ELTAX 666 THIJS IJS ZIT IN DE KNEL LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Dinsdag 19 November I935 BINNENLAND. RECHTZAKEN. qi flan's lin|ment DE SCHOENEN WORDEN DUURDER. Fabrikanten besluiten tot prijsverhooging met tien procent. Te Tilburg vergaderde gistermiddag de federatie van Ned. Schoenfabrikanten. Hoofdpunt der beraadslagingen vormde het voorstel om, in verband met de stij ging van de lederprljzen, de prijzen der schoenen te verhoogen. Uit de langdurige beraadslagingen bleek, dat als gevolg van de overproductie van schoenen en de onderlinge concurrentie de prijzen stukken lager waren komen te liggen dan die van voor den oorlog. De vrees werd uitgesporekn, dat als gevolg van de verminderde koopkracht het schoe- nenverbruik zou terugloopen. Daartegenover werd echter van andere zijde er op gewezen, dat uitgaande van het indexcijfer, de schoenenprijzen ln onrede lijke verhouding staan tot de levensmidde- lenpr ijzen. Met algemeene stemmen werd tenslotte besloten, de schoenenprijzen met ten min ste tien procent te verhoogen. De vaststelling van den datum, waarop deze verhooging zal ingaan, wordt over gelaten aan de prudentie der fabrikanten persoonlijk. KEMA NIET NAAR DELFT. Strijd van twee en een half jaar geëindigd ten gunste van Arnhem. Naar het Hbld. verneemt, heeft de Regeering besloten, om de Keurings dienst voor Eleetrotechnische Materialen (K.E.M.A.) te Arnhem te handhaven. De plannen, om niet op het landgoed Den Brink te Arnhem, maar in de om geving van Delft de K.E.M.A.-inrichtingen te bouwen, zijn daarmee van de baan. De Ministerraad heeft, naar het blad voorts verneemt, dit besluit genomen in verband met de plannen voor de oprichting van het Economlsch-Technologlsch Instituut voor Gelderland, waarvan de verwezen lijking vrij spoedig mag worden ver wacht. Voor een economisch-technologisch instituut is de aanwezigheid van de K.E.M.A. van de allergrootste beteekenis. De strijd, welke gevoerd is om de' plaats van de K.E.M.A. is thans geëindigd. Hij heeft twee en een half Jaar geduurd en is tenslotte uitgeloopen op het handhaven van de plaats, waar de K.E.M.A. zich aan vankelijk heeft gevestigd. ADJ. DIRECTEUR NED. VLIEGTUIGEN- FABRIEK. De benoeming van den heer J. E. van Tijen eerstdaags te verwachten. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de be noeming van den heer J. E. van Tijen, den bekenden sport- en zweefvlieger, als adjunct-directeur van de Nederlandsche Vliegtuigenfabriek i Fokker) heel spoedig te verwachten. De heer Van Tijen wordt dan benoemd als opvolger van ir. B. Stephan die dezer dagen naar Turkije ver trokken is om daar adviseur van de Turk- sehe luchtmacht te worden. De heer Van Tijen was zooals men weet, de eerste Nederlandsche vlieger die de solo-reis van Nederland naar Indië maakte. Bovendien is hij in verband met zijn tegenwoordige functie bij de Stoomvaart-Mij Nederland langen tijd reeds belast met het bestu- deeren van de mogelijkheid luchtschepen van het Zeppelin-type te gebruiken voor de verbinding tusschen moederland en koloniën. DE BOUW VAN DE VERKEERSBRCG OVER HET HOLLANDSCH DIEP. Morgen laatste betonstortingen voor de pijlers. De Amsterdamsche Ballastmaatschappij, aan welke maatschappij het bouwen van de pijlers en de landhoofden voor de ver- keersbrug over het Hollandsch Diep, nabij Moerdijk, is opgedragen, is thans zoo ver met het werk gevorderd, dat men ver wacht morgen het laatste beton te kunnen storten. Daarmee is de onderbouw van de brug dan zoover gereed, dat alle overspan ningen kunnen worden geplaatst. VERGADERING SIGARENMAKERSBONDEN. Te Utrecht is gisteravond een bespre king gehouden tusschen voorzitters en secretarissen van de belde werkgevers organisaties in de slgarenindustrie met vertegenwoordigers van de R.