De wolhandkrab bedreigt onze visscherij. SCHERMUTSELINGEN AAN HET FRONT. Oorlog of vrede in Europa? LEIDSCH DAGBLAD - Derde Blad Zaterdag 16 November 1935 Een afdoend bestrijdingsmiddel nog niet gevonden. vIJN/T IN UITEREN. GEVEILDE PERCEELEN. De slag bij Azbi. Waarover de Groote Fascistische Raad zal beraadslagen. FAILLISSEMENTEN. BURG. STAND VAN LEIDEN (Van onzen reisredacteur). Hoe komt een ln een zeker deel van de wereld lnheemsche diersoort, soms plotse ling ergens anders te voorschijn, ln een omgeving, waar men haar te voren nog nimmer gezien had? De Chlneesche wol handkrab. die (de naam zegt het reeds) ln de binnenwateren van Oost-Azlë thuis hoort en daar een gewoon verschijnsel ls, dat tot ongerustheid weinig aanleiding geeft, ls in 1912 eensklaps in Duitschland gesignaleerd. Een schip, dat ln China bal- lastwater had ingenomen en dit weer in Duitschland geloost heeft, ls vermoedelijk de overbrenger geweest van enkele kleine exemplaren, die in Europa een Idealen voedingsbodem vonden. Zeer snel verme nigvuldigden de dieren zich, zoodat sedert 1926 het aantal vondsten gestadig toenam en men van een ware plaag kon spreken. In 1931 voor het eerst in Nederland gevonden. Die plaag heeft zich over de aangren zende gebieden uitgebreid en in 1931 werd de wolhandkrab op twee verschillende plaatsen ln Nederland ontdekt. Later wer den ook exemplaren in Zweden gesigna leerd. De toeneming geschiedde ook ln Nederland met ontrustbarende snelheid en sedert het vorige jaar ls er. wat som mige streken van ons land betreft, even eens van een plaag sprake Speciaal de provincies Groningen en Friesland vor men het terrein van deze dieren, doch zij komen ook elders voor en eigenlijk ls er geen enkele provincie, misschien met uit zondering van Limburg, waar zij niet zijn aangetroffen. Het onrustbarende is, dat de uitbreiding nog geenszins tot staan schijnt te zijn gekomen en aan den an deren kant. dat een afdoend bestrijdings middel evenmin is gevonden. De Groningsche doctorandus ln de bio logie. de heer L. F. Kamps uit Noordhorn, heeft de wolhandkrab tot een speciaal on derdeel van zijn studie gekozen en ls nu onder leiding van prof. dr. E. Hazelhoff en den hoofdassistent van het Groning sche zoölogische laboratorium, dr. J. P. Otto, bezig met de bestudeering van de levenswijze dezer dieren, om langs dezen weg ook bestrijdingsmiddelen te vinden, die deze plaag hier te lande kunnen ver minderen Het gemeentebestuur van Ui- rum heeft hem de beschikking gegeven over een leegstaand lokaal van de open bare lagere school te Zoutkamp, waar hij een laboratorium heeft ingericht en met behulp van de hem door de vlsschersbe- volking verschafte gegevens deze voor Ne derland nieuwe diersoort bestudeert Te midden van zijn werkzaamheden hebben wij den heer Kamps eens opgezocht en hij heeft ons uitvoerig voorgelicht over den aard van deze vreemde dierlijke in vasie, welke voor ons land zulke beden kelijke gevolgen heeft. In hooge mate schadelijk. De schade, die deze dieren aanrichten, ls tweeërlei: zij benadeelen de visscherij op zeer ernstige wijze en beschadigen de onbeschoeide kanaaloevers, waardoor deze verzakken en instorten. De wolhandkrab- ben hebben hun naam te danken aan het feit dat bij volwassen dieren de scharen met een wolligen haardos bedekt zijn; de jongere exemplaren zijn op het eerste ge zicht nauwelijks van de gewone hier ln heemsche krabben te onderscheiden. Zij leven in de binnenwateren, doch paren in zout water, waar 't wijfje met haar drie honderd- tot negenhonderdduizend eieren onder de schaal blijft rond kruipen, tot dat de jongen worden