„WILHELM TELL" LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 22 November 1935 Vierde Blad No. 23210 GEMENGD NIEUWS. Maurice Chevalier in „Folies Bergère" Zijn eerste dubbele rol. vandaar, dat het zoo regende. Teraart bezorgde ons het slechte weer. Sinds eenlge maanden worden op inl eef van den heer A. Veraart te Rijs- njk op plantages op Oost-Java proeven enomen voor het neerslaan van wolken evenals hier te lande geschiedde nn verdeeld water onder hoogen druk in i atmosfeer te spulben. Naar wij in dit «rband vernemen. Is aan den heer Veraart «t Indlë bericht, dat na een proefneming nt November J.l. op deze wijze gehouden, L'n hoeveelheid regen van 103 millimeter hgchen 14 en 24 uur gevallen is, hetgeen »Hs voor Indië ln den kentertUd ongewoon •ae worden genoemd. Ook ln Nederland hebben den laatsten Bi meer in 't- bijzonder in de omgeving «Rijswijk, proefnemingen voor het neer- jj'an van wolken plaats gehad. De heer Veraart heeft op 16 September 1.1. een der ate proefneming meer intensief op ver killende plaatsen tegelijk gehouden. Wsar nu volgens het overzicht van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt van de lèêrsgesteldheid ln Nederland over de saand September de regenval tusschen 17 c 30 September alle records van deze Hf overtroffen heeft. Is de heer Veraart ;van overtuigd, dat tusschen dezen on- éroon grooten neerslag en de door hem (houder. proefneming rechtstreeks ver- (nd kan worden gelegd. Het ligt in de bedoeling, in den loop van |e volgende week een nieuwe proefneming «r bet neerslaan van wolken of mist te aisterdam te organiseeren, waarbij de ieer Veraart gebruik zal maken van de lijrende motorbrandspuit „Jason". Inmiddels komt het ons voor dat wij nu mg genoeg slecht weer hebben gehad. Zou zn den heer Veraart niet kunnen verzoe- in er nu eindelijk maar eens mee op te ouden7 verkeersongeval tusschen zwolle en meppel. KNAAPJE onder melkwagen GERAAKT en gedood. Gistermorgen is te Lies (Terschelling) et 7-jarig zoontje van den kaasmaker vren. toen hij uit een melkwagen sprong, Itgegleden en met het hoofdje onder een achterwielen van den wagen terecht tiomen. Het knaapje is eenigen tijd later in de bekomen verwondingen overleden. doodelijke val. Gistermiddag omstreeks half vier is de [•jarige B. Juckens bij het verrichten van tkzaamheden aan de ln aanbouw zijnde «dekte bad- en zweminrichting te Alk door onverklaarbare oorzaak van een meter hoog dak naar beneden gestort daarbij zoo zwaar gewond, dat hij na tie minuten overleed. Zes personen licht gewond. Gisteravond heeft op den Rijksstraat weg ZwolleMeppel, even voorbij het Plankenloodsje te De Lichtmis, een ern stig auto-ongeluk plaats gehad. Een groote truck met aanhangwagen, rijdende in de richting Zwolle, reed, ver moedelijk door de gladheid van den weg, tegen een boom. Een personenauto, ko mende van Zwolle, reed terzelfdertijd tus- I schen den boom en de vrachtauto door en werd tusschen beide verpletterd. Dadelijk daarop kwamen zoowel van de richting Meppel als Zwolle twee personenauto's en j een motorrijder, die alle tegen de vernielde i wagens botsten, evenals een wielrijder. Alle voertuigen werden totaal vernield. Een zestal personen werd licht gewond; de overigen kwamen met den schrik vrij. Het verkeer op dezen drukken weg moest tengevolge van het ongeluk afgezet wor den. De Dedemsvaartsche stoomtram kwam. doordat een der vernielde auto's op de trambaan stond, met een uur vertra ging te Zwolle aan. autobotsing bij overschie. Gistermiddag reed een personenauto, bestuurd door den 35-jarigen H. van W. uit Ridderkerk, naar Leiden. In de auto zaten de beide dames van V„ waarvan de 45-jarige H. v. V. naar het Leidsche zie kenhuis zou worden vervoerd. Bij den hoek van den Rotterdamschen Rijweg te Over- schie bemerkte de bestuurder niet, dat een voor hem rijdende vrachtauto, be stuurd door den 32-jarigen W. Lankhorst, uit Rotterdam, naar inks den Rotterdam schen Rijweg wilde