LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Donderdag 21 November 1935 BINNENLAND. BUITENLAND. PRINSES JULIANA VERDIEPT HAAR KENNIS. CONFERENTIES MET TOONAANGEVENDE FIGUREN. Het „Vaderland'* schrijft: Ons volk heeft ongetwijfeld reeds opge merkt, hoe onze Kroonprinses een toe nemende belangstelling in de aangelegen- Iheden van land en volk toont. Naar wij vernemen, wil de Prinses dezen winter gebruiken, om in intiemen Hofkring haar kennis te verdiepen. Het plan is, in dien kring mannen, die in ons openbare leven vooraan staan, uit te noodigen, om van hun vak, bedrijf of bezigheid te ver tellen. Het is natuurlijk niet om politieke of godsdienstige, maar enkel om zakelijke inlichtingen te doen. Er hebben reeds een paai van dergelijke conferenties plaats gehad. De wetenschap, dat onze Kroonprinses zich op die wijze voor Haar taak voor bereidt, kan niet anders dan tot groote blijdschap stemmen. Het ,,Hbld." bevestigt de juistheid van dit bericht en voegt er aan toe dat der gelijke voordrachten ook het vorige jaar zijn gehouden. Zij betroffen toen voor namelijk vraagstukken van economischen aard. De bijeenkomsten werden steeds in het Koninklijk paleis aan het Noordeinde gehouden, ook als H.K.H. op Het Loo ver toefde, in welk geval zij daarvoor speciaal naar de Residentie kwam. Gewoonlijk noo- digde H.K.H. bij deze conferenties ook eenige har er vriendinnen uit. GEEN WERELDTENTOONSTEL LING IN DE HOOFDSTAD. PLANNEN VOOR EEN NATIONALE EXPOSITIE. De burgemeester van Amsterdam deelde gisteravond in een raadsvergadering mede dat uitvoerige inlichtingen zijn ingewon nen omtrent de mogelijkheden eener wereldtentoonstelling te Amsterdam. Spr. concludeerde dat het denkbeeld ontraden moet worden. Het zal dan ook wel geen doorgang vinden. Wel zal getracht worden in 1938 een nationale tentoonstelling te organiseeren. E. W. BARON VAN DER CAPELLEN t- Gepensioneerd generaal-majoor der cavalerie. Op 72-jarigen leeftijd is te 's Graven - hage overleden de gep. generaal-majoor der cavalerie E. W. baron van der Capellen. Eduard Willem baron van der Capellen werd 3 Februari 1863 te Roermond gebo ren. Na zijn opleiding aan de Mil. Acade mie te hebben voltooid, werd hij 10 Juli 1883 tot tweede-luitenant benoemd. In 1888 volgde zijn bevordering tot eer ste luitenant, in 1899 die tot ritmeester bij het He regiment huzaren. Den rang van majoor verkreeg baron van der Ca pellen in November 1908, toen hij bij het Ille regiment huzaren werd geplaatst. In November 1911 werd hij bevorderd tot luitenant-kolonel en op 1 Juni 1914 werd Ihij benoemd tot kolonel, commandant van het lie regiment huzaren. Den 28sten October 1918 werd kolonel van der Capellen eervol ontheven van dat bevel en werd hij geplaatst bij den staf van het wapen der cavalerie. Den 16en September 1919 werd kol. van der Capellen op non-activiteit gesteld en 15 Augustus 1923 werd hij met toekenning van den titulairen rang van generaal- majoor gepensioneerd. De thans ontslapen opperofflcier was o.a. ridder in de orde van den Ned. Leeuw, ridder in de Oranje Nassau-orde, met de zwaarden, ridder in de Jahannïter-orde van Pruisen en drager van 't onderschei- dingsteeken wegens langdurigen dienst als officier. DE OVERBRUGGING VAN HET HOLLANDSCH DIEP. Vermoedelijke openstelling in Augustus '36. Gistermiddag is de laatste bak beton gestort voor den onderbouw van de Moer- dijkbrug. Het. werk is tot dusver vlot ver- loopen. waardoor dit gedeelte 7 maanden eerder klaar is dan men verwacht had. De Amsterdamsche Ballast-Maatschappij kreeg op 28 Mei 1934 de opdracht en is dadelijk met het karwei begonnen. Het werd aangevangen op Brabantschen bodem, op wat men noemt het Zuidland- sche