geboren. Deze trek ken in groote ploegen in het voorjaar weer landinwaarts en groeien in de rivieren en kanalen op tot geslachtsrijpheid, waar naar weer de trek naar zee ontstaat. De paartijd is ongeveer gelijk aan doe van de paling en de pallngvisschers hebben er dan ook in ergste mate de nadeelen van ondervonden. Als alle krabben zijn ook deze zeer vraatzuchtig; ze zijn een zware voedselconcurrent voor den vischstand. doch er schijnt gelukkig geen sprake van te zijn, dat ze ook visschen of vischkuit eten. Veel vischtuig wordt vernield. Veel ernstiger is evenwel de schade, die de wolhandkrabben aan het vischtuig toe brengen. Tegelijk met de paling komen ze de fuiken binnen en deze vernielen ze met hun scherpe doornen en pooten, zoodat de netten slijten en er gaten inkomen, waaruit de visch ontsnapt. Een visscher vertelde ons, dat hij alleen aan zijn fuiken dit seizoen wel voor f. 100 schade had ge leden. Bovendien beschadigen de dieren de visch, die daardoor aan infectieziekten blootstaat en ook overigens sterk in waar de vermindert. Met het verwijderen der krabben gaat voor de visschers veel tijd verloren, zoodat de vangst er onder lijdt. Dat is in sterker mate het gevolg bij de schakelvisschers, die met dunne netten werken, waarin de krabben verward raken. Deze netten kunnen ze gemakkelijk met hun scharen kapot maken, terwijl ook het los maken voorzichtig moet gebeuren, waardoor de gevangen visch gelegenheid krijgt uit het net te ontsnappen. De dob- bervisschers en de hengelaars zien hun aas door de vraatzuchtige dieren opgege ten, zoodat ze ondanks veel geduld wei nig vangen. En wat de zeevisscherij be treft, de garnalenvisschers krijgen ook wolhandkrabben in hun netten, waaruit ze minder gemakkelijk en ook weer ten koste van veel tijd verwijderd kunnen wor den. Dan is er de oeverbeschadiging. De schaal van de krabben kan in de groei periode der dieren niet uitzetten en daar om vervellen ze enkele malen op gezette tijden. Wanneer ze uit hun oude huid zijn gekropen, is hun nieuwe omhulsel niet da delijk hard, zoodat ze korten tijd vrijwel weerloos zijn. Om in die perioden tegen aanvallen en onzachte aanrakingen ge vrijwaard te zijn, graven ze. juist ter hoog te van het wateroppervlak, gangen in de zijwanden van den oever, tot wel een armslengte diep. Deze gaten verzwakken de oevers, zoodat ze tegen den golfslag van voorbijvarende schepen of tegen ijs gang niet bestand blijken en op den duur instorten. Dat brengt extra kosten mee voor uitbaggering en herstel. Bij beschoei- de oevers heeft men daar geen last van, maar de meeste binnenwateren in ons land zijn over groote afstanden niet van een beschoeiing voorzien. De krabben werden zelfs in huis aangetroffen. Dat er dus iets tegen deze zeer schade lijke dieren, wier aantal zich nog maar steeds onrustbarend uitbreidt, moet wor den gedaan, staat vast. De heer Kamps zoekt in samenwerking met de leiding van de hoofdafdeeling zoetwatervisscherij der Nederlandsche heidemaatschappij en met den heer J. Bangma te Leeuwarden, tech nisch opziener der visscherijen. naar mid delen om deze uitbreiding tegen te gaan en zoo mogelijk aan deze plaag een eind te maken. Daarbij moet natuurlijk reke ning worden gehouden met de scheep vaart-belangen, zoodat een afsluiting te gen den trek naar of uit zee niet mogelijk is. Bij hinderpalen kruipen de dieren soms bovendien over land en ze zijn in Zout kamp zelfs in een café aangetroffen en in een woonhuis in een bed! Jammer is, dat voor deze onderzoekingen, die toch zoo zeer in het belang zijn van waterstaat en visscherij, zoo weinig geld beschikbaar is; het moet