De Italianen in het Zuiden snellen terugtocht. op een Redevoeringen van Laval en Hoare. Volgende week bijeenkomst der commissie van 18 lbl€ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 27 November 1935 Derde Blad No. 23214 0E ABESSIJNSCHE AANVAL IN HET ZUIDEN. Zilveren burgemeesters- jubileum te Oegstgeest. Frankrijken Engeland blijven den Volkenbond trouw. DE ABESSIJNSCHE OPMARSCH IN HET ZUIDEN. Speciale Reuter- en A.N.P.-dlenst. ADDIS ABEBA, 26 November (Reuter- AJI.P.) Terwijl aan het Noordelijk front de Ilrliaansche legers tijdelijk tot stilstand cjn eekomen ln verband met de noodza kelijkheid het achterland te zuiveren en de ttrblndlng tusschen hun legercorpsen tot Hand te brengen, teekent, volgens Abes- glnsche berichten, in het Zuiden de aan val op de troepen van generaal Graziani lich nu duidelijk af. Generaal Graziani leu op hot oogenbllk over slechts twee dlvi- sks beschikken en op versterkingen wach- ten, waarvan een gedeelte eerst aan het linde van de vorige week uit Italië is ver trokken. De Abessijnsche regeering verklaart, dat de Italianen ln Ogaden terug trekken en dat zij Gerlogoebl en Gorahei reeds heb ben ontruimd en nu terugtrekken op Oeal Oeal. Te Addis Abeba gelooft men. dat aan het Zuidelijk front binnen enkele dagen en groote slag zal worden geleverd. Groote tonvooien vrachtauto's, geladen met troe pen, zijn vandaag uit Harrar met bestem- I Tiing naar Gerlogoebl vertrokken, waar I zich geen enkele Italiaan meer zou bevin- I don. Het ls niet mogelijk uit een onafhan- Ikelijke bron bevestiging te krijgen van het ■bericht, dat de Abessijnen Gorahei zouden hebben heroverd. In leder geval zijn de Abessijnsche troe- Ipenbewegingen naar het Zuiden de laat- I f.e dagen aanzienlijk Intensiever geworden. Bommen in de provincie Harrar. De correspondent van Reuter-A.N.P. te llirrar meldt, dat vijf Italiaansche vlleg- Isigen vandaag bommen geworpen hebben lip verscheidene dorpen ln de provincie |hrrar. De vliegmachines zijn echter weer sar hun basis teruggekeerd zonder Harrar t hebben bereikt. iToen men langs telefonlschen weg ln Jarrar had vernomen, dat vijandelijke (jegtuigen in de richting van de stad kwa- pn, gaf de politie van Harrar de bevol- Itng bevel huiswaarts te keeren. Aan dit level is gedurende twee uur gevolg gegeven, |'.v welken tijd geen mensch op straat te litn was en een vrijwel algeheele stilte liarschte. De garnizoenscommandant had I wooden op de vliegtuigen te schieten. Iznzij dezen bommen zouden werpen of lun hun machinegeweren gebruik zouden luken. Abessijnsche soldaten uit Egypte. 125 Abessijnen, die in Egypte verblijf I Vden zijn naar Diredaoea gekomen, ten- |(Me voor hun land te strijden. De guerilla in het Noorden. Te Addis Abeba verklaarde heden een luoggeplaatst militaire autoriteit, dat in |i(t Noorden door de Italianen geen enkele Iwdermg ls gemaakt sinds een week ge iden, toen een vooruitgeschoven Italiaan se colonne Zuidwaarts van Makalledoor- langs een muilezelpad in de richting l'an Antalo. De door Ras Kassa en Ras ISyoem ontketende guerilla schijnt ieder Iwuw Italiaansch oprukken geremd te labben. Voorts wordt in de Abessijnsche laoidstad nog medegedeeld, dat Ras Kassa I'll Ras Seyoem in onderlinge harmonie op- l'ttden en den strijdlust van de onderbe- IWhebbers in toom houden, welke van mee- IMig zijn, dat het krijgslieden onwaardig |b nch te verbergen. Een Italiaansch communiqué. - De correspondent