IINAUGUREELE ORATIE VAN PROF. DR. J. H. OORT. Nog slechts schermutselingen !»ie Jaargang VRIJDAG 15 NOVEMBER 1935 No. 23204 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN PRIJS DER ADVERTENTIES: Bureau Noordeindaplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque» en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54. PRIJS DEZER COURANT: Is buitengewoon hoogleeraar in de sterrekunde. De bouw der sterrenstelsels. 1 0£i *1 De gevechten aan het oorlogsfront bepalen zich nog tot schermutselingen, al wil men daarin zien den aanvang van een „veldslag". Vermoedelijk zal de Italiaansche protest-nota tegen de sancties collectief worden beantwoord. In Egypte duurt de onrust nog voort. Het voornaamste Nieuws van heden. EIDSCH DAGBLAD 30 cis," per regel voor advertenties uit Lelden en plaatsen waar I gentschappen. van ops BLad gevestigd zijn. Voor alle andere ladvectontles 35 ets. per regel. Voor zakenadvertentles belangrijk liigei' tarief. Kleine advertenties uitsluitend bij vooruitbetaling Vqensdags en Zaterdags 50 ets. bij maximum aantal woorden van 30. - Incasso volgens postrecht Voor opzending van brieven ho ets. porto te betalen. - Verplicht bewijsnummer 5 ets. Voor Lelden en gemeenten, waar agentschappen gevestigd siitj: Francoper post f. 2:35 per 3 maanden (......a..... f.2.35 per week L'..f.0.18 per 3 maanden portokosten, (voor binnenland f. 0.80 per 3 mnd.) 0 Prof. dr. J. H. Oort. een talrijk auditorium, o.w. cura- n. hoogleeraren, lectoren, privaat- (enten en studenten heeft hedenmid- prof. dr. J. H. Oort In het Academle- rnw aan het Rapenburg het ambt van lengewoon hoogleeraar In de sterre- aanvaard met het uitspreken van I rede over i.De bouw der sterrenstel- preker ving zijn rede aan met te wijzen sterke ongelijkmatigheid In de ver lig der materie door het heelal. Voor er deze-materie gasvormig is, treffen haar aan in uitgestrekte ijle wolken uiterst geringe dichtheid; daarnaast ten wij haar met groote dichtheid sa- pgebald in enorme eenheden, welke wij (ren noemen. Behalve in gasvorm komt naterie in het heelal ook in vasten voor; niet slechts in planeten en [lieten, maar in hoofdzaak als uitge- Ite, dikwijls grillig gevormde, tusschen Itc-rren verspreide stofwolken, wier to- massa waarschijnlijk niet zoo heel voor die der sterren onderdoet. Kien we nu deze verdeeling der sterren r de ruimte dan springt dadelijk in het hoe buitengewoon ongelijkmatig die heeling is. Evenals op een kleinere lal de materie zich opgehoopt heeft in jren, zijn de sterren op hun beurt weer lengedrongen in discrete zwermen, die [sterrenstelsels noemen en die wij met als eigenlijke bouwsteenen van het lal mogen beschouwen. De grootere de- [zwermen bevatten eenige milliarden pen, terwijl de kleinste die wij kennen [eenige tientallen millioenen tellen, leculatieve geesten hebben zich wel i de vraag gesteld, of niet de sterren- iels op hun beurt weer samengevat Wen in systemen van hoogere orde, en ptueel deze weer in systemen van nog Ker orde, enzoovoort. pderdaad zijn ook de sterrenstelsels Fr zeer ongelijkmatig door de ruimte peeld. maar deze ongelijkmatigheid t een chaotisch karakter, waarin geen lelijk systeem te bekennen is. De juist lelde vraag moet dan ook, althans voor onze tegenwoordige kennis reikt, pennend beantwoord worden, tenzij i het physisch heelal, dat alle bestaan- Iterrenstelsels omvat, als zoo'n systeem hooger orde zou willen beschouwen. I onderzoek van de algemeene struc- van het heelal, waarin wijlen Profes- ie Sitter zoo'n belangrijk aandeel ge- I heeft, staat de laatste jaren, sedert de Welling van de merkwaardige snelle liling van het heelal, in het brandpunt I de belangstelling. Niet de algemeene tjischappen van dit heelal, doch de af- pcrlijke structuurverschijnselen welke optreden ln het bijzonder de ster- rielsels zelf wenschte de spreker tot p"erp van zijn toespraak te nemen. F ster die ons het naaste aan