De Italiaansch-Abessynische oorlog. SINT N1C0LAAS IEIDSCH DAGBLAD Eerste Blad Dinsdag 19 November 1935 BUITENLAND. TELEGRAMMEN. SCHEEPSVERBINDINGEN^ FRANKRIJK. Het Koningsmoord-proces De socialisten tegen de regeering De begrooting van oorlog. Het proces tegen de medeplichtigen aan den koningsmoord te Marseille Is geopend met een toespraak van den president der rechtbank, die met ontroering In zijn stem de nagedachtenis eerde van koning Alexander, „den illusteren gast en toe- gewljden vriend van Frankrijk en den grooten soldaat uit den wereldoorlog", waarna hij het publiek aanspoorde tot geduldige waardigheid en ingetogen stilte. ..De waardigheid van de vèrhooren". al dus de president, „moet de mooiste hulde- betooging zijn aan de nagedachtenis van den souverein, aan de smart van de koningin en den jongen koning. Laat bet een huldebetuiging zijn aan de nagedach tenis van Barthou, den apostel van de toenadering der volken en aan de smart zijner familie. Laat het Fransche volk nog eenmaal één zijn met het Joego-Slavische volk in dezelfde sympathie en in dezelfde smart". Een ontroerende stilte ontstond na de woorden van den president van het hof, waarbij de procureur-generaal, alsmede de advocaat der beklaagden zich aansloten. Direct daarop had een Incident plaats: de verdediger eischte namelijk de ontzeg ging van de bevoegdheid van een der beide tolken, een Joego-Slavlsch onder daan. die naar hij zeide. het „oog der po litie bij de verdachten" was geweest. De president wond zich hierover op. evenals de procureur-generaal en het in cident spitste zich dermate toe, dat de president de zitting schorste, nadat deze slechts een kwartier aan den gang was Toen de gemoederen weder eenigszlns gekalmeerd waren en de zitting hervat was, bleek men het met elkaar eens te zijn, daar het niet de ter zitting aanwezige Joego-Slavische tolk was, die in het bij zonder bedoeld werd door den advocaat, doch een, van wiens diensten men tijdens het vooronderzoek gebruik gemaakt had, doch die zijn bemiddeling reeds niet meer verleende De president richtte daarop een waar schuwing tot den advocaat, zeggende: „Wanneer u op een dergelijken toon wilt spreken, zult u uw bevoegdheid moeten neerleggen". Vervolgens werd overgegaan tot ver schillende formaliteiten zooals de aanwij zing der gezworenen enz. Het paleis van justitie wordt streng be waakt en de controle is zeer scherp Dan begint het verhoor van beklaagde Kralj, doch deze verklaart niet te willen antwoorden. De president vraagt hoe de beklaagde tot de Oestadsja is toegelaten. Legde hij den eed van strikte gehoorzaamheid af. een eed om. op straffe des doods, zonder te genspreken alle orders uit te voeren? Met neergeslagen oogen antwoordt Kralj tenslotte: Ik trad in 1933 toe tot de Oestadsja, door bemiddeling van Pawelitsj en legde den Kroatischen bevrijdingseed af. Kralj, die met zachte stem spreekt, ver mijdt al te rechtstreeksche antwobrdén te geven. Op de vraag, of hij een dergenen was, die zich in het kamp der Oestadsji's te Janka Poesta oefenden, antwoordt Kralj eerst, dat hij nabij het kamp verblijf hield. Kralj verklaart daarop echter later, dat (het kamp een boerderij was. waarop de procureur-generaal Rol interrumpeert: „Een boerderij, zoo ge wilt, maar een boer derij, waar dagelijks geoefend werd met kogels op schietschijven." De verdediger. Desbons, moet tot de orde worden geroepen, wanneer hij alle reeds vroeger door de beklaagden afgelegde be kentenissen in haar geheel wil ontkennen. Kralj heeft namelijk tijdens de instruc ties bekend, zich in het hanteeren van wa pens en het werpen van bommen te heb ben geoefend, terwijl de andere beklaag den soortgelijke bekentenissen hebben afgelegd. „Ik doe opmerken," aldus de president, „dat de