van Reuter-A.N.P. te Iwgadisclo seint bijzonderheden over een, Iwgens een Italiaansch communiqué, he- I geleverd gevecht. Het communiqué ■Beidt, dat een colonne Dubats, na in twee lachten 75 K.M. te hebben afgelegd en Jteh overdag verborgen te hebben gehou- ljfn in het struikgewas, na uit Waladdai op I» KM. ten Noorden van Dolo te zijn ver latten in den morgen van 22 November |[i een aanval heeft gedaan op de voor lede van het leger van Ras Desta, die Bj&aam stroomafwaarts langs de rivier Ijetro oprukte en den Italiaanschen lln- Ptflank bedreigde. De strijd duurde vier Iteen half uur. Ten slotte werden de Abes- IJlten uiteengedreven. Zij lieten een hon- |™tal dooden op het slagveld achter. De iTOonne Dubats, die slechts vier dooden, I - vermisten en vijf gewonden had. Ittakte een vijftigtal geweren en een IdMte hoeveelheid munitie buit. De Ita- ■Wche luchtmacht nam aan den strijd lwidoor het werpen van bommen en het IMnilk van machinegeweren. Het leger 'Sn Desta zou bestaan uit 20.000 man, zijn «hoede uit 1500 man. (Copyright Reuter-A.N.P.) De Italianen op de vlucht. I.De Abessijnsche regeering meldt zelfs: I* Italianen zijn aan het front van Oga- I"® volkomen op de vlucht gedreven, I uit Gorahei wordt bericht dat na het ®'(al te Amale. waar de Italianen 4 Ic-k en 6 vrachtauto's verloren, de Ita lische Somali's zich in wanorde hebben Ingetrokken met achterlating van tal- dooden. T" ontstond een paniek onder de tihoenen van Gorahei en Gerlogoebl die Posten verlieten en naar Wal-Wal en IWan de vlucht namen, welke plaatsen h'tlgeren te verlaten. 1^ Abessijnen maken zich gereed om voei en Gerlogoebl weer te bejetten. De Italiaansche leiderwisseling. Badoglio wordt heden te Massaoea ver wacht. Hij zal zich onmiddellijk naar As mara begeven, waar hem een feestelijke ontvangst wordt bereid. Daarna zal hij onverwijld de leiding der militaire operaties op zich nemen. In sommige kringen van het Italiaan sche hoofdkwartier gelooft men, dat Ba doglio reeds aanwijzing heeft gegeven voor een reorganisatie der militaire leiding aan het Noordelijk front. Men verwacht, dat de politieke bewer king der inheemsche bevolking krachtig zal worden voortgezet. Bij wijze van belooning is Dedsjatsj Asbaha Abraha, die zich einde October heeft onderworpen, benoemd tot stad houder over het gebied van Sjlre. Bij zijn vertrek van Asmara naar Mas saoea, alwaar hij zich naar Italië zal inschepen, richtte generaal De Bono een proclamatie tot de troepen, waarin hij o.a. zelde: „Nieuwe roem wacht u onder leiding van mijn opvolger. Fascistisch Italië zal den Afrikaanschen grond krijgen, die ons rechtens toekomt." Stefani meldt, dat Ras Koeksa, de gou verneur van Tigré, die in het begin van den oorlog naar de Italianen ls overge- ioopen. ernstig ziek Is. Hij is onder be handeling gesteld van dokter Rafaele Pao- lucci. Men vertrouwt, dat hij zal herstellen. DE SANCTIES. Uit Londen wordt gemeld, dat het bij eenkomen van de commissie van achttien, die over de uitbreiding van de sancties tegen Italië moet beraadslagen voor de volgende week wordt verwacht. Men neemt aan, dat de voorzitter, Vasconcellos, Vrijdag zal vaststellen, op welken dag dit zal geschieden. Officieel wordt ontkend, dat Baldwin c-en persoonlijk schrijven zou hebben ge richt aan Mussolini, waarin hij den Duce vraagt, zijn bedoelingen in Abessynië uit een te zetten. De politiek van Engeland inzake het petroleum-embargo is niet