Zullen de Abessijnen in het Noorden tot een aanval overgaan (fc Jaargang LEJDSCH DAGBLAD, Donderdag 14 November 1935 Derde Blad No. 23203 Anti-Engelsche actie in Egypte. Steenlegging nieuw Jeugdgebouwte Alphen Om het behoud der munitie-toevoerwegen KERK- EN SCH00LNIEUWS (Speciale Reuter en A.N.P.-dienst). VAN 'T FRONT. ADDIS ABEBA, 13 Nov. (Reuter A.N.P.). halve de dagelijksche schermutselingen luchtralds der Italianen heeft zich vol- J5 de hier ontvangen berichten vandaag geen der beide fronten een gevecht af- -ld. In Tigre gaan de Italianen voort et het consolldeeren van de posities, die ten Noorden van de rivier Tacazze heb- bezet en met het aanleggen van ver dingswegen met het Italiaansche leger den rechtervleugel. Er verluidt, dat de Unen 120.000 man aan het Noordelijk ut hebben en nieuwe versterkingen uit ssle verwachten. In Ogaden leggen de otorlseerde Italiaansche strijdkrachten den weg naar DJidjiga versterkingen rondom de waterputten. De Italiaan- e luchtstrijdkrachten ondersteunen de ks bij hun opmarsch door de enkele tsen, die zich ten Noorden van de iansche voorhoede bevinden, te bom- eeren en de Abessijnen te verhinderen -pen te concentreeren. aangezien dezen, r verklaard wordt voorbereidingen tref- voor het leveren van slag ln de streek Djidjiga. Bezetting van Sasabaneh en Daggahboer niet door de Italianen bevestigd. De bezetting van Sasabaneh en Daggah- r wordt van Italiaansche zijde voorals- niet bevestigd. De Abessijnsche regeering bevestigt entegen. dat Italiaansche vliegtuigen n Daggahboer en DJidjiga zijn versche- ln den loop van hedenmorgen. Zij heb- bommen neergeworpen, waardoor te gahboer twee personen gewond werden. De correspondent van Reuter-A.N.P. te rar meldt, dat de eenige verliezen, die dusverre door het bombardement van Italiaansche vliegtuigen ontstaan zijn, dooden zijn, die vielen op den weg en Djidjiga en Dagghaboer De correspondent van Reuter-A.N.P. te ■ra seint, dat het plan van den op- sch van generaal Grazianl in Ogaden <eerd is op een successievelijk bezetten de waterputten, ten behoeve van de ding met de streken achter het Deze waterputten zijn zeldzaam en n op grooten afstand van elkander, t zij slechts veroverd kunnen worden t groote woestijngebieden zijn gepas- Wanneer een Italiaansche colonne »n dergelijken waterput aangekomen worden hier versterkingen ingericht, na op aanvullende troepen gewacht 't. Eerst dan kan de eerste colonne verder opmarcheeren. De toestanden achter het Italiaansche front. Dt correspondent van Reuter-A N.P. te z seint, dat een Syriër, Mahmoed el i genaamd, die in Erythrea was aan leid bij het aanleggen van wegen, te is aangekomen na gevlucht te zijn. heeft dertig dagen moeten loopen door irea heen, totdat hij eindelijk in den tischen Soedan arriveerde. De man elde, dat hij in Augustus aangeworven i in Beyroeth met nog veertig andere ers, door de Italianen voor het verrich- van werk in Erythrea. „Wij zouden 12 sterling per maand krijgen benevens C en onderdak. Nadat wij te Mas- waren aangekomen, werden wij ge- ogen op den grond in de open lucht ie pen. Wij kregen weinig eten en moesten uur per dag werken, in de plaats van de »ur, die overeengekomen waren. Na den ■ten dag weigerden mijn veertig land- ten en ik te werken. Wij werden ge jend en opgesloten en vervolgens weer •ongen te werken onder bedreiging met epen. Ik slaagde er in heimelijk op een m te klimmen. Bij Asmara sprong ik er en trok vandaar naar Kassala en den an. waar ik uitgeput aankwam na dag en nacht te hebben geloopen. verleenden de Inboorlingen van ea mij gastvrijheid". (Copyright Reuter-A.N.P.) Jn. 