bekentenissen niet slechts te Mar seille werden afgelegd, doch nog eens in het Duitsch herhaald werden met andere tolken, dan die te Marseille". Naar thans schijnt, willen de beklaag den bij het verhoor op al hun verklaringen terugkomen. „De Oestadsji's," zoo wordt gevraagd, „hebben zij Alexander veroordeeld?" De beklaagde ontkent dit, doch verklaart daarna weer het tegendeel. De president vraagt dan nog of de be klaagde in de gevangenis te Weenen niet het bezoek heeft ontvangen van een kolo nel, één der leiders van de Oestadsja. Kralj aarzelt, en antwoordt dan van niet. Hierop wordt de zitting geschorst. De socialisten willen interpelleeren over de relletjes te Linoges en eischen daarvoor den voorrang. Het belang wordt nog vergroot door de resolutie aangenomen door den nationalen raad der socialistische partij S.F.I.O., welke aan de parlementaire groep opdracht geeft „te ijveren voor de vorming van een re geering, die door haar samenstelling en haar actie een uitdrukking zou zijn van het volksfront, d.w.z. een regeering, welke als onmiddellijke taak zou hebben, de fac- tieuse liga's te ontbinden, het verzet te breken van de financieele oligarchie en de Kamer te ontbinden en een beroep op (het land te doen". De motie, door de socialistische groep ingediend, luidt als volgt: „De Kamer, de misdadige actie veroor- deelend van de liga's, die door de regee ring geduld worden, eischt de ontbinding der liga's, spreekt haar wantrouwen in de regeering uit en gaat over tot de orde van den dag". Een dergelijke motie kan door de regee ring niet aanvaard worden. Men ver wachtte vanmorgen onderhandelingen om tot een bemiddelingstekst te komen, opge steld door de delegatie der linkerzijde en aannemelijk voor de radicaal-socialistische fractie. Uit het rapport, dat de afgevaardigde Archambaud namens de commissie van financiën der Kamer heeft opgesteld, blijkt, dat de oorlogsbegrooting voor 1936 een be drag van vier milliard 398 millioen francs zal aanwijzen. Hierbij moet nog worden gevoegd de uitgave van 1 milliard 925 mil lioen francs, die door een leening aal worden gedekt en bestemd zal zijn voor de vorming ran een speciaal bewapenings fonds. Het totaal dezer uitgaven wijst in ver gelijking met 1935 een vermeerdering aan van 360 millioen francs. Deze vermeerde ring moet in hoofdzaak worden toege schreven aan de vergrooting van het effec tief. als gevolg van de verlenging van den militairen diensttijd. ENGELAND. tVeinig verandering in de regeering. Minister-president Baldwin is van zijn landgoed Chequers naar Londen terugge keerd. Hij begon onmiddellijk met het hou den van besprekingen over de samenstel ling van het kabinet en het wetgevend programma, dat aan het parlement zal worden voorgelegd bij de plechtige opening op 3 December De eerste bezoekers van den premier waren de minister van buiten- landsche Zaken Hoare, de minister voor Volkenbondsaangelegenheden Eden en Ramsay MacDonald Ook de eerste com missaris van arbeid, Ormsby Gore, die ge noemd wordt als vermoedelijk opvolger van den minister van Koloniën, is door Baldwin ontvangen. Het nieuwe wetgevende program zal waarschijnlijk in de eerste plaats finan cieele en technische maatregelen voor de uitbreiding der bewapening bevatten en zich verder bezig houden met een uitbrei ding der werkloosheidsverzekering tot de landarbeiders, maatregelen ten gunste van de noodlijdende gebieden en uitbreiding van het pensioenstelsel. Volgens berichten in de conservatieve bladen, zou Mac Donald vast besloten zijn in geen geval in het Hoogerhuls zitting te nemen, doch of zich in een ander district candidaat te laten stellen of definitief uit- het kabinet te treden. Men zegt dat Baldwin dringend wenscht het nationale karakter der regeering