gewijzigd: de regeering is bereid in te stemmen met de beslissingen, welke dienaangaande te Genève getroffen worden, welke beslissing evenwel zal afhangen van de houding van de Vereenlgde Staten. De Brltsche regeering heeft de Amerl- kaansche regeering niet naar haar hou ding gevraagd, en deze heeft Engeland ook niet officieel haar houding mede gedeeld. Ook heeft er geen gedachtenwisseling plaats gehad tusschen de Brltsche regee ring en de overige staten, leden van den bond, welke hierbij belang hebben, zooals Rusland en Roemenië. In de kringen van het Amerikaansche departement van Staat wordt betoogd, dat een besluit, door den Volkenbond te nemen, van geenerlei invloed zal zijn op de inachtneming der neutraliteit door de Ver. Staten. Deze neutraliteit sluit niet enkel een embargo op wapenen in. maar ook de uitoefening van financieele pressie, om aan Amerikaansche scheepvaartmaat schappijen te beletten, petroleum te ver voeren en andere grondstoffen, die voor oorlogvoerende staten noodig zijn. In verantwoordelijke kringen acht men de ongerustheid overbodig, welke zoo heet het in Britsche kringen gevoeld wordt naar aanleiding van het uitstellen van een verbod van petroleumuitvoer. Gisteren zijn de Engelsche ministers van oorlog, buitenlandsche zaken, volken bondszaken, binnenlandsche zaken, kolo niën. handel en arbeid, de kanselier van de schatkist cn de eerste zeelord ln zit ting bijeengekomen. De chef van den generalen staf van de luchtvaart, Ellington, was eveneens aan wezig bij de besprekingen. Behalve de kwestie der sancties. Is naar men gelooft, ook het Middellandsche Zee- vraagstuk besproken. En echtpaar, dat onbekend wenscht te blijven, heeft den Duce 2000 schatkistbil jetten met een nominale waarde van een millioen lire aangeboden, als bijdrage ln den strijd tegen de sancties. RECLAME. 4534 Doe het nu!! Indien U met de feest dagen nog genieten wilt van een prima „Philips Radio" vraag dan omgaand een demonstratie aan. Betaalb. in 12,15 en 18 mnd. H. G. v. LUYKEN Breestraat 39 - Tal. 35. DE ABESSIJNEN BEGINNEN EEN GOEDEN LUCHTAFWEERDIENST TE KRIJGEN. (Van onzen specialen correspondent W. F. Deedes). HARRAR, Dinsdagavond 26 November. De uitgebreide activiteit aan het Zuide lijk front is het gevolg van ingrijpende verwisselingen en veranderingen van posi ties aan beide zijden, zonder dat er zwaar gevochten wordt. Als men de feiten tegen elkander afweegt, blijkt, dat de Abessijnen belangrijke, maar tot nu toe niet beslissen de overwinningen hebben behaald. De Abessijnsche voorhoede trekt op in de richting van Gorahei, ten Noord-Oosten van de Webbe Sjebell. De troepen van Ded- Jasmatsj Nasiboe zijn thans in tweeën ge splitst en de berichten melden algemeen, dat zijn tweede troepencolonne naar Oeal Oeal optrekt. De Abessijnsche beweringen, dat Oeal Oeal reeds zou zijn veroverd, moe ten echter met eenige reserve worden op genomen. Ik heb geen bevestiging van eenig bericht van die strekking ontvanger- Het ls ondenkbaar, dat Oeal Oeal door de in de richting van Gorahei optrekkende colonne bedreigd wordt. Gerlogoebi zou dan eerst moeten vallen. De Abessijnen willen een poging doen om de Italianen, die thans hoofdzakelijk in de vallei van de Webbe Sjebeli zijn ge concentreerd. in te sluiten tusschen hun, ongeveer met de grens van Britsch Somali- land evenwijdig loopende frontlinie en de troepen van Ras Desta, die zich noord waarts in de buurt van Dolo