De Abessijnsche guerilla-oorlog bezorgt den Italianen last. TALIE TEGEN DE SANCTIES. ZWITSERSCHE Europeesch journalist bezoekt het gebied benoorden Addis Abeba. ftste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 19 November 1935 Derde Blad No. 23207 opperbevel. de sancties. H0LLANDSCH- REEPEN De moeilijkheden voor den Italiaanschen opmarsch. SPORT. korfbal. schermen. automobilisme. biljarten. dammen. lawn-tennis. FINANCIEN. GEEN onderbreking der jperaties tijdens wijziging (Speciale Reuter en A.N.P.-dienst). ASMARA. 18 November. (Reuter-A.N.P.) De nieuwe opperbevelhebber, maar zit Badoglio, wordt 27 November in het UKaansche hoofdkwartier verwacht. Hij i gisteren met zijn beide zonen naar jnka vertrokken. De operaties worden middels echter niet opgesdhort. De cor- upondent van Reuter-A.N.P. bij de Ita- mische legers in het Noorden seint, dat tee colonnes zijn opgerukt van Makalle i Westelijke richting en een derde co- y p is vertrokken naar de streek Mont- indi nabij Hauzien. in Noord-Westelijke thting. Het doel van deze drie colonnes Samre in de streek van Seloa, waar zij jpen Ras Seyoem te kunnen omsingelen iTembien, dat een natuurlijk fort vormt tt bergen, die tot 2500 M. hoog zijn. De oepen van het leger van Maravlgna die il de streek van de rivier Takazze ope isten trachten de omsingeling aan de aidzijde te voltooien. Er z-orden eenige schermutselingen en ditbombardementen aan het Noordelijk ent gesignaleerd. Dc correspondent van Reuter-A.N.P. te sdis Abeba seint, dat de Keizer binnen- rt naar het Noordelijk front zal vertrek- B). teneinde door zijn aanwezigheid de irtottische geestdrift van zijn troepen in te vuren. Een deel van de bagage van s Keizer is vandaag naar Dessie ver gden. Wijziging van het Abessijnsche plan. Inlichtingen uit betrouwbare Abessijn- be bron wijzen er op, dat, terwijl de «ssijnen tot dusverre van plan waren i op hechte wijze te nestelen in de tek van Amba Aladji, ongeveer 50 K.M. Zuiden van Makalle en hier den Ita- nsdhen opmarsch te stuiten, naar het jut thans wijziging in dit plan is ge- tht. 't Land tussdhen Makalle en Amba idjlkan nl. gemakkelijk worden binnen togen en het is dan ook mogelijk, dat Abessijnen den vijand zijn opmarsch Itn voortzetten tot den top Aboena Josef 155 K.M. ten Zuiden van Amba Aladji. Italiaansche verbindingswegen, aldus kt men opmerken, zouden zich dan uit lekken over een diepte van 200 K.M. en urdoor des te kwetsbaarder worden voor Insluiping van Abessijnsche guerllla- ïden. Een Abessijnsch legercorps trekt op. fc correspondent van Reuter-A.N.P. at uit Harrar: Terwijl ik per auto naar Diredaoea reed, Werde ik Dedjasmatsj Abeba, den wr van Ras Desta, die op weg was naar ht Zuiden met zijn particuliere leger van 'WO man. Abeba reed te paard aan hel »fd van zijn troepen. Hij had drie wel- s bij zich. Zijn gebaarde krijgslieden ogen uit volle borst, terwijl zij zich in s looppas voortbewogen. Honderden vuwen volgden de mannen. Zij droegen Mtsoenen op het hoofd en beklommen Wijk de stelle paden met een snelheid - meer dan zes kilometer per uur. Het afscheid van De Bono De correspondent van Reuter-A.N.P. te dgrat seint, dat generaal De Bono daar Mnid heeft genomen van de onder hem ooude officieren van het hoofdkwartier, e geheele generale staf stond aangetre- iu voor de tent van De Bono. Deze drukte w de hand, zeide hun dank voor hun «ud en onwankelbare trouw en verzocht denzelfden steun te verleenen aan 1» opvolger. Daara stapte hij in een die geëscorteerd door carabinieri den I naar Asmara insloeg. Grensincident. Wt Berbera wordt een klein grens- gemeld. Eenige ongeregelde, Ita lische inlanders hebben een aanval «at op drie dorpen van stammen uit ntsch Somaliland, welker kudden