hoofd. Flinke putten werden gegra ven, terwijl niet minder dan 60.000 M3 aan zand moest worden verwerkt. De aanneem-som voor dezen onderbouw be droeg 953.000 gulden. De brug is feitelijk gefundeerd op ge- wapend-betonpalen waarvoor 41.000 strek kende meter is gebruikt, terwijl de palen een lengte meten van 20 a 23 meter. In iedere damkuip zijn plus minus 180 beton- palen geslagen, terwijl onder water nog een betonvloer is gelegd. Voor alle pijlers In totaal zijn 6600 M3 beton verwerkt. Op de hier genoemde betonplaten of be- tonvloeren zijn ten slotte gemetseld de groote blokken graniet, waarin zijn ver werk 5300. M3 z.g. stambeton terwijl het graniet een grootte heeft van in totaal 850 M3. Op dit alles rust weder een rand van beton, waarop ten slotte de oplegblokken of oplegstoelen zijn geplaatst. Hierop komen uiteindelijk de brugdeelen te rusten. In totaal is aan het geheele werk plus minus 8000 M3 gewapend beton verwerkt en 200.000 M3 gewoon beton afgezien van de 'oetonpalen. Aan beton-ijzer werd ge bruikt ongeveer twee duizend ton. In verband met de werking van 'net. water zijn plus minus 40.000 M2 zinkstukken moeten worden aangebracht rond de pij lers onder water. Devolgende maand (waarschijnlijk 5 December) zal de zesde overspanning worden geplaatst en geleidelijk aan zullen de vier overige volgen. Het zal dan onge veer Augustus 1936 zijn, dat de brug voor het verkeer kan worden opengesteld. HAKENKRUIS VLAG VAN SCHIP GEHAALD. Vier personen te Amsterdam gearresteerd. In den loop van den middag hebben gis teren enkele communisten uit Amsterdam- Noord van een Duitsche kolenboot, de „Adèle Trabar", de hakenkruisvlag afge rukt. Op het schip, gelegen in het zeekanaal I, bij de Centrale Noord, bevond zich slechts een jongen, die op een gegeven oogenblik aan de achterzijde van het schip lawaai hoorde. Over de verschansing zag hij een grijze roeiboot, waarin vier personen zaten, die bezig waren de vlag naar beneden te halen. Onmiddellijk waarschuwde de jon gen de politie, die op zoek ging naar de roeiboot Spoedig ontdekte de havenpoliitie hei bootje in de Oostzanerhout. nabij een woonschuit, waarin vier mannen werden ontdekt. Onder leiding, van inspecteur De Liefde togen enkele agenten naar het woonschip. De politie nam de roeiboot in beslag en doorzocht vervolgens de woonschuit De mannen zijn gearresteerd en naar het bureau Adelaarsweg overgebracht, doch van de vlag is niets gevonden. PRINSES JULIANA BEZOEKT HET JOODSCHE INTERNAAT VOOR ZWAK ZINNIGEN TE APELDOORN. Gistermiddag heeft H. K H. Prinses Ju liana, vergezeld van M. J. baronesse van Heemstra en baron Baud te Apeldoorn de nieuwe vestiging bezocht van het Jood- sche Internaat voor zwakzinnige kinderen, genaamd Paedagogium Achlsomog. Tevoren had de Prinses verzocht den verpleegden uit haar naam een versnape ring te doen toekomen. Bij het bezoek der school werd de aan dacht van enkele kleuters dermate getrok ken door een bos anjers, welke door een der oudere pupillen aan de Prinses was ter hand gesteld, dat H.K.H. de kleintjes van haar bloemen gaf. Bij de ontvangst en bij het afscheid zong een twintigtal kinderen de Prinses het Wilhelmus toe. Dit nieuw gebouwde opvoedingsgesticht is in het voorjaar gereed gekomen en toen officieel geopend. De Prinses was destijds verhinderd de openingsplechtigheid bij te wonen en heeft thans gevolg gegeven aan Haar toen kenbaar gemaakte voornemen het gesticht alsnog te komen bezichtigen. EEN VERGADERING TEGEN DEELNEMING AAN DE OLYMPISCHE SPELEN. Eenige Amsterdamsche heeren hebben onlangs een comité gevormd om te ageeren tegen de deelneming aan de Olympische Spelen door Nederland. Dit comité hield gisteravond een vergadering te