PRIJSNOTEERING JAC. OUD - Oude Heerengracht 17 18.5Q 26.- 33.- NIEUWS OVALINE De Buitenlandsche Dienstboden. VERHUIZINGEN v.h. FIRMA BERNARD LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 21 November 1935 Tekort aan Nederlandsch Personeel FAILLISSEMENTEN. 'ALASKA" "DERBY" zijn apart, elegant en niet duur. Keus voor iedereen. Uitsluitend eigen fabrikaat. BREESTRAAT- LEIDEN THANS BREESTRAAT 55 OPROEPING SCHULDEISCHERS en alleen GOED NIEUWS Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Huisvrouwen over het vergunningsstelsel. (Van onzen reisredacteur Het vraagstuk der buitenlandsche ar beidskrachten heeft reeds langen tijd de aandacht van de regeering. Men weet, dat er voor sommige beroepen een vergun ningsstelsel is in het leven geroepen en dat deze vergunningen niet dan na rijpe lijk onderzoek worden gegeven. Er is echter een bepaalde categorie buitenland sche arbeidskrachten, welke nog buiten dit vergunningsstelsel valt en die aan den anderen kant het meest in het oog loopt. V/e bedoelen het buitenlandsche huisper soneel, waarover al veel is geschreven en waarover nóg meer wordt gepraat. Naar schatting zijn er hier te lande een 35 a 40 duizend Duitsche en Oostenrijksche dienst meisjes werkzaam, die posities innemen, waarvoor wel in de eerste plaats Neder landsche meisjes dienden te zijn aange wezen, waarvan er immers zoo velen de lasten in gezinnen met een werkloozen vader of kostganger verzwaren Dit is een toestand, die naar veler oor deel niet gehandhaafd kan blijven. Men vindt de buitenlandsche dienstboden meest in de steden, doch ook in de dorpen van het platte land komen ze voor Ieder kent, hetzij uit. eigen omgeving, hetzij bij ande ren, de Grtechens, de Lotte's, de Elfriede's of hoe ze heeten mogen, die werk verrich ten en loon verdienen, waarvoor eigenlijk velen van 't thans in lediggang rondhan gende korps van Nederlandsche meisjes uit den werkenden stand in aanmerking dienden te komen. Maarvele mevrou wen konden met een landgenoote niet sla gen of konden maar al te gemakkelijk een buitenlandsche kracht vinden, die het werk naar tevredenheid deed. Zoo kennen wij gezinnen, waarvan het hoofd bij een zich bij uitstek nationaal noemende rich ting is aangesloten, doch waar in de keu ken Duitsch. of althans Nederlandsch met een opvallend vreemd accent wordt ge sproken! De meeV.en van deze buitenland sche dienstmeisjes munten bovendien uit door groote spaarzaamheid en het zal wel niet gewaagd zijn, te veronderstellen, dat zij tezamen per jaar ongeveer 5 millioen gulden over de grenzen naar hun ver wanten sturen, een kapitaal bedrag, waar niets van terug komt. De minister van sociale zaken heeft, nu j.l Dinsdagavond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat binnen korten tijd ook het huishoudelijk personeel in het ver gunningsstelsel zal worden opgenomen, zoodat het dan van de goedkeuring van den door den minister met de behande ling van deze materie belasten ambtenaar zal afhangen, of men een Duitsche of an dere vreemde dienstbode mag hebben. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat dit vergun ningsstelsel soepel zal worden toegepast, zooals het ook met de reeds eerder daar in opgenomen beroepen het geval is, doch op den duur zal de regeering er naar stre ven. de meeste plaatsen, die nu nog door buitenlandsch huispersoneel worden inge nomen, door landgenooten te doen bezet ten. Deze kwestie, die voor vele huishou dens van zoo groot gewicht is, leek ons be langrijk genoeg, om eens te gaan bespre ken met het hoofdbestuur van de Neder landsche vereeniging van huisvrouwen. De secretaresse daarvan, mevrouw mr. D. R. E. Oppenheimer—Belinfante, te s-Gra- venhage, heeft ons welwillend de mee ning van het hoofdbestuur ontvouwd. De huisvruwen-vereeniging is al eenige jaren met deze aangelegenheid bezig, zoo vertelde ons mevrotiw Oppenheimer: het bestuur meent n.l., dat de vereeniging niet alleen de belangen der huisvrouwen heeft te behartigen, maar dat ook aan het alge meen belang moet worden gedacht. De aanwezigheid nu hier te lande van zoo veel vreemde dienstboden acht men een schee ven toestand, die strijdig is met het alge meen belang. Daar komt bij, dat het voor Nederlanders in het buitenland steeds moeilijker wordt om werk te vinden en dat een groot deel van het hier verdiende loon naar het buitenland wordt gestuurd, waar geen inkomsten tegenover staan. Het hoofdbestuur heeft dan ook ongeveer twee jaar