weid- san den kant van de Abessijnsche «is. Drie Britsch-Somalilaners werden "unj gedood. (Copyright Reuter-A.N.P.) P? beweeglijkheid van de Abessijnen •wert de Italianen aan het Noorderfront De Italianen zien nooit iemand voor "och worden steeds van af de flank J? den rug bestookt. Hierdoor wordt an I s de stUstand van den Ita- ?"schen opmarsch veroorzaakt. Uit ["Sr wordt gemeld, dat de Italianen J? nt>g 80 K.M bezuiden Daggaboer heb- i Knesteld, zij worden sterk gehinderd 'bics re®en- Ras Desta heeft in het a van Dologe aanzienlijke versterkin- larm Prov'ncie Bali geconcentreerd, j~®cde hij naar Daggaboer wil gaan. 5 oet Fransche hospitaal te Harrar zijn /wonden van Daggaboer aangekomen. Lvf men verneemt liet ras Seyoem in MÏS-.waar hij zich op het oogenblik Sist' i azmatsJ Marce en Amare bevindt, fj slaan, een algemeene oproep onder ."spenen. nitnoodiging van ras Kassa om a °1 hem te voegen, liet ras Seyoem •oorden, dat hij niet met hem kon sntia- den, daar hij besloten heeft «n te verdedigen. Het is nog niet bekend, hoeveel mannen aan zijn oproep gehoor hebben gegeven. Men noemt het getal 20.000 dat echter niet gecontroleerd kon worden. De eerste dag der tegen Italië gerichte sancties is te Rome. afgezien van eenige studentendemonstraties, zonder inciden ten verloopen. Op verschillende punten trad de politie tegen de demonstranten op en, naar verluidt, zijn ongeveer 20 a 30 studenten gearresteerd In den middag was er minder militair vertoon waar te nemen dan des morgens, hoewel de troepen niet zijn teruggetrok ken. Soldaten zijn opgesteld in de rondom het Britsche ambassadegebouw liggende huizen. Een geheele compagnie heeft haar bivak opgeslagen op de binnenplaats van een tegenover de ambassade gelegen pa leis. Ook de stukken geschut van 7.5 c.M. zijn niet uit de omgeving der Britsche ambassade verwijderd. De Italiaansche regeering verklaart ten aanzien van deze maatregelen, dat het haar plicht is, de ambassade- en gezant schapsgebouwen te beschermen. Er zijn derhalve voorzorgsmaatregelen getroffen, voor het geval de volksmenigte in begrij pelijke en gerechtvaardigde verontwaar diging tot excessen zou dreigen over te gaan. In welingelichte kringen wordt ver klaard, dat verdere maatregelen tegen de sancties zullen worden genomen. Alle tolkantoren hebben reeds hauw- keurige aanwijzingen ontvangen tot slui ting der grenzen voor producten uit sanc ties nemende landen. Het gaat hier niet om een opzegging van handelsverdragen, doch om een af- weermaatregel. die met dezelfde middelen wordt gevoerd, als de aanval. Italië zal al zijn vindingrijkheid aanwenden, om binnen het raam van het mogelijk bereik bare zijn uitvoer op peil en zijn industrie aan den gang te houden. De Italiaansche tegenstand zal actief en niet passief zijn. De zitting van den Grooten Fascistische» Raad. De zitting van den Grooten Fascistlschen Raad, die Maandagavond om 10 uur was bijeengekomen en die tot 1 uur des nachts heeft geduurd, is voor een maand verdaagd. De volgende zitting is vastgesteld op 18 December. In het korte communiqué, dat na beëin diging van de zitting werd versterkt, wordt slechts medegedeeld, dat de vergadering onder voorzitterschap stond van den Duce. die een rapport van militairen en politie- ken aard uitbracht, waarmede twee uur gemoeid waren. Aan de over het rapport van Mussolini gevoerde debatten namen Grandi, Feder- zoni, Marconi, Farinacci,. Balbo en Thaon de Reval deel. Uit Milaan wordt gemeld, dat daar de monstraties voor het Britsche consulaat hebben plaats gehad 600 Carabineri hiel den de wacht en beletten dat het gebouw werd beschadigd. Studenten hielden optochten en riepen: „Weg met Eden, weg met Engeland!" Op de trams waren anti-Engelsche