'an andere zijde wordt ons nog nader eld: Yj® het front in Ogaden en van het ™elijk front worden hevige gevechten J. dle klaarblijkelijk de inleiding tot Srooten slag vormen. Wi het noordelijk front zouden de "Tiiërs zich inderdaad opmaken voor -aanval De Abessynische leider, Gubrer 1 moet een Italiaansche voorhoede-» ullie hebben aangevallen en tot den j™n man vernietigd hebben. Seyoem zou tot den aanval zijn ,!Sc?aan en de Italianen reeds een eind jwn teruggedreven. Tevens zouden —itasche detachementen in de Italiaan- ™'cs zijn doorgedrongen ten Z. van Jallé. iofficieel communiqué uit Addis ■Pa bevestigt het succes der Abessyniërs Wbale, nabij Gorahei, waarbij twaalf 77°® werden gedood, duizend Itallaan- i f?Ta''s gevangen werden genomen Italiaansche tanks buitgemaakt. I 'r Italiaansche zijde is echter reeds ®pt een dementi gevolgd! 1 Serucht houdt aan. dat het leger 1 Ras Desta zuidwaarts is getrokken de grens van Kenya en Dolo ge- sfd zou zijn. volgens den een op we? 1 tugh-Perrandi, volgens anderen naar Jahil, in elk geval naar het Zuiden "aliaansche stellingen in het bin- nd van Italiaansch Somaliland. Te o' heerscht kalmte en orde. Kaar nïan verder gemeld wordt, zouden de ry Gorahei wel gepasseerd zijn, doch «ze stad, die door de Abessyniërs V. e:daten i». ook niet tijdens het bom- 'n- der stad. *e hebben ingenomen, verplaatsbare Abessynische radio- w deze streek laat zich inderdaad in de omgeving van Gorahei nog steeds hooren, doch waar het zich precies bevindt, weet men niet. Te Harrar bevindt zich een Fransch en een Zweedsch hospitaal en het Egyptische Roode Kruis. De gewonden, die onlangs te Harrar zijn binnengebracht, zijn afkom stig van het bombardement van Gorahei. Vijf Italiaansche vliegtuigen met bom men aan boord, die te Daggah Bur waren opgestegen, hebben het dorpje Agar-es- Saiam gebombardeerd. Een der vliegtuigen vloog daarop zeer laag over den weg, die naar Jijiga leidt, en wierp bommen op de transportauto's met Abessynische soldaten, die naar het front trokken. De gouverneur-generaal der Italiaansche bezittingen ln Oost-Afrika. generaal de Bono, heeft, naar de Romeinsche bladen melden, gisteren officieel bezit van Ma kallé genomen. In zijn gezelschap bevond zich de minister voor de propaganda, graaf Clano. Generaal De Bono werd ontvangen door Ras Koeksa, die omringd was door zijn onderaanvoerders en de geestelijk heid. Men deelt te Addis Abeba mede, dat on langs uit Eritrea een stamhoofd met 1457 man. die allen gewapend waren en de be- beschlkklng hadden over 26 mitrailleurs, naar Abessijnsche zijde is overgeloopen. De Negus heeft deze houding van het stam hoofd ten zeerste gewaardeerd. Deze was in Abessynië ter dood veroordeeld, doch uitgeweken naar Eritrea, waar hij dienst nam bij het Italiaansche leger. Bij de krijgsoperaties is hij gedetacheerd en naar Abessynië teruggekeerd. Hij is te Addis Abeba aangekomen, waar hij heeft ver klaard. dat het Italiaansche leger ernstig te lijden heeft van ziekten, ln hoofdzaak van dysenterie. DE SANCTIES. De Engelsche regeering is van meening. dat de regeeringen, die sancties toepassen, langs diplomatieken weg met elkaar over leg dienen te plegen omtrent het antwoord op de Italiaansche protestnota. Welingelichte kringen achten een collec tief antwoord gewenscht, opdat