Ras Seyoem in het Tembien-gebied. EPARATIE Uitbreiding der sancties petroleum? tot r BENDER Dohbelmcmn lekker...man! 7j»t« Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 November 1935 Derde Blad No. 23210 abessinië thans gereed daadwerkelijk op te treden. de sancties. DE STRIJD TEGEN DE SANCTIES. BUSLICHTINGEN MAAR ZOO FINANCIEN. CORRESPONDENTIE. (Speciale Reuter- en A.N.P.-Dlenst). ADDIS ABEBA, 21 Nov. (Reuter-A.N.P.). et bezoek van den Negus aan zijn troe- pen aan het Iront wordt uitgelegd als een bewijs er voor, dat de Abessijnsche legers thans uiteindelijk gereed zijn daadwerke lijk In den strijd op te treden, daar hun concentraties aan het Noordelijk zoowel ais het Zuidelijk front practisch beëindigd Cjn. Het feit, dat de Italianen ten Zuiden nnMakalle zware stukken geschut in stel- hebben gebracht wijst er ook op, dat Je "Italianen zelf de mogelijkheid van een tegenoffensief niet uitschakelen. Een tele gram uit Makalle, gedateerd op 17 Novem ber en waarschijnlijk door de censuur op gehouden, afkomstig van een der corres pondenten van Reuter-A.N.P, bij de Ita- liaansche legers in het Noorden, maakt er uelding van, dat de Italianen kleine ver liezen hebben geleden bij een treffen in Jtmbien, waar de onvatbare Ras Seyoem eindelijk slag zou hebben geleverd. Seyoem ielf zou daarbij gedwongen zijn geweest den aftocht te blazen, na met 500 tot 600 nan gestuit te zijn op het vijftiende Ita- ïaansche inboorlingen-bataillon dat hij illeen tegenover zich vond nabij de berg- engte van Abaro. Seyoem ontplooide zijn troepen en wist ze op voordeelige wijze te bestelen in gunstige stellingen op de hel lingen van een hoogen berg, vanwaar de Itaiiaansche troepen ontvangen werden set salvo's infanterlevuur en een welon- derhouden mitrailleurvuur. Na eenige uren itrijd verdwenen de Abessijnen uit hun Sellingen, daar zij er zich rekenschap van pten, dat nog drie Itaiiaansche bataillons a een escadron Askari's te paard het vijf- tende bataillon kwamen versterken. Het is ebekend welke verliezen de Abessijnen bij S! gevecht geleden hebben, daar zij bij ai terugtocht hun dooden en gewonden iben meegenomen. De slag had plaats op hoogte van ruim 2000 M„ bijna In den iaduw van het beruchte natuurlijke fort nba Salama, waar de Abessijnen nog tester van zijn. De vier bataillons infan- aie en de bereden Askari's achtervolgden ie troepen van Ras Seyoem met het doel te omsingelen, voordat hl] versterking »u hebben gekregen. Door het oog van een naald? Wanneer de twee Itaiiaansche vliegtui- gen, die vanmorgen boven Harrar versche en zijn twee of drie uur eerder gekomen «aten, zouden zij waarschijnlijk het vlieg tuig hebben ontmoet, dat de Keizer naar Addis Abeba terugbracht. Het verloop van den oorlog had dan wel eens aanzienlijk gewijzigd kunnen worden. Te Addis Abeba terklaart men dan ook. dat iedere nieuwe iels van den Keizer absoluut geheim zal rorden gehouden. (copyright Reuter-A.N.P.) Dat het met de onderwerping van het «zette gebied in feite niet meevalt, bewijst «et volgende bericht: Daar cr in de streek van Adoea en Ma- saUé telkens troepen binnendrongen en er omderlagen werden gelegd, werd de bevol- fin? uitgenoodigd de wapens in te leveren. Zij die nog in het bezit van wapenen zul- v/orden bevonden zullen worden ge- itraft. Dat spreekt voor zich zelf! De reis van den Negus. Reuter meldt uit Addis Abeba' nog de 'olgende bijzonderheden over de reis die le negus naar Harrar heeft gemaakt: Het was de eerste maa). dat de negus hch per