Amsterdam. Het Nederlandsch Olympisch Comité was uitgenoodigd, doch had tevoren reeds ver klaard dat zij met deze actie niets uit staande wilde hebben. De voorzitter der vergadering, de heer B. van Dam gaf ver schillende voorbeelden van de uitsluiting van niet-Arlërs uit het Duitsche sport leven en bepleitte, dat de Nederlandsche sportwereld zich zou onthouden van deel neming aan de Olympische Spelen in Duitschland. Hierna spraken de heeren dr. J. C. Bruyn, (secretaris van het Comité), dr. C. P. Gunning (rector van het Amsterdam sche Lyceum), H. Putter (voorzitter van den R.K. Amsterdamschen Voetbalbond), nir. C. G. A. Oskam (voorz. Rotterdamsche Schaakbond). H. Landheer (een Rotter- damsch athleet), P. F. Sanders (Kunst criticus), J. Sanders oud-voorzitter Ned. Biljartbond) en dr. P. H. Ritter. Aan het slot der vergadering verklaarde de voorzitter, dat deze bijeenkomst slechts een begin was van de actie, die het Comité thans intensief zou gaan beginnen en waarin het alle Nederlandsche sportorga nisaties hoopte te betrekken. MILITAIRE PENSIOENWETTEN. De heer Schaepman heeft eenige amen dementen Ingediend op de wijziging der militaire pensioenwetten. Hierin wordt voorgesteld te doen vervallen de bepaling: Het recht op pensioen bestaat niet of gaat verloren: in geval van ontslag uit den dienst krachtens rechterlijk vonnis; na veroordeeling van een reeds ontslagen militair tot de doodstraf of tot gevangenis straf, tegen hem uitgesproken, hetzij op grond van een misdrijf als militair vóór het ontslag begaan, hetzij op grond van art. 64 van het Wetboek van Militair Strafrecht. DUITSCHLAND. Goebbels over de boterschaarschte. Dr Goebbels heeft in de „Hanseaten- halle" te Hamburg een redevoering gehou den voor 50.000 personen. Ten aanzien van de boterschaarschte zeide Goebbels, dat het duidelijk ls, dat de vijf millloen menschen, die te werk zijn gesteld sedert het begin van het natlo- naal-socialistische regime, ook meer le vensmiddelen verbruiken. Indien nu meer boter In het buitenland zou worden ge kocht, zou men moeten afzien van den in voer der noodzakelijke grondstoffen, waar door de werkverschaffing zou worden be lemmerd. Ook ln de toekomst zou men wellicht dergelijke beperkingen op zich moeten nemen, bijvoorbeeld ln geval van een misoogst. Duitschland heeft echter den moed, de crisis te overwinnen. Eerst komt de vrij heid en uit de vrijheid ontspringt een hooge beschaving, niet omgekeerd. Wij werken niet alleen voor het heden, aldus vervolgde Goebbels, maar ook voor de toekomst. De latere generatie zal eens zeggen: zij hebben naar behooren gehan deld; zij hebben tijdelijk afgezien van de behaaglijkheid van het oogenblik en daar mede het bestaan in de toekomst verze kerd. RECLAME- 880 IJSAFZETTING OP VLIEGTUIGEN. De conferentie der Technische Commissie van de International Air Traffic Associa tion, te Amsterdam heeft zich bezig gehou den met het vraagstuk van bestrijding der ijsafzetting op vliegtuigen. De conferentie besloot een vragenlijst sa men te stellen, die door elke maatschappij bij elk geval van ijsafzetting zal worden ingevuld, waarna de meteorologische dien sten de lijst zullen aanvullen met nauw keurige gegevens omtrent de meteorologi sche omstandigheden. Het bureau van de I A. T. A, zal deze gegevens verzamelen, waaruit men hoopt zich een beeld van de tot stand koming der ijsafzetting te kun nen vormen. ER STAAN MEER DAN TIENDUIZEND WONINGEN LEEG TE ROTTERDAM. Uit een mededeeling van B. en W. van Rotterdam blijkt, dat Rotterdam beschikt over 142.549 woningen zonder nering of bedrijf. Hiervan zijn 7.1 pCt. eengezins huizen, 21.4 pCt. benedenwoningen. 