-K. en Chr. sigarenmakersbonden, zulks naar aanlei ding van het besluit van het congres van den R.-K. Tabaksbewerkers Bond op Za terdag Nadat de bezwaren van de zijde der werknemers waren uiteengezet werd nog over een en ander van gedachte gewis seld. waarbij van de zijde der werkgevers werd toegezegd de naar voren gekomen gedachte in eigen kring te zullen bespre ken. CONTINGENTEERING DWEILEN. In de „Staatscourant" van gisteravond is een K B gepubliceerd, waarbij de in voer van dweilen wordt gecontingenteerd. Deze contingenteering geldt voor zes maanden. Het percentage van den toege- stanen invoer ls bepaald op 80 van de waarde en het gewicht van de in de tijd vakken 1 November 1933 tot 1 Mei 1934 en 1 November 1934 tot 1 Mei 1935 ingevoer de partijen. DE POSTVLUCHTEN. De „Oeverzwaluw" is gisteravond te 19 pur op Schiphol geland. NEDERL. BOND VAN BEHANGERS- EN MEUBELMAKERS-PATROONS. In het Jaarbeursrestaurant te Utrecht is een buitengewone algemeene vergade ring van den Nederl Bond van Behan gers- en Meubelmakers-Patroons ge houden. De voorzitter, de heer G B. Rijke Jr. uit Amsterdam, opende de vergadering, waarvoor veel belangstelling bestond. In zijn woord van welkom herinnerde spr. in de eerste plaats aan het over lijden van den heer J. Cramer, die den bond zoovele laren en op zulk een uitne mende wtlze als secretaris gediend heeft. Uit de vele blijken van belangstelling bij zijn overlijden bleek od overtuigende wijze, welk een belangrijke plaats dit trouwe bondslid op velerlei terrein heeft ineenomen Hirena deelde de voorzitter mede. dat de vereadering was bijeengeroepen om verschillende maatregelen te treffen, waardoor het mogeliik zou zijn den bond een breederen grondslag te geven. Deze maatregelen zouden in de eerste plaats bestaan ir het wijzigen van statuten en hr'isheudelijk reglement Naar aanleiding van het overlijdensbe richt van den heer Ingenool. werd beslo ten bii te dragen aan het grafmonument, als blijk van waardeering voor het vele werk dat deze strüder voor de mldden- standsbelangen heeft verricht. Vervolgens werd aandacht eewijd aan een schrijven van de vereenlging „De Graafschap", waarin medewerking ver zocht werd voor een regeling met fabri kanten en grossiers ten aanzien van den detailverkooD van cocos-goederen. Dit voorstel had de volle Instemming der ver gadering, doch in de gegeven omstandig heden moest een nadere beslissing wor den aangehouden. Tenslotte las dp voorzitter een schrijven voor van de drie Middenstandsbonden, in-, zake een gemeenschappelijke reclame campagne, waarvan door de aanwezigen mpt belangstelling kennis werd genomen. Na-eenige bespreking werd overgegaan tot behandeling der statutenwijziging. De voorgestelde wijzigingen werden behou dens enkele veranderingen goedgekeurd. Van deze wijzigingen vermelden w'i o.a„ dat de bond voortaan den naam zal dTa- gen van Nederlandsche Bond van Pa troons in het Meubileeringshedriif" en dat „leden kunnen ziin zij, die hetzij als vak- patroon, hetzil als detailhandelaar in het meubileeringsbedrijf werkzaam zijn. voor eigen rekening zaken drijven en meerder jarig zijn, alsmede firma's en alle rechts personen. die naar den aard der be drijfsuitoefening tot de voornoemde branche kunnen worden gerekend". Op voorstel van den heer Frederiks, werd de behandeling van de wijziging van