LEIDSCH DAGBLAD - Eerste Blad Vrijdag 22 November 1935 NIEUW/ DE OORLOG. VISSCHERIJBERICHTEN. TELEGRAMMEN. KERK- EN SCH00LNIEUWS. lAAÏ/TEjOICHTIN BINNENLAND. SPORT. STUDENTEN VEREENIGING TER BEVORDERING VAN DE INDONESISCHE KUNST. Gisteravond is hier ter stede opgericht de Studentenvereeniging ter bevordering van de Indonesische Kunst. Volgens artikel 2 der Statuten stelt de vereeniging zich ten doel de Indonesische kunst te bevorderen en meer bekendheid te geven aan de Indonesische kunst en andere uitingen van de Indonesische cul tuur. Het bestuur is als volgt samengesteld: eere-voorzitter: R. A. A Soejono; voor zitter: Masdoelhak Hamoenangan Nasoe- tim gl. Soetan Oloan: vlce-voorzltterB. R. M. Hertog; secretaris-penningmeester: B R. M. Hapsoro Wresniwlro, Schelpen kade 9; commissarissen: mej. R. A. Swa- nah Moh. Achmad en de heeren S. F. Yap en Soenlto. Als technisch adviseur zal optreden de heer Sidhartawan en als kunstadviseurs de heeren Oetarjo en B. R. M. Tingharto. o AANBESTEDING, Door den directeur van Gemeentewerken ls hedenmorgen aanbesteed het leggen van een stamriool in de Korevaarstraat, het leggen van een puslelding in aansluiting met het Zuidelijk rioolgemaal en met een te leggen rioleering in den Nieuwen Rijn, benevens het uitvoeren van bestratings- werken en verdere bijkomende werken Ingekomen waren 14 biljetten Ingeschreven was als volgt: N.V. „De Toevoer Breukelen i. 42.754 Timmer Dordrecht 1. 33,100 Gesman en Zoëte- meyer, Alplhen a d. Rijn f. 32.390.v. Halem en Doornik i. 32.250fa. L. en J. L Boere. Sliedrecht f. 32.200 NV Aan nemingsmaatschappij de Ruyter. Oegst- geest f 31.500.—: H C. Heemskerk. Leiden f. 31.270.de Winter en Weeren. Leiden f. 31000.C. Godschalk Leiden f. 30.100; E. v. d. Berg. Leiden f 29.980.Sanders cn Co.. Gouda f 29.848 v. d Geer en Stuifzand. Leiden f. 29.800.Bunscho ten Leiden f. 18.379.N. Timmers Leiden f. 17.626.—. o UITVOERING „KUNST NA ARBEID". Met medewerking van „Crescendo" uit Sassenheim. Het is altijd een gelukkige gewaarwor ding te mogen hooren, met welk een en thousiasme vele dilettanten zich nog ge roepen voelen, de „kunst" te dienen, aan haar hun vrije uren te wijden met een ware belangstelling, die erkentelijkheid afdwingt. Dit werd ons weer duidelijk tij dens het concert van de mannenzangver. „Kunst na Arbeid", die in samenwerking met het Fanfarecorps „Crescendo" uit Sassenheim een uitvoering gaf in de helaas te gering bezette Stadsgehoorzaal. Werke lijk: dit concert had grooter belangstel ling verdiend! Wij hoorden véél muziek, nu eens goed, soms héél goed, ook wel eens wat minder, maar al te zamen toch van uiterst tevre denstellend gehalte. Uitstekend en ver heugend is de kennismaking met een corps uit een der „buitengemeenten" geweest: wij hadden al veel over de successen van „Crescondo'' uit Sassenheim gelezen en de naam van den directeur, den heer W J. Smolders, voorspelde daarbij het beste! Wij zetten ons dus verwachtingsvol tot luisteren. Met tot resultaat: men heeft geen woord te mooi over dit ensemble ge schreven. De hoop op loffelijke presta ties is niet een ij dele illusie gebleken. Ciescendo's prestaties kunnen wij van harte roemenniet slechts wat de prachtig sonore kwaliteit van het geluid en de ver gevorderde indivldueele capaciteiten der leden betreft, doch ook voor de keuze der