uit allerlei potjes worden bijeen geschraapt en de overheid weigert nog maar steeds een zoozeer gewenschte sub sidie. Dat de schade voor de visscherij niet gering is, bewijst wel de omstandig heid. dat palingvisschers in één nacht uit één stel fuiken soms wel vijf zakken vol krabben halen, die dan natuurlijk worden vernietigd. Maar wat beteekent deze hoe veelheid bij de groote vruchtbaarheid en den veelvuldigen toevloed dezer dieren! Zeer moeilijke bestrijding. Een afdoend bestrijdingsmiddel is nog niet gevonden. De heer Kamps heeft en kele vangtoestellen ontworpen, doch de hooge. eraan verbonden kosten hebben tot nu toe verhinderd, er in de praktijk proe ven mee te nemen. Een vernietiging der krabben langs Electrischen weg heeft in de praktijk ook bezwaren, al zou er mis schien iets mee bereikt kunnen worden. De palingvisschers zijn geholpen door de plaatsing van een keernetje voorin de fuik. waar de paling doorheen glipt en de groote krabben voor blijven zitten. De helft van de fuiken in de bedreigde stre ken is er van voorzien en men vindt er veel baat bij. In Duitschland vangt men de jonge krabben, die uit zee komen en een afstand over land afleggen, omdat ze tegen den sterken stroom in de rivieren niet opgewassen zijn, door diepe kuilen met gladde wanden in hun weg te ma ken; dat helpt hier niet, omdat van zoo'n sterke strooming hier geen sprake is en dus de krabben in het water blijven. De kleinen zijn op den trek niet te vangen, men moet zich hier bepalen tot de groo- ten. die naar zee gaan. Meestal corrigeert de natuur bij zulke plagen zich zelf door er vijanden tegen over te plaatsen. Dit zou men kunnen sti- muleeren,.indien men de natuurlijke vijanden kende. Wel weet men dat ooie vaars en reigers levende krabben vangen maar hun honger is niet groot genoeg om het aantal afdoende te verminderen. Een infectie door bacteriën, schimmels of pa rasieten. die een massasterfte tengevolge kan hebben, kent men niet. De dieren zijn hier in een voor hen uiterst gunstlgen toestand gekomen, zonder hun natuurlijke vijanden als die tenminste bestaan mee te nemen. In China schijnen ze soms ook in grooten getale voor te komen; liet is tenminste bekend, dat de regeering daar eens een heele rivier naar krabben heeft laten afvisschen, een maatregel, die hier niet kan worden toegepast. De ver mindering, die men sommige jaren waar neemt en die thans ook weer uit Duitsch land gemeld wordt, is vermoedelijk te wijten aan jaarlijksche schommelingen; ■wanneer een bepaalde jaargang over- heerscht, zal het aantal sterk verminderd lijken als deze naar zee ls getrokken, doch daarna komen de dieren in nog grooter getale terug. De gevangen krabben leveren weinig voordeel op. Als vee- en varkensvoer ble ken ze in gemalen toestand onbruikbaar en nu neemt een vlschmeelfabrlek er proeven mee, Het vleesch van de scharen is eetbaar en smaakt als kreeft, doch vooi een behoorlijke afname voor menschelijke consumptie zijn deze scharen te klein. Er is dus, om zoo te zeggen, van menschelijk standpunt bezien geen goeds van de die ren te vertellen en het beangstigende is juist, dat zij zich kwantitatief zoowel als geografisch maar voortdurend uitbreiden. Wanneer er geen wonder gebeurt, dreigt de wolhandkrap een ramp voor onze vis scherij te worden. NIEUWE UITGAVEN. Bij de drukkerij Emmink te Batavia ls een werkje, getiteld „Wrange Schetsen", een complicatie met een ruim tienjarig Volksraaddebat, door C. J. van Lonkhuy- zen, verschenen. Het behandelt achtereen volgens: Werkloozenzorg, Zondagsrust, Ons Schepelingenrecht. Ongevallenregeling, Het loon der grijsheid en Het