Huldiging van Burgemeester Van Gerrevink Italiëzal een petroleum invoerverbod militair beantwoorden frte Jaargang DONDERDAG 28 NOVEMBER 1935 No. 23215 DAGBLAD. VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ONZE KINDERCOURANT. STADSNIEUWS. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIES: 3D ctsT per regel voor advertenties uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht. Voor opzending van brieven 10 ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd zijn: per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.14 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden -f- portokosten. (voor binnenland f.0.80 per 3 mnd.) Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. De Kindercourant zullen wij in plaats van heden morgen of Zater- !ag geven. DE DIRECTIE. CHR. BESTURENBOND. Gisteravond hield de studiekring van jn Chr. Besturenbond een bijeenkomst in pbouw „Nathanaël". De voorzitter, de heer D. Hendriks open éde vergadering op de gebruikelijke wijze narna de heer Knetseh het onderwerp: Arbeid en arbeider in het economisch glij" inleidde. Uitvoerig stond spr. stil bij de positie van b arbeiders van de vroegste tijden tot op aden. Speciaal de tijd van de Grieken en teneinen, de gilden en het Mercantilisme ierden besproken. Terwille van den tijd tt spr. het hierbij en deed de toezegging a volgende maal op een en ander terug komen. Ter afwisseling van referaat en bespre nt: declameerde de heer J. de Jager tot tot genoegen der aanwezigen, eenige ïmoristische voordrachten. De bijeenkomst werd, na gemeenschap- Sijk zingen, door den heer Knetseh met inkgebed gesloten. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK „REUVENS". WIJKGEBOUW LEVENDAAL. Kindermiddag. Het was, zeker een goede gedachte van IS comité om gedurende den bazar ook a kindermiddag te organlseeren. Wat wij Han zagen was verbluffend; we mogen el haast zeggen: het bezoek was tè groot, ai halfdrie tot 5 uur was het gebouw wloopend tjokvol. Aan dit drukke bezoek li de poppenkast, die er gansch dien mld- - vertoond is, zeker niet vreemd zijn ge- *st. Aan mevr. Tobé—Lots uit Scheve- ingen komt een woord van lof toe voor de «jre, waarop zij de poppenkast verzorgd «ft. Schier onvermoeid gaf zij voorstel- tg na voorstelling en gaf zij blijk den listen toon te kunnen vinden, waarmede sin kinderen boeit. Ook St. Nicolaas had «r gebrek aan bezoek niet te klagen en 'am handen te kort. Al met al was het een kindermiddag, laarop het comité met genoegen kan te- Igzien. Vanavond is de bazaar voor het laatst Spend De najaars-vergadering. Gistermiddag te half vijf hield de Open bare Leeszaal en Bibliotheek „Reuveris" haar jaarlljksche algemeene najaarsverga dering onder voorzitterschap van den heer dr. A. A. van Rijnbach, welke o. m. werd bijgewoond door de eere-presldente mevr. D. KuenenWicksteed. De notulen der vorige vergadering door den secretaris, ir. F. C. Rauwenhoff, gele zen, werden onveranderd vastgesteld. Hierna kwam aan de orde de begrooting voor het jaar 1936, welke door den pen ningmeester, dr. I. M. van der Vlerk, werd toegelicht. Op deze begrooting komen de volgende cijfers voor: Ontvangsten: Contributies en subsidies: 1. van particulieren f. 4000 2. van gemeente f. 5338; 3. van provincie f. 874; 4. van Rijk f. 2408. Totaal f.12710. Uit andere bronnen: 1. uit eigendom men: a. huren f. 1000; b. rente f. 375; 2. uit beheer: a. verkoop catalogi f 200; b. boe ten f.200; c. diversen f.150; d. correspon dentschap f. 190. Totaal f. 2115. Geraamd tekort f. 527. Totaal f. 15352. Uitgaven: Gebouwen: f.675; exploitatie gebouw