mooie en lang niet gemakkelijke num mers. Dit is een ensemble dat in gecnen deele aan- of onder de noten blijft han gen: integendeel, het heeft nog heel wat méér noten op zijn zang! De muzikale weergave getuigt van een juist begrip, een uitstekend aanvoelen der intentle's. waar toe het in staat is, omdat de instrumen talisten dc techniek beheerschen Waren aanvankelijk in de onmiddellijk frlsch en helder vertolkte „Euryanthe" ouverture van Weber nog vlekjes en onzekerheden, later, toen ook de instrumenten op „tem peratuur'' waren gekomen, werd dit al lengs veel beter, zoodat het een werkelijke vreugde werd om bijv. te luisteren naar de compositie's van den immer bekoorlijk, melodieus schrijvenden Massenet, weer gegeven in effectrijke arrangementen. En hoe voortreffelijk weerde men zich ook in de pakkende ouverture „De krekel en de inier"! In het forte blijft de toon steeds nobel en voornaam al is de zaal soms te klein om het geluid te verwerken - - in het piano beschikt men over de verblij dend-lichte, soepel genuanceerde beweeg lijkheid. De ruimte ontbreekt ons „Crescendo's" spel gedetailleerd te bespreken: 't zij vol doende te getuigen, dat de muzikale heer Smolders een uiterst gedisciplineerde groep onder zijn waarlijk „gezag" heeft, die weet wat muslceeren is en die op ieder con cours zeker een welverdiend succes kan verwerven. Sassenhem mag trotsch zijn op een corps als dit: de directeur kan er, waar ook, mee voor den dag komen. De ontwikkeling van „Kunst na Aibeld" hebben wij de laatste jaren met belang stelling gevolgd. Breedvoerig bespraken wij reeds dit mannenkoor, dat onder lei ding van den heer v. d. Bos veel geleerd heeft. Ook nu gaf het in een reeks van mooie nummers goeden zang te hooren. Het is geen groot koor, maar het klank gehalte geeft blijk van meer en meer juiste technische scholing, terwijl vooral de tweede bassen uitmunten door een vollen toon. De tenoren zijn zooals gebruike lijk het zwakke punt; zij behoeven •dringend aanvulling, waarvoor zeker nog wel enthousiasten zijn te vinden. Vooral als men weet onder juiste leiding te kun nen komen. En dèt mogen wij van den directeur zeggen: hij slaagt er In, iedere compositie met overtuiging te brengen, wijdt niet slechts aandacht aan zangtecli- nlsche scholing, maar ook aan voordracht en uitspraak, die reeds een loffelijk ni veau bereikt hebben. Moge hij echter zijn volle aandacht schenken aan een zuiver op toon blijven: zelfs met piano-accom- pagnement waren er, o.a. in het „Domine Salvam Fac" van Giesen, die hierin ietwat aan Verdi herinnert, nassages waarin be- denkel11': vrd -eraki. terwijl d t nummer tevens te forsch werd aangepakt Maar over 't algemeen mag de directeur, die een toegewijd en kundig musicus is, tevreden over zijn mannen zijn! Medewerking verleende de als sopraan geannonceerde mevr. Annie KusenVYas- sink: het eigenlijk karakter van haar zeer omvangrijke, volle en reeds goed geplaat ste stem is echter veel meer dat van een lage mezzo, die mooi getlmrecrd is. Haar loonvorming beweegt zich in goede banen, haar adembeheersching is ontwikkeld, maar zij staat nog op het punt, dat de klank haar vóór alles gaat Toon Wil zij produceeren, geen rekening houdend met 't door haar voor te dragen lied. waardoor ieder verschillend genre gelijk aandoet. Dezelfde oorzaak lijdt tot het