10.7 pCt. bovenwoningen en 60.8 étages. Over de geheele stad gerekend, staat 7 08 pCt. van de woningen leeg. Voor den Rechter Maasoever is dit 6.6 pCt. en voor den Linker Maasoever 8 pCt. Onvallend is voorts het zeer groote aan tal wonngen in de huurklasse van f.300 1.350 per jaar, n.l. 34.127 of 24 pCt. van het totaal. FRANKRIJK. De Kamer 28 dezer bijeen Het Koningsmoordproces. De ministerraad besloot de Kamer op 28 Nov. weer bijeen te roepen. Voor de soc. radicale groep van de Ka mer heeft Catalan namens de delegatie, die door de groep is aangewezen om een oplossing te zoeken inzake het begrootings- probleem, verslag uitgebracht over zijn be sprekingen met den minister van Finan ciën. die tot een accoord hebben geleld. Herriot sloot zich aan bij de verklaringen van Catalan, verzekerend, dat Règnler be reid was ter beschikking der commissie van financiën te stellen, om verdeeld te worden onder de kleine renteniers, lagere ambtenaren en oorlogsgepenslonneerden. het totale bedrag, dat verkregen zou wor den door een verhooging van de taks van de belasting op het Inkomen hetgeen een som van ca. 180 millloen zou opbrengen. Malvy. voorzitter der flnancleele com missie. betuigde namens zijn collega's ln de commissie den algemeenen wensch naar een overeenkomst welke men aldus zou kurnun samenvatten: 1. Voorloopig de kwestie uitstellen der oprichting van een pensioenkas, waartegen de minister zich verzet uit technische overwegingen 2. Een principieele voldoening geven aan de rechtmatige eischen der oud-strijders, door de benoeming eener ertra-parlemen- talre commisie met opdracht om de voor deden van een pensioenkas te bestudeeren, de nadeden weg te nemen en de voor waarden voor hare organisatie en werking te onderwerpen. De voorzitter Ivon Delbos noodigde de groep uit de taak der regeering te verge makkelijken. door de financieele commis sie te machtigen definitief met Regnier een overeenkomst te sluiten over de ver hooging der cddieten en overeenkomstige inkomsten, morgen bij de behandeling in tweede lezing. Het voorstel van Delbos is aangenomen. Bii het begin van de zitting van gisteren in het proces tegen de „oestadsji's" te Aix en Province, verklaarde d" voorzitter, dat de deken der advocaten Saudinot. ls aangewezen voor de verdediging van de beklaagden. Saudinot verklaarde hierop, dat hij dit aannam, doch dan moest verzoeken, het proces on te schorten, aangezien hij kennis moet nemen van de stukken. Na ruggespraak met den procureur-ge neraal werd besloten, het, proces uit te stellen tot hedenmiddag, doch dat het on- .mogelijk is de zaak later uit te stellen. Saudinot zal zich door een aantal van zijn collega's doen bijstaan, doch het schijnt, dat de beklaagden thans zullen weigeren te antwoorden en eveneens zullen weigeren nie"wo verdediger^ te aanvaar den. De geroyeerde advocaat Desbons ver klaarde aan een vertegenwoordiger van de „Journal", dat hij tegen zijn uitsluiting in beroep zal gaan. Men heeft hem uitgesloten om o ver hinderendat zi.i zou spreken over een tweede samenzwering tegen koning Alex ander in Juli van het vorig iaar Men wilde verder voorkomen dat hij zou spreken over de oorzaken van den onfoereikenden ordedienst b'' de landing tc Marseille Sedert maandenheeft men getracht de verdediging te vervalschen. Tweemaal is hem de laatste maanden te Parits door een bultenlandsehe politieke partii frs 400 000 aangeboden, indien hii tijdens het. proces enkele kwesties ter sorake wilde brengen, waardoor de open bare meening vooral iri het buitenland in den zin van een .komenden oorlog werd beïnvloed. NIEUWE AFSLACHTING VAN VEE. Naar het „Vad." verneemt wordt er op het oogenblik een nieuw plan tot afslach ting van een gedeelte van den veestapel voorbereid. VERSPREIDE BERICHTEN. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kan tonrechter te Amsterdam mr. V. D. Krone, advocaat en procureur, rechter-plaats- vervanger in de rechtbank te Amsterdam. De telling der extra-frankeering op de oplossingen der N.C.C.-radioprijsvraag d.d. 1 October j.l. „Wie z'n hoed is dat?", heeft plaats gevonden. De uitkomst hier van is dat een bedrag van f. 35.643.88 ten goede van het comité is gekomen. laas) dB alom bekende z.aGen thans een nieuw type (extra droog) ENGELAND. Admiraal Jellicoe overleden - De mijnwerkers-actie. Admiraal Jellicoe, die de Brltsche vloot commandeerde ln den slag bij Jutland, ls op bijna 76-jarigen leeftijd overleden. John Rushworth Jellicoe werd op 5 Dec. 1859 geboren als de zoon van een koop- vaardij-offlcier. Op 13-jarigen leeftijd trad hij als cadet in dienst bij de Britsche marine en reeds spoedig bracht hij het tot ofilcier. In 1897 werd hij tot kapitein benoemd. Als zoodanig nam hij deel aan de expeditie naar China, toen In 1900 de Boxer-opstand was uitgebroken, en werd ernstig gewond. In 1907 werd Jellicoe benoemd tot „rear- admiral", welke rang overeenkomt met die van schout-bij-nacht. Sjooedig volgde de promotie tot vlce-admiraal. In 1915 volgde hij admiraal Callaghan op en op 31 Mei van het jaar 1916 commandeerde hij de Brltsche vloot, die bij de kust van Jutland slag leverde tegen de Duitsche vloot onder admiraal Scheer. Er ls heel wat te doen geweest over het beleid van Jellicoe in dezen grootsten zeeslag van den wereld oorlog; men verweet Jellicoe, dat hij de Duitsche vloot of althans een belangrijk deel der Duitsche vloot heeft laten ont snappen op het oogenblik, dat hij haar kon vernietigen. Het was o.a. Winston Churchill, die schreef, dat Jellicoe in 1916 een einde aan den oorlog had kunnen maken, indien hij het advies van zijn vlce- admiraal Beatty had opgevolgd. Maar later heeft men de zeer moeilijke om standigheden, waaronder de slag werd ge leverd, op de juiste beteekenis weten te schatten en admiraal Jellicoe kon zich als volkomen gerehabiliteerd beschouwen. Jellicoe, die meermalen zijn actieven dienst aan boord had onderbroken voor werkzaamheden aan de admiraliteit, werd in 1919 tot admiraal der vloot benoemd en het volgende jaar werd hij gouverneur van Nleuw-Zeeland. Hij was intusschen In den adelstand verheven en voerde den titel Viscount Jellicoe of Scapa. In 1925 werd hij tot Earl verheven. Admiraal Raeder, de opperbevelhebber van de Duitsche oorlogsmarine, heeft het volgende verklaard naar aanleiding van den dood van Jellicoe; De opperbevelhebbers van de Duitsche oorlogsmarine en de geheele Duitsche vloot betreuren oprecht den dood van admiraal Jellicoe, die als ridderlijke tegenstander van de Duitsche vloot in den wereldoorlog, met name in den slag ln het Skagerrak, door de geheele Duitsche marine hoog ge acht werd en onder de oudere Duitsche marine-officieren vele persoonlijke vrien den telde. De Duitsche oorlogsmarine betreurt het overlijden van den admiraal des te meer, omdat zij zijn wensch kende eens de Jonge Duitsche vloot te bezoeken. Men had hem dan willen verzoeken de Duitsche vloot de eer te bewijzen aan de herdenkingsplech- tigheden van de gevallenen In den slag in het Skagerrak zoowel de Duitsche als de Engelsche deel te nemen in het voorjaar van 1936. De Duitsche oorlogs- marine strijkt de vlag voor den grooten admiraal van de Britsche vloot. Officieel wordt medegedeeld, dat de ministers Cunliffe Lister en Eyres Mon- sell zijn verheven tot peer met den titel van viscount. Beiden zullen niettemin hun respectie velijke functies ln het kabinet behouden. De executieve commissie van den mijn- werkersbond heeft het resultaat bekend