, die vergezeld was van zijn echtge- soote en verdere familieleden, in ont wijst genomen. Het uitdrukkelijk ver rek van den jubilaris om zooveel mogelijke tberheid te betrachten, werd ook hier in ervulling gebracht. Daarna hebben de gezamenlijke ambte aren op uiterst sympathieke wijze het cofd der gemeente gehuldigd, waarbij de imeentesecretaris, de heer R. Reitsma it woord voerde. Rede van den gemeente-secretaris. Over de verdiensten voor Oegstgeest van 'f jubilaris in de voorbijgegane jaren wilde :ij niet spreken. Spr. beperkte zich tot de whouding, die er bestaat tusschen het Sofd der gemeente en het gezamenlijk pusoneel in welke gemeente-functie wij én ook staan. Een betere verhouding zou iet denkbaar zijn. Door de hooge opvat- '.ng van uw taak, aldus spr.. toont u in w persoon en voorbeeld ons hoe een nrm vaderlander, een rechtgeaard bur- ï«r en een eerlijk ambtenaar moet zijn. Seeds tracht u er naar, in ons te verle- ündigen een diep besef van het belang- tijke der overheidstaak, waartoe wij op vdke wijze dan ook, medewerken U tadt ons de ideëele zijde van ons ambt 'raroogen. Maar daarnaast heeft ook onze Xjitie als ambtenaar uw onverflauwde langstelling. Niet alleen echter het ver gillen van onze taak heeft uw aandacht, persoonlijk staat u ons steeds met nad en niet het minst met daad terzijde. Hooit wordt bij u tevergeefs aangeklopt, t' heeft voor onze aangelegenheden een 'pen oor U is een vertrouwde voor de Meren. U hlept de jongeren voort. En bij jat alles weet u de teugels krachtig ln Wden te houden. Spr. kan het samen vatten in dit woord: hard waar het moet, aaar vóór alles zacht, waar het kan. En burgemeester, kom ik tot mijn eigen site taak om u. naast onze hartelijke ge- bkwenschen met uw jubileum, de verze ng te geven van onze eerbiedige hulde warme vereering. Als bewijs hiervan Md spr. namens de ambtenaren onder hartelijke bewoordingen den burgemees- «r diens uitstekend gelijkend geschilderd Portret aan. met een album waarin opge- »men de namen der gevers en geefsters. *an mevrouw van Gerrevink werden jachtige bloemen overhandigd. Deze aan ging bleek den burgemeester diep te teoben getroffen. Op hartelijke wijze «■ate hij voor het fraaie geschenk. De middaghuldiging in de Raadzaal. Te 2 uur kwam in de Raadzaal de ge- -reriteraad in vergadering onder groote langstelling bijeen. De wethouder-loco- ™Semeester. de heer T. van Egmond •tende met een woord van welkom, waar- ra de burgemeester met zijn echtgenoote binnengeleid om een waardige huldi- ln ontvangst te nemen. Weth. van Hf sprak dan het volgende: Geachte burgemeester! Het is voor u en voor uw familie heden gedenkwaardige dag. Het is 25 jaar Wden, dat u benoemd werd tot burge meester van Oldemarkt. Weliswaar hebt 'an die 25 jaar slechts 5'/i jaar als bur gmeester van Oegstgeest gefungeerd, de it °es'°°t niettemin deze dag niet on- .ppierkt te laten voorbijgaan. Eerstens b,e' omdat het vervullen van een zoo rwfchtig ambt, 25 jaar lang, van groote SS is' maar tevens, om op onge- 50te wijze uiting te kunnen geven van waardeering en genegenheid. Het is k1 alleen, en zelfs niet het belangrijkste, ..."Wsduur van het vervullen van een tit fi e taak. doch wat in dien tijd is P'esteerd, is het voornaamste. En dan de tijd van 5 jaar, welke u in Oegst- bt - hPooid der gemeente doorbracht, 1 zijn. Wat u in dien korten tijd tot niet met méér voortvarendheid zijn taak kunnen aanpakken als u, toen u uw be stuurstaak in Oegstgeest aanving. En met onverflauwde ijver en toewijding hebt u doorgewerkt. Het zou een lange lijst van belangrijke werken zijn, die vandaag opge somd kunnen worden, welke op uw initia te tot stand zijn gekomen. U had u al spoedig Ingewerkt in de ontwikkeling en uitbreiding onzer mooie gemeente