eindeloos rekken van Iedere noot, zoodat bijv. de prachtige Griegllederen in een veel te langzaam tempo gezongen werden. Zij moge eens artistieke liederenzangeressen gaan hooren. en zal zelf dan wel naar vMj hopen voelen, wat er nog aan be stip en voordracht ontbreekt Het toegiftje Wiegenlied" van Mozart gaf bitter weinig van de vereischte innigheid De stem op zchzelf houdt echter groote beloften in, maar daarmee alleen komt men er nietl Mevrouw v. d. Heyden—Brakel hoorden wij met genoegen in de diverse begeleidin gen van het koor en de soliste: zij kweet zich muzikaal van haar taak. Beide dames hadden een mooie bloe menhulde in ontvangst te nemen. Het ap plaus was telkenmale groot, zoowel voor de solisten en haar accompagnatrice, als voor Koor cn fanfare; speciaal de Sassen- iieimers zullen gemerkt hebben, hoezeer hun optreden in de „stad" gewaardeerd Is! LEIDSCHE SCHOUWBURG. DE WONDERBLOEM. De Wonderbloem is een aardige kinder operette. Het gegeven pakt het kleine ge hoor bij uitstek Een koningszoon is ziek en geen middel geeft baat Dan besluit het volk op zoek te gaan naar „de Won derbloem". die alle kwalen geneest: een bloem, door de feeen-konlngin Lellereln gekust! En ook prinses Norma zal aan het zoeken deelnemen. De booze boschduveLs, die ook den prins ziek hebben gemaakt, ontvoeren de prinses, doch de feeën-ko ningin laat haar bevrijden en de bosch- duivels gevangen nemen. De goede fee plukt ook voor de prinses de wonderbloem en zoo wordt alles goed. De prins wil de boschduvels echter niet straffen, vergeeft hen in ware liefde en brengt ze daardoor tot deugdzaamheid. Dit alles natuurlijk uitgewerkt in keu rige costumes van elfjes, boschduveltjes, kabouters, landlieden etc. Het is het welbekende recept, dal zoo veel van dergelijke klnder-operettes maakt tot een allerliefste vertooning. waaraan het kleine goedje smult, doch ook de ouderen, die nog niet alle kinderlijke naievieteit hebben verloren, plezier heb ben. Vooral wanneer blijkt, dat de execu- tantjes het „schattig" weten te doen. En dit laatste, was inderdaad het geval! Ook zonder rekening te houden met het feit, dat de opvoering stond in het tee- ken der liefdadigheid ten bate van de St. Vincentiusvereeniging alhier! moe ten wij constateeren, dat hier iets moois was bereikt in blijkbaar straffe discipline, hoewel deze niet direct zichtbaar was. Zelden hebben wij zoo n groote kinder schaar plm. 100 in getal en daarbij zeer jeugdige! zoo zuiver zien reageeren op 'n enkel teeken der leidster, mej. Jo Mul der, die zelf voor de piano begeleidde. Dat was kostelijk. De koortjes zongen boven dien heel aardig en vlot en bewogen zich leutig over het tooneel. Ook de soli waren aardig. Jammer, dat prinses Norma nog al eens te hoog inzette. Enkele kleine foutjes worden gaarne vergeven, gelet op het mooie geheel, dat hier blijkbaar zoo ge makkelijk werd verkregen. Doch wat een werk daaraan is geweest Slechts twee opmerkingen: le. verdient het geen aanbeveling het doek later te openen, opdat de actie direct een aan vang neemt en niet gewacht behoeft te worden? Het zou o.i. de opvoering nog ten goede komen; 2e. het meespelen van Jon gens zou alles beslist op nog hooger plan hebben gebracht! De heer Creyghton bood onder applaus van de vele aanwezigen de schouwburg was prachtig bezet mej. Mulder een fraai