de pogin gen van Italië, om het gesloten front der Volkenbondsleden te verbreken, geen suc ces zullen hebben. Wat de Itallaansohe tegenmaatregelen betreft, deze onderschat men niet, doch men voegt er aan toe, dat de Britsche regeering bereid is, aan deze tegenmaat regelen in elk opzicht het hoofd te bieden. Gemeld wordt voorts, dat de Britsche ambassadeur te Rome, sir Eric Drummond, een rapport naar Londen heeft gezonden van het onderhoud, dat hij met Mussolini heeft gehad. Volgens de eerste inlichtingen hebben deze besprekingen tot geen overeenkomst geleid ten aanzien van de ontspanning in de Middellandsche Zee. Men verwacht, dat de onderhandelingen zullen worden voort gezet door nieuwe besprekingen tusschen Drummond en Mussolini, zoodra Drum mond nieuwe instructies ontvangen zal hebben. Van Engelsche zijde blijft men nog steeds als een vereischt gebaar van ver zoening de terugtrekking beschouwen van een tweede Italiaansche divisie uit Lybië daar de terugtrekking van de eerste onvol doende wordt geacht. Men acht het ook noodig, wanneer men ontspanning wenscht dat de Italiaansche pers haar aanvallen tegen Engeland niét herhaalt. Eindelijk heeft de toestand in Cairo de aandacht van Londen weer gevestigd op de werkzaamheid der Italiaansche propa ganda in Egypte. Deze gebeurtenissen, al dus doet men opmerken in politieke krin gen, zijn van een aard om de diplomatieke spanning tusschen Londen en Rome te doen toenemen, zooals telkens gebeurd is, toen Egypte in het Italiaansoh-Abessijnsch conflict gemengd werd. Het Italiaansche blad ..Tevere" duidt ln een hoofdartikel zeer duidelijk op de mo gelijkheid, dat Italië uit den Volkenbond zal treden. Na scherpe critiek op den Volkenbond schrijlt het blad: ,.Het lidmaatschap van den Volkenbond heeft Italië, als mede oprichter, 'n groot en bloedig offer gekost. Het blijven in den Volkenbond mag echter zelfs Italië's geduld niet als offer eischen. Italië is vastbesloten te gelegener tijd de bewijzen van vijandschap te beantwoor den op het beste gebied en bij de gunstig ste gelegenheid". Het „Giornale d'Italia" publiceert een lijst van Spaansche producten, die geboy cot moeten worden. Verdere besprekingen. Na geruimen tijd heeft Mussolini giste ren weder den Franschen gezant te Rome, Van de Ver. tot Evangelisatie op G. G. te Oudshoorn. De strategische positie der Abessijnen. (Van onzen bijzonderen correspondent W. F. Deedes). ADDIS ABEBA. Woensdagavond 13 Nov. De hevigste en waarschijnlijk meest critieke veldslag sedert het uitbreken van den oorlog, zal vermoedelijk worden ge leverd tusschen Harrar en Djidjiga en wel veel spoediger dan men verwachtte. Dit is de gevolgtrekking, die men hier uit den verrassend snellen opmarsch der Italianen ln het Zuiden heeft gemaakt. Berichten over de posities der Italiaan sche troepen zijn slechts vaag en men ge looft algemeen, dat zij Djidjiga als hun eerstvolgende doel hebben gekozen. Deze meening berust op de volgende overwegin gen Ten eerste is het moeilijk hun leger halt te doen houden op zoo korten af stand van Djidjiga, en ten tweede is het duidelijk, dat de Italianen den weg, waar langs wapenmateriaal voor de Abessijnen wordt ingevoerd uit Berbera in Britsch Somaliland willen afsnijden. Geruchten over de bewegingen van de verdedigende troepen in Ogaden zijn te vaag om be trouwbaar te zijn. Berichten over het aan tal dooden en gewonden varieeren tus schen getallen van 500 en 2000 Hel schijnt wel