kantoor van arbeid. Wij ontvingen de nieuwe prospectus „Harz im Winter", een keurig geïllustreerd boekje dat de schoonheid van den Harz gedurende den winter in beeld brengt en alle mogelijke inlichtingen verschaft aan wie er een reisje heen wil maken. De prospectus ls tegen portokosten te verkrijgen bij het Landesfremden- verkehrsverband Harz, te Braunschweig, (Postschliessfach 336). Ten overstaan van den notaris B. H. Stumpel te Lelden: Huis en erf met afz. bovenwoning. Pres. Steijnstraat 9/9a, in bod f. 2050. kooper de heer G. de Wolff q.q. te Leiden voor f. 2350. Ten overstaan van den notaris M. G. Bon te Leiden: Huis. erf en tuin Seringenstraat 2, hoek Fieter de la Oourtstraat, in bod f 3450, kooper de heer C. Kuijpers q.q. te Oegst- geest voor f.3450. Winkel/woonhuis en erf le Groenesteeg 14. in bod f. 1650. kooper de heer N. B. Eijmer q.q. voor f. 1651. Pakhuis met afz. bovenwoning en erf Pieterskerkstraat 18, ln bod f. 1800. kooper de heer B J. Huurman Jr. q.q. te Leiden voor f. 1800. BIJZONDERE ENGELSCHE MAATREGELEN IN VERBAND MET DE SANCTIES. (Speciale Reuter en A.N.P.-Dlenst) ADDIS ABEBA, 15 Nov. (Reuter A.N.P.l Vandaag heeft zich geen enkele operatie voorgedaan in Ogaden, ofschoon het nieu we bombardement van Daggahboer er op schijnt te wijzen, dat de Italianen bin nenkort in deze streek zullen oprukken In Tigre wijst de slag bij Azbi, die bijna 24 uur duurde en die de verwoedste slag was sedert het uitbreken der vijandelijk heden. er op. dat de Abessijnen ook in het Noorden eindelijk besloten hebben, krachtig tot den aanval over te gaan, wanneer zich gunstige gelegenheden voor doen. De Abessijnsche troepenafdeeling, die dezen slag leverde worden ulteenloo- pend geschat op 500 tot 1000 man. De ver liezer, aan Italiaansche zijde aldus seint de correspondent van Reuter-A.N.P. bij de legers in het Noorden vinden hun oorzaak in het feit. dat, toen de Abessijnsche aanval ingezet werd, de half wilde Danakils, die aan Italiaansche zijde strijden, zich onder het uitbrullen van strijdkreten op den vijand stortten onder het zwaaien van hun kromme zwaarden en aldus een gemakkelijk doelwit vormden voor de Abessijnsche mitrailleurs, die een slachting onder hen aanrichtten, voordat zij eindelijk ln hun vaart gestuit werden. Met moeite slaagden de Italiaansche of ficieren er in de Danakils er toe te bren gen zich in tlrallleurslinle te verspreiden en een omslngellngsbeweglng uit te voe ren in het dichte struikgewas. Deze om singelingsmanoeuvre dwong de Abessijnen ten slotte om, gedekt door de duisternis, terug te trekken De correspondent van Reuter-A.N.P te Asmara seint, dat er eenlge opwinding ontstaan ls onder de duizenden Italiaan sche arbeiders, die naar Erythrea zijn ge transporteerd voor het aanleggen van we gen en andere groote werken achter het front. In het plaatselijke dagblad „Quoti- dlano Erltreo" is een offlcleele waarschu wing aan het adres van deze arbeiders gepubliceerd, waarin zij er op gewezen worden, dat zij tucht moeten bewaren. De regeering aldus deze waarschuwing elscht de allergrootste discipline, in het bijzonder van den kant van de arbeiders, die hun beurt afwachten om naar Italië te worden teruggezonden en die om niet gerechtvaardigde redenen voor hun beurt teruggezonden willen worden. Personen, die neiging voelen tot wanorde, moeten begrijpen, dat hun conduitestaat dit zal vermelden en dat hun terugkeer te voren aan de politie en de autoriteiten in Italië bekend zal worden gemaakt De corres pondent voegt hieraan toe, dat hem gee- nerlel wanordelijkheden onder de arbei ders ter oore zijn gekomen. (Copyright