gemaakt van de stemming over de vraag, of de Britsche mijnwerkers bereid zijn tot een algemeene staking met het doel, de Bestelde loonelschen te doen inwilligen. Het blijkt, dat zich 409.351 mijnwerkers vóór. 29.215 tegen staking hebben uitge sproken. De secretaris van den miinwerkersbond, Edwards, heeft verklaard, dat de geschie denis van de Britsche mijnindustrie een zoo groote meerderheid (93voor een staking tot dusverre niet heeft gekend. Minister-president Baldwin is onmiddel lijk van het resultaat in kennis gesteld en zal worden uitgenoodigd tot een spoe dige samenkomst met de executieve com missie. De hond ls gemachtigd op een later tijdstip een zitting van gedelegeerden bij een te roepen, die zal beraadslagen over het resultaat van eventueele onderhan delingen met de regeering of die, zoo noodig, het stakingsbeslult zal doen uit voeren. De commissie heeft haar zitting ver daagd en zal waarschijnlijk binnenkort te Londen worden bijeengeroepen De zitting der gedelegeerden zal binnen drie of vier weken plaats vinden. Intusschen zal de executieve commissie trachten, met de regeering tot overeenstemming te komen. Indien dit onmogelijk zou blijken, zou kort vóór of na Kerstmis de staking worden afgekondigd. GRIEKENLAND. De Koning te Rome. Koning George van Griekenland ls te Rome aangekomen. Het perron was ver sierd met de Grieksche kleuren en een detachement carabinieri in groot tenue, bracht de militaire eer. amens Mussolini begroette Suvich den koning. Nadat koning George onder het spelen van het Grieksche volkslied de eerewacht -eïnsoecteerd had begaf hii zich per auto naar de Villa Anastasla. waar hii de gast ls van ziln neef prins Gristopher. Heden zal de monarch door den koning van Italië worden ontvangen en een on derhoud met Mussolini hebben Vanavond vertrekt hii naar Brindlsi, varwaar hii naar Athene zal oversteken. De nationale coalitie der republlkeinsche "ortljen heeft besloten uiteen te eaan. Elk der oartUen zal haar vriiheld van hande len hernemen. HONGARIJE. Antisemitische studentenrellend, De thans reeds 2 dagen durende anti. Semitische relletjes der studenten te Bu dapest zijn gisteren voortgezet. In de mor genuren kwamen verscheidene honderden studenten voor de gesloten universiteit bijeen, waarna zij onder het zingen nationale liederen naar de technische hoïï geschool trokken, waar zij met geweld bin! nendrongen. In de wandelgangen van dè hoogeschool kwam het tot een heit™ vechtpartij, waarbij een zestal Joodsch» studenten bloedend gewond werden en een twintigtal anderen zwaar afgeranseld wet. den. De colleges moesten worden gestaakt" Voorts IS het tot demonstraties gekomen voor het gebouw van de gesloten staathuis. houdkundige faculteit en de veeartsenij, kundige hoogeschool. De politie rukte mei een groote afdeeling uit. doch arriveerde toen de betoogers reeds vertrokken waren De universiteit van Boedapest en de ven schillende hoogescholen zijn voor twei dagen gesloten. Ook voor de universiteit te Szegedln 1 het ln navolging van Boedapest tot der gelijke betoogingen gekomen. Een klein groep studenten trok hier naar de redac tiebureaux van twee linksche dagbladen ei wierp er de ruiten in. De politie slaagde e hier in de orde spoedig te herstellen, o bevel van den rector werden ook hier d colleges gestaakt. De minister van onderwijs heeft in ver band met deze ongeregeldheden de verkla ring afgelegd, dat de unlversitaLre auto rlteiten eerst zullen trachten de bewegin in eigen kring tot staan te brengen. Wan neer niet binnen enkele dagen de rust aa de hoogescholen hersteld zal zijn, zal d minister zich echter gedwongen zien d strengste maatregelen te nemen. JAPAN. Slechte financieele toestand. De