te bandhaven. De situatie in de kiesdistricten zal gron dig worden bestudeerd, alvorens definitief zal worden beslist over het lot van Mac Donald. In de Daily Telegraph wordt verklaard dat de ministers van luchtvaart en marine hun functie zullen behouden. Ook wil Baldwin Hoare en Eden in hun functie handhaven. Tot de bijeenkomst van het parlement op 3 December a s. moet. naar de meening van den minister-president, zoo weinig mogelijk worden gewijzigd aan de samen stelling der regeering. Volgens de Press Association betwijfelt men in verschillende kringen of Churchill minister zal worden. JAPAN. Samenzwering ontdekt. Een der personen, die gearresteerd zijn onder de verdenking betrokken te zijn bij een samenzwering, heeft bekend, dat het in het voornemen heeft gelegen Tokio en vijf andere groote steden omstreeks mid den December in het donker te zetten door de verwoesting van de electrische centrales, terwijl ook andere terroristische daden zouden worden gepleegd. UIT HET VERRE OOSTEN. Om Noord-China. Generaal Doihara verblijft momenteel te Peking, waar hij de onderhandelingen heeft geleid tot het vestigen van de auto nome regeering in Noord-China. Voor het geval een dergelijke regeering tot stand zou komen, zou Doihara hebben beloofd: Ten eerste, dat geen Japansch leger Noord-China zou bezetten. Ten tweede, dat Japan niet zal inter- venieeren in de binnenlandsche aangele genheden van het autonome gebied. Ten derde, dat de autonome regeering niet geheel de banden met de regeering van Nanking zou hoeven te breken. Politiek zou er n.l. nog een band met Nanking blijven, niet financieel en eco- nomisdh. Volgens een bericht uit Tsjang Tsjoen heeft de woordvoerder van het Kwan- toengleger verklaard, dat iedere poging der regeerlng te Nanking de autonomisti sche beweging in Noord-China door het zenden van troepen te onderdrukken door het Kwantoeng-leger met de wapenen zal worden beantwoord. De voorbereidingen daarvoor zijn reeds getroffen. Een binnen trekken van Nanking-troepen in Noord- China is in strijd met de Boxer-overeen komst en den wapenstilstand van Tang Koe. De nieuwe regeering in Noord-China zal een manifest publiceeren. waarin de mone taire politiek van de Nanking-regeering scherp wordt gehekeld, waarin de finan cieele en economische onafhankelijkheid van Noord-China wordt afgekondigd en waarin samenwerking wordt bepleit tus- schen China, Japan en Mandsjoerlje ter bescherming tegen het communisme. De nieuwe regeering zal een commissie benoe men tot afwering van het communisme; deze commissie zou samenwerken met de Jaoansche militaire raadgevers. Uit Peiplg wordt gemeld dat de burge meester het gemeentepersoneel volkomen heeft gewijzigd en dat het meerendeel der nieuwe ambtenaren onder Japanschen in vloed staat. In Mandsjoerije zou bevel tot mobilisatie zijn gegeven, terwijl Japan zijn troepen te Shan Han Kwan aanzienlijk blijft ver sterken. Uit Tokio wordt gemeld, dat de minister van bultenlandsche zaken, Hirota, aan den gezant Ariosji, die naar China op weg is, instructies heeft gezonden, om het verzoek van den Brltschen ambassadeur Cadogan en Sir Frederick Leith Ross, den voorzitter van de Britsche vriendschapsmissie, waar bij medewerking werd gevraagd voor het toestaan van een leening aan China, te beantwoorden met een weigering. Als mo tief voor dat antwoord werd op den voor grond gesteld, dat zoo'n bultenlandsche leening aan China de macht zou vergroo- ten van één bepaalde groep van Chinee- sche leiders en een verscherping zou te weeg brengen van de binnenlandsche twisten. VAN 'T FRONT. lVervolg van het 3e Blad). TIGRÉ-FRONT, 19 November. (Reuter) Italiaansche vliegtuigen hebben ten Noorden van Amba Alugi een afdeeling van ongeveer 15.000 Abessijnen opgemerkt die zich naar Antalo begaven. De vijand werd met bommen bestookt en antwoordde met schoten uit geweren en mitrailleurs. ASMARA. 