f.1017; Personeel: 1. ambtenaren f.6300; 2. beambten f.1550; los personeel f. 900; 4. verzekeringen f. 835. Totaal f. 9585. Boekenaanschaffing: 1. boeken f.1700; 2. tijdschriften f. 700. Technische administratie: 1. katalogus f.225; 2. bindwerk f.600. Huish. administratie f.600; onvoorzien f 250. Totaal f. 15352. De voorzitter merkte naar aanleiding van deze begrooting op, dat het geraamd tekort van f. 527 een niet al te gunstig beeld geeft van den stand der financiën, doch het kan nog vergroot worden door het tekort van het vorig jaar. welke reke ning nog niet is afgesloten. De begrooting werd hierna onder dank aan den penningmeester goedgekeurd. Tot leden der kascommissie werden be noemd de heeren Schilp en Broese. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de aftredende bestuursleden, de hee ren F. Eikerbout, J. M. Vos Jzn.. ir. F. C. Rauwenhoff, mr. A. v. d. Eist, prof. mr. J. M. v. Bemmelen en mr. M. B. Vos, wer den herkozen. Bij de rondvraag deelde de voorz. mede, dat de gevoerde pvopaganda-actie tot be den tot resultaat heeft gehad, dat 116 nieuwe leden zich aangemeld hebben. De actie is echter nog niet ten einde, zoodat het bestuur vertrouwt, dat nog meerderen zich zullen opgeven. Hierna wend de vergadering gesloten. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Nieuwe inschrijving: Adr. Zandbergen, Burchtstraat 5. Rtjnsburg. Handel in snij bloemen. Eigenaar A. Zandbergen, Rijns burg. Wijziging: Nederlandsche Fabriek van Aluminlumproducten „Nefaline". Fabriek van Alumlniumverven en Industr. lakken, Veursche weg 21, Voorschoten. Wijziging handelsnaam in: Nederlandsche fabriek van Aluminiumproducten „Nefaboline". Foto Van Vliet, Leiden. "•fei herdenkt burgemeester Van Gerrevink te Oegstgeest zijn zilveren burge- !-=tersjubileum. Oegstgeest huldigt hem op velerlei wijzen! Vanmorgen brachten tie schoolkinderen hem en zijn echtgenoote reeds een treffende en 'Ihousiast gestemde aubade, waarvan hierboven een aardig moment. Het „Zeg met bloemen" geldt, zooais men ziet, ook op dezen dag in hooge mate. Voor !1«e bijzonderheden omtrent dezen feestdag van burgemeester Van Gerrevink, verwijzen wij naar elders, in dit blad. Van het oorlogsfront ontbreekt alle nader nieuws. De Italianen ontkennen alle Abessijnsche successen, doch in het Zuiden schijnen de Abessijnen inderdaad in opmarsch. Makalle is in ieder geval nog niet door de Abessijnen bezet. Italië dreigt met militaire maatregelen ingeval het komt tot een verbod van petroleuminvoer. Het landbouwverlof aan 100.000 man gaat niet door en troepenverplaatsingen worden ten uitvoer gebracht. ADRESSEN AAN DEN RAAD. Van drankbestrijders en werkloozen. Aan den Raad der Gemeente Lelden zijn onderstaande adressen verzonden: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen vertegui- woordigers-bestuursleden van verschillen de drankbestrijdersorgamsaties 'nier ter stede, benevens voorzitter en secretaris van het Leidsche Drankweer-Comité, waarbij genoemde organisaties zijn aangesloten, ten deze domicilie kiezende ten huize van den heer J. v. Hooidonk, Dillenburgerstr. 