geleden een rondschrijven gericht aan alle 93 afdeellngen, waarin op dezen abnormalen toestand werd gewezen en ge vraagd werd iets te doen om het tekort aan geschoold Nederlandsch huispersoneel aan te vullen. Er zijn daarop in enkele plaatsen cursussen opgericht, waarvan speciaal die te Rotterdam een succes is ge worden. De hoofdzaak, waar de schoen wringt, acht de vereeniging n.l de omstandigheid, dat er te weinig geschoold Nederlandsch personeel beschikbaar is. Men kan de meisjes, die er om economische en sociale redenen voor in aanmerking zouden ko men. niet zoo maar als dienstmeisje in een huisgezin plaatsen. Door dat ze jaren ge leden gemakkelijk een plaats ln een fa briek of op een kantoor konden vinden, zijn ze den huiselijken arbeid niet gewoon; z' willen er bovendien niet gaarne aan, omdat ze dan zoo veel van hun vrijheid missen. Hier hapert er iets: de uit den vreemde hier gekomen dienstmeisjes zijn gewillig, arbeidzaam, sober en veelal wel gemanierd, terwijl de Nederlandsche meis jes vaak te veel aan hun vrijheid gehecht zijn. Mogelijk is, dat we den kant op gaan van het Amerïkaansche stelsel, waarbij in de meeste gezinnen geen huispersoneel aanwezig is, maar hier is men daar meerendeels niet op ingesteld. De buiten landsche meisjes zijn bovendien alle ln diensten voor dag en nacht, terwijl daar juist de Nederlandsche een groot bezwaar (°gen hebben. De vrije avonden, de vrije Zaterdagmiddag en de vrije Zondag steken dan ook wel scherp af tegen de werktij den, die van de dienstmeisjes voor dag en nacht worden verlangd. Naar de meening van mevrouw Oppenheimer zullen hierin de hulsvrouwen ook wat moeten toegeven. De geest dient aan beide zijden te veran deren. zoowel bij de werkgeefster als bij de werkneemster, en een vrije middag b.v. mag naar haar meening aan de meisjes niet worden onthouden, zooals dat ook bestaat bij de onder de arbeidswet val lende beroepen. Den nu door minister Slingenberg aan- gekondigden maatregel Juichen de huis vrouwen dus wel toe, maar hij dient met grooten tact te worden gehanteerd. Vóór dat men de buitenlandsche meisjes uit de Nederlandsche betrekkingen weert, moet men de zekerheid hebben, dat er voldoen de behoorlijk personeel tegenover staat. Daarom moeten de cursussen voor huis houdelijk personeel veel meer worden uit gebreid, want het aantal afgeleverde meis jes blijft steeds nog overal beneden de honderd. Daarmee kunnen de plaatsen, die nu nog door buitenlandsche meisjes wor den ingenomen, onmogelijk worden gevuld en het aantal uit anderen hoofde voor zulk een betrekking geschikte Nederland sche meisjes, dat thans door de vreem delingen wordt verdrongen, is maar heel miniem. In het algemeen Is er nog te weinig animo voor de cursussen. Sommige afdee llngen hebben aan den oproep van het hoofdbestuur geen gevolg gegeven, omdat ze voor de cursussen geen materiaal had den. Daarom zal misschien een lichte pressie van de overheid in de gevallen, dat de meisjes uit een gezin komen, waar van den werkloozensteun geleefd wordt, ge- wenscht zijn. Die pressie mag echter niet te zwaar zijn. want als de meisjes contre coeur een betrekking als dienstbode aan vaarden, zijn het geen aangename werk krachten. Men moet ze voor het werk zien te winnen. Minister Slotemaker de Bruine heeft eenlgen tijd geleden, toen hij nog minister van sociale zaken was. een circulaire gestuurd aan de gemeentebe sturen, om ook eens op het vraagstuk van de werklooze meisjes de aandacht te ves tigen. Zelfs kan er in zoo'n geval aan een cursus subsidie worden verleend. De ver eeniging heeft ook gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn. dat, in plaats van het gebruikelijke twee derde deel van het loon. als het dienstmeisjes betrof bijvoorbeeld eén derde deel ervan werd afgehouden van het steunbedrag van den werkloozen va der of kostwinner. Dat zou natuurlijk het aanbod stlmuleeren, doch de minister had er bezwaren tegen. Wel kan in sommige gevallen het steunbedrag worden gekort, wanneer een meisje uit een werkloos ge zin weigert zich als dienstbode op de ar beidsbeurs op te geven. Minister Slingenberg heeft nu een wets ontwerp in den maak. onv fabrieksarbeid voor meisjes bened^i de 16 jaar te ver bieden. Het is nu om advies bij den hoogen raad van arbeid en als het eenmaal wet mocht worden, zou het misschien het dienstbodenvraagstuk ook een stap naar een oplossing kunnen brengen. Men hoopt dan de jonge meisjes, als ze eenmaal