bevinden. Zooals ik in een vorigen brief reeds aan duidde. verzamelen de Italianen zich langs de Webbe Sjebeli, om vandaar een nieuwen aanval voor te bereiden, vermoedelijk in de richting van de provincie Bale. Wanneer deze aanval wordt uitgevoerd, zullen de Italianen aan drie zijden worden bedreigd. De troepen van Ras Desta im mers trekken eveneens ln Noordelijke richting op. Het bericht, dat vijf Italiaansche vlieg tuigen een stad 30 mijl ten Zuiden van Djidjiga hadden gebombardeerd en in Noordelijke richting naar Harrar vlogen, flitste vandaag om 8 uur 30 per telefoon van Daggahboer naar Djidjiga en vandaar naar Harrar Zoodra deze waarschuwing Harrar bereikte, ontruimde een 350 man sterke politiemacht de straten en het plein in het centrum van de stad. en beval ieder een in huis te blijven. De militaire posten ln de omtrek kregen bevel zich voor hulp gereed te houden en binnen een kwartier was de stad doodstil en verlaten. De troe pen kregen bevel niet te vuren, voordat de eerste bom was geworpen. Om ongeveer 10 uur waren de vliegtuigen op eenigen af stand van Harrar zichtbaar, maar daar zwenkten zij en keerden terug. Tien minu ten later ging het leven in Harrar weer zijn gewonen gang. Het is duidelijk, dat alhoewel de Italiaansche infanterie is teruggeslagen de luchtmacht voortgaat het terrein van haar vluchten uit te breiden. (Auteursrecht Momingpost-A.N.P.) REDE VAN LAVAL. In een door alle Fransche zenders uit gezonden radiorede, die ongeveer 20 mi nuten duurde, heeft minister-president Laval gisteravond den binnen- en buiten- landschen politieken toestand besproken. Bij deze gelegenheid sprak hij de hoop uit. dat tusschen Duitschland en Frank rijk goede nabuurschappelijke betrekkin gen bij wederzijdsche achting tot stand zouden komen. Het eerste deel van zijn rede was ge wijd aan het afleggen van rekenschap over de werkzaamheid van zijn kabinet binnen het kader van de opdracht van 7 Juni 1935. die ten doel stelde den franc te verdedigen en de speculatie te onder drukken. Met 324 tegen 160 stemmen, al dus zette Laval uiteen, heeft de Kamer het kabinet-Laval de machtigingswet ge geven. Vervolgens beschreef Laval de effecten van zijn talrijke decreten. Hij keerde zich tegen het verwijt, sommige klassen har der te hebben aangepakt dan andere. Het principe van de gelijkheid der offers van alle Franschen is bij de decreten toege past. In het belang van de economisch zwakken heeft men huurverlagingen, verlagingen van hypotheekrente en van de prijzen voor gas. steenkool en electri- citeit tot stand gebracht, welke weerga loos stoutmoedig genoemd kunnen wor den. Het Engelsche volk heeft in zijn re geering ten behoeve van de bestrijding van de economische moeilijkheden vier jaar lang vertrouwen gesteld. De Fransche regeering gunt men slechts vier maanden en dan komen onverbiddelijke censoren reeds in beweging om den staf te breken over de regeering. Deae censoren zijn zich er derhalve bewust van, wat daarmede wordt aangericht Reeds de mogelijkheid, dat de a.s. par lementaire besprekingen moeilijkheden zouden kunnen brengen, hebben een ver nielende uitwerking gehad. Wederom ver toont zich hetzelfde verschijnsel, dat de vorming van de regeering-Laval gerecht vaardigd heeft, n.l. afvloeien van goud. Een land kan niet eeuwig van leeningen leven. Het moet verstandig en daadkrach tig zijn uitgaven aanpassen aan zijn in komsten. Een nieuwe devaluatie van den franc