het hart [do zon. maakt deel uit van een ster- Jielsel dat zich in wezen waarschijnlijk [onderscheidt van andere stelsels. "f1 de uitgestrektheid en vorm van dit pnstelsel, dat gewoonlijk het melk- jstelsel wordt genoemd en dat vrijwel [waarneembare sterren omvat, te be- zijn op instigatie van den vroe- 1 Groningschen hoogleeraar Kapteyn ®derzoekingen van verschel dene ster- 'cnten geconcentreerd op de zwakke, I'ritvijderde sterren in een paar hon- 7 kleine over den geheelen hemel ver- .7^ velden. Spreker schetste hoe men I h ij'P van sterctellingen, en metingen helderheden en bewegingen van ster ren in deze area's tot een inzicht ln de structuur van het melkwegstelsel heeft kunnen komen. Naast deze methode van „steekproeven" heeft zich ook een andere wijze van explo ratie ontwikkeld, waarbijgetracht wordt een overzicht te verkrijgen van alle ob jecten van bepaalde, tot op groote afstand kenbare soorten, zooals bijvoorbeeld de z.g. bolvormige sterrenhoopen. Ook verander lijke sterren, zooals die thans bijvoorbeeld te Leiden op groote schaal gevonden wor den op in Johannesburg opgenomen pla ten, zijn voor dit doel geschikt. Uit deze en andere onderzoekingen heb ben de astronomen de volgende voorstel ling van het sterrenstelsel ontwikkeld: Het heeft den vorm van een platte schijf of een uiterst dun autowiel. De as van dit wiel bevindt zich ver van de zon, die be trekkelijk dicht bij den buitenomtrek ligt. De in het schijf vlak liggende verre ster renwolken zien wij als een lichtenden ring in den melkweg rondom ons. In zijn sterk afgeplatten vorm gelijkt het sterrenstelsel op het planetenstelsel, waarin ook de banen der groote planeten nagenoeg in hetzelfde vlak liggen. In ander opzicht doen eveneens de beide stelsels aan elkaar denken: niet alleen blijken de bewegin gen der sterren in hoofdzaak door de aan trekking van een groote centrale massa geregeld te worden, maar ook bewegen zich de verschillende sterren evenals de pla neten in dezelfde richting rondom dit centrum. Men drukt dit wel uit door te zeggen dat het melkwegstelsel roteert. De groote aantrekkende massa, die in het melkwegstelsel de plaats inneemt welke de zon in het planetenstelsel bekleedt, is het centrale gedeelte van het sterrenstel sel zelf. De totale massa hiervan ls onge veer zeventig milliard maal de massa der zon, de omloopstijd is omstreeks twee hon derd millioen jaar. De Zweedsche astronoom Lindblad, die het eerst duidelijk de onderstelling van een rotatie van het melkwegstelsel om een ver centrum heeft uitgesproken, heeft daarbij tevens de verklaring gegeven van eenige tot voor kort onopgehelderde wetmatig heden in de bewegingen der sterren, zooals bijvoorbeeld de door Kapteyn ln het be gin dezer eeuw ontdekte ster-stroomen. Deze voorstelling van ons sterrenstelsel berust, ln haar algemeene trekken, op vrij hechten grondslag, niettegenstaande het feit dat, tengevolge van uitgestrekte massa's fijn verdeelde materie tusschen de sterren, het licht der ver weg in het schijfvlak liggende sterren zoodanig ver zwakt wordt dat het centrale gedeelte van het melkwegsysteem vrijwel geheel on zichtbaar is. Spreker betoogde hos de ab sorptie van het licht een der grootste struikelblokken vormt voor de onderzoe kers van het melkwegstelsel en hoe pas in de laatste jaren, nu gebleken is dat door deze tusschen de sterren liggende wolken het licht niet alleen verzwakt maar ook verkleurd wordt, zich wegen afteekenen waarlangs de exploratie verderen voort gang zal kunnen hebben. Ook het onder zoek van de distributie der andere sterren stelsels over den hemel geeft den astro noom een machtig middel in de hand om de absorptie van het licht te bepalen. Doordat de zon midden in het gebied der sterkste absorptie ligt, kan men zich thans echter slechts een uiterst globale voorstel ling van de structuur van het ons omrin gende stelsel maken. Niettegenstaande den grooteren afstand