ENGELAND EN DE SANCTIES Jaargang ZATERDAG 16 NOVEMBER 1935 No. 23203 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Bureau Noordeiodsplejn «r Telefoonnummers voor STADSNIEUWS. Hoewel aan het front thans eenige heftige botsingen plaats vonden, beperkt de strijd zich in hoofdzaak toch nog tot schermutselingen. Engeland heeft bijzondere bepalingen getroffen om in- en uitvoer van goederen naar en uit Italië via de niet aan de sancties deelnemende staten tegen te gaan. Het voornaamste Nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD 30 ets. per regel voor advertenties nlt lelden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertenties 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk lager tarief. Kleine advertenties uitsluitend bi) vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - IflCajSo volgens postrecht. Voor opzending van brieven ho ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd z(Jnt per 3 maanden f. 2.35 per week f. 0.18 Franco per post f. 2 35 per 3 maanden portokosten.! (voor binnenland f. 0.80 per 3 mud.) Dit nummer bestaat uit ZES bladen EERSTE BLAD. DE ONTMOETING VAN HET CHRISTENDOM MET DE WERELDGODSDIENSTEN. Lezing van dr. H. Kraemer. Voor een zeer talrijk gehoor, waaronder I meerdere hoogleeraren, hield dr. H. Krae- mer. die momenteel met verlof in Neder- I land vertoeft, in het Klein-Auditorium der I Universiteit een voordracht over „De ont- I moering van het Christendom en de I Wereldgodsdiensten". I Het Christendom was van den aanvang ld een profetische religie, aldus spr., en I een profetische religie heeft men z.i. daar, I vaar de mensch aangegrepen door een Ipjddelijke werkelijkheid, zich gedrongen I ceroelt om daarvan getuigenis te geven. I Èen getuigende religie is agressief. Men I set dit ook bij den Islam. Het Christendom I is de strijdend-lijdende getuigenis en I levensgemeenschap. I De zending is het orgaan waarin in den Ituidigen tijd gesproken kan worden van leen ontmoeting tusschen Cristendom en I de wereldgodsdiensten. Zending behoort I lot hel Christendom zooals de adem- I taling tot het leven behoort. Het mlssle- I werk wordt zoowel in Christelijke als in I riet-Christelijke kringen met zeer groote I verdeeldheid beoordeeld. Sommige belijders I nn het werk noemen het een opdringen I r«n eigen inzicht en meening met slechts lacundair als goede resultaten de gevol- |[fn van maatschappelijken aard. I Spr. zegt dat wij in onzen tijd de derde Imtmoeting van het Ohistendom met de |i«reidgodsdiensten meemaken. De middel wen noemt spr. het incubatie-tijdperk den modernen tijd: toen brak een Ituwe levensoriëntatie baan, de Wester- llhe menschheid ging de wereld ontdek- ■kn, hetgeen gepaard ging met een groot Izheppingsvermogen. Deze creatieve drang Iop groote volkerengemeenschappen I in het Oosten, waar het leven was als een I njde verstilde zee, waar men met het I astessieve, het dynamische van het Westen lïuitrof. I De ontmoeting van Europa met hel I Oosten had een psychologisch redelijk- litligieus crisisgevaar ten gevolge. In de I wgen van het Oosten was de zending een I onderdeel van de Westersche penetratie; I liet wordt beoordeeld als uitingsvorm van IWestersch imperialisme. Dit odium rust lopde zending en daarmede heeft zij voort- Iarend te strijden. Het prestige voor de I Diiopeesche cultuur is in onze eeuw sterk hlgenomen; reeds vóór den wereldoorlog I was dat het geval. Vroeger voelde men in liet Oosten de moreele superioriteit, het |teef van waarde en waardigheid kon latect blijven. De betoovering brak ech- I ter naarmate in het Westen de verdeeld- lieid der inzichten grooter werd. En het lósten ging het Christendom meer in het I licht der agressie beschouwen met daar- I raast het ontstaan van meer zelfbewust- I rirding. De zending heeft thans door legen inhaerente geestelijke factoren haar Itaak te vervullen. De Westersche mogend heden hebben aanvankelijk vaak uit I vioniaal-polltieke overwegingen een vijan- 1 "Uge houding tegenover het zendlngswe- I zen aangenomen. 1 Spr. is blij, dat de verkondiging van het I Christendom op eigen geestelijke wieken I moet drijven. 1 Over de ontmoeting van het Christen- Mm met de religiën van de primitieven, Wals in Afrika, wil spr. het niet hebben. Dit is een belangwekkend gebied op zich- I taf. Hier komt ter sprake de ontmoeting I 'an het Christendom met den Islam en 1 Boeddhisme, met Hindoeïsme en Confu- I vanisme. Een groot verschil met de ont- I ttoetlng met primitieve religiën is, dat het I jjer godsdiensten betreft die ook werf- I wÜ?' hebben, terwijl bij Islam en I Boeddhisme zelfs van missionaire gods- I Wensten gesproken moet worden. Bij de I primitieve religien is de weg naar het uni- terseele versperd. Bij de eerste ontmoe- I tff in begin 19e eeuw van het Christen- I «in met de religiën van het Oosten was 1f: r.og weinig vermoeden van de diepe hjsheden van deze Oostersche godsdien- ai. Toen de Christelijke Kerk met haar Hiding begon, kwam deze kerk voor de Gaarste confrontatie te staan. ontmoeting van hèt Christendom bet de wereldgodsdiensten, heeft niet al- «n een verdiepte kennis van die religiën Sebracht, doch ook een fundamenteel be- Pip van het ware Christen-zijn. Grooter tennis van deze godsdiensten maakte potidiger bestrijding dan de aanvankelijk "Wftvlakkige mogelijk. Het streven is de confrontatie van het Christendom met -e wereldgodsdiensten te bevorderen. Er Is oor de ontmoeting beweging gekomen in tv. ï°°te Oostersche godsdienstenwereld. «Oostersche godsdiensten zijn opnieuw smeltkroes, aldus spr.; wat. het ein- ,v van za^ z«h is nog niet bij bena- ;„"nS. te zeggen, wel is het Oosten een "(listige bewogen wereld, itn? Oosten leven duizenden in een ,e verbondenheid Met een stille ver eng voor het Christendom. Zij gaan alle OPENING TENTOONSTELLING LAKENHAL. smeltkroes, aldus eindigde spr., zoo- I Üpl CWVAUO CU éi. i Christendom als de wereldgods- iï En de P°sitie van het Christen- Iin Europa zal in de toekomst ten I samenhangen met de positie van ^Christendom in de toekomst in het Hollandsche Kunstenaarskring. Gistermiddag te kwart over vier vond in de Lakenhal onder auspiciën der Leid- sche Kunstvereeniging de opening van bovengenoemde tentoonstelling plaats. De plechtigheid mocht zich verheugen in een druk bezoek. Onder de aanwezigen merk ten wij o.a. op: den wethouder mr. A. Tepe, als voorzitter, en de heeren Rosier, Groeneveld en Manders, resp. secretaris en leden van de Commissie voor de La kenhal. Verder noemen wij den heer A. Coert, directeur van ons Stedelijk Mu seum; mr J. J. Slagter en mevr. M C. Bicker Caarten, voorzitter en secretaresse van de Leidsche Kunstvereeniging, eenige bestuursleden van „De Kunst om de Kunst", as de heeren Van Doom, Hul- stijn en Verkoren; de beelhouwer J. Polet als voorzitter van den Hollandsche Kun stenaarskring en ten slotte van de expo santen: mevr. Elza Berg, en de heeren A. Colnot, Hildo Krop, Harrie Kuyten, H. Wezelaar en Piet van