moet afgewezen worden. De regeering zal ook niet toelaten, dat door verzwakking van het regeeringsgezag vla een sluipende crisis hetzelfde resultaat bereikt wordt. Het instandhouden van de bezuinigings maatregelen verhoedt de devaluatie. Wan neer het parlement een andere opvatting heeft, moet het dat duidelijk zeggen. Het is ontoelaatbaar, dat zij, die in woord en geschrift de devaluatie afwijzen, deze door hun wijze van stemmen onvermijdelijk maken. Wat de binnenlandsche politiek betreft legde Laval er den nadruk op, dat zij, die verantwoordelijk zijn voor de orde en de veiligheid, ook het waarborgen van de re- pubiikeinsche Instellingen op zich nemen. Geen partij heeft hef recht haar gezag te stellen in de plaats van het gezag van den staat. Spr. riep alle Franschen op en verzocht hun de wereld niet het schouw spel van verscheurdheid te bieden. Het feit. dat op 11 November twee optochten naar het Graf van den Onbekenden Sol daat getrokken zijn, vormt een teeken van een diepingrijpend conflict. Slechts in de nationale verzoening ligt het heil. Als minister van buitenlandsche zaken heeft spr. slechts één doel Voor het Fran sche vaderland den vrede te behouden. Zijn taak zal gemakkelijker te vervullen zijn, wanneer Frankrijk sterk blijft, wan neer zijn financiën gezond en zijn stem ming goed zijn. De internationale toe stand waarschuwt tot voorzichtigheid. Naast de vriendschappelijke samenwerking met Groot-Brittannië heeft Frankrijk de vriendschap met Italië moeten behoeden, welke hij zelf op 7 Januari j.l in Rome bezegeld heeft. Zoo heeft Frankrijk alle militaire sancties afgewezen evenals alle maatregelen tegen Italië, die kunnen lei den tot een blokkade ter zee. De sluiting van het Suez-kanaal is nooit onder de oogen gezien. Spr. heeft het ge- gevoel op deze wijze de belangen van Frankrijk en van den vrede te hebben ge diend. Voortgaande uitte Laval zich optimis tisch ten opzichte van de mogelijkheid het Italiaansch-Abessijnsche geschil bij te leg gen. Spr. zeide te hopen, dat men op het gegeven oogenblik niet tevergeefs een be roep zou doen op den verzoeningsgezin- den geest van Mussolini. Men zal natuur lijk een rechtvaardige en eervolle oplos sing moeten vinden, welke de principes van het Volkenbondshandvest in overeen stemming brengt met de belangen van Italië. Deze opvatting wordt zeker gedeeld door al diegenen, welke in de wereld de verantwoordelijkheid dragen. Spr. weet, dat de leider der Italiaansche regeering den wil heeft, zijn land te doen deelne men aan de organisatie van den vrede in Eurooa. Frankrijk zal dan het werk kun nen hervatten, dat. in Stresa begonnen, zoo vol hoop geweest is. Frankrijk is trouw gebleven aan het principe van de collectieve veiligheid. Het heeft dat bij al zijn diplomatieke onder nemingen bewezen. Zoo is met name het Fransch-Russische pact tegen geen enkel land gericht. Deze verzekering heeft de Fransche ambassadeur te Berlijn korte lings den Duitschen rijkskanselier gege ven. Frankrijk doet afstand van geen en kele zijner vriendschappen. Het eerbie digt al zijn verplichtingen. Bij het stre ven naar het vestigen van den Europee- schen vrede wil het de medewerking van allen en het wenscht oprecht, goede na buurschappelijke betrekkingen bij weder zijdsche achting met Duitschland tot stand te brengen en te bevorderen. Het sterke, waakzame, vredelievende Frankrijk heeft niets te vreezen. Tenslotte verklaarde Laval, dat