Reuter-A.N.P.) Naar vernomen wordt, neemt Dedjaz Nasiboe, de opperbevelhebber aan het front van Ogaden, persoonlijk deel aan de gevechten bij Daggah Bur. Het lijkt evenwel onwaarschijnlijk, dat hier sprake is van een werkelijk treffen tusschen de twee groote legers, daar de Italianen het gebied niet bezet hebben, doch het krachtig bombardeeren, tenein de den opmarsch voor te bereiden. Wsar" schljnlljker ls, dat men hier met schijn' bewegingen te doen heeft. Een officoeel communiqué van de re- geering te Addis Abeba meldt, dat de Iti! lianen opnieuw Daggah Bur gebombar deerd hebben. Zij wierpen 50 bommen, die de hutten verwoestten der inboorlingen alsmede een kerk, waarvan de priester I werd gedood, hetgeen in kerkelijke krin gen groote verontwaardiging heelt i». wekt. Dit bombardement bewijst, dat de Ita- Hanen Daggah Bur nog niet hebben Inge- nomen. Het bevestigt eveneens het feit, dat de Italianen de bevolkingscentra vermijden1 zoodat het niet onmogelijk is, dat de Abessynische bewering, dat de Abessynlêri nog langs de geheele verdedigingslinie van Gorahei tot Jljlga stand houden, juist ij, DE SANCTIES. Het Britsche ministerie van buitenland- sche zaken heeft het secretariaat van den Volkenbond medegedeeld, dat de Britsche regeering heeft besloten, een certificaat van herkomst te elschen voor alle goede ren, welke niet van Italiaansche herkomst zijn, doch komen uit landen, welke ge makkelijk toegankelijk zijn voor Italiaan sche goederen en welke geen verbod van Invoer van Italiaansche goederen uitvaar digden. Deze landen zijn Duitschland, Oosten rijk, Hongarije, Zwitserland en Albanië, Men doet van Fransche zijde opmer ken, dat indlvidueele antwoorden op de Italiaansche protestnota aan de sanctie- landen, beter dan een collectief antwoord aan den werkelljken toestand aangepast zouden zijn. Het ls namelijk niet twijfelachtig, dat de toepassing der sancties, waartoe te Gr- nève besloten ls, afhankelijk is van souverelnlteit van iederen staat. De be trokken regeeringen zullen met elkaa! overleg moeten plegen, om een gemeen schappelijke lijn ln hun antwoorden te verzekeren, maar iedere regeering zal vrijelijk haar antwoord kunnen opstellen. Er zou geen sprake van kunnen zijn, dal de tekst, die bij de besprekingen tusschen Londen en Parijs ls opgesteld, als voor beeld dient voor de andere landen, te meer daar in verband met de nuancu tusschen de Fransche en de Engelsche politiek de antwoorden der belde landen, hoewel in beginsel overeenstemmend, waarschijnlijk niet in gelijke termen zul len zijn gesteld. Rust in Egypte. Gisteren hebben ln de Egyptische hoofd stad geen ernstige Incidenten plaats ge had, Nasslm Pasja is blijkbaar niet voor nemens, voor de pressie der WafdpartU le wijken. De politie heeft alle maatregelen geno men, om een herhaling der ongeregeld heden te voorkomen. Een der gedoode studenten is te Alexan- drië begraven. Bij de plechtigheid was een sterke afdeeling politie aanwezig. Een andere begrafenis is gedurende den nacht door de politie verricht. De gezantschapsgebouwen en het zie kenhuis, waarin de gewonden zijn opge nomen, staan onder politiebewaking. (Van onzen specialen correspondent). ROME. Vrijdagvaond 15 November. Italië staat thans gereed voor het nemen van belangrijke besluiten, nu de Engelsche verkiezingen achter den rug zijn. De vraagstukken, waarmede men zich te Rome thans bezig houdt, reiken veel ver der. dan de directe AbessUnsche kwestie. De regeering werkt aan den eenen kant vele plannen uit voor een mogelijk con flict met geheel Europa en houdt zich tegelijkertijd bezig met plannen voor Euro- peesche