en uw idealen gesteld. Idealen die, hoeveel u ook tot stand wist te brengen, nog langena niet zijn vervuld. Zóó te werken is niet gemakkelijk, maar moet toch groote vol doening geven. Wethouder Van Egmond. De twee mooiste werken, welke in die 5 jaar tot stand kwamen, zijn wel de mooie ontwikkeling van de omgeving van Poel geest. Met uw ruimen blik hebt u gezien, dat daar te bouwen en te bewaren was. Het nageslacht zal u dankbaar zijn, dat dit mooie gedeelte van Oegstgeest niet is be dorven. Als tweede werk van beteekenis mag genoemd worden het doortrekken van den Rijnzichtweg, Meesterlijk hebt gé ge manoeuvreerd in de onderhandelingen, die daarvoor noodig waren. Het uitbreidings plan heeft u ook veel hoofdbrekens ge kost en getuigt van ruime opvatting. De verbetering der wegen, had uw speciale zorg, verlichting en beplanting had uw volle belangstelling en nog honderd an- dtre dingen vroegen en hadden uw be langstelling. U wist aan uw administratieve en tech nische staf handen vol werk te geven. En als Raad hebben wij geen sleurgang kun nen volgen en steeds voor nieuwe dingen gestaan. U was niet gemakkelijk voor den Raad en de Raad vaak niet gemakkelijk voor u. Maar door ernstige samenwerking is ontzaggelijk veel bereikt. Intusschen zijn u de teleurstellingen niet gespaard ge bleven. Ook dreigt er een schaduw over uw idealen te komen. n.l. de moeilijke tijden die wij onder Gods wijs bestuur moeten doormaken. Van nabij weet ik, hoe moei lijk het is, om in dezen tijd als burgemees ter de gemeente vooruit te brengen. Ik kan begrijpen de onstuimigheid soms, waar mede u de maatregelen tegemoettreedt, die uw schoonste idealen tegenstaan. Dit zijn schaduwen, waardoor wij het licht der fei ten van het afgeloopen vijfjarig tijdperk te duidelijker zien. Oegstgeest is financieel nog kerngezond, dat zegt veel, ook voor uw beleid. Laten wij als raadsleden en wethouders met u mogen samenwerken om ook in deze moei lijke tijden onze mooie woongemeente ver der te ontwikkelen. Wat moois tot stand te brengen is vaak moeilijk en vraagt de volle toewijding en energie, die u gegeven hebt Wat moois te bewaren, is vaak nog moeilijker. Moge God u daartoe kracht en wijsheid geven. Wij zeggen u onze 'volle medewerking toe. Wij wenschen u van harte geluk met uw 25 jarig jubileum. Ook mevr. van Gerrevink werd in sprekers hui dewoord betrokken. Namens den Raad bood de heer van Egmond hierop den Bur- gnmeester een klein aandenken aan, als blijk van waardeering en genegenheid. Hierna sprak de heer C. Bakker als oud ste raadslid ln zittingsjaren: Rede van den heer C. Bakker ,w's' te brengen beslist hier, en dit «niet v ttwm veel. Een jong burgemeester had weinig, neen, ik mag zeggen, dit De heer C. Bakker. Na een korte herinnering aan den vo- r.gen burgemeester, wees spr. op het „re- geeren is vooruitzien" en het gevleugeld woord van één der meestgezaghebbendeji in regeeringskrlngen: „wij hebben te rea- liseeren, dat wij thans als ln een andere wereld geploft, ons niet voor te stellen hebben den ouden bloeitijd weer te kun nen beleven". Deze woorden spreken tot ons allen en zeker tot de zeer verantwoor delijken, die in deze tijden tot besturen zijn geroepen. U hebt zeer zeker het voor recht te behooren tot de eerste magistraten van een gemeente, die, gelukkig, nog niet tot de noodlijdenden behoeft te worden gerekend. Van u persoonlijk mag zeker ge zegd worden dat ge ernstig hebt getracht u in onze gemeente en gemeenschap in te leven. Eén en ander vergt van den eersten bestuurder wel bijzondere kwaliteiten en is zeker niet bevorderlijk het iedereen naar den zin te kunnen maken Het laatste zal voor u geen nieuws zijn. Menschen zullen u in uw ambtelijk leven wel overal ver rassingen hebben gebaard. Maar