hij, toen hij de regeering op zich genomen had, wist, een zware verantwoordelijkheid op zich te laden Spreker is bereid deze ver antwoordelijkheid verder te blijven dra gen, maar de regeerine moet haar gezag behouden. Frankrijk zal zichzelf niet op geven. Het heeft erger moeilijkheden ge kend. REDE VAN HOARE. Tijdens een diner van het ..Koninklijk Instituut voor Internationale Zaken", te Londen, waar de Prins van Wales tafel president was. heeft de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken. Hoare. een rede uitgesproken., waarin hij zeide, dat de groote. nieuwe karaktertrek, die zich heeft afgeteekend op den traditioneelen achtergrond der Britsche buitenlandsche politiek de Volkenbond is. Sommige men- schen zijn verrast over de vurigheid, waarmede de Britsche openbare meening zich aaneengesloten had tot steun van den Volkenbond, maar een volk. welks politiek gebaseerd is op een diep instinct van vrede kan nauwelijks vreezen betrok ken te worden bij een organisatie, die ten doel heeft den oorlog af te schaffen en zijn oorzaken weg te nemen. Een land, dat gewend is een zekere gematigdheid in verklaringen en vooruitzichten te betrach ten, moet onvermijdelijk een procedure steunen, waarbij de naties zich verplich ten zich te onthouden van extreme maat regelen in hun onderlinge betrekkingen. Ten slotte moet een volk, dat gewend is groote beslissingen onder oogen te zien, een instelling toejuichen en steunen, die niet alleen inspireerend is, maar die met een gepasten steun in staat is zoo vele van de euvelen der wereld te behandelen. Voortgaande sprak Hoare over de nood zakelijkheid van het bestaan van krachtige en levendige naties en waarschuwde hij zijn hoorders tegen de onvermijdelijke neiging de positie van den Volkenbond uitsluitend te beschouwen in verband met een of ander onmiddellijk voorhanden probleem. De Volkenbond heeft twee functies. „De eerste functie is oorlog te voorkomen door de ten grondslag liggen de oorzaken die tot oorlog leiden weg te nemen. De tweede functie treedt in wer king wanneer een oorlog uitgebroken Is. Er kap gekrrlü1-' geen twlif"1 son hetaan. welke functie de opbouwende is of in rie richting van welke der beide functies het streven der staatslieden moet worden ge- VAN DEN HEER A. J. VAN GERREVINK. Burgemeester A. J. van Gerrevink. Morgen herdenkt de heer A. J. van Ger revink het feit, dat hij 25 jaren geleden het burgemeestersambt aanvaardde en wel van de gemeente Oldemarkt (pro. Over ijssel) in de nabijheid van Steenwijk. Bij K. B. van 21 Februari 1930'werd hij met ingang van 1 Maart 1930 benoemd tot burgemeester van Oegstgeest, In de 5'/i jaar,, dat de heer Van Gerrevink daar nu deze functie bekleedt, heeft men hem leeren kennen als een energiek bewinds man, die zich al spoedig in de achting van velen mocht verheugen, niet ln het minst door de voortvarende wijze, waar mee hij de oplossing van meerdere ge meentelijke vraagstukken hielp bevor deren. De heer Van Gerrevink werd geboren 6 Juli 1876. Na onderwijs aan de lagere en middelbare school, genoot hij zijn oplei ding voor de gemeente-administratie aan de secretarieën te Bathman en Epe in Juli 1900Mei 1902. Hij werd benoemd tot eerste-ambtenaar ter secretarie te Epe in Januari 1902 tot eprste-ambtenaar ter secretarie te Dalfsen in December 1902. De heer Van Gerrevink was gemeente secretaris dier gemeente van Februari 190318 November 1910. In Overijssel heeft de heer Van Gerre vink vele jaren een vooraanstaande plaats ingenomen Hii was bestuurslid van de Overijsselsche Landbouw-Onderlinge. lid van de Gew. Landstormcommissie Verband Vollenhove. bestuurslid van den Kamer kring Zwolle der Chr.