leu zen geschilderd. Veertien dagen geleden heeft de Volken bond besloten een technische commissie te belasten met het onderzoek naar de mogelijkheid van verdere sanctie-maatre gelen, die nog doeltreffender zouden zijn, om Italië te dwingen tot staking der vij andelijkheden. Er bestaat reden voor de veronderstelling, dat de toepassing van deze nieuwe sanctiemaatregelen thans aan de orde zal komen. Waarschijnlijk zal het eerste en voor naamste punt een uitvoerverbod voor olie zijn. Te Washington heeft men openlijk te kennen gegeven, dat men daar maat regelen kan treffen, om te voorkomen, dat het isolement door de Amerikaansche pe- troleumondernemingen verbroken wordt. Deze mededeeling heeft den doorslag ge geven. Een staking der benzine-levering aan de van zooveel auto's voorziene Ita liaansche legers, zou het doeltreffendst» middel zijn, om het immobiel te maken. Dan zullen echter de staten, die aan de sanctiemaatregelen deelnemen zich ervan bewust moeten zijn, dat een zoo vergaan de maatregel door Italië als een vijandige daad zal worden beschouwd. RECLAME. 4048 foor het gebruik van. GRATIS NAAR; NOORWEGEN - DE RIJN - DE ARDENNEN ZWITSERLAND - TYROL - DE RIVIÉRA ZOOMEDE REIZEN VOOR DE JEUOD OF EEN SIMPLEX R IJ WIEL Koopt daar toe bij Uw winkelier 1 Hollandseh Zwitsersche Chocolade reep 1 Volle Melk reep 1 Hazelnoot reep 1 Toffee reep I Nootvruchten reep (in totooi dui 5 retpen) Vraagt daarbij een „invulbiljef" onzer Reis-Prijivraog en zendt ons dat ten spoedigste toe. Zooals gemeld heeft de Duitsche regee ring bij de Britsche regeering bezwaar ge maakt tegen de beschikking volgens welke bij den invoer van Duitsche goederen in Engeland een certificaat van herkomst noodig is. De Britsche regeering heeft thans medegedeeld dat de betreffende beschik king geschorst is met het oog op de loo- pende onderhandelingen. De onrust in Egypte. Ook gisteren is het te Kaïro niet rustig geweest. De menigte wierp steenen naar de autobussen der Engelsche maatschap pij. Voor het Volkshuis hadden voortdu rend samenscholingen plaats. De weduwe van den nationalen held Zaghloel Pasja hield van het balkon van het Volkshuis een rede. die door de menigte met geest drift werd begroet. Doordat de versterkte politie-afdeelingen ln alle deelen der stad snel en energiek ingrepen, konden ernstige botsingen worden voorkomen. In den loop van den dag zijn nog twee personen ge wond. De autoriteiten verwachten, dat de rust voorloopig nog niet zal terugkeeren. Van den stilzwijgenden optocht der stu denten kwam niets terecht, want de deel nemers verspreidden zich toen zij de aan zienlijke politiestrijdkrachten opmerkten, die aanstalten maakten om hen te ver jagen met groote knuppels. Er zijn geen slachtoffers gevallen. De winkels bleven open. Er worden geringe onlusten gemeld uit Rosint en Minia. De slechte telefoonverbindingen, de terreingesteldheid en de stemming onder de troepen. (Van onzen specialen correspondent W. F. DEEDESl ADDIS ABEBA, Maandagavond 18 Nov. Na tien avontuurlijke en min of meer wisselvallige dagen in het binnenland van Abessynië,, slaagde ik er in honderd mijl Noordwaarts door te dringen met de eenige eenige journalisten, die tot nu toe Addis Abeba in deze richting hebben verlaten. Ik was de eerste Europeaan, die sinds het uitbreken van den oorlog tot aan Debra Brehan (ongeveer 20 mijl ten Westen van Ankober) is doorgedrongen. Men had het beloofde journalistenbezoek aan Dessie lederen dag weer opnieuw uitgesteld. Ik trok er daarom, na de noodige technische toestemming uit Dessie te hebben verkre gen, zelf op uit en verliet Addis Abeba om te trachten zoo ver mogelijk Noordwaarts door te dringen. Het opperhoofd van Debra Brehan maakte echter een einde aan