bloemstuk aan. vergezeld van het bekende boek „Bartje". terwijl aan de moeder der leidster, die de costumes had verzorgd, ook een bloemenhulde werd ge bracht. Mej. Mulder ontving uit de zaal, die zich zeer ingenomen toonde, nog een bouquet. IJMUIDEN, 22 Nov. 1935. Tarbot per kilo 1.50—1.00, tongen o. kilo 0.920.66, groote schol per kist van 50 kilo f. 22, middelschol f. 19, zetschol f. 19. kleine schol f. 21—10 50, bot f. 17—12, schar f. 15- 3 60. klelnmiddel schelv. f. 27—21, kleine schelvisch f. 18—11.50, kabeljauw per kist van 125 kilo f. 6639, gullen per kist van 50 kilo f. 118.50, lengen per stuk f. 1.20, wijting per ktst van 50 kilo f. 3.30—3.00. Aangevoerd 1383 kisten versche haring. Prijs f. 5.30—3.60 per kist. Aangekomen 1 stoomtrawler: IJM 159 met f.1459; de KW 38 met f.548, KW 33 met f. 421, KW 110 met f. 212, KW 30 met f 621, KW 172 met f.565. KW 163 met f.226. KW 141 met f.784. SCH 223 met f 708. SCH 289 met f.551, SCH 102 met f. 464, VL 70 met f. 563 voor versche haring en de loggers KW 35 met f. 668, KW 64 met f. 575, KW 132 met f. 339 en de SCH 361 met 546, SCH 20 met 120, SCH 339 met 202, SCH 223 met 230, SCH 289 met 255. SCH 332 met 243, KW 110 met 135, KW 36 met 79, KW 95 met 85. KW 163 met 136. KW 33 met 141, KW 172 met 73. KW 140 met 134 en VL 217 met 387 kantjes pekel haring voor Katwijk. Praalrapport Hr. Ms. „Vuicaiius". 20 Nov. Tusschen 53 gr. 0' Nbr. en f.2 gr. 52' Nbr. en 3 gr. 4' Ol. en 2 gr. 53' 01. SCH 50, 560 kisten; SCH 116, 300 kantjes; SCH 195, 190 kantjes; SCH 242. 180 kantjes SCH 289. 250 kantjes; SCH 302. 190 kantjes; KW 8, 75 kantjes: KW 40, 350 kantjes. VLAARDINGEN, 22 Nov. VL 205, 36 last; volle haring Kanaal f. 8.80, H.k.z.. f. 8.40, steurharing Kanaal f. 7.30. VAN 'T FRONT. TIGRE-FRONT, 22 Nov. (Reuter). De bezetting en de zuivering van het Tem- bien-gebied wordt voortgezet. Op 17 Nov. J.l. werden de Italianen aangevallen bij Amba Bethllm en verloren één kapitein en twee Askari's. Aan de zijde der Abessijnen sneuvelden 9 man. ROME, 22 Nov. (.Reuter)De beide zoons van Mussolini Victorio en Bruno die dienst doen bi) de luchtmacht in Oost-Afrika zul len naar verluidt een kort verlof krijgen om de Kerstdagen bij hun ouders door te brengen. ASMARA, 22 Nov. (Reuter). De oorlogs correspondent van het D.N.B. van het Ita- Uaansche front seint, dat de boordmecanl- cien Birago, die bij het Jongste groote ge vecht met Itallaansche bommenwerpers door het Abessljnsche geweervuur ernstig was getroffen, in het veldlazaret te Asmara is overleden. ADDIS ABEBA, 22 Nov. iReuter). In een officieel communiqué verklaart de Negus getroffen te zijn door het uitstekende mo reel der troepen aan het Zuidelijk front en door de doeltreffende taktiek van het opperbevel. De Negus bezocht Gigiga en Daggaboer. decoreerde verscheidene soldaten en offi cieren, sprak tot de troepen en legde een krans op het graf van den gesneuvelden aanvoerder Afewerk. Abessijnsche overwinning. ADDIS ABEBA. 22 Nov. iReuter). Een officieel Abessijnsch communiqué meldt dat op 12 November de Abessijnen in het gebied van Enderda, ten N.O. van Makalle een overwinning hebben behaald. De troepen van Ras Kassa, die reeds dagenlang de bewegingen der oprukkende Itallaansche troepen van de heuvels af hadden gevolgd, deden 's morgens om 7 uur een aanval op de Italianen. De rtrijd duurde den geheelen dag en eindigde om 6 uur 's middags. De Italianen moesten het veld ruimen, met achterlating van 300 dooden, waaronder één kolonel en 2 blanke officieren der pioniers. De gewonden namen ze mede. De totale verliezen zouden 500 dooden en gewonden bedragen. De Abessijnen maakten 2 auto-colonnes. 