-Hist. Unie: com missaris der N.V Waterleiding Mij. Noord en N O. Overrijssel: lid van de commissie- Kan tot voorbereiding van een ontwerp van wet tot wijziging der Gemeentewet. Gedurende het burgemeesterschap van den heer Gerrevink in Oldemarkt. kwam de electrificatie in de gemeente tot stand en besloot de raad tot aansluiting aan de drinkwaterleiding „Noord-Overijssel". De heer Gerrevink heeft de nartlcele bema ling van het Waterschap Vollenhove voor zoover dit in zijn vermogen lag, bevorderd en in verband hiermede ook ten zeerste de belangen van de werklooze arbeiders in de gemeente Door dit alles had hij de aandacht op zich gevestigd. De inwoners van het zich' sterk ontwikkelende Oegstgeest konden zich gelukkig priizen een man als de heer Van Gerrevink als burgemeester te mocen begroeten, als opvolger van nu wijlen den heer Van Griethuyzen, die gedurende een iange reeks van jaren eveneens de belan gen van Oegstgeest krachtig had voor gestaan. Niet minder actief betoonde de heer Van Gerrevink zich tijdens de 5V« jaar van zijn bestuur te Oegstgeest. Zijn vele werk in die gemeente ligt nog te versch in het geheugen, dan dat wij het hier uitvoerig behoeven te bespreken. Trouwens, dat zal wel morgen in de di verse te houden redevoeringen volkomen tot uiting komen. Gelijk wij reeds meldden, zal de dag van morgen geheel gevuld zijn met hul digingen. Ongetwijfeld zullen de Oeest- eeestenaren z'ch morgen in grooten ge tale opmaken hun burgemeester hartelijk de hand te drukken! stuurd. Wii moeten nooit het feit uit het oog verliezen, dat de toekomst van den Volkenbond, waarop de hoop van al die genen die in den bond gelooven als in de levende belichaming van hun idealen, ge vestigd is afhangt van zijn bekwaamheid om het constructieve en staatkundig deel van zim taak ten uitvoer te leggen en van de bereidheid van ziin leden den bond te gebruiken voor constructief werk. De oorzaken, die leiden tot internationale conflicten ziin vele en het zou gewaagd ziin den aard te voorspellen van de pro blemen. waarvoor de Volkenbond in de toekomst zal kunnen te staan komen, maar het lijkt waarschijnlijker, dat een uitgebreider gebruik maken van de hulp middelen. die de Volkenbond bezit ter be studeering en behandeling van economi sche probleemen en een studie gewiid aan de oorsprongen en middelen van re geling van economische problemen zeker geen verkwisting zal ziin. Hoare herinnerde aan zijn rede voor de Volkenbondsvergadering en aan zijn voor stel betreffende het instellen van een onderzoek naar het probleem der koloniale grondstoffen, hetgeen naar hii verklaarde naar zi.in meening een es=entieele bijdrage beteckent tot de toekomstige organisatie van den vrede. Aan het slot van zijn rede sprak Hoare nog over den steun en de kameraadschap, die de groote Dominions zoo standvastig geboden hadden aan de buitenlandsche politiek van het moederland waarin sor. een bewiis meende te moven zien voor de in het begin van ziin rede uiteesDroken b'm'w' d^t de virïtcehe t-iitepigpficeiae nolitiek de natuurlijke en c--ntane uit drukking is van kwaliteiten die diep ver bonden zijn met het Britsche ras.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9