vliegtuig verplaatste, daar het protocol zulks verbood. Ondanks het incog- tho. was de reis volgens ooggetuigen een tegetocht. De negus vertrok om half zeven van ™is Abeba met zijn vliegtuig, dat be- fraurd werd door den Franschen vlieger «né Drouillet. Dit toestel werd begeleid Poor twee andere toestellen, waarin de lijf- en de privé-secretaris van den negus Keten waren. De negus arriveerde om 9 uur te Dsjidz- ijp het hoofdkwartier van het front in •Wen, en inspecteerde direct de troepen. Jij bracht vervolgens een bezoek aan de hospitalen, waar hij de gewonden deco- jwrde. Hij maande de soldaten tot voor- Mhtigheid, doch bestrafte de verraders. „De keizer hield daarop raad met generaal «assiboe, den gouverneur der provincie p "ar, en den Turkschen generaal Wehib Jisla, den technischen adviseur aan het [tont van Ogaden, om het nieuwe plan de Jpupagne vast te stellen, alsmede de ge zagslijn. die gevolgd moet worden ten tri?j" van de Mohammedanen, die In dit iraed in de meerderheid zijn. ue negus vertrok vervolgens per automo- .Jfom het front in de richting van Dag- «ooer te inspecteeren. Hij wenschte de ,l°f.Pcn geluk en toonde groote belang- jr!mS yoor de oorlogstropeeën, o.a. de vier j®, die bij Annele zijn buitgemaakt. °'J keerde vervolgens terug naar Dzjidz- •waar hij den maaltijd gebruikte met tn j den Turkschen generaal, den staf Me vliegers. tom ns<®a® werkte hij met de adviseurs en ''aanstaande stamhoofden, om vervol- Hii lpnleuw troepen te inspecteeren. ti« erde daarop per automobiel terug hum r' waar hÜ 0111 18 uur aan" ,om vervolgens om 20 uur weder te "'bekken. O stapte des morgens te DIredaua weder h3S1vlleStuig, en hoofdstad aan. en kwam om half negen Op het Volkenbondssecretariaat werd bekend gemaakt aldus de ..N.R.Crt.", dat de Vasconcellos de commissie van 18 tegen Vrijdag 29 November weder heeft bijeen geroepen. Het is de bedoeling dat de com missie van 18 dan zal nagaan of met het oog op de houding van niet Volkenbonds- staten. een besluit van de conferentie van de Volkenbondsstaten om de reeds in be ginsel aangenomen uitbreiding van uit voerverboden naar Italië binnen korten tijd in werking te doen treden, redelijke kans op doeltreffendheid zou bieden Zooals men weet heeft de commissie van 18 op 6 November verklaard dat het wenschelijk zou zijn, dat ook de uitvoer van petroleum. Ijzer staal en steenkool naar Italië zou worden verboden zoodra de noodzakelijke voorwaarden voor de toe passing van de uitbreiding der lijst der uitvoerverboden verwezenlijkt zullen zijn. De commissie van 18 heeft toen tevens be sloten aan de regeeringen later een datum voor de in werking treding van deze nieuwe sanctiemaatregelen te zullen voorstellen, indien de antwoorden der Volkenbonds staten over hun bereidwilligheid om ook aan deze uitbreiding der sancties mee te doen en indien de ter beschikking van de commissie van 18 komende inlichtingen over de vermoedelijke houding van niet Volkenbondsstaten voor dit vaststellen van den dag der in werkingtreding der nieuwe sanctiemaatregelen doelmatig zouden maken. Uit het feit dat de Vasconcellos besloten heeft de commissie volgende week te doen bijeenkomen, leidt men hier af. dat thans voldoende kans bestaat dat de niet Vol kenbondsstaten. in het bijzonder met be trekking tot petroleum en de daarvan af geleide producten, 'n uitvoerverbod van de zijde der Volkenbondsstaten, althans niet van zijn oractische beteekenis zullen be- rooven. De Amerlkaansche regeering heeft aan de Amerikaansche