inslaan. Eerst op het laatste oogenblik haalde de bestuurder van de personenauto, het ge vaar ziende aankomen, nog naar links uit, doch hij kon niet verhinderen, dat een aanrijding volgde, waarbij de personen auto aan de rechterzijde werd openge scheurd. Mej. B. v. V. sloeg met het hoofd tegen de ruit en werd aan het hoofd ge wond. De juist voorbijkomende dr. B uit Overschie verleende de eerste hulp. Mej. v. V. kon daarna met een andere auto naar Leiden worden vervoerd. De stagnatie in het verkeer op den Rijksweg was door het ongeluk zeer groot. Vad. o inbrekers aangehouden. De politie' te Alkmaar heeft de hand gelegd op een tweetal personen, die zich aan een reeks inbraken moeten hebben schuldig gemaakt. Zij hebben reeds ge deeltelijk bekend en een deel van het ge- stolene is ten huize van een hunner in beslag genomen. De beide mannen, de 25-jarlge Van der W. en de 30-jarige H. zijn naar het Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht. botsing tusschen turfwagen en personenauto. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft op den Almeloschen straatweg nabij Gen- deren, gemeente Borne, een ernstig onge luk plaats gehad. Een paard en wagen, beladen met turf. werd van achteren aangereden door een auto, bestuurd door zekeren K. uit Olden- zaal. De turfwagen vloog bij de botsing uit elkaar, waarop het paard op hol sloeg. De op den wagen gezeten v. d. B. uit Borne werd tegen den grond gesmakt en in zorg- wekkenden toestand naar het Algemeen Ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De autobestuurder kwam met den schrik vrij. Het paard werd later in een welland gegrepen. o PM'TENLANDSCH GEMENGD. doodelijke vergiftiging door bakpoeder. De politie te San Francisco stelt een onderzoek in naar 20 vergiftigingsgeval- len, die zich in de afgeloopen veertien dagen hebben voorgedaan na het gebruik van een bepaald soort bakpoeder. Tot nog toe bleek volkomen zeker, dat drie doo- delijke gevallen en dertien gevallen met ernstige ziekteverschijnselen daaraan ge weten moesten worden. Het bakpoeder werd in enkele winkels voor zeer lage prijzen verkocht. De politie arresteerde twee verkoopers en richtte een waar schuwing tot de huisvrouwen. EEN SPOOR VAN KINGSFORD SMITH Uit Singapore wordt gemeld, dat de kapitein van het s.s. „Pasha" draadloos heeft medegedeeld, dat hij op het eiland Sayar, aan de Westkust van Slam in de Golf van Bengalen gisteren vuursignalen heeft waargenomen. Hij heeft getracht het eiland te naderen, hetgeen door den hevigen wind echter onmogelijk was. Men acht het mogelijk dat deze signa len afkomstig zijn van den op deze route vermisten vlieger Kingsford Smith en zijn metgezel Een vliegtuig heeft opdracht gekregen om een onderzoek in te stellen. vergiftiging in een amerikaansche gevangenis. De meeste gevangenen in de strafgevan- nis te Indianapolis (V. St.) zijn gisteren ziek geworden kort na de lunch. De eerste teekenen van vergiftiging vertoonden zich toen de gevangenen zich na het eten weer naar hun cellen begaven. Men heeft de oorzaak nog niet kunnen vaststellen. 5000 zieken bij murcia. Het aantal personen, dat ln den om trek van Murcia (Spanje) vergiftigd werd door het met bariet-aarde vermengde meel, beloopt reeds meer dan 5000. De ministerraad beraadslaagt over de maatregelen, die tot hulpverleening aan deze streek genomen moeten worden. drie uur, die zijn leven redden. Een werkloos kappersbediende te Wee- ncn had eenigen tijd geleden in een vlaag van woede een meisje, waarmede hij be trekkingen onderhield, gedood Dit ge beurde des avonds te negen uur, van den dag, voorafgaande aan den 18den ver jaardag van den moordenaar. Dit redde zijn leven. Toen het er naar u'tzag. alsof de jongen, die na zijn arres tatie onmiddellijk had bekend, de dood straf niet meer ontwijken kon, beriep zich zijn advocaat op deze drie uur en ver klaarde, dat hij ten tijde van de misdaad nog geen achttien jaar oud en dus min derjarig was, zoodat men hem