zeker te zijn, dat Hapte Mi- ehaël's leger, dat Gorrahei verdedigde, ernstige verliezen heeft geleden, maar het is evenzeer mogelijk, dat de inheemsche Italiaansche troepen bij den aanval verlie zen hebben geleden. Buitenstaanders, die de landstreek ken nen, meenen, dat alleen een wonder zal kunnen verhinderen, dat een of meer der vier oprukkende Italiaansche colonnes binnen afzienbaren tijd Djidjiga zal berei ken. Zij geven echter tevens te kennen, dat er waarschijnlijk hevig gevochten zal werden, voordat de Italianen inderdaad voor Djidjiga zullen staan. Het is daarom vermoedelijk nuttiger om het mogelijk ver loop der vijandelijkheden in de toekomst af te leiden uit de aantallen, posities en bewegingen der Abessijnsche troepen, welke gegevens ik zoo juist in mijn bezit heb gekregen Zij zijn echter voor wat het Zuiden betreft aanmerkelijk minder correct dan de gegevens over de gebeur tenissen aan het Noordelijk front, omdat het terrein der actie daar zooveel groo- ter is en er onlangs belangrijke bewegin gen van de legers hebben plaats gevonden. Ras Nasiboe's leger is nog steeds de sterkste Abessijnsche troepenmacht in het Zuiden. Honderdvijftig duizend van zijn manchappen liggen tusschen Harrar en Djidjiga en ten Zu.den van deze twee ste den Deze troepen bezetten ongeveer een rechthoek, waarvan Harrar, Djidjiga, Bia- woraba en Warroh de hoeken vormen. Ras Nasiboe's troepen zullen grootendeels be lust worden met de critieke verdediging van Harrar. Er is verder nog een leger van 60.000 man onder bevel van Ras Getatsjof. dat achter Djidjiga ligt, in een driehoek gevormd door de spoorlijn en de grens van Britsch Somaliland Het grootste deel van D'-djasmatsj Ambo's l"ger van 40000 man. bevindt zich in het Onsten van Aroesi, waarschijnlijk nngeverv 50 mijl ten Zuiden van Harrar Misschien hebhen zij hun po- sit'e kortgei'den eenigszins gewijzigd De Abessijnsche troepen macht, waarover de meeste twijfel bestaat, is Hapte Michael's leger, dat rondom Gorahei lag. Het be stond oorspronkelijk uit 20.000 man, thans echter waarschijnlijk uit veel minder. Ras Desta's troepen zijn op het oogen- biik van het meeste belang Ras Desta heeft 20.000 man onder zijn bevel. Zijn hoofdkwartier is in Allata. Hij bevindt zich thans dichter bij het centrum van het Bale-district. Achter hem in het Sidamo- d'strict ligt een reserve van 80.000 man. In het Oostelijk gedeelte van het Zuide lijk gebied zijn de legers kleiner en meer onderverdeeld. Uit dit overzicht kan men een indruk krijgen van de toekomstige bewegingen van de betrouwbare leiders als Ras Desta, die reeds met zijn troepen ln Oostelijke richting trekt Een betrouwbaar en onpar tijdig persoon gaf mij vanmorgen een uit eenzetting van deze bewegingen en gaf nadrukkelijk als zijn meening te kennen, dat hij veel succes daarvan verwachtte. Minstens de helft van Ras Desta's troe pen trekt reeds Oostwaarts, terwijl duide lijke. maar minder betrouwbare berichten eveneens gelijktijdige bewegingen in Zui delijke richting melden. Uit onpartijdige bron verneem ik, dat een groot deel van Ras Desta's troepen Zuid-Oostwaarts is getrokken in de richting van Dolo. ver moedelijk met de bedoeling om Mogadis cio. de haven van Italiaansch Somaliland, te bereiken. Als dit juist is, blijkt, dat de twee grootste elkaar bestrijdende leger machten in volkomen tegenovergestelde richting marcheeren, zonder elkaar te ontmoeten. Aan de Noordzijde van het Zuidelijk front ziet