petroleum-Industrie ver zocht uit eigen beweging haar uitvoer van petroleum naar Italië stop te zetten. Ken nisgevingen van deze strekking zijn gis teren voor Ickes de minister van binnen- landsche zaken en petroieumdictator ver zonden Ickes verklaarde oo een oersont- vangst dat hij geen enkele autoriteit be zat om een zoodanig embargo uit te vaar digen. maar hli was van meening dat de Detroleum-maatschapblien zoowel naar de letter als naar den geest de pogingen moesten steunen om de levering van oor logsmateriaal aan een van de belligeren- ten tegen te gaan. Ickes deed bovengenoemde verklarin gen nadat hi.i het rapport van het mijn- bureau had doen publiceeren, dat uitwees, dat de petroleumuitvoer over September grooter was. dan die over Augustus. Italië's afweer. Gelijk men weet. nemen ook de vrouwen in Italië actief deel aan het bestrijden der sancties. In verband daarmede ver dient het volgende vermeld te worden: Mussolini heeft aan alle getrouwde vrou wen en weduwen verzocht, haar trouw ringen aan den staat te schenken opdat deze hierdoor zijn bestellingen bit landen, die niet aan de sancties deelnemen, in goud kan betalen. Duizenden vrouwen hebben reeds aan dit verzoek gehoor gegeven In ruil voor haar gouden ring krijgen zü een ijzeren, waarin gegraveerd staat: ,.18 November, het antwoord der Itaiiaansche vrouwen aan Genève" Volgens autoriteiten is het aantal in leveringen verrassend groot. Een bankier te Rome deelde mede. dat er tien milüoen ringen zouden kunnen worden verzameld als iedere gehuwde vrouw haar trouwring inlevert Hierdoor zou de goudreserve der Itaiiaansche bank met 20 pet. toenemen. Weer onrust in Egypte. Tot het middaguur is de rouwdag, die door de Egyptische nationalististen was georganiseerd als protest tegen de politiek van minister-president Nessim Pasja en de houding van de Britsche regeering je gens Egypte gisteren zonder ernstige inci denten verloopen. Alle openbare diensten werkten normaal en in de provincies zou in den morgen eveneens kalmte hebben geheerscht. In den namiddag echter werd de situatie Dlotseling anders en vooral te Cairo is hevig gevochten. De politie moest in verscheidene wijken betoogers verspreiden en eenigen hunner arresteeren. Biina alle lnheemsche zaken waren ge sloten doch de Europeesche winkels waren open. al hadden de meesten hiervan de ijzeren rolluiken als voorzorgmaatregel tegen eventueele relletjes halverwege laten zakken. Ongeveer 200 studenten verzamelden zich voor het hoofdkwartier der nationalisten en luisterden daar naar een vlammende rede van een Egvotisch meisje. Talrijke zaken die aan de staking niet deelnamen werden in den looo van den morgen door de menigte gedwongen te sluiten De studenten te Cairo namen een reso lutie aan die de volgende drie punten bevat: Ten eerste openbare collecte tot steun aan de nagelaten betrekkingen der ge- doode studenten alsmede tot het zenden van een delegatie naar den Volkenbond. Ten tweedp uitnood'ging aan al'e partij leiders zich aan°en te sluiten tot een ge zamenlijk front tegen dp binnenlandsche Dolitieke Interventie van Engeland. Ten derde protest tegen de houding der Egyptische regeering. DRIE MAANDEN LANDBOUWVERLOF AAN 100.000 SOLDATEN. (Van een specialen correspondent) ROME, 21 November. - Mussolini heeft een schema ontworpen onder het motto „Terug naar het land" voor een deel van het Itaiiaansche leger, dat thans in Italië onder de wapenen is. In verband hiermede heeft het ministerie van oorlog aan 100.000 man drie