19 November (Reuter) Van den oorlogscorrespondent van D. N. B. wordt het volgende vernomen: Het luchtgevecht tusschen Italiaansche bommenwerpers en vijandelijke strijd krachten dat werd geleverd in het gebied tusschen Amba Aladsji en Antalo wordt van militaire zijde de grootste luchtope- ratie genoemd sedert het begin van den oorlog. Twee eskaders bestaande uit twintig vliegtuigen merkten bij Boedzja ten Zui den van Makalle sterke Abessijnsche troe pen öp. ZIJ gingen lager vliegen teneinde de troepen beter te kunnen bombardeeren. Het kwam daarbij tot een verbitterd ge vecht. De Abessijtnen hadden de hellingen bezet en vuurden op de vliegtuigen. Ongeveer zevenduizend Abessijnen namen de toe stellen onder vuur. Alle vliegtuigen werden daarbij door den kogelregen min of meer ernstig beschadigd. In totaal zijn de vlieg tuigen door meer dan honderd schoten getroffen Niettemin zijn alle er in ge slaagd de vuurlinie te verlaten. Een me- cano werd ernstig gewond door een schot in het been. Terwijl het vliegtuig van graaf Ciano, den schoonzoon van Musso lini bij Makalle een noodlanding moest maken, werd een ander vliegtuig bij de landing bij Haussie ernstig beschadigd. Het aantal gedoode Abessijnen moet zeer aanzienlijk zijn. Volgens een laatste, uit particuliere bron ontvangen bericht, zou den meer dan vijfduizend Abessijnen zijn gedood of gewond. De sterkte der Abessijnen die het vuur op de Italiaansche vliegtuigen hebben ge opend zou volgens deze berichten niet zevenduizend doch twintigduizend man hebben bedragen. Volgens de te Asmara ontvangen berichten schijnt het vast te staan dat Ras Kassa en Ras Seyoem voor de aankomst van maarschalk Badoglio 'n groote actie zullen ondernemen. ASMARA, 19 November Reuter i Ras Seyoem, de Abessijnsche aanvoerder aan het Noordelijk front heeft een omtrekken de beweging gemaakt, waardoor (hij de flank der Italianen bpdreigt. Verkenningsvliegtuigen konden de po sitie der Abessijnen vaststellen in het Oos ten van de streek van Temblen, ongeveer twintig mijl ten-N.W. van Makalle en tien tot vijftien mijl ten Noorden van de rivier Takazzi waarlangs df> het oogenblik de Italianen hun voorste linie inrichten. Het leger van Ras Seyoem bevindt zich in een bergachtige streek, in een strategisch gun stige stelling. De sterkte van de troepen wordt ge schat op dertigduizend man. Men gelooft dat het leger van moderne wapenen is voorzien. De Italianen zijn genoodzaakt 'hun -front niet alleen naar het Zuiden doch ook naar het N.W. te richten. Drie colonnes van het inboorlingenleger zijn naar de bergen van Tambien opgerukt om het hoofd te bieden aan de bedreiging van Ras Seyoem, welke wellicht de ergste is sedert het uitbreken van de vijandelijk- (heden. Intusschen moet Ras Kassa zich ten Zuiden van de Italianen bevinden. Zijn positie is nog niet vastgesteld. ROME, 19 Nov. (Reuter). Het 49ste le- gerbericht dat maarschalk de Bono seint meldt, dat het legercorps in Eritrea een actie begonnen is bij Temblen. De colonne had 17 November 12 uur de Abaro bergpas bezet en zette den op- marsch voort in Oostelijk Tembien. In verband met deze actie heeft het tweede legercorps de streek Nadir ten N.W. van Geralta bezet, terwijl de zwart- hemden Tsalama hebben bezet. De luchtstrijdkrachten hebben belang rijke vijandelijke colonnes die ten Zuiden van Boeia waren geconcentreerd, gebom bardeerd. Gisteren hebben zich bij onze militaire leiders stamhoofden en notabelen uit Dankali aangemeld Verschillende stam men hebben zich onderworpen. Ze hebben gevraagd te mogen deel nemen aan de Italiaansche verovering van Abessynië. OGADENFRONT19 Nov. (Reuter). De