samenwerking, omdat men weet, voor geen andere keuze dan deze twee uitersten te staan Het meerendeel der uitgewerkte plannen heeft de bedoeling in beide alternatieven te voorzien. Rome weet dat complicaties in Europa de economische ineenstorting van Italië zullen beteekenen. maar de re- eeerlng. de gewapende macht en het Ita liaansche volk worden in gereedheid ge bracht en uitgerust om een wanhopigen strijd te voeren als er geen andere uitweg overblijft. De overtuiging heerscht. dat het uitbreken van een catastrophe niet aan Italië, maar aan den onder den druk van een sterke mogendheid werkenden Volken bond te wiiten zal zijn. Terwijl dus aan den eenen kant het dreigen der naderende sancties (de acht tiende November komt steeds dichter bij) alle weerstandsmaatregelen bespoedigt en het Italiaansche volk in oorlogszuchtige opwinding brengt hebben anderzijds de diplomatieke onderhandelingen der afge- loopen maanden gediend om de regeering voor te bereiden op de mogelijkheid van een vrede, waarbij eer en andere gevoelens worden bevredigd om van een herleving van den Volkenbond, waarin ook Duitsch land vertegenwoordigd zou zijn, maar niet te spreken Deze tweeledige positie, die de mogelijk heid van oorlogscompllcaties. evenals een mogeliike vredelievende samenwerking om vat zal morgenavond worden besproken in een speciaal daartoe belegde middernacht- zitting van den Grooten Fascistischen Raad. onder voorzitterschap van Musso lini. De büeenkomst zal plaats vinden ln het Palazzo Venezia. De banieren van de fascistische partij zullen het balcon ver sieren. Elke politieke, militaire en econo mische figuur die een belangrijke positie inneemt, is in den raad vertegenwoordigd, waarbij dan nog komen de speciaal aan gestelde deskundigen. Grandi. de Italiaansche gezant te Lon den. is speciaal voor deze bijeenkomst overgekomen. De raad is slechts een ad- viseerend lichaam maar wat de raad van daag denkt wordt morgen door de regee ring uitgevoerd. De raad zal de volgende punten be spreken Ten opzichte van complicaties in Europa; 1. maatregelen om weerstand te bieden aan de op Italië toe te passen financieele en economische sancties. 2. voorstellen betreffende economische tegenmaatregelen, toe te passen op lan den. die de sancties ondersteunen. 3. permanente bezuiniging binnenslands om eventueel tot economisch herstel in staat te zijn. 4. Het overbrengen van opdrachten naar landen, die de sancties niet ondersteunen, ten behoeve van den invoer van voor den oorlog in Oost-Afrika noodzakelijke pro ducten 5. De ontwikkeling van de binnen- en buitenlandsche propaganda voor de on dersteuning der Italiaansche actie. 6. Discussie over de grenzen van econo mische sancties en behandeling van een voorste' betreffende blokkade, wanneer deze grens wordt geacht te zijn over schreden 7. Beslissing over het al of niet zitting blijven nemen in den Volkenbond na 18 November, indien sancties zonder eenige verdere voorwaarde worden toegepast. Ten opzichte van de vredelievende sa menwerking zullen in den raad de vol gende punten in behandeling worden ge nomen.: 1. Verslag van een bespreking over de diplomatieke onderhandelingen die in de afgeloopen maand ln Rome. Parijs en Lon den hebben plaats gevonden over vredes voorwaarden in het Italiaansch-Abessün- sche geschil. 