17 A, Leiden, dat tot het jaar 1935 de drankbestrijders- organisaties van Uwen Raad een subsidie ontvingen, groot f.390. aal deze subsidie over het jaar 1935 is ingehouden; dat doordoor de drankbestrijdersorgani saties sterk worden belemmerd in den ar beid, dien zij in het maatschappelijk be lang van velen reeds verscheidene jaren verricht hebben, en gaarne willen blijven verrichten, dat zij van oordeel zlin. dat. al is er on getwijfeld een kentering ten goede waar te nemen met betrekking tot hst gebruik an alcoholhoudend.; dranken, toch in dezen tijd van ciisis, werkloosheid, snelverkeer, enz., de bestrijding der drinkgewoonten nog allerminst gemist kan woeden; dat een financieele steun uit de ge meentekas voor dit werk verleend, allicht op andere wijze aan de gemeentekas ten goede komt door besparing van uitgaven, die anders noodzakelijk zouden kunnen zijn. Redenen waarom de drankbestrijders organisaties met klem bij Uwen Raad aan dringen op eenigen financieelen steun ter voortzetting van hun arbeid in het belang der gemeenschap. Het adres wordt onderteekend door de afdeelingen Leiden van de Ned. Vereen, tot afschaffing van Alc. Dranken, de Intern. Orde van Goede Tempelieren, de Nat. Christen Geheelonth. Vereen., de Spoor- wegonthoudersvereen., de Alg. Nederl. Geheelonth. Bond, de Geref. Vereen, voor Drankbestrijding, de Interacad. Geheel onthouders Bond. de Nederl. Bond van Abstinent Stud., de Jeugdbond voor ont houding, de Ned. Christel. Jongel. Geh.- Bond en door het Leidsch Drankweer- comité. Ondergeteekenden. R. Pet en Joh. Swets, respectievelijk voorzitter en secretaris van het Werkloozen Strijd Comité (W. S. C.), domicilie kiezende ten huize van Joh. Swets. Nic. Beetsstraat 24. brengen ter kennis van Uwen Raad: lo. dat zii kennis genomen hebben van het voorstel der Sociaal-Democratische raadsfractie om over te gaan tot het uit voeren van verschillende werken. betuigen daarmede hun instemming en dringen er bij Uwen raad op aan deze voorstellen aan te nemen en te doen uit voeren tegen de loonen, vastgesteld door de vakorganisatie: 2o. stellen Uwen raad voor over te gaan tot, humverlaging zonder korting op den huurtoeslag: 3o. verzoeken ooneming der Adviescom missie van het W.S.C. in de commissie, die de zaken en kwesties van den steun be handelt en van het Burgerlijk Armbestuur. Ondergeteekenden. R Pet en Joh. Swets, enz., enz. (zie boven i. handelende in op dracht van de werkloozen van het Bur gerlijk Armbestuur, stellen Uwen raad voor het volgende te besluiten: 1. Uitbreiding van gemeentewege (op de Rijksregeling) voor het verstrekken van goedkoope boter aan alle gehuwde werk loozen 2. betere regeling der verschaffing van kleeding en scboeise! enz. voor h°n die het noodig hebben: 3. openstelling van eenige scholen voor verstrekking van gemeentewege van warm i voedsel aan allen, die het noodig hebben, I speciaal voor jeugdige werkloozen; 4. verstrekking van warm voedsel aan alle kinderen der bewaarscholen, die daar voor in aanmerking komen; 5. verstrekking van een extra-toeslag van 50'n on de uitkeerin» der werkloozen. m°t de Kerstdagen: 6. betere regeling van het verstrekken van brandstoffen aan alleenstaande per sonen; 7. vrij van stempelen vooralle invalide arbeiders hoven 65 la«v. ni CHR. POLITIE AMBTENAREN. Herdenking van het 15-jarig bestaan. In blijde feeststemming en onder groote belangstelling is gisteravond in gebouw Prediker, het 15-jarig bestaan van de afd. Leiden van den Bond van Chr. Politie ambtenaren gevierd. Door een regeling onderling, waren zoo goed als alle leden dezen avond buiten dienstverband, zoodat er, om in een geijk- ten term te spreken, een sterke politie macht tegenwoordig was! Onder de verdere aanwezigen merkten wij o.m. op inspecteur Van dér Wal en afgevaardigden van zusterverenigingen. De voorzitter, de heer M. van Hilten, heette allen hartelijk welkom in het bij zonder de oud-leden, het H.B. en inspec teur Van der Wal, om dan een oogenblik stil te staan bij de oprichting van de af- deeling in 1920. Moeilijke tijden zijn er ook voor de afdeeling Leiden