waarnemende minister van financiê Tsoesjima heeft in een berekening over d nieuwe begrooting gewaarschuwd tegen i groote financieele spanningen. Hij noemd den financieelen toestand van Japan ongi zond en slechter dan den Europeesche. en Amerlkaanschen toestand. De schulden last van den staat beloopt 40"/» der bi lasting-inkomsten en de nieuwe begroo tlng voorziet in het aangaan van nieuw schulden voor een bedrag van 660 a 10 millloen yen. RUSLAND. Maarschalken benoemd. BH besluit van den raad van volkscom missarissen en den centrale executieve de titel van „Maarschalk der Sovjet-Uni( verleend aan Worosjllow, zijn Dlaatsva vanger Toechatsjewski. den chef van de generalen staf Yegorow. den inspecteur dl cavallerie Boedennyi en den commandai van het Verre Oosten. Bluecher. MEXICO. Amnestie. Ter gelegenheid van den 25sten verjaa dag van de Mexicaansche revolutie hee president Cardenas een amnestie-wet oi derteekend. Bij een betooging ontstond voor b nationaal palels te Mexico-Oity een en stige botsing tusschcen communisten socialisten en z.g. goudlhemden, een soa Mexicaansch fascisme. Drie personen wei den gedood en ongeveer dertig UIT HET VERI^E OOSTEN. Geen onafhankelijk Noord-China? Plotseling heeft in Noord-China weeree belangrijke wijziging plaats gehad. Instructies die op het laatste uit Nanking waren binnengekomen, i\ voor de autoriteiten te Peiping aanleid» geweest, den vertrouwensman van hj Kwantoengleger, generaal Doihara, ffitt te deelen, dat geen verdere onderhand lingen met hem kunnen worden gevoer. Over alle kwesties, die zoowel Japan a China betreffen, worden officieele bespa kingen gehouden tusschen de Nanking-n geering en den bij haar geaccrediteerd! Japanschen ambassadeur. De gouverneurs van Hopel en SjanM die door Doihara waren uitgenoodigd een conferentie te Peiping, hebben da ultnoodiging afgewezen. Verscheidene d visie-commandanten van het 29ste China sche leger, dat onder bevel van Soeng H Yoean staat, hebben, zooals te vooral was, verklaard, dat zij hun bevelheb» niet volgen kunnen. Soeng Tsje Yoean heeft daarop reipk verlaten en is naar Tientsin verJr<>°®; Doihara is eveneens uit Peiping vertroKM Het is nog niet bekend, welk standpui het Kwantoengleger 'ten aanzien van o« wending zal aannemen. In welingelichte Chineesche kring wordt verklaard, dat de Nanking-res ring, voor zij den Noord-Chineescn autoriteiten opdracht gaf, de onderhano lingen met Doiahar af te breken, informaties bij de bevoegde Japanse;he i stanties had vastgesteld, dat Doihara 8 officieele opdracht had en dat de J2P sche regeering niet voornemens is, de nenlandsch politieke ontwikkeling Noord-China te beïnvloeden door m"lu pressie. In een onderhoud van 3 uur dat ni schalk Tjang kai Tjek gistermidda. den Japanschen ambassadeur AhosJ" gehad, werden de Chineesch-Japanscn trekkingen uitvoerig behandeld. Naar van Japansche zijde verMMi j, handigde Ariosji den maarschalk ae door den minister van buitenlandse" ken geformuleerde eischen. die o.a. den het onderdrukken der anti-Japa stroomingen in China, het tot stai men van een definitieve samenww. tusschen China en Japan ei en tenslotte het ontwikkelei schappelijke maatregelen tot gjjta tusschen China en Japan en Mandei KI en tenslotte het ontwikkelen van ge schappelijke maatregelen tot be:siw van het communisme in het Verre Onder voorbehoud van de goeds van het door het congres der Kw<>® J te kiezen executieve comité ver1™»;. maarschalk zich in principe accoo Ariosji vei VS» de Japansche eischen. De Japansche ambassadeur klaarde, dat hij overtuigd ®as j vriendschappelijke bedoelingen ra Chineesche regeering ten opzie" Japan.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10