het huishoudelijk reglement uitgesteld tot de middagvergadering, wanneer de nieuwe leden aanwezig zouden zijn. BIJZ. VRIJW. LANDSTORM. In het Landstormhuis op den Bezuiden- houtscheweg te Den Haag had een bespre king plaats van den commandant van Zuid-Holland iWesti, res. majoor der Ja gers J. P. Boots met de plaatselijke leiders uit het gewest, die op een enkele uit zondering na uit alle 67 afdeelingen waren gekomen. Met hen waren aanwezig voorzitter en secretaris der gewestelijke commissie, de heeren L. G. Royaards, uit Den Haag. en res. kapitein D. J Karres, uit Wassenaar, zoomede de res. luitenant- kolonels G F van Hoogenhuyze. Den Haag. J. M. Kolff. Wassenaar, res. majoor mr. J. Gerrar, Den Haag. de res. kapiteins Kruis, Den Haag, Schol. Wassenaar, Lelstikow, Seheveningen. Van Tuyll, Den Haag, zoomede tal van luitenants, van wie wij noemen Verleun uit Alphen, Salet uit Delft en Raams uit Leiden. Na de bespreking werd een excursie ge houden naar het schietgebouw van de B.V.L. te Wassenaar. Vooraf werden de plaatselijke leiders op het kasteel Oud Wassenaar ontvangen door de plaatselijke landstormcommissie van Wassenaar. Bii deze ontvangst was mede aanwezig ds. P Bootsma. legerpredl- kant, te Wassenaar woonachtig. Op het kasteel Oud Wassenaar heeft de heer Th. H. Ruys, voorzitter van de plaat selijke commissie, bij ontstentenis van burgemeester Wiegman, die zeer tot zijn leedwezen verhinderd was aanwezig te zijn, allen hartelijk welkom geheeten. Straks zult gij, aldus spr., ons schiet gebouw bezoeken en er een onderlingen wedstrijd houden. Moge bii velen van u de wensch ontwaken ook in het bezit te komen van een eigen schietgebouw. Het voorbeeld van de B.V.L., afd. te Wasse naar, heeft navolging gevonden. Reeds zijn er dit jaar schietgebouwen verrezen te Schipluiden en te Bodegraven en a s. Zaterdag hoopt generaal Duymaer van Twist een openingswoord te spreken bij de opening van het eigen schietgebouw te 's-Gravenhage. Mogen deze voorbeelden navolging vinden en moge deze dag, zoo besloot, sorde tfboote kameraadschap in Zuid-Holland West. nog meer verstevigen. De heer Royaards heeft den heer Ruys dank gezegd en zi.in leedwezen betuigd, dat burgemeester Wiegman niet aanwezig kon zijn, omdat hij dezen ln den kring der leiders nog eens gaarne dank gezegd zou hebben voor het vele spr denkt aan schietgebouw en landdag dat hij voor het Instituut van den B V L. heeft gedaan. Nadat enkele ververschingen genuttigd waren vertrokken de aanwezigen ln auto bussen naar het schietgebouw. Res. kapitein J. Schol, plaatselijk leider van Wassenaar heeft enkele woorden ge sproken en technische wenken gegeven voor den bouw van schietgebouwen. Voor de ontvangst werd hij, na afloop van de wedstrijden, die een vlot verloop hadden, hartelijk toegesproken door res. luit. kolo nel G F van Hoogenhuyze. als oudste der plaatselijke leiders. De eerste vijf prijzen werden toegekend san de heeren P E v. Loeehem uit Noot dorp, J. van Katwijk uit Schiedam, P. Beunder uit Zwammerdam, A. Roggehand uit Overschle en J. van Roode uit Hille- gom. STATION ROTTERDAM DELFTSCHE POORT. Met ingang van 1 December a.s. wordt het station Rotterdam Delftsche Poort gesloten voor vrachtstukgoed (behalve douanegoedb ONEENIGHEID IN DE R. S. A. P. WIJ ontvangen het volgende communi qué: Op Zaterdag en Zondag j.l. is te Utrecht een huishoudelijk congres gehouden van de R.S.A.P. De aanleiding tot het beleggen van dit congres bestond uit gebleken meenings- verschlllen over het vraagstuk van de Vierde Internationale en de internatio