in dit beroep werkzaam zijn, er op den duur voor te behouden. Aan deze zaak zit echter ook een politieke kant, omdat de vrijheid van beroep erdoor voor de vrou wen beknot wordt en de gelijkheid wordt opgeheven. Daarom zou de huisvrouwen- vereeniging niet durven adviseeren op dezen weg nog verder te gaan. Wat evenwel bovenal noodlg Is me. vrouw Oppenheimer legde er nog eenj sterk den nadruk op ls een behoorlijke orleiding. De meisjes (en voor de minder jarigen ook de ouders) dienen daarbij een verklaring te teekenen. dat ze na afloop daarvan een passende betrekking als dienstbode zullen aanvaarden, want an ders helpt het nog niemendal. De leerlin gen behooren tegelijkertijd een practisehe opleiding te krijgen in daartoe geschikte huisgezinnen, waar een dienstbode aan wezig is, welke gezinnen daarvoor een kleine vergoeding ontvangen. Sommigen ijveren voor een soort leerllngenstelsel zooals dat in Duitschland bestaat, doch het is nu al vaak moeilijk, om geschikts gezinnen voor practisehe opleiding naast de cursussen te vinden, en velen zijn ook bevreesd, dat dit systeem zou ontaarden in een soort kinderexploitatie. De meisjes vinden de cursussen over het algemeen prettig, doch de groote vraag is natuurlijk hoe ze zich in een dienstbetrekking hou den. Over het algemeen heeft men daar- mee zeer bevredigende ervaringen. Maar er zijn nog veel te weinig van zulke cur sussen en veel te weinig leerlingen! We hebben hiermede het vraagstuk be keken van het standpunt der huisvrou wen. Er is echter ook nog een andere, niet minder belangrijke, kant aan, n.l. die van de werklooze jeugd. Op dit gebied is sedert cenigen tijd werkzaam de heer J. Buis kool. burgemeester van Delfzijl en rijksin specteur voor de werkverschaffing in de provincie Groningen. We hebben naar aanleiding van deze kwestie ook hem een bezoek gebracht, waarvan we in een vol gend artikel zullen vertellen. Uitgespixrken: H. J. Hllleger, bakker Hillegom, Meerstraat 21. R.c. mr. E H F W. van Schaeck Mathon, cur. mr. K. van Giffen. Haarlem. C. Spaargaren, timmerman, Haarlem mermeer, Aalsmeerderdijk 525. R.c. mr, E. H. F. W. van Schaeck Mathon, cur. mr, A. van Leyenhorst, Haarlem. H. W. v. d. Walle, koopman, Leiden Meloenstraat 13. R.c. mr. A. Ikman van Burck. cur. mr. J P. Pool, Den Haag. J. Bijwaard, stalhouder, Hillegom, Meer straat 77. R.c. mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, cur. mej. mr. D. M. 't Hooft. Aalsmeer. Opgüheven wegens gebrek aan actief; H. Rovers, Hillegom. 4179 (AkaM Peek a MEERKOTTER Cloppenburg „Natuurlijk koop Ik van de adverteerders in dit blad", zegt Sinterklaas. „Bij hen heb ik immers den besten waarborg voor goede kwaliteit en billijke prijzen!" Ze is toch zoo goed en voordeelig, die diepzwarte kachelglans probeer eens een doosje van een dubbeltje. 558 vanaf f. 3.Exp. met auto f. 1.25 p. w. ALG. LEIDSCHE DIENSTVERRICHTING, Pa- pengr. 20, Tel. 3685. 3726 YLEIWRU DOOR EN DOOR Naiithooze Vennootschap Opgericht 1836 4180 Diegenen, die iets te vor deren hebben van, of ver schuldigd zijn aan de nala tenschap van wijlen den Heer GUSTAV SALM, overleden te Oegstgeest den 19 Juni 1935, worden verzocht hier van opgave of betaling te doen ten kantore van den notaris Mr. C. PUNT, te Noordwijk, Lindenplein 1. 4183 Nieuws over eten en drinken, nieuws over kleeding, nieuws voor de gezondheid, een nieuwe methode om geld te besparen, een nieuw spel, nieuw speelgoed voor de kinderen, nieuws over toiletarti kelen, nieuws over prijzen. Al dit nieuws vindt LI niét onder de nieuwsberichten, maar in de advertenties, die in dit blad voorkomen, Het is altijd goed nieuws, nooit slecht, - vaak voordeelig voor U en ook tijdbesparend Vooral in deze dagen, die het St. Nicolaasfeest voorafgaan. Het bespaart U noodeloos gezoek en het brengt U op goede ideeën. Wie deze weken de adverten ties in dit blad doorziet, behoeft werkelijk niet verder te zoeken, hij vindt hierin alles wat de moeite van het adverteeren waard is. 4078 Hard Rundvet35 cent Gemalen Rundvet 30 cent Doorregen Runderlappen 30 cent Magere Runderlappen 35 cent Riblappen 40 cent Rosbief50 cent Biefstuk60 cent Harde Reuzel 30 cent Gemalen Reuzel25 cent Carbonade35 cent Magere Varkenslappen 45 cent Rund- en Varkensgehakt 30 cent Rookworst30 cent Leverworst25 cent TELEFOON 1769 Alles per pond TELEFOON 1769 Ham 25 cent per half pond. Tongenworst 25 cent per half pond

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 12