200 geweren en 4 machinegeweren met elk 4000 schoten buit. (Blijkbaar ls dit bericht vertraagd, waar de datum van 12 Nov. wordt genoemd. Red. L. D.) Abessijnsche karavaan overvallen. LONDEN. 22 Nov. (AN.?.) Berichten uit Assab melden, dat de onlangs naar de Italianen overgeloopen sultan van Aussa 'n Abessijnsche karavaan van 500 muildie ren en twintig vrachtauto's heeft over vallen. De ongeregelde troepen, welke de karavaan escorteerden, zijn op de vluent gejaagd en de karavaan werd door den sultar. buit gemaakt. Om de petroleum. CORPUS CHRISTI (Texas), 22 Nov. (Reuter). De Itallaansche tankboot Pennsylvania" is van hier vertrokken met een lading van 80.000 barrels ruwe petroleum aan boord, bestemd voor de Itallaansche Marine in de Middellandsche Zee Het contract voor deze levering was eenlge weken geleden gesloten. HOUSTON (Texas). 22 Nov. (Reuter). De leidende petroleum-exporteurs in de Zuidelijke staten toonen zich loyaal ten aanzien van de aansporing van Ickes. Wij hebben eenlge weken geleden besloten, zoo luidt de mededeeling van een plaat selijken onderdirecteur van de Standard Oil Company, geen petroleum meer aan Italië te verkoopen; alles wat wij hebben laten verschepen, was reeds tevoren ver kocht. Een vertegenwoordiger van de Shell' verklaarde, dat deze maatschappij geen petroleum uitvoert uit de Vereenlgde Sta ten Andere maatschappijen deelen mede, dat er ter dege rekening wordt gehouden met het advies der regeering. LONDEN. 22 Nov. (Reuter). Er schijnen op het oogenblik tusschen Britsche en Amerlkaansche pelroleummaatschappijen besprekingen gaande te zijn. die tot doel hebben na te gaan in welke mate het embargo op petroleum door Engeland kan worden toegepast zonder zijn uitwerking te verliezen door verhoogden invoer uit de Vereenigde Staten naar Italië. Fransch-Engclsche besprekingen LONDEN, 22 Nov. (Reuter) De Parlj- sche correspondent van de „Times" wijdt een beschouwing aan de Engelsch-Fran- sche besprekingen die vandaag aan de Quay d'Orsay zullen worden hervat. Te genover de bewering dat ook Itallaansche deskundigen naar Parijs zouden komen om aan de bespreking deel te nemen, con stateert hij, dat het ditmaal niet in de be doeling ligt een driezijdige bespreking te houden. Het doel zoowel van Frankrijk als van Engeland is zoo mogelijk een ver standige basis te scheppen voor onder handeling tot bijlegging van het Ita- llaansch—Abessynisch conflict. Pas dan zal het mogelijk zijn zich tot de 3 partijen te wenden welker toestemming noodlg is n.l. den Volkenbond, Italic en Abessynlë. Het nauwe contact met Rome, dat Laval nog steeds handhaaft, zal een verhindering vormen voor een eventueeie FranschEngelsche overeenkomst en een verrassing voor Mussolini zijn. Uit Egypte. CAIRO, 22 November (Reuter) Daar de studenten voornemens zijn morgen het besluit te bevestigen om de staking en de betoogingen voort te zetten, heeft het bestuur der Universiteit beslo ten dat deze tot 29 Nov. gesloten zal blij ven in de hoop dat de studenten zullen kalmeeren Fransche grensversterking. DJIBOETI. 