mijn onder zoekingstocht, door mij eenvoudigweg ge vangen te zetten, bewaakt door een gewa pende macht en door het bevel uit Addis Abeba op te volgen om den weg naar Dessie te versperren en elke beweging in Noordelijke richting te verhinderen. On danks deze bekorting van de reis, kon ik de geruchten omtrent de redenen van het uitstel van ons bezoek aan Dessie onder zoeken. Ik kreeg een Indruk uit de eerste hand van de voor het Noorden bestemde Abessijnsche troepen, buiten de kunstma tige atmosfeer van Addis Abeba. Boven dien was ik in de gelegenheid een leerza- rnen blik te werpen op de critieke 100 mijl ten Noord-Oosten van Addis Abeba, die misschien getuige zullen zijn van de laat ste étappe in den Italiaanschen verove ringstocht. Ik vernam in Debra Brehan, dat de vechtpartij, die onder de soldaten op weg naar Dessie was uitgebroken, tusschen hen, die in uniform waren en hen. die het er zonder moesten doen, vrijwel het ka rakter van een muiterij had gedragen, en tot onderling bloedvergieten had geleid. De moeilijkheden waren ontstaan doordat de in sjamma's gekleede Abessijnsche sol daten jaloersch waren geworden op de ge üniformeerde en gewapende soldaten. Bij zonderheden over den omvang der wanor delijkheden zijn niet voorhanden, maar de wilde verhalen, die de ronde doen, schij nen de regeering gelijk te geven in haar opvatting, dat de weg intusschen nog maar weinig geschikt is voor Europeanen. Op een afstand van 20 mijl van Addis Abeba en verder zag ik groote kampemen ten der Abessijnsche troepen, o.a. van de troepen van Ras Get.atsjo. Bijzonder op merkelijk was de geraffineerde wijze, waarop men bij de formatie rekening had gehouden met mogelijke luchtaanvallen. Oyer het algemeen zagen de kampen er ordelijk uit en vertoonden veel overeen komst met kampementen, die men ook bij Europeesche legermanoeuvres ziet. Een nader onderzoek leek echter niet aanbeve lenswaardig. Groepjes gewapende solda ten marcheerden tusschen de kampen op en neer, zonder aanvoerder en met geen under doel, dan een vaag verlangen naar vijandelijkheden. Het was duidelijk, dat dit district gron dig is uitgedund door de mobilisatie. Het vrouwelijk element overweegt sterk ln alle dorpen. Het land in de landbouwdistric ten ligt verlaten. Het laatste gedeelte van den weg naar het Noorden is vermoede lijk typeerend voor de verdere Noordelijke landstreek' en daarom een beschrijving waard, vooral uit een oogpunt van verbin dingen. De weg naar Dessie is een van de meest belangrijke. Het is een ruw pad door velden en dwars door het land, dat door steenen wordt aangegeven. De telefoon, waaraan de Abessijnsche regeering 't uit blijven van oorlogsnieuws wijt, bleek een merkwaardig mengsel van moderne zake lijkheid en ouderwetschen geest te zijn. De hoofdlijnen, die dateeren uit den tijd van Menelik, loopen dwars over het land, zonder voor heuvelen of bosschen uit den weg te gaan. Langs den weg zijn op een afstand van ongeveer 50 mijl telefoons ge plaatst, en mijn eigen ondervinding deed rhij begrijpen, waarom oorlogsnieuws in Addis Abeba niet altijd juist en actueel ls. Het kostte bijv. meer dan een uur een ver binding met Addis Abeba tot stand te brengen. In Debra Brehan heb ik gedu rende twintig uur pogingen in het werk gesteld om mij met officieele persoonlijk heden in verbinding te stellen, zonder er in te slagen. Dit was echter hoofdzakelijk te wijten aan den onwil van het opper hoofd. dat er trotsch op was mii en mijn expeditie in hechtenis te houden. Het bleek onmogelijk te zijn een vlot gesprek te voe ren. De telefonist van ieder toestel is voortdurend door een haag van menschen omringd en het geroezemoes van al het gepraat maakt het onmogelijk nauwkeurig te spreken. Als