maanden verlof verleend om het boerenbedrijf weer op te vatten. Men hoopt, dat deze „eerste 100.000" het begin zuilen vormen van een geleidelijke demobilisatie van het groote en kostbare staande leger van een millioen man. Wan neer men aanneemt, dat 240.000 man bij de Oost-Afrlkaansche troepen dienen, brengt deze voorloopige vermindering der Itaiiaansche troepenmacht het staande leger op een aantal van 660.000 man. Het verlof tot demobilisatie heeft alleen be trekking op de binnenlandsche troepen; het heeft niets te maken met de sterkte der overzeesche troepen. Ieder, die thans drie maanden verlof krijgt, moet zich ech ter gereed houden om binnen 24 uur een bevel om weer onder de wapenen te komen op te volgen. Men berekent, dat deze verlofmaatregel het land in de toe komst een uitgave van 1 millioen lire per dag zal besparen. Het officieele desbetref fende communiqué luidt als volgt: „De bijzondere situatie, die door het toe passen van sancties is ontstaan, maakt het noodzakelijk, dat alle vraagstukken van arbeid en productie met zorg worden behandeld, teneinde aldus de landbouw productie tot het hoogste punt op te voeren en tegelijkertijd de levensvoor waarden der meest behoeftigen zooveel mogelijk te verbeteren. Het ministerie van oorlog staat daarom aan de soldaten, die thans onder de wapenen zijn, het volgende toe: 1. Drie maanden landbouwverlof2. drie maanden speciaal verlof voor soldaten wier families in de meest behoeftige om standigheden verkeeren; 3. drie maanden verlof als belooning voor goed gedrag en snelle vorderingen voor hen, die minstens acht maanden in dienst zijn geweest en wier families hen dringend noodig hebben. Deze regeling geldt niet voor soldaten in andere categorieën en vooral niet voor diegenen, die deel uitmaken van de troe pen, die bestemd zijn voor Italiaansch- Oost-Afrika. Soldaten, die thans met ver lof gaan, moeten zich gereed houden om op bevel onmiddellijk weer onder de wa penen te komen". De regeering heeft er bij het bekend maken van dit nieuws speciaal den nadruk op gelegd, dat deze maatregelen het gevolg zijn van de door de toepassing van sanc ties ontstane internationale situatie en dat er geen internationale beteekenis aan gehecht moet worden. Men gelooft echter algemeen, dat deze maatregel deel uit maakt van een gedeeltelijke, zij het ook voor een bepaald doel georganiseerde de mobilisatie, die als zoodanig een aanwij zing vormt voor een ontspanning in den politieken toestand. Men ziet uit naar de thans in Parijs heropende onderhandelin gen tusschen deskundigen, in de hoop, dat daarbij de gewenschte overeenstem ming zal worden bereikt, hoewel Italië het fcestaan van deze onderhandelingen theo retisch ontkent, zoolang zij niet in poli tieke en diplomatieke banen zijn geleid. De goede gezindheid jegens Engeland is nog weer een graad beneden nul gedaald, door het gebrek aan initiatief, waarvan Londen wordt beschuldigd ten opzichte van de nieuwe situatie, die Japan in China heeft geschapen. Regen remt de operaties in Abessynië. Het ziet er naar uit of de regen in sommige gedeelten van Abessynië, die thans weer zeer hevig begonnen is te vallen, de militaire operaties ernstig zal belemmeren en misschien zelfs wel onmo gelijk zal maken. Een bericht uit Mogadiscio meldt, dat hevige regens aan het geheele Somaliland- front vallen en dat wolkbreuken in de provincie Ogaden de wegen ontoegankelijk hebben gemaakt. Het officieele oorlogsbulletin maakt mel ding van enkele kleinere ontmoetingen der troepen en opraimingswerk aan 't Noor delijk front, feiten van weinig belang. fAuteursrecht Morningpost-A.N.P.) Stationsplein en Perron H. S. M. Oo werkdagen: Amsterdam Rotterdam Utrecht 3.