22 Nov. (Reuter). Een I aantal bataljons InlandsChe Fransche troepen zijn naar het binnenland ver trokken om posten aan de grens ln te nemen voor het geval ze noodlg mochten zijn. Binnenkort worden nieuwe verster kingen (veqwactht. OM NOORD-CHINA TOKIO 22 Nov. (Reuter-. De woord voerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft een verklaring afgelegd waarin hi.i de ontwikkeling die deze week is ingetreden in de autono- mische beweging in Noord-China voor stelt als een succes van de politieke maat regelen der Nanking-regeering. Het is Tsjang Kai Tsjek gehikt een scheuring te brengen in de groep leiders der autonomie. De zegsman verklaarde dat hij niet od de hoogte was van de onderhandelingen der Nanking-regeering om tot opheldering van den toestand in Noord-China te ko men Hii verwachtte de benoeming van eenige vooraanstaande Chineesche perso nen voor de voorgenomen onderhandelin gen tusschen Japan en de Nanking re geering LONDEN. 22 Nov. (Reuter). In een ar tikel over den toestand ln het Verre Oos ten stelt de „Times" zich op het stand punt. dat de z.g. autonomie-beweglng in Noord-China een Japansch zaakje ls. De mislukking van het plan der Japansche militaristen is slechts van voorbijgaanden aard. Op den duur kan de verwezenlijking van het doel der Japansche legerleiding, een soort militaire bufferstaat te vormen tusschen Mandsjoekwo en de Chineesche republiek, toch niet verhinderd worden Het blad zet uiteen, dat de overwegin gen. die ten aanzien van Mandsjoerije tegen het ingrijpen van den Volkenbond waren, ook ln deze nieuwe ontwikkeling passen Sovjet-Rusland, dat toch lid van den Volkenbond is, handelt overigens pre cies zooals Japan Het slokt Chineesch- Turkestan op, weliswaar met minder op zien. doch met dezelfde handigheid. De Amerikaansche regeering zal niet veel verder gaan. dan de verdediging van de handelsbelangen harer onderdanen in de betrokken Chineesche provincies. Daarom blijft Engeland niets anders over dan zich tot twee belangrijke eischen te beperken, n.l. ten eerste: elke provincie die zich van de centrale regeering los maakt, moet een evenredig deel van de Chineesche buitenlandsche schuld voor haar rekening nemen; ten tweede: de economische gelijkberechtigdheid van En geland in Noord-China moet erkend blij ven. Dit is van bijzonder belang omdat in Mandsjoekwo weliswaar het principe van de open deur is erkend, doch deze deur blijkbaar slechts open staat om den Brlt- schen handel uit te noodlgen het land te verlaten. Het zenden van den deskundige van het departement van financiën. Sir Frederic Lelth Ross naar Nanking, be schouwt het blad als een ernstige fout. Zijn zending is door de Japansche mili tairen opzettëlijk verkeerd uitgelegd en dat had men moeten voorzien. o— SCHEEPSBOTSING. LONDEN 22 Nov. (Reuter). Vanmor gen ls het Noorsche stoomschip „Tres" dat 946 ton meet ln aanvaring gekomen met het s.s. „Lanoresse" dat 304 ton meet. Lancresse lien ernstige averij op en zonk. doch de bemanning werd gered behalve 1 opvarende die wordt vermist. De „Tres" moet ernstig zijn beschadigd. o VULCAAN OP HAWAÏ IN WERKING. HONOLOELOE, 22 Nov. Reuter i 18 uur na de reeds gemelde vloedgolf begon de door het observatorium aangekondigde uitbarsting van de vulkaan Maunaloa op Hawai. De roodgloeiende