tegenstand der Abessijnen tusschen Dag- gaboer en Gorahei wordt steeds krachti ger Kleine afdeelingen Abessijnsche krij gers voeren snelle bewegingen uit langs de vleugels der Italiaansche colonnes en bestoken deze 's nachts De Italiaansche verliezen zijn wel minder groot dan die der Abessijnen; doch zouden niettemin aanzienlijk zijn. Velen zijn door lansstoo- ten gewond. De Abessijnen zijn nog steeds in het bezit van Daggaboer. Zij zullen Gi- glga dat de verbindingen met Brltsch So- mallland, vanwaar ze hun wapens ontvan gen, beheerscht, tot het uiterste verdedi gen. Rond Glglga zijn 120.000 man gecon centreerd, terwijl de Italianen slechts 50.000 man in Ogaden zouden hebben. De zware regens komen de Abessijnen bij de verdediging goed te pas. De gezondheids toestand hunner troepen is uitstekend. TIGREFRONT. 19 Nov. (Reuter). Nader wordt gemeld, dat tijdens de actie der Ita liaansche vliegtuigen in de vallei ten Z.O. van Makalle slechts één vlieger door een kogel in de dij is getroffen. Ook de zoons van hJussollni hebben aan het bombarde ment deelgenomen. Toen hun voorraad mitrallleurpatronen was uitgeput, schoten ze verder met de karabijn. Tijdens het ge vecht daalden de vliegtuigen tot 30 Meter, waarbij ze een groote hoeveelheid bom men van 2 K.G. lieten vallen. In totaal zouden 6000 K.G. bommen zijn geworpen. De Abessijnen die vanaf de heuvels het vuur openden, maakten gebruik van mi trailleurs en ,Orlington"-kanonnen. Van het vliegtuig van graaf Ciano werd de olietank lek geslagen waardoor het toe stel te Makalle moest dalen. DE SANCTIES. LONDEN, 19 Nov. (Reuter). De Times meldt in een vermoedelijk geïnspireerde mededeeling van hooger hand dat men thans gelooft dat geen gemeenschappelijk antwoord aan de aan de sanctie-maatrege len deelnemende landen od de Italiaan sche protest nota zal worden gegeven. Veeleer zouden verschillende antwoorden van gelijken inhoud aan de Italiaansche regeering worden overhandigd. LOS ANGELOS. 19 Nov. (Reuter). Het Amerikaansche departement van bulten landsche zakpn weigert bescherming te verleenen aan een Amerikaanse!) koop vaardijschip dat naar men gelooft benzine vervoert naar Italiaanse!) Somaliland. De officiers van het vaartuig ontkennen dat de benzine vooi Italië bestemd is. De be manning zal een vergadering houden om te beslissen of zij zich vrijwillig zal laten aanmonsteren. De bond van zeelleden aan den Stillen Oceaan verklaart het vracht schip Dvegon in de haven te houden tot dat het departement van buitenlandsche zaken waarborgt dat aan de bemanning volkomen bescherming wordt geboden. DJEDDA, 19 Nov, (Reuter). Evenals de Iman van Yemen heeft nu ook Ibn Saoed besloten, de neutraliteit in het ge- sohil tusschen Italië en Abessynië strikt te bewaren. Hij weigert daarom kameelen en schapen aan de Italianen te leveren ondanks het feit dat zeer hooge prijzen worden geboden. ROME. 19 Nov. (Reuter!Naar ver nomen wordt is de volgende bijeenkomst van den Grooten Fascistischen Raad vast gesteld op 18 December, omdat men in dien tusschentild het verloop wil gade slaan van de voorloopige Engelsch-Itall- aansche besprekingen. Tevens wordt vernomen dat de geza menlijke militaire actie aan alle Abessy- nlsche fronten, welke de volgende ont wikkelingsgang vormt van de militaire operaties, nog niet terstond wordt onder nomen. Alvorens tot het offensief over te gaan, meenen de Italianen den toestand In Tam bien te moeten consolldeeren. hetgeen de taak zal worden van maarschalk Bodogllo. Zoowel op militair als op diplomatiek ge bied neemt men dus even een afwachtend standpunt in De nieuwe bepalingen zijn gepubliceerd inzake den in- en uitvoer. De uitvoer van producten die Italië zelf noodig heeft is verboden, welke ook de bestemming is, eenige uitzonderlijke gevallen uitgezonderd. Betreffende den invoer, zijn de alge mene bepalingen bekend, SAN PEDRO (Callfornië). 