heeft men een veel beter overzicht over den bouw van eenige andere sterrenstelsels. De architectuur die men daarbij te zien krijgt is verwonder lijk en belangwekkend. De sterrenstelsels blijken voor het groo te meerendeel betrekkelijk regelmatig ge vormd te zijn; een heldere kern wier licht naar buiten geleidelijk afneemt, waaruit zich op twee recht tegenover elkaar lig gende punten machtige stroomen van sterren schijnen los te maken, welke zich dan in vlakke spiraalbanen van het kern gedeelte verwijderen. Spreker wees er op dat het waarschijn lijk geacht moet worden dat ook ons eigen sterrenstelsel een spiraalstructuur heeft, die wij echter door onze ongunstige po sitie niet kunnen zien. In tegenstelling met de tot nu toe in het melkwegstelsel opgemerkte bewegings verschijnselen, die door de hypothese van Lindblad zoo'n Bevredigende verklaring gevonden hebben, moeten de vragen die de spiraalstructuur opwerpt nog als geheel onopgehelderd beschouwd worden. Mis schien is wel de meest opvallende karak tertrek der spiraalstelsels de vergankelijk- ae'd van hun structuur waardoor men er toe gele d wordt te vermoeden dat daar aan, astronomisch gesproken, kort. gele den een min of meer gelijktijdig begin geweest moet zijn. In de eigenaardige spi raalstructuur liggen wellicht belangrijke O gegevens over het verre verleden van het heelal verborgen, maar nog veel waarne mingen zullen noodig zijn voordat men hopen kan deze gegevens tot een inzicht te verwerken. De spiraalnevels en het melkwegstelsel zijn als steenen waarop fragmenten van inscripties gegrift staan waarvan men vermoedt dat zij betrekking hebben op een bijzonder belangrijke epoche in het verleden van het heelal. Maar hun taal is voor ons nog onleesbaar. In de gebruikelijke toespraken tot de curatoren, hoogleeraren, studenten en tot hen die met hem aan de Leidsche Sterre- wacht verbonden zijn, wijdde de spreker aan het einde van zijn rede eenige warme woorden aan de nagedachtenis van Prof. cle Sitter. o GOUDEN DOCTORAAT. Dinsdag 19 November a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat dr. J. van der Wal. thans wonende te Amsterdam, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. DE SCHEPPENDE VERMOGENS VAN DEN MElfSCH. Voordracht voor het Theosophisch Genootschap. Voor een zeer belangstellend gehoor sprak gisteravond in de Muziekschool Nieuwe Rijn onder auspiciën van hei Theosophisch Genootschap (leider dr G. de Purucker, Point Lorna Cal. i de heer J. H. Venema, voorzitter der Ned. Afdeeling over bovenstaand onderwerp). Spreker begon met er op te wijzen, dat er in de wereld vele ulteenloopende mee ningen zijn over de mysteriën van leven, dood en evolutie, meeningen, die de men- schen verdeelen en scheiden, omdat zij niet op feiten berusten. Waren zij geba seerd op waarheid en deze moet er zijn in dit heelal dan zouden de meeningen voeren tot eenheid en broederschap. Het is om deze reden, dat de theosophie krachtig aandringt op zelf-onderzoek en zelf-ervaring. Veronderstellingen, dat ook de theosophie dogma's zou hebben, of uit sluitend „wetenschappelijk" zou zijn, ver vallen onmiddellijk, wanneer men zelf standig de studie ter hand neemt en doordringt in deze edele levens-philoso- phie. welke als synthese van godsdienst, wetenschap en wijsbegeerte, uitermate practisch is, bestemd om in elke levens- phase doorgevoerd te worden, aldus spre ker De theosophie is niet vaag, geeft een houvast, zooals geen philosophic dit ver mag te doen en verstrekt zeker de bewij zen voor de waarheid harer leeringen, indien men haar tot een levende kracht in zijn leven maakt. In dit verband stond spreker stil bij de bijzonder boeiende leeringen van de theosophie omtrent de zevenvoudige samenstelling van 's men- schen natuur, welke aan de hand van schema's verduidelijkt werden. Het in zicht in ons waar, onsterfelijk zelf en het uiterlijk kleed dat vergankelijk is. krijgt van