2. Een herhaald vredesvoorstel in over eenstemming met de Italiaansche politieke en militaire successen in Abessynië, Deze kwestie zal echter open gelaten worden en beschouwd worden in het licht van een mogelijk herstel eener Europeesche samen werking. Het karakter van deze samen werking is reeds uitgestippeld in de vol gende drie punten: Herstel van het Stre- safront grondige hervorming van den Volkenbond, terugkeer van Duitschland tot den Volkenbond. Dit beteekent in werkelijkheid een terugkeer tot de methodes en den geest van het viermogendhedenoact. Dit grootsche plan. dat echter veel kans heeft te struikelen over de woorden „grondige hervorming" spreekt eveneens over de samenwerking met Amerika en Japan. De Middellandsche Zeekwestie wordt be schouwd als een consequentie van het alternatief: conflict of samenwerking. Discussies in dit verband zullen loopen over kwesties, naar voren gebracht in Musso lini's besprekingen met Sir Eric Drum mond over de Britsche vloot in de Mid dellandsche Zee en de Italiaansche troe pen in Libye. De vraag welke houding op de komende vlootconferentie zal worden aangenomen, ten opzichte van de Italiaan sche verbindingen over zee met haar ko lonies aan de Middellandsche en Roode Zee. ligt hierin opgesloten. Behalve korte communiqué's. die reso luties in algemeene bewoordingen weer geven. worden het werk en de besprekin gen van den Raad streng geheim gehou den. Maar niemand kan toch ontkennen, dat de bovengenoemde onderwerpen de ernstige aandacht van Mussolini en ziln medewerkers zullen opeischen op dit beslis sende oogenblik in de geschiedenis van Italië en Europa. Ook ai mag Engeland niet van rr.eenlng zijn. dat de kansen van vrede in Europa op den achttienden No vember ernstig zullen worden belemmerd, indien al niet in gevaar -ebracht. Italië denkt daarover anders. Vandaar deze bij eenkomst van den Grooten Fascistischen Raad. Het Danakil-leger, dat in verbinding staat met de troepen van het eerste leger corps. heeft de Abessijnsche troeoen onder leiding van Dedjasmatsj Kassa Sebbat. ont moet in de nabijheid van Azbi. op de hoog vlakte van Tigre. Generaal de Bono bericht, dat de Abes sijnen na een hevig gevecht teruggedreven werden. Zü lieten 55 dooden en verschei dene honderden gewonden op het slagveld achter terwijl de Italiaansche verliezen bestonden uit vier gewone officieren twin tig gedoode lnheemsche soldaten en 5" pp wonden Azbi is veroverd. Generaal de Funo meldt eveneens dat verscheidene Abes sUnsche nederzettingen ziin gebombar deerd in het Amba Aladjl-district. (Auteursrecht Morningpost-ANA). DE RIJKSMIDDELEN. In October bedroegen de ontvangsten der Schatkist uit de middelen f. 31.404.327 of bUna f. 1,6 milUoen minder dan in October 1934 en bleven mitsdien ruim f. 1,7 milUoen beneden één twaalfde to raming voor 1935. Voor de directe belastingen was op 31 October in totaal f. 90.088.506 aan aan slagen op de kohieren gebracht tegen f. 83.789.797 op 31 October 1934. Uitgesproken: J. van der Mark, manufacturier, te 0.- Wetering, gem. Alkemade A 46. R.c. A. B. Bommezijn. Cur. mr. G. H. Wissen- burgh, te Leiden. Chr. van der Raadt, smid te Noordwj- kerhout, Zeestraat 28. R.c. mr H. Haga. Cur. mr. J. Spanjersberg te Lelden. Vernietigd het faillissement van: L Meijer, te Alphen. Opgeheven het faillissement van: de Nobel, te Leiden. GEBOREN: Hendrik Adriaan, z. van H. Kranenburg en E. M. v. d. Marei Hendrik, z. van H. Smit en J. Bodrij Annie, d. van D. Elen- haas en A. H. Jongkind Jan Willem, van J. Paarlberg en M. de Koter ,Ge ritje, d. van J. H. den Otter en W. LmS® Maria Wilhelmina, d. van J. L. v Togt en A. Nahon Gertruda, d. van v. d. Nagel en A. M. Bartel Hendrlkus, z. van J. H. ScShoo en W. ver haar Johannes, z. van G. Freke en r. Guijt. ONDERTROUWD. K. J. Romkema, Jm., 24 jaar en Poole, Jd., 20 Jaar. A, J. OVERLEDEN. A. Huizer, man, 54 jaar.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 10