overeen komstig de wet in geen geval ter dood kon veroordeelen. roosevelt krijgt een nieuw jacht President Roosevelt schaft zich een nieuw jacht aan, om er zijn week-end uit stapjes mee te maken op de rivier Pota- mac. waar hij bijzonder veel van houdt. Het oude regeeringsjacht „Sequoia" wordt buiten dienst gesteld en vervangen door de 165 voet lange kustwacht-patrouille boot „Electra", die twee jaar geleden ge bouwd is. Roosevelt deelde mede, dat de „Electra" met marinepersoneel zal worden bemand en dat zij groot genoeg zal zijn om het gezelschap van den president te bevatten tezamen met het detachement van den geheimen dienst, dat den presi dent permanent bewaakt. De „Sequoia" was zoo klein, dat de agen ten van den geheimen dienst steeds in een andere boot moesten volgen. l.z. 129 bijna gereed. Dadelijk een nieuw luchtschip op stapel. Het nieuwe groote verkeersluchtschip, de L. Z. 129 is thans bijna gereed. Zoodra dit luchtschip de bouw-hal te Friedrichs- hafen verlaten heeft, wordt een nieuw verkeersluchtschip van dezelfde afme tingen op stapel gezet. Met de L. Z. 129 zullen proefvluchten worden gedaan naar Noord-Amerika, waarvoor dit luchtschip 2'/i a 3 dagen noodig heeft. Mogelijk dat dan ook eens een vlucht over den Indischen Oceaan naar het Verre Oosten wordt ondernomen. de sheafbrook vergaan» Waarschijnlijk 21 menschen verdronken. Ook het draadlooze station te Marseille ving een S.O.S. op van het van Newcastle naar Hamburg onderweg zijnde stoom schip Sheafbrook, dat op de Doggersbank in nood verkeerde. De mededeeling werd onmiddellijk naar Newcastle doorgegeven en nog in den nacht is de Sheepwater, een zusterschip van dezelfde lijn, op zoek ge gaan met een marinevaartuig van de re geering. Op de in het SOS aangegeven plaats hebben zij drie vuurpijlen afgescho ten met verzoek als hun radio nog werkte, aan te geven waar de schipbreukelingen zich bevonden. Er is echter niets vernomen en ofschoon een ander kustvaartuig gisteren den ge- heelen dag in de buurt gezocht heeft, ia taal nog teeken van schip of bemanning gevonden en men moet aannemen dat het schip, dat bij afzending van het noodsein reeds zware slagzij maakte, met de be manning van 21 koppen vergaan ls. De schepen van deze lijn meten allen onge veer 2000 ton en zijn met equipages van 2025 man uitgerust. auto rijdt op school kinderen in. In de nabijheid van een school te Sala manca. in Spanje, is een auto op een groep kinderen ingereden. Een der scho lieren werd gedood, terwijl vier kinderen ernstige verwondingen bekwamen. aardbeving op de haw ai- eiland en. Gisterochtend zijn de Hawai-eilanden geteisterd door een krachtige aardbeving, weike werd gevolgd door een reusachtige vloedgolf. Aan het strand werd enorme schade aangericht. Vele visschersbooten en jachten werden op het land geworpen, spoelden weg of werden van de dwars liggers gerukt. de hauptmann-affaire. De procureur-generaal van New Jersey overhandigde gisteren het opperste ge rechtshof een memorandum, waarin hij het door Hauptmann ingestelde hooger beroep behandelt en alle gronden tot re visie van het vonnis afwijst. Het opperste gerechtshof moet nu de beslissing nemen over het revisie-verzoek. schen in bezit genomen, werd genoemd naar Lodewijk XIV. den Zonnekoning. En de grootste nederzetting van deze Fran- schen. in 1718 gesticht, werd naar de Fransche stad Orleans. Nieuw-Orleans ge noemd. Echter, zooals het geheele nieuwe Fransche koloniaal gebied, had ook Louisiana en in het bijzonder de hoofd stad daarvan te weinig menschen: te wei nig mannen, maar nog minder vrouwen. Daar deze flinke kolonisten, die leefden van jacht, visscherij en handel, wilden trouwen, en ook de Fransche staat hierbii belang had, om door groote vestiging van families voor de zoo dringend noodzake lijke bevolkingsaanwas te zorgen, besloten de officieele instanties aan deze zijde van de Oceaan, om regelrecht vrouwen uit het moederland naar Louisiana te imoortee- ren. De