wél mag bij dezen mijlpaal in uw leven, naar voren worden gebracht, hoe u persoonlijk door uw vriendelijke tegemoetkomen aan en kennismaken met alle lagen der bevol king, door uw welwillendheid tegenover uw medebestuurderen: de raadsleden, door uw op de bresstaan voor de belangen der amb tenaren en beambten getracht hebt op de hoogte te komen van de wenschen en van de eischen der gemeenschap. Na gewezen te hebben op het feit, dat de discussie's in den Raad onder en dank zij mede de leiding van den burgemees ter. nimmer het karakter droegen van per soonlijke aanvallen, wenschte spr. den burgemeester nog tal van jaren lust en kracht, wijsheid en beleid toe om zijn hoog ambt te kunnen vervullen! Ten slotte kreeg de jubilaris zélf gele genheid tot het houden van een dank woord, waaraan het volgende ontleend is: Rede van den burgemeester. Toen spr. 6 jaar geleden op waardige wijze werd ontvangen, mocht hij daarin niet zien eenige waardeering van zijn persoon of van zijn werk. Dat nu echter, na zulk een betrekkelijk korte ambtsvervulling ln deze gemeente, nog niet geheel 6 jaren, de Ingezetenen er blijkbaar, ondanks de buitengewoon druk kende tijdsomstandigheden, behoefte aan hebben gevoeld, den dag, waarop ik, aldus spr.. vóór 25 jaren tot burgemeester werd benoemd, niet geheel ongemerkt te doen voorbijgaan, heeft mij werkelijk diep ge troffen. Maar naast eenige waardeering voor mijn werk, die ik in den spontanen opzet van dezen dag van hoogtij in mijn ambtelijk leven meen te mogen speuren, zie ik daarin een nieuw bewijs van toe nemende belangstelling van de ingezete nen der gemeente in de plaatselijke „res publica", een belangstelling waarvan spr. gedurende zijn ambtsvervulling hier met innige dankbaarheid den groei heeft mogen waarnemen. Spr. toonde zich dankbaar, dat hij steeds en overal een open oor, een goeden wil en spontane medewerking bij de in gezetenen vond J. Hij Is er trotsch op, dat thans in menig bestuur de twee groote groepen van de bevolking der gemeente eendrachtig samenwerken, en niet minder, dat in de Commissie uit de Ingezetenen, aan wie de organisatie van dezen dag is toevertrouwd niet alleen die twee groepen, maar, naar een andere verdeeling, de ingezetenen van alle richtingen zijn vertegenwoordigd. Spr. verheugde zich van harte in het feit, dat uit dezen geheelen opzet blijkt, dat het niet waar is, dat de liefde tot de plaatselijke gemeenschap dood is en in centralisatie het geneesmiddel voor alle kwalen ligt. Spr. is dankbaar voor de vele vriende lijke en waardeerende woorden. Maar in dien er dan van het aandeel, dat ik in het bestuur van deze gemeente in de laatste 6 jaren heb gehad, iets goeds mocht zijn uitgegaan, indien er werk is geschied, dat het belang van deze schoone ge meente werkelijk heeft gediend, dan moge ik er op wijzen, dat ik dit voor een zeer groot deel te danken heb aan de kundige en liefdevolle medewerking, waarop ik bij mijn intrede zulk een ernstig beroep heb gedaan en die ik in zoo ruime mate heb mogen vinden, bij de wethouders, de raadsleden, den secretaris, de ambtenaren, de doktoren, het onderwijzend personeel van de O. L. school aan den Terweeweg, de politie enz. Allen prees spreker uitvoerig om hun kwaliteiten. Eindelijk, altijd en overal, bij de inge zetenen, waaronder ik vele en hartelijke vrienden mocht vinden, voor wier mede leven, ambtelijk en persoonlijk, in vreugd en moeilijkheid, voor wien steun, raad en opbeuring in moeilijke omstandigheden ik niet dankbaar genoeg kan zijn. Er mogen aan mijn werk fouten kleven, dit durf ik vrijmoedig te verklaren: „Steeds is bij al mijn handelingen het belang van mijn gemeente het alleenig richtsnoer geweest". Mijn streven zal er op gericht zijn het contact met de bevolking