19 November (A.N.P.) Een vakorganisatie van zeelieden heeft zich uitgesproken voor een volstrekt embargo op den uitvoer van wapenen en heeft gedreigd 'alle schepen, die wapenen voor Oost-Afrlka aan boord hebben, op de kust te zetten. ROME, 19 Nov. (Reuter) Evenals de aartsbisschop van Brindisi heeft ook de aartsbisschop van Messina aan de geloo- vigen van zijn bisdom een herderlijk schrijven gericht waarin hij zegt dat Juist Messina dat zoo dikwijls door aardbevin gen is geteisterd zijn schuld jegens het vaderland moet voldoen. Uit Egypte. KAIRO, 19 NoV. (Reuter) In sommige plaatsen hebben opnieuw samenscho lingen van studenten plaats De minister van onderwijs heeft er aan herinnerd dat studenten die deelnemen aan betoogingen of stakingen zich bloot stellen aan een gevangenisstraf van 9 maanden. KAIRO, 19 Nov. (Reuter). In een tele gram aan den secretaris-generaal van den Volkenbond laat Nahas pasja, de leider van de Wafd-partij een krachtig protest hooren tegen de rol van Groot-Brlttan- nië in Egypte, terwijl hij een beroep doet op den Volkenbond om als rechter op te treden tusschen een „onafhankelijken staat en een aanvallenden staat". Nahas pasja beschuldigt Groot-Brittan- nlë van een dubbel gelaat, het eene ge laat predikt te Genève den vrede en de rechtvaardigheid, terwijl het andere de onafhankelijkheid van Egypte aanvalt en bezit neemt van zijn havens en zijn grond gebied. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE RECORDS ERKEND. Ook de Indische records op de Ncderlandsche lijst. Naar wij vernemen heeft de record- commissie van den Koninklijken Neder- landschen Zwembond de volgende presta ties als Nederlandsche records erkend: 300 M. wisselslag, C. G. van Aalst (H. Z. en P. C Den Haag) in 4 min. 18.2 sec., gevestigd te Bergen op Zoom op 20 Juli 1935. 4 x 200 M. vrije slag estafette, Neptunus (Bandoeng) met de zwemmers Rauwendaal, Portier, Treffers en Stam, in 9 min. 57.3 s„ gevestigd te Bandoeng op 28 Juli 1935 400 M. vrije slag, A. H. Sipkema (H.P.C., Heemstede), in 5 min. 19.6 sec., gevestigd te Utrecht op 18 Augustus 1935. 5 x 50 M. vrije slag estafette, Triton (Batavia) met de zwemmers Salomons, Kode, Haassmann. Pley en v. d. Groen, in 2 min, 17.8 sec., op 25 Augustus 1935. 200 M. vrije slag, G. Treffers (Neptunus, Bandoeng), 2 min. 22.6 sec., gevestigd te Bandoeng op 31 Augustus 1935. 4 x 100 M. vrije slag estafette, H.P.C. (Heemstede) met de zwemmers Van Zadel, Sipkema, Kernper en Mooi. in 4 min. 19 s., gevestigd op 8 October 1935. 100 M. rugslag, J. C. Scheffer (D.J.K., Amsterdam), 1 min. 11.4 sec., gevestigd te Rotterdam op 13 October 1935. 200 M. rugslag, J. P. Metman (Het Y), in 2 min. 40.1 sec., gevestigd te Amster dam op 20 October 1935. 10 x 100 M. vrije slag estafette, Zwem- vereenlging Het Y. in 11 man. 8.8 sec., ge vestigd te Amsterdam op 20 October 1935. 500 M. vrije slag, P. Stam (Neptunus, Bandoeng), 6 min. 38,8 sec., gevestigd te Bandoeng op 20 October 1935. OM NOORD-CHINA, PEIPING. 19 Nov. (Reuter). Naar wordt medegedeeld, zal morgen of overmorgen de bond der provincies Kopel, Soenyoean SJihar en Sjantoen plechtig als zoodanig worden afgekondigd. Er zijn nog geen ijbzonderheden bekend inzake de orga nisatie van belastingen en de douane. Volgens inlichtingen van een zendeling uit Pelping is het onjuist, dat er onder de boeren in de provincie Soenyoean een opstand is uitgebroken. WASHINGTON, 19 Nov. (Reuter), - ln Amerikaansche regeeringskrlngen weigert men commentaar te leveren op den toe stand in China, maar men gelooft, dat deze toestand aan de regeering evenveel zorg baart als bij de bezetting van Mand