geweest, maar met Gods hulp heeft zij zich staan de weten te houden en zich uitgebreid. In een hartelijke toespraak huldigde spr. het echtpaar Dijkstra, voor wie morgen de zilveren bruidsdagen zullen ingaan, Namens den bond bood spr. bloemen aan, terwijl de aanwezigen staande het bruids paar de zegenbede uit Ps. 134 toezongen. De secretaris, de heer H. L. Tibben, gaf vervolgens een kort overzicht van de ont wikkeling der jubileerende vereeniging. Na allereerst gewezen te hebben op de beteekenis van den naam christelijk, stond spr, stil bij de eerste vergadering, die in 1920 in het gebouw Patrimonium onder leiding van den heer Van der Veen werd gehouden. Een voorloopig bestuur, be staande uit de heeren Zilvertant, Wielin- ga en Sepers, werd gekozen, later, in Juli 1920, werd dit bestuur definitief als volgt samengesteld: Sepers, Zilvertant, Boersma Berger, Van der Veen, Van Es en Travallé. Ook spr. memoreerde de ondervonden moeilijkheden. Woorden van dank richtte hij tot de bestuursleden voor hetgeen zij in het belang der vereeniging hadden ge daan. Van de actie, welke er onder de leden in geheel den Bond gevoerd wordt, voor het inzamelen van gelden voor een eigen gebouw, werd voorts door spr. melding gemaakt. De afdeeling. die momenteel 29 leden telt, zag haar ledental doordat afdeelin gen in Noordwijk en Katwijk werden op gericht. eenigszins terugloopen. Aan het einde van zijn toespraak wees de heer Tibben op de stoffelijke nooden cm voorts ernstig te waarschuwen voor de geestelijke ontaarding, die zich openbaart. Hiertegenover stelde spr. de heerlijkheid van God en de uitkomst, die Hij steeds zal geven indien wij op Hem blijven ver trouwen. Van de gelegenheid om de afdeeling te feltciteeren, maakten achtereenvolgens ge bruik' de heer Verwer, die sprak namens de R.-K. Politievereeniging St. Michael en herinnerde aan de prettige samenwerking een afg vaardigde van de afd. Den Haag en de 'neer Van Cittert, namens den Leid- schen Chr. Besturenbond, die zijn vreugde uitsprak over de nauwere samenwerking, welke den laatsten tijd met den Chr. Pol.- Bond was verkregen. Het hoofdbestuurslid, de heer Brauns, uit Den Haag sprak, bij verhindering van den bondssecretaris mr. A. H. v. d. Veen, de aanwezigen toe. Na de gelukwenuschen van het H.B. te hebben aangeboden, stond spr. stil bij den ehristelijk-socialen arbeid. Wij zullen met alle gerechtvaardigde middelen blijven j strijden voor sociale gerechtigheid. Wij be leven moeilijke dagen; daarom juist te meer zullen wij strijden voor een goede positie van den politieman. Voor het chr. sociaal recht zullen wij als één man op trekken. De kruisbanier van Christus zui len wij hoog houden. Een krachtige, christelijk sociale bewe ging, die bewezen heeft in de hulp tan God veel tot stand te kunnen brengen, zullen w'j trouw blijven. Namens de feestcommissie bood de heer Van Dijk den voorzitter een voorzitters hamer met inscriptie aan, waarvoor deze zijn grooten dank uitsprak. Voor vroolijke afwisseling zorgden in ueze samenkomt het muziekgezelschap „Symphonia" ond; leiding van den heer Plu en de heer C. Spaanderman Jr., hu morist. Ook werd nog een tombola ge houden, waarvoor mooie prijzen beschik baar waren gesteld. BINNENLAND. Memorie van antwoord inzake de Water- staatsbegrooting; 20 a 25 miliioen voor openbare werken; nieuw wetsontwerp be treffende lintbebouwing te verwachten. (Binnenland, 4e Blad). Ons parlementair overzicht. (3e Blad). Installatie der commissie van onderzoek inzake de Landbouwcrisispolitiek. (Land en Tuinbouw, 4e Blad). De 23ste partij EuweAljechin is re