Debra Brehan gebombar deerd zou worden, zou het verslag daar over er werkelijk wonderbaarlijk uitzien tegen den tijd. dat het Addis Abeba be reikt zou hebben. Uit geographisch oogpunt zijn de laatste 120 mijl ten Noord-Oosten van Addis Abeba, een bij uitstek makkelijk gebied voor een opmarsch. Het land is één glooiende vlakte, zonder boomen en met zoo weinig dekking, dat de Abessijnen er weinig kans hebben voor hun guerlila- tactiek. De weinige verdedigingsposities kunnen gemakkelijk door bombardemen ten tot overgave worden gedwongen. Een leger kan door dit gebied even gemakke lijk opmarcheeren als overal elders. De rl- I vieren, die niet erg breed zijn, kunsen gemakkelijk gepasseerd worden, omdat de weg niet over bruggen, maar eenvoudig over steenen of aarden dammen loopt. Het groote aantal stroomen zorgt voor een veilige en voldoende watervoorziening. Het eenige, dat een opmarcheerend leger in den weg staat, is de bittere koude. Een ijskoude wind blaast over de uitgestrekte vlakten. Onmiddellijk na het ondergaan van de zon. wordt de atmosfeer kouder dan ik ooit heb meegemaakt, zoodat een nachtelijk kampement bijna onverdrage- lijk is. Belngrjjke Ialiaansche acties vinden plaats tusschen Sasabaneh en Gorahei, die op een vertraagden opmarsch wijzen. Ondanks het hardnekkige ontkennen der Abessijnen, die volhouden, dat de Ita lianen zich nog ver ten Zuiden van Sasa baneh bevinden, heb ik vandaag opnieuw berichten ontvangen, die mij mededeelen, dat de Italianen thans op korten afstand van Daggahboer zijn doorgedrongen, het geen vroegere berichten geheel bevestigt. Daggahboer is opnieuw hevig gebombar deerd. Men verwacht, dat Gorahei een nieuwe Italiaansche basis zal worden, maar hoewel de Italianen een weg tus schen de kust en Gorahei hebben aange legd, wordt het transport naar het Noor den steeds moeilijker. Neutrale militaire personen in Addis Abeba beschouwen de lange Italiaansche verbindingslijn, die zich over minstens 200 mijl uitstrekt, als een slecht teeken, speciaal met het oog op het gevaar van zijdelingsche aanvallen van Ras Desta's leger. Men wijst er op, dat het noodzakelijk zal zijn om duizenden tonnen benzine langs den weg op te slaan, om het transport mogelijk te maken. De Abessijnen krijgen daardoor gelegenheid aanzienlijke schade aan te richten. Ik verneem, dat tot nu toe slechts Ita liaansche inheemsche troepen in het Zui den hebben gevochten. Daar de regen aan de Zuidkust in Januari begint en Harrar ongeveer in Maart bereikt, zien de Italia nen in, dat zij zich geen oponthoud kun nen veroorloven, en zoo snel mogelijk Djid- jiga moeten bereiken. Zij zullen vermoe delijk van uit het Zuiden aanvallen, daar het land ideale mogelijkheden voor me chanisch transport biedt. Men bericht, dat de watervoorraad uitgeput raakt. Het is mogelijk, dat een directe aanval op Harrar zal worden ondernomen. De juiste weergeving van de den vorigen Dinsdag gegeven Abessijnsche verklaring ten aanzien van den slag in het Zuiden luidt, dat met 700 man aan beide zijden in Tomsa. 40 mijl ten Noord-Oosten van Dag gahboer, werd gevochten en dat na een gevecht van 5 uur 4 vrachtauto's en 3 Ita liaansche tanks werden veroverd. Aan beide zijden werden groote verliezen ge leden. Ras Seyoem. Ras Kassa en Dediasmatsj Kassa liggen thans, volgens de nu ver strekte instructies, rondom Makaile. Ik verneem, dat de Italianen teruggetrokken zijn uit Aussa naar de Moessa~ Ali. Uit foto's, die ik vandaag heb bekeken, blijkt, dat het den Italianen zwaar zal vallen uit Makalle op te trekken, daar bergen en ra vijnen mechanisch transport onmogelijk maken. Men is in Addis Abeba van meening, dat de veteraan maarschalk de Bono werd te ruggeroepen op het hoogtepunt van zijn roem, voor het aanbreken der werkelijke moeilijkheden. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.j LE1DSCHE KORFBALBOND. Ook voor den Leidschen Bond zijn Zondag j.l. alle terreinen afgekeurd. Al leen Zaterdag is een wedstrijd gespeeld voor de 2de klasse der Adspiranten-afdee- ling, nl. Zuiderkwartier 2—Westerkwar- tier I, welke ontmoeting door laatstge noemd twaalftal met 80 is gewonnen. BELGIË—NEDERLAND. Zaterdag a.s. zal te Antwerpen een de- genwedstrijd worden getrokken tusscheiï ploegen van België en Nederland, welka match als oefenwedstrijd voor de Olympic sche Spelen is bedoeld. De Nederlandsche ploeg is als volgt sa mengesteld: W. Driebergen (Amersfoort), P. Kunze Amsterdam I. jhr. A. van Geen 'Den Helder). C. Weber (Haarlem) en mr. Schepers (Den Haag). o ADLER VESTIGT NIEUWE RECORDS. Op de Avusbaan bij Berlijn is men met een specialen Adler Trumpf-stroomiijn- wagen gestart, teneinde nieuwe records te vestigen. Gisteravond is gebleken, dab men de volgende records gebroken heeft. De 100 mijl '168.045 K.M werd afge legd met een gemiddelde van 128,5 K.M. per uur. Het oude record stond op naam van Peugeot met een gemiddelde van 102,6 K.M. per uur. De 400 mijl werden afgelegd in 50 uur 3 min. 34 3 5 sec. met een gemiddelde van 128,593 K.M. per uur. Het oude record stond eveneens op naam van Peugeot meb een gemiddelde van 102,89 K.M. per uur. De wagen werd bestuurd door de cou reurs Paul von Guilleaume en Hasse, afge wisseld door den constructeur Heckel en den renner Lnhr. Deze records zijn gevestigd in de 1500 c.c.m.-klasse. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN D.O.S. haalde T.O.G. I in de 3e afd. een flinke overwinning. De uitslag luidt: L. Lammers T.O.G. 100 13 33 7.69 (3.58)1 P. Horree D.O.S. 34 13 7 2.61 (3.50); I. v. Rijzen 40 24 7 1.66 (3,05); A. Offenberg res. 100 24 15 4.16 (2.75); C. Paauw 100 31 15 3.22 (2.75); H. Oudshoorn 69 31 11 2.22 (2.75); M. Sierab 100 44 10 2.27 (2.68); Th. van Nimwegen res. (1.45)] 61 44 9 1.38 T. O. G. wint met 76 caramb. o- RIJNSBURGSCHE DAMCLUB. De Rijnsburgsche Damclub (R.D.C.X heeft een uitdagingswedstrijd gehouden met den volgenden uitslag: Jac GlasbergenC. Zandbergen 20 J. KromhoutP Vooys 20 J. GlasbergenD. Schoneveld 20 D v. d. MeyJ. Schoneveld 20 H. RavensbergenFl. van Duin 1I A. v. d. Brink—A. Ravensbergen uitgest. A. v. d. MeyH. J. Ravensbergen 02 C. SchoneveldAlb. Heemskerk uitgest. De stand van den onderlingen borden wedstrijd 2e groep is aldus: A. RavensbergenW. Schoneveld 02 A, v. d. BrinkC. Kromhout 02 P GlasbergenC. Jungerius 20 Vrijdagavond wordt in Concordia door den heer J. W. van Darteloo, uit Heem stede. een simultaan-seance gegeven. DE TENNISHAL AAN DEN MAALDRIFT. Naar wij vernemen is de overdekte ten- nishal van dr. Verloop aan den Maaldrift te Wassenaar door het Rijk aangekocht met ingang van 31 December a.s. Intus schen is de mogelijkheid niet uitgesloten dat er ook na genoemden datum nog ge tennist kan worden. (Reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage). RECLAME. 4064 iJecovitol levertraan weten- I schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten óf 0.75 p.flacon JAVASCHE BANK. Blijkens telegrafische mededeeling be droegen volgens den weekstaat van de Javasche Bank per 16 November 1935 op de gebruikelijke wijze afgerond: De metaalvoorraad f. 96.880.000; het to taal der uitzettingen f. 84.130.000 waar van: Wissels buiten Ned. Indië betaalbaar f. 2.760 000: disconto's en voorschotten incl. gouvernement t 72 290 000: het totaal der obiigos f. 179.130 000: de bankbiljetten in omloop f. 162.340.000; diverse rekeningen, debet f. 10.140,000; beschikbaar metaal saldo f. 25.228.000.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9