eenige voorwaarde was: ieder van deze vrouwen moest zich ertoe verplichten direct na aankomst in de kolonie een der daar gevestigde mannen te trouwen. Dit leidde echter tot nieuwe moeilijk heden: natuurlijk liepen de minder met aardsch schoon gezegende kolonisten ge vaar om niet „aan de vrouw" te komen, en omgekeerd gaven de geïmporteerde vrouwen de voorkeur aan ionge krachtige en energieke persoonlijkheden. Daarom werd een misschien wel niet erg mensche- ■liike. maar heel practische methode uitge dacht om inderdaad ieder meisje aan den man te brengen en tegelijkertijd de moei lijkheden op te lossen. Volgens deze methode kreeg iedere man een vrouw, iedere vrouw een man vóórdat de partners elkaar zelfs maar gezien hadden! Nog voordat de vertrekkende vrouwen Frank rijk verlaten, was ieder van haar reeds toebedeeld aan een bepaalden man. vol gens het systeem van een eigenaardige loterij. Ieder trouwlustig kolonist stuurde n.l. door bemiddeling van de overheid een paar handschoenen gemerkt met zijn naam. naar Frankrijk over. Deze hand schoenen werden verdeeld onder de trouw lustige vrouwen en goed door hen be waard. Wanneer het schip met de vrou wen dan in Nieuw Orleans aankwam, toonden de vrouwen alleen maar de hand schoenen. en de kolonist behoefden od die manier geen vrouw, doch alleen maar een paar handschoenen uit te zoeken! Iedere vrouw moest den man trouwen wiens handschoenen zij in haar bezit had. Op die manier hadden noch de mannen noch de wouwen een moeilijke keuze, zli waren al gekozen en voor elkaar bestemd door hun herkenningsteeken: de handschoen! Van Dyke zou deze merkwaardige loterij natuurlijk graag op het witte doek hebben gebracht. Omdat deze echter zelfs voor een film onwaarschijnlijk klinkt het gaat immers dikwijls zoo met de waarheid en het aan den anderen kant filmisch ook moeilijk te verklaren zou geweest ziin. kon hij haar in de film niet gebruiken zoodat de daarvoor nog bestaande „keuze van de bruid" werd getoond. In deze buitengewoon vruchtbare stre ken aan de oevers van de Mississippi woont een vrooliik levenslustig slag menschen. dat houdt van muziek en zang Nog in onze dagen worden in New Orleans en an dere Meden van Louisiana feesten gevierd naar Fransch voorbeeld zooals het carna- val-"-bt'ge mardi-eras. De oude gebruiken en gewoonten van de Fransche kolonisten leven voort en op de door tro"t»ch-weel- derie» plantengroei omzoomde oevers van de Mississippi schallen 'sa"onrt= de liede ren. welke eens door de Framche cas- quette-meisjes in het land waren' gebracht. Hierboven Hans Marr en Oonradt Veidt 'te Zwitsersche film „Wilhelm Teil". De Kite sDeelt de titelrol. Veidt is de land- Gessier. Deze veelbewogen Zwitser se vrijheidsgeschledenis. waarvan men "*r deze week de indrukwekkende verfil- kan zien. zal ongetwijfeld groote be langstelling trekken, vóór alles bij hen. die aan boeiende historische gebeurtenissen hun hart verpand hebben. Het verhaal speelt zich af rond het prachtige Vier- woudstedenmeer. nabij Küssnacht. waar aan zulke tragische herinneringen uit den laatsten tijd verbonden ziin. nieuwe filmoperette met jeanette macdonald. ""deugende Marietta; trouwen met de handschoen. nHtoorische films ziin mode geworden. C ne"'t episode's uit het leven van veel rhtmde staatslieden, kunstenaars en F» vrouwen verfilmd. Maar steeds weer te. k ln deze tilms deze beroemde Si de "anlmdlng werd tot een Miming van een reeds vergeten tijd- dat een film. en nog wel een 'operette, terugziet op een '"'d die al- m door zichzelf al interessant Is is we! 