minuut tot minuut grootere bewijs kracht voor ons. want deze zevenvoudige samenstelling is in ons dagelijksch leven te controleeren en leidt regelrecht tot de scheppende vermogens ln den mensch. tot de „handelingen" op het onzichtbare gebied, de gedachten, emoties, met daar achter onze vrije wil. Deze studie, eenmaal ter hand genomen, boeit dermate, dal men ze nimmer meer loslaat Men krijgt een inzicht ln wat voorbijgaand en sterfe lijk eenerzijds en blijvend en onsterfelijk anderzijds is; dat elke nobele inspiratie en aspiratie, elke overwonnen zwakheid, elke daad van liefde en mededoogen voert naar dat innerlijke pad waarlangs men het hart van het heelal bereikt. Het leidt tot de oude mysterie-scholen, waar de ge heimen van leven en dood voor den door dringenden leerling ontsluierd werden en nog steeds worden Want nog steeds wor den ln de theosophische leeringen de aan wijzingen naar dat innerlijke pad en het geheim van de scheppende vermogens gevonden. Morgen wordt door het Chr. Comité voor Werkloozenzorg een straatcollecte gehouden, teneinde het prachtige winter werk, dat dit comité voor de Chr. werk- loozen verricht, ook dit jaar weer moge lijk te maken. We wekken gaarne een ieder op naar vermogen in deze collect ■ij te dragerj. De heer C. v. Wijk alhier ls benoemd tot directeur van de Chr. Gymnastiekver. D.O.S. te Bodegraven. RESIDENTIE-ORKEST. Solist: Willem Andriessen. Beethoven en Brahms waar blijft een derde groote B iruckner) op deze concer- tenserie's? vulden het tweede program ma, met Rameau als gracieuse inzet uit den bevalligen pruikentijd. Dat heeft ech ter zeker zijn charme. Brahms eerste pianoconcert in d: een jeugdwerk, maar wélk een! Een enorme greep van den eerst 25-jarige, zóó gedurfd, daarbij afwijkend van hetgeen tot dan toe traditioneel was, dat men er volkomen vreemd tegenover stond. Symfonisch ls deze grootsche conceptie, een dlep-ernstige schepping van een vroegrijpe, die hiermee bewees zijn tijd verre vooruit te zijn. Vele getrouwe concertbezoekers kennen reeds dit machtige opus. Voor hén is het ongetwijfeld niet meer een „drie kwartier lang, worgen en woelen" of een „brei met een dessert van schreeuwende dissonan ten" en meer dergelijk fraais, zooals een oordeel luidde na de eerste uitvoering in 1859 Dertig jaren minstens duurde het, voordat de algemeene waardeering kwam: een waarschuwing voor hen, die heden ten dage wel eens over het „moderne" een te vlugge uitspraak formuleeren. Zoo ooit Brahms een meesterschap in vorm en inhoud openbaarde, dan is het wel in dit concert Maar zélfs na grondige analytische studie, die steeds nieuwe schoonheden doet kennen, kan bij een minder goed afgewogen vertolking een lichtelijk chaotische indruk ontstaan, ge volg van Braihms gecompliceerde en zeker niet gemakkelijk „aansprekende" schrijf wijze met haar bekende „gebroken melo- Willem Andriessen. die", waarbij het accent niet allereerst op „bevattelijke welluidendheid" ligt. Dit concert moet men dus dikwijls hoo- ren, om er de volledige waarde van te onderkennen. De vertolking van gister avond heeft véél schoons opengelegd van deze „symphonie met obligaatvleugel", ons het werk weer duidelijker gemaakt Van Anrooy toch kent Brahms door en door, gelijk Willem Andriessen dezen diri gent en zijn orkest, als omgekeerd. Wij konden dus op een harmonische samenwerking rekenen: deze verwachting ging niet in rook op, in tegenstelling lot die op een noviteit. Doch ook de vertolking van hetgeen reeds „klassiek" werd, kan met dankbaarheid vervullen. Onze reeds veelgeprezen landgenoot Willem Andriessen heeft er zijn groot kun nen, waarachtige toewijding en geestelijk inzicht aan gegeven: de solist kan hier geen dankbare successen behalen met parelende loopjes of andere bravourstukjes: hij moet mét het orkest als vrijwel gelijk waardig element met zelfverloochening het symphomseh geheel opbouwen, zijn gan- sche muzikale scherpzinnigheid, plastisch uitbeelding vermogen en technische be- heersching stellen in den dienst daarvan, om er zoo'n duidelijk mogelijk exposé van te ggven. Want de kans, dat de compositie „verwatert" is groot! Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. BINNENLAND. Inauguratie van Prof. Dr. J. H. Oort al» buitengewoon hoogleeraar in de Sterre kunde. (Stadsnieuws, le Blad). Nederland en de sancties; algemeene maatregel van bestuur afgekondigd. (3e Blad). De memorie van antwoord over Sociale Zaken: te wachten zijn maatregelen ter regeling van den arbeidsduur voor chauf feurs en tot bestrijding der kwakzalverij. (Binnenland, 3e Blad). De mechanisatie der sigarenindustrie: een wetsontwerp heeft het departement reeds verlaten, iBinnenland, 3e Blad). De 19e partij Euwe-Aljechin is afge broken in een voor Aijechin zeer gunstige positie. (Sport, 4e Blad). Op 58-jarigen leeftijd is overleden de bekende zanger Thom Denijs. (Kunst, 2e Blad). BUITENLAND. Aan het oorlogsfront nog slechts scher mutselingen. (4e en le Blad). In Egypte duren de ongeregeldheden nog voort. (4e Blad). De eerste uitslagen der Engelsche ver kiezingen doen zien, dat de regeering, hoewel aan de verliezende hand, nog ruimschoots voldoende meerderheid over houdt. (Buitepland, 2e Blad). De onafhankelijkheid der Philippijnen. (Buitenland, 2e Blad). De vliegster Jean Batten in Brazilië vermist, doch gevonden. (Tel., le Blad). ZIE VOORTS LAATSTE BERICHTEN, EERSTE BLAD. Van Anrooy en Andriessen gaven blijk elkander te begrijpen: van den hemelbe- stormenden, onstuimigen inzet met het verheven thematische materiaal van het eerste deel. via de gevoelig-ernstige zang van het „Benedictus", gelijk de tekst in, de origlneele partituur staat aangegeven, naai' de zelfbewuste overwinning van het Rondo was er een levend op eikaar inge steld contact. Mochten wij hier en daar een nóg heroischer spanning gewenscht hebben, waren soms de blazers niet vlekke loos: het geheel was toch een bewonde renswaardige prestatie van deze uiterst zware opgave, waarin aan het pedaalge- bruik en een helder forte van den pianist enorme eischen gesteld worden. Een enkele maal slechts bestond het gevaar, dat de pianist door het orkest overstemd werd. Andriessen beheerschte Brahms met weldadig gemak: een ovatie kon voor alle partijen niet uitblijven! Beethoven's vierde pa de pauze: een. sprankelend intermezzo in zijn scheppin gen. een vroolijke herinnering aan een verblijf op het land, blijheid na voorgaan- den strijd en teleurstelling. Jubel en humor breken los: poëtische en geestige passages wisselen elkander af, in een tenslotte constant wervelende, tintelende vaart. Zonnige muziek, aan Haydn herinnerende lieflijkheid! Een andere, een eenvoudiger Beethoven dan wij gemeenlijk kennen, schijnt hier aan 't woord: een voor 'n wijle volmaakt gelukkige Van Anrooy en het orkest gaven zich aan deze vredige muziek met de blijmoe digheid en soepele zekerheid enkele pas sages waarin wij de nunanceeringen nog meer uitgewerkt zouden wenschen, uitge zonderd die bij deze symphonie passen. Rameau noemden wü in den aanvang reeds even. Deze balletsuite, klassiek meesterstukje uit de oude school, in de be werking van Felix Mottl, speelde men reeds het vorige jaar. De goede indruk werd versterkt, al blijft voor ons gevoel de bezetting, speciaal in den aanvang te zwaar, om 18e eeuwsche gratie en élégance volledig uit te drukken. Niet alzoo echter de teedere, con sordino gespeelde Musette, terwijl ook de karakteristieke Tambourin, met de geestige instrumentale effecten, waarin hobo en fagot zoo genoeglijk dialo- giseeren, 't juiste accent getroffen wordt. Het was een simplistische, minutieus verzorgde inleiding tot den gecomplieeer- den Brahms, die door van Anrooy zoo be zield gedirigeerd is. De orkestleden en hun leider zijn, als steeds, allerhartelijkst toe gejuicht.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 1