lava massa die uit den krater komt is over het geheele eiland goed zichtbaar De vulkaan Maunaloa heeft sedert 1933 niet meer gewerkt. o HET ZUIDPOOLGEBIED. NEW-YORK, 22 Nov. (Reuter i. De Ame rikaansche vlieger Elsworth, die van het eiland Dundee was opgestegen om opnieuw te trachten een vlucht te maken over het Zuidpool-gebied. maar na 10'/« uur moest opgeven wegens dichte wolken en hevige winden, waardoor hij uit den koers werd gedreven, heeft met zijn vliegtuig „Polar Star" een derde deel afgelegd van den af stand tot aan de Ross-Zee. Daarbij ontdekte hij, aan de andere zijde van de zee-engte van Stefansor., ten zui den van Kaap Ellson, een in van Noordwest naar Zuidoost loopende richting gaande bergketen, waarvan hij de hoogte schatte op 7 tot 11.000 voet. Dientengevolge wordt hiermede de ver onderstelling bevestigd, dat het Zuidpool gebied één groot aaneengeschakeld vaste land is. o HOOGTERECORD VERBETERD. MOSKOU. 22 Nov. (Reuter). De vlie ger Kokenaki heeft een hoogte bereikt van 14575 meter en heeft hiermede het wereld record verbeterd. c MEDEDEELINGEN VAN DEN GESCHORSTEN ADVOCAAT DESBONS PARIJS, 22 Nov. (ANP.) De advocaat Desbons heeft aan een vertegenwoordiger van het „Petlt Journal" verklaard, dat hij de laatste tien maanden een enorm aan tal bijzonderheden over den aanslag te Marseille had verzameld Desondanks kan hij nog niet zeggen dat hij alle kwesties nauwkeurig kent. Hiermede wil hij zich thans gaan bezig houden en daartoe zal hij zich o.a. naar Turijn begeven, om met dr Pavelits) ruggespraak te houden. Naar verluidt, is het bestuur van den bond van Advocaten te Aix-en-Provenee voornemens af te treden, uit protest tegen de uitsluiting van Desbons. NED. HERV. KERK. Beroepen te Jaarsveld itoez.) A. H. La- brie, cand. te Vianen; te Middelburg (vac. wijlen J. de Visser) G. v. Veldhuizen te Hantum; te Amsterdam (Engelsche Ge meente) Rev. John Bell te Glasgow (Eng.). Bedankt voor Wilnis H. Kraaij te St. Ann aland. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Ridderkerk M. Heikoop te Utrecht. NED. GEKEF. GEM. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid P. H. Seggellnk, voorganger te Amsterdam. HAZARDSPEL IN DEN HAAG, Onder leiding r an den commissaris van politie der afd. B. te Den Haag is gister,? een inval gedaan ln de verloklokaliteit,? van J. P. in de Koningsstraat, op het Ter moeden dat daar gelegenheid werd gegeven tot hazardspel. Dobbelsteenen en%e!d werden ln beslag genomen. De caféhouder met de 22 aanwezige per. sonein werden overgebracht naar het hoofd-commlssarlaat van politie, alwsar ze na verhoor zijn heengezonden. Tegen den caféhouder wordt proces- verbaal opgemaakt. i DE MOEILIJKHEDEN IN HET BOEKDRUKKERSBEDRIJF. De Federatie der Werkgeversorganisatie, liï het Boekdrukleersbedrijf vergaderde te Utreöht onder voorzitterschap van den heer S. S. Korthuis. Er was een groote opkomst van drukkerspatroons uit alle deelen dee lands. De voorzitter heeft in zijn opening,, woord den bekiemmenden nood in deze bedrijfstak naar voren gebracht. Er is toe. nemend werkgetorek, stijgende werkloos heid. Verschillende sociale usances, die in den loop van twintig jaren een zegen voor het bedrijf zijn gebleken, komen thans in het gedrang door den nood der tijden. Iedere patroon immers, die zich niet aan die usances wenscht te