sjoerije door Japansche troepen. PEKING, 19 Nov. (Reuter). Naar uit betrouwbare bron wordt vernomen heeft de leider der Japansch militaristische Beweging in China, aan de plaatselijke militaire autoriteiten ln Noord-China een ultimatum gesteld, waarin hij hun tot morgenmiddag den tijd laat voor een gunstig antwoord ten aanzien van het plan eener nieuwe autonome federatie. Daar op het oogenblik Japansche troe pen bij den Grooten Muur zijn geconcen treerd en den muur dreigen te over schrijden en Hopei binnen te rukken in- dien het autonome plan wordt verwor pen, zal 't antwoord zonder twijfel gun stig luiden. ZUID AFRIKA'S LUCHTMACHT WORDT UITGEBREID. PRETORIA, 19 Nov. (Reuter). De Zuld-Afrikaansche regeering heeft de ten uitvoerlegging van een vijfjaar-plan ter hand genomen voor sterke uitbreiding van de luchtstrijdkrachten. In dit programma is o.a. begrepen de aanschaffing van 250 vliegtuigen en de opleiding van 1000 pilo ten en 3000 mecaniciens. ERNSTIG ONGELUK IN FRANSCH OVERSTROOMINGSGEBIED. FAiRIJS, 19 Nov. (A.N.P.)In het over- stroomlngsgebied der Vendée heeft ach gisteravond een ernstig ongeluk voorge daan, dat vier personen het leven heelt gekost. Een boer uit de buurt van Fon> tenay-le-Comte wilde met zijn vrouw en vier kinderen, van 11 tot 22 jaren oud, met een boot zijn door het water omringde huis verlaten en zich begeven naar veiliger oorden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de kleine boot plotseling omgeslagen. De uit zes personen bestaande familie geraakte met have en goed te water. De boer zeli slaagde er in zijn vrouw te redden. De kin deren zijn evenwel verdronken. NOODWEER IN BOVEN-ITALIË. MILAAN, 19 Nov. (A.N.P.). Het is nog steeds buitengewoon slecht weer ln boven- Itallë. In het Zuidelijke voor-Alpen-gebied bied ln de provincie Belluno en in de Dolomieten, is zooveel sneeuw gevallen, dat verschillende verkeerswegen onderbroken werden. Op verschillende plaatsen ls de temperatuur tot beneden het vriespunt gedaald. In de plaats Sapada ligt de sneeuw 50 c.M. hoog. In de provincie Brescia werd tengevolge van den regenval der laatste dagen en door den hoogen waterstand aanzienlijke sohade aangericht. Te Cansinato zijn drie hulzen ingestort. Zes families zijn daklooe geraakt. 400 AUTOMOBILISTEN INGESNEEUWD, WILKES BARRE (Pennsylvania), 19 Nov. (A.N.P,). Door een hevige sneeuwjacht zijn ln de heuvels nabij Wilkes Barre 400 automobilisten ingesneeuwd. De wegen werden onbegaanbaar zoodat er een expeditie moest worden uitgezonden om de ingesneeuwden bij te staan. Vanuit vliegtuigen werden pakketjes met levens middelen geworpen voor de gedwongen kampeerders. FRAGMENT VAN HET EVANGELIE VAN JOANNES GEVONDEN? LONDEN. 19 November (A.N.P.). Onder een oude collectie van papyri in de John Ryiands Bibliotheek te Manchester is een papyrus gevonden, die wordt aangezien voor een fragment van een manuscript van het Evangelie van Joannes, Het frag ment zou het oudste zijn, dat ooit van den Bijbel is gevonden en den Codex Slnaïteus belangrijk in leeftijd overtreffen. De navolgende schepen zijn morgen radiotelegrafisch te bereiken via het kust- station Scheveningen Radio. Aldabl, Alphacca. Alpherat Alwakl. Ba- loeran. Costa Rica. Critnssen Dempo. Jon. van Oldenbarnevelt. Kota Agoenz, - Baroe, Kota Nopan, Marn. van St. A'oc gonde. Oranje Nassau Poelau Bras. Poeh" Roeblah Poelau Tello. van Rensselaer, Simon Bolivar. Spaarndam. Venezuela. Volendam. Behalve bovengenoemde passagiersscn pen zijn de meeste Nederlandsche vracn - schepen eveneens via Scheveningen Ka te bereiken, Telegrammen worden door al» graafkantoren en door Radio-Hon aangenomen. Kota Er is ook vandaag GOED NIEUWS in de advertentie* l t-l

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 2