gedurende de jaren, die God mij nog in zijn ambt, dat mij zoo lief is geworden, zal laten, te be waren en het te versterken als een kost baar en zeldzaam goed. De ingezetenen van Oegstgeest. in welke positie of verhouding dan ook geplaatst, hebben mij de vervulling van mijn ambte lijke taak zooveel verlicht en veraange naamd als in verband het de allesvernie tigende laagconjunctuur mogelijk was. Vele nuttige wenken, vele goede gedachten heb ik aan velen van hen te danken Als antwoord op hetgeen heden gezegd is. op de bewijzen van waardeering en toegene genheid, waarmee men ons heeft over stelpt, kan ik eerlijk en uit den grond van mijn hart antwoorden: „Ik ben aan deze gemeente en haar bevolking gehecht en ik zou haar voor geen andere in ons land willen verwisselen". Tenslotte droeg sor de belangen van de gemeente aan God op. Onder groote aandacht werd de uitvoe rige en met sterke overtuiging uitgespro ken rede van den burgemeester door s'.ien aangehoord. Op het vervolg van den huldigingsdag van heden, die na de raadszitting nog zooveel bewijzen van waardeering voor den burgemeester zal brengen, komen wij nader terug. Men zie verder Laatste Berichten Eerste Blad. EERSTE KAMER. BEZUINIGINGSONTWERP EN REGEERINGSBELEID. Zoo was het dan gisteren de beurt aan het HoogerhuLs om het Bezuinlgings- ontwerp te behandelen. Dit beteekende, dat wij een reprise zou den krijgen van de debatten, welke twee maanden geleden „aan de overzijde van het Binnenhof" zijn gehouden, en die toen eigenlijk al ietwat verouderd waren. Wij zuilen vooral waar de aanneming van het ontwerp vaststaat dan ook trachten ons te beperken. De president trouwens, legde den plicht der beperking ook aan stonds aan de Kamer zelve op, want zelde hij op zijn karakteristieke wijze de tijd van de ministers „is thans kost baarder dan fijn goud". De leider der katholieke fractie, de heer Van Lanschot, die het debat opende, heeft geen schokkende dingen gezegd. Eigenlijk bestond zijn rede meer uit een verzame ling détails, dan uit een beschouwing over de regeerings-politiek. Hij liet zich trou wens ten aanzien van de Regeering vol strekt niet agressief uit, maar informeer de wel met groote belangstelling naar haar toekomstplannen, wat later op den dag de heer Droogleever Fortuyn eveneens deed. Overigens veroordeelde mr. Van Lanschot (hoewel toegevend dat er punten van overeenstemming zijn tusschen de katho lieke en de socialistische politiek) het Plan van den Arbeid, dat volgens hem van een „bedenkelijken overmoed" getuigt, vooral met betrekking tot de leenings- capaciteit. Verschillende andere sprekers 'de heer Fortuyn, Tollemai zijn hem later in die veroordeeling gevolgd en verklaar den met het Plan niet te kunnen mee gaan. Dat de sociaal-democraten een an der geluid lieten hooren, ligt voor de hand. De heer de la Bella veroordeelde de economische politiek der Regeering, drong op krachtige maatregelen aan ter bestrij ding van de werkloosheid, en verdedigde het Plan. Zijn partijgenoot De Zeeuw- noemde het bezuinigings-ontwerp een lap middel, dat geen enkel groot plan bevat en geen werkelijke verbeteringen brengen zal. Enfin, het standpunt der sociaal democraten is bekend. Dat de katholieke afgevaardigde Serra- rens ook niet gunstig oordeelde over net regeeringsbeleid, behoeft niet te verwon deren, want hij is een overtuigd voorstan der van devaluatie en voelt dus voor de deflatie- en aanpassmgs-polltiek weinig. Hij bleek dan ook van oordeel, dat de positie der goudlanden heel wat ongun stiger is dan die der niet-goudlanden, dat onze werkloosheidscijfers bijzonder ongun stig zijn en dat de Regeering er met haar politiek nooit zal komen en nooit een der gelijk kostenpell zal bereiken, dat we .met het buitenland werkelijk kunnnen