Wijngaerdt. Mr. J. J. Slagter sprak een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en speciaal tot mr Tepe, die in zijn kwali teit van voorzitter van de Commissie voor de Lakenhal, voor het eerst de opening eener tentoonstelling bijwoont. Spreker herinnert aan de groote be langstelling van den vorigen commissie- praeses, onzen burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en hoopt, dat de Leidsche Kunstvereeniging voor hare ten toonstellingen van mr. Tepe dezelfde warme belangstelling moge ondervinden. Hier zij hem al dadelijk dank gebracht voor het welwillend ter beschikking stel len van de tentoonstellingszalen. Ook brengt spreker dank aan den directeur, den heer A. Coert voor de zeer op prijs gestelde medewerking, welke hij weer verleende. Hierna voerde de heer J. Polet het woord en bracht eveneens dank aan mr. Tepe en de overige leden van de Commissie voor de Lakenhal. Hun aanwezigheid wordt aangemerkt als een officieel erkennen. Het is een voorrecht en voor ons van groot belang in de geboorteplaats van Rembrandt te mogen uitkomen met ons werk. Moge de belangstelling blijven voor de kunst. Dat geeft steun aan de promi nente figuren uit de kunstwereld, die in dezen verscheurden materialistischen tijd het ideaal hoog houden. Ten slotte nam mr. Tepe nog even het woord. Spreker had vernomen, dat het geen usance was dat de voorzitter der Commissie voor de Lakenhal bij gelegen-, heden als deze het woord voerde. Er is hem echter door twee voorzitters het welkom toegeroepen en hij wilde die intentie niet onbeantwoord laten. In de eerste plaats hoopt hij in staat en bij machte te zijn de groote belangstelling te benaderen, die de Burgemeester steeds als zijn voorganger aan den dag heeft gelegd. In de tweede plaats hoopt hij. dat deze eerste tentoonstelling van dezen winter een groot succes moge worden. Hierna werd de tentoonstelling bezich tigd, die inderdaad van groote betee- kenis is. Wij komen er op terug. A R. STUDIE- EN PROPAGANDACLUB. Gisteravond is na een rede van den heer Warnaar, burgemeester van Hazerswoude, op initiatief van het Partijbureau der A R Kiesvereen. „Nederland en Oranje" een anti-revolutionaire studie- en propa- gandaclub opgericht. Tot voorzitter werd gekozen de heer J. J. van Seventer en als leden van het bestuur de heeren W. Bree- derveld, J. v. Venetiën Jr. en A. J. Mulder. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candïdaatsexamen rechtsgeleerdheid de heeren P. J. W. Bij- nen (Den Haag), G. Drayer (Suawoude, Fr.) en L. Davidson (Scheveningen) en voor het candidaats-examen theologie de heeren A. van Blemen (Lelden) en D. van der Ent Braat Voorschoten Voor het alhier afgenomen examen van apothekers-assistent zijn geslaagd de dames C. J. Rotteveel (Sassenheim), A. C. Brunt (Rotterdam l en H. G. M. Hustinx .(Potterdam). HET BEGINSEL DER REFORMATIE. Lezing van prof. dr. A. H. de Hartog. In de dichtbezette Hooglandsche Kerk heeft gisteravond op uitnoodiging van de Evangelische Maatschappij prof. dr. A. H. de Hartog van Amsterdam gesproken over „Het beginsel der Reformatie". Na gebed van dr. J. Riemens verkreeg prof. De Hartog gelegenheid zijn rede uit. te spreken. Spr. zette allereerst uiteen, dat om streeks 1500 een geest der vrijheid kwam opzetten, een vrijheid die ook opstak in de reformatie. In de reformatie trad Gods Woord op den voorgrond. Het werd ver- norjien als het geklank van den eeuwigen God. Wij, aldus spr., die in 1935 leven, zullen ook goed