storen, is vrij te niet in acht te nemen. Daardoor moet on den duur deze ln het maatschappen] leven gegroende ordening vernietigd wor den, tenzij de regeering die usances al»e- meen-verbindend verklaren wil. Deze re- geeringssteun, uitsluitend aanvullend en zich beperkend tot hulp aan hetgeen ln den loop der Jaren is gegroeid, Ls zeker verre te verkiezen boven een direct over. heidsingrijpen, dat in de toekomst noodlg zou worden, wanneer men eerst de ge groeide ordening zou laten ondergaan. Tot dusverre had echter de typografische bedrij fsraad geen werk van beteekenls gehad. Vervolgens werd in deze vergadering een voorstel gedaan tot instelling van een Saneeringsfonds. Het hoofdbestuur zal zich te dezer zake nader verstaan met de leve- ranciersbonden. VOETBAL. VOORLOOPIG NEDERLANDSCH ELFTAL SAMENGESTELD. Het voorioopig Nederlandsch elftal, dal op Woensdag 27 Nov. te 2 uur te Rotterdam tegen Mlllwall zal spelen ls als volg! sa mengesteld: doel: Halle iGo Aheadc ach ter Weber lAGOVV) en Caldenhovea (DWSi; midden: Pellikaan (Longa), Bas Pauwe (Feyenoord) en van Heel (Feyen- oord): voor: Wels (Unitas), Drok (RFC), Bakhuys (HBS), Smit (Haarlem) en Van Nellen (DHC), Reserves zijn: Ferwerda (BI. Wit), van Run (PSV), Breitner (HDVS), Vrouwdeuni (Feyenoord) en van Kooyk (PSV). DAMMEN. L.D.V. I—R.D.G. I Gisteravond had alhier een ontmoeünl plaats tusschen L.D.V. I en R D.G. I (Dra Haag) voor de competitie 1ste klasse A, afd Den Haag, van den Ned. Dambond. De uitslag was: J. Klinkenberg (L)J. Verhoeven (R) 1- M. OptendreesW. Hoekstra 0-! J. KleerH. Wiersma 2-4 H. de WaterA. Ivens afgebr. I. TelengJ. D. v. d. Tuin 9-' P. MarckM. G. Huegen afgetr A. ter Haan—L. Berloth 2-4 S v. d. Wijngaard-M. J. E. le Clercq alge!» T. D. v. d. Bosch—J. J. H. Pruim 2-4 J. C. den DekkerJ. H. Segaar M Voorloopige uitslag 8-4 Als iets zeldzaams zij opgemerkt dal bord No. 2 voor Leiden verloren ging door tijdsoverschrijding in het éérste uur! De vermoedelijke eindstand zal w« 1010 worden, hoewel een 119 overwin ning voor L.D.V. ook nog niet geheel uitgesloten. o i ui- is PAARDENSPORT. INTERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE TORONTO. Luitenant Van Schaick zevende. Een tweetal weken na het concours hlp- pique te New-York is thans het interna tionaal concours te Toronto in Ontario aangevangen, waaraan ook de Nederland- sche ruiterequipe deelneemt. Op oen eersten avond van dit concours werd eerst de landenparade gehouden. De Holland" sche equipe maakte in dit Internationale gezelschap een buitengewoon goeden in- druk. Het eerste internationale nummer W" stond uit een springconcours over eej> parcours, waarop 9 hindernissen waren geplaatst, alle van 1,40 Meter hoog- w totaal kwamen 58 ruiters uit. Na de eerste ronde bleek, dat acht paar den zonder fouten het parcours hadjj™ afgelegd en hierbij bevond zich ook nant Van Schaick met „Santa Belle' h") meester Sirtema van Grovestins, luiten"" Van Lennep en luitenant Greter met"„ paarden maakten ln deze ronde allen n>e of minder fouten, zoodat zij niet voor prijzen ln aanmerking kwamen. j. In de tweede ronde verrichtte cle „re5- kaansche majoor Bradford de beste P r tatle, terwijl kaniteln Frances jon tweede werd. Luitenant Van sen plaatste zich thans met „Santa v zevende. j

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2