concur reer en. Natuurlijk Werden in het debat ook al lerlei andere bezuinigings-maatregelen aanbevolen, dan de Regeering voorstelt. De heer Kolff b.v. bepleitte het bekende denkbeeld van bijeenvoeging van kleine gemeenten. Minister Colijn heeft ook in deze Kamer de bekende aanpassings-politiek der Re geering nog eens verdedigd. Dat hij daar bij geen nieuwe argumenten te berde kon brengen, ligt voor de hand. Ook de nood zakelijkheid van den landbouwsteun heelt hij nog eens ih het licht gesteld, evenals de voordeelen, welke de contingenteering aan de industrie heeft gebracht. Hoe zou de toestand zijn zoo vroeg de Minister als de Regeering eens geen maatregelen had genomen. Tegenover den heer Serra- rens hield hij dan ook vol, dat de situatie in ons land beter is dan in andere landen, die met de onze te vergelijken zijn. Ook de Minister stelde de onuitvoerbaarheid van het Plan van den Arbeid, naar zijn meening. vast; het noodige geld er voor (honderden millloenen) zou niet zijn te vinden, en het zou bovendien onzen uit voer kapot maken. Voor de zooveelstè maal bestreed de Minister de devaluatie, die hij tegenover ons volk ook tegenover de arbeiders niet zou kunnen verantwoor den. De argumenten der Regeering zijn ove rigens bekend, 's Ministers rede 1-rpcht geen nieuws, TWEEDE KAMER. BEGROOTING VAN SOCIALE ZAKEN. Eerst werd gisteren Financiën aange nomen. Met de communisten tegen. Waar zijn zij niet tegen? Te voren was de motie De Visser, om verbruiks-coóperaties vrij te stellen van dividend- en tantième-belas ting met 50 tegen 18 stemmen verworpen. Vóór stemden socialisten, communisten, de katholieke democraat Arts en de christen democraat Van Houten. Toen is met Sociale Zaken voortgegaan. Bij de afdeeling „Volksgezondheid" heeft Minister Slingenberg de sprekers over dat onderwerp beantwoord en (natuurlijk!! betoogd, dat de Regeering voor de gezond heid van ons volk haar beste krachten in spant. Er zijn trouwens ernstige ziekten, waarvan het aantal gevallen vermindert. Kwakzalverij? Die zal de Regeering tegen gaan. Onbevoegde tandtechnici? Adres: Minister van Justitie, die tegen de onbe voegden (3 a 400!) maatregelen zal moe ten nemen. De Minister heeft de toezeg ging gedaan, dat hij inzake het zieken fonds-wezen de heele materie in één ont werp zal trachten te regelen. Wat het be langrijke onderwerp der huurverlaging betreft, beloofde de Minister, dat hij in die richting zal blijven werken, maar de verlaging demonstreert zich reeds aan alle kanten. Intusschen zal het wetsontwerp inzake de vaste lasten in dezen zin wor den gewijzigd, dat er ook aandacht zal worden geschonken aan de huurverlaging van particuliere woningen. De Minister heeft dit nader uiteengezet, en daarbij de vraag gesteld, of het wel goed is de huur- toeslag op den werkloozensteun te hand haven? Een vraag, die eenige deining in de Kamer wekte en enkele Interrupties deed ontbranden wat den Minister aan leiding gaf als zijn meening te doen ken nen, dat de huurtoeslag remmend werkte op de huurverlaging. Doch hij beloofde stellig ln den geest van verdere verlaging werkzaam te zijn, en ook te zullen blijven arbeiden aan krot-opruiming, waarvoor trouwens een belangrijke post is uitge trokken. RECLAME- 4590 voorkom! Siroop Famel ernstige gevolgen, doet hoest bedaren, maakt het slijm lost Bij de afdeeling „Werkloosheids-verze kering en Arbeidsbemiddeling" had een vrij uitvoerig debat plaats, waarin op nieuw van verschillende kanten op wette lijke regeling van genoemde verzekering werd aangedrongen, en allerlei wenken met betrekking tot dat onderwerp werden gegeven. De Minister heeft Beloofd aan die wenken aandacht te zullen wijden, wanneer de verbetering van de subsidie regeling voor de werkloosheidsverzekering