de toestand er meer critiek voor de Abessijnen uit. Ik verneem, dat R?s Na siboe tot een Zuidwaartsche insluipende manoeuvre is overgegaan om daardoor om de Italianen heen te trekken, in plaats van tegenover hen te komen staan. De breedte van den sector, waarover de Ita lianen opmarcheeren schijnt dit plan echter te zullen verijdelen De Abessijnen houden vol. dat hun plan nen niet in de war gebracht zijn door de laatste gebeurtenissen, maar dit lijkt, zoo als ik gisteren reeds zeide. twijfelachtig. Intusschen bevinden de Abessijnen zich. wat hun wapeninvocr betreft in een las tige positie, want als de Italianen er in slagen tot aan Djidjiga op te trekken, zul len daardoor de huidige regelingen, waarbij Britsche wapenen en munitie uit Berbera werden aangevoerd, in de war worden ge bracht Vanmorgen werd een Italiaansche verkenningsvlucht boven Djidjiga gesigna leerd Vermoedelijk zullen de Abessijnen trachten niet alle invoer via dezelfde plaats te laten loopen. De Abessijnsche re geering heeft het Fransche verzoek de spoorlijn niet voor wapentransport te ge bruiken. waarmede men hoopte Italiaan sche bombardementen op de lijn te voor komen. van de hand gewezen. Zij is van plan een gedeelte der Britsche ammunitie via Djlboeti en een ander gedeelte per vrachtdienst uit Berbera te vervoeren. Haar laatste toevlucht is Port Soedan, waarvandaan met zware vrachtwagens en muilezels via Koermoek in den Eneelsch- Evypt'schen Soedan en Nakamti in Wesl- Abessynië de voorraden naar Addis Abeba zullen kunnen worden vervoerd. (Auteursrecht Morningpost-A.N.P.) Gistermiddag te half twee had de eerste steenlegging plaats van het nieuwe Jtugdgebouw van de Ver. tot Evangelisatie op Ger. Grondslag te Oudshoorn, welke plechtigheid werd verricht door den voor ganger dier Evangelisatie, den heer A. J. Dekker, zulks in tegenwoordigheid van het bestuur, architect W. B. Kroon en veie be langstellenden De heer Dekker hield eerst een korte toepasselijke toespraak tot de aanwezigen. Spr. waren onwillekeurig in gedachte ge komen de schriftwoorden uit Nehemia, spe ciaal de woorden van Koning Artahsasta tot Nehemia: „Waarom is uw aangezicht treurig, zoo gij toch niet krank zijt?" En Nehemia antwoordde den Koning: „Hoe zoude mijn aangezicht niet treurig zijn, daar de stad, de plaats der begrafenissen mijner vaderen verwoest is, en hare poor ten met vuur verteerd zijn?" Spr. wees er voorts op hoe de Koning Nehemia daarop toestond naar de stad zijner vaderen, n.l. Jeruzalem, te reizen om deze stad weder te doen opbouwen, doch toen Nehemia daar aan kwam, door Sanballat den Horoniet, en Toba de Ammonietische knecht en Ge- sem de Arabier, werd bespot en veracht. Deze zeiden„Wat is dit voor een ding dat gij lieden doet?" En Nehemia antwoordde toenGod van den Hemel, die zal het ons doen gelukken, en wij zijne knechten, zul len ons opmaken en bouwen". Met deze laatste woorden, aldus spr., willen wij ook ons thans opmaken en bouwen. Het zal ö:.n een voorrecht zijn hiervoor te arbei den en om medearbeid te verrichten, een zegen. Spr. ging tot de plechtige handeling over met de woorden: „Rehoboth, de Heere heeft ons ruimte gemaakt!" Spr. legde hierop de eerste steen op het trasraam aan den hoofdingang van het gebouw, welke ingang ter gelegenheid van dit feit met een tweetal planten en vlaggedoek was versierd. Hierboven enkele der aanwezigen bij de plechtigheid. Van 1. naar r.: mevr. A. J. Dekker; de voorganger, de heer