verstaan hetgeen Gods Woord beteekent. Gods Woord, dat het al-bemid delend woord is, waardoor alles is ge schapen, Is de kracht van onze kracht, het licht van ons licht. Wijsheid, schoon heid, goedheid, redelijkheid en nog heel veel meer ls door Gods Woord bemiddeld. Wanneer nu dit Woord verder door breekt. dan is het ook het heilslicht, dat in de duistere wereld schijnt. Behalve dat dit Woord scheppend en verlichtend werkt, werkt het ook wederbarend. De energie-stroom zal als een Gods rivier moeten voortvloeien opdat wij vol worden van dit Woord. Dan verstaan wij ook de woorden uit het Johannes-evan- gelie: Het Woord is vleesch geworden. Gods Woord wordt wel verkondigd, heid. Wijzende op de heerlijkheid der hervor ming, zeide spr., dat wij ons deze heer lijkheid zullen moeten toeëigenen en re- formeerend op ons moeten laten inwer ken. Staat het beginsel der reformatie aldus in Gods Woord, het beginsel des Geestes is eveneens onlosmakelijk daaraan ver bonden. Woord en Geest hooren bij elkander. Gods Woord wordt wel verkondigd, maar maar zoo vaak wordt hierin de tintelende Geest gemist. Wij zullen het Woord Gods beleven door den Geest. De Heilige Geest zal in het hart moeten getuigen, dat het Woord waarachtig is. Wij zullen het moeten verstaan, dat de Geest ons moet wederbaren, dan eerst wordt de bijbel doorzichtig. De Heilige Geest verlicht, vertroost en inspireert ons. Woord en Geest zullen ons in het lichaam moeten varen, dan zullen wij zien, dat de zon der gerechtigheid is op gegaan. Nadat prof. De Hartog nog aangetoond had, dat wij in het beginsel der refor matie Gods Woord en Geest hebben ge kregen en deze het zijn, die de Kerk ver wekken, eindigde hij met een ernstige op wekking om in ons eerst Gods geest te laten doorwerken De samenkomst, welke o.m. door wet houder Splinter, enkele professoren, pre dikanten en gemeenteraadsleden werd bij gewoond. werd besloten met het zingen van Ps. 72 11 en gebed van prof. D? Hartog. o VERBLINDENDE VERLICHTING RIJWIELLANTAARNS. Geen zoeklichten aan het rijwiel. Het wielrijdend publiek wordt er aan herinnerd de fietslantaarn zoodanig te stellen, dat de lichtbundel enkele meters voor het rijwiel den grond raakt. Steeds weer blijkt, dat vele lantaarns de licht bundels horizontaal of bijkans horizontaal naar voren werpen. Het tegemoet komend verkeer ondervindt door deze verblinding veel hinder. Waarom zoudt ge een verlichting voeren als een zoeklicht? De straatverlichting is voldoende te achten en behoeft ge deze niet een handje te helpen- Ongetwijfeld zijn velen zich niet bewust van het gevaar dat ze door te scherpe ver lichting veroorzaken, om de eenvoudige reden, dat het nimmer voorkwam, dat ze door den lichtbundel van hun eigen on juist gestelde lantaarn werden getroffen. Voor hen ln 't bijzonder geldt deze waarschuwing: Zorgt dat uw verlichting niet verblindt controleert telkens den stand van uw lantaarn. En voor allen geldt de regel: .Wat gij niet wilt. dat u geschiedt, Dqpt dat ook een ander niet". ZILVEREN JUBILEUM J. P. KOUWENBERG. Heden herdenkt de heer J P. Kouwen- berg. gasfitter bij de Stedelijke Lichtfa brieken. den dag. waarop hij vóór 25 jaren bii dit bedrijf in dienst trad. Zooals gebruikelijk werd de jubilaris hedenmorgen eerst ontvangen door de directie, waarbij ook tegenwoordig was de chef van de afd. Gasdistributie De direc teur wenschte hem in een hartelijke toe spraak geluk met zijn zilveren ambtsjubi leum daarbij den wensch uitsprekende, dat