aan de orde is. Hij waardeerde het in hooge mate, dat er op dit gebied vrijwil lig zoo veel wordt gedaan en dat de ar beiders er zoo veel voor bijeen brengen, maar dit vond hij nu juist een reden, om er geen nieuwe staatsregeling tusschen te schuiven. Er had over dit onderwerp tusschen en kele afgevaardigden nog een warm de batje plaats, ook omdat enkele uitlatin gen van den heer Vos over de vakvereeni- gingen werden misverstaan. De Kamer is bij deze begrooting gena derd tot de afdeeling „Werkverschaffing en Steunverleening". Dat belooft wat! HAGENAAR. VOOR KLEINE TUINEN. Nu de winter nadert. De nachten worden koeler en de kans op nachtvorst wordt steeds grooter. We gaan daarom in den tuin eens inspec- teeren of er soms nog planten staan, die tegen de vorst moeten worden beveiligd. Van Chrysanthemum indicum kunnen slechts enkele vollegrondsoorten eenige graden vorst verdragen, de andere, waar onder alle grootbloemlge soorten, brengen we nu onder glas. Voor zoover deze in den vollen grond zijn gekweekt kunnen we ze met flinke kluit opnemen en in een groo- ten pot plaatsen. Pelargonium zonela of Geraniums, zooals ze in den volksmond worden genoemd, zijn ook niet bestand tegen nachtvorst. Wanneer we ze willen overhouden, plaatsen we deze nu met den pot boven op den grond. Het blad wordt dan wel geel, maar de jonge scheuten worden steviger, zoodat ze gemakkelijker den winter door zullen komen. Na eenige dagen worden ze op een luchtige, vorst- vrije plaats gezet, waar we ze vrij droog houden, opdat de stengels nog meer af rijpen en steviger worden. Goed afgerijpte planten kunnen vrij goed in een kelder overwinteren. Enkele planten kunnen misschien een plaatsje krijgen voor het raam in een verwarmd vertrek, waar ze den geheelen winter door zullen bloeien. Jonge stekplanten geven we ook daar een plaats; deze nemen maar weinig plaats in beslag. De bloei van de meeste éénjarige zomerbloemen loopt ook ten einde. Van verschillende soorten kunnen we zeer goed zelf zaad winnen. We kunnen b.v. zaad winnen van asters, goudsbloemen, violie ren, papavers, eenjarige riddersporen, O.-I. kers en tal van andere soorten. Bij droog weer snijden we de zaadstengels af en bergen ze op en droge plaats. Het beste kunnen we het zaad in de vruchten be waren. We omgeven het dan met een pa pieren zak en hangen het. zoo op in een droge kast of op zolder. Natuurlijk wordt elke zak voorzien van een etiquet waarop naam en kleur is aangegeven. Uitgebloeide planten worden opgeruimd en op hun plaats planten we vergeetmenietjes. veris of andere primulasoorten, mosachtige Saxifrage of steenbreeksoorten. Arabis alpina of andere voorjaarsbloeiers. Op be schut liggende plaatsen kunnen we ook viooltjes uitplanten, overigens overwin teren we deze onder glas om ze in het vroege voorjaar uit te planten. Ook Cam panula medium of klokjesbloem en Silene pendula overwinteren we onder glas. NED. HERV. KERK. Beroepen: te Exmorra (toez.) W. Sy- brandy, cand. te Groningen. Bedankt: voor Oosthem c.a J. W. F. Engel te Alblasserdam. GEREF. KERKEN. Tweetal: te Borger J. Ribbering, cand. te Kampen en G. v. 't Riet, cand. te Wasse naar Ds. C. MET. Ds. C. Met. predikant bij de Ned. Herv. Gem. van Zaandam-Oost, herdenkt 4 Dec. a.s. den dag waarop hij qich voor 25 jaar aan deze gemeente verbond. De jubilaris werd in 1877 geboren en in 1904 candidaat in Noord-Holland, om 22 Oct. 1905 te Oude-Schild op Texel in zijn ambt te worden bevestigd. Vandaar ver trok hij in 1907 naar Zuid-Zijpe, welke standplaats 4 Dec. 1910 met de tegen woordige verwisseld werd Ds, Met is scriba van den ring Zaandam Het is zijn nadrukkelijken wensch dat zijn gedenkdag volstrekt onopgemerkt voorbijga.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9