'aam. w, S. van Dvke de man van en „Trader Horn", ensceneerde kDie ondeugende Marietta" met nr. MacDonald en de nieuwe bariton Eddy. O.Mrsonen in .Die ondeugende Ma- ziin Franschen. daar New Orleans van Franschen oorspong is. Eerst 100 jaar na de verspreiding van de mare. dat Co lumbus een nieuw werelddeel had ontdekt, dat naar den zeevaarder Amerigo Vespucci „Amerika" werd gedoopt, werd Noord- Amerika het voorwerp van de belangstel ling van alle Europeesche landen. Allen stortten zich op dit zich steeds verder naar het Westen uitbreidende land. In den tijd nu. waarin de film „Die on deugende Marietta" speelt, kort vóór 1750, hadden de Franschen bestaande uit trap pers handelslui soldaten beambten, avonturiers en kolonisten Quebeck en Montreal in hun bezit en het Zuidwesten van Louisiana, van welke koloniën uit zij de Engelsche nederzettingen bestookten. De film brengt ons in het zeldzame menscheneewoel van het Fransche Loui siana Wat voor verband bestaat er nu tusschen het trouwen met de handschoen waarvan de titel hierboven e=waagt en de film? Louisiana, pas in 1683 door de Fran- iets over jan kiepura. Jan Kiepura, naar wiens stem reeds mil- lioenen over de geheele wereld geluisterd hebben en nog steeds luisteren men hoort hem deze week in „Ver liefdmaar op wie?" zij het in de bioscoopzalen, bij de luidspreker in de huiskamer of in de concertzaal, waar de tenor persoonlijk optreedt, was vroeger een van die vele duizenden juridische studenten, die met. groote idealen en een klein zakgeld college loopen. Hij wilde aan de opera, hij wilde zingen, maar geen enkele directie hechtte eenige waarde aan een contract met hem. Na vele vergeefsche pogingen kreeg hij in Warschau een kans. Hij mocht in de Poolsche opera „Halka" in totaal.... drie woorden zingen, waar voor hij het enorme salaris van 10 Zloty (ca. f.2.75) ontving! Twee jaar later was zijn naam reeds bekend en verdiende hij in hetzelfde theater, waar hij de „Bohème" zong, duizend maal zooveel. Zijn eerste optreden te Weenen in 1926 werd een enorm succes. Jan Kiepura, die na den vermoeienden arbeid in de ateliers en de vele tournée's gaarne enkele rustige weken in zijn ge boorteland Polen doorbrengt, is eigenaar van een hotel in Krynica, dat hij zelf heeft laten bouwen en laten inrichten naar de ervaringen, die hij op zijn vele reizen in vreemde hotels heeft opgedaan. Krynica ligt in de Karpatihen tusschen Krakow en Tarnow en is een zeer geliefd vacantie-oord voor de Jooische uitgaande wereld. Hier brengt. Jan Kiepura zelf een groot gedeelte van zijn va can tie door. In de film van deze week treedt hij op met Lien Deyers. Folies Bergère: het wereldberoemde Pa- rijsche établissement waaraan talloozen onmiddellijk begrippen van pikanterie en schoonheid verbinden. Maurice Chevalier speelt in deze film voor 't eerst op een voortreffelijke manier een dubbelrol: hij is Charlier. de vroolijke, stroohoedige zanger van de Folies Bergère en tevens maar dan voorzien van snor en monocle de beroemde Parijsche ban kier Cassini. Hij is dus dezelfde en tegelijk toch een andere! Het succes, dat deze verdubbelde Maurice oogst, kan dan ook niet uitblijven. Eigenlijk is hij een „drie dubbele Maurice", want hij is behalve de echte baron Cassini. ook nog Charlier. die maar doet alsof hij Cassini is. Men ziet: verwarringen en mogelijkheden voor den regisseur Roy del Ruth te over. om er iets aardigs van te maken. Het wekt dan ook geen verwondering, dat deze nieuwste Chevalierfilm waarin de „held van de stroohoed" zich ook als een opmerkelijk karakterspeler ontpopt verreweg de beste van de laatste jaren is genoemd. De exotische Merle Oberon speelt de rol van Barones Cassini. die tenslotte niet meer weet. of haar eigen man haar het hof maakt of zijn dubbelganger. Zij heeft n.l. drie ..Chevaliers tot cavalier!" Men herinnert zich deze aantrekkelijke actrice die ook ln het luchtige genre uitstekend voldoet, als Anna Boleyn, Zij treedt voorts op in ,.Don Juan's laatste avonturen" en „De roode Pimpernel". Folies Bergère is geen revuefilm. al ko men er liedjes en grootsche revuescènes o.a. enkele sublieme op het thema „stroohoed" in voor. Maar het is vóór alles een luchtige comedie! Hierboven Merle Oberon met 2 Chevaliers resp. als baron Cassini en de liedjeszanger Charlier.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 13