hli zijn verdere dienstjaren met de zelfde opgewektheid en ijver mocht door brengen. Hierop volgde een meer intieme huldi ging door de collega's het gezamenlijke werklieden-personeel van de Gasdistributie Ook zij hadden zich voorgenomen er voor te zorgen, dat de jubilaris nog lang aan dezen feestdag met genoegen zou kunnen terugdenken. Ongetwijfeld ziin ze hierin geslaagd. De jubilaris met zijn echtgenoote werden ln de feestelijk versierde fitteri.i ontvan gen, alwaar voor zoover mogelijk het per soneel zich had verzameld, om aan de huldiging deel te nemen. Na de algenreene verwelkoming nam een der collega's, de fitter W. Dool het woord en vertolkte in een geestige toespraak de gelukwenschen van de aanwezigen. Als blijvende herinne ring bood hii daarbij aan een mooie lamp en een rookstoel. Ten zeerste verrast door deze blijken van collegialiteit bedankte de jubilaris voor de hem gebrachte hulde en de aangeboden geschenken, waarna de aanwezigen gele genheid hadden den jubilaris persoonlijk de hand te drukken. Na korten tijd vertrok de jubilaris en zijn echtgenoote weer huiswaarts teneinde dezen feestdag verder in huiseliiken kring door te brengen. REISIMPRESSES UIT AMERIKA. Lezing van den heer Jan Teders, In den omvangrijken, doch niettemin intiemen kring van het personeel der Stedelijke Lichtfabrieken heeft gisteravond de organisator van de in 1930 alhier ge houden electriciteitstentoonstelling de heer Jan Teders uit Amsterdam een causerie gehouden over zijn verblijf in Amerika. De avond, welke o.a werd bijgewoond door den heer H. A. Vriend, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs, werd met een kort woord geopend door den directeur der Lichtfabrieken, den heer ir. G. L. van Klinkenberg. De heer Teders, hierna het woord ver krijgend wees erop hoe hii. als gewoon toerist in Amerika vertoevend, grooteliiks geïmponeerd is geworden door het ont zaglijke werk van den bouw van den Boulderdam in de staten Arizona en Nevada. Spr wees allereerst op het fundamen teel verschil tusschen den algemeenen toe stand in Amerika en in West-Europa dat z.i. is gelegen in het feit. dat de Vereenig- de Staten een economisch onafhankelijk geheel vormen en de Europeesche staten niet. Het is de groote verdienste van pre sident Roosevelt, dat hii door de vorming van zijn .New Deal" algemeen het besef heeft doen doordringen dat de Ameri- kaansche gemeenschap uiteindelijk voor zich zelf moet zorgen. Een der middelen daartoe is door het uitbreiden op groote schaal van irrigatie- werken en opvoering der electrische energie het levenspeil te doen stiigen. Daardoor wordt niet alleen de werkloos heid bestreden, doch wordt het tevens mogelijk de loonen te verlagen, aangezien het arbeidsfront door deze werkverruiming wordt verbreed. Komende tot zijn eigenlijk onderwerp, zeide spr. dat bii den Boulderdam in de Coloradorivier een hoogspanningsnet is aangelegd met een spanning van 275.000 volt d.i de hoogste ter wereld. Vandaar loopt een leiding naar Zuid-Californie over een lengte van 388 K.M Spr. vertelde daarna verschillende tech nische bijzonderheden van andere aroote werken van een voor onze begrippen gi- gantischen omvang en illustreerde een en ander met lantaarnplaatjes. Na de pauze liet sur. nog een viertal films zien o.a. van den Boulderdam het Panama-kanaal, den Niagara-waterval en verschalende nationale parken zooals het bekende Yellowstone het Zion en het Yocemit?oark. Ir. van Klinkenberg dankte den spreker voor ziin interessante voordracht. LEIDSCH STUDENTEN TOONEEL. Het Leidsch Studenten-Tooneel is voor nemens op Woensdag 11 December de eerste opvoering hier te lande te geven van het stuk „Judas", van den Italiaan- schen schrijver Ratti, in de vertaling van 'mejuffr. L. Bierens de Haan. De regie is in handen van den heer Ed. Verkade. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. Wijziging: M. Brouwer, Galgewater 10, Leiden. Melk handelaar. Uittredend eigenaar: M. Brou wer Sr. Nieuwe egelnaar: M. Brouwer Jr. BINNENLAND Het gevaar der wolhandkrab voor de binnenvisscherij. (3e Blad). Het beleid van den minister van Justitie; memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. (3e Blad). Voorloopig verslag der Tweede Kamer, over het landbouwcrisisbeleid. (Landbouw, 4e Blad). Een fonds van 50 millioen gulden ter versterking van onze weermacht. (Binnen land, 3e Blad). Mr. L. A. Ries is benoemd tot thesau rier-generaal van Financiën. (Binnenland, 3e Blad). Vergadering van Pro Juventute te Utrecht. (Binnenland, 3e Blad). De zaak van het Paleis, voor Volksvlijt; de ex-directeur tot Z'/t jaar en de ex-com missaris tot 1 jaar en 9 maanden gevan genisstraf veroordeeld. (Rechtzaken le BI.), BUITENLAND. 1 Engeland beperkt op bijzondere wijze den in- en uitvoer naar en uit Italië. (3e Blad). Overwinning der Engelsche regeering aan de stembus. (Buitenland, le Blad). De onafhankelijkheid van Noord-China geproclameerd. (Buitenland, le Blad), ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Automobilisten, motorrijders en trambestuurders, helpt mede het stadsrumoer te bestrijden. Veilig verkeer is ook heel wel mogelijk zonder een permanent gebruik van uw claxon. UIT HET POLITIERAPPORT. Bij een huiselijken twist in het Haag- weg-kwartier tusschen den 42-jarigen J. van 't S. en zijn 19-jarigen zoon is de 45-jarige vrouw des huizes, die tusschen- beide wilde komen, toen haar echtgenoot zijn zoon met een mes bedreigde, vrij ernstig aan beide handen verwond. De Eerste Hulpdienst bracht haar naar het Academisch Ziekenhuis. Een tweede steekpartij -had gisteravond tezelfder tijd plaats in de roef van een motorschuit, liggende aan de Bloemmarkt. Hier waren twee schippersknechtjes, de 19-jarige W. K. en de 17-jarige J. v. d. M. aan het stoeien. Op een zeker oogenblik gaf K. aan v. d. M. een stomp tegen zijn neus, waarop deze zoodanig in woede ont stak. dat hij een aardappelmesje greep en daarmede in het wilde weg begon te steken. K. werd door een steek in de rechterzijde getroffen en moest eveneens naar het Academisch Ziekenhuis worden overgebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Hedenmorgen was zijn toe stand goed. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot het kantoor van den houthandel der firma K. en W. aan de Mare. Er wordt een klein bedrag aan wisselgeld! vermist. Bij den stalhouder Dieben zijn twee schapen en een kalf geschut, die op da markt waren achtergebleven. Onze stadgenoot de heer J. L. Springer, theologisch candidaat alhier, ontving toe zegging van beroep van de Ned. Herv, Gemeente te Blankenham (Ov.), De directeur-generaal van den Rijks waterstaat te Den Haag heeft aan de N.V, Werninks Betonmaatschappij alhier den bouw opgedragen van een brug over de Gouwe nabij Waddinxveen, voor de somma van f. 296.000. Aan de N.V. Wernink's Tennis- vloeren alhier is opgedragen het leggen van 12 tennisbanen op het Nenijtoterrèin te Rotterdiam.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1