mise geworden. (Sport, 4e Blad). De roofoverval te Groningen; de beide daders veroordeeld tot 4 jaar met aftrek van voorarrest. (Rechtzaken, le Blad). Het Nederlandsche antwoord aan Italië. (2e Blad). Heden herdenkt de heer A. J. van Ger revink te Oegstgeest zijn zilveren burge meestersjubileum. (3e Blad en Laatste Be richten, le Blad). Overtreding van de wet op opruiming en uilverkoop; voor de Leeuwarder rechtbank is vrijspraak gevraagd. (Rechtzaken, le Blad). BUITENLAND. S treft militaire maatregelen inver- 1 1 met de dreigende nieuwe sancties. (2" en 2e Blad). De opstand in Brazilië is onderdrukt. (Buitenland, 3e Blad). Lavai's kansen zich te kunnen hand haven, blijven stijgen. (Buitenland, 3e Blad). Labour-overwinning bij de verkiezingen in Nieuw-Zeeland. (Buitenland, 3e Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. LEIDSCH CRIMINOLOGISCH INSTITUUT. Voordracht van prof. mr. H. A. Idema. Gisteravond sprak prof. Idema voor het Leidsch Criminologisch Instituut over „Het eigen Indische in het Nederl.- Indische Strafrecht". Het eigen Indische in het Nederlandsch- Indische strafrecht, aldus ving spr. aan, kan men opzoeken als jurist als socioloog en als psycholoog. De jurist wordt door de Indische Staatsregeling als het ware ge dwongen die beide bestanddeelen, de Ne derlandsche en de Indische afwijkingen uit elkaar te halen; alle wetgevers vanaf de Oost-Indische Compagnie tot en met de Commissie, die de huidige Indische strafwet tot stand bracht, hebben naar beste weten met dat eigen Indische reke ning willen houden, toch blijft er stof voor ernstige kritiek. Zij kwam al gauw zelfs van Hollandsche autoriteiten als Simons en Van Hamel, later het scherpst, van Van Vollenhoven. Dergelijke kritiek is geen studeerkamer-liefhebberij van de Leidsche schooi, zij is van groot practisch belang ter handhaving van ieder koloniaal gezag, zij komt dan ook in Nederl.-Indië van ervaren bestuursambtenaren uit de Buitengewesten even goed. als van een Procureur-Generaal in Algiers of een ethnoloog in Australië. Het eigen sociolo gische in het Indische strafrecht moge voor den Hollandschen jurist niet dadelijk smeken, de kloof tusschen Oost en West bliift dien Naast Stelnmetz' belangrijke werk over de eerste ontwikkeling van het straf- begrip is van alle kanten materiaal aan gedragen. men denke aan Thurnwald, Vierkandt. Marett. Mialnowski en niet minder aan onzen Kruvt, v. Ossenbrug een. Vergouwen. Mallinckrodt en Kern. De klooi tusschen Oost en West blijft diep. Onze maatschappij, dus ook haar recht, is gebouwd op het individu als cel en diens individueele schuld; de primitieve maatschappij daarentegen is èn materieel èn spiritueel gebouwd op de groep, geneo- logisch of territoriaal, als cel met belang- riike verantwoordelijkheid der collectivi teit Met het derde onderdeel, het eigen Indische, bezien uit psychologisch oog- runt komen wij niet nlleen op veelomstre den, maar zelfs r>o politiek terrein. Lerrv Bruhls' belangrijke werk over „la mentalité primitive", haar magisch en praelogisch denken heeft aanleiding ge geven tot heftigen strijd of er tusschen „le non-civilisé et nous" is „différence irréductible" of „identité foncière" Wetenschaonelijk weerhoudt dit ons niet om te blijven waarnemen een fonds van mavisoh denken, hetgeen Immers out - '-'•clin»smo»elükhcoen geenszins uit sluit Trouwens niet enkel het primitieve denken heeft, zijn specifiek eigen aard, ook zijn „Anschauungsgeweisë, seine Welt des Wissens" is anders. Dit alles werd geïllustreerd met voorbeelden.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1