— 3.— 3— 10.30 7 10 5.15 11.25 11.25 16.40 11.55 11.55 20.40 12.55 13.30 13.30 14.30 15.20 16.15 15.40 16.50 16.15 19.15 17.40 21 22— 24— 22.35 22.45 RECLAME. 4224 Des Maandags en daags na een feest dag niet. Op Zon- en feestdagen: 3.— 3— 3— 22.- 22 56 De buslichting van 22 uur 45 geeft aan- 'luitine op de nachtoosttrelnen. Station Heerensingel Bus aan den trein niet op perron. Vertrek der posttreinen oo wprkdazen te 12.35 16.27 18.44 IBIS SHAG is geen droge tabak, zooals de gewone Hollandsche pijptabak. Daarom moet de pijp met IBIS SHAG vooral zéér luchtig gestopt worden. Neemt een plukje IBIS SHAG uit het pakje, haalt de tabak goed uit elkaar en stopt er de pijp losjes mee. Drukt ze vooral niet met den duim vast, anders gaat de tabak „koeken", de pijp gaat moeilijk trekken en daardoor brandt de rook op de tong. Stopt dus Uw pijpje IBIS SHAG luchtig en U zult proeven, hoe heerlijk koel deze tabak rookt. IBIS SHAG is geurig, smaakt zeer lekker, waait niet uit de pijp en U doet met een pijp IBIS SHAG veel en veel langer dan met een pijp gewone Hollandsche rooktabak. Daarom is IBIS SHAG zoo voordeelig. HOLLANDSCHE GRONDCREDIETBANK. Aan een mededeeling van den curator in het faillissement van de Hollandsche Grondcredietbank te 's-Gravenhage ont kenen wij Bij beschikking van de rechtbank te 's-Gravenhage van 18 Nov. j.l., is nu. D. J. Veegens, in plaats van mr. G. H. C. Bo- denhaosen tot curator benoemd. De orlgineele premie-aandeelen moeten worden gezonden naar den curator. Uit gelote, doch niet verzilverde, stukken wor den geverifieerd voor het bedrag van de daarop gevallen premie. Niet uitgelote stukken worden geverifieerd voor de con tante waarde ten dage der faillietverkla ring, wiskundig vastgesteld op f. 6.82 per premieaandeel. Verdere uitlotingen wor den niet gehouden. De termijn voor de in diening der vorderingen en de dag der verificatievergadering zijn nog niet vast gesteld. Heeft het nu voor de houders der pre- m.eaandeelen redelijken zin tot indiening hunner vorderingen over te gaan? Zooais de stand van het faillissement z:ch thans laat aanzien, zijn de vooruitzichten voor de schuldeischers uiterst gering. Er zijn ruim 250.000 premieaandeelen in omloop, zoodat het passief alleen reeds uit dezen hoofde ongeveer f. 1.750.000 kan bedragen. Bovendien zijn er een kleine f. 200.000 an dere schulden. Aan gerealiseerd actief is thans bij den curator ongeveer f. 1800 in kas, terwijl realiseerbaar actief ter waar de van ongeveer f. 2500 aanwezig is. Uit deze gelden moeten in de eerste plaats de kosten van het faillissement en de pref. schulden worden bestreden. Er is een vordering van ruim f. 22.000 ten laste van een te 's-Gravenhage geves tigde maatschappij, die als wederverkoop ster van de premie-aandeelen optrad. Over deze vordering is een geschil gerezen, dat door arbiters zal moeten worden be slist. Voorts is er een hypotheek van f 117.000. op een fabriek met terrein te Duisburg, die verpand is. Bij de verwachte executie zal hiervan niets voor den fail lieten boedel beschikbaar komen. Ten slotte heeft de Hollandsche Grond credietbank nog een betwiste wissel-vor dering van f. 55.000 op een Engelschen de biteur, waarvan de verschuldigdheid wordt betwist. Neemt men aan, dat slechts 1/5 van de picmie-aandeelen opkomt, dan is voor een uitkeering van slechts 1"of 7 cent per premie-aandeel nog altijd een kleine f. 6000.noodig. Eelanghebbenden kunnen uit het bo venstaande zelf hun conclusie trekken. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.), Copie van de al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggeven. KASBONNEN DER LICHTFABRIEKEN Mijnheer de Redacteur. Verzoeke plaatsing in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. De directie der Lichtfabrieken heeft het voorstel gedaan, om bij verordening verplicht te stellen het betrekken van kasbonnen a f. 0.25 ter ondervanging van de moeilijkheden bij het innen der quitanties. Wanneer de Lichtfabrieken in die per- ceelen waar muntgasmeters zijn geplaatst ook muntelectriciteitsmeters lieten plaat sen, waarin men penningen van niet de te groote waarde moet werpen b.v. f. 0,30 iz.a. in Sassenheiml, zou dit euvel ook verholpen zijn. Bovendien heeft de verbruiker dan zeit de regeling van zijn lichtverbruik in han den en de Lichtfabrieken „boter bij de viseh". De aanschaffingkosten der te plaatsen nieuwe meters kunnen m.i. op den langen duur gedekt worden door de meterhuur. Hoogachtend, J. VAN DER MEER. v. d. Spiegelstraat 4a, alhier. Mr. A. v. d. Ete N. Alleen met vol len naam onderteekend, kunnen wij uw stuk plaatsen. RECLAME. 4230 KON NEDERL. PAPIERFABRIEK. Verlies f. 61.957 (v.j. f. 195.840). Uit het verslag over het op 31 Aug. j.l. geëindigde boekjaar blijkt, dat de wereld crisis, die gedurende het geheele jaar aan hield, een zwaren druk heeft geoefend op de industrie in het algemeen en op de onze in het bijzonder. Als gevolg daarvan heeft de papierindustrie haar toestand niet belangrijk zien verbeteren. Gedurende het geheele boekjaar hebben wij aldus het verslag de aangevan gen rationaliseering van onze takken van dienst voortgezet volgens het program, dat wij tijdens de laatste algemeene vergade ring hebben uiteengezet. Het boekjaar sluit af met. een verlies van f.61 957 (v.j. f. 195.840) omvattende het financieel beheer, de statutaire lasten, algemeene onkosten afschrijvingen op deelnemingen en op diversen, zooals rol lend materieel, goederen en kosten der leening. Voorgesteld wordt dit, verlies op nieuwe rekening over te brengen. De verlies- en winstrekening per 31 Aug. Klinkt Uw plano wel goedl Misschien een kleinigheid niet ln ordel Wij begrooten gratis da kosten voor vakkundige reparatie, LEIDEN - HOOGEWOERD SO 1935 vermeldt, o.a. onder debet: financ. beheer f. 30.235 (27.000). stat. lasten en grat. f.2763 (4451), alg. onk. f. 49.811 159.511), afschr. op deeln. f,6913 (12.674), afschr. op div. f. 23.873 (19.639), diversen f 1941 (70.771), Totaal f.115 538 (195.840) en onder credit: winst op fabrikaten f 49.875 verlies over het boekjaar f. 61.957 (195.840). Vad. o INSCHRIJVING SCHATKISTPAPIEK. Bij de gisteren opengestelde inschrijving op ten hoogste f. 55 millioen schatkrstpa- pier, werd ingeschreven aan 3 maands- promessen f. 27.050.000. 6 maandspromes- sen f. 9.580.000, aan 4 pCt. 1-jarige bil jetten f. 21.212.000, aan 4 pCt. 3-jarige bil jetten f. 1.502.000 en aan 4 pCt. 5-Jar.ge bibetten f.4 596 000, totaal f. 63.940.000. Toegewezen werd aan 3 maandspromes- sen f. 23.530 000 tegen f. 992.36, aan 6- maatidsr>rom'""!en f 8 930.000 tegen f 983 40, aan 1-jarlge biljetten f. 17 607.000 tegen f 1000 65. aan 3-jarige biljetten f. 389.000 tegen f 1003.75 en aan 5-jarige biljetten f. 291.000 tegen f. 1012.50, tot, f. 53.747.000.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9