A. J. Dek ker; architect W. B. Kroon en de bestuurs leden der Evangelisatie, de heeren G. Klok, C. van Gaaien. C. Vonk, G. H. Ver maas en A. v. d. Ent. de Chambrun, in audiëntie ontvangen. Het tamelijk langdurige onderhoud betrof, naar van bevoegde Italiaansche zijde ver luidt, den algemeenen politieken toestand. Het bezoek van de Chambrun is, volgens Italiaansche opvatting een bewijs, dat de besprekingen tusschen Engeland, Frank rijk en Italië worden voortgezet. Laval heeft den Italiaanschen gezant, Ceruttl, ontvangen. De „Matin" sefhrijft dat de Italiaansche ambassadeur geruststellende verklaringen heeft gegeven omtrent de Italiaansche tegenmaatregelen tegen de sancties. Aan vankelijk had men te Rome tot een on middellijk invoerverbod van Fransche waren besloten, doch men had daar van afgezien nadat de handelsattaché der Fransche ambassade te Rome daartegen Ihad geprotesteerd. Ook de houding der Italiaansche pers tegen Frankrijk is minder scherp gewor den. Anti-Engelsche actie in Egypte. Gisteravond hield de leider der Wafd- partij Nahas Pasja te Cairo voor ongeveer 20.000 aanhangers een protestrede tegen Engeland. De rede vond haar hoogtepunt in een resolutie, samengevat in de volgende vier punten: 1. Het volk moet worden uitgenoodigd, elke samenwerking met de Engelschen op te geven. 2. De regeering moet aftreden, als pro test tegen de Engelsche inmenging in bin- nenlandsch-Egyptische verhoudingen. 3. De regeering zal niet gesteund wor- aen, ingeval zij niet aftreedt. 4 Elke regeering, die met de Engelschen samenwerkt, wordt als tegenstandster van het volk aangemerkt. In kringen, die niet tot de Wafd-partij behooren. beschouwt men deze rede als een oproep tot revolutie. De opwinding tegen Engeland, die de Wafd-partil ondei de bevolking gewekt heeft, is buitengewoon groot Na het einde van de massavergadering is het, toen Nahas Pasja zich naar het Volkshuis, 't hoofdkwartier van de Wafd- partij, had begeven, wederom tot botsin gen gekomen Toen Nahas Pasja het Volkshuis bin nentrad barstte de menigte, die hem had begeleid in gejuich uit. krpten als: „Weg met de Engelschen" en ..Leve de revo lutie" werden uitgeschreeuwd. De politie trad daarop met de wapenen tegen de menigte op en bestormde, toen het gejoel niet wilde ophouden, het Volkshuis. Tal rijke personen werden gearresteerd, ter wijl ongeveer 30 oersonen door schoten gewond werden Een der demonstranten is gedood. Ook verscheidene agenten van politie bekwamen verwondingen. Het totaal aantal gekwetsten aan beide kan ten bedroeg in Caïro 100 en in Tantah 70. De regeering vreest, dat de onlusten vandaag voortgezet zullen worden en on de provincie zullen overslaan Alle gouver neurs en commandanten van politie heb ben de strengste instructies ontvangen. De staking aan alle Egyptische hoogescholen, die gisteren begonnen is, zal worden voort gezet. Na de scherpe. anti-Engelsche redevoe ring van Nahas Pasja en na de resolutie, die in de massavergadering is aangeno men, neemt men algemeen aan, dat de regeering zal aftreden. Het is volkomen onzeker hoe d- toestand ?ich "erder zal ontwikkelen. Men verwacht echter niet, dat hieruit reacties zullpn voortvloeien voor het conflict in de Middellandsche Zee. De Egyptische regeering verlangt van het volk, dat het de rust bewaart., en wiist op de groote gevaren, wplkc een ver storing var de rust. kan meebrengen vno-al de studenten worden aanee- spnnrfj naar hun leslokalen terug te keeren. De regeering is vastbesloten onder alle omstandigheden de orde te handhaven. PREDIKBEURTEN. VOOR VRIJDAG 15 NOVEMBER. BODEGRAVEN. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. M. Heikoop van Utrecht. BOSKOOP. Chr. Geref. Kerk: Nam. 7 uur. ds. W. Bijleveld van Haarlem. Geref. Gem.: Nam. 7 uur, ds. Llgtenberg van Lisse. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Nam. half acht, ds. Hagen van Delft. NIEUWE-WETERING. Chr. School: Nam. 71/4 uur, ds. Poot van Den Haag. SASSENHEIM. Pinkstergemeente: Nam 8 uur paster Van der Wouden van Rotterdam. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Hansweert (toez), H. J. Plaggemans, cand. en hulppred. te Sluis kil Z.te Hees-Neerbosch F. J. Pop te Spijkenisse; te Huizen itoez.), (vac-B. N. B, Bouthoorn), Jac. Vermaas te Hooge- veen. Ds. C. J. v. PAASSEN. Het Prov. Kerkbestuur van Noord-Hol land heeft op zijn verzoek aan den nestor der Ned. Herv. predikanten te Haarlem, ds. C. J. v. Paassen na een diensttijd van bijkans 44 jaar met ingang van 15 Nov. eervol emeritaat verleend. Met ds. v. Paas sen verlaat morgen een zeer vooraan staand figuur in de Ned. Herv. Kerk den actieven dienst op wiens figuur wij bij zijn verdwijning uit het actieve leven, nog eens het volle licht willen laten vailen. Ds. v. Paassen werd 13 Jan. 1868 te Zaamslag (Z) geboren en bezocht het gymnasium te Doetinchem. waarna hij studeerde aan de Gem. Universiteit te Am sterdam. Na in 1891 met lof te zijn ge slaagd voor zijn doctoraal examen werd hij datzelfde jaar candidaat in Groningen, om uit een groot aantal beroepen dat naar Langweer (Fr.) aan te nemen waar hij 6 Dec. 1891 zijn intrede preekte. In 1894 vertrok ds. v. Paassen naar Meppel welke standDlaats hii in 1901 met Haarlem ver wisselde. Ruim 34 jaar heeft ds. v. Paassen de Haarlemsche gemeente gediend en welke mooie beroepen ook op hem werden uitgebracht (o.a. Groningen. Rotterdam Amsterdami de band met Haarlem werd niet verbroken. Op verschillend gebied heeft ds. v. Paassen zijn vleugels uitge slagen. Sinds 1916 is hij secretaris van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland. Zes jaar was hij lid van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk en haar vice-presi dent gedurende twee iaar. Verder maakte hij deel uit van de Algemeene Synodale Commissie en is hij praetor van den ring Haarlem. Evenals in Meppel was ds. v. Paassen ook in Haarlem voorzitter van het bestuur van Chr. scholen Daarnaast heeft hij zit ting in het hoofdbestuur van de Utrecht- sche Zendingsvereeniging alsook in dat van het Ned. Zendelinggenootschap. Meer dan 25 jaar dient hij de Vereeniging voor verpleging van lijders aan vallende ziek ten als voorzitter. Ook van het hoofdbe stuur van de Ned. Middernachtzending- vereeniging maakt ds. v. Paassen deel uit, terwijl hij voorzitter is van de Haarlemsche afdeeling. Hii stichtte het Chr Mil. Tehuis aan den Jansweg te Haarlem, van welks bestuur hü eveneens deel uitmaakte Ds. v. Paassen is eere-voorzitter van de afd. Haarlem van den Chr. Nat Werkmans bond en heeft zich ook gegeven aan het werk der Chr. Oranjevereenieine. Gedu rende zijn voorzittersschaD van Meer en Bosch verkreeg deze vereenieine vier nieuwe Chr. scholen. Ds. v Paassen die gedurendp ziin ver bluf in Haarlem meer dan 30 beroepen ontvine mocht in ziin woonr'.aari waar hii blijft wonen. om. als vrucht van ziin toe- gewllden arbeid de Oosterkerk zien ver rijzen.

Leidsch Dagblad | 1935 | | pagina 9