nale verbindingen der partij. Dit mee- ningsverschil had aanleiding gegeven tot zóódanig optreden van den kant der te genover het partijbestuur staande leden, dat het P B. zich genoodzaakt had gezien 82 schorsingsbesluiten te nemen en in de groote steden, ln aansluiting hiermede, in te grijpen in het functionneeren van eenl- ge afdeelingen. In het huishoudelijk congres ls twee woordvoerders van de opposltioneeie stroo ming, den heeren J. Molenaar en Fr, v. d. Goes uit Den Haag dezelfde tijd gege ven voor uiteenzetting van het standpunt dezer oppositie en de verdediging van haar optreden, als aan den inleider van het P.B., den heer P. J. Schmidt. Nadat een groot aantal afdeelingen haar meening had kenbaar gemaakt, zijn de volgende beslissingen genomen 1. Goedkeuring van het beleid van het PB. betreffende onderteekening van den „Open Brief" aan alle revolutionnaire ar beiders-organisaties ten gunste van de voorbereiding der Vierde Internationale; het scheppen van organisatorische ver bindingen uitsluitend met die partijen, enz., die zich op den grondslag van dezen Open Brief plaatsen; het onderhouden van verbindingen met zulke groepeeringen, die zich in de rich ting van de Vierde Internationale ont wikkelen. 2. Verandering van de schorsingsbeslui ten van het P.B. ln royementsbesluiten en regeling van de voorwaarden omtrent den terugkeer tot de partij voor deze geroyeer- den en hun medestanders. 3. Het verbreken der organisatorische betrekkingen met de emigranten-leiding der Duitsche S.A.P. wegens haar aandeel in de verwekking van deze tegen het par tijbestuur gerichte oppositie. Deze beslissingen vielen met rond 2500 tegen 250 en 200 blanco stemmen Aan het P.B. werd door het congres opdracht gegeven, krachtig' op te treden tegen die leden der partij, die het door het congres veroordeelde optreden voortzetten. OPENING R.-K. ZEEMANSHUIS TE ROTTERDAM. In tegenwoordigheid van den burge meester, mr. P. Droogleever Fortuyn, en andere autoriteiten en tal van vooraan staande personen uit het scheepvaartbe drijf. heeft gistermiddag prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, minister van handel, nij verheid en scheepvaart, het nieuwe R.-K. Steemanshuis, huize Maria Sterre der Zee, op het Willemsplein te Rotterdam offi cieel geopend. HET ONTWERP-AUTOMATENWET. Het bondsbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft zich in een adres tot den voorzitter van den Ministerraad gewend, waarin melding wordt gemaakt van het feit. dat uit een aantal plaatsen in het land bij voortduring klachten komen, terzake overtredingen van de winkelsluitingswet, van welke overtredin gen de bonafide winkeliers en werkne mers de dupe worden. Voorts wordt als oorzaak van deze veel vuldige overtredingen aangegeven het ontbreken van een wet, regelende den verkoop per automaat, omdat door dit ontbreken het toezicht op de juiste na leving van de winkelsluiting vrijwel on mogelijk wordt gemaakt. Onder herinnering aan het per 28 Maart 1934 verschenen ontwerp-wet, re gelende den verkoop per automaat, van welk ontwerp na de verschijning van het voorloopig verslag op 17 Mei 1934 niets meer werd vernomen, verzoekt 't bonds bestuur ln het algemeen belang te willen bevorderen, dat het ontwerp-automaten- wet op korten termijn door de Tweede Kamer ln behandeling kan worden ge nomen. o VERSPREIDE BERICHTEN. Te Breda ls op 88-jarigen leeftijd overleden mr. J. W. A. M. baron van Lams- weerde. oud-officier van Justitie aldaar. Bil K B. is met ingang van 1 Decem ber de hoofdingenieur-directeur-titulair van den Rijkswaterstaat ir, P J. van Voorst Vader Jr te Haarlem benoemd tot hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in vasten dienst. Op 79-jarigen leeftijd ls ln Den Haag overleden de heer Th. G. G. Valette, oud lid van de Tweede Kamer. Bii Kon. Besluit zijn, ingaande 1 Dec., nonieuw benoemd tot. burgemeester: van Westdoro F. A. Hendriks»: van Heme- lumer Oldeohaert en Noordwolde J. Krol: van Eelde J. G. LegTo en van Maasniel F, A. H. Wackers. UIT NED. OOST-INDIE. HET VERGIFTIGDE BRUILOFTSMAAL. Vroegere verloofde der bruid verdacht. PADANG, 18 Nov. (Anetai. In verband met de vergiftigingszaak te Fort de Koek wordt nog gemeld, dat thans ln het Fort- de Kock-sche is aangehouden een vroe gere verloofde van de bruid. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Voor den politierechter stond terecht G, J. S. uit Lisse, wien ten laste was ge legd, dat hij een bedrag van f. 50 van zijn patroon, den heer J. N. L„ te Sant- poort had verduisterd. Verd. zou n.l. voor zichzelf een spoorweg-abonnement moe ten koopen. Zijn patroon had verd. dit bedrag voorgeschoten op z'n provisie Dit bedrag had verdachte ten eigen bate aangewend om schulden te betalen. De officier van Justitie eischte 3 weken ge vangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. tot 14 dagen gevangenisstraf. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Gistermorgen moest voor het Kanton gerecht alhier terecht staan Th. v. d. M„ tuinder te Katwiik. omdat hii zonder teelt- vergunning van de Landbouwcrisiscentrale op een land aan de Rooversbrug 300 roe bieten heeft geteeld. Op een vraag van het O.M. aan getuige W. hoeveel k.g. bleten waren geteeld en hoe groot de opbrengst was geweest, antwoordde getuige dat er 2000 k.g. waren geteeld en de opbrengst op het onvoordeellgst gerekend ongeveer f. 600 had bedragen. Het O.M. vond het een zeer ernstige overtreding, hit wilde rekening houden met de slechte uitkomsten in het land bouwbedrijf en eischte ln verband hiermee f. 100 boete of 1 maand hechtenis. De kantonrechter wees onmiddellijk vonnis en veroordeelde verdachte tot f. 50 boete of 20 dagen hechtenis. W. K. slager te Voorhout en H. A. G. slagersknecht te Leiden moesten terecht staan wegens ergerlijke dierenmishande ling. Op 30 September had W. K. te Voor hout een rund geslacht dat nog niet dood was geweest. Het O.M. eischte tegen den hoofddader K. f. 50 boete of 25 dagen hechtenis en tegen G. f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroor deelde K. tot f. 25 boete of 10 dagen hech tenis en G. tot f. 15 boete of 6 dagen hechtenis. H. K. kapper te Voorhout stond terecht, omdat hii ln zijn kapperszaak hoewel dit bii ministerieel besluit verboden is. een Duitschen kappersbediende heeft werk zaam gehad. Op een verzoek aan den directeur van den Arbeid in Den Haag was afwiizend beschikt en niettegenstaan de dit verzoek in Mei was afgewezen was de Duitsche bediende A. H. in October nog in de zaak werkzaam geweest. Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. G. H. D.. bleeker te Lelden stond terecht omdat hij op den Terweeweg onder Oegst- geest met zijn auto onvoorzichtig de tram baan had overgestoken, waardoor hii in botsing was gekomen met een tram die van Haarlem kwam. De conducteur B. de Rooij. die op deze tram als conducteur had dienst gedaan verklaarde dat hii de aanriiding zelf niet gezien had. maar wel gevoeld dat de wagenbestuurder krachtig geremd had Verdachte had geen fluit signalen van de tram gehoord en had ge meend nog vóór de tram te kunnen over steken Het O.M. eischte f. 20 boete of 10 dagen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde verdachte tot f. 25 boete of 10 dagen hechtenis. F. G. H. v B.. die niet was verschenen en G. W. B. uit Den Haag moesten te recht staan, omdat zii op den Rijnsburger - weg met hun auto's zeer onvoorzichtig had den gereden en het verkeer in gevaar hadden gebracht door het rechterverkeer niet den voorrang te verleenen waardoor een botsing tusschen beide auto's had plaats gehad. Eisch tegen beiden f. 20 boete of 8 dagen hecht. De kantonrechter ver oordeelde hen conform den eisch. RECLAME- Kil Alt U* .^n'Vaagi en na^»ik de «Plet riw sPler^ vetllct'4 dagto»ks\oan'6 *e-larmt brengt S ,s yeFN® eefsels. Sm ffl 11 n 6;j5Unlljke *P'er <#fmoeidWW' P Hik de. p„ plin en g86teni verdwijnen Pd N let"Va 5 8 VJrIJI zachtle^^^ JfM ÜLUHIl \J VERDRIJFT pijn G. H. R.. kweeker te Noordwijkerhcn moest terecht staan omdat hij zondi teeltvergunning van de Landbouwcrisis centrale op een land gelegen onder j Zllk Noordwllkerhout witlof had geteeld Het O.M. eischte f. 25 boete of 10 dage; hechtenis. De kantonrechter veroordeeld verdachte tot f.20 boete of 8 dagt hechtenis. A. D„ chauffeur te Den Haag en D. Cl M. chauffeur te Rijswük stonden terech omdat zii op 11 Augustus op den Leidsch weg tusschen Voorschoten en de Vink ma hun auto's de veiligheid van het verkee in gevaar hadden gebracht Eisch tege verdachte D. f. 25 boete of 10 daeen hecï tenis en tegen verdachte M. f.15 boete 8 dagen hechtenis. Uitspraak conform, A. L. uit Soest stond terecht omdat h op den Hooge Rijndijk onder Zoeterwoul hoewel de weg niet vrit was met ziin ast was doorgereden waardoor hij een boertt wagen met paard bespannen had aanga reden van den landbouwer J. P. K. Eis: f. 20 boete of 8 dagen hechtenis en ta wijzing f. 1 schadevergoeding. Uitspru conform. J. V. garagehouder stond terecht, omd! hij bij de Postbrug onder Sassenhelm k rechter verkeer geen voorrang had ie leend. waardoor een ernstige aut-obotsii gevolgd was met een auto van den ha van Leeuwen die van de Haanemmertral vaart richting Warmond kwam. Eisch f.: boete of 10 dagen hechtenis. Uitsprei conform. W. de R.. schipper uit den Haag stol terecht omdat hii met ziin salonboot Concurrent" op het Kagermeer zeer on voorzichtig en te hard had gevaren waai door hii een kano. waarin zich te h« C. uit Lelden had bevonden, onderstebove had gevaren. Het O.M. eischte f. 20 boete of 10 dage hechtenis. De kantonrechter veroordeelt verdachte conform den eisch. P H. uit Den Haag moest terecht staa omdat hii met een vrachtauto zeer e: voorzichtig heeft gereden en het vake] ernstig in gevaar heeft gebracht. Eischu boete of 10 dagen hechtenis. Uitspraa conform. RECLAME- SSl 8. Thijs was nu zeer verdroten in een heel klein hokje opge sloten en zat vol treurige gedachten zijn verder lot maar af te wachten. Straks wordt hij naar de markt gebracht zijn varkens- mond ontsnapte alreeds meen'ge klachtHeel valsch en laf is hij gevangen door heks Tani en haar man doch let eens op; ho wil ontsnappen en zich wreken.... als hij kan! Doch wanneer zal hij nog ooit gelegenheid tot zooiets krijgen? Het ziet er niet naaf uit dat eens zijn kansen zullen stijgen! De deur van Tani's hut gaat open; haar man, genaamd Klabbas, die 'n heel gemeene kerel was. komt 'r uit geloopen. Terwijl hij naar 't verdrietig Thijsje zag, plooide